Wynajem auta w Barcelonie: 9 rzeczy, które warto wiedzieć

Wynajem samochodu na lotnisku w Barcelonie to klucz do wygodnego zwiedzania nie tylko miasta, ale też całej Katalonii. Wypożyczone auto pozwoli Ci dotrzeć m.in. do malowniczego klasztoru Montserrat, zabytkowej Girony czy na plaże Costa Brava. Z samochodem zobaczysz więcej miejsc w krótszym czasie, a jeśli podróżujesz w kilka osób, może to być nawet tańsza opcja niż transport publiczny.

W tym przewodniku podpowiem, co warto wiedzieć przed wynajmem auta na lotnisku w Barcelonie. Dowiesz się, jak znaleźć dobrą i tanią wypożyczalnię aut i jak załatwić wszystkie formalności. Znajdziesz tu:

  • wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego auta
  • kompletny przewodnik po procesie wynajmu
  • praktyczne informacje o jeździe po Barcelonie i Hiszpanii
  • propozycje najciekawszych tras jednodniowych wycieczek
  • rekomendacje miejsc, które warto odwiedzić własnym autem

Niżej znajdziesz listę aut w wypożyczalni, z której korzystałem już w Gruzji, Albanii, Czarnogórze, na Maderze i Krecie. Zawsze proces przebiegał sprawnie i bezproblemowo, a ceny były bardzo konkurencyjne.

1. Jak znaleźć dobrą i tanią wypożyczalnię aut w Barcelonie?

Tani wynajem auta na lotnisku w Barcelonie oferują duże i znane wypożyczalnie, jak Sixt, Hertz i EuropCar. Mają dość szeroką ofertę pojazdów i są sprawdzoną, bezpieczną opcją. Nigdy nie miałem z nimi problemów.

Obecnie korzystam głównie z tzw. multiwyszukiwarek, czyli porównywalni internetowych (np. localrent.com lub discovercars.com). Gromadzą oferty ze wszystkich lokalnych wypożyczalni, również tych mniejszych. Dzięki temu masz w nich bardzo szeroki wybór modeli w okazyjnych cenach

Wynajem przez stronę jest bardzo szybki (dosłownie parę minut), równie sprawnie przebiega odbiór i zwrot auta do wypożyczalni. Multiwyszukiwarki oferują przejrzystość zasad najmu — wszystkie informacje znajdziesz w jednym miejscu, a całą umowę i wskazówki zazwyczaj dostaniesz też na maila.

2. Jakie auta sprawdzą się w Barcelonie? Czy potrzebujesz napędu 4×4?

Jeśli planujesz poruszać się wyłącznie po mieście i okolicach, silnik o pojemności 1.2 l. powinien w zupełności wystarczyć. Lepsze będzie małe, zwinne auto, którym łatwiej zaparkujesz. Na dalsze wycieczki i kursy po autostradach poleciłbym pojazd z większym silnikiem (1.4-1.6l.). 

W Barcelonie napęd 4×4 raczej nie będzie potrzebny. Rozważyłbym go ewentualnie, jeśli większość wyjazdu planujesz przeznaczyć na zwiedzanie trudno dostępnych szlaków trekkingowych i będziesz sporo jeździć “pod górkę”.

Manualna skrzynia biegów da Ci większą kontrolę nad dynamiką jazdy i spalaniem paliwa. Z automatem jeździ się płynniej, ale możesz mieć problem przy wyprzedzaniu i na wzniesieniach. Preferuję manual, zwłaszcza na dłuższe trasy. Jeśli nie czujesz się pewnie za kółkiem lub będziesz poruszać się głównie po mieście (bez dużych zmian prędkości), możesz zastanowić się nad automatem.

3. Ile kosztuje wynajem auta w Barcelonie?

Cena wynajmu zależy od modelu — nowsze, duże auta zazwyczaj są droższe. Ważna jest też data najmu. W sezonie letnim (czerwiec, lipiec, sierpień) ceny są dużo wyższe niż przez resztę roku. 

Aby oszczędzić i skorzystać z większego wyboru modeli, polecam rezerwować z dużym wyprzedzeniem — np. do pół roku wcześniej. Często dzięki temu będziesz też miał możliwość bezpłatnego odwołania lub przełożenia rezerwacji.

4. Jak możesz wynająć samochód bez kaucji?

Kaucja, czyli opłata zwrotna, to sposób wypożyczalni na zabezpieczenie w razie uszkodzeń pojazdu. Wiele osób obawia się, że nie otrzyma całości wpłaconych pieniędzy z powrotem po oddaniu pojazdu. Mnie nigdy nie spotkała taka sytuacja. 

Przed wypisaniem umowy i wpłatą kaucji polecam zrobić dokładne zdjęcia pojazdu i wypisać wszystkie ew. uszkodzenia i wady auta na protokole odbioru. Depozyt możesz wpłacić gotówką albo kartą kredytową (zazwyczaj nie honoruje się debetowych). Po zwrocie nieuszkodzonego samochodu cała kwota powinna wrócić do Ciebie w max. kilkanaście dni jeśli płaciłeś kartą, lub od razu w przypadku opłaty gotówką.

Kaucja jest raczej normą przy wynajmie w Barcelonie. Jeśli zależy Ci na wynajmie bez depozytu, wystarczy, że w multiwyszukiwarce localrent.com wejdziesz w „filtry” i zaznaczysz „no deposit”. Taki wynajem będzie niestety sporo droższy, niż z depozytem.

Aby trochę zmniejszyć ten koszt, polecam wynająć pojazd z ponad półrocznym wyprzedzeniem. Możesz też poszukać opcji z niższym depozytem — zaznacz opcję „deposit up to x” i oceń, czy któryś z wyników mieści się w Twoim budżecie.

5. Jak wygląda procedura wypożyczenia auta w Barcelonie?  

Jestem dużym fanem wynajmowania auta już na lotnisku – unikniesz w ten sposób uciążliwej podróży transportem miejskim z bagażami. Możesz też od razu zacząć zwiedzanie, nawet zanim zameldujesz się w hotelu. Procedura wynajmu auta na lotnisku w Barcelonie nie jest skomplikowana. By jeszcze bardziej Ci ją ułatwić, opisałem ją krok po kroku:

  • wybierz pojazd, który odpowiada Twoim potrzebom, 
  • dokonaj rezerwacji i wołać przedpłatę — zazwyczaj wynosi ok. 20% całości ceny wynajmu,
  • czekaj na maila z potwierdzeniem rezerwacji – powinieneś też znaleźć w nim wskazówki dotyczące odbiór auta,
  • odbierz samochód po przylocie do Barcelony. Pracownicy wypożyczalni zazwyczaj stali w hali przylotów z kartką z moim pełnym imieniem,
  • podpisz umowę najmu, wpłać kaucję i zabezpiecz dokumenty. Kopię umowy i dowód rejestracyjny samochodu powinieneś mieć zawsze ze sobą. Przed podpisaniem umowy dokładnie obejrzyj auto i odnotuj w umowie ew. uszkodzenia.
Barcelona chłopak punkt widokowy

Jeśli czujesz, że auto nie jest Ci potrzebne na cały wyjazd, warto rozważyć wynajem np. na jeden lub parę dni. Dzięki samochodowi wygodnie dostaniesz się z lotniska do hotelu i z powrotem. Auto możesz też wynająć na jeden dzień podróży, żeby wybrać się na dalszą, jednodniową wycieczkę za miasto. Dzięki autu dostaniesz się w wiele trudniej dostępnych, ciekawych miejsc.

6. Jakie dokumentów potrzebujesz do wynajmu? Czy wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?

Do poruszania się autem po Hiszpanii wystarczy Ci polskie prawo jazdy (wydane po 1971 r.) — nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy. Warto jednak wyrobić taki dokument w starostwie powiatowym i mieć go przy sobie na wypadek zgubienia prawa jazdy.

Większość wypożyczalni będzie wymagać okazania polskiego dowodu osobistego lub paszportu. Do opłacenia kaucji możesz potrzebować też karty kredytowej — zwykła debetowa często nie jest akceptowana.

7. Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie wynajmu samochodu? 

Nie zawsze decyduję się na dodatkowe ubezpieczenie. Poleciłbym je, jeśli wypożyczasz na dłużej bądź planujesz jeździć dużo, daleko i po nierównym terenie. Sporo zależy też od Twojego komfortu – jeśli masz cały wyjazd martwić się o auto, lepiej kupić ubezpieczenie. 

Zanim kupisz ubezpieczenie, sprawdź, jakie usterki są w nie wliczone. Często w podstawowe ubezpieczenie nie wchodzą uszkodzenia szyb i opon.

8. Jak jeździ się samochodem po Barcelonie? Czy na drogach jest bezpiecznie?

W Hiszpanii przepisy drogowe są podobne do polskich. Kary za przekroczenie prędkości są jednak dużo wyższe i naliczane już od małego wykroczenia (od 20 km/h ponad limit).

Jazda po Barcelonie może być wyzwaniem. Miasto zazwyczaj jest zakorkowane, pełne wąskich uliczek i ciągłych remontów. Kierowcy także nie należą do najcierpliwszych. Aby unikać stłuczki i mandatu, polecam dokładnie przestrzegać przepisów i zwracać ciągłą uwagę na znaki. Dobrze jest unikać godzin szczytu (8:00 – 9:00, 16:00 – 18).

Barcelona Zamek Trzech Smoków

W mieście jest dość sporo publicznych parkingów, niestety większość jest płatna. W Barcelonie znajdziesz 4 strefy parkingowe:

  • niebieska: płatne,
  • biała: bezpłatne w określonych ramach czasowych,
  • żółta: dozwolony tylko załadunek i rozładunek,
  • zielona: tylko dla mieszkańców.

Miejsce, gdzie parkowania jest niedozwolone, oznaczone są znakami drogowymi. Radzę pilnie przestrzegać przepisów dotyczących parkowania – są bezwzględnie egzekwowane, a za wykroczenie grozi wysoki mandat.

Sieć autostrad w Hiszpanii jest bardzo rozbudowana – ok. ⅓ dróg jest płatna. Wysokość opłaty zależy m.in. od przebytej odległość i rodzaju pojazdu. Zapłacisz gotówką (w euro) i kartą.

9. Jakie miejsca warto zobaczyć podróżując autem po Barcelonie i reszcie Hiszpanii?

Miłośnikom historii i architektury polecam wybrać się do Castell d’Olèrdola (55 km od Barcelony, ok. 50 min autem). To zamek i stanowisko archeologiczne, gdzie na stałej wystawie zobaczysz m.in. groby z czasów brązu.

Mogą Cię też zainteresować historyczne miasta Terragona i Girrona. Tarragona (100 km od Barcelony, 1h autem) to najstarsze rzymskie miasto portowe na Półwyspie Iberyjskim z amfiteatrem z II w.p.n.e. W Gironie (101 km od Barcelony, 1h 20 min autem) zobaczysz średniowieczne stare miasto i pozostałości rzymskiej twierdzy Força Vella. Warto zwiedzić je z przewodnikiem – historia miasta jest niezwykle bogata.  

Dla aktywnych mam 4 propozycje:

  • Montserrat – trek przez górę Montserrat (geologicznie unikalny masyw skalny) i rezerwat przyrody kończący się w najsłynniejszym zabytkowym katalońskim klasztorze – 60 km od Barcelony (ok. 1h autem),
  • Parc Natural de Collserola – ponad 8 tys. hektarów lasu. Znajdziesz tu szlaki o różnej trudności – od początkujących po średniozaawansowane – 13,5 km od Barcelony (ok. 28 min autem),
  • Parc Natural del Garraf – teren górzysty porośnięty roślinnością śródziemnomorską i nadmorską, na treku natkniesz się tam na Buddyjski Klasztor Sakya Tashi Ling. Znajdziesz trasy dla od początkujących i średniozaawansowanych – 33 km od Barcelony (ok. 43 min autem),
  • Camí de Ronda – trasa idąca wzdłuż wybrzeża Costa Brava, używana od początku XX w. przez rybaków. Oferuje widoku na Morze Śródziemne, zatoczki skalne i małe wioski rybackie. Trasa ma bardzo wiele odnóg, dzięki czemu możesz ją łatwo dostosować pod siebie – 66 km od Barcelony (ok. 1h autem).

Jeśli w Hiszpanii szukasz wyłącznie relaksu, możesz odwiedzić największy park rozrywki w kraju – PortAventura (108 km od Barcelony, ok. 1h 20 min autem). Znajdziesz tam wolniejsze przejażdżki kolejkowe, kolejki wodne i podnoszące ciśnienie rollercoastery. Warto też wybrać się na plażowanie na Platja de Llavant (15 min autem), Gavà Mar (25 min), czy Platja de Castelldefels (30 min).

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze