Atrakcje Dolnego Śląska: 24 miejsca, które warto zobaczyć w 1 dzień i weekend

Aktualizacja: 5 czerwca 2024 r.
Zamek Chojnik - blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl
Zamek Chojnik - blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dolny Śląsk to jeden z najbogatszych w atrakcje turystyczne regionów w Polsce. Pomimo, że mieszkam tu od urodzenia, nadal nie odkryłem wszystkich ciekawych miejsc, które skrywa ta okolica. Na zwiedzanie czeka Wrocław i szereg innych, pięknych miast, wiele pasm górskich, jeziora, dziesiątki zamków, twierdz i pałaców, a nawet… wulkany i winnice! Nie brakuje też podziemnych atrakcji, urokliwych zakątków na łonie natury i tras na długie wędrówki. Trudno uwierzyć, że wszystko zmieściło się w jednym regionie.

Żeby pomóc Ci w planowaniu jednodniowych, weekendowych i dłuższych wypadów, przygotowałem listę 24 ciekawych miejsc, atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku. To “pierwszy stopień wtajemniczenia” w region, który promuje się hasłem “Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia!”.

Mieszkając na co dzień we Wrocławiu spędzam wiele weekendów na eksploracji Dolnego Śląska. W artykule dzielę się z Tobą tym, co udało mi się już odkryć. Sprawdź, czy znasz już wszystkie atrakcje turystyczne Dolnego Śląska z mojej listy.

1. Wrocław

Wrocław to największe miasto i stolica Dolnego Śląska. Jest centrum życia kulturalnego w tej części Polski i żyje o każdej porze dnia i nocy. To miejsce pełne atrakcji przypominających o przedwojennej, bogatej historii miasta ale również symbolizujących nowoczesność i wielokulturowość Wrocławia.

Wrocław rynek ratusz atrakcje Dolnego Śląska

Wrocław najlepiej zwiedza się w 2-3 dni, ale jeśli masz do dyspozycji tylko jeden dzień, to bez problemu zdążysz zobaczyć najważniejsze atrakcje miasta – Halę Stulecia z listy światowego dziedzictwa UNESCO otoczoną piękną Pergolą, kolorowy Rynek Starego Miasta, pełen zabytków Ostrów Tumski i jeden z najwyższych budynków w Polsce – Sky Tower.

Rzeka Odra Wrocław Katedra św. Jana

Jeśli lubisz oglądać miasta z góry, we Wrocławiu masz do wyboru łącznie 5 oficjalnych punktów widokowych. Najciekawsze dwa to według mnie ten na Sky Tower oraz na kościele garnizonowym w okolicach Rynku. W czasie zwiedzania rozglądaj się za wrocławskimi krasnalami.

Hala Stulecia UNESCO Wrocław atrakcje

Młodszych turystów przyciąga wrocławskie ZOO – najstarszy ogród zoologiczny na ziemiach polskich. ZOO Wrocław posiada Afrykarium z ogromnym akwarium, przez które można przejść długim tunelem. Dzieciom i dorosłym podoba się ogromna makieta kolejowa Kolejkowo, a miłośnikom historii – Centrum Historii Zajezdnia. W mieście nie brakuje również mniej popularnych miejsc – jak np. modelowe osiedle WuWa, które powstało we Wrocławiu w latach 20. XX wieku.

Planujesz zatrzymać się we Wrocławiu na noc? Sprawdź moje propozycje dobrych i tanich hoteli i apartamentów we Wrocławiu. Polecam m.in. przestronny apartament z Vultor Apartments albo opcję budżetową – MoHo M Hostel.  

2. Kłodzko

Leżące nad Nysą Kłodzką miasto w południowej części Dolnego Śląska. Wśród turystów wykorzystywane nie tylko jako dobra baza wypadowa do niedaleko położonych uzdrowisk – Polanicy-Zdrój, Duszników-Zdrój i Kudowy-Zdrój, ale również jako cel turystyczny sam w sobie.

Nad Kłodzkiem góruje dobrze zachowana Twierdza Kłodzko, czyli XVI-wieczny system umocnień chroniących miasto i region to najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna Kłodzka. Możesz zwiedzać składającą się z 9 przystanków naziemną trasę turystyczną, a później zejść do podziemnych labiryntów.

Kłodzko to również małe, ale urocze barokowe centrum z Ratuszem i Mostem św. Jana – mniejsza wersja Mostu Karola z Pragi. Most powstał pod koniec XIV wieku – liczy sobie więc ponad 600 lat. Zwiedzanie Kłodzka można połączyć z wizytą w jednym z kłodzkich uzdrowisk i wycieczkami po Górach Stołowych. Kotlina Kłodzka nie pozwala się nudzić.

