NIEZBĘDNIK PODRÓŻNIKA

Przygotowałem długą listę narzędzi do planowania podróży, z których korzystam najczęściej. To lista stron, narzędzi i programów, dzięki którym podróżowanie będzie o wiele łatwiejsze.

Przez kilka lat podróżowania sprawdziłem dziesiątki aplikacji i portali. Opisałem tylko te, które sprawdziły się w boju i z którymi zostałem na dłużej.

Oby służyły Ci jak najlepiej!

PA110139

🛏️ Narzędzia i strony do rezerwacji noclegów

Booking.com to portal rezerwacyjny, na którym znajdziesz oferty noclegów na całym świecie. Ogromna baza obiektów, dobra aplikacja mobilna i częste promocje dla stałych użytkowników. Napisałem dla Ciebie poradnik korzystania z Booking.com.

Airbnb umożliwia wynajem mieszkań, apartamentów oraz pokojów. Im większe miasto, tym większa baza obiektów w bardzo dobrej lokalizacji. Dobra alternatywa dla Booking.com.

Hostelworld to serwis rezerwacyjny z ogromną bazą hosteli na całym świecie. Specjalizując się w hostelach, oferuje czasami miejsca w lokalizacjach, które nie są dostępne na Booking.com. Obowiązkowa strona dla osób, które chcą podróżować budżetowo.

Couchsurfing to portal zrzeszający hostów, którzy przyjmują podróżników do swoich domów za darmo. Idea couchsurfingu opiera się na wymianie doświadczeń między ludźmi z całego świata. Warto, żebyś odwdzięczył się swojemu hostowi pamiątką z Polski, lub wspólnym zwiedzaniem miasta.

💰 Narzędzia do tańszej wymiany walut i finansów w podróży

Curve to karta płatnicza, która zastępuje inne karty w Twoim portfelu. Jest “pośrednikiem” – zamiast nosić ze sobą 5 kart – wystarczy tylko karta Curve. Pozwala na tanią wymianę walut za granicą.

Jeśli zamówisz kartę z tego linka, dostaniesz od Curve aż 50 zł w prezencie na start.

Korzystam z niej od kilku lat, aby płacić kartą i wypłacać środki z bankomatów za granicą. Oferuje międzybankowe kursy walut, przez co pozwala sporo zaoszczędzić na wymianie w podróży. Korzystanie z karty jest darmowe.

Wydaje mi się, że aktualnie lepiej korzysta mi się z karty Curve.

✈️ Narzędzia i strony do wyszukiwania tanich lotów

Azair.cz to mój ulubiony serwis do poszukiwania najlepszych ofert tanich linii lotniczych (w tym europejskiego Ryanair, Wizzair, easyJet). Pozwala na wyszukiwanie połączeń z przesiadkami, z różnymi lotniskami przylotu i odlotu. Azair.cz pozwolił mi przez lata zaoszczędzić setki złotych na lotach wewnątrz Europy (ale dobrze radzi sobie też w Azji).

Momondo to porównywarka cen połączeń lotniczych, która korzysta z nieco innej bazy i silnika niż wymieniony niżej, bardzo popularny Skyscanner – przez co wyniki dla tego samego zapytania mogą być w tych dwóch portalach różne. To następne miejsce, do którego warto zajrzeć w poszukiwaniu dobrych cen biletów.

Skyscanner to największa i najbardziej rozpoznawalna porównywarka cen biletów lotniczych – obok Momondo i Kayak. Ma dużo możliwości konfiguracji i ustawiania własnych alertów. Zanim kupisz swoje bilety sprawdź, czy przez Skyscanner nie można ich wyrwać taniej.

Kayak to ostatnia z dużych (obok Skyscanner i Momondo) porównywarek cen lotów. Z mojego doświadczenia najmniej użyteczna, ale i tak warto zweryfikować w niej wyniki wyszukiwania zanim dokonamy zakupu. Sprawdza się w lotach długodystansowych – dla tanich linii dedykowany jest Azair.cz.

Moje odkrycie sezonu. FlightConnections pozwala sprawdzić, dokąd dokładnie latają samoloty z dowolnego lotniska na świecie. Strona pokazuje dostępne loty, dni, w których dany lot jest obsługiwany oraz linię lotniczą, która obsługuje połączenie.

Google Flights to wyszukiwarka, którą można wspomagać się w trakcie planowania podróży. Nie jest tak niezawodna, jak Skyscanner lub Momondo, ale nie można pominąć jej ogromnej bazy danych. Sprawdza się bardzo dobrze w lokalnych lotach m.in. na terenie USA. Pozwala ustawić alerty na temat interesujących nas połączeń.

✍️ Narzędzia i strony do planowania transportu

Rome2Rio to wyszukiwarka połączeń transportem publicznym, która obejmuje swoim zasięgiem prawie cały świat. Wystarczy wpisać w niej punkt startowy i końcowy, a portal zaproponuje dogodny transport (również z przesiadkami) z wykorzystaniem autobusów, pociągów, samolotów, a nawet statków.

Bahn.de to niemiecka wyszukiwarka połączeń kolejowych, która obejmuje swoją bazą danych całą Europę. Mój pierwszy wybór, gdy chcę zaplanować podróż międzynarodowymi pociągami na naszym kontynencie. Na część pociągów bilety można kupić wprost przez ten portal.

jakdojade.pl to aplikacja, która ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej w szeregu polskich miast. Wystarczy wskazać punkt startu i końca podróży, a jakdojade.pl ułoży dla nas najszybszy wariant i rozsądnie dobierze przesiadki.

easyWay to odpowiednik jakdojade.pl działający przede wszystkim na Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii. Bardzo przydatny na Ukrainie, gdzie pozwala szybko odnaleźć się w sposobie kursowania dziesiątek linii marszrutek, busów i trolejbusów.

Citymapper to aplikacja działająca analogicznie do dwóch powyżej – ta jednak skupia się na największych, miejskich ośrodkach na świecie (miasta pokroju Londynu, Nowego Jorku, Tokyo). 

The Man in Seat 61 to blog o podróżowaniu koleją po świecie. Dla dużej liczby kierunków, autor podaje sposób dojazdu do tego miejsca pociągiem z Londynu. Blog pomógł mi zaplanować kolejową podróż z Polski do Stambułu.

🗺️ Mapy i nawigacja w podróży

Najpopularniejsze na świecie, darmowe mapy od Google. Nieodzowny pomocnik przy nawigacji w obcym miejscu. Dzięki systemowi recenzji pomaga również porównać restauracje, hotele, itp. Możliwość korzystania offline dzięki dedykowanej aplikacji.

OpenStreetMap to mapy tworzone przez międzynarodową społeczność. Z mojego doświadczenia wynika, że są dokładniejsze od Map Google (więcej zaznaczonych obiektów, mniej błędów). Z map można korzystać na telefonie (również offline) dzięki aplikacji MAPS.ME.

Mapy.cz to genialne mapy Czech tworzone przez Seznam.cz. Nie istnieją prawdopodobnie dokładniejsze od Mapy.cz mapy naszego południowego sąsiada. Niezbędne, gdy wybieramy się do Czech – przydatne zarówno w mieście, jak i podczas wycieczek w góry. Działają również w Polsce.

Mapa-turystyczna.pl to projekt, dzięki któremu będziesz mógł łatwo zaplanować wycieczki po górskich szlakach Polski. W serwisie można zapisywać swoje trasy, nawigować się w górach, sprawdzać profile wysokościowe szlaku. Wygodne narzędzie do planowania wypraw w góry.

🏛️ Narzędzia i strony do planowania podróży i zwiedzania

Atlas Obscura to świetne narzędzie do wyszukiwania mniej oczywistych atrakcji w miejscu, do którego się wybieramy. Warto zajrzeć na portal w końcowej fazie planowania podróży, aby dopełnić plan zwiedzania nietypowymi miejscami, które na długo zapadną w naszej pamięci.

Showaround to strona zrzeszająca lokalnych przewodników, którzy za niewielką opłatą oprowadzają gości po swoich miastach. Każdy chętny może zaoferować oprowadzanie. Dobra alternatywa dla wycieczek oferowanych przez profesjonalnych przewodników.

Jeśli nie masz ochoty samodzielnie planować zwiedzania danego miejsca – skorzystaj z GetYourGuide i znajdź ofertę gotowej wycieczki. GetYourGuide to kompromis między samodzielnym planowaniem całej podróży, a skorzystaniem z biura podróży. Warto tu zajrzeć po inspiracje – na podstawie oferowanych wycieczek można ułożyć swój plan zwiedzania.

TripAdvisor to światowy lider wśród portali i aplikacji do planowania podróży. Nie można zapomnieć o nim w zestawieniu, chociaż korzystam z jego rekomendacji coraz rzadziej – najpopularniejsze atrakcje są zbyt mocno oblegane, żebym czuł się w nich komfortowo. Dobre narzędzie do weryfikacji wcześniej ułożonych planów.

Notion to aplikacja i narzędzie internetowe, które pozwala na organizację notatek, zarządzenie informacjami, tworzenie własnych baz danych. Z Notion korzystam od dawna jako z mojego podstawowego narzędzia do organizacji większości dziedzin życia. Zasadę działania programu możesz sprawdzić np. na filmie Thomasa Franka.

Pocket to aplikacja i wtyczka do przeglądarek, która pozwala zapisać strony internetowe “na później”. Nieodzowne narzędzie, gdy szukam miejsc, które chciałbym odwiedzić w danej lokalizacji. Otwieram wtedy milion zakładek i po chwili zaczynam się gubić. Dzięki Pocket mogę zorganizować strony przy pomocy tagów i wracać do nich wiele razy.

🗣️ Narzędzia do nauki języków obcych

Duolingo

Jestem wiernym fanem tej aplikacji. Dzięki niej nauczyłem się podstaw rosyjskiego i pojąłem arabski alfabet. Po kilku tygodniach nauki widać duże postępy. Przyda się, gdy planujesz szybko złapać podstawy nawet orientalnych języków.

Memrise

Warta uwagi aplikacja do nauki języków obcych i dziesiątek innych dziedzin. Stosuje inne schematy nauczania niż Duolingo – warto przetestować, która metoda jest dla Ciebie lepsza. Można z niej korzystać za darmo (ma również dostępny pakiet Premium).

Busuu

Kolejna alternatywa dla dominującego na rynku Duolingo. Mam za sobą roczną przygodę z aplikacją w wersji premium – była świetna, ale zabrakło mi motywacji do codziennej nauki. Oferowany kurs języka rosyjskiego był świetny (lepszy niż w Duolingo).

💡 Inne narzędzia użyteczne przed podróżą

internetowym kalkulatorze możesz sprawdzić koszty ubezpieczenia turystycznego w dowolnym miejscu na świecie. Portal pokazuje listę pasujących do Twojej podróży ofert i pozwala Ci wybrać tę najbardziej opłacalną. W ten sposób ubezpieczam wszystkie moje podróże. 

Każdemu zdarza się czasami lot o takiej porze, że noc najwygodniej byłoby spędzić na lotnisku. Dzięki SleepingInAirports.net możesz sprawdzić dokładnie, jakich warunków spodziewać się po danym porcie lotniczym i czy uda się w nim bezpiecznie zdrzemnąć. Przydatne, gdy nigdy wcześniej nie byliśmy na danym lotnisku.

PA120189-2

Co dalej?

Poznałeś już wszystkie narzędzia, z których korzystam zarówno wtedy, gdy przygotowuję się do podróży, jak i podczas wypraw. 

Mam nadzieję, że sporo z nich Ci się przyda! 🙂

Sprawdź teraz kategorię Praktyczne, gdzie znajdziesz artykuły na tematy związane z planowaniem podróży.