Domki w górach na Dolnym Śląsku: 6 dobrych miejsc na weekend i urlop

Aktualizacja: 22 listopada 2024 r.

Domki w górach to typ noclegów, do których najbliżej mi sercem. Wybrałem 6 ciekawych domków w górach na Dolnym Śląsku dobry na weekend, ale też dłuższy, wakacyjny albo urlopowy wypad. W odróżnieniu od dużych hoteli i pensjonatów, górskie domki to kameralna atmosfera, duża prywatność i widoki, przy których się odpoczywa.

Poza widokami na góry Dolnego Śląska, domki oferują dodatkowe atrakcje – sauny, ruskie balie, miejsca na grilla czy wanny do gorących kąpieli na zewnątrz. Możesz spędzić w nich romantyczny weekend we dwoje, odpocząć ze znajomymi albo zrelaksować się samotnie.

Wybrałem domki w górach, które spełniają moje kryteria – są położone w lokalizacji z ładnymi widokami, oferują wysoki komfort za akceptowalną cenę i mają “to coś”, co je wyróżnia spośród podobnych obiektów.

1. Kryjówka Leszczyniec (Rudawy Janowickie)

Kryjówka Leszczyniec to trzy jurty ukryte na zboczu góry wśród zieleni Rudawskiego Parku Krajobrazowego w cichej i spokojnej okolicy. Domki są w pełni wyposażone i komfortowe. Mimo położenia w odosobnieniu, są w niedalekiej odległości od ważnych atrakcji. W pobliżu znajdują się szlaki w Rudawy Janowickie – na Małą Ostrą i Skalnik, czyli najwyższy szczyt tego pasma górskiego.

Jurty w Kryjówce to nietypowe zakwaterowanie — są one wzorowane na mongolskich i tureckich namiotach w kształcie koła. W dachu mają świetlik, a z okna tarasowego możesz zobaczyć góry. Na tarasie są leżaki, na których można się opalać z pięknymi widokami na dolinę. Jurty są ogrzewane opałem, który dostarczają właściciele. Na terenie obiektu będziesz miał możliwość odpłatnego skorzystania z hot tube, czyli gorącej kąpieli na świeżym powietrzu.

Kąpiel jest możliwa tylko wtedy, kiedy pogoda temu sprzyja (kiedy nie pada i nie wieje zbyt mocno). Dopytaj właścicieli o możliwość takiej kąpieli jeszcze przed przyjazdem, bo wymaga ona trochę przygotowań z ich strony.

Do wynajęcia są trzy jurty, każda dobrze wyposażona. Zakwaterowanie pomieści do czterech osób: w domku znajdziesz duże łóżko małżeńskie i podwójny materac na antresoli. Każda jurta ma dużą łazienkę z kabiną prysznicową, a dla gości przygotowane są ręczniki, suszarka do włosów i mydło do rąk (przyczepione dzięki kapslowi na magnes, co wygląda kreatywnie). ;) 

Jurty mają w pełni wyposażoną prywatną kuchnię, w której znajdziesz płytę indukcyjną, czajnik elektryczny, kompletną zastawę stołową, garnki, noże, deski do krojenia i podstawowe produkty, jak kawa, herbata, kakao i przyprawy. Za dodatkową opłatą możesz otrzymać kosz lokalnych produktów, wraz z własnoręcznie pieczonym chlebem. Kosze są dostępne w opcji wegetariańskiej i wegańskiej. 

Jurty w Kryjówce są przystosowane dla rodzin z dziećmi: na prośbę gości właściciele dostarczają wanienkę, krzesło do karmienia, nianię elektryczną i nosidło na piesze wędrówki z niemowlakiem. Na stałym wyposażeniu domków są: pudło z zabawkami i planszówkami, książki dla dzieci i dorosłych, kredki i kolorowanki. Jest więc co robić w samych jurtach, ale w okolicy też znajdziesz sporo interesujących miejsc do odwiedzenia.

Jak na dłoni będziesz miał szlaki Rudaw Janowickich, ale jurty leżą też niedaleko (ok. 20 km) Karpacza. W sezonie zimowym w okolicy działa sporo stoków narciarskich: 15 minut autem od Kryjówki jest stok w Czarnowie, kilka innych znajdziesz w Karpaczu. Po stronie czeskiej w miejscowości Mala Upa (20 minut samochodem) znajdziesz trasy zjazdowe, trasy dla biegówek i lodowisko. W Przesiece zobaczysz położony leśny wodospad, a w Łącznej odwiedzisz ZOO z lemurami i jedynymi w Polsce wilkami polarnymi.

2. Karkonoskie Chaty (Karkonosze)

Karkonoskie Chaty to grupa kilku stojących obok siebie drewnianych domków na zalesionym terenie tuż przy niebieskim szlaku niedaleko stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia. Od centrum Szklarskiej Poręby dzielić Cię będzie piesza odległość – nie musisz więc przyjeżdżać tutaj samochodem. Domki poza drewnianymi elewacjami mają też drewniane elementy w wykończeniu wnętrza, co wygląda spójnie.

Każdy domek ma pokój dzienny z telewizorem i dobrze wyposażonym aneksem kuchennym, prywatną łazienkę, taras i dwie sypialnie. Dzięki dwóm oddzielnym sypialniom nawet w grupie znajomych albo rodziny można liczyć na sporo prywatności i przestrzeni do odpoczynku również w czasie dnia. Domki mogą pomieścić do sześciu osób. W pokoju dziennym jest jasno dzięki kilku oknom. Masz tam do dyspozycji długi narożnik ze stolikiem oraz stół z krzesłami, przy którym możesz zjeść posiłki.

W kuchni znajdziesz kuchenkę indukcyjną, lodówkę, potrzebną zastawę stołową, czajnik, opiekacz i mikrofalówkę. Takie wyposażenie pozwala na przygotowywanie posiłków na własną rękę, więc przy gorszej pogodzie możesz po prostu zaszyć się w drewnianym domku i odpoczywać w ładnych okolicznościach.

Do dyspozycji będziesz miał dwie łazienki z kabinami prysznicowymi i suszarkami. Dostępny jest zestaw ręczników i żelazko do użytku gości. W domku jest ogrzewanie podłogowe, dlatego nie straszne są tam nawet mroźne zimy i wyjście spod prysznica na bosaka jest przyjemniejsze niż przy klasycznym ogrzewaniu z grzejników. ;) Przed domem do dyspozycji gości jest bania, w której można przygotować sobie gorącą kąpiel (umów się na nią wcześniej z właścicielami obiektu).

Na podwórku jest ławka i grill do użytku gości. Za ogrodzeniem rozpoczyna się niebieski szlak, wzdłuż którego możesz dojść na Sowie Skały i Złoty Widok, skąd rozpościera się widok na Dolinę Kamiennej i okoliczne szczyty. Na szczyty Sowiniec i do skały Chybotek będziesz mieć odpowiednio 15 i 30 minut pieszo.

Jeśli do Szklarskiej Poręby przyjedziesz zimą to w okolicy Karkonoskich Chat (15 minut spacerem) znajdziesz “Dolinę Szczęścia” — stok narciarski idealny dla początkujących ze stokami o długości 110 m dla “świeżaków” oraz 220 i 235 m dla średniozaawansowanych. 

3. Osada Sudecka (Lądek-Zdrój)

Osada Sudecka to leżący w leśnym otoczeniu kompleks dwóch niezależnych domków i większego domu z bali w Lądku-Zdroju, niedaleko stoku narciarskiego (widać go z okien) i Czarnej Góry. Niedługi spacer wystarczy, żeby dotrzeć do Parku Zdrojowego i Zdroju Wojciech, który jest moim zdaniem najpiękniejszą pijalnią wód mineralnych na Dolnym Śląsku. Do granicy z Czechami jest stąd 6 km. 

Wszystkie domki są drewniane, więc wewnątrz unosi się kojarzący mi się z górami zapach drewna. Dwa mniejsze domki mają tarasy, na które wychodzi się z salonu i oraz balkony na poddaszu wychodzące z dwóch sypialni z wygodnymi łóżkami. Do dyspozycji jest łazienka z kabiną prysznicową, salon z telewizorem i aneks kuchenny. W aneksie znajdziesz płytę ceramiczną, zastawę stołową, czajnik, mikrofalówkę, toster, ekspres do kawy. 

 Woda wykorzystywana w obiekcie pochodzi z własnej studni i jest bogata w składniki mineralne — można ją pić bez przegotowania. 

W przypadku większego domu z bali, w środku znajdują się dwa niezależne apartamenty z osobnymi wejściami. Na dole znajdziesz najbardziej unikalną atrakcję tego miejsca, czyli apartament solny. Jego trzy ściany i sufit są wykonane z płyt solnych. Płyty solne są intensywnie czerwone, a reszta pomieszczenia jest urządzona w bieli i brązie – podobnie jak dwie pozostałe chatki. Każdy apartament ma aneks kuchenny.

Przebywanie w apartamencie solnym ma właściwości prozdrowotne — sól pomaga poprawić jakość snu, redukuje stres, pogłębia oddychanie, wzmacnia układ immunologiczny i opóźnia starzenie skóry. No i nocleg w nim może być dość unikalnym doświadczeniem. ;)

Na górze większego domu znajduje się apartament z trzema sypialniami. Apartament ma osobne wejście i prywatną łazienkę z kabiną prysznicową. Do użytku gości jest suszarka i zestaw ręczników. Podobnie jak w innych apartamentach, tutaj również jest aneks kuchenny ze zmywarką, lodówką, ekspresem do kawy, tosterem i mikrofalówką. Znajdziesz też potrzebne do gotowania naczynia. 

Ściany, sufity i podłogi w domach są wykonane z drewna, a dzięki temu w domkach jest przytulnie. Szczególnie miło spędza się tu czas zimą, gdy drewno dodaje poczucia ciepła. W domkach udało się zaaranżować przestronne przestrzenie, w których wszyscy goście znajdą kawałek miejsca dla siebie.

Do części wspólnych należą balie z gorącą wodą i miejsce na grill, ognisko. Domy otacza ogród. Goście mogą korzystać też z altany z piecami, gdzie można gotować na świeżym powietrzu i zjeść siedząc przy dużych, drewnianych stołach i góralskich ławach. Obok jest ognisko z miejscem na ruszt lub kociołek. Altana bywa wykorzystywana do spotkań integracyjnych. 

W okolicy obiektu znajdują się wyciągi narciarskie Lądek Zdrój I (400 m) i Lądek Zdrój IV (450 m). W pieszej odległości znajduje się Rynek Lądka-Zdroju, ale pomimo dobrej lokalizacji w okolicy domków jest cicho i zielono. 

4. Zakątek Górski (Karkonosze)

Zakątek Górski to zespół trzech domków, w których w każdym zmieści się do sześciu osób. Domki znajdują się u podnóża Karkonoszy, zaraz przy zbiorniku wodnym Sosnówka – można tu więc połączyć aktywną turystykę z relaksem nad brzegiem sztucznego jeziora. Domki są też dobrym punktem wypadowym do Karpacza – po 15 minutach jazdy możesz ruszyć np. w kierunku Śnieżki.

Każdy z domków na dolnym poziomie ma duży salon z dobrze wyposażonym aneksem kuchennym. W salonie jest telewizor, klimatyzacja i kominek elektryczny, który sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne (a przy tym nie trzeba w nim palić drewnem). W kuchni znajdziesz czajnik elektryczny, mikrofalówkę, lodówkę (niestety bez zamrażalki), płytę indukcyjną i potrzebne naczynia.

Na górze domku jest łazienka z kabiną prysznicową i zestawem ręczników oraz dwie sypialnie z wygodnymi łóżkami podwójnymi. Trochę brakuje pralki – o ile zamierzasz przyjechać tutaj na dłuższy niż kilkudniowy pobyt. Z jednej z sypialni jest wyjście na balkon, ale korzysta się z niego rzadko, bo taras jest tuż pod ręką. W ramach pobytu dostajesz darmowy dostęp do WiFi i możesz skorzystać z bezpłatnego parkingu na terenie obiektu, tuż obok domków.

W salonie czasami bywa dość ciemno ale nie na tyle, żeby stawało się to mocno niekomfortowe. Z salonu możesz bezpośrednio wyjść na taras, na którym są do dyspozycji meble ogrodowe, w tym drewniany stół z miejscami do siedzenia. Każdy dom na swoje dedykowane miejsce do zrobienia grilla, więc w ciepłe dni możesz spędzić wieczór przygotowując grillową kolację.

Do części wspólnych w Zakątku Górskim należą plac zabaw dla dzieci i odpłatna mini-strefa SPA z sauną i ruską balią, które możesz wynająć sobie na wyłączność. Balia jest ogrzewana drewnem i może być używana przez popołudnie i wieczór aż do ciszy nocnej (do godziny 22). Właściciele nie zapewniają drewna do grilla – musisz je kupić sam albo załatwić to odpłatnie od właścicieli (50 zł za 8 klocków drewna – cena z 2023 r.).

Obiekt jest położony w Sosnówce, w pobliżu Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Przez miasto przechodzą dwa szlaki turystyczne: żółty, który prowadzi do Kaplicy Świętej Anny, Karpacza i Samotni oraz czarny, który wiedzie przez Przesieki i w Karkonosze. Przyjeżdżając tutaj samochodem będziesz miał łatwy dostęp do szlaków Karkonoszy, ale też Gór Izerskich i Rudaw Janowickich.

5. Bukolik

Bukolik to zespół niewielkich domków leżących w dobrym miejscu wypadowym na szlaki Rudaw Janowickich i Karkonosze. Niedaleko domków przebiega niebieski szlak, który łączy się z Głównym Szlakiem Sudeckim. Z domków rozpościera się widok na Karkonosze, a tuż przy obiekcie znajduje się mały staw, dzięki któremu miejscówka jest jeszcze ładniejsza. W domku dobrze odnajdą się rodziny i większe grupy znajomych.

W Bukoliku są tylko dwa domki, więc miejsce jest kameralne i z natury bardzo ciche. W każdym z domków jest pokój dzienny z telewizorem i ozdobnym wolnostojącym kominkiem (lub bardziej “kozą”). Niektóre ze ścian są wyłożone drewnem co w połączeniu z kominkiem tworzy przytulną atmosferę. Będziesz miał do dyspozycji aneks kuchenny z wyposażeniem, które pozwoli Ci przygotować tutaj posiłki (kuchenka gazowa, lodówka, mikrofalówka i zestaw naczyń).

Domki mogą pomieścić do sześciu osób. W części kuchennej jest stół z krzesłami, przy którym będziesz można zjeść posiłek, a wieczorem pograć w karty albo poimprezować w dowolny inny sposób. ;) Część miejsc noclegowych znajduje się na antresoli – jeśli lubisz spać w takim miejscu to wejdź do domku jako pierwszy i zarezerwuj sobie tę miejscówkę. ;)

Każdy domek ma łazienkę z prysznicem i zestawem ręczników dla gości i dostęp do bezpłatnego WiFi. Domki mają elewację z ciemnego drewna, co kontrastuje z jasną kolorystyką i drewnianymi elementami w środku. Leżący przy domkach staw to też przyjemne miejsce do spędzania ciepłych wieczorów – pamiętaj tylko o olejku lawendowym na komary, które lubią te okolice.

W części wspólnej stoi trampolina, a goście mogą odpocząć w dużym ogrodzie z grillem dostępnym dla mieszkańców obu domków. Domki Bukolik są dobrze zlokalizowane pod względem turystycznym: od Karpacza dzieli je 15 minut jazdy samochodem. Idąc szlakiem niebieskim można dostać się do Skalnej Bramy im. Kloberga, a na szlaku czarnym czeka na turystów Przełęcz pod Średnicą.

Pół godziny jazdy samochodem od obiektu znajduje się Huta Szkła Kryształowego, którą można zwiedzić. Możesz również wziąć udział w warsztatach malowania i grawerowania na szkle (również z dziećmi). W zasięgu kilkunastominutowej jazdy jest też Karpacz, z którego możesz ruszyć na szlaki Karkonoszy. Polecam też eksplorację spokojniejszych i równie pięknych Rudaw Janowickich.

6. Domki Marczyce

Domki Marczyce są położone w spokojnej, zielonej okolicy przy niebieskim szlaku prowadzącym na Górę Bukową, niedaleko zalewu Sosnówka. Możesz wybrać domki spośród dwóch rodzajów wykończenia – jeden jest rustykalny i bardziej klasyczny, a drugi nowoczesny — wyglądający bardziej w stylu “nowoczesnej stodoły”. Oba rodzaje domków są wykończone drewnem, co pasuje do klimatu okolicy.

Mniejszy domek jest drewniany i utrzymany w rustykalnym, czyli swojskim, wiejskim stylu. Masz w nim do dyspozycji dwa piętra: na dolnym znajduje się salon z rozkładaną kanapą, telewizorem i wyjściem na taras z widokiem na las i góry, aneks kuchenny i łazienka. Na piętrze mieszczą się dwie sypialnie z podwójnymi łóżkami, więc możesz tu liczyć na prywatność.

Aneks kuchenny drewnianego domku jest wyposażony sporo przydatnych sprzętów: lodówkę, zmywarkę, płytę elektryczną, czajnik bezprzewodowy i potrzebne naczynia. W łazience znajdziesz kabinę prysznicową. Goście domków czasami dostają na powitanie mały prezent – np. domowej roboty nalewkę na kozim mleku i orzechach. Gospodarze są gościnni i pomocni, a przy okazji mocno dbają o zadowolenie gości ich domków. Jakbyś miał jakieś problemy – po prostu się do nich odezwij.

Drugi, większy domek jest urządzony nowocześnie i ma jedną ścianę przeszkloną (rozpościera się przez nią widok na Stawy Podgórzyńskie, lasy, łąki i góry). Jest dwupoziomowy i może pomieścić do 6 osób. Na parterze znajdziesz salon z telewizorem, rozkładaną kanapą i wyjście na taras, aneks kuchenny z lodówką, piekarnikiem, zmywarką, płytą elektryczną, czajnikiem bezprzewodowym i naczyniami, łazienkę z prysznicem. Na piętrze domu są trzy indywidualne sypialnie, każda z łóżkiem podwójnym. 

W części wspólnej obiektu możesz zagrać w mini-bilarda, i zrobić grilla w wyznaczonym do tego miejscu. Na drewnianych tarasach w domkach Marczyce zrelaksujesz się w otoczeniu przyrody i wypijesz poranną kawę lub herbatę. Lokalizacja jest dobra dla osób, które chcą odpocząć – domki leżą między Marczycami a Jelenią Górą, w spokojnym zakątku. W kilka minut dojdziesz do zalewu Sosnówka. Samochód możesz zostawić na parkingu, który jest darmowy dla gości. 

Co brałem pod uwagę wybierając domki w górach na Dolnym Śląsku?

Liczba domków w górach na Dolnym Śląsku rośnie z każdym rokiem, ale domek domkowi nie równy. Wybierając miejsca do tego zestawienia starałem się położyć nacisk na cechy, które są dla mnie najważniejsze przy wyborze dobrego noclegu. Wziąłem więc pod uwagę kilka cech:

  • lokalizacja – szukając domków w górach zależy nam na tym, żeby mieć z nich blisko na szlaki turystyczne, być w dobrym miejscu do potencjalnych dojazdów w górskie miejscowości i cieszyć się ładnym widokiem na góry; wybrałem miejsca, które moim zdaniem spełniają te kryteria,
  • wyposażenie — domki, które wybrałem w artykule, są bogato wyposażone, żebyś nie musiał się martwić o przygotowanie jedzenia, wysuszenie włosów, czy o wygodne miejsce do spania; domki mają przestronne salony, miejsca do zjedzenia posiłków, strefy do relaksu,
  • cena — szukałem opcji, w których cena współgra ze standardem noclegu, który jest komfortowy i dobrze zlokalizowany; nie przepadam za przepłacaniem, ale nie szukam też możliwie najtańszych domków z górach, z którym potem nie byłbym zadowolony,
  • jakość wykończenia – wychodzę z założenia, że miło spędza się czas w miejscach, które są ładne i zaprojektowane z rozmysłem; wybrałem takie domki, które są przestronne, są z drewna albo chociaż mają w wystroju drewniane elementy i – o ile to możliwe – mają kominek.

Poznałeś właśnie moją listę polecanych domków w górach na Dolnym Śląsku. Mam nadzieję, że przynajmniej jeden z nich przypadł Ci do gustu i że już udało Ci się zarezerwować w nim nocleg. W takiej sytuacji życzę dobrej pogody i udanego wypoczynku z pięknymi, górskimi widokami. ;)

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze