10 atrakcji Dziwnowa, które radzę zobaczyć

Aktualizacja: 5 czerwca 2024 r.
Dziwnów most podnoszony
Dziwnów most podnoszony

Szukasz miejsca na urlop w Północno-Zachodniej Polsce? Dziwnów, małe nadmorskie miasteczko na Mierzei Dziwnowskiej między morzem a rzeką Dziwną, oferuje wiele atrakcji dla miłośników żeglarstwa, wędkarstwa, nurkowania i kąpieli morskich. Okoliczne tereny zielone z trasami spacerowymi i biegowymi zaspokoją też potrzeby osób preferujących aktywności na lądzie.

W artykule podzielę się z Tobą wskazówkami i pomysłami na to, jakie atrakcje warto zobaczyć w Dziwnowie i jego okolicach. Znajdziesz tutaj też sugestie gdzie dobrze zjeść i zatrzymać się na nocleg.

Czy warto odwiedzić Dziwnów?

Dziwnów to popularna miejscowość nad Bałtykiem, oferująca kilka atrakcji turystycznych. Najlepiej jest udać się tu latem, gdy w pełni możesz skorzystać z oferty tego miejsca – poza sezonem niestety większość atrakcji jest nieczynna. Dziwnów będzie dobrym wyborem, jeśli na wakacjach lubisz plażować. Wysoki standard sanitarny plaż jest doceniany od 2006 r. przez Komisję Europejską, która rokrocznie honoruje plaże całej gminy Dziwnów certyfikatem Błękitnej Flagi.

Jeśli jednak kąpiele słoneczne nie są Twoim priorytetem, w rejonie znajdziesz wiele tras spacerowych i trekkingowych w zaciszu natury, m. in. użytek ekologiczny Martwa Dziwna. Słynie on z występującego tam objętego ścisłą ochroną przyrodniczego symbolu Dziwnowa – mikołajka nadmorskiego. Jako że zachodnia część miasteczka położona jest na wyspie Wolin, zbudowany został tutaj przyciągający turystów podnoszony most zwodzony, spajający wyspę ze stałym lądem. Niewątpliwie stanowi obecnie wizytówkę miasta.

Gdzie spać w Dziwnowie?

Dziwnów jest popularnym nadmorskim kurortem ze sporą bazą noclegową. Znajdziesz tutaj zarówno hotele, pensjonaty, pokoje do wynajęcia,  jak i domki. W okresie letnim to popularne miasto, dlatego zacznij się rozglądać i zarezerwuj nocleg z wyprzedzeniem. Większość atrakcji Dziwnowa znajduje się bliżej centrum i zachodu, więc proponuję szukać noclegu w tych okolicach, by nie martwić się dojazdami.

W dosyć przystępnej jak na polskie morze cenie możesz zatrzymać się w Astra Dziwnów, blisko najważniejszych atrakcji Dziwnowa i plaży (3 min spacerem). Obiekt dysponuje prywatnym parkingiem dla gości, więc nie będziesz musiał się martwić dodatkowymi opłatami przy ulicy. Miejsce jest czyste i schludnie urządzone, a do Twojej dyspozycji będzie ogród z altaną i aneks kuchenny na korytarzu, co jest plusem przy budżetowych wyjazdach lub podróży z dziećmi, gdy nie chcesz zostawiać fortuny w restauracjach.

Miejscem w zupełnie innym klimacie jest Ośrodek Wypoczynkowy Daga. Wnętrze daje poczucie przeniesienia się o kilka lat wstecz do rodzinnych wyjazdów nad morze. Obiekt będzie dobrym wyborem dla osób z dziećmi – do dyspozycji gości jest ogródek z małym placem zabaw i ze sprzętem grillowym. Na terenie ośrodka dostępny jest parking, a do najbliższego wejścia na plażę tylko 5 min pieszo.

Co warto zobaczyć w Dziwnowie? Wskazówki przed zwiedzaniem

Dziwnów to dosyć rozległe miasteczko nad Bałtykiem, jednak atrakcje są skupione głównie w centrum i zachodniej części. W dalszej części artykułu znajdziesz listę aktywności i miejsc, które warto zobaczyć w Dziwnowie. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek z mojego doświadczenia, które zebrałem po swojej wycieczce w te okolice:

  • zwróć uwagę na rodzaj parkingu – w okresie letnim (15.06-15.09) w Dziwnowie obowiązują opłaty parkingowe na parkingach miejskich oraz Strefa Płatnego Parkowania. Zwróć uwagę, gdzie zostawiasz auta – opłaty za oba typy parkingów naliczane są trochę inaczej, a dokładne informacje znajdziesz na stronie internetowej gminy Dziwnów. Moim zdaniem warto też szukać noclegu z dostępem do bezpłatnego parkingu dla gości i zwiedzać Dziwnów pieszo,
  • sprawdź atrakcje w okolicy Dziwnowa – Dziwnów jest wygodną bazą wypadową do odkrywania atrakcji północno-zachodniej Polski i jednodniowych wycieczek, np. do Międzyzdrojów, latarni morskiej Kikut czy miasta Wolin. Dlatego w zależności od tego, ile czasu chcesz poświęcić na zwiedzanie oraz na ile dni plażowania pozwoli Ci pogoda, proponuję zostać w mieście przynajmniej na kilka nocy,
  • sprawdź dostępność atrakcji poza sezonem – Dziwnów jest chętnie wybieranym kierunkiem na wakacje nad Morzem Bałtyckim, dlatego w sezonie na ulicach miasta i na plaży bywa tłoczno. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić i nie zależy Ci na plażowaniu, wybierz się do Dziwnowa poza sezonem (np. wczesną wiosną lub jesienią). Część atrakcji i restauracji będzie wtedy nieczynna, dlatego sprawdź to przed wyjazdem.

1. Zobacz podnoszący się most zwodzony na rzece Dziwna 

Lokalizacja na mapie: 54.020000040, 14.742759899

Ruchomy most Zwodzony im. WOŚP na rzece Dziwna jest betonowo-stalową konstrukcją, przyciągającą wzrok swoim intensywnym, czerwonym kolorem. Jest jednym z czterech mostów łączących Wolin ze stałym lądem. Obserwacja sprawnie podnoszonego mostu zrobiła na mnie wrażenie.

Konstrukcja pozostaje otwarta dla ruchu wodnego przez ok. 15 min – masz wtedy okazję popatrzeć na przepływające statki. Dzieciaki dookoła świetnie się bawiły machając do żeglarzy na jachtach. Wieczorem, gdy most jest otwarty dla ruchu pieszego, polecam przejść się tędy na spacer. Z mostu rozciąga się widok na rzekę i podświetlony Pomnik Statku.

Dziwnów most

Most zamyka się dla ruchu pieszego i kołowego średnio co 2 h o parzystej godzinie (w sezonie letnim nawet co godzinę). Nie przywiązuj się jednak do tych wytycznych – grafik często ulega zmianie, w zależności od natężenia ruchu statków. 

Jeśli szukasz atrakcji dla dzieci w Dziwnowie, kilkaset metrów od mostu znajdziesz Motylarnię i mini golf, a kilka kroków dalej Park Miniatur i Kolejek. W okolice mostu zwodzonego dojdziesz z centrum pieszo w kilkanaście minut.

Dziwnów most podnoszony

Pewnie więcej czasu (i na pewno pieniędzy) zajęłoby Ci szukanie parkingu i przemieszczanie się autem. Inną opcją jest też poruszanie się po Dziwnowie hulajnogami elektrycznymi, które są zaparkowane na ulicach. Jednak nie jest to najtańsza opcja, a liczba sprzętu jest ograniczona.

Na północnym brzegu, 2 min od mostu znajduje się Tawerna Gruba Ryba. Mimo dosyć dużego oblężenia restauracji i dłuższego czasu oczekiwania na posiłek, uważam że warto wstąpić tutaj na rybę. Ciekawie podanie, duże i smaczne porcje zostawiły po sobie dobre wspomnienia. Po drugiej stronie mostu znajduje się też Tawerna U Cywila.

2. Wykąp się w morzu i poopalaj się na plażach Dziwnowa

Plaże w Dziwnowie są szerokie i czyste – drobny, jasny piasek i dosyć łagodne długie zejście do wody przyciągają latem wiele rodzin z dziećmi. Mimo to, nawet w szczycie sezonu znajdziesz skrawek plaży dla siebie bez przepychania się przez tłum “parawanowiczów”. Ze względu na sprzyjające położenie geograficzne Dziwnowa, wykąpiesz się na tutejszych kąpieliskach w cieplejszej wodzie niż w większości miejsc nad Bałtykiem. 

Dziwnów plaża zachód

Do wyboru masz kilka kąpielisk. W zależności gdzie będziesz zakwaterowany, wzdłuż wybrzeża znajduje się kilka wejść. Przy większości z nich dostępne są toalety. Popularnym wyborem jest plaża Centralna ze strzeżonym kąpieliskiem, do której dojdziesz zejściem wschodnim E od ul. Żeromskiego. Po prawej stronie wejścia miniesz pączkarnię, która podczas mojej wycieczki do Dziwnowa cieszyła się sporym powodzeniem. ;) Jeżeli nie zależy Ci na kąpielisku pod nadzorem, a raczej oderwaniu się od cywilizacji, znacznie mniej uczęszczanym zakątkiem jest położona dalej plaża Zachodnia, częściej odwiedzana przez osoby wypoczywające z czworonogami. 

Nad Bałtykiem często ogłaszane są alerty związane ze złą jakością wody czy zakwitem sinic. Żeby upewnić się czy danego dnia woda na konkretnym kąpielisku jest zdatna do kąpieli, wejdź na stronę internetową Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

3. Pójdź Promenadą Nadmorską do punktu widokowego na falochronie

Najlepszą porą na spacer Promenadą Nadmorską będzie ciepły, pogodny wieczór. Moim zdaniem warto zarezerwować sobie około 40 min przed zachodem słońca, by przejść się przez spory kawałek, rozkoszując widokiem na morze, uspokajającym dźwiękiem szumu fal i powdychać trochę jodu dla zdrowotności. ;) 

Cała promenada ma długość ponad 2 km i podzielona jest na 3 odcinki. Każda część jest inna, prowadzi przez odcinek leśny i szczyt wydm, więc nie mogłem narzekać na monotonność spaceru. Radziłbym zacząć od strony ul. Szosowej i kierować się promenadą na zachód, by zakończyć spacerek podziwianiem romantycznego zachodu słońca w najlepszym do tego miejscu – punkcie widokowym na falochronie. Ostatni odcinek deptaka został otwarty w 2018 roku i w przeciwieństwie do pozostałych części, jego budowa opiera się na palach, umieszczonych na krawędzi wydmy.

Dziwnów falochron

Przed wojną Dziwnów był miejscem wypoczynkowym dla osób chcących zadbać o swój układ oddechowy i serce. Już na przełomie XIX i XX w. odkryto w okolicach złoża solankowe, co przyczyniło się do napływu osób leczących się na choroby przewlekłe. Obecnie niestety potencjał kurortu nie jest wykorzystywany, a najbliższe sanatoria ulokowane są w Kamieniu Pomorskim.

Całość trasy utrzymana jest w dobrym stanie, a nawierzchnia pozwala na poruszanie się po niej osób z niepełnosprawnością ruchową i przejazd wózkami. Na drodze znajdziesz kilka toalet i ławeczki, by móc odpocząć w trakcie przechadzki oraz kosze na śmieci, które pomagają w utrzymaniu czystości. Całość trasy oświetlona jest lampami LED, dlatego nawet po ciemku spokojne wrócisz promenadą do hotelu.

Mała wskazówka dla pasjonatów geocachingu – w okolicy promenady ukryte są skrzynki, będące częścią gry terenowej. ;)

4. Wybierz się na spacer dookoła jeziora Martwa Dziwna

Użytek ekologiczny Martwa Dziwna to dobre miejsce na jednodniowy (lub nawet półdniowy) wypad z Dziwnowa. Okolica jest objęta programem ochronnym NATURA 2000, dlatego nie będziesz mógł wykąpać się w jeziorze. To, co kiedyś było naturalnym ujściem rzeki Dziwny, w wyniku zamulenia i przekopów wydm przeprowadzonych pod koniec XIX w., utworzyło ślepe jezioro (stąd nazwa tego zakątka). 

Moim zdaniem miejsca nie można jednak nazwać “martwym”. ;) Leśna otulina i spokojna woda są dobrym miejscem do życia fauny i flory. Polecam zabrać ze sobą lornetkę, by z bliska zobaczyć ptaki wodne lub na brzegu poszukać (ale nie zrywać!) chronionych egzemplarzy mikołajka nadmorskiego. Teren jest dobrze przygotowany pod turystów – na wschodnim brzegu znajdziesz trawiastą plażę z altanami i toi toiem. Do tego punktu bez problemu dotrzesz pieszo (zajmie Ci to około 15 min spacerem, jeśli za punkt wyjściowy przyjmiesz most zwodzony). Na leśnym odcinku trasy odpoczniesz na ławeczkach.

Zaskoczyło mnie to, że mimo bliskości miasteczka, okolica jeziora Martwa Dziwna nie jest tak popularna i oblegana przez turystów – odpocząłem tutaj od zgiełku panującego w centrum Dziwnowa. Jeśli starczy Ci sił i ochoty, możesz wydłużyć leśną wycieczkę północnym brzegiem jeziora aż do Międzywodzia (dodatkowe 40 minut pieszo w jedną stronę) lub udać się na plażę Zachodnią, żeby użyć słońca bez tłoku.

5. Odwiedź z dziećmi (lub bez) Park Miniatur i Kolejek

Park Miniatur i Kolejek to atrakcja dla dzieci w Dziwnowie, w której można przejechać się repliką prawdziwego parowozu Px48. Zobaczysz tu także największą makietę kolejową w Polsce, na którą składa się ponad kilometr torów. Zajrzysz też do modelarni, by zobaczyć jak wygląda praca nad tworzeniem makiet. Razem z dziećmi obejrzysz prawie 30 miniatur latarni morskich, zaprezentowanych w skali 1:10.

Polecam przemieszczać się po mieście pieszo. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, przy Parku znajduje się darmowy parking dla odwiedzających. Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej Parku Miniatur i Kolejek. Na zwiedzanie zarezerwuj sobie ok. 1,5 godziny.

Gdy już skończycie wspólną eksplorację, dzieci mogą zużyć nadmiar energii na placu zabaw i dmuchańcach na terenie parku. W tym czasie rodzice mają okazję odpocząć, popijając kawę z kawiarni, cały czas mając oko na pociechy. Jeśli zbierasz upominki z odwiedzanych miejsc, zajrzyj do parkowego sklepiku z pamiątkami. Może jakaś miniatura lokomotywy wpadnie Ci w oko? ;)

W pobliżu Parku Miniatur znajduje się Tawerna U Cywila. Wystrój jest nowoczesny, a dania podane w sposób niebanalny. Nie polecam tego miejsca na codzienne obiady ze względu na ceny, ale warto zajrzeć tu na specjalną okazję i rozpieszczenia podniebienia. ;)

6. Pojedź na wycieczkę rowerową dookoła jeziora Koprowo

Wycieczka rowerowa dookoła jeziora Koprowo jest świetnym pomysłem na jednodniową wycieczkę w okolicy Dziwnowa.  Trasa ma 30 km, ale nie jest wymagająca, przeważnie płaska. Mimo wszystko zarezerwowałbym na to cały dzień, by nie gnać na złamanie karku, tylko napawać się aktywnością na świeżym powietrzu. Możesz wybrać się na wakacje nad morze z własny sprzętem lub wynająć rower z lokalnej wypożyczalni, np. HulajDziwnów.

Wyjeżdżając z Dziwnowa, kieruj się niebieskim szlakiem św. Jakuba, a na wysokości Kołczewa odbij na zielony szlak, który po ok. 2 km przechodzi w szlak czerwony, wiodący północnym brzegiem Koprowa aż do Międzywodzia. Stamtąd już prosta droga powrotna, bo wracasz na niebieski szlak.

Trasa jest płaska, ale ilość kilometrów robi swoje, więc po dniu aktywności sugeruję nie planować już dodatkowych atrakcji. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie zjeść po powrocie do Dziwnowa, rozważ popularny bar Pod Cisem. Z zewnątrz wygląda niepozornie, ale kuchnia tego miejsca rekompensuje estetykę.

7. Znajdź ulubionych sportowców na Alei Gwiazd Sportu

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie to niepozorna alejka, gdzie po obu stronach rozmieszczone są repliki medali polskich sportowców zdobyte na Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich. Kolekcja pomników powiększa się z roku na rok podczas dużego wydarzenia sportowego – Festiwalu Gwiazd Sportu. Wtedy to do Dziwnowa przyjeżdżają mistrzowie świata sportu, dziennikarze i odbywają się koncerty.

Jednak ja byłem tutaj w czasie gdy nic się tu nie działo, być może dlatego aleja mnie nie urzekła. ;) Nie rezerwowałbym za dużo czasu na to miejsce – proponuję potraktować je raczej jako ciekawostkę mijaną w drodze na plażę. W pobliżu znajdziesz klimatyczną knajpę REJS, gdzie skosztujesz m.in. dania rybne. To jedna z nielicznych restauracji otwartych poza sezonem.

8. Wypłyń w rejs po Bałtyku i Zalewie Szczecińskim

Osobom bez choroby morskiej polecam udać się w rejs po Bałtyku. Przystań znajdziesz przy Wybrzeżu Kościuszkowskim (lokalizacja na mapie: 54.026655591, 14.763278226). Ośrodek Nord oferuje rejsy pasażerskie dwoma statkami, które rozróżnisz po kolorach. “Korsarz” prezentuje herbowe barwy miasta (niebieski i żółty) i jest niejako pływającą wizytówką miasta. “Korsarzem” będziesz miał okazję przepłynąć się 16-metrowym kanałem pod podniesionym mostem zwodzonym i dalej wypłynąć na Morze Bałtyckie. Tym razem to Ty odmachasz dzieciom stojącym na brzegu. Rejs trwa ok. 1,5 godziny

Dziwnów port koło ratunkowe
Dziwnów port łodzie

Drugą opcją jest przerobiony na statek piracki prom “Victoria I”. Trasa prowadzi przez Zalew Kamieński aż do Kamienia Pomorskiego, gdzie statek cumuje, a Ty masz czas na eksplorację miasta. Po zwiedzeniu nowego miejsca wrócisz na statek, który dopływa do miejsca, z którego zaczęła się przygoda. Cała wycieczka trwa ok. 2,5 godziny.

Przy ośrodku Nord znajduje się ok. 50 miejsc parkingowych. W sezonie letnim rejsy odbywają się codziennie, a godziny możesz sprawdzić na stronie internetowej armatora.

9. Obejrzyj motyle z całego świata w Motylarni Dziwnów

Ciekawą atrakcją nawet w deszczowy dzień będzie wycieczka do Motylarni w Dziwnowie. Zagłębienie się w świat barwnych stworzeń będzie zabawą i nauką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Masz szansę zobaczyć tam ponad 20 gatunków motyli z całego świata. Pamiętaj, że występują tam tropikalne gatunki i warunki klimatyczne są dostosowane do owadów, dlatego spodziewaj się, że wewnątrz namiotu będzie gorąco i parno (kurtkę możesz zostawić w przedsionku na wieszaku).

O tych zwiewnych zwierzątkach dużo się dowiesz z rozmieszczonych po drodze tablic informacyjnych i ciekawostek opisywanych przez towarzyszącą Ci obsługę. Zobaczysz też inkubator, w którym dojrzewają i wylęgają się motyle. Przygotuj aparat na masę wyjątkowych zdjęć z motylami siadającymi na rękach, plecakach… i na głowie. Patrz pod nogi, żeby nie zadeptać motyli, którym zdarza się przysiąść także na ścieżce.

Motylarnia jest obiektem otwartym sezonowo, więc zimą na pewno możesz wykreślić ją z listy. Przed odwiedzeniem atrakcji sprawdź godziny otwarcia i ceny biletów. Dodatkowo w okolicy namiotu dostępny jest mini-golf i plac zabaw.

10. Wyskocz na jeden dzień do Kamienia Pomorskiego i Dziwnówka

Jeżeli zobaczyłeś już wszystkie atrakcje Dziwnowa i szukasz dodatkowych miejsc, które warto odwiedzić w okolicy, rozważ jednodniową wycieczkę do Kamienia Pomorskiego i Dziwnówka. Kamień Pomorski znajduje się tylko 15 min jazdy samochodem z Dziwnowa. Możesz też dojechać tutaj rowerem, kierując się szlakiem św. Jakuba tym razem w przeciwnym kierunku (około 15 km w jedną stronę). 

Kamień Pomorski to miasto o charakterze uzdrowiskowym, a oprócz pokładów solankowych, ponad 100 lat temu odkryto tutaj borowinę, która jest świetnym remedium na schorzenia układu ruchowego. Miasto może się też pochwalić bogatą historią i zabytkami. Polecam wstąpić do ceglanej katedry św. Jana Chrzciciela z dobrze zachowanym, XV-wiecznym ołtarzem w formie tryptyku. Na uwagę zasługuje też gotycki Ratusz z przełomu XIII i XIV w. Może zainteresować Cię też Muzeum Kamieni z tarasem widokowym, z którego zobaczysz miasto i pobliską Wyspę Chrząszczewską.

W bliższym sąsiedztwie Dziwnowa jest też Dziwnówek, w którym możesz spróbować swoich sił w windsurfingu. Na lądzie czeka na Ciebie latarnia morska, która nigdy nie pełniła swojej podstawowej funkcji. Dzisiaj jest przekształcona w sklep z pamiątkami. Tuż obok zobaczysz zegar słoneczny w kształcie spirali, a jeśli dotrwasz do zmierzchu, obejrzysz pokaz fontann z iluminacjami świetlnymi.

Mapa najważniejszych atrakcji Bałtyku na telefon i komputer

Zapoznałeś się właśnie z najważniejszymi atrakcjami Dziwnowa i okolic. Myślę, że po przeczytaniu artykułu wiesz już, czego możesz się spodziewać po tej części wybrzeża Bałtyku. Żeby jeszcze bardziej ułatwić Ci eksplorowanie na własną rękę, przygotowałem dla Ciebie mapę z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami nad morzem.

Zaoszczędzi Ci to czasu na żmudne ślęczenie nad mapami i przewodnikami. W wygodnej formie będziesz miał do niej dostęp na swoim smartfonie bez względu czy jest to Android, iOS czy Windows. Jak raz nabędziesz moją mapkę nie musisz się martwić o jej przedawnienie.

Co jakiś czas będzie aktualizowana, a Ty masz do niej dostęp na zawsze. Miłego odkrywania uroków naszego rodzimego wybrzeża i pięknej pogody, byś mógł w pełni korzystać z walorów jakie serwuje nam Polska.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze