Moje social media
Szukaj na blogu
Bartekwpodrozy.pl

Dolny Śląsk - co warto zobaczyć? Niekończąca się lista najlepszych atrakcji

15 maja 2020
(aktualizacja: 20 października 2020)

Dolny Śląsk to jedno z najbogatszych w atrakcje turystyczne województw w Polsce. Przygotowałem dla Ciebie listę najważniejszych miejsc, atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku - również w weekend. Ciekawych miejsc jest jednak znacznie więcej - moja propozycja to "pierwszy stopień wtajemniczenia" w region, który promuje się hasłem "Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia!". Sprawdź, czy znasz już wszystkie atrakcje turystyczne Dolnego Śląska z mojej listy.


Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Moją listę atrakcji Dolnego Śląska podzieliłem tak, że coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy zwiedzania miast, zamków i twierdz, podziemnych atrakcji, jak i te osoby, które preferują spacery po górach i odkrywanie natury.

Ta lista nigdy nie będzie uznana za kompletną. Aktualnie ma 19 pozycji, ale będzie stale rozbudowywana - w końcu Dolny Śląsk można odkrywać przez długie lata.


Jeśli jesteś miłośnikiem gór, to zobacz koniecznie na artykuł, w którym doradzam, gdzie pojechać w góry na Dolnym Śląsku.


Mapa atrakcji Dolnego Śląska


Na mapie zaznaczyłem wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku. Dla ułatwienia, podzieliłem je na kilka kategorii - dzięki temu mapa będzie dla Ciebie czytelniejsza.


1. Wrocław


Największe miasto Dolnego Śląska i stolica regionu. Centrum życia kulturalnego w tej części Polski. Miejsce pełne atrakcji, które przypominają o przedwojennej, bogatej historii miasta ale również symbolizują nowoczesność i wielokulturowość Wrocławia.

Wrocław najlepiej zwiedza się w 2-3 dni, ale jeśli masz do dyspozycji tylko jeden dzień, to bez problemu zdążysz zobaczyć najważniejsze atrakcje miasta - Halę Stulecia, kolorowy Rynek, Ostrów Tumski i... najwyższy budynek w Polsce - Sky Tower. W mieście nie brakuje również mniej popularnych, ciekawych miejsc, które warto zobaczyć - jak np. modelowe osiedle WuWa, które powstało we Wrocławiu w latach 20. XX wieku.


O stolicy Dolnego Śląska przygotowałem artykuł, w którym pokazuję aż 15 najważniejszych atrakcji Wrocławia. Niektóre są całkiem nietypowe!


Wrocław rynek ratusz atrakcje Dolnego Śląska
Rzeka Odra Wrocław Katedra św. Jana
Hala Stulecia UNESCO Wrocław atrakcje

2. Kłodzko


Leżące nad Nysą Kłodzką miasto w południowej części Dolnego Śląska. Wśród turystów wykorzystywane nie tylko jako dobra baza wypadowa do niedaleko położonych uzdrowisk - Polanicy Zdrój, Duszników Zdrój i Kudowy Zdrój, ale również jako cel turystyczny sam w sobie.

Nad Kłodzkiem góruje dobrze zachowana Twierdza Kłodzko, w której do zwiedzania udostępniono między innymi podziemia (w niektórych korytarzach byłem bliski zaklinowania się - można je jednak ominąć). Kłodzko to również małe, ale urocze barokowe centrum z Ratuszem i Mostem św. Jana - mniejsza wersja Mostu Karola z Pragi.

Zwiedzanie Kłodzka można połączyć z wizytą w jednym z kłodzkich uzdrowisk.


Kłodzko most św. Jana widok na stare miasto
Most św. Jana. Fot. Jędrycha (CC BY-SA 3.0 pl)
Twierdza Kłodzko atrakcje Dolnego Śląska
Twierdza Kłodzko. Fot. Halicki (CC BY-SA 3.0 pl)

3. Jelenia Góra i zamek Chojnik


Rozległe (aż 110 km2), czwarte pod względem wielkości miasto Dolnego Śląska leżące u podnóża Karkonoszy.

Warto zajrzeć tu w drodze do Szklarskiej Poręby lub Karpacza, aby zobaczyć jeleniogórski Rynek i skorzystać z usług Term Cieplickich w Cieplicach - uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry.

W podnóża dzielnicy Sobieszów znajduje się zamek Chojnik, malowniczo położony na szczycie góry Chojnik. Przed wejściem na zamek przeczytaj legendę o okrutnej księżniczce Kunegundzie, która miała zamieszkiwać tę warownię.


Zamek Chojnik w Jeleniej Górze
Widok na zamek Chojnik w Jeleniej Górze

4. Karkonosze - Śnieżka, Szrenica


Możesz dobrze przygotować się do wycieczki z moim artykułem o przejściu górskim szlakiem ze Śnieżki na Szrenicę.


Kilka weekendów warto poświęcić na poznawanie Karkonoszy - najwyższego pasma górskiego Sudetów. Z Karpacza można wyruszyć w kilkugodzinny trekking na najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę.

Jeśli chodzenie po górach Ci odpowiada, polecam przejście górami ze Śnieżki na Szrenicę, nocleg w schronisku na Hali Szrenickiej i zejście do Szklarskiej Poręby dzień później. To świetny pomysł na aktywny weekend na Dolnym Śląsku.

Będąc w Karpaczu zobacz koniecznie Świątynię Wang - kościół przeniesiony tam z norweskiego miasteczka Vang.


schronisko samotnia karkonosze dolny śląsk

5. Świdnica


Świdnica to, zaraz po Wrocławiu, najpiękniejsze miasto Dolnego Śląska (w mojej, subiektywnej skali). Rozpoznawalne również poza Polską dzięki wpisanemu na listę światowego dziedzictwa UNESCO, drewnianemu Kościołowi Pokoju.


Długo już planowałem, że wpadnę do ŚWIDNICA rynek z tradycjami i oddam się powolnemu zwiedzaniu - i w końcu się udało....

Opublikowany przez Bartekwpodrozy.pla Wtorek, 7 stycznia 2020

To jednak nie jedyna atrakcja Świdnicy. Warto zobaczyć katedrę św. Stanisława i św. Wacława z najwyższą wieżą kościelną na Dolnym Śląsku mierzącą 101,5 metra, Rynek z zabytkowymi kamienicami i Muzeum Dawnego Kupiectwa. Nie zapomnij wejść na wieżę ratuszową, z której dobrze widać całe miasto i jego okolicę.


Zwiedzanie Świdnicy możesz zaplanować z moim artykułem, w którym opisałem 6 najważniejszych atrakcji miasta.


Kościół Pokoju atrakcja Dolnego Śląska Świdnica
Wnętrze Kościół Pokoju Świdnica
Widok z wieży widokowej w Świdnicy

6. Twierdza Srebrna Góra


Podróżowałem po Górach Sowich w ramach Turystycznych Mistrzostw Blogerów - sprawdź mój przewodnik, w którym mówię o najciekawszych atrakcjach i tajemnicach Gór Sowich.


Nigdy nie zdobyta, XVIII-wieczna twierdza położona w Górach Sowich, niedaleko Nowej Rudy. Twierdzę w Srebrnej Górze uważa się za największą górską twierdzę Europy.

Twierdza Srebrna Góra Góry Sowie blog podróżniczy

Składa się z 6 fortów rozlokowanych w różnych częściach Srebrnej Góry. Najbardziej charakterystyczny fragment twierdzy to zespół bastionów z charakterystycznym, wysokim donjonem. Godziny otwarcia twierdzy i ceny biletów można znaleźć na jej stronie internetowej.

Zwiedzanie twierdza Srebrna Góra

W okolicach Srebrnej Góry można znaleźć pozostałości po kolei. Pociągi musiał tu pokonywać tak stromy odcinek toru (aż 6%), że na fragmentach trasy była zamontowana szyna zębata. Prowadząca do Srebrnej Góry linia kolejowa była jedyną zębatą linią kolejową w Polsce.

Linię zlikwidowano jeszcze przed II wojną światową, jednak istnieje nadzieja na jej odbudowę. W 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przejął linię od Skarbu Państwa.

Ekspozycja twierdza Srebrna Góra Góry Sowie blog podróżniczy

7. Rudawy Janowickie i Miedzianka


Spacer po Rudawach Janowickich to dobra alternatywa dla bardziej zatłoczonych Karkonoszy. Można tu łatwo dojechać pociągiem - wysiadając w Janowicach Wielkich lub Trzcińsku albo samochodem - atakując góry od drugiej strony, np. w rejonie Kowar.

Jednodniowa wycieczka może rozpoczynać się w Trzcińsku i prowadzić górami do Janowic Wielkich. Po drodze dojdziesz do ruin zamku Bolczów. Idąc dalej na południe, można dotrzeć do skał przypominających wielbłąda, dziób, regał i... diabelski kościół.

Gdy dotrzesz już do Janowic Wielkich i masz trochę czasu, zdecyduj się na 2-kilometrowy spacer do Miedzianki. To miejscowość, która przez 700 lat rozwijała się dzięki wydobyciu wielu surowców - m.in. miedzi, kobaltu, uranu. W związku z wyczerpywaniem się złóż i szkodami górniczymi, na początku lat 70. zaczęto likwidację wioski. Historię znikania Miedzianki opisał Filip Springer w świetnym reportażu "Miedzianka. Historia znikania".

Od 2015 r. w Miedziance działa Browar Miedzianka z restauracją. Godziny otwarcia można sprawdzić na stronie internetowej browaru.

Telewizja Echo24 przygotowała o Miedziance ciekawy reportaż.


8. Kolorowe jeziorka


Gdy zainteresujesz się już Rudawami Janowickimi, nie pomiń w swoich planach wizyty nad kolorowymi jeziorkami, które znajdują się na zboczach Wielkiej Kopy niedaleko Marciszowa.

Cztery kolorowe jeziorka - Żółte, Czerwone, Błękitne i rzadko pojawiające się Zielone - powstały w miejscu, gdzie działała dawniej kopalnia pirytu. Gdy ją zamknięto, spływająca woda zaczęła się zabarwiać substancjami, które porywała ze zboczy i dna wyrobisk.

Największe jest jeziorko błękitne, które swój kolor zawdzięcza obecności glonów. Jeśli chcesz dotrzeć do jeziorek pociągiem - wysiądź na stacji w Marciszowie i przejdź niespełna 5 km do parkingu przy jeziorkach. Nie powinno Ci to zająć dłużej niż 1-1,5 godziny.


Kolorowe Jeziorka to jeden z nowych cudów Polski - zasługują więc na oddzielny artykuł. Sprawdź mój szczegółowy i pełen zdjęć artykuł o Kolorowych Jeziorkach w Rudawach Janowickich.


czerwone jeziorko rudawy janowickie
Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku - błękitne jeziorko w Rudawach Janowickich

9. Ząbkowice Śląskie i Kamieniec Ząbkowicki


Nie trzeba jechać do włoskiej Pizy, żeby zobaczyć krzywą wieżę - wystarczy odwiedzić Ząbkowice Śląskie. Jej odchylenie od pionu wynosi aż 2 metry - nawet mało spostrzegawcza osoba zauważy więc, że z budynkiem "coś jest nie tak".

W 1606 r. w Ząbkowicach Śląskich doszło do epidemii dżumy, którą mieli wywołać lokalni grabarze produkując "trujący proszek" z ludzkich zwłok. W tych wydarzeniach dopatruje się inspiracji dla Mary Shelley przy tworzeniu historii o doktorze Frankensteinie. Niemiecka nazwa miejscowości Ząbkowice Śląskie to właśnie "Frankenstein".

W niedalekim Kamieńcu Ząbkowickim znajdziesz pałac Marianny Orańskiej. To letnia rezydencja niderlandzkiej królewny, która zapadła w pamięć jako wielka skandalistka.

Na początku XIX wieku głośno było o jej rozwodzie spowodowanym przez zdradę z masztalerzem, czyli osobą zajmującą się końmi królewny. Tuż przy pałacu znajduje się rozległy Park Pałacowy z kilkoma trasami spacerowymi. Obiekt można zwiedzać - wszystkie szczegóły są dostępne na stronie internetowej pałacu.


10. Góry Stołowe


Jedyne w swoim rodzaju pasmo górskie w Sudetach, na pograniczu Polski i Czech. To tzw. góry płytowe - mają bardzo spłaszczone wierzchołki i strome ściany. W Polsce próżno szukać podobnych, naturalnych kształtów.