Myślisz o weekendzie w Kłodzku i szukasz noclegu? Sprawdź wybrane przeze mnie hotele i apartamenty w Kłodzku. Polecam położony w centrum Apartament Grottgera albo Willę przy Czarnej Bramie.

3. Jelenia Góra i zamek Chojnik

Rozległe (aż 110 km2), czwarte pod względem wielkości miasto Dolnego Śląska leżące u podnóża Karkonoszy. Warto zajrzeć tu w drodze do Szklarskiej Poręby lub Karpacza, aby zobaczyć jeleniogórski Rynek i skorzystać z usług Term Cieplickich w Cieplicach – uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry. Polecam też poświęcić trochę czasu na zwiedzanie atrakcji Cieplic Śląskich-Zdroju, które pozwalają zwolnić tempo i odpocząć w ładnych okolicznościach przyrody.

U podnóża dzielnicy Sobieszów znajduje się zamek Chojnik, malowniczo położony na szczycie góry Chojnik. Przed wejściem na zamek przeczytaj legendę o okrutnej księżniczce Kunegundzie, która miała zamieszkiwać tę warownię.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze

Jelenia Góra jest dobrą bazą wypadową w Karkonosze, Góry Izerskie i do Parku Krajobrazowego Dolina Bobru z potężną zaporą na Jeziorze Pilchowickim. Okolica Jelenia Góry to również Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej z ponad 30 pięknymi obiektami.

Jelenia Góra to dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Możesz więc połączyć zwiedzanie atrakcji Jeleniej Góry i wycieczkę np. w Karkonosze zatrzymując się np. w Apartamenty Lokalna albo apartamencie Wolności 21, a potem dojeżdżając w góry pociągiem.

4. Karkonosze – Śnieżka, Szrenica

Kilka weekendów warto poświęcić na poznawanie Karkonoszy – najwyższego pasma górskiego Sudetów. Z Karpacza można wyruszyć w kilkugodzinny trekking na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. Szklarska Poręba to punkt startowy wycieczki na Szrenicę. Dostępnych propozycji i tras wycieczek po Karkonoszach jest jednak więcej.

schronisko samotnia karkonosze dolny śląsk

Jeśli lubisz dłuższe wycieczki w górach, polecam przejście górami ze Śnieżki na Szrenicę i nocleg w schronisku na Hali Szrenickiej. Wypad w Karkonosze to opcja na aktywny weekend na Dolnym Śląsku. W Karkonoszach znajdziesz ciekawe agroturystyki, w których odpoczniesz po górskich wędrówkach.

Zwiedzając atrakcje Karpacza zobacz Świątynię Wang przeniesioną z norweskiego miasteczka Vang, zaporę na Łomnicy zbudowaną w celu ochrony Karpacza przed powodzią, skocznię narciarską Orlinek oraz Krucze Skały z pięknym widokiem na Karkonosze.

Karpacz drewniany Kościół Wang

Wśród miejsc wartych zobaczenia w Szklarskiej Porębie jest m.in. Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki, przypominająca o historii Walonów Stara Chata Walońska, możliwa do poruszenia jedną ręką skała Chybotek i ciekawe punkty widokowe – np. Złoty Widok i Zakręt Śmierci.

Chcesz zostać w Karkonoszach na noc? Naturalne bazy wypadowe na szlaki Karkonoszy to Karpacz i Szklarska Poręba. W Szklarskiej Porębie polecam Hotel Dobry Klimat, a w Karpaczu SleepStation Karkonosze w cichej okolicy.

5. Świdnica

Świdnica to, zaraz po Wrocławiu, najpiękniejsze miasto Dolnego Śląska (w mojej, subiektywnej skali). Moim zdaniem to obowiązkowy cel jednodniowej wycieczki, w czasie której będziesz miał okazję poznać najważniejsze atrakcje tego miasta.

Świdnica jest rozpoznawalna również wśród zagranicznych turystów dzięki wpisanemu na listę światowego dziedzictwa UNESCO, drewnianemu Kościołowi Pokoju. Zabytek jest unikatowy i proponuję Ci, abyś od niego zaczął zwiedzanie miasta.

Kościół Pokoju atrakcja Dolnego Śląska Świdnica
Wnętrze Kościół Pokoju Świdnica
Widok z wieży widokowej w Świdnicy

To jednak nie jedyna atrakcja Świdnicy. Warto zobaczyć katedrę św. Stanisława i św. Wacława z najwyższą wieżą kościelną na Dolnym Śląsku mierzącą 101,5 metra, Rynek z zabytkowymi kamienicami i Muzeum Dawnego Kupiectwa. Nie zapomnij wejść na wieżę ratuszową, z której dobrze widać całe miasto i jego okolicę.

6. Twierdza Srebrna Góra

Nigdy nie zdobyta, XVIII-wieczna twierdza położona w Górach Sowich, niedaleko Nowej Rudy. Twierdza w Srebrnej Górze to największa górska twierdza Europy. Piękne położenie twierdzy w otoczeniu jednego z najbardziej tajemniczych pasm górskich Polski powoduje, że zwiedzanie twierdzy Srebrna Góra jest ciekawym przeżyciem.

Twierdza Srebrna Góra Góry Sowie blog podróżniczy

Składa się z 6 fortów rozlokowanych w różnych częściach Srebrnej Góry. Najbardziej charakterystyczny fragment twierdzy to zespół bastionów z charakterystycznym, wysokim donjonem. W zwiedzaniu pomagają przewodnicy ubrani w stroje z epoki, którzy będą próbowali nauczyć turystów wojskowej musztry.

Zwiedzanie twierdza Srebrna Góra

W okolicach Srebrnej Góry można znaleźć pozostałości po kolei. Pociągi musiały tu pokonywać tak stromy odcinek toru (aż 6% nachylenia), że na fragmentach trasy była zamontowana szyna zębata. Prowadząca do Srebrnej Góry linia kolejowa była jedyną zębatą linią kolejową w Polsce.

Twierdza Srebrna góra z lotu ptaka

Srebrna Góra to senna miejscowość we wschodniej części Gór Sowich. Możesz ruszyć stąd na całodniową wędrówkę do Walimia, mijając po drodze Kalenicę i schronisko PTTK Zygmuntówka. Będziesz miał też okazję wejść na Wielką Sowę i Małą Sowę, czyli dwa najwyższe szczyty Gór Sowich.

W Srebrnej Górze warto zostać na noc i dać sobie więcej czasu na poznanie okolicy. Ja zatrzymuję się zawsze w Villi Hubertus pod twierdzą, ale godny polecenia jest też Hotel Srebrna Góra z pięknymi widokami.

7. Rudawy Janowickie i Miedzianka

Spacer po Rudawach Janowickich to dobra alternatywa dla bardziej zatłoczonych Karkonoszy. Można tu łatwo dojechać pociągiem – wysiadając w Janowicach Wielkich lub Trzcińsku. To mój ulubiony kierunek na jednodniowe wycieczki z Wrocławia.

ruiny zamek Bolczów Rudawy Janowickie Janowice Wielkie

Jednodniowa wycieczka może rozpoczynać się w Trzcińsku i prowadzić górami do Janowic Wielkich. Po drodze dojdziesz do ruin zamku Bolczów. Idąc dalej na południe, można dotrzeć do skał przypominających wielbłąda, dziób, regał i… diabelski kościół.

Szlak trasa Rudawy Janowickie co warto zobaczyć blog podróżniczy

Gdy dotrzesz już do Janowic Wielkich i masz trochę czasu, zdecyduj się na 2-kilometrowy spacer do Miedzianki. To miejscowość, która przez 700 lat rozwijała się dzięki wydobyciu wielu surowców – m.in. miedzi, kobaltu, uranu.

W związku z wyczerpywaniem się złóż i szkodami górniczymi, na początku lat 70. zaczęto likwidację wioski. Historię znikania Miedzianki opisał Filip Springer w świetnym reportażu “Miedzianka. Historia znikania”. Od 2015 r. w Miedziance działa Browar Miedzianka z restauracją.

Bazami wypadowymi w Rudawy Janowickie są: Trzcińsko, Janowice Wielkie i Kowary. Z każdej z tych miejscowości możesz łatwo ruszyć na wycieczki szlakami Rudaw.

8. Kolorowe Jeziorka

Gdy zainteresujesz się już Rudawami Janowickimi, nie pomiń w swoich planach wizyty nad kolorowymi jeziorkami, które znajdują się na zboczach Wielkiej Kopy niedaleko Marciszowa. To miejsce to moim zdaniem jedna z najbardziej uroczych atrakcji Dolnego Śląska.

czerwone jeziorko rudawy janowickie

Cztery kolorowe jeziorka – Żółte, Czerwone, Błękitne i rzadko pojawiające się Zielone – powstały w miejscu, gdzie działała dawniej kopalnia pirytu. Gdy ją zamknięto, spływająca woda zaczęła się zabarwiać substancjami, które porywała ze zboczy i dna wyrobisk.

Największe jest jeziorko błękitne, które swój kolor zawdzięcza obecności glonów. Jeśli chcesz dotrzeć do jeziorek pociągiem – wysiądź na stacji w Marciszowie i przejdź niespełna 5 km do parkingu przy jeziorkach. Nie powinno Ci to zająć dłużej niż 1-1,5 godziny.

9. Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie są rozpoznawalne w całej Polsce dzięki swojej Krzywej Wieży, która jest odchylona od pionu o ponad 2 metry. Dużą popularność zawdzięczają również swojej niemieckiej nazwie – Frankenstein, która mogła być inspiracją dla Mary Shelley do napisania powieści o dr Victorze Frankensteinie.

Krzywa Wieża Ząbkowice Śląskie co warto zobaczyć

Atrakcji w Ząbkowicach Śląskich jednak nie brakuje. Miłe dla oka jest centrum miasta, które zachowało swój średniowieczny układ – łącznie ze sporymi fragmentami murów obronnych. Mocnym punktem w krajobrazie miasta jest szóste wcielenie budynku Ratusza, którego wieża na ponad 70 metrów.

Miasto rzadko wymienia się w atrakcjach Dolnego Śląska, które warto zobaczyć – niesłusznie. Oferta turystyczna Ząbkowic Śląskich jest ciekawa, a przy tym unikalna. Mało które miasto może się pochwalić tak ciekawą i przyciągającą historią. No i nie każde miasto ma u siebie Krzywą Wieżę. ;)

Ząbkowice Śląskie to jedno z najbardziej uroczych, małych miast, które miałem okazję odwiedzić na Dolnym Śląsku. Na zwiedzanie przeznacz przynajmniej 5-6 godzin, ale najlepiej będzie, jeśli w Ząbkowicach Śląskich zostaniesz na cały weekend.

Mało turystów zatrzymuje się w Ząbkowicach Śląskich na noc – ale my się z tej zasady wyłamaliśmy. Polecam nocleg w komfortowym i leżącym w centrum miasta Hotelu na Skarpie. Działa w nim dobra restauracja.

10. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

W leżącym niedaleko Ząbkowic Śląskich Kamieńcu Ząbkowickim znajdziesz pałac Marianny Orańskiej. To letnia rezydencja niderlandzkiej królewny, która zapadła w pamięć jako wielka skandalistka. Masywny obiekt na wzgórzu widać z daleka, bo góruje nad niską zabudową Kamieńca.

Na początku XIX wieku głośno było o jej rozwodzie spowodowanym przez zdradę z masztalerzem, czyli osobą zajmującą się końmi królewny. Tuż przy pałacu znajduje się rozległy Park Pałacowy z kilkoma trasami spacerowymi. Możesz zwiedzić zarówno pałac, jak i jego otoczenie.

11. Góry Stołowe

Góry Stołowe to jedyne w swoim rodzaju pasmo górskie w Sudetach, na pograniczu Polski i Czech. To tzw. góry płytowe – mają spłaszczone wierzchołki i strome ściany. Najczęściej odwiedzane przez turystów są dwa rezerwaty: Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych oraz Błędne Skały – skalne labirynty tuż przy granicy z Czechami.

Góry Stołowe Szczeliniec Wielki Radków
Widok na Szczeliniec Wielki z tarasu widokowego na Guzowatej w Radkowie

Bazą wypadową do trekkingu na Szczeliniec Wielki jest Karłów. Na górze czeka schronisko i piękny widok na okolicę. Do Błędnych Skał dotrzesz z Karłowa pieszo (ok. 6 kilometrów) lub dojedziesz samochodem po Drodze Stu Zakrętów (ok. 8 kilometrów).

Błędne Skały to zespół skalnych, naturalnych labiryntów, przez który przeciskasz się w ramach zwiedzania. Park Narodowy Gór Stołowych to też mniej popularne zakątki, jak np. formacje skalne Radkowskie Skały. Możesz poznać bliżej okolicę dzięki 29 pomysłom na wędrówki po Ziemi Kłodzkiej.

12. Uzdrowiska kłodzkie – Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój i Duszniki-Zdrój

Kłodzko to miasto warte odwiedzin i przynajmniej jednego popołudnia przeznaczonego na zwiedzanie. Dodatkowym atutem miasta jest jednak położenie w okolicy trzech ważnych uzdrowisk kłodzkich, do których zjeżdżają się kuracjusze z całej Polski. Lecznicza woda, dużo zieleni, czyste powietrze i uzdrowiskowa atmosfera – to czeka Cię w Polanicy, Dusznikach i Kudowie-Zdroju.

Park Zdrojowy Polanica Zdrój atrakcje Dolny Śląsk
Park Zdrojowy w Polanicy-Zdrój to obowiązkowy punkt zwiedzania kłodzkich uzdrowisk

W każdej z uzdrowiskowych miejscowości spotkasz obowiązkowy zestaw atrakcji kojarzący się z takimi miejscowościami – rozległy i pełen zieleni Park Zdrojowy i położoną w nim Pijalnię Wód Mineralnych. Mi najbardziej podoba się ta w Kudowie-Zdroju, ale najlepiej sprawdź to samemu.

W Dusznikach-Zdrój odwiedź Muzeum Papiernictwa w dawnym młynie papierniczym, w Kudowie-Zdrój zobacz Kaplicę Czaszek, a w Polanicy-Zdrój wejdź na platformę widokową Góralka. Możesz połączyć wycieczkę do kilku uzdrowisk i zaplanować sobie zdrojowy weekend. Między miejscowościami możesz przemieszczać się pociągami.

Polecam Ci zatrzymać się w którymś z uzdrowisk przynajmniej na weekend. Sprawdź dostępne noclegi w każdej z miejscowości – Polanicy-Zdrój, Dusznikach-Zdrój i Kudowie-Zdrój. Mi najbardziej spodobało się w Polanicy, zatrzymałem się więc w Pokojach i Domkach Na Szlaku.

13. Projekt ARADO

Kamienna Góra, w której znajduje się Projekt ARADO, to miasto pełne wojennych tajemnic. Niemcy ulokowali tu dużą liczbę biur projektowych i tajnych zakładów, które projektowały rozwiązania na potrzeby wojennego przemysłu lotniczego.

Gdy losy wojny zaczęły się przechylać na korzyść aliantów, do Kamiennej Góry przeniesiono część ważnych zakładów – m.in. produkujących łożyska. Przemysł ukrył się w kamiennogórskich podziemiach. Jednym z takich tajnych zakładów było ARADO, w którym od 1943 r. pracowano nad nowym samolotem dalekiego zasięgu.

Dokładne przeznaczenie ARADO i rozbudowanej sieci podziemnych korytarzy jest do dzisiaj nieznane, a to czyni to miejsce niezwykle ciekawym dla turystów. Odwiedzając Projekt ARADO, możesz się poczuć przez chwilę jak pracownik tajnego laboratorium Hitlera.

14. Bolesławiec i ceramika bolesławiecka

Z Bolesławcem nierozłącznie kojarzy się ceramika. Około XVIII wieku wykształcił się pierwszy w pełni oryginalny styl bolesławieckiej kamionki, a przez lata rozwijał się, zyskując popularność w całej Europie i nie świecie. Dzisiaj ceramika to główny magnes przyciągający turystów do miasta – chociaż nie jedyny!

Bolesławiec kamieniczki na Rynku

W ramach zwiedzania Bolesławca polecam Ci zobaczyć ładny Rynek z Ratuszem i Bazyliką Maryjną, otoczony barwnymi kamienicami z restauracjami i kawiarniami. Koniecznie zajrzyj do Muzeum Ceramiki, przejdź wzdłuż murów miejskich i zobacz potężny wiadukt kolejowy na Bobrze przypominający akwedukt.

Bolesławiec wiadukt pociąg

Jeśli będziesz chciał wydłużyć swój pobyt w Bolesławcu, zainteresuj się dawną dzielnicą południową, obejrzyj Teatr Stary i budynek Sądu Rejonowego i zapisz się na warsztaty ceramiczne do Żywego Muzeum Ceramiki.

15. Park Krajobrazowy Chełmy i Kraina Wygasłych Wulkanów

W tym unikalnym zakątku Dolnego Śląska, gdzie między Jaworem, a Złotoryją istnieje Park Krajobrazowy Chełmy, możesz natknąć się na dowody historii sięgającej milionów lat. Powulkaniczne wzniesienia i pozostałości po dawnych wybuchach wulkanów powodują, że ten zakątek Dolnego Śląska nie ma sobie równych w całej Polsce.

Winnica Agat w Sokołowcu Dolnośląski Szlak Piwa i Wina Szlak Ma Smak Pogórze Kaczawskie Nietypowe Atrakcje Dolnego Śląska

Teren pełen jest powulkanicznych wąwozów, neków – czyli fragmentów dawnych kominów wulkanów i malowniczych pagórków. Na to wszystko możesz popatrzeć z góry, z jednej z licznych tutaj wież widokowych. Proponuję zahaczyć również o dobrze zachowany zamek Grodziec niedaleko Złotoryi.

Widok na Ostrzycę Wieża Widokowa na Wzgórzu Zawodna Gozdno Panorama Dobry Widok na Karkonosze Rudawy Janowickie Góry Kamienne

Kolejną z zalet, które mogą przyciągnąć Cię w okolice Parku Krajobrazowego Chełmy to winnice. I to nie byle jakie – w jednej z nich winorośle uprawia się na zboczu dawnego wulkanu. To niepowtarzalne warunki i klimat, którego nie ma w żadnym innym zakątku Polski.

Na winną degustację możesz udać się do Winnicy Kindler w Uniejowicach lub do Winnicy Agat w Sokołowsku. W obu Ci się spodoba – chociaż ta druga ma tę przewagę, że możesz zostać w niej na noc i dłużej cieszyć się tym niepowtarzalnym klimatem.

16. Zamek Książ

Największy zamek Dolnego Śląska i trzeci, największy zamek Polski (po Malborku i Wawelu). W czasach II wojny światowej miał być jedną z kwater Adolfa Hitlera. Zwiedzać można zarówno komnaty i naziemną część zamku, jak i wydrążone podczas wojny podziemia.

Zamek Książ blog podróżniczy

Z zamkiem Książ wiąże się szereg interesujących i tajemniczych historii. Istnieje wiele teorii mówiących o przeznaczeniu podziemnej części zamku Książ. Mógł być to schron, depozyt cennych dokumentów, a nawet wojskowa fabryka, w której miano prowadzić pracę nad nazistowską bombą atomową.

Podziemia Zamku Książ

Zamek Książ przygotował możliwość zwiedzania komnat zamku, Palmiarni oraz podziemi. Dostępna jest również specjalna oferta pozwalająca na nocne zwiedzanie zamku. Bilety na zwiedzanie Książa można kupić przez internet.

Przy okazji wizyty w Wałbrzychu, zajrzyj również do Starej Kopalni i Muzeum Porcelany i wybierz się na wycieczkę w okoliczne Góry Kamienne i Góry Wałbrzyskie. To jedne z moich ulubionych pasm górskich Dolnego Śląska.

17. Zamek Bolków

Położony na Zamkowym Wzgórzu zamek Bolków to największa atrakcja turystyczna niewielkiego Bolkowa. Organizowany na zamku Castle Party Festival co roku przyciąga do miasteczka tysiące miłośników gotyckiego rocka. Zamek Bolków występował m.in. w Wiedźminie i Tajemnicy twierdzy szyfrów. Współcześnie na zamku mieści się Muzeum Zamek Bolków.

Zamek Bolków powstał w XIII wieku, ale na przestrzeni dziejów był wiele razy przebudowywany. Pechowy okazał się dla niego wiek XIX, gdy niezamieszkany zamek zaczął stopniowo podawać w ruinę. Część zamku rozebrano w końcówce XIX wieku, aby pozyskać materiał do napraw okolicznych dróg.

Charakterystyczna jest 25-metrowa wieża głodowa z tzw. dziobem, który miał pomagać w ześlizgiwaniu się wystrzelonych w stronę zamku kul armatnich. W wieży znajduje się loch głodowy, w którym Rosjanie w czasach napoleońskich poszukiwali rzekomo ukrytego tam złota.

18. Ślęża

Ślęża to jeden z najpopularniejszych kierunków na wypad za miasto dla mieszkańców Wrocławia. Góra ma tylko nieco ponad 700 m n.p.m., ale jej płaskie otoczenie powoduje, że jest widoczna z wielu kilometrów.

Widok na Ślężę - dolny śląsk

Ślęża była dawniej świętą górą – oddawano na niej część pogańskim bożkom i czczono słońce. Po drodze na szczyt natkniesz się na sporo kamiennych rzeźb i nie do końca zrozumiałych kształtów, które mogły być świadkami tego kultu.

W ciepłe dni na Ślężę wędrują tłumy turystów, bo to najbliższa górska destynacja dla mieszkańców Wrocławia. Na szczycie Ślęży znajdziesz wieżę widokową, Dom Turysty PTTK z ofertą restauracyjną i kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Do Sobótki dojedziesz pociągiem, a droga na górę zajmie Ci ok. 1,5-2 godziny.

19. Projekt Riese (kompleks Riese)

Pod nazwą projektu Riese kryje się jedno z największych, nazistowskich przedsięwzięć w schyłkowej fazie II wojny światowej. Rejon Gór Sowich został wtedy poszatkowany skomplikowaną siecią podziemnych korytarzy, z których część do dzisiaj pozostaje zagadką.

Hala w Osówce projekt Riese blog podróżniczy
Obszerna hala z oryginalnym szalunkiem z 1944 r. w Podziemnym Mieście Osówka

Koniec wojny zastał tajemnicze podziemia i cały kompleks Riese nieukończony i częściowo zlikwidowany, aby nie wpadł w ręce wroga. W podziemiach siedzibę miały mieć dowództwa wojsk lądowych i powietrznych, minister spraw zagranicznych Rzeszy, a na Książu – sam Hitler.

Zwiedzanie Sztolnie Walimskie Góry Sowie blog podróżniczy
Jeden z korytarzy Sztolni Walimskich

Współcześnie można zwiedzać podziemne korytarze kompleksu Riese, które udało się odkryć w latach powojennych. Możliwe jest zwiedzanie:

  • kompleksu Włodarz.

20. Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Dzisiejsze muzeum w Nowej Rudzie działa w kopalni węgla kamiennego, która zaczęła wydobywać węgiel najwcześniej spośród wszystkich kopalni znajdujących się teraz w granicach Polski. Pierwsze wzmianki o wydobyciu węgla w Nowej Rudzie pochodzą z 1434 r.

Wejście do sztolni Lech Nowa Ruda

Przez swoją charakterystykę, kopalnia węgla w Nowej Rudzie była jedną z najniebezpieczniejszych w Europie (w wypadku w 1941 r. w kopalni zginęło aż 187 górników). Nawet jeśli zwiedzałeś już kopalnie węgla, ta w Nowej Rudzie mocno różni się od obiektów z Górnego Śląska.

Musiano tu zastosować zupełnie inne rozwiązania techniczne, aby ograniczyć do minimum ryzyko, z jakim wiązała się praca w tak niebezpiecznym obiekcie. Kopalnia zakończyła pracę w 1995 r., na fali likwidacji dolnośląskiego górnictwa.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda kolejka wąskotorowa

Będąc w Nowej Rudzie, wyegzekwuj trochę czasu na zwiedzanie samego miasteczka. Na Nową Rudę możesz też spojrzeć z wieży widokowej na Górze Świętej Anny, która znajduje się raptem godzinę wędrówki od centrum.

21. Zamek Czocha

Zamek Czocha to jednej z najlepiej rozpoznawalnych, polskich zamków – głównie przez swoje liczne występy w filmach i serialach i jeden z najciekawszych i najbardziej intrygujących zamków Dolnego Śląska. W czasie II wojny światowej mogła tu działać tajna szkoła szyfrantów Abwehry.

Na zamku nakręcono dużą część serialu “Tajemnica twierdzy szyfrów”, który był ekranizacją powieści Bogusława Wołoszańskiego “Twierdza szyfrów”. Czocha wystąpiła również w ekranizacji Wiedźmina.

zamek czocha główne wejście atrakcje dolny śląsk
Vchod do hradu Czocha. Fot. Rafał Konieczny (CC BY-SA 4.0)

W zamku Czocha odkryto sieć podziemnych korytarzy o niejasnym przeznaczeniu. To budzi skojarzenia niektórych turystów z zamkiem Hogwart z historii o Harrym Potterze. Istnieje również szereg hipotez o zamurowanych salach, które ciągle mają być pełne kosztowności.

22. Wielka Sowa i szczyty Gór Sowich

Mówiąc o atrakcjach Dolnego Śląska, nie możemy zapomnieć o Wielkiej Sowie. Obok Ślęży i Śnieżki, to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Dolnoślązaków szczytów. To najwyższe wzniesienie Gór Sowich o wysokości 1015 m n.p.m.

Kalenica Bukowa rezerwat Góry Sowie

Trekking na Wielką Sowę nie wymaga wielkiej kondycji. Bazą wypadową jest miejscowość Rzeczka. Trasa na szczyt to ok. 4 kilometry, które przejdziesz w 1-1,5 godziny. Na szczycie zobaczysz 25-metrową wieżę widokową.

Warto mieć świadomość, że pod Wielką Sową istnieje prawdopodobnie sieć podziemnych korytarzy, które wchodzą w skład kompleksu Riese. Nie udało się ich jeszcze odkryć, ale nazistowskie plany potwierdzają, że można się ich tam spodziewać.

Wejście na Wielką Sowę możesz połączyć ze zwiedzaniem Podziemnego Miasta “Osówka” lub sztolni walimskich.Jeśli szukasz mniej obleganych szczytów, wdrap się na Kalenicę, na której stoi przedwojenna wieża widokowa. W Górach Sowich warto odwiedzić również okolice Jeziora Bystrzyckiego i zamku Grodno.

23. Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu i Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika na dalekim południu Dolnego Śląska obfituje w atrakcje i może być celem kilkudniowego wyjazdu. Poza pięknym widokiem ze szczytu, w okolicy czeka na Ciebie nadłuższa jaskinia Sudetów – Jaskinia Niedźwiedzia oraz otwarta dla turystów Kopalnia Uranu Kletno.

Na Śnieżnik można wejść kilkoma drogami – m.in. żółtym szlakiem z Kletna. Trasa na niespełna 10 km i jej przejście powinno Ci zająć ok. 3,5-4 godziny. Popularna trasa wiedzie również czerwonym szlakiem z Międzygórza.

Jaskinia Niedźwiedzia masyw Śnieżnika dolny ślask
Stalaktyty w Jaskini Niedźwiedziej. Fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 4.0)

Z Kletna dojedziesz też do Jaskini Niedźwiedziej, którą odkryto w 1966 r. podczas odstrzałów prowadzonych w kopalni kamienia. Eksploracja Jaskini Niedźwiedziej nie dobiegła końca – speleolodzy co roku docierają do nowych partii jaskini. W Jaskini Niedźwiedziej odkryto 3 poziomy, a łączna długość korytarzy to ok. 5 km.

Kilometr od parkingu Jaskini Niedźwiedziej znajdziesz jeszcze jedną atrakcję okolicy – Kopalnię Uranu Kletno. Działała tylko przez kilka lat po II wojnie światowej (od 1948 do 1953 r.) ale wystarczyło to, żeby wydobyć w niej ok. 20 ton uranu. Wydobyty uran posłużył potrzebom Związku Radzieckiego.

Ściany sztolni są kolorowe przez obecność licznych, wielobarwnych minerałów. Nie musisz się bać o wysoki poziom promieniowania – utrzymuje się on na bezpiecznym dla ludzi poziomie. Na zwiedzanie ok. 400 metrów podziemnych chodników musisz przeznaczyć ok. 45 minut.

24. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Tuż przy granicy polsko-czeskiej znajduje się miejscowość Złoty Stok, która jest najstarszym ośrodkiem górniczym w Polsce. Dzisiaj turyści przyjeżdżają tutaj, aby sprawdzić, jakie atrakcje do zaoferowania ma Kopalnia Złota.

Przez 700 lat wydobycia, w Złotym Stoku pozyskano 16 ton czystego złota. W XVI wieku działała tam niewyobrażalna dla mnie liczba 190 kopalni złota, w której rocznie wydobywano przeciętnie od 60 do 140 kg złota (co było 8% całego wydobycia złota w Europie).

Zabytkowa Kopalnia Złota w Złotym Stoku oferuje niecodzienną atrakcję – jedyny w Polsce podziemny wodospad o wysokości 10 metrów. W Kopalni Złota działa podziemna trasa turystyczna. Poza zwiedzanie pieszo, przepłyniesz łodzią po zalanej sztolni i wyjedziesz na powierzchnię kolejką szynową.

25. Syców i okolice miasta

Listę atrakcji Dolnego Śląska zamyka Syców – jeszcze niezbyt popularny kierunek dolnośląskich podróży. Pochylenie się nad historią miasta powinno zwiększyć Twoją motywację do podróży na ziemię sycowską. Interesująca jest też bezpośrednia okolica miasta.

Kościół Piotra i Pawła Syców atrakcje

Władająca ziemią sycowską aż do 1945 r. rodzina Bironów miała duży wpływ na rozwój całej okolicy. Przemarszu Armii Czerwonej nie przetrwał niestety ich miejski zamek, który zdobił centrum Sycowa i nadawał miastu wysokiego statusu.

W Sycowie warto zobaczyć m.in. rozległy Park Miejski, który dawniej należał do zamku Bironów, kościół ewangelicko-augsburski stanowiący część zabudowań zamkowych i dzwonnicę, która dawniej była miejską bramą. Ciekawą architekturę ma też sąsiadujący z dzwonnicą kościół katolicki.

Zalew Stradomia Wierzchnia5 Plaża Obok Sycowa

Zwiedzając okolice Sycowa zainteresuj się zalewem w Stradomii Wierzchniej i Arboretum Leśnym, które na kilkudziesięciu hektarach zgromadziło dużą kolekcję drzew, krzewów i roślin wodnych z różnych części świata.

Na zwiedzanie Sycowa i okolic miasta poświęć przynajmniej jeden pełny dzień. Najwygodniej będzie jeśli zaplanujesz na ziemi sycowskiej cały weekend.

Lista najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska nie jest zamknięta, bo to jedno z najbogatszych turystycznie województw Polski. Daj Dolnemu Śląskowi szansę i zaplanuj swoje wycieczki tak, aby zobaczyć jak najwięcej atrakcji z mojej listy. Oby Dolny Śląsk zrobił na Tobie tak dobre wrażenie, jakie od lat robi na mnie. Udanego zwiedzania!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze