Tani wynajem auta w Chorwacji: 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Aktualizacja: 22 sierpnia 2024 r.

Wynajem auta w Chorwacji to dobry pomysł, żeby usprawnić sobie zwiedzanie kraju. Popularność wyjazdów samochodem z Polski do Chorwacji spada, bo koszty paliwa i długość podróży dają się we znaki. Podróżowanie po Chorwacji wypożyczonym samochodem jest tańsze i daje tę samą elastyczność.

Przygotowałem poradnik o tym, jak i gdzie tanio wypożyczyć samochód w Chorwacji – również na lotnisku w Dubrowniku, Splicie czy Zagrzebiu. Opowiadam o formalnościach związanych z wypożyczeniem, podrzucam najważniejsze informacje praktyczne i proponuję kilka wygodnych modeli aut.

Niżej znajdziesz listę najtańszych dostępnych aut w danym terminie (wpisz tylko daty swojego wyjazdu i miejsce odbioru). Korzystałem z tej wypożyczalni bez najmniejszych problemów w Albanii, Czarnogórze, Gruzji, na Krecie i na Maderze.

1. Gdzie szukać wypożyczalni samochodów?

Wiele osób wybiera podróż do Chorwacji swoim własnym samochodem. Może to być całkiem ciekawa wyprawa, biorąc pod uwagę liczbę mijanych po drodze państw i wartych zobaczenia miejsc, ale jeśli chcesz zwiedzić tylko Chorwację, to moim zdaniem lepiej jest wynająć samochód już na miejscu.

To o wiele bardziej ekonomiczna opcja, bez konieczności kupowania winiet po drodze, przepalenia dużej ilości paliwa i kilkunastogodzinnej jazdy. Wypróbowałem dwa podejścia do wynajmowania samochodów:

  • korzystanie z dużych wypożyczalni (np: Avis, Hertz, Sixt itd.), które często mają swoje biura na lotniskach,

Mam dobre doświadczenia związane z wypożyczaniem aut, niezależnie od rangi wypożyczalni, jednak cenowo wygrywają porównywarki. Ich atutami, które sobie cenię, są szerszy wybór modeli samochodów i możliwość łatwego znalezienia najbardziej opłacalnej opcji. Zdarza się, że w niektórych miejscach mogę łatwo znaleźć samochód bez depozytu.

Z mojego doświadczenia, korzystanie przykładowo z localrent.com przebiega sprawnie – sama rezerwacja zajmuje kilka minut, a personelowi zależy na tym, żeby odbiór auta na lotnisku był szybki i bezproblemowy. Oddanie samochodu to zazwyczaj czysta formalność, bez dopatrywania się szkód na siłę.

2. Jakie modele samochodów sprawdzą się na drogach Chorwacji?

Infrastruktura drogowa w Chorwacji jest całkiem dobrze rozwinięta. Jeśli planujesz wycieczki po kilku miastach i zamierzasz skorzystać z rozbudowanej sieci autostrad lub dróg szybkiego ruchu, polecam rozejrzeć się za autem z silnikiem o pojemności 1,4-1,6 l. Takie samochody są zazwyczaj dostępne w wypożyczalniach w całkiem przystępnych cenach. 

Jeśli planujesz zwiedzać głównie leżące blisko siebie atrakcje, lepszym wyborem będzie mniejsze auto z niewielkim silnikiem. Spali mniej paliwa podczas poruszania się po mieście i o wiele łatwiej będzie nim zaparkować. Wielka moc do miejskiej jazdy i tak nie będzie Ci moim zdaniem potrzebna. Przyjrzałem się trzem modelom aut – Toyocie Aygo, Kii Rio oraz Renault Capture – które według mnie warto wziąć pod uwagę wynajmując auto w Chorwacji.

1. Toyota Aygo

Toyota Aygo jest małym autem, które według mnie sprawdzi się jako budżetowy pojazd do poruszania się po mieście i jego okolicach. Głównym plusem Toyoty Aygo jest jej niskie spalanie (ok. 5 litrów na 100 km). Toyota Aygo sprawdzi się, jeśli podróżujesz w dwie osoby – samochód może pomieścić do 5 pasażerów, ale mieliby oni mało miejsca.

To typowe miejskie auto – nie wybierałbym się nim na dłuższą trasę po chorwackich autostradach. Pomimo małych rozmiarów, przy 3000 obrotów samochód zdaje się być dość dobrze wyciszony. Jedną z zalet Toyoty Aygo jest intuicyjna obsługa – wszystkie potrzebne funkcje są na wyciągnięcie ręki kierowcy, więc nie musisz odrywać wzroku od drogi. Kierownica jest regulowana w jednej płaszczyźnie – możesz ją przemieszczać góra-dół.

Bagażnik jest proporcjonalny do samochodu – spokojnie zmieścisz w nim dwie średnie walizki i bagaż podręczny. Klimatyzacja stała się już właściwie standardem w wypożyczalniach, zwłaszcza w ciepłych krajach, więc w Toyocie Aygo (rocznik 2022) również możesz na nią liczyć. Jeśli planujesz poruszać się głównie po mieście i szukasz auta, które będzie zwrotne i małe, co ułatwi parkowanie, warto rozważyć Toyotę Aygo.

2. Kia Rio

Kia Rio z zewnątrz sprawia wrażenie mniejszej niż jest naprawdę. Jest dobrym kompromisem pomiędzy autem z małym silnikiem, a większym samochodem na długie trasy. Jeśli planujesz głównie pokręcić się trochę po mieście i okolicy, ale nie wykluczasz też dalszej wycieczki, to możesz, pomyśleć o Kii Rio z silnikiem 1.4. Mam tutaj na myśli model z manualną skrzynią biegów z rocznika 2016.

Moim zdaniem Kia Rio jest dobrze wyciszona i przyjemnie się ją prowadzi. Auto średnio spala około 6 litrów na 100 km, jednak w miastach, gdzie często są korki, trzeba się nastawić na spalanie rzędu 7/8 litrów na 100 km. Auto jest wyposażone w klimatyzację, co bardzo się przydaje w upalnej Chorwacji, choć ja akurat podczas jazdy przy nabrzeżu wolę otworzyć okna i cieszyć się wiatrem we włosach. ;)

Bagażnik w Kia Rio jest dość pojemny, a z tyłu jest całkiem sporo miejsca dla pasażerów. Jeśli nie planujesz dłuższych tras, to możesz rozważyć ten model podróżując ze znajomymi czy rodziną. Zawieszenie podczas jazdy jest dość sztywne, jednak nie powinno to stanowić większego problemu w Chorwacji, gdzie drogi są zazwyczaj w dobrym stanie. 

3. Renault Capture

Renault Capture z silnikiem 1.6 l  jest w mojej opinii dobrym rozwiązaniem, jeśli w Chorwacji chciałbyś sprawnie się przemieszczać drogami szybkiego ruchu czy autostradami. Samochód łatwo się obsługuje, ma intuicyjny panel środkowy – kilka pokręteł do regulacji nawiewu i klimatyzacji wejście AUXi port USB. Przesuwany podłokietnik zapewni wygodę kierowcy podczas dłuższej trasy. 

Klimatyzacja na wyposażeniu podnosi komfort podróży w gorącej Chorwacji . Wnętrze auta jest przestronne – to samochód rodzinny, dobry na wyjazdy z dziećmi lub z paczką znajomych. Mimo, że auto ma silnik o pojemności 1.6 l, dzięki napędowi hybrydowemu średnie spalanie wynosi około 6 l/100 km.

Bagażnik jest duży i pojemny, a dodatkowy plusik daję Renault Capture za brak progu załadunkowego, dzięki czemu łatwo włożysz i rozładujesz bagaże. Jeśli lubisz się zatrzymać w trasie, otwarty bagażnik można wykorzystać jako ławeczkę. W Chorwacji warto wybrać się na przejażdżkę drogami krajowymi, biegnącymi wzdłuż brzegu Adriatyku. Co chwilę trafisz tu na małe zatoki, gdzie możesz się zatrzymać i podziwiać widok na morze i przeciwległe wyspy. 

3. Ile kosztuje wynajem auta w Chorwacji?

Ceny wynajmu auta w Chorwacji zależą od różnych czynników i zmieniają się na przestrzeni roku. W sezonie letnim wynajem auta jest najdroższy. Gdy odwiedzisz Chorwację w lipcu, sierpniu lub w bliskich okolicach tych wakacyjnych miesięcy, ceny aut klasy ekonomicznej mogą wynosić 40-60 euro za dzień. Jeśli wybierzesz mniej obleganą część roku, prawdopodobnie uda Ci się wynająć auto nawet za kilkanaście euro za dobę.

Warto wynająć samochód z dużym wyprzedzeniem – nie tylko będziesz miał największy wybór modeli aut, ale również dużą szansę na złapanie oferty w okazyjnej cenie. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić, warto rozważyć podróż w większej grupie (im więcej osób, tym taniej na osobę) i wybrać auto, które mało pali. 

4. Czy da się wynająć samochód bez kaucji?

Wypożyczając auto, zazwyczaj szukam ofert bez kaucji, jednak w Chorwacji bardzo trudno jest znaleźć wypożyczalnię, która da Ci auto bez żadnego depozytu. Biuro wynajmu chce być zabezpieczone, dlatego pobiera od Ciebie środki na wypadek uszkodzenia samochodu. Mimo, że kaucje nie są czymś pożądanym przez turystów, to uważam, że nie należy się ich bać i z powodu depozytu rezygnować z wynajmu. Jak dotąd nie spotkałem się z żadnymi nieprzyjemnościami związanymi z wpłaceniem kaucji.

W większości wypożyczalni depozyt możesz wpłacić gotówką lub kartą kredytową (karty debetowe raczej nie wchodzą w grę). Aby się nie stresować, zrób zdjęcie karoserii i rzetelnie wypełnij protokół odbioru auta. Jeśli nie uszkodziłeś auta, zwrot depozytu powinien być bezproblemowy. Pieniądze wpłacone gotówką otrzymasz od razu przy odbiorze auta od pracownika wypożyczalni, a na odblokowanie środków na karcie będziesz musiał trochę poczekać (zazwyczaj 7-14 dni). 

5. Jak wygląda procedura wypożyczenia samochodu? 

Poniżej przygotowałem dla Ciebie małą instrukcję, jak  sprawnie wynająć auto w Chorwacji. W punktach wyjaśniłem, co zrobić, aby cały proces był prosty i zrozumiały również dla osób, które nigdy tego nie robiły:

  • podaj miejsce i termin swojego wyjazdu na localrent.com, a następnie wybierz model odpowiadający Twoim potrzebom,
  • upewnij się, że wybrane auto spełnia Twoje oczekiwania – sprawdź, czy nie ma limitu kilometrów do przejechania, czy ma pożądany przez Ciebie typ skrzyni biegów oraz czy na pokładzie jest klimatyzacja (takie dane wyświetlą Ci się po kliknięciu na kafelek z samochodem). W otwartym oknie będzie również podana wysokość depozytu oraz typ ubezpieczenia,
  • zarezerwuj auto i wpłać zaliczkę, która zazwyczaj wynosi ok. 20% ceny wypożyczenia samochodu,
  • zajrzyj na maila, na którym powinna być wiadomość od wypożyczalni z potwierdzeniem wynajmu oraz instrukcją odbioru auta,
  • po przylocie spotkaj się z pracownikiem biura wynajmu, który powinien na Ciebie czekać w hali przylotów z Twoim imieniem i nazwiskiem na kartce. Gdy sprawdzisz stan auta i upewnisz się, że wszystko jest okej, podpisz umowę i ruszaj w trasę po chorwackich drogach.

6. Jakie dokumenty są wymagane do wynajmu? Czy potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy?

Chorwacja należy do państw, które honorują polskie prawo jazdy – wystarczy Ci ono do wypożyczenia i jazdy autem po chorwackich drogach. Je jednak i tak wyrobiłem sobie również międzynarodowe prawo jazdy – nie kosztowało dużo, a może się przydać w razie zguby polskiego prawa jazdy lub podczas zwiedzania innych państw.

Przy wypożyczeniu samochodu będziesz potrzebował także dokumentu poświadczającego tożsamość, czyli dowodu osobistego lub paszportu. Podróżując, warto mieć wszystkie najważniejsze dokumenty również w formie elektronicznej, np. w telefonie oraz fizyczne kopie – mogą się przydać na wypadek zgubienia, zniszczenia lub kradzieży.   

7. Jak jeździ się samochodem po Chorwacji?

Chorwacja może pochwalić się dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową. Kraj jest porozcinany siecią autostrad, dzięki którym szybko dotrzesz w każdy rejon Chorwacji. Opłaty za autostrady pobierane są podobnie jak do niedawna w Polsce – na bramkach zjazdowych z odcinka autostrady (można płacić kartą lub gotówką). 

Jest też Electronic Toll Collection (ENC), która działa na zasadzie podobnej do polskiego viaTOLL – trzeba mieć urządzenie ENC i doładowywać swoje konto.  Na zjazdach są dedykowane bramki dla użytkowników tego systemu i nieświadomy kierowca może przez pomyłkę zjechać na zły pas, na którym jest zwykle mniejsza kolejka – zwróć uwagę, by ustawić się w odpowiednim miejscu.

Duże stacje benzynowe w większych miastach i przy głównych drogach tranzytowych są otwarte całodobowo, jednak pozostałe są czynne tylko w godzinach 7:00-17:00.  Latem godziny otwarcia są wydłużone do 22:00. Moim zdaniem warto zboczyć z wielopasmowych dróg, żeby zobaczyć także mniejsze miejscowości. Jeżdżąc mniej uczęszczanymi drogami, prawdopodobnie bardziej odprężysz się za kółkiem, zwłaszcza, że na górzystym terenie znajdziesz wiele naturalnych punktów widokowych. Uważaj tylko na rowerzystów, którzy często wybierają boczne, wiejskie trasy i zwierzęta, które mogą nieoczekiwanie wybiec na środek drogi.

W mniejszych miejscowościach powinieneś znaleźć darmowy parking, jednak w większych miastach będzie to trudne. W Chorwacji możesz zaparkować przy ulicy w wyznaczonym miejscu i płatność uregulować w parkomacie, w pobliskim kiosku TISAK (coś jak Żabka) lub przez aplikację parkingową np. Bmove, którą pobierzesz zarówno na Androida jak i iOS. Są również większe place parkingowe, gdzie kupisz bilet przed wjazdem i zapłacisz za postój przy wyjeździe.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze