Dolny Śląsk - co WARTO zobaczyć? 23 ATRAKCJE, zabytki i ciekawe miejsca na weekend

15 maja 2021
(aktualizacja: 7 września 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Dolny Śląsk to jedno z najbogatszych w atrakcje turystyczne województw w Polsce. Przygotowałem dla Ciebie listę najważniejszych miejsc, atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku - również w weekend. Ciekawych miejsc w województwie dolnośląskim jest znacznie więcej - moja propozycja to "pierwszy stopień wtajemniczenia" w region, który promuje się hasłem "Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia!". Sprawdź, czy znasz już wszystkie atrakcje turystyczne Dolnego Śląska z mojej listy.

Moją listę najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska podzieliłem tak, że coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy zwiedzania miast, zamków, pałaców i twierdz, podziemnych atrakcji, jak i te osoby, które preferują spacery po górach i poszukiwanie urokliwych zakątków na łonie natury.

Ta lista nigdy nie będzie uznana za kompletną. Aktualnie ma 23 pozycje, ale będzie stale rozbudowywana - w końcu Dolny Śląsk można odkrywać przez długie lata. Czas bliżej poznać województwo dolnośląskie i jego najlepsze atrakcje.

Kup interaktywną mapkę atrakcji turystycznych Dolnego Śląska i zwiedzaj wygodniej

W artykule opowiem Ci o wszystkich miejscach, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku. Jeśli jednak chcesz zwiedzać region wygodniej i sprawniej, mam dla Ciebie dodatkową pomoc. Przygotowałem dla Ciebie interaktywną mapkę, na której zaznaczyłem ponad 110 punktów, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku:

 • miasta warte uwagi na Dolnym Śląsku,
 • góry i górskie zakątki regionu,
 • zamki i pałace, z których słynie Dolny Śląsk,
 • podziemne korytarze i ciekawe kopalnie,
 • atrakcje naturalne oraz inne, ciekawe miejsca.

Z mapki będziesz mógł korzystać zarówno na komputerze, jak i na Twoim telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Dolnego Śląska.

POZNAJ ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze zakątki Dolnego Śląska

Kup wielką mapkę atrakcji turystycznych Dolnego Śląska - ciekawe miejsca, najładniejsze miasta, zabytki, zamki i pałace, muzea, atrakcje podziemne  i naturalne.

1. Wrocław

Największe miasto Dolnego Śląska i stolica regionu. Centrum życia kulturalnego w tej części Polski. Miejsce pełne atrakcji, które przypominają o przedwojennej, bogatej historii miasta ale również symbolizują nowoczesność i wielokulturowość Wrocławia.

Wrocław rynek ratusz atrakcje Dolnego Śląska
Rzeka Odra Wrocław Katedra św. Jana

Wrocław najlepiej zwiedza się w 2-3 dni, ale jeśli masz do dyspozycji tylko jeden dzień, to bez problemu zdążysz zobaczyć najważniejsze atrakcje miasta - Halę Stulecia, kolorowy Rynek, Ostrów Tumski i... najwyższy budynek w Polsce - Sky Tower.

Jeśli lubisz oglądać miasta z góry, we Wrocławiu masz do wyboru łącznie 5 oficjalnych punktów widokowych. Najciekawsze dwa to według mnie ten na Sky Tower oraz na kościele garnizonowym w okolicach Rynku.

Młodszych turystów przyciąga wrocławskie ZOO - najstarszy ogród zoologiczny na ziemiach polskich. ZOO Wrocław posiada Afrykarium z ogromnym akwarium, przez które można przejść długim tunelem.

Hala Stulecia UNESCO Wrocław atrakcje

W mieście nie brakuje również mniej popularnych, ciekawych miejsc, które warto zobaczyć - jak np. modelowe osiedle WuWa, które powstało we Wrocławiu w latach 20. XX wieku. Aby ułatwić Ci poszukiwania nieoczywistych atrakcji Wrocławia, przygotowałem na ich temat odzielny artykuł.

ZWIEDZAJ WROCŁAW WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje

Kup mapkę z ponad 100 najważniejszymi punktami Wrocławia - atrakcje, kawiarnie, restauracje, punkty widokowe, muzea i... polecane noclegi.

2. Kłodzko

Leżące nad Nysą Kłodzką miasto w południowej części Dolnego Śląska. Wśród turystów wykorzystywane nie tylko jako dobra baza wypadowa do niedaleko położonych uzdrowisk - Polanicy Zdrój, Duszników Zdrój i Kudowy Zdrój, ale również jako cel turystyczny sam w sobie.

Nad Kłodzkiem góruje dobrze zachowana Twierdza Kłodzko, czyli XVI-wieczny system umocnień chroniących miasto i region to najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna Kłodzka. Możesz zwiedzać składającą się z 9 przystanków naziemną trasę turystyczną, a później zejść do podziemnych labiryntów.

Kłodzko to również małe, ale urocze barokowe centrum z Ratuszem i Mostem św. Jana - mniejsza wersja Mostu Karola z Pragi. Most powstał pod koniec XIV wieku - liczy sobie więc ponad 600 lat.

Zwiedzanie Kłodzka można połączyć z wizytą w jednym z kłodzkich uzdrowisk. Do wyboru masz Kudowę-Zdrój, Polanicę-Zdrój i Duszniki-Zdrój.

3. Jelenia Góra i zamek Chojnik

Rozległe (aż 110 km2), czwarte pod względem wielkości miasto Dolnego Śląska leżące u podnóża Karkonoszy.

Warto zajrzeć tu w drodze do Szklarskiej Poręby lub Karpacza, aby zobaczyć jeleniogórski Rynek i skorzystać z usług Term Cieplickich w Cieplicach - uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze
Widok na zamek Chojnik w Jeleniej Górze

U podnóża dzielnicy Sobieszów znajduje się zamek Chojnik, malowniczo położony na szczycie góry Chojnik. Przed wejściem na zamek przeczytaj legendę o okrutnej księżniczce Kunegundzie, która miała zamieszkiwać tę warownię.

4. Karkonosze - Śnieżka, Szrenica

Kilka weekendów warto poświęcić na poznawanie Karkonoszy - najwyższego pasma górskiego Sudetów. Z Karpacza można wyruszyć w kilkugodzinny trekking na najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę. Dostępnych tras wycieczek po Karkonoszach jest jednak znacznie więcej.

schronisko samotnia karkonosze dolny śląsk

Jeśli chodzenie po górach Ci odpowiada, polecam przejście górami ze Śnieżki na Szrenicę, nocleg w schronisku na Hali Szrenickiej i zejście do Szklarskiej Poręby dzień później. To świetny pomysł na aktywny weekend na Dolnym Śląsku.

Będąc w Karpaczu zobacz koniecznie Świątynię Wang - kościół przeniesiony tam z norweskiego miasteczka Vang, zaporę na Łomnicy zbudowaną w celu ochrony Karpacza przed powodzią, skocznię narciarską Orlinek oraz Krucze Skały i pięknym widokiem na Karkonosze.

WĘDRUJ WYGODNIE PO KARKONOSZACH

Aż 26 gotowych tras wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. Nie trać czasu na planowanie i ruszaj w góry!

Wycieczki jednodniowe i weekendowe, samochodem i pociągiem.

5. Świdnica

Świdnica to, zaraz po Wrocławiu, najpiękniejsze miasto Dolnego Śląska (w mojej, subiektywnej skali). Moim zdaniem to obowiązkowy cel jednodniowej wycieczki, w czasie której będziesz miał okazję poznać najważniejsze atrakcje tego miasta.

Świdnica jest rozpoznawalna również wśród zagranicznych turystów dzięki wpisanemu na listę światowego dziedzictwa UNESCO, drewnianemu Kościołowi Pokoju. Zabytek jest unikatowy i proponuję Ci, abyś od niego zaczął zwiedzanie miasta.

Kościół Pokoju atrakcja Dolnego Śląska Świdnica
Wnętrze Kościół Pokoju Świdnica
Widok z wieży widokowej w Świdnicy

To jednak nie jedyna atrakcja Świdnicy. Warto zobaczyć katedrę św. Stanisława i św. Wacława z najwyższą wieżą kościelną na Dolnym Śląsku mierzącą 101,5 metra, Rynek z zabytkowymi kamienicami i Muzeum Dawnego Kupiectwa. Nie zapomnij wejść na wieżę ratuszową, z której dobrze widać całe miasto i jego okolicę.

6. Twierdza Srebrna Góra

Nigdy nie zdobyta, XVIII-wieczna twierdza położona w Górach Sowich, niedaleko Nowej Rudy. Twierdza w Srebrnej Górze to największa górska twierdza Europy. Piękne położenie twierdzy w otoczeniu jednego z najbardziej tajemniczych pasm górskich Polski powoduje, że zwiedzanie twierdzy Srebrna Góra jest ciekawym przeżyciem.

Twierdza Srebrna Góra Góry Sowie blog podróżniczy

Składa się z 6 fortów rozlokowanych w różnych częściach Srebrnej Góry. Najbardziej charakterystyczny fragment twierdzy to zespół bastionów z charakterystycznym, wysokim donjonem. Godziny otwarcia twierdzy i ceny biletów można znaleźć na jej stronie internetowej.

Zwiedzanie twierdza Srebrna Góra

W okolicach Srebrnej Góry można znaleźć pozostałości po kolei. Pociągi musiał tu pokonywać tak stromy odcinek toru (aż 6%), że na fragmentach trasy była zamontowana szyna zębata. Prowadząca do Srebrnej Góry linia kolejowa była jedyną zębatą linią kolejową w Polsce.

Twierdza Srebrna góra z lotu ptaka

Linię zlikwidowano jeszcze przed II wojną światową, jednak istnieje nadzieja na jej odbudowę. W 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przejął linię od Skarbu Państwa.

GOTOWE TRASY PO GÓRACH SOWICH!

Kup praktycznego ebooka z 26 gotowymi trasami wędrówek po Górach Sowich i wędruj po najciekawszych szlakach.

Jednodniowe i weekendowe wycieczki, samochodem i pociągiem.

7. Rudawy Janowickie i Miedzianka

Spacer po Rudawach Janowickich to dobra alternatywa dla bardziej zatłoczonych Karkonoszy. Można tu łatwo dojechać pociągiem - wysiadając w Janowicach Wielkich lub Trzcińsku albo samochodem - atakując góry od drugiej strony, np. w rejonie Kowar.

Jednodniowa wycieczka może rozpoczynać się w Trzcińsku i prowadzić górami do Janowic Wielkich. Po drodze dojdziesz do ruin zamku Bolczów. Idąc dalej na południe, można dotrzeć do skał przypominających wielbłąda, dziób, regał i... diabelski kościół.

ruiny zamek Bolczów Rudawy Janowickie Janowice Wielkie
Szlak trasa Rudawy Janowickie co warto zobaczyć blog podróżniczy

Gdy dotrzesz już do Janowic Wielkich i masz trochę czasu, zdecyduj się na 2-kilometrowy spacer do Miedzianki. To miejscowość, która przez 700 lat rozwijała się dzięki wydobyciu wielu surowców - m.in. miedzi, kobaltu, uranu.

W związku z wyczerpywaniem się złóż i szkodami górniczymi, na początku lat 70. zaczęto likwidację wioski. Historię znikania Miedzianki opisał Filip Springer w świetnym reportażu "Miedzianka. Historia znikania".

Od 2015 r. w Miedziance działa Browar Miedzianka z restauracją. Godziny otwarcia można sprawdzić na stronie internetowej browaru.

8. Kolorowe Jeziorka

Gdy zainteresujesz się już Rudawami Janowickimi, nie pomiń w swoich planach wizyty nad kolorowymi jeziorkami, które znajdują się na zboczach Wielkiej Kopy niedaleko Marciszowa.

Cztery kolorowe jeziorka - Żółte, Czerwone, Błękitne i rzadko pojawiające się Zielone - powstały w miejscu, gdzie działała dawniej kopalnia pirytu. Gdy ją zamknięto, spływająca woda zaczęła się zabarwiać substancjami, które porywała ze zboczy i dna wyrobisk.

czerwone jeziorko rudawy janowickie
Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku - błękitne jeziorko w Rudawach Janowickich

Największe jest jeziorko błękitne, które swój kolor zawdzięcza obecności glonów. Jeśli chcesz dotrzeć do jeziorek pociągiem - wysiądź na stacji w Marciszowie i przejdź niespełna 5 km do parkingu przy jeziorkach. Nie powinno Ci to zająć dłużej niż 1-1,5 godziny.

9. Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie są rozpoznawalne w całej Polsce dzięki swojej Krzywej Wieży, która jest odchylona od pionu o ponad 2 metry. Dużą popularność zawdzięczają również swojej dawnej, niemieckiej nazwie - Frankenstein, która mogła być inspiracją dla Mary Shelley do napisania głośnej powieści o dr Victorze Frankensteinie.

Atrakcji w Ząbkowicach Śląskich jednak nie brakuje. Miłe dla oka jest centrum miasta, które zachowało swój średniowieczny układ - łącznie ze sporymi fragmentami murów obronnych. Mocnym punktem w krajobrazie miasta jest szóste wcielenie budynku Ratusza, którego wieża na ponad 70 metrów.

Miasto rzadko wymienia się w atrakcjach Dolnego Śląska, które warto zobaczyć - niesłusznie. Oferta turystyczna Ząbkowic Śląskich jest ciekawa, a przy tym unikalna. Mało które miasto może się pochwalić tak ciekawą i przyciągającą historią. No i nie każde miasto ma u siebie Krzywą Wieżę. ;)

Krzywa Wieża Ząbkowice Śląskie co warto zobaczyć

Ząbkowice Śląskie to jedno z najbardziej uroczych, małych miast, które miałem okazję odwiedzić na Dolnym Śląsku. Na zwiedzanie przeznacz przynajmniej 5-6 godzin, ale najlepiej będzie, jeśli w Ząbkowicach Śląskich zostaniesz na cały weekend.

10. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

W leżącym niedaleko Ząbkowic Śląskich Kamieńcu Ząbkowickim znajdziesz pałac Marianny Orańskiej. To letnia rezydencja niderlandzkiej królewny, która zapadła w pamięć jako wielka skandalistka.

Na początku XIX wieku głośno było o jej rozwodzie spowodowanym przez zdradę z masztalerzem, czyli osobą zajmującą się końmi królewny. Tuż przy pałacu znajduje się rozległy Park Pałacowy z kilkoma trasami spacerowymi. Obiekt można zwiedzać - wszystkie szczegóły są dostępne na stronie internetowej pałacu.

11. Góry Stołowe

Jedyne w swoim rodzaju pasmo górskie w Sudetach, na pograniczu Polski i Czech. To tzw. góry płytowe - mają bardzo spłaszczone wierzchołki i strome ściany. W Polsce próżno szukać podobnych, naturalnych kształtów.

Najczęściej odwiedzane przez turystów są dwa rezerwaty: Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych oraz Błędne Skały - skalne labirynty tuż przy granicy z Czechami.

Góry Stołowe Szczeliniec Wielki Radków
Widok na Szczeliniec Wielki z tarasu widokowego na Guzowatej w Radkowie

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, który osiąga 919 m n.p.m. Bazą wypadową do trekkingu na tę górę jest Karłów. U podnóża góry znajdziesz schronisko PTTK Pasterka.

Drugim wartym uwagi rezerwatem są Błędne Skały, do których z Karłowa można dojść pieszo (ok. 6 kilometrów) lub dojechać samochodem po Drodze Stu Zakrętów (ok. 8 kilometrów). Błędne Skały to zespół skalnych, naturalnych labiryntów. Lepiej nie brać ze sobą wielkich plecaków - niektóre przejścia są naprawdę ciasne.

W Błędnych Skałach kręcono m.in. jedną z części "Opowieści z Narni". Na zwiedzanie warto przeznaczyć 40-60 minut. Bilety wstępu na Szczeliniec Wielki i do Błędnych Skał można kupić przez internet na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych.

Przy okazji wizyty w Górach Stołowych, odwiedź również uzdrowiska kłodzkie - Duszniki-Zdrój, Polanicę-Zdrój i Kudowę-Zdrój. W Dusznikach-Zdrój warto odwiedzić Muzeum Papiernictwa działające w dawnym młynie papierniczym. W Kudowie-Zdrój warto zobaczenia jest Kaplica Czaszek.

WĘDRUJ PO KOTLINIE KŁODZKIEJ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najlepsze szlaki Ziemi Kłodzkiej

Kup ebooka z 29 gotowymi planami wędrówek po górach Kotliny Kłodzkiej. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

12. Projekt ARADO

Kamienna Góra, w której znajduje się Projekt ARADO, to miasto pełne wojennych tajemnic. Niemcy ulokowali tu dużą liczbę biur projektowych i tajnych zakładów, które projektowały rozwiązania na potrzeby wojennego przemysłu lotniczego.

Gdy losy wojny zaczęły się przechylać na korzyść aliantów i część niemieckiego przemysłu została już zniszczona, do Kamiennej Góry przeniesiono część ważnych zakładów - m.in. produkujących łożyska. Przemysł ukrył się w kamiennogórskich podziemiach. Jednym z takich tajnych zakładów było ARADO, w którym od 1943 r. pracowano nad nowym samolotem dalekiego zasięgu.

Dokładne przeznaczenie ARADO i rozbudowanej sieci podziemnych korytarzy jest do dzisiaj nieznane, a to czyni to miejsce niezwykle ciekawym dla turystów. Odwiedzając Projekt ARADO, możesz się poczuć przez chwilę jak pracownik tajnego laboratorium Hitlera.

13. Park Krajobrazowy Chełmy i Kraina Wygasłych Wulkanów

W tym unikalnym zakątku Dolnego Śląska, gdzie między Jaworem, a Złotoryją istnieje Park Krajobrazowy Chełmy, możesz natknąć się na dowody historii siegającej milionów lat. Powulkaniczne wzniesienia i pozostałości po dawnych wybuchach wulkanów powodują, że ten zakątek Dolnego Śląska nie ma sobie równych w całej Polsce.

Teren pełen jest powulkanicznych wąwozów, neków - czyli fragmentów dawnych kominów wulkanów i malowniczych pagórków. Na to wszystko możesz popatrzeć z góry, z jednej z licznych tutaj wież widokowych. Miłośnicy historii muszą zahaczyć również o dobrze zachowany zamek Grodziec niedaleko Złotoryi.

Widok na Ostrzycę Wieża Widokowa na Wzgórzu Zawodna Gozdno Panorama Dobry Widok na Karkonosze Rudawy Janowickie Góry Kamienne

Kolejną z zalet, które mogą przyciągnąć Cię w okolice Parku Krajobrazowego Chełmy to winnice. I to nie byle jakie - w jednej z nich winorośle uprawia się na zboczu dawnego wulkanu. To niepowtarzalne warunki i klimat, którego nie ma w żadnym innym zakątku Polski.

Na winną degustację możesz udać się do Winnicy Kindler w Uniejowicach lub do Winnicy Agat w Sokołowsku. W obu Ci się spodoba - chociaż ta druga ma tę przewagę, że możesz zostać w niej na noc i dłużej cieszyć się tym niepowtarzalnym klimatem.

Winnica Agat w Sokołowcu Dolnośląski Szlak Piwa i Wina Szlak Ma Smak Pogórze Kaczawskie Nietypowe Atrakcje Dolnego Śląska

14. Zamek Książ

Największy zamek Dolnego Śląska i trzeci, największy zamek Polski (po Malborku i Wawelu). W czasach II wojny światowej miał być jedną z kwater Adolfa Hitlera. Zwiedzać można zarówno komnaty i naziemną część zamku, jak i wydrążone podczas wojny podziemia.

Zamek Książ blog podróżniczy

Z zamkiem Książ wiąże się szereg interesujących i tajemniczych historii. Istnieje wiele teorii mówiących o przeznaczeniu podziemnej części zamku Książ. Mógł być to schron, depozyt cennych dokumentów, a nawet wojskowa fabryka, w której miano prowadzić pracę nad nazistowską bombą atomową.

Podziemia Zamku Książ

Zamek Książ przygotował możliwość zwiedzania komnat zamku, Palmiarni oraz podziemi. Dostępna jest również specjalna oferta pozwalająca na nocne zwiedzanie zamku. Bilety na zwiedzanie Książa można kupić przez internet.

Przy okazji wizyty w Wałbrzychu, zajrzyj również do Starej Kopalni i Muzeum Porcelany.

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DOLNEGO ŚLĄSKA

Kup interaktywną mapkę ponad 110 atrakcji Dolnego Śląska.

Ciekawe miasta, góry, zamkipałacepodziemia i atrakcje naturalne - czekają na odkrycie z mapką, która kosztuje... tyle, co kawa. 

15. Zamek Bolków

Położony na Zamkowym Wzgórzu zamek Bolków to największa atrakcja turystyczna niewielkiego Bolkowa. Organizowany na zamku Castle Party Festival co roku przyciąga do miasteczka tysiące miłośników gotyckiego rocka.

Zamek Bolków powstał w XIII wieku, ale na przestrzeni dziejów był wiele razy przebudowywany. Pechowy okazał się dla niego wiek XIX, gdy niezamieszkany zamek zaczął stopniowo podawać w ruinę. Część zamku rozebrano w końcówce XIX wieku, aby pozyskać materiał do napraw okolicznych dróg.

Charakterystyczna jest 25-metrowa wieża głodowa z tzw. dziobem, który miał pomagać w ześlizgiwaniu się wystrzelonych w stronę zamku kul armatnich. W wieży znajduje się loch głodowy, w którym Rosjanie w czasach napoleońskich poszukiwali rzekomo ukrytego tam złota.

Zamek Bolków bywa zamieniany w plan zdjęciowy - występował m.in. w Wiedźminie i Tajemnicy twierdzy szyfrów. Współcześnie na zamku mieści się Muzeum Zamek Bolków.

16. Ślęża

Ślęża to jeden z najpopularniejszych kierunków na wypad za miasto dla mieszkańców Wrocławia. Góra ma tylko nieco ponad 700 m n.p.m., ale jej płaskie otoczenie powoduje, że jest widoczna z wielu kilometrów.

Ślęża była dawniej świętą górą - oddawano na niej część pogańskim bożkom i czczono słońce. Po drodze na szczyt natkniesz się na sporo kamiennych rzeźb i nie do końca zrozumiałych kształtów, które mogły być świadkami tego kultu.

Współcześnie Ślęża przyciąga w ciepłe dni tłumy turystów, będąc najbliższą górą (to nic, że pojedynczą) dla mieszkańców Wrocławia. Na szczycie Ślęży znajduje się wieża widokowa, Dom Turysty PTTK z ofertą restauracyjną i kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Widok na Ślężę - dolny śląsk
szczyt ślęży - okolice Wrocławia atrakcja
Urok Ślęży w kilku ujęciach. Fot. Ewelina Włoch

Jeśli chcesz dojechać na Ślężę, dostań się do miejscowości Sobótka, a dalszą część drogi na szczyt pokonaj pieszo. Powinno Ci to zająć ok. 1,5-2 godziny.

17. Projekt Riese (kompleks Riese)

Pod nazwą projektu Riese kryje się jedno z największych, nazistowskich przedsięwzięć w schyłkowej fazie II wojny światowej.

Rejon Gór Sowich został wtedy poszatkowany skomplikowaną siecią podziemnych korytarzy, z których część do dzisiaj pozostaje zagadką. Koniec wojny zastał tajemnicze podziemia i cały kompleks Riese nieukończony i częściowo zlikwidowany, aby nie wpadł w ręce wroga.

W ukrytych podziemiach siedzibę miały mieć dowództwa wojsk lądowych i powietrznych, minister spraw zagranicznych Rzeszy, a na Książu (którego podziemia również wliczają się do projektu Riese) - sam Hitler.

Hala w Osówce projekt Riese blog podróżniczy
Obszerna hala z oryginalnym szalunkiem z 1944 r. w Podziemnym Mieście Osówka
Zwiedzanie Sztolnie Walimskie Góry Sowie blog podróżniczy
Jeden z korytarzy Sztolni Walimskich

Współcześnie można zwiedzać podziemne korytarze kompleksu Riese, które udało się odkryć w latach powojennych. Możliwe jest zwiedzanie:

Z centrum przesiadkowego niedaleko stacji kolejowej w Głuszycach można skorzystać z darmowego autobusu do Osówki - przed wyjazdem sprawdź jednak jego rozkład jazdy.

Kolejka wąskotorowa Osówka Riese Góry Sowie blog podróżniczy

W 2020 r. odjeżdża on z centrum przesiadkowego w Głuszycach o 9:15, 12:45, 14:15 i 16:08 (w dni robocze) oraz o 9:17, 12:05, 14:00 i 16:00 w soboty.

18. Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Dzisiejsze muzeum w Nowej Rudzie działa w kopalni węgla kamiennego, która zaczęła wydobywać węgiel najwcześniej spośród wszystkich kopalni znajdujących się teraz w granicach Polski. Pierwsze wzmianki o wydobyciu węgla w Nowej Rudzie pochodzą z 1434 r.

Przez swoją charakterystykę, kopalnia węgla w Nowej Rudzie była jedną z najniebezpieczniejszych w Europie (w wypadku w 1941 r. w kopalni zginęło aż 187 górników). Nawet jeśli zwiedzałeś już kopalnie węgla, ta w Nowej Rudzie mocno różni się od obiektów z Górnego Śląska.

Wejście do sztolni Lech Nowa Ruda

Musiano tu zastosować zupełnie inne rozwiązania techniczne, aby ograniczyć do minimum ryzyko, z jakim wiązała się praca w tak niebezpiecznym obiekcie. Kopalnia zakończyła pracę w 1995 r., na fali likwidacji dolnośląskiego górnictwa.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda kolejka wąskotorowa

Szczegóły zwiedzania sal wystawowych, podziemi kopalni i przejazdu podziemną kolejką można sprawdzić na stronie internetowej Dawnej Kopalni Nowa Ruda.

Będąc w Nowej Rudzie, wyegzekwuj trochę czasu na zwiedzanie samego miasteczka. Na Nową Rudę możesz też spojrzeć z wieży widokowej na Górze Świętej Anny, która znajduje się raptem godzinę wędrówki od centrum.

POZNAJ ATRAKCJE GÓR SOWICH

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać atrakcje Gór Sowich

Kup wielką mapkę atrakcji turystycznych Gór Sowich - ciekawe miejsca i atrakcje, wieże widokowe, punkty związane z transportem i polecane miejsca noclegowe w regionie.

19. Zamek Czocha

Czocha to jednej z najlepiej rozpoznawalnych, polskich zamków - głównie przez swoje liczne występy w filmach i serialach. Liczne zamki to w końcu jeden z wielu znaków rozpoznawalnych Dolnego Śląska.

Jedną z hipotez dotyczących wojennego przeznaczenia zamku jest możliwość działania w nim szkoły szyfrantów Abwehry. Za zamku nakręcono dużą część serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów", który był ekranizacją powieści Bogusława Wołoszańskiego "Twierdza szyfrów". Czocha wystąpiła również w ekranizacji Wiedźmina.

Jak duża część obiektów, które były wykorzystywane podczas II wojny światowej, w zamku Czocha odkryto sieć podziemnych korytarzy o niejasnym przeznaczeniu. Pomieszczenia zamkowe były ze sobą połączone tajnymi korytarzami. To budzi skojarzenia niektórych turystów z zamkiem Hogwart z historii o Harrym Potterze. Istnieje również szereg hipotez o zamurowanych salach, które ciągle mają być pełne kosztowności.

Czocha to jeden z najciekawszych i najbardziej intrygujących zamków Dolnego Śląska. Szczegóły zwiedzania zamku można sprawdzić na stronie internetowej Zamku Czocha.

zamek czocha główne wejście atrakcje dolny śląsk
Wejście do zamku Czocha. Fot. Rafał Konieczny (CC BY-SA 4.0)

20. Wielka Sowa

Mówiąc o atrakcjach Dolnego Śląska, nie możemy zapomnie.ć o Wielkiej Sowie. Obok Ślęży i Śnieżki, to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Dolnoślązaków szczytów. To najwyższe wzniesienie Gór Sowich o wysokości 1015 m n.p.m.

Trekking na Wielką Sowę nie wymaga ponadprzeciętnie dobrej kondycji. Bazą wypadową jest miejscowość Rzeczka. Trasa na szczyt to ok. 4 kilometry, które przejdziesz w 1-1,5 godziny. Gdy już dojdziesz na wierzchołek Wielkiej Sowy, wdrap się dodatkowo na 25-metrową wieżę widokową, z której rozpościerają się piękne widoki na sporą część Dolnego Śląska.

Kalenica Bukowa rezerwat Góry Sowie

Warto mieć świadomość, że pod Wielką Sową istnieje prawdopodobnie sieć podziemnych korytarzy, które wchodzą w skład kompleksu Riese. Nie udało się ich jeszcze odkryć, ale nazistowskie plany potwierdzają, że można się ich tam spodziewać.

Wejście na Wielką Sowę możesz połączyć ze zwiedzaniem Podziemnego Miasta "Osówka" lub sztolni walimskich.

Jeśli szukasz mniej obleganych szczytów, wdrap się na Kalenicę, na której stoi przedwojenna wieża widokowa. W Górach Sowich warto odwiedzić również okolice Jeziora Bystrzyckiego i zamku Grodno.

WĘDRUJ PO GÓRACH SOWICH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najlepsze szlaki Gór Sowich

Kup ebooka z 20 gotowymi planami wędrówek po Górach Sowich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

21. Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu i Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika na dalekim południu Dolnego Śląska obfituje w atrakcje i może być celem kilkudniowego wyjazdu.

Na Śnieżnik można wejść kilkoma szlakami - m.in. żółtym szlakiem z Kletna. Trasa na niespełna 10 km i jej przejście powinno Ci zająć ok. 3,5-4 godziny. Popularna trasa wiedzie również czerwonym szlakiem z Międzygórza.

Idąc z Kletna, po nieco ponad 4 kilometrach trekkingu dojedziemy do Jaskini Niedźwiedziej - najdłuższej jaskini Sudetów. Jaskinię odkryto przypadkiem w 1966 r., podczas jednego z odstrzałów prowadzonych w kopalni kamienia. Eksploracja Jaskini Niedźwiedziej nie dobiegła końca - speleolodzy co roku docierają do nowych partii jaskini.

W Jaskini Niedźwiedziej odkryto 3 poziomy, a łączna długość korytarzy to ok. 5 km. Jaskinię można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków i czwartków (w czwartki czynna jest tylko od maja do sierpnia). Spacer trwa ok. 45 minuty. Szczegóły znajdziesz na stronie Jaskini Niedźwiedziej (jaskinia jest dużo ładniejsza, niż jej strona).

Jaskinia Niedźwiedzia masyw Śnieżnika dolny ślask
Stalaktyty w Jaskini Niedźwiedziej. Fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 4.0)

Kilometr od parkingu Jaskini Niedźwiedziej znajdziesz jeszcze jedną atrakcję okolicy - Kopalnię Uranu Kletno. Działała tylko przez kilka lat po II wojnie światowej (od 1948 do 1953 r.) ale wystarczyło to, żeby wydobyć w niej ok. 20 ton uranu. Wydobyty uran posłużył potrzebom Związku Radzieckiego.

Ściany sztolni są kolorowe przez obecność licznych, wielobarwnych minerałów. Nie musisz się bać o wysoki poziom promieniowania - utrzymuje się on na bezpiecznym dla ludzi poziomie.

Na zwiedzanie ok. 400 metrów podziemnych chodników musisz przeznaczyć ok. 45 minut. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej Kopalni Uranu Kletno.

22. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Tuż przy granicy polsko-czeskiej znajduje się miejscowość Złoty Stok, która jest najstarszym ośrodkiem górniczym w Polsce. Dzisiaj turyści przyjeżdżają tutaj, aby sprawdzić, jakie atrakcje do zaoferowania ma Kopalnia Złota.

Przez 700 lat wydobycia, w Złotym Stoku pozyskano 16 ton czystego złota. W XVI wieku działała tam niewyobrażalna dla mnie liczba 190 kopalni złota, w której rocznie wydobywano przeciętnie od 60 do 140 kg złota (co było 8% całego wydobycia złota w Europie).

Zabytkowa Kopalnia Złota w Złotym Stoku oferuje niecodzienną atrakcję - jedyny w Polsce podziemny wodospad o wysokości 10 metrów.

W Kopalni Złota działa podziemna trasa turystyczna, którą można zwiedzać przez cały rok. Jest urozmaicona - poza zwiedzanie pieszym, turyści przepływają łodzią po zalanej sztolni i wyjeżdżają na powierzchnię kolejką szynową. Kopalnia Złota to atrakcja, która jest odpowiednia i dla dorosłych, i dla młodszych dzieci.

Godziny otwarcia kopalni i ceny biletów możesz sprawdzić na stronie internetowej.

23. Syców i okolice miasta

Listę atrakcji Dolnego Śląska zamyka Syców - jeszcze niezbyt popularny kierunek dolnośląskich podróży. Pochylenie się nad historią miasta powinno zwiększyć Twoją motywację do podróży na ziemię sycowską.

Wraz z interesującymi okolicami miasta - m.in. zalewem w Stradomii Wierzchniej, Arboretum Leśnym i drewnianym kościołem św. Marka, Syców na sporo do zaoferowania dla turystów.

Władająca ziemią sycowską aż do 1945 r. rodzina Bironów miała duży wpływ na rozwój całej okolicy. Przemarszu Armii Czerwonej nie przetrwał niestety ich miejski zamek, który zdobił centrum Sycowa i nadawał miastu wysokiego statusu.

Kościół Piotra i Pawła Syców atrakcje

W Sycowie warto zobaczyć m.in. rozległy Park Miejski, który dawniej należał do zamku Bironów, kościół ewangelicko-augsburski stanowiący część zabudowań zamkowych i dzwonnicę, która dawniej była miejską bramą. Ciekawą architekturę ma też sąsiadujący z dzwonnicą kościół katolicki.

Zwiedzając okolice Sycowa zainteresuj się zalewem w Stradomii Wierzchniej i Arboretum Leśnym, które na kilkudziesięciu hektarach zgromadziło dużą kolekcję drzew, krzewów i roślin wodnych z różnych części świata.

Zalew Stradomia Wierzchnia5 Plaża Obok Sycowa

Na zwiedzanie Sycowa i okolic miasta poświęć przynajmniej jeden pełny dzień. Najwygodniej będzie jeśli zaplanujesz na ziemi sycowskiej cały weekend.

Lista najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska nie jest zamknięta, bo to jedno z najbogatszych turystycznie województw Polski. Daj Dolnemu Śląskowi szansę i zaplanuj swoje wycieczki tak, aby zobaczyć jak najwięcej atrakcji z mojej listy. Oby Dolny Śląsk zrobił na Tobie tak dobre wrażenie, jakie od lat robi na mnie. Udanego zwiedzania!

WĘDRUJ WYGODNIE PO KARKONOSZACH

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży po Polsce - praktyczne wskazówki

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Wygodne płatności i tania wymiana walutzamów darmową kartę Curve, aby tanio wymieniać waluty, wygodnie płacić również w Polsce i odbierz 50 zł w prezencie na start.

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross