Bangkok to największe miasto Tajlandii i najchętniej odwiedzana przez turystów metropolia na świecie. W tym przewodniku znajdziesz 25 najciekawszych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Bangkoku. A jest co zwiedzać – od Pałacu Królewskiego i monumentalnej Świątyni Szmaragdowego Buddy, przez dzielnice Chinatown i Patpong, aż po tętniące życiem targi, np. Chatuchak.
Spędziłem w Bangkoku aż miesiąc, poznając jego najciekawsze miejsca – zabytkowe świątynie, tradycyjne i nowoczesne dzielnice, lokalne targi i uliczną kuchnię. Przed Tobą 25 najważniejszych atrakcji, ale również sprawdzone restauracje i kawiarnie oraz polecane noclegi (również w centrum Bangkoku).
Co znajdziesz w artykule:
- opis 25 najważniejszych atrakcji Bangkoku,
- praktyczne wskazówki dotyczące zwiedzania,
- rekomendacje sprawdzonych restauracji i miejsc noclegowych,
- informacje o transporcie i poruszaniu się po mieście,
- propozycje jednodniowych wycieczek w okolice Bangkoku.
Czy warto odwiedzić Bangkok?
Bangkok, nazywany Miastem Aniołów, położony jest na południu Tajlandii, w delcie rzeki Menam. Stanowi połączenie tradycji i historii z nowoczesnością – stare, zabytkowe świątynie sąsiadują z luksusowymi hotelami i drapaczami chmur, np. King Power Mahanakhon, który jest dobrym punktem widokowym. Znajdziesz tu zabytkowe buddyjskie i hinduskie świątynie, dawną siedzibę królewską z Wielkim Pałacem oraz liczne muzea poświęcone historii i kulturze Tajlandii.
Możesz zanurzyć się głębiej w tajskiej kulturze, odwiedzając lokalne targi w Bangkoku i okolicy czy zwiedzając historyczne dzielnice miasta z unikalnymi zabytkami. Jest także wiele opcji wycieczek z przewodnikiem, często połączonych z poznawaniem tajskiej kuchni.
Pobyt w Bangkoku ze względu na mnogość i różnorodność lokali gastronomicznych może być dla Ciebie także dobrą okazją na spróbowanie popularnych tajskich potraw, słynących z dużej ilości aromatycznych przypraw i ciekawych połączeń smakowych.
Turystów do Bangkoku przyciąga dużo zróżnicowanych atrakcji – zajęcie dla siebie znajdą tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby lubiące aktywny wypoczynek czy backpackersi. Bangkok może być także przystankiem w drodze do innych miast – Krabi i Phuket. Oficjalna nazwa Bangkoku składa się aż z 21 wyrazów i wpisana została do księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższa nazwa geograficzna na świecie.
Ile dni przeznaczyć na zwiedzenie Bangkoku?
Bangkok jest ogromną metropolią, a jego główne atrakcje są porozrzucane po całym mieście – polecam Ci przyjechać tu na co najmniej tydzień, aby oprócz zwiedzania wziąć udział w którejś z luźniejszych wycieczek zorganizowanych lub wybrać się do okolicznych miejscowości. Weź pod uwagę, że klimat w Bangkoku jest tropikalny i nie dasz rady utrzymać intensywnego tempa zwiedzania przez cały dzień.
Najlepszym czasem na wizytę w stolicy Tajlandii jest pora sucha trwająca od listopada do maja, jednak przyjeżdżając w kwietniu lub maju musisz liczyć się z dużymi upałami. Intensywne opady deszczu utrzymują się tutaj od czerwca do października – nie oznacza to jednak, że wakacje w tym czasie będą nieudane. Musisz je po prostu inaczej zaplanować. ;)
Gdzie spać w Bangkoku?
W Bangkoku znajdziesz tysiące ofert noclegowych bardzo zróżnicowanych pod względem ceny i lokalizacji. Dobrym wyborem jest np. Qilombo Hostel Silom, zlokalizowany blisko stacji metra i kolejki BTS oraz niedaleko mojego ulubionego Parku Lumpini. Jest to jedno z bardziej budżetowych miejsc w tej okolicy, z dobrym standardem czystości i miłą obsługą.
Nieco bardziej luksusową opcją w tej dzielnicy będzie Amara Bangkok Hotel z basenem oraz pięknym widokiem na miasto. Możesz także wziąć pod uwagę hotele położone tuż nad rzeką Menam. Nocleg w takiej lokalizacji ułatwi Ci przemieszczanie się po Bangkoku za pomocą tramwajów wodnych i zapewni piękny widok na rzekę.
Ciekawą opcją może być OB ARUN House, położony w cichym otoczeniu, niedaleko Świątyni Świtu i stacji metra. Cena za noc w obiekcie jest bardzo przystępna. Nieco droższą opcją jest W22 by Burasari w dzielnicy Chinatown, w cichym otoczeniu, niedaleko stacji metra. Urządzony jest w bardzo ciekawym, azjatyckim, ale też industrialnym stylu.
Co warto zobaczyć w Bangkoku? Wskazówki przed zwiedzaniem
Zanim dowiesz się o najważniejszych atrakcjach Bangkoku, warto abyś poznał praktyczne rady z mojego doświadczenia. W stolicy Tajlandii spędziłem ponad miesiąc i przez ten czas zebrałem kilka wskazówek, które mogą ułatwić Ci planowanie wakacji:
- odnoś się z szacunkiem do kultury i religii – Tajlandia jest krajem o bardzo bogatej tradycji religijnej i kulturowej. Odwiedzając świątynie i miejsca kultu, pamiętaj o odpowiednim ubiorze (zakryte ramiona i kolana) i zdejmowaniu butów przed wejściem. Przed wizytą w Bangkoku dowiedz się o obowiązujących tu obyczajach i zasadach aby uniknąć obraźliwych dla mieszkańców zachowań,
- korzystaj z komunikacji miejskiej – transport publiczny w Bangkoku jest bardzo rozwinięty i zróżnicowany ze względu na to, że jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Najpopularniejszym środkiem transportu w mieście jest BTS – system szybkiej kolei miejskiej. Możesz również korzystać z metra, tramwajów wodnych, autobusów, skuterów i tuk-tuków, które są w stanie bardzo szybko przemieszczać się po zakorkowanym mieście,
- uważaj na oszustów – w okolicy najpopularniejszych atrakcji takich jak świątynie czy Pałac Królewski możesz natknąć się na osoby informujące, że dzisiaj dana atrakcja jest nieczynna. To próba naciągnięcia Cię na przejazd tuk-tukiem lub jakąś drogą wycieczkę – zachowaj ostrożność i sprawdzaj informacje dotyczące godzin otwarcia w oficjalnych miejscach,
- chroń się przed słońcem i upałami – Bangkok nie bez powodu nazywany jest najgorętszą stolicą świata. Panuje tu gorący i tropikalny klimat, a temperatury mogą dochodzić nawet powyżej 40 stopni. Pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem, noszeniu nakryć głowy i regularnym piciu wody (tylko butelkowanej). Dobrym źródłem nawodnienia jest także woda kokosowa,
- uważaj na ostrość tajskich potraw – nawet jeśli lubisz pikantne potrawy, podczas urlopu w Tajlandii zamawiaj jak najłagodniejsze opcje. Jeżeli Taj mówi, że coś jest “little spicy” to znaczy, że Europejczyka to danie pokona. Poziom ostrości tajskich potraw jest o wiele wyższy niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni,
- spróbuj się potargować – w tajskiej kulturze targowanie się to bardzo powszechny zwyczaj, dlatego na lokalnych targach możesz spotkać się z mocno zawyżonymi cenami, które są dla sprzedawców punktem wyjścia do negocjacji (czasem można zejść nawet do połowy początkowej kwoty). Pamiętaj jednak, aby przy targowaniu się zachować kulturę osobistą i poszanowanie dla tutejszych zwyczajów.
1. Poznaj zakamarki Pałacu Królewskiego
lokalizacja na mapie: 13.749980843, 100.4918661
Pałac Królewski to najbardziej charakterystyczne i najchętniej odwiedzane miejsce w Bangkoku. To kompleks budynków, świątyń i ogrodów, pochodzący z XVIII w., podzielony na część świątynną i świecką. Na jego terenie znajduje się najważniejsza buddyjska świątynia w kraju – Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew). Kompleks położony jest w ścisłym centrum Bangkoku, nad rzeką Menam, w otoczeniu innych ważnych zabytków jak np. Świątynia Leżącego Buddy czy Świątynia Świtu.
Pałac Królewski był kiedyś siedzibą króla Tajlandii – możesz zwiedzić tu kilka sal tronowych, salę audiencyjną czy królewską rezydencję z tronem w kształcie łodzi. Najbardziej okazałym budynkiem jest Chakri Maha Prasat, nazywany “obcokrajowcem w tajskim kapeluszu” ze względu na połączenie europejskiej architektury z orientalnym dachem.
Możesz zwiedzić także zewnętrzny dziedziniec, który obecnie jest siedzibą rządowych departamentów oraz Muzeum Tekstyliów Królowej Sirikit mi.n. z wystawą strojów królewskich – mimo, że nie było ono duże, bardzo mi się spodobało. Cały kompleks możesz zwiedzić w ramach wycieczki zorganizowanej z przewodnikiem.
Pamiętaj o odpowiednim ubiorze – przed wejściem na teren Pałacu Królewskiego, upewnij się, że masz zakryte ramiona, kolana i nie masz przezroczystych ubrań. Możesz też pożyczyć coś do okrycia się w specjalnej wypożyczalni. Po wejściu na teren kompleksu, musisz przejść kontrolę bezpieczeństwa. Na zwiedzanie Pałacu Królewskiego zarezerwuj sobie min. 4 godziny.
W części świątynnej Pałacu Królewskiego znajduje się także m.in. stupa przypominająca kształtem dzwon (Phra Si Rattana Czedi) z relikwiami Buddy – mocno wyróżniała się swoim złotym kolorem na tle kwiatowych motywów i ceramiki. Całość otoczona jest krużgankami, które ze względu na cień są najprzyjemniejszym miejscem na złapanie oddechu i odpoczynek od upału. W części świeckiej znajdziesz także dwa muzea, do których wejście jest dodatkowo płatne – Muzeum Świątynne oraz Muzeum Numizmatyczne i Zdobnictwa.
2. Wejdź do Świątyni Szmaragdowego Buddy
lokalizacja na mapie: 13.751851010, 100.49306551
Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew) to najbardziej święte miejsce w całej Tajlandii, należące do kompleksu Wielkiego Pałacu Królewskiego. Znajduje się w niej pochodzący z XIV wieku posąg Buddy. Mimo niewielkich rozmiarów, jest otaczany przez wyznawców buddyzmu szczególną czcią – pielgrzymi z całego kraju przyjeżdżają aby się przed nim pomodlić. Posąg zdobią złote szaty, które trzy razy do roku są zmieniane przez samego króla Tajlandii.
Za wstęp do świątyni nie musisz płacić dodatkowo – jest już zawarty w cenie biletu na zwiedzanie Pałacu Królewskiego. Wchodząc do świątyni zdejmij buty. Zabronione jest robienie zdjęć w środku. Dojedziesz tu metrem Blue Line, wysiadając na stacji Sanam Chai.
W Wat Phra Kaew zobaczysz także wiele innych złoconych figur i malowideł. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione, pokryte mozaikami i złotem, które błyszczą we wpadających przez okna promieniach słońca, tworząc majestatyczny widok. Polecam Ci wybrać się do świątyni z samego rana, aby uniknąć największych tłumów i upału. Na zwiedzenie świątyni zarezerwuj sobie min. godzinę i połącz to ze zwiedzaniem kompleksu pałacowego.
3. Obejrzyj słynny pomnik w Świątyni Leżącego Buddy (Wat Pho)
lokalizacja na mapie: 13.746491086, 100.49301239
Świątynia Leżącego Buddy (Wat Pho) to jeden z najsłynniejszych kompleksów świątynnych w Bangkoku słynący z ogromnego posągu Buddy. Pomnik ma 15 m szerokości, 46 m długości, pokryty jest złotem i przedstawia Buddę wchodzącego w stan Nirvany. Na stopach posągu znajdują się ilustracje przedstawiające 108 wizerunków Buddy. Rozmiar posągu zrobił na mnie duże wrażenie, ale otoczony był barierkami i masą turystów, co nieco psuło efekt. To bardzo popularne i zatłoczone miejsce, dlatego przed zwiedzaniem radzę uzbroić się w cierpliwość. ;)
Wstęp do świątyni jest płatny – bilety możesz kupić na miejscu. Pamiętaj o odpowiednim stroju zasłaniającym ramiona i kolana. Świątynię zwiedza się bez butów, przechodząc z jednego końca budynku na drugi, dlatego polecam wziąć je w rękę lub schować na chwilę do torby.
Świątynia Leżącego Buddy jest starsza niż sama stolica Tajlandii – powstała na przełomie XVI i XVII wieku. Na jej terenie znajduje się także Akademia Medycyny Tajskiej i najstarsza w Tajlandii szkoła masażu, działająca do dziś. Możesz skorzystać w niej z profesjonalnego masażu tajskiego.
Na terenie świątyni znajdziesz także największą w Tajlandii kolekcję posągów Buddy (ponad tysiąc) oraz obejrzysz drzewko Bohdi, które podobno wyrosło z kawałka drzewa, pod którym medytował Budda. Świątynie możesz zwiedzić w ramach wycieczki zorganizowanej, łączącej wszystkie najważniejsze świątynie w pobliżu – Wat Arun i Wat Phra Kaew.
Wat Pho położona jest blisko Wielkiego Pałacu Królewskiego – możesz połączyć zwiedzanie tych dwóch kompleksów, co zajmie Ci cały dzień. Możesz także dostać się do świątyni metrem Blue Line do stacji Sanam Chai lub tramwajem wodnym, wysiadając na stacji Tah Tian – to dobra opcja żeby uniknąć korków.
4. Zobacz wysoką wieżę i kolorowe posągi w Świątyni Świtu (Wat Arun)
lokalizacja na mapie: 13.744000667, 100.48848691
Świątynia Świtu (Wat Arun) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Bangkoku i symbol narodowy Tajlandii, pojawiający się na paszportach i monetach (wstęp płatny). To khmerski (wywodzący się z Kambodży) kompleks świątynny położony na zachodnim brzegu rzeki Menam.
Jego cechą charakterystyczną jest 5 wysokich wież pokrytych fragmentami stłuczonej porcelany chińskiej. Najwyższa z wież ma ponad 100 m wysokości – możesz wejść na jej niższe piętra i podziwiać z nich widoki na miasto.
Polecam Ci spojrzeć na Świątynię Świtu z drugiego brzegu rzeki Menam – podczas zachodu słońca widok jest oszałamiający. Także podczas rejsu łódką czy przepływania tramwajem wodnym budowla z perspektywy rzeki wygląda monumentalnie. Na terenie świątyni znajduje się również wypożyczalnia tradycyjnych strojów, w których możesz zrobić sobie małą sesję zdjęciową.
Świątynie możesz zwiedzić przy okazji wizyty w Pałacu Królewskim – wystarczy, że przepłyniesz promem na drugą stronę rzeki. Dostaniesz się tu także metrem Blue Line, wysiadając na stacji Itsaraphap.
5. Zrób zakupy na ogromnym targu Chatuchak
lokalizacja na mapie: 13.799926854, 100.55043522
Chatuchak to ogromny, weekendowy targ, uważany za jeden z największych targów na świecie. Jest pewnego rodzaju wizytówką Bangkoku i punktem obowiązkowym podczas pobytu w stolicy Tajlandii. Znajduje się na nim około 15 000 różnych stoisk podzielonych na 26 tematycznych sekcji. Szacuje się, że w ciągu weekendu odwiedza go nawet 200 000 osób. Ja początkowo czułem się bardzo przytłoczony taką ilością stoisk i kupujących, ale po chwili górę wzięła fascynacja tym miejscem, lokalną kulturą i ilością wrażeń dookoła, nawet bez robienia wielkich zakupów. ;)
Targ otwarty jest od środy do niedzieli – jednak w środę i czwartek jest to głównie giełda roślin, a dopiero w piątek otwierają się wszystkie stoiska. Do targu dojedziesz metrem Blue Line, wysiadając na stacji Chatuchak Market lub kolejką BTS do stacji Mo Chit.
Na targu Chatuchak możesz kupić dosłownie wszystko – od lokalnych przysmaków i street foodu, przez pamiątki, ozdoby do domu, rękodzieło, zabawki po markowe i bardzo drogie ubrania oraz akcesoria. Weź ze sobą gotówkę i pilnuj swoich rzeczy i osób, z którymi jesteś, bo w tłumie łatwo się zgubić. Przy robieniu zakupów spróbuj się targować – w niektórych przypadkach cenę możesz zbić nawet o połowę.
Polecam Ci wybrać się na Chatuchak z samego rana, aby uniknąć najgorętszej pory dnia i największych tłumów. W przerwie od chodzenia między straganami możesz napić się soku ze świeżych owoców, zjeść danie kuchni tajskiej lub skorzystać z masażu. Przy okazji wizyty na targu możesz także zajrzeć do znajdującej się obok kawiarni Kaarom Specialty Coffee – lubiliśmy tam chodzić na kawę, będąc na Chatuchak ze względu na jej dobrą jakość i możliwość odetchnięcia od upału w klimatyzowanym pomieszczeniu.
6. Wybierz się na zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem
Zwiedzanie na własną rękę ma wiele zalet – pozwala Ci być elastycznym w swoich planach, spędzasz tyle czasu, ile potrzebujesz przy danej atrakcji i nie musisz się nigdzie spieszyć ani oglądać na innych. Jeśli jednak chcesz odpocząć od planowania i skorzystać z wycieczek zorganizowanych, w Bangkoku znajdziesz wiele opcji zwiedzania z lokalnymi przewodnikami:
- wycieczka po najważniejszych zabytkach Bangkoku – w pół dnia zwiedzisz Wielki Pałac Królewski, Świątynię Szmaragdowego Buddy, Wat Pho i Wat Arun. Podczas przechodzenia między zabytkami zahaczysz także o najważniejsze targi w mieście,
- spacer po dzielnicy Chinatown – poznasz najciekawsze zakamarki chińskiej dzielnicy, włącznie ze świątyniami i lokalnymi marketami. Zajrzysz również do dzielnicy Talat Noi, aby podziwiać sztukę uliczną,
- wycieczka po pływającym targu Damnoen Saduak i targu kolejowym Maeklong – podczas jednym wycieczki odwiedzisz legendarny pływający targ, gdzie handel odbywa się na łódkach, a potem zajrzysz na kolejny targ, przez którego środek raz na jakiś czas przejeżdża pociąg,
- wycieczka po historycznym Syjamie i klejnotach kultury Bangkoku – obejrzysz mniej popularne, ale piękne miejsca takie jak np. świątynia Wat Ratchapradit czy most Pi Kun.
7. Skorzystaj z komunikacji miejskiej w formie… szybkich łódek
Tramwaje wodne po rzece Menam to najszybszy rodzaj komunikacji wodnej w Bangkoku. Zatrzymują się przy większości atrakcji turystycznych – dotrzesz nimi np. do Wielkiego Pałacu Królewskiego, świątyń Wat Arun czy Phra Kaew. Ominiesz także częste w Bangkoku korki uliczne i zobaczysz miasto z innej perspektywy. Tramwaje wodne kursują co chwilę, a na rzece panuje duży ruch – proces wsiadania i wysiadania odbywa się w dużym pośpiechu przy pogwizdywaniu pracowników, dlatego pierwszy taki rejs tramwajem wodnym może być emocjonującym doświadczeniem. ;)
Bilety na tramwaj wodny kupisz w kasach przy przystaniach lub bezpośrednio na łodzi. Możesz kupić bilet wielokrotnego użytku w ciągu jednego dnia (one-day-pass) lub jednorazowy – ich cena będzie zależna od rodzaju łodzi.
Tramwaje wodne Express Boat River Taxis oznaczone są różnymi flagami, których kolor ma znaczenie. Najbardziej turystycznymi łodziami są te oznaczone kolorem niebieskim, bo zatrzymują się tylko przy najważniejszych atrakcjach, dzięki czemu są najszybszą, ale także najdroższą opcją. Tańsze, choć trochę wolniejsze, są łodzie z pomarańczowymi flagami, które wydają mi się najbardziej optymalnym wyborem. Jedną z ważniejszych przystani w Bangkoku jest The Chang, niedaleko Pałacu Królewskiego oraz świątyni Wat Phra Kaew – my często pływaliśmy między nią a Marine Dept, przy dzielnicy Talat Noi.
8. Wdrap się na Złotą Górę ze świątynią Wat Saket
lokalizacja na mapie: 13.754061689, 100.50656735
Złota Góra to niewielkie wzgórze w centrum Bangkoku, słynące ze znajdującej się niej świątyni Wat Saket (nazywanej kiedyś Świątynią Mycia Włosów, ze względu na legendę o wracającym z wojny królu, który zatrzymał się w tym miejscu by się wykąpać i umyć włosy). Na szczyt prowadzi ponad 300 schodów, kończących się tarasem z dzwonami i gongami, używanymi przez mnichów. Wspinaczka jest bardzo przyjemna – będziesz szedł wśród roślinności, dźwięków ptaków, dzwonów i szumiącej wody, mijając dużo figurek Buddy i małe wodospady.
Wejście na Złotą Górę i do świątyni jest płatne – bilet kupisz u podnóża góry. Przed wejściem upewnij się, że masz odpowiedni strój. Do Złotej Góry dopłyniesz tramwajem wodnym, wysiadając na stacji Panfa Leelard Pier lub możesz dojść w 10 minut piechotą z popularnej ulicy Khao San.
Wat Saket to 4-boczna świątynia ze znajdującym się na dachu 50-metrowym złotym chedi (inaczej stupa, czyli najprostszy typ budowli sakralnej w kształcie kopca), w którym przechowywane są relikwie Buddy. Ze szczytu rozpościera się piękna, 360-stopniowa panorama na Bangkok, a u podnóża góry znajduje się drzewo, na którym wyznawcy buddyzmu zawieszają złote liście z prośbą lub podziękowaniem. Tuż przy Złotej Górze znajduje się restauracja Thipsamai, serwująca dania kuchni tajskiej, w szczególności specjalizująca się w pad thai. Nie bez powodu kolejka tutaj zawsze jest długa – to jeden z lepszych pad thai, jakie możesz zjeść w Tajlandii.
9. Odpocznij od zgiełku miasta w Parku Lumpini
lokalizacja na mapie: 13.73160526, 100.54178422
Park Lumpini to największy zielony obszar w Bangkoku, oferujący odpoczynek od zgiełku miasta i tłumów turystów – mimo że znajduje się w centrum miasta, w tygodniu jest tu mało ludzi. Znajduje się tu sztuczne jezioro, po którym możesz popływać wypożyczoną łódką lub rowerem wodnym oraz dużo bujnej roślinności i miejsca na pikniki. Często przyjeżdżaliśmy tu, aby poleżeć na kocu. Wejście na teren Parku Lumpini jest bezpłatne. Dojedziesz do niego metrem Blue Line, wysiadając na stacji Si Lom.
Park Lumpini to także dobre miejsce dla rodzin z dziećmi – znajduje się tu sporo alejek spacerowych i duży plac zabaw. Możesz tu też natknąć się na wielu Tajów uprawiających jogę, tai chi, biegających lub tańczących w dużych grupach, do których możesz dołączyć. ;) Park jest również przyjemnym miejscem na ucieczkę od upałów – to zacieniona i cicha oaza w centrum zatłoczonego miasta.
Z Parku Lumpini możesz też przejść wygodnym przejściem, bez konieczności “wracania do cywilizacji” do znajdującego się tuż obok parku Benjakitti Forest z dużym jeziorem i widokiem na pobliskie wieżowce.
W Parku Lumpini jest bardzo dużo waranów – możesz spotkać je na chodnikach, wygrzewające się nad brzegiem jeziora czy… na drzewach. Nie musisz się ich bać – są łagodne, ale nie podchodź zbyt blisko i nie zaczepiaj ich. Jeżeli będziesz obserwować je z daleka, nie powinny zrobić Ci krzywdy.
10. Zapisz się na food tour po restauracjach Bangkoku albo weź udział w kursie gotowania
W Bangkoku czeka na Ciebie także wiele różnych atrakcji związanych z doświadczeniami kulinarnymi. Możesz wybrać się na food tour – kilkugodzinny lub kilkunastogodzinny spacer po mieście połączony z próbowaniem lokalnych dań i napoi. To jedna z atrakcji turystycznych w Bangkoku, na które nigdy nie brakuje chętnych. Możesz również wziąć udział w tajskich lekcjach gotowania, podczas których poznasz różne egzotyczne składniki i dania.
W Bangkoku znajdziesz szeroki wybór food tourów po lokalnych restauracjach i marketach oraz będziesz miał możliwość wzięcia udziału w lekcjach gotowania – oto wybrane przeze mnie propozycje:
- rejs po kanałach – poznasz historię kuchni tajskiej i spróbujesz kilkunastu tradycyjnych potraw jak np. makaron Hokkien czy najlepsze placki bananowe w mieście,
- nocna wycieczka po lokalnych targach – oprócz marketów z lokalnymi przysmakami, odwiedzisz przy okazji świątynie i targ kwiatowy,
- lekcja gotowania w szkole House of Taste – nauczysz się przygotowywać tajskie dania, a decydując się na poranną lekcję, instruktor dodatkowo zabierze Cię na pobliski targ w poszukiwaniu świeżych składników,
- lekcja rzeźbienia w owocach i warzywach – nauczysz się tradycyjnych, tajskich technik rzeźbienia i układania składników tak, aby tworzyły na talerzu artystyczne kompozycje. To bardzo ciekawy i niecodzienny sposób na spędzenie czasu.
11. Poznaj historię miasta i Tajlandii w Muzeum Siam
lokalizacja na mapie: 13.744365840, 100.49415845
Muzeum Siam to muzeum poświęcone historii i kulturze Bangkoku oraz całej Tajlandii. Charakteryzuje je nowoczesna, interaktywna forma zwiedzania z dużą ilością technologii multimedialnych – możesz otwierać szuflady i dotykać wielu tablic, a niektóre eksponaty nawet brać do ręki. Najbardziej podobała mi się sala z multimedialną prezentacją dziejów Tajlandii.
Obejrzysz też sale będące kopią królewskiej sali tronowej czy dawnej klasy szkolnej oraz pomieszczenia poświęcone tajskiej kuchni, starożytnym rzeźbom, ceramice itp. Możesz tu także przymierzyć tradycyjne tajskie stroje i zrobić sobie w nich pamiątkową sesję zdjęciową (to najbardziej oblegana część muzeum).
Na zwiedzanie zarezerwuj sobie około 2 godzin (odbywa się z audioprzewodnikiem). Ze względu na klimatyzowane pomieszczenia, zwiedzanie Muzeum Siam było dla mnie przyjemną ucieczką od upałów panujących na zewnątrz. Przed słońcem możesz się również schować w pobliskim Saranrom Park, z dużą ilością roślinności i wiewiórek oraz wieloma ścieżkami spacerowymi. Muzeum możesz odwiedzić przy okazji wizyty w Pałacu Królewskim i świątyni Wat Pho – znajduje się ono tuż przy stacji metra Sanam Chai.
Niedaleko zlokalizowana jest także restauracja RONGROS serwująca dania kuchni tajskiej. Możesz zjeść tu m.in. bardzo smaczne smażone makarony z dodatkami oraz słynną tajską zupę z krewetkami Tom Yum Goong, a przy okazji będziesz miał piękny widok na rzekę Menam i Świątynię Świtu na drugim brzegu. Prz okazji możesz także zajrzeć do położonej niedaleko kawiarni iN: Coffee & Dolce, w której wypijesz m.in. espresso z wodą kokosową.
12. Wpadnij w tłum turystów na słynnej Khao San Road
lokalizacja na mapie: 13.759056059, 100.49732216
Khao San Road to mała, ale bardzo głośna i kolorowa uliczka w centrum miasta, idealnie oddająca turystyczny klimat Bangkoku. Położona jest niedaleko rzeki Menam, tętniąca życiem przez całą dobę – za dnia pełna straganów z pamiątkami i stoisk ze street-foodem, wieczorem zmienia się w turystyczne centrum miasta. Znajduje się przy niej wiele restauracji, barów i hoteli – nie polecam Ci jednak rezerwować noclegu w tej okolicy ze względu na duży ruch i hałas przez całą noc.
Częstym widokiem na Khao San są turyści siedzący przed barami na plastikowych krzesełkach i pijący drinki z wiaderek. Między krzesełkami przeciska się dużo handlarzy, chcących sprzedać różne egzotyczne przekąski, np. grillowane owady czy mięso krokodyla. Jednak jest to raczej przysmak zarezerwowany głównie dla turystów – na targu dla lokalsów nie znajdziesz tego typu produktów. Więcej takich przysmaków znajdziesz na porozstawianych wzdłuż całej ulicy straganów.
Ulica Khao San może wydawać się również dobrym miejscem na wieczornego drinka, ale musisz liczyć się z bardzo dużym tłumem i hałasem, bo każdy lokal puszcza swoją muzykę najgłośniej jak się da. Ta ulica nie spodobała mi się za bardzo ze względu na dużą ilość pijanych ludzi, nagabywaczy, harmider i wysokie ceny – według mnie to przereklamowane miejsce. ;) W Bangkoku znajdziesz wiele lepszych miejsc na wieczorny spacer czy drinka, a Khao San możesz potraktować jak ciekawostkę i przejść się po niej bez zatrzymywania się.
13. Poczuj unikalną atmosferę chińskiej dzielnicy Chinatown
lokalizacja na mapie: 13.74035255, 100.50975188
Chinatown to chińska dzielnica Bangkoku i jedna z największych chińskich dzielnic na świecie. Ze względu na panującą w niej atmosferę, cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Główna ulica Yaowarat Road jest bardzo zatłoczona i kolorowa, oświetlona dużą liczbą neonów – wieczorem zalewana jest przez tzw. garkuchnie oferujące m.in. chińszczyznę, dania kuchni tajskiej i indyjskiej. Na początku ulicy znajduje się Chinatown Gate (Chińska Brama), będąca punktem orientacyjnym tej dzielnicy – polecam Ci zobaczyć ją po zmroku, gdy jest ładnie oświetlona.
Jedną z ważniejszych atrakcji dzielnicy Chinatown jest Świątynia Złotego Buddy, w której mieści się największy na świecie posąg Buddy wykonany ze złota – ma około 3 m wysokości i waży ponad 5 ton. Biel ścian świątyni pięknie komponuje się z błyszczącym złotem – zarówno posąg, jak i przepych wnętrza świątyni zrobiły na mnie wrażenie. W chińskiej dzielnicy znajduje się również targ Sampheng Market z dużą ilością straganów z pamiątkami, azjatyckimi przekąskami czy świeżo wyciskanymi sokami.
Wejście do Świątyni Złotego Buddy jest płatne – bilety możesz kupić na miejscu. Do chińskiej dzielnicy dojedziesz metrem MRT, wysiadając na stacji Hua Lamphong lub tramwajem wodnym do przystanku Ratchawong.
Podczas uroczystości takich jak Chiński Nowy Rok (koniec stycznia) czy Festiwal Latarni (połowa lutego) Chinatown zamienia się w kolorowe i magiczne miejsce z dużą ilością ozdób i zabawy. Jeśli będziesz w tym czasie w Bangkoku, polecam Ci zobaczyć obchody któregoś ze świąt – to niepowtarzalne doświadczenie.
Najlepszym sposobem na poznanie chińskiej dzielnicy jest po prostu spacerowanie jej uliczkami – możesz połączyć to ze zwiedzaniem dzielnicy Talat Noi, znajdującej się niedaleko. Możesz też wybrać się na targ kwiatowy Pak Khlong Talat i wejść do którejś z restauracji np. Restaurant POTONG oferującej dania kuchni tajsko-chińskiej.
14. Idź na spacer po historycznej dzielnicy Talat Noi
Talat Noi to najstarsza dzielnica Bangkoku i jedna z najbardziej nietuzinkowych atrakcji miasta. To kolorowe uliczki pełne uroczych zakamarków, uliczna sztuka, stare domy i klimatyczne kawiarnie. Moim ulubionym elementem tej dzielnicy był prace wykonane przez znanego ulicznego artystę Alex Face – obejrzysz je m.in. przy ulicy Soi Chareonkrung. Na końcu tej ulicy znajduje się także Rong Kueak Shrine – mała i stara świątynia, będąca przykładem architektury chińskiej, położona nad brzegiem rzeki Menam (wejście darmowe).
W dzielnicy Talat Noi znajduje się klimatyczna kawiarnia Mother Roaster – nieco ukryta na piętrze opuszczonego warsztatu mechanicznego, z tarasem, na którym wylegują się koty. Jej dużą zaletą jest to, że sam możesz wybrać sobie ziarna kawy, której chcesz się napić albo zapytać baristę o radę. Polecam Ci spróbować Hojicha latte.
Spacerując po Talat Noi, polecam Ci zajść do So Heng Tai Mansion – to uroczy stary dom zamieniony w kawiarnię, pośrodku którego znajduje się duży basen wykorzystywany do lekcji nurkowania. Architektura domu łączy stary styl chiński ze stylem tajskim, co czyni to miejsce bardzo klimatycznym – polecam Ci tu zajrzeć głównie dla tego klimatu, bo w Bangkoku znajdziesz lepsze miejsca na kawę. Obok kawiarni znajduje się jedno z najchętniej fotografowanych miejsc w okolicy – stary samochód (Antique Turtle car) będący symbolem dzielnicy Talat Noi.
Dobrym miejscem na odpoczynek przy kawie w tej dzielnicy jest również Hong Sieng Kong Cafe, położona nad brzegiem rzeki Menam. Możesz siedzieć w niej na świeżym powietrzu i obserwować przepływające po rzece statki lub zachód słońca. Obok kawiarnii znajduje się Muzeum Talat Noi, w którym dowiesz się nieco o historii i kulturze tego obszaru (wstęp jest bezpłatny). Do Talat Noi dostaniesz się od strony rzeki, wysiadając z tramwaju wodnego na przystani Marine Dept lub możesz połączyć zwiedzanie jej z dzielnicą Chinatown.
15. Poczuj wolność Bangkoku w dzielnicy Patpong
Patpong to najsłynniejsza nocna dzielnica Bangkoku, podobna do dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie. Jest znana z nocnych klubów, barów, pokazów erotycznych na żywo i… nocnego targu. Na niektórych ulicach dziewczyny na każdym kroku zapraszają do skorzystania ze swoich usług, a co parę kroków zobaczysz klub dla ladyboyów.
Najwięcej dzieje się tu po zmroku, ale także za dnia możesz być zachęcany do skorzystania z jednoznacznych ofert. Wieczorami panuje tu dość spory ruch, a z każdego lokalu gra ogłuszająca muzyka, więc nie jest to dobre miejsce na spokojny spacer. Do dzielnicy dostaniesz się metrem Blue Line, wysiadając na stacji Si Lom.
Między strip klubami i barami znajduje się nocny targ Patpong, na którym znajdziesz dużo stoisk z podrabianymi markowymi towarami i małe restauracje na wózkach. Możesz spróbować tu różnych rodzajów smażonego makaronu, ciastek z kleistego ryżu czy naleśników ze słodkiej kukurydzy.
Możesz także zwiedzić znajdującą się w dzielnicy Patpong świątynię królewską Wat Hua Lamphong – ma dużo ozdobnych detali i kolorowe wnętrze. Zamieszkiwana jest przez mnichów, otwarta do bezpłatnego zwiedzania przez całą dobę.
16. Poznaj miasta z okna metra, kolei BTS i z pokładu tuk-tuka
Na pierwszy rzut oka transport publiczny Bangkoku może Ci się wydać bardzo skomplikowany i chaotyczny, ale warto z niego korzystać podczas pobytu w mieście, bo komunikacją miejską dojedziesz praktycznie do każdej atrakcji turystycznej. Najpopularniejszym środkiem transportu w mieście jest BTS Skytrain, czyli miejska kolej jeżdżąca po wysokich estakadach, dzięki czemu omija uliczne korki. Obecnie w Bangkoku działa 5 linii oznaczonych różnymi kolorami.
Dla mnie najwygodniejszym sposobem przemieszczania się po Bangkoku było metro MRT składające się z dwóch linii – niebieskiej i fioletowej. Linia fioletowa jest całkowicie naziemna, a niebieska przebiega pod ziemią i na powierzchni miasta. Przejazd naziemnym metrem może być dobrym sposobem na zobaczenie Bangkoku z innej, ciekawej perspektywy.
Jego największą zaletą jest szybkość z jaką dostaniesz się do celu. Mocna klimatyzacja w środku pozwala na chwilę odpoczynku od panującego na zewnątrz upału. Z niebieskiej linii MRT możesz przesiąść się do Skytrain.
Bilety na Skytrain możesz kupić przed przejściem przez bramki w kasie lub biletomacie. Do wyboru będziesz miał bilety jednorazowe oraz One-Day-Pass, uprawniające do nielimitowanych przejazdów w ciągu jednego dnia. Bilety na metro możesz kupić w biletomatach lub w okienkach Ticket Office na stacjach.
Innym sposobem przemieszczania się po Bangkoku są tuk-tuki, które jednak powinieneś bardziej traktować jako atrakcję turystyczną niż środek transportu, bo nie jest to zbyt budżetowa opcja. Większość tuk-tuków ma obecnie formę trójkołowych pojazdów z zadaszoną kanapą z tyłu, nie odcinając Ci w ten sposób dostępu do tego, co dzieje się na ulicy.
Cenę przejazdu ustal z kierowcą zanim wyruszycie w drogę – będziesz mieć pewność, że nie przepłacisz za bardzo (pamiętaj, żeby przeliczyć resztę). Tuk-tuka możesz także wynająć na kilka godzin, cały dzień lub wybrać się na na nocną wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem po lokalnych targach i świątyniach.
17. Spróbuj tajskiej kuchni korzystając ze straganów street-food
Kuchnia tajska jest najchętniej wybieraną kuchnią azjatycką, ze względu na dużą ilość kolorów, smaków i aromatów nadawanych przez przyprawy – imbir, trawę cytrynową, curry, chili i bazylię. Daniem, którego moim zdaniem musisz spróbować podczas pobytu w Tajlandii jest pad thai – smażony makaron z warzywami i z dodatkiem mięsa, jajka, owoców morza lub tofu.
Pad thai jest daniem bardzo uniwersalnym, które można przyrządzić na wiele sposobów. Różne wariacje tej potrawy znajdziesz w każdej restauracji z kuchnią tajską – możesz zajść do Pad Thai Kratong Thong niedaleko Świątyni Odpoczywającego Buddy i spróbować jednej z wersji tego dania.
Dania kuchni tajskiej łączą w sobie wszystkie podstawowe smaki – słodki, słony, gorzki, kwaśny i pikantny. Na ten ostatni radziłbym Ci zwrócić szczególną uwagę – jeśli Taj mówi, że coś jest “little spicy”, to dla Europejczyka będzie to nie do zjedzenia, dlatego zawsze przy składaniu zamówienia upewnij się co do poziomu ostrości. Jednym z ostrych, ale jednocześnie delikatnych dań jest zupa Tom Yum.
To przygotowywana na bazie mleczka kokosowego i sosu rybnego, podawana najczęściej z krewetkami, kurczakiem lub grzybami. Inną popularną w Tajlandii zupą jest Khao Soi – słodka i kremowa, lekko pikantna, przyrządzana na mleczku kokosowym z dodatkiem curry i makaronu jest bardzo ciekawym połączeniem smaków.
W Tajlandii możesz także spróbować różnych rodzajów curry – najczęściej spotkasz się żółtym, które swój kolor i aromat zawdzięcza kurkumie. Podawane z dużą ilością warzyw, z kurczakiem i ziemniakami jest mniej pikantne niż zielone czy czerwone curry. Najpopularniejszym tajskim deserem jest mango sticky rice – pyszne połączenie mleka kokosowego, kleistego ryżu i słodkiego mango. Oprócz mango, w Tajlandii popularnym owocem jest też durian, jackfruit i smoczy owoc – dostaniesz je na każdym lokalnym targu. Do picia zamiast wody mineralnej, polecam spróbować Ci wody z kokosa – nie tylko lepiej smakuje, ale także bardzo dobrze nawadnia.
18. Obejrzyj wielki posąg Buddy przy świątyni Paknam Phasi Charoen Temple
lokalizacja na mapie: 13.721963793, 100.47043299
Paknam Phasi Charoen Temple to ogromna buddyjska świątynia z jednym z największych w Azji złotych posągów Buddy, który ma 69 m wysokości i 40 m szerokości. Cały kompleks świątynny składa się z kilkunastu budynków – jednym z ciekawszych jest muzeum znajdujące się za plecami wielkiego posągu Buddy, w którym możesz obejrzeć przeróżne pamiątki, relikwie i malowidła związane z buddyzmem.
Możesz też wjechać na najwyższe piętro muzeum, aby mieć widok na cały kompleks z góry. My mogliśmy podziwiać go z daleka za każdym razem, gdy przejeżdżaliśmy metrem Blue Line ze stacji Bang Wa, przy której mieszkaliśmy, do centrum.
Wstęp do wszystkich budynków świątynnych jest darmowy. Pamiętaj o stroju zasłaniającym kolana i ramiona. Na zwiedzenie całości zarezerwuj sobie min. 2 godziny. Do świątyni dostaniesz się metrem Blue Line, wysiadając na stacji Tha Pra lub tramwajem wodnym do przystani Pratunam Phasi Charoen.
Świątynia Paknam Phasi Charoen ze względu na oddalenie od ścisłego centrum Bangkoku nie jest zbyt popularna wśród turystów – nie spotkasz tu dużych tłumów. To dobre miejsce, aby przez chwilę podelektować się ciszą i spokojem.
Przy świątyni znajduje się również mały ogród, w którym możesz odpocząć. Najlepszym miejscem na ujęcie na zdjęciu wielkiego posągu Buddy w całości jest punkt widokowy po drugiej stronie kanału. Na terenie kompleksu świątynnego znajduje się też mała, urocza kawiarnia Paknam Coffee ze smaczną, mrożoną kawą.
19. Zrób zakupy na pływającym targu Damnoen Saduak i przeciętym przez kolej targu Maeklong Railway Market
lokalizacja na mapie: 13.521294115, 99.95860314
Damnoen Saduak to ponad stuletni, pływający targ i jedna z najciekawszych atrakcji w okolicy Bangkoku. Jest położony w Ratchaburi, niecałe 100 km od stolicy Tajlandii – to dobre miejsce na jednodniową wycieczkę z Bangkoku. Po kanałach marketu pływają dziesiątki kolorowych łodzi, z których sprzedawane są m.in. owoce, warzywa, pamiątki, przysmaki tajskiej kuchni, a wzdłuż kanałów rozstawione są kolejne stragany. Możesz pożyczyć drewnianą łódkę, aby dostać się pomiędzy łodzie sprzedawców lub spacerować pomiędzy stoiskami na lądzie.
Najlepszym czasem na odwiedzenie pływającego targu są wczesne godziny przedpołudniowe, kiedy nie ma tu jeszcze zbyt wielu turystów – nastaw się na wczesną pobudkę i wyjazd z Bangkoku, bo podróż trwa około 2 godzin. Z Bangkoku dojedziesz tutaj komunikacją miejską (autobus nr 78), tuk-tukiem lub możesz zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem, w ramach której odwiedzisz także Maeklong Railway Market. Na Damnoen Saduak polecam Ci spróbować kokosowych placuszków i kolorowych deserów z ryżu.
Maeklong Railway Market to ruchliwy targ zbudowany tuż przy linii kolejowej, wzdłuż której rozstawione są stragany mi.n. ze świeżymi owocami i warzywami, przyprawami, owocami morza. Niedaleko znajduje się dworzec kolejowy, na który kursują pociągi – przez targ pociąg przejeżdża około 6-8 razy dziennie, najczęściej w godzinach południowych. Kiedy dzwoni sygnał nadjeżdżającego pociągu następuje “kontrolowany chaos” – sprzedawcy pośpiesznie zamykają parasole i płótna, ściągają towary. Po przejeździe pociągu parasole i plandeki zostają ponownie otwarte, a towary ułożone na swoim zwykłym miejscu obok torów – wszystko to odbywa się sprawnie i w szybkim tempie.
Maeklong Railway Market otwarty jest codziennie od 7 do 16, ale pociągi przejeżdżają tylko o określonych godzinach – warto sprawdzić rozkład jazdy. Targ znajduje się około 80 km od Bangkoku – dojedziesz tam w nieco ponad godzinę, ale polecam Ci połączyć to z wizytą na pływającym targu Damnoen Saduak (jest otwarty codziennie od 8 do 16, chociaż pierwsze łodzie pojawiają się tu już długo przed świtem).
20. Poszukaj magicznych skarbów na Targu Amuletów
lokalizacja na mapie: 13.755699901, 100.48980192
Targ Amuletów to jedna z atrakcji turystycznych Bangkoku owianych klimatem magiczności i duchowości. Możesz tu kupić różnego rodzaju talizmany mające przynosić szczęście – niektóre z nich są bardziej niestandardowe jak np. duże posągi mnichów. W głębi targu znajdują się sklepy z ziołami i olejkami do masażu oraz miejsca, w których możesz skorzystać z masażu ziołowego. Z wielu straganów unosi się dym kadzideł, nadając miejscu mistycznej atmosfery. Targ możesz odwiedzić przy okazji wizyty w Pałacu Królewskim, który znajduje się kilkaset metrów dalej.
Targ Amuletów czynny jest codziennie w godzinach od 9 do 16. Możesz dopłynąć tu tramwajem wodnym, wysiadając na stacji Tha Maharaj.
Niedaleko Targu Amuletów mieści się Muzeum Narodowe Bangkoku – to największe i najciekawsze zbiory sztuki w Tajlandii (wstęp płatny). Obejrzysz tu kolekcje broni, królewskich antyków, buddyjskie rzeźby i malowidła. Zbiory znajdują się w budynkach dawnego XVIII-wiecznego pałacu, które same w sobie są moim zdaniem atrakcją.
W salach panuje spokój i działa klimatyzacja – to może być także dobry sposób na chwilę odpoczynku od tłumów i upału. Niedaleko muzeum, tuż przy przystani, znajduje się wiele małych restauracji z tradycyjnym tajskim jedzeniem, np. Savoey. Na szczególną uwagę zasługują dania z owocami morza – krabowe curry, zupa Tom Yum czy ciasto krewetkowe.
21. Wjedź na taras widokowy na budynku King Power Mahanakhon
lokalizacja na mapie: 13.723735528, 100.52875095
King Power Mahanakhon to oszklony 78-piętrowy wieżowiec i drugi najwyższy budynek w Tajlandii, z punktem widokowym na wysokości ponad 300 m. Pierwszy zadaszony taras widokowy znajduje się na 74. piętrze – już z niego możesz podziwiać piękny widok na Bangkok. Z niego dostaniesz się schodami lub oszkloną windą na otwarty taras na ostatnim piętrze wieżowca, który jest najlepszym punktem widokowym w mieście. Już sama przejażdżka windą była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Dostaniesz się tu kolejką BTS Skytrain, wysiadając na stacji Chong Non Si.
Na górnym tarasie widokowym znajduje się bar Sky Beach Bangkok, w którym możesz posiedzieć przy drinku podczas zachodu słońca. W ciągu dnia w budynku nie ma zbyt wielu turystów, ale im bliżej wieczora, tym robi się coraz tłoczniej – jeżeli nie zależy Ci na oglądaniu zachodu słońca, polecam Ci przyjść tu z rana. W okolicy znajduje się kawiarnia (Not Just) Another Cup, w której możesz zjeść smaczne śniadanie lub brunch. Oferują bardzo dobrą kawę oraz dużo opcji bezglutenowych i wegetariańskich.
22. Dowiedz się więcej o handlu jedwabiem w Domu Jima Thompsona
lokalizacja na mapie: 13.749530464, 100.52882403
Dom Jima Thompsona to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Bangkoku przyciągająca turystów swoim unikalnym wyglądem i historią właściciela (wstęp płatny). To muzeum mieszczące się w tradycyjnych, tajskich drewnianych domach, w których znajdują się dzieła sztuki kolekcjonowane przez Jima Thompsona. Jim Thompson był amerykańskim przedsiębiorcą, żołnierzem, szpiegiem i architektem – nazywany “królem jedwabiu”, bo przyczynił się do rozwoju branży tekstylnej i rozsławił na świecie tajski jedwab. Obecnie w Tajlandii działa sieć sklepów z jedwabiem “Jim Thompson”, w których można kupić odzież i inne wyroby z jedwabiu.
Dom Jima Thompsona jest połączeniem europejskiego stylu z tradycyjną tajską architekturą, której przykładem są wysokie progi mające chronić przed duchami i… dziećmi. To oaza zieleni, zlokalizowana nad brzegiem rzeki Menam. Obejrzysz tu m.in. sporo buddyjskich rzeźb i obrazów, stół jadalny używany kiedyś przez króla czy belgijskie szkło i żyrandole z epoki wiktoriańskiej.
Możesz także dowiedzieć się sporo o życiu amerykańskiego przedsiębiorcy korzystając z wycieczki zorganizowanej z przewodnikiem, w ramach której zwiedzisz nie tylko dom Jima Thompsona, ale również społeczność Baan Krua Nhua – miejsce, w którym wciąż produkowany jest jedwab.
Przy okazji wizyty w muzeum Thompsona polecam Ci również zajrzeć do Bangkok Art and Culture Centre (wstęp darmowy). To nowoczesne centrum wystawowo-rozrywkowe, w którym znajduje się m.in. galeria sztuki współczesnej, kawiarnia, biblioteka i księgarnia. W galerii możesz zazwyczaj obejrzeć ciekawe wystawy młodych artystów i stanowiska z produktami handmade. W budynku centrum znajduje się także lodziarnia IceDEA, w której możesz spróbować bardzo smacznych lodów w niestandardowych kształtach.
23. Odwiedź Ayutthaya – dawną stolicę Tajlandii
Ayutthaya to dawna stolica Tajlandii, wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, nazywana kiedyś “Wenecją Wschodu”. Obecnie przyciąga turystów głównie ruinami licznych świątyni. W samym centrum miasta znajduje się kompleks świątynny Wat Maha That ze słynną głową Buddy wrośniętą w drzewo. Jednak moim zdaniem najpiękniejsza świątynią w mieście jest Wat Phra Si Sanphet z trzema imponującymi pagodami – możesz zauważyć podobieństwo do świątyni Szmaragdowego Buddy z Bangkoku.
W Ayutthaya możesz też wybrać się na nocny targ – moim zdaniem najbardziej “autentyczny” ze wszystkich nocny targów, jakie widziałem w Tajlandii bez ogromnych tłumów turystów, ogłuszającej muzyki i mnóstwa pamiątek, za to z dużą ilością garkuchni, z których możesz spróbować lokalnych przysmaków.
Z Bangkoku do Ayutthaya możesz dojechać pociągiem ze stacji Hua Lamphong i na miejscu wypożyczyć rower albo skorzystać z tuk-tuków, bo odległości między atrakcjami są duże. Możesz również zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem np. wycieczka z Bangkoku po najważniejszych świątyniach Ayutthaya.
24. Rozerwij się trochę w Pattaya – tajskiej stolicy rozrywki
Pattaya to jedno z najchętniej odwiedzanych azjatyckich miast, leżące na wschodnim wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej. Turystów przyciągają tu m.in. imprezy oraz piaszczyste plaże np. Dongtan Beach czy Pattaya Beach, z której organizowane są wycieczki na pobliskie wysepki koralowe, połowy ryb lub lekcje nurkowania.
Największą atrakcją jest moim zdaniem Sanctuary of Truth – to 20-piętrowy kompleks przypominający zamek, w całości wykonany z ręcznie ciosanego drewna, bez ani jednej śrubki i gwoździa. Nigdzie nie widziałem jeszcze takiej ilości detali. Cała budowla robi bardzo majestatyczne wrażenie.
W Pattaya znajduje się także jedno z największych akwariów w Azji – Underwater World Pattaya, które jest dobrą atrakcją dla rodzin z dziećmi. Możesz obejrzeć także pokazy delfinów i fok w Dolphinarium Pattaya lub wybrać się na punkt widokowy Phra Tamnak Mountain, z którego rozpościera się piękny widok na ocean i całe miasto.
Z centrum Bangkoku do Pattaya dojedziesz autobusem z przystanku Ekkamai w około 2 godziny. Możesz też wybrać się na wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem, w ramach której odwiedzisz najważniejsze punkty miasta. Będąc już w Pattayi, polecam ogarnąć sobie wycieczkę z przewodnikiem i zwiedzić trochę okolicy. Niżej kilka ciekawych propozycji.
25. Wpadnij w serce miejskiego życia w ruchliwej dzielnicy Siam
Dzielnica Siam to najnowocześniejsza, tętniąca życiem dzielnica Bangkoku z ogromnymi centrami handlowymi, drogimi restauracjami i hotelami. Nam nie przypadła do gustu głównie ze względu na duże tłumy, ale warto zajrzeć do niej chociaż na chwilę, będąc w okolicy np. zwiedzając muzeum Jima Thompsona.
W dzielnicy znajdują się największe galerie handlowe w Bangkoku, m.i.n MBK Center z ponad 2 tysiącami sklepów, restauracji i kawiarni, oraz bardzo luksusowe SIAM Paragon z oceanarium Sea Life Bangkok Ocean World. To dobra atrakcja dla rodzin z dziećmi – zobaczysz setki gatunków morskich i pokazy 4D oraz możesz skorzystać z rejsu łódką.
W dzielnicy Siam możesz także zajrzeć do starego kompleksu świątynnego Wat Pathum Wanaram z pięknymi ogrodami, który mocno kontrastuje z otaczającymi go budynkami (wstęp darmowy). Świątynia podobała mi się najbardziej w całej dzielnicy. ;)
Ciekawą atrakcją dla rodzin z dziećmi w tej okolicy może być również muzeum figur woskowych Madame Tussauds z dużą liczbą posągów postaci ze świata sportu, muzyki i kina. Polecam Ci zajść także do, znajdującej się w centrum handlowym Siam Square One, restauracji White Flower Factory serwującej dania kuchni tajskiej – mają tam pyszne desery, zwłaszcza ciasto kokosowe.
Jak dojechać do Bangkoku?
Z Polski do Bangkoku dolecisz samolotem – niestety nie ma bezpośrednich połączeń. Loty często wymagają jednej lub więcej przesiadek, zazwyczaj w europejskich lub azjatyckich miastach, takich jak Frankfurt, Paryż, Amsterdam, Dubaj czy Doha (my tak lecieliśmy). Sprawdź różne opcje przesiadek i ceny biletów, aby znaleźć najbardziej dogodną dla siebie trasę.
W Bangkoku są dwa lotniska – Suvarnabhumi, oddalone 30 km na wschód od centrum miasta oraz lotnisko Bangkok-Don Muang, położone nieco bliżej centrum. Loty z miast europejskich obsługiwane są głównie przez lotnisko Suvarnabhumi. Do centrum Bangkoku dojedziesz z niego autobusem linii Airport Express, szybką koleją podmiejską kursującą codziennie od 6 rano do północy lub tuk-tukiem.