Najczęściej odwiedzane przez turystów są dwa rezerwaty: Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, który osiąga 919 m n.p.m. Bazą wypadową do trekkingu na tę górę jest Karłów. U podnóża góry znajdziesz schronisko PTTK Pasterka.

Drugim wartym uwagi rezerwatem są Błędne Skały, do których z Karłowa można dojść pieszo (ok. 6 kilometrów) lub dojechać samochodem po Drodze Stu Zakrętów (ok. 8 kilometrów). Błędne Skały to zespół skalnych, naturalnych labiryntów. Lepiej nie brać ze sobą wielkich plecaków - niektóre przejścia są naprawdę ciasne. W Błędnych Skałach kręcono m.in. jedną z części "Opowieści z Narnii". Na zwiedzanie warto przeznaczyć 40-60 minut.

Bilety wstępu na Szczeliniec Wielki i do Błędnych Skał można kupić przez internet na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych.11. Projekt ARADO


Kamienna Góra, w której znajduje się Projekt ARADO, to miasto pełne wojennych tajemnic. Niemcy ulokowali tu dużą liczbę biur projektowych i tajnych zakładów, które projektowały rozwiązania na potrzeby wojennego przemysłu lotniczego.

Gdy losy wojny zaczęły się przechylać na korzyść aliantów i część niemieckiego przemysłu została już zniszczona, do Kamiennej Góry przeniesiono część ważnych zakładów - m.in. produkujących łożyska. Przemysł ukrył się w kamiennogórskich podziemiach. Jednym z takich tajnych zakładów było ARADO, w którym od 1943 r. pracowano nad nowym samolotem dalekiego zasięgu.

Dokładne przeznaczenie ARADO i rozbudowanej sieci podziemnych korytarzy jest do dzisiaj nieznane, a to czyni to miejsce niezwykle ciekawym dla turystów. Odwiedzając Projekt ARADO, możesz się poczuć przez chwilę jak pracownik tajnego laboratorium Hitlera.


12. Zamek Książ


Największy zamek Dolnego Śląska i trzeci, największy zamek Polski (po Malborku i Wawelu). W czasach II wojny światowej miał być jedną z kwater Adolfa Hitlera. Zwiedzać można zarówno komnaty i naziemną część zamku, jak i wydrążone podczas wojny podziemia.

Zamek Książ blog podróżniczy

Istnieje wiele teorii mówiących o przeznaczeniu podziemnej części zamku. Mógł być to schron, depozyt cennych dokumentów, a nawet wojskowa fabryka, w której miano prowadzić pracę nad nazistowską bombą atomową.

Zamek Książ przygotował możliwość zwiedzania komnat zamku, Palmiarni oraz podziemi. Dostępna jest również specjalna, nocna ścieżka zwiedzania. Bilety na zwiedzanie Książa można kupić przez internet.

Podziemia Zamku Książ

13. Ślęża


Ślęża to jeden z najpopularniejszych kierunków na wypad za miasto dla mieszkańców Wrocławia. Góra ma tylko nieco ponad 700 m n.p.m., ale jej płaskie otoczenie powoduje, że jest widoczna z wielu kilometrów.

Ślęża była dawniej świętą górą - oddawano na niej część pogańskim bożkom i czczono słońce. Po drodze na szczyt natkniesz się na sporo kamiennych rzeźb i nie do końca zrozumiałych kształtów, które mogły być świadkami tego kultu.

Współcześnie Ślęża przyciąga w ciepłe dni tłumy turystów, będąc najbliższą górą (to nic, że pojedynczą) dla mieszkańców Wrocławia. Na szczycie Ślęży znajduje się wieża widokowa, Dom Turysty PTTK z ofertą restauracyjną i kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Jeśli chcesz dojechać na Ślężę, dostań się do miejscowości Sobótka, a dalszą część drogi na szczyt pokonaj pieszo. Powinno Ci to zająć ok. 1,5-2 godziny.


Widok na Ślężę - dolny śląsk
szczyt ślęży - okolice Wrocławia atrakcja
Urok Ślęży w kilku ujęciach. Fot. Ewelina Włoch

14. Projekt Riese


Pod nazwą projektu Riese kryje się jedno z największych, nazistowskich przedsięwzięć w schyłkowej fazie II wojny światowej.

Rejon Gór Sowich został wtedy poszatkowany skomplikowaną siecią podziemnych korytarzy, z których część do dzisiaj pozostaje zagadką. Koniec wojny zastał projekt Riese nieukończony i częściowo zlikwidowany, aby nie wpadł w ręce wroga.

Odwiedziłem obiekty kompleksu Riese podczas mojej podróży po Górach Sowich. Przeczytaj mój przewodnik, w którym piszę o najciekawszych atrakcjach, które warto zobaczyć w Górach Sowich.

W ukrytych podziemiach siedzibę miały mieć dowództwa wojsk lądowych i powietrznych, minister spraw zagranicznych Rzeszy, a na Książu (którego podziemia również wliczają się do projektu Riese) - sam Hitler.

Hala w Osówce projekt Riese blog podróżniczy
Obszerna hala z oryginalnym szalunkiem z 1944 r. w Podziemnym Mieście Osówka
Zwiedzanie Sztolnie Walimskie Góry Sowie blog podróżniczy
Jeden z korytarzy Sztolni Walimskich

Współcześnie można zwiedzać część podziemi, które udało się odkryć w latach powojennych. Możliwe jest zwiedzanie:

Z centrum przesiadkowego niedaleko stacji kolejowej w Głuszycach można skorzystać z darmowego autobusu do Osówki - przed wyjazdem sprawdź jednak jego rozkład jazdy.

W 2020 r. odjeżdża on z centrum przesiadkowego w Głuszycach o 9:15, 12:45, 14:15 i 16:08 (w dni robocze) oraz o 9:17, 12:05, 14:00 i 16:00 w soboty.

Kolejka wąskotorowa Osówka Riese Góry Sowie blog podróżniczy

15. Dawna Kopalnia Nowa Ruda


Dzisiejsze muzeum w Nowej Rudzie działa w kopalni węgla kamiennego, która zaczęła wydobywać węgiel najwcześniej spośród wszystkich kopalni znajdujących się teraz w granicach Polski. Pierwsze wzmianki o wydobyciu węgla w Nowej Rudzie pochodzą z 1434 r.

Przez swoją charakterystykę, kopalnia węgla w Nowej Rudzie była jedną z najniebezpieczniejszych w Europie (w wypadku w 1941 r. w kopalni zginęło aż 187 górników). Nawet jeśli zwiedzałeś już kopalnie węgla, ta w Nowej Rudzie mocno różni się od obiektów z Górnego Śląska.

Wejście do sztolni Lech Nowa Ruda

Musiano tu zastosować zupełnie inne rozwiązania techniczne, aby ograniczyć do minimum ryzyko, z jakim wiązała się praca w tak niebezpiecznym obiekcie. Kopalnia zakończyła pracę w 1995 r., na fali likwidacji dolnośląskiego górnictwa.

Szczegóły zwiedzania sal wystawowych, podziemi kopalni i przejazdu podziemną kolejką można sprawdzić na stronie internetowej Dawnej Kopalni Nowa Ruda.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda kolejka wąskotorowa

16. Zamek Czocha


Czocha to jednej z najlepiej rozpoznawalnych, polskich zamków - głównie przez swoje liczne występy w filmach i serialach.

Jedną z hipotez dotyczących wojennego przeznaczenia zamku jest możliwość działania w nim szkoły szyfrantów Abwehry. Za zamku nakręcono dużą część serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów", który był ekranizacją powieści Bogusława Wołoszańskiego "Twierdza szyfrów". Czocha wystąpiła również w ekranizacji Wiedźmina.

Jak duża część obiektów, które były wykorzystywane podczas II wojny światowej, w zamku Czocha odkryto sieć podziemnych korytarzy o niejasnym przeznaczeniu. Pomieszczenia zamkowe były ze sobą połączone tajnymi korytarzami. To budzi skojarzenia niektórych turystów z zamkiem Hogwart z historii o Harrym Potterze. Istnieje również szereg hipotez o zamurowanych salach, które ciągle mają być pełne kosztowności.

Czocha to jeden z najciekawszych i najbardziej intrygujących zamków Dolnego Śląska. Szczegóły zwiedzania zamku można sprawdzić na stronie internetowej Zamku Czocha.


zamek czocha główne wejście atrakcje dolny śląsk
Wejście do zamku Czocha. Fot. Rafał Konieczny (