Cześć!
To miłe, że chcesz dowiedzieć się, kto stoi za wszystkim, co dzieje się na blogu.


Kim jestem?


Nazywam się Bartek Dziwak i mieszkam we Wrocławiu. Jestem autorem bloga, który właśnie czytasz.


Jak podróżuję?


Nie odwiedzam miejsc tylko po to, żeby je zaliczyć, zrobić zdjęcie i dopisać do listy. Nie liczę krajów, w których byłem. Podróżuję i zwiedzam dla własnej przyjemności.

Bardzo lubię miejsca, w których nie ma setek ludzi robiących sobie selfie z atrakcją z pierwszych stron przewodników. Zupełnie nie przeszkadza mi brudna ulica, obdrapany budynek i mało higieniczny street food dla lokalsów. Podoba mi się naturalność miejsc, których nikt nie pokolorował do turystycznych celów.

Ale wcale nie uciekam przed popularnymi miejscówkami. Lubię poznawać i doświadczać nowego, a podczas przygotowań do wyjazdu wybieram te atrakcje, które w jakiś sposób mnie zaintrygowały.

Nie trzymam się jednak sztywno wcześniej przygotowanego planu. Niezaplanowanie zboczenie z trasy zwiedzania już wiele razy pomogło mi odkryć coś wartościowego, a jednocześnie nieopisywanego w przewodnikach.

O tym, jak samodzielnie zaplanować podróż, opowiedziałem w moim darmowym ebooku. Mogę Ci go przesłać – wystarczy, że podasz mi swój adres e-mail.

Lubię zastanawiać się, jak na świat patrzą mieszkańcy danego miejsca. Przy porannej kawie chętnie zerkam na zachowanie lokalsów, podglądam ich reakcje na obcokrajowców i to, z jakim wyrazem twarzy rozmawiają ze swoimi przyjaciółmi. Szukam okazji, aby odwiedzić ich domy.


Gdzie wyjeżdżam w najbliższym czasie?


Biorąc pod uwagę trudno sytuację epidemiologiczną, aktualnie plany wyjazdowe nie wychodzą poza notatnik.

Koronawirus zablokował nam możliwość wyjazdu do Abchazji i odwołał wyjazd do Armenii. Czekamy na uspokojenie się sytuacji – wtedy znowu ruszymy w świat.


Dlaczego mogę pozwolić sobie na podróżowanie?


Pieniądze nie spadają mi nieba, nie odziedziczyłem fortuny, nie mam też bogatych krewnych.

Historia jest zupełnie prozaiczna. Pracuję na etacie, a wyjazdy planuję w ramach ustawowego, niezbyt długiego jak na potrzeby podróżnika, urlopu. 26 dni to mało, ale ciągle pozwala mi to na wyjazdy z kraju średnio raz w miesiącu.

Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

Z roku na rok coraz większą część budżetu zacząłem wydawać na kolejne wyprawy. Dzisiaj nie wyobrażam sobie dnia bez sprawdzenia lotniczych promocji i myślenia o nowych kierunkach, które tak bardzo chcę odwiedzić.

Podróżowanie w dzisiejszych czasach może być odpowiedzialne i głębokie, a jednocześnie tanie. Na blogu pokazuję, jak to robić.


Dlaczego założyłem bloga?


Blog to proste odzwierciedlenie i suma moich kilku pasji. Na pierwszym miejscu jest oczywiście podróżowanie, ale tak się korzystnie złożyło, że uwielbiam też pisać – a szczególnie tworzyć treści w sieci.

Bardzo lubiłem odpowiadać na pytania znajomych, doradzać im w planowaniu podróży, pomagać w obniżaniu kosztów. Ale skoro miałem wiele razy powtarzać te same informacje uznałem, że warto je spisać, a później przestawić w sieci w maksymalnie przystępnej formie.

Blog nigdy nie miał być wyłącznie moim pamiętnikiem. Chciałem, aby tworzone przeze mnie treści były maksymalnie użyteczne i aby moi Czytelnicy mogli w łatwy sposób skorzystać z moich podróżniczych doświadczeń w swoim własnych wojażach.

Bloga zacząłem prowadzić w 2016 r., chociaż początkowo brakowało mi zarówno regularności, jaki i planu działania.

Gdy zacząłem zauważać, że w moich znajomych powoli kiełkuje większa chęć ruszenia się z domu, którą starałem się w nich pobudzić, dostałem wielkiej motywacji do działania.

Postanowiłem bardzo górnolotnie, że moimi materiałami będę starał się inspirować do poznawania świata. I miałem tu na myśli nie tylko daleki, trudno dostępny świat, ale również ten w skali mikro – obejmujący nasze miasto, województwo, czy ogólnie Polskę.


Bartek w Kopenhadze

Co znajdziesz na moim blogu?


Lubię dzielić się wskazówkami na temat planowania podróży. Często szukam kompromisu między wygodą, a rozsądnymi kosztami przemieszczania się między różnymi punktami danego kraju.

Na blogu piszę o miejscach, które mnie zainteresowały, a wizyta w nich była dla mnie z jakiegoś powodu wartościowa.

Opowiadam, jak przygotować się do wyprawy, o jakich formalnościach powinniśmy pamiętać i jak bezpiecznie odnaleźć się w danym miejscu.

Staram się pokazać jak czerpać przyjemność z podróżowania i pogłębiać swoją wiedzę o świecie.

Znajdziecie tu propozycje jednodniowych lub weekendowych wypadów do ciekawych miast, pomysły na dłuższe zwiedzanie regionów i krajów. Podzielę się z Wami wskazówkami na temat obniżania kosztów podróżowania, wyszukiwania tanich lotów i promocji na bilety kolejowe i autobusowe.

Niektóre linki, które umieszczam w treści artykułów to tzw. linki afiliacyjne. Jeśli skorzystasz z nich i np. kupisz produkt, do których prowadzą lub zarezerwujesz wskazany nocleg – otrzymam drobną prowizję. To, że ją dostanę nie wpływa w żaden sposób na prezentowaną Ci cenę. Skorzystanie z moich poleceń to bardzo miły gest, za który z góry dziękuję.


Jak się ze mną skontaktować?


Najlepszą formą kontaktu jest mail: [email protected]. Poza tym, bardzo cenię sobie pozostawiane pod artykułami komentarze. To dla mnie znak, że zachęciłem Cię do dyskusji. Staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.

Poza tym, bardzo cenię sobie pozostawiane pod artykułami komentarze. To dla mnie znak, że zachęciłem Cię do dyskusji. Staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.

Jeśli rozważasz współpracę ze mną, przeczytaj proszę zakładkę Współpraca.


Blog jest obecny w social mediach:


Teraz już trochę o sobie wiemy. Dziękuję, że tu jesteś i życzę udanej przygody z blogiem.

2016-10-29-00_34_39