Wypożyczenie samochodu w Larnace to dobry pomysł, jeśli chcesz zwiedzić dużo w krótkim czasie, być elastycznym i dobrze wykorzystać swój urlop. Za pierwszym razem po Cyprze przemieszczaliśmy się transportem zbiorowym, ale dopiero wynajem auta pozwolił nam dobrze poznać wyspę.
Przygotowałem poradnik o tym, jak tanio i dobrze wypożyczyć samochód na lotnisku w Larnace, w którym umieściłem praktyczne wskazówki, wymagania dotyczące kierowców i instrukcję, jak krok po kroku zarezerwować auto – również bez wpłacania depozytu.
Zaproponuję też 3 modele aut – w tym ten, z którego sami korzystaliśmy. Niżej znajdziesz listę najtańszych dostępnych aut w wypożyczalni, z której korzystamy. Wystarczy, że wpiszesz termin swojej podróży.
Potrzebujesz samochód na Cypr “na cito”? Szybkie rady i wskazówki
Możliwe, że masz już zarezerwowane loty na Cypr i zaplanowany pobyt, ale zostało Ci mało czasu na poszukiwania i przygotowywanie planu podróży transportem zbiorowym, a nie chcesz też polegać na kosztownych taksówkach. Dlatego przygotowałem kilka porad dotyczących wypożyczenia samochodu, które przekażą Ci najważniejsze informacje w skondensowany sposób:
- wybierz ofertę wynajmu auta z możliwością odbioru bądź zwrotu na lotnisku – i tak będziesz potrzebował transportu z lotniska, więc zaoszczędzisz czas i pieniądze odbierając wypożyczony samochód już na płycie lotniska. Tak samo przy zwrocie – mniej stresu będzie Cię kosztował dojazd na lotnisko, wiedząc, że nie musisz polegać na rozkładach jazdy autobusów ani jak zabierzesz się ze swoim bagażem,
- przemyśl, czy faktycznie potrzebujesz auto na cały okres Twojego pobytu – jeśli planujesz zatrzymać się w mieście na kilka dni, a Twój nocleg jest usytuowany w zasięgu spaceru do części atrakcji, samochód na ten czas może się okazać zbyteczny, dlatego wypożycz samochód tak, aby czasowo wykorzystać je na maksa, zamiast płacić za parkingi,
- poruszając się po Cyprze nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy – wystarczy Ci Twoje polskie, jest ono honorowane przez władze lokalne, pamiętaj tylko o tym, żeby mieć je przy sobie na wypadek kontroli, razem z resztą potrzebnych dokumentów – rejestracją pojazdu, ubezpieczeniem, umową najmu,
- przygotuj środki pod kaucję – decydując się na ofertę, zwróć uwagę czy jest wymagany zwrotny depozyt oraz w jakiej formie możesz go wpłacić. Wiele wypożyczalni na Cyprze przyjmuje tylko gotówkę, więc zaopatrz się w odpowiednią kwotę w Euro, bądź pamiętaj o swojej karcie kredytowej,
- wybierz model auta, który odpowie Twoim potrzebom na czas wyjazdu – czy planujesz poruszać się na terenie miasta albo między miastami z rodziną? Do tego wystarczy Ci budżetowa osobówka. A może chcesz zboczyć z trasy i będziesz potrzebować samochodu typu SUV?
- zachowaj szczególną ostrożność albo zrezygnuj z wjazdu wypożyczonym samochodem do Cypru Północnego – ubezpieczenie samochodu nie będzie tam ważne (Cypr Północny nie jest krajem uznanym przez Europę), więc nie pokryje ewentualnych kosztów szkód i transportu z powrotem.
Jakie modele samochodów sprawdzą się na drogach na Cyprze?
Dróg na Cyprze jest dużo i są w większości w dobrym stanie. W zależności, czego oczekujesz od swojej wycieczki na Cypr, inny model samochodu spełni Twoje oczekiwania. Na rodzinne, spokojne wakacje na terenie miast, postawiłbym na budżetową osobówkę z wystarczającym miejscem na bagaże.
Z kolei, jeśli masz zamiar wybierać się w rejony, gdzie kończą się asfaltowe drogi, będzie potrzebny model z większą mocą silnika i wyższym zawieszenie. Wybrałem 3 modele – Nissan Latio, Suzuki Ignis i Mitsubishi RVR – które moim zdaniem wpasują się w te kryteria.
1. Nissan Latio
Nissan Latio to tania propozycja auta osobowego, które nada się na wakacje z rodziną i jeździe miejskiej. Spala średnio 8 litrów na 100 km i ma klimatyzację, która będzie potrzebna szczególnie w sezonie letnim.
Dodatkowym atutem tej oferty, jest brak wymaganego depozytu. Przy tej opcji, potrzebne są także tylko 2 lata stażu kierowcy. Wybrałbym tą ofertę, jeżeli zależy Ci na samochodzie, który bezpiecznie przewiezie Cię i Twoje bagaże z punktu A do B, a przy okazji nie zaboli Twojego portfela.
2. Suzuki Ignis
Suzuki Ignis sprawdzi się dla osób, które wymagają trochę większego komfortu podróży. Jest to nowsze autko, więc do dyspozycji będzie radio na Bluetooth, klimatyzacja i wszelkie systemy wspomagania jazdy.
Tutaj też nie jest wymagana kaucja, jednak młodzi kierowcy zapłacą więcej. Spala 7 litrów na 100 km, ale kwalifikuje się już jako mały SUV, więc powinien poradzić sobie też z lżejszymi podjazdami pod górę.
3. Mitsubishi RVR
Mitsubishi RVR to już silniejsza pod względem mocy propozycja na bardziej off-trackowe wyprawy. Automatyczna klimatyzacja podwyższa komfort jazdy, a auto jest na tyle duże, że komfortowo zmieszczą się w nim 4 osoby z bagażami, a jedna będzie mogła się podłączyć przez Bluetooth jako DJ.
Silnik ze 148 koniami poradzi sobie z jazdą zimą (w łańcuchach) po górach Trodos, więc jeśli potrzebujesz czegoś silniejszego, to postawiłbym na tą opcję. Oferta skierowana jest dla osób od 25 roku życia, ale też nie trzeba będzie płacić kaucji.
Jak wybrać wypożyczalnię samochodów?
Podczas własnych podróży, często muszę odwiedzić wiele miejsc w dość krótkim czasie, albo mam zaplanowane noclegi w kilku miastach. Przy takich planach, komunikacja miejska przestaje być komfortowa i opłacalna czasowo, dlatego coraz częściej decyduję się na wypożyczenie auta. Po własnych doświadczeniach z szukaniem najsensowniejszych ofert wynajmu samochodów, wytypowałem dwie drogi najmu:
- od większych korporacji mających swoje biura na lotniskach – typu Europcar, Hertz i inne, sieciowe wypożyczalnie,
- za pomocą multiwyszukiwarki porównującej oferty lokalnych wypożyczalni samochodów – typu localrent.com, Discover Cars.
Sam najczęściej korzystam z multiwyszukiwarek, ze względu na dużo większą wygodę w przeglądaniu wielu ofert od kilku różnych lokalnych wypożyczalni w jednym miejscu. Mam też od razu porównanie cenowe, więc łatwiej jest mi wybrać ofertę, która wyjdzie taniej.
Dodatkowo, znacznie szybciej i łatwiej można znaleźć auta bez wymaganego depozytu (ta kwestia mocno różni się akurat w zależności od kraju). Oprócz większego wyboru modeli, mogę częściej liczyć też na różnego rodzaju ustępstwa, na które nie pozwalają sobie duże, międzynarodowe wypożyczalnie.
Korzystałem wcześniej z wypożyczonych samochodów od większych korporacji, ale zauważyłem, że taniej wychodzi mi szukanie ofert przez multiwyszukiwarki, na których jest ich po prostu więcej. Przez localrent.com wynajmowałem auta już w Czarnogórze, na Krecie, w Gruzji czy w Albanii.
Ile kosztuje wynajem auta na Cyprze? Czy da się wynająć samochód bez kaucji?
Decydując się na wycieczkę do ciepłego Cypru, weź pod uwagę, że jest to popularny turystycznie kierunek przez praktycznie cały rok. Jedynie w miesiącach zimowych (listopad – luty), ceny odrobinę spadają. W sezonie letnim, spodziewaj się cen najmu zaczynających się od około 20-25 euro za dobę, z kolei w okresie zimowym, można znaleźć oferty zaczynające się od około 15 euro.
Przy planowaniu budżetowej podróży w ekipie, warto od razu rozdzielić koszta na kilka osób – każdy będzie w końcu korzystał z samochodu przynajmniej jako pasażer, a przy 4 osobach, koszty wynajmu na osobę nie są już takie straszne. Nawet przy podróży z rodziną, zamiast płacić za kilka biletów na komunikację miejską (albo słuchać narzekań na długie trasy pieszo ;)), płacisz raz za wygodę i elastyczność.
Jeśli masz już zaplanowany wyjazd, nie zwlekaj z rezerwacją. Im wcześniej tym zrobisz, tym masz więcej ofert do wyboru i będziesz w stanie załapać się na najlepszy deal cenowy. Nie obowiązują w tym przypadku opcje “last minute”. Jeśli zależy Ci na ofertach bez depozytu, szukaj tych oznaczonych tagiem “NO DEPOSIT”.
Pamiętaj też o zabraniu ze sobą gotówki w Euro bądź karty kredytowej, jeśli wybierasz opcję z wymaganą kaucją. Większość wypożyczalni na Cyprze przyjmuje tylko gotówkę, ale gdyby karty też były akceptowane, weź pod uwagę, że na ogół chodzi o te kredytowe.
Jeśli dalej masz obawy, warto dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji. Oprócz sprawdzenia stanu w jakim jest auto, zrób zdjęcia samochodu przed podpisaniem umowy. Zwróć uwagę na już istniejące rysy na karoserii, stan opon czy ewentualnie usterki szyb. W ten sposób będziesz miał dodatkowy dowód, gdyby pracownik chciał Ciebie “skasować” za usterki niewynikające z Twojego użytkowania samochodu. Ja lubię też nagrać film pokazujący wszystkie strony samochodu.
Wpłacone pieniądze zostaną Ci zwrócone w ten sam sposób, w jaki dokonywana była wpłata. W przypadku karty kredytowej, środki zostaną odblokowane do 14 dni roboczych, a gotówkę wręczy Ci z powrotem pracownik, jeśli nie powstały żadne dodatkowe szkody na skutek Twojej jazdy.
Jak wygląda procedura wypożyczenia samochodu? Jak odbierzesz go na lotnisku w Larnace?
Przygotowałem w formie krótkiej listy, którą możesz potraktować jako ściągawkę, kroki dotyczące samej procedury wynajmu wraz ze wskazówkami na co zwrócić uwagę, szczególnie jeśli wynajmujesz samochód po raz pierwszy:
- za pomocą multiwyszukiwarki wprowadź daty swojego wyjazdu lub termin, kiedy interesuje Cię najem, a z listy dostępnych modeli samochodów wybierz taki, który spełni wszystkie Twoje potrzeby,
- dokonaj rezerwacji, wprowadź potrzebne dane i wpłać zaliczkę (około 20% całej kwoty), która będzie potwierdzeniem Twojej rezerwacji,
- na maila podanego wcześniej dostaniesz potwierdzenie oraz szczegóły wynajmu, czyli wybrany model, termin, miejsce odbioru (przy wybraniu możliwości odbioru na lotnisku, najprawdopodobniej pracownik będzie czekał na Ciebie na hali przylotów z kartką z Twoim nazwiskiem),
- przed podpisaniem umowy obejrzyj dokładnie stan auta i zrób zdjęcia – zwróć uwagę na jakiekolwiek istniejące rysy bądź wgniecenia na karoserii,
- po podpisaniu umowy i wpłaceniu reszty kwoty wraz z kaucją, dostaniesz kluczyki wraz z kopią umowy i niezbędnymi dokumentami, i będziesz gotowy do wyruszenia w drogę.
Jak poprawnie zwrócić samochód? O czym warto pamiętać?
Po udanej wycieczce, zwróć uwagę jeszcze na kilka kwestii, które ułatwią Ci odzyskanie całej kaucji z powrotem. Większość wypożyczalni ma podobne zasady i powinny być one zawarte również w umowie.
Przede wszystkim, pierwsza rzecz którą sprawdzi pracownik przy odbiorze, to będzie stan samochodu – chodzi tutaj o to, czy pojawiły się jakieś nowe rysy bądź wgniecenia na karoserii, czy samochód jest czysty i z pełnym bakiem albo jak znacząco zmienił się stan licznika. Generalnie stan samochodu ma być jak najbardziej zbliżony do tego, w którym był przez Ciebie odebrany.
Udając się w miejsce zwrotu, zaplanuj więc trasę tak, aby zahaczyć o myjnię samochodową oraz stację paliwową przy umowie typu full-full – kiedy odbierasz samochód w pełnym bakiem i tak samo zwracasz go w pełni zatankowanego.
Jeśli Twoja podróż ma się odbywać ze zwierzakiem, zadbaj o koc na którym będzie mógł siedzieć, żeby ograniczyć ilość sierści do odkurzenia później. Tak samo posprzątaj po sobie – wynieś śmieci, w wypadku gdyby coś Ci się wylało na tapicerkę, spróbuj jak najszybciej sprać plamę.
Po myciu i tankowaniu, zrób zdjęcia auta i liczników jeszcze raz przed jego oddaniem, tak, aby w razie jakiegokolwiek nieporozumienia mieć dowód na to, w jakim stanie samochód został oddany. Upewnij się, że nie powstały żadne nowe uszkodzenia, za które mógłbyś zostać dodatkowo obciążony.
Wypakowując się, sprawdź czy na pewno bagażnik został opróżniony oraz czy nie pozostały żadne Twoje dokumenty albo rzeczy osobiste. Mówię z doświadczenia, aby uniknąć sytuacji kiedy pracownik szuka Cię na lotnisku żeby oddać jeszcze Twój paszport ;)
Jakie dokumenty są potrzebne do wynajmu? Czy na Cyprze wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?
Na Cyprze nie jest koniecznością posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Polskie prawo jazdy (tak samo jak dokumenty prawa jazdy z krajów Unii Europejskiej) wystarczy do wypożyczenia i poruszania się autem na cypryjskich drogach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby sobie wyrobić międzynarodowy dokument ;).
Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy kosztuje kilkanaście złotych i załatwisz je w Starostwie Powiatowym. Cypr honoruje wzór dokumentu według konwencji genewskiej.
W ramach zabezpieczenia przed ewentualną zgubą bądź kradzieżą, czego nie życzę nikomu, ale wypadki jednak chodzą po ludziach, zawsze mam przynajmniej zdjęcia lub skany swoich dokumentów oraz kopię umowy najmu. Wówczas, w ambasadzie łatwiej i szybciej można udowodnić swoją tożsamość.
O ile samochód można prowadzić po ukończeniu 18 roku życia, tak większość wypożyczalni stosuje swoje własne, dodatkowe wymagania co do wieku kierowcy. Najniższy próg wiekowy z jakim się spotkałem, przeglądając oferty, to 21 lat oraz 3 lata stażu kierowcy (czyli 3 lata posiadania prawa jazdy).
Jeśli nie spełniasz tych warunków, warto skontaktować się z wypożyczalnią z prośbą o indywidualną ofertę – często można się dogadać za jakąś dodatkową opłatę.
Pamiętaj o zabraniu potrzebnych dokumentów aby faktycznie odebrać samochód – pracownik poprosi Cię o dowód osobisty bądź paszport, a po podpisaniu umowy dostaniesz jej kopię, dokumenty rejestracji samochodu oraz ubezpieczenia. Jeśli planujesz wjeżdżać do tureckiej części Cypru (co raczej odradzam), pamiętaj o Zielonej Karcie.
Jak jeździ się samochodem po Cyprze?
Największa różnica w poruszaniu się autem po Cyprze, o której nie wszyscy zdają sobie sprawę, to ruch lewostronny. W środku wypożyczonego samochodu, kierownica znajdzie się po prawej stronie, co dla polskich kierowców przyzwyczajonych do zmieniania biegów prawą ręką może zająć trochę czasu, aby się przyzwyczaić ;) Można też rozważyć auto z automatyczną skrzynią biegów, jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w przestawianiu swoich nawyków.
W pierwszych godzinach jazdy zachowaj szczególną ostrożność przy wjazdach na rondo i skrzyżowania – tutaj po rozejrzeniu się w prawo, wjeżdżasz lewym pasem.
Lokalni kierowcy jeżdżą z temperamentem i brawurą. Nie zdziw się, jeśli zobaczysz ich machających rękami przez okno, zamiast używania świateł do sygnalizowania ich zamiarów ;) Wynajmowane samochody na Cyprze mają czerwone tablice rejestracyjne, więc na drodze inni kierowcy mogą być troszkę bardziej uprzejmi w stosunku do turystów ;) Na Cyprze jest też zakaz używania klaksonu w godzinach 22-6.
Lokalna policja pilnuje trzeźwości kierowców i może wręczać zagranicznym kierowcom punkty karne i mandaty, chociaż dopóki się nie popełni żadnego wykroczenia, policja raczej nie zatrzymuje tych na “czerwonych blachach”.
Często w weekendy bądź święta na autostradach można spotkać takie kontrole w miasteczkach bądź typowo turystycznych miejscach. W niektórych miejscach są też fotoradary, głównie na autostradach i drogach łączącymi główne miasta.
Na Cyprze nie musisz obawiać się o dodatkowe opłaty na drogach – autostrady są bezpłatne, a do tego dobrze utrzymane. Poruszając się po nich, uważaj na ewentualne śmieci. Dopiero po tureckiej części drogi są wąskie, w gorszym stanie i bywają slalomy i wyboje.