Gdańsk: 29 atrakcji i ciekawych miejsc, które trzeba zwiedzić

Aktualizacja: 26 września 2024 r.
Gdańsk Westerplatte
Gdańsk Westerplatte

Atrakcje i ciekawe miejsca Gdańska plasują go wysoko na liście najchętniej zwiedzanych miast Polski. Miasto leżące nad Bałtykiem, jest stolicą Pomorza i najstarszą częścią Trójmiasta. Bogata historia związana jest m.in. z burzliwymi wydarzeniami II wojny światowej. Miasto nie zawsze należało do Polski, a epizod Wolnego Miasta Gdańska znacząco wpłynął na jego współczesny kształt.

Najważniejsze atrakcje Gdańska to molo i plaża w Brzeźnie, Park Oliwski czy słynny Trakt Królewski z Żurawiem. W mieście znajdziesz sporo urokliwych miejsc do spacerowania, jak również ciekawe muzea związane z historią Gdańska. To jednak dopiero początek długiej listy atrakcji turystycznych, które możesz zobaczyć podczas weekendu w Gdańsku.

Przygotowałem listę 29 miejsc, które warto zwiedzić w Gdańsku podczas urlopu czy weekendowego wyjazdu. Przy okazji polecę Ci dobre noclegi i restauracje, do których warto zajrzeć na Starym Mieście czy w okolicach Parku Oliwskiego.

Spis treści pokaż

Czy warto odwiedzić Gdańsk?

Gdańsk to dobre miejsce na weekendowy wypad nad morze. Znajdziesz tu kilka miejskich kąpielisk, jak np. Brzeźno czy Jelitkowo, a także ciekawe atrakcję na niepogodę – muzea, zabytki architektoniczne czy atrakcje dla dzieci. W Gdańsku możesz spędzić aktywny urlop i skorzystać z licznych ścieżek rowerowych oraz przespacerować się po ładnych parkach – Oliwskim, Reagana i Jelitkowskim.

W Gdańsku możesz też zorganizować kilkudniową wycieczkę o charakterze historycznym. Obejrzysz tutaj Westerplatte, Stocznię Gdańską i Europejskie Centrum Solidarności, a także poznasz historię samego miasta. Dzięki temu możesz wracać do miasta wielokrotnie i wciąż odkrywać nowe miejsca. Zaletą Gdańska jest też bliskość pozostałych części Trójmiasta – Sopotu i Gdyni, w których również nie brakuje ciekawych miejsc.

Gdzie spać w Gdańsku?

W Gdańsku będziesz miał do wyboru wiele noclegów w samym centrum, niedaleko Starego Miasta. W tej lokalizacji mogę Ci polecić np. Dom Zachariasza Zappio, który znajduje się zaledwie 20 m od brzegu Motławy. Stąd szybko dotrzesz do najważniejszych atrakcji turystycznych Gdańska, a jednocześnie możesz codziennie podziwiać panoramę Starego Miasta z wynajętego pokoju.

Jeśli szukasz klimatycznego miejsca, sprawdź ARCHE Dwór Uphagena Gdańsk – hotel w stylu loftowym, w którym możesz korzystać z ładnego ogrodu dla gości. Jest też w całkiem niezłej lokalizacji – ok. 1,5 km od fontanny Neptuna i 1 km od Wyspy Spichrzów.

Jeżeli zależy Ci na noclegu przy plaży, polecam Dom Zdrojowy w Brzeźnie. To najdroższa opcja, ale za to w przepięknym budynku. Jeśli szukasz luksusu, ten czterogwiazdkowy hotel może Ci się spodobać. W każdym pokoju jest klimatyzacja, więc latem nie musisz się martwić o temperaturę.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Wskazówki przed zwiedzaniem

Gdańsk to duża metropolia, dlatego przed jej zwiedzaniem warto się nieco lepiej przygotować. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek z mojego doświadczenia – warto wziąć je pod uwagę jeszcze przed wycieczką do Gdańska:

  • sprawdź dojazd do interesujących Cię atrakcji – podczas planowania wyjazdu do Gdańska, zorientuj się czy w pobliżu danej atrakcji nie ma innego miejsca, które chcesz odwiedzić. Przejazd z jednego końca miasta na drugi może Ci zająć dużo czasu, dlatego zaplanuj obejrzenie pobliskich atrakcji tego samego dnia,
  • codziennie sprawdzaj prognozę pogody – pogoda nad morzem jest zmienna, a raczej nie chcesz wybrać się na plażę w czasie sztormu. ;) Zawsze kontroluj prognozy i miej przygotowany plan awaryjny w danej lokalizacji, gdyby okazało się, że nadejdą deszczowe chmury. Pamiętaj też, aby zabrać ze sobą ubrania odpowiednie do zróżnicowanych warunków,
  • korzystaj z komunikacji miejskiej – w Gdańsku możesz korzystać z autobusów, tramwajów i szybkiej kolei miejskiej (SKM). Samochód nie jest Ci tu potrzebny, bo wszędzie dotrzesz komunikacją publiczną. Latem w mieście kursują dodatkowe autobusy, więc bez problemu dotrzesz do najważniejszych miejsc, które warto zobaczyć w Gdańsku. Możesz też kupić bilety 24h lub 72h, i jeździć wszystkimi liniami autobusowymi w tym czasie.
Powered by GetYourGuide

1. Przespaceruj się po Długim Targu z fontanną Neptuna

Lokalizacja na mapie: 54.34833699, 18.654022345

Długi Targ to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ulic Gdańska. Razem z ul. Długą tworzą Trakt Królewski – dawniej była to reprezentacyjna droga miasta, którą przejeżdżały m.in. parady wojskowe i kondukty polskich królów. Kwitł tu także handel i działała giełda zbożowa. Trakt o długości ok. 700 m, biegnący od Bramy Złotej do Bramy Wyżynnej, od wieków jest inspiracją dla artystów. Czeka Cię tu spacer wzdłuż urokliwych kamieniczek, ważnych zabytków Gdańska, m.in. Ratusza, Domu Uphagena czy Dworu Artusa oraz brzegu Motławy.

Przy Długim Targu znajdziesz wiele dobrych lokali gastronomicznych, w tym restaurację 5. piętro, serwującą ciekawe dania główne, np. stek z łososia. Na kawę możesz wpaść do Hard Rock Cafe, gdzie przy kawie i burgerach możesz czasem posłuchać muzyki na żywo.

Gdańsk fontanna Neptuna Ratusz Rynek

Granice Traktu Królewskiego wyznaczają dwie bramy – Złota i Zielona. Przy tej pierwszej możesz zobaczyć barwny herb Gdańska, a przy drugiej liczne płaskorzeźby i rekonstrukcje dawnych rzeźb alegorycznych Piotra Ringeringa. Zielona Brama jest też najstarszą bramą wodną miasta – pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIV w. Mniej więcej w połowie drogi między bramami, w podziemiach Dworu Artusa, znajdziesz restaurację Piwnica Rajców – prawdziwy raj dla miłośników piwa. Możesz tu wstąpić również na obiad (w menu znajdziesz np. sznycel cielęcy).

Gdańsk Rynek brama

Podczas spaceru po Długim Targu, możesz obejrzeć fontannę Neptuna, ważny symbol Gdańska. To zabytkowa fontanna w stylu manierystyczno-rokokowym, która może Ci nieco przypominać bolońską fontannę Giovanniego da Bologna. Tuż naprzeciwko fontanny znajdziesz Dwór Artusa, który możesz zwiedzić. Zwróć też uwagę na elewację okolicznych budynków – myślę, że to właśnie takie misternie wykonane elementy wpływają na charakterystyczny klimat tej części Gdańska. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat zwiedzania, zajrzyj do Gdańskiego Centrum Informacji Turystycznej.

2. Odwiedź Ratusz i zobacz panoramę Gdańska z wieży widokowej

Lokalizacja na mapie: 54.3488977, 18.652709539

Ratusz jest jednym z najważniejszych budynków miasta, a jego historia może sięgać nawet XIV wieku. Dawniej był siedzibą miejskich władz i rezydencją królów polskich, odwiedzających Gdańsk, a dziś jest główną siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Możesz go zobaczyć u zbiegu ul. Długiej i Długiego Targu. Latem masz dodatkowo okazję wspiąć się na 80-metrową wieżę Ratusza i podziwiać widok na miasto.

Jeśli masz ochotę coś zjeść w okolicy Ratusza, sprawdź lokal Original Burger. To klimatyczne miejsce w stylu vintage, w którym (jak sama nazwa wskazuje) spróbujesz smacznych burgerów w różnych wydaniach. ;)

Gdańsk Ratusz Długi Targ

Wnętrza Ratusza są pełne przepychu – możesz tu zobaczyć Wielką Salę Rady z wyposażeniem z XVI i XVII w., Salę Zimową czy Wielką Salę Wety (tzw. Salę Białą). Ta ostatnia dawniej pełniła funkcję sali tronowej, dlatego zobaczysz w niej portrety królów polskich oraz fryz z przedstawieniami historycznych bitew. Na wieży Ratusza znajdziesz carillon, czyli specyficzny instrument muzyczny, na który składa się 37 dzwonów, a także naturalnej wielkości posąg króla Zygmunta Augusta – oczywiście pozłacany, jak przystało na króla. ;)

Podczas wizyty w Ratuszu koniecznie zajrzyj do tzw. Sali Czerwonej, czyli Wielkiej Sali Rady. To moim zdaniem najpiękniejsza sala w muzeum, w której możesz zobaczyć różne dzieła sztuki, m.in. cykl malarski autorstwa Izaaka van den Blocke. Jeśli będziesz miał nieco szczęścia, to na drugim piętrze obejrzysz wystawy czasowe. Na trzecim piętrze zobaczysz wystawę opowiadającą o Wolnym Mieście Gdańsku – zajrzysz do wnętrza apteki, banku czy ówczesnego mieszkania. Do Ratusza warto zajrzeć w poniedziałki (wtedy wstęp jest bezpłatny).

Godziny otwarcia Ratusza i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Bilety możesz kupić online.

3. Przejdź się Długim Pobrzeżem wzdłuż Motławy i obejrzyj Żurawia

Lokalizacja na mapie: 54.350503461, 18.65742038

Motława to najważniejsza rzeka Gdańska, nad którą możesz zobaczyć słynnego Żurawia, czyli dźwig portowy wybudowany w XV w. Dziś pełni on funkcję muzeum, a w jego wnętrzu dowiesz się, jak pracowali ludzie związani z portem. Zobaczysz w nim zrekonstruowane wnętrze kantoru kupca i pokoju w domu mieszczańskim, a także makiety i modele statków. 

Centralną część wystawy stanowi mechanizm Żurawia, który tworzą dwie pary drewnianych kół deptakowych. Z najwyższej kondygnacji dźwigu możesz też podziwiać widok na Motławę i Ołowiankę. Po zwiedzaniu możesz wybrać się na Przystań Pasażerską nad Motławą, by skorzystać ciekawej oferty rejsów wycieczkowych:

W okolicy Żurawia możesz zjeść w restauracji Cała Naprzód. Spróbujesz tu dań kuchni polskiej, siedząc na tarasie z ładnym widokiem na Motławę. Myślę, że to dobre miejsce na romantyczną kolację przy zachodzie słońca.

Po zwiedzeniu Żurawia, przespaceruj się wzdłuż Motławy, która dawniej była sercem miasta i ważną częścią szlaku handlowego. Dziś biegnie tędy reprezentatywny deptak nadwodny Długie Pobrzeże. Podczas spaceru zobaczysz m.in. odrestaurowaną Wyspę Spichrzów i charakterystyczne bramy wodne Gdańska: Zieloną, Mariacką czy Chlebnicką

Możesz też zajrzeć do kawiarni i restauracji, a latem – przy odrobinie szczęścia – odwiedzić Jarmark Dominikański (kilkutygodniową imprezę plenerową, podczas której kupisz prawdziwe skarby i pamiątki). W okolicy polecam Ci obejrzeć Pruskie baby, znajdujące się ok. 150 m od Żurawia. To stare, kamienne posągi o nietypowych kształtach – podobne rzeźby możesz obejrzeć podczas wycieczki na Warmię i Mazury.

4. Zwiedź dawne wnętrza mieszczańskie w Domu Uphagena

Lokalizacja na mapie: 54.34943302, 18.64941399

Dom Uphagena przy popularnej ul. Długiej to świetnie zachowana kamienica mieszczańska – i jedna z nielicznych, którą możesz zwiedzić. Zorganizowano tu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, które stanowi Oddział Muzeum Gdańska. W kamienicy zobaczysz wystrój i wyposażenie domu bogatego kupca z XVIII w. Kamienica niegdyś należała do majętnej gdańskiej rodziny Uphagenów, skąd wzięła się jej nazwa.

Godziny otwarcia Domu Uphagena i cennik znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Bilety możesz kupić online.

Budynek uległ sporym zniszczeniom w trakcie II wojny światowej, jednak udało się go odbudować i zrekonstruować dawne mieszkanie. Jeszcze przed wejściem do środka polecam Ci zobaczyć mury obronne z XIV/XV w. (lokalizacja na mapie: 54.35039358, 18.64858964), a także znajdującą się niedaleko Basztę Słomianą.

W okolicach Domu Uphagena możesz zjeść w restauracji Pomelo Bistro Bar, która bazuje na lokalnych produktach i oferuje pyszne śniadania. Inną opcją, bardziej obiadową, może być dla Ciebie Pyra Bar – tu spróbujesz ciekawych dań z ziemniaka, np. zapiekanki ziemniaczane.

W Domu Uphagena możesz zobaczyć sień dekorowaną sztukateriami, zrekonstruowany salonik, pokój muzyczny, jadalnię czy spiżarnię. Johann Uphagen, dawny właściciel domu, był ważną postacią dla Gdańska (pełnił funkcję ławnika i rajcy). W jego domu obejrzysz modne w XVIII w. malunki o tematyce chińskiej i dekorowane boazerie, które świadczą o wyszukanym guście właściciela. 

Na koniec zwiedzania możesz zajrzeć do muzealnego sklepiku, który znajdziesz w pomieszczeniu pełniącym niegdyś funkcję kupieckiego kantoru. Nie zapomnij też, że w poniedziałki zwiedzanie jest bezpłatne. ;) 

5. Zobacz historyczną Stocznię Gdańską

Lokalizacja na mapie: 54.361454601, 18.6519913448

Stocznia Gdańska była jednym z najważniejszych miejsc w XX-wiecznej historii Gdańska. To tutaj miały miejsce największe strajki robotnicze, zakończone porozumieniami sierpniowymi. Choć ogłoszono upadłość Stoczni pod koniec XX w., to do dziś jest ona symbolem Solidarności i walki o wyzwolenie kraju z komunizmu. Już na placu przy stoczni możesz zobaczyć Pomnik Poległych Stoczniowców Grudnia ’70, składający się z trzech krzyży, które symbolizują ukrzyżowane nadzieje. Na pomniku zobaczysz też fragmenty wiersza Czesława Miłosza.

Gdańsk stocznia żurawie

Stocznia Gdańska nie jest w pełni udostępniona do zwiedzania, jednak możesz tu obejrzeć kilka ważnych miejsc. Jednym z nich jest brama nr 2 – główne wejście na teren stoczni, na którym dawniej zawieszono tablice z postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Obok bramy możesz zauważyć biuro przepustek z XX w. Polecam Ci też zwiedzić Salę BHP, w której obradował komitet strajkowy. Dziś zwiedzisz tu niewielkie muzeum. Wśród ciekawszych eksponatów znajduje się stół prezydialny, przy którym podpisano porozumienia sierpniowe.

Zwiedzanie wystawy stałej “Stocznia Solidarność” w Muzeum Sali BHP jest bezpłatne. Godziny otwarcia muzeum sprawdzisz na stronie internetowej. Wstęp na plac z Pomnikiem Poległych Stoczniowców Grudnia ’70 też jest darmowy.

Jeśli planujesz zwiedzić stocznię, możesz poruszać się po Szlaku Stoczni Cesarskiej. Znajdziesz na nim 13 ważnych obiektów stoczniowych, m.in. remizę zakładową straży pożarnej i basen dokowy. Inną opcją zwiedzania jest skorzystanie z wycieczek z przewodnikiem organizowanych przez Morską Fundację Historyczną. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer podany na stronie internetowej i uzgodnisz termin zwiedzania. Na koniec wycieczki zajrzyj jeszcze na punkt widokowy Żuraw M3, z którego zobaczysz teren stoczni i panoramę miasta.

Tereny dawnej stoczni są dziś wykorzystywane w różnych projektach, a jednym z ciekawszych jest 100cznia. Całą przestrzeń tworzą kontenery cargo z odzysku, w których znajdziesz knajpki ze street foodem, bary i sklepy. Jest tu też scena koncertowa, na której regularnie odbywają się koncerty i imprezy. To miejsce słynie z alternatywnej atmosfery i jedzenia z różnych części świata.

Jeśli chcesz dotrzeć do Stoczni Gdańskiej z centrum, możesz zdecydować się na ok. 20-minutowy spacer lub skorzystać z autobusów miejskich i wysiąść na przystanku Wały Piastowskie. Bilet kupisz w automacie lub aplikacji Jakdojade.

6. Poznaj historię NSZZ „Solidarność” w Europejskim Centrum Solidarności

Lokalizacja na mapie: 54.36162676, 18.64933461

Europejskie Centrum Solidarności to miejsce, w którym możesz poznać historię powstania Solidarności i upadku komunizmu we wschodniej Europie. Ekspozycja ma charakter narracyjny – spacerując z audioprzewodnikiem po 7 salach tematycznych, poznasz różne aspekty tej historii i zobaczysz ciekawe eksponaty. Część z nich jest interaktywna, ale są tu też zdjęcia, nagrania wideo, dokumenty i rękopisy (niemal 1800 obiektów, w tym prawdziwe pamiątki historyczne, np. postrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, ofiary Grudnia ’70).

Europejskie Centrum Solidarności możesz zwiedzać samodzielnie z audioprzewodnikiem lub umówić się z lokalnym przewodnikiem. Ich pełną listę znajdziesz na stronie internetowej ECS. Takie zwiedzanie jest dodatkowo płatne i musisz zarezerwować je z wyprzedzeniem.

Gdańsk Europejskie Centrum Solidarności

Wystawa stała ECS mieści się w 7 salach, oznaczonych literami od A do G. W pierwszej z nich zobaczysz m.in. Tablice 21 Postulatów, oryginalny plan stoczni i suwnicę, na której pracowała Anna Walentynowicz. Kolejna sala opowiada o poległych stoczniowcach i opozycjonistach. W pozostałych salach obejrzysz medal Nagrody Nobla dla Miłosza, Złotą Palmę dla Wajdy, milicyjnego stara czy rekonstrukcję rozjechanej przez czołgi bramy nr 2. W sali F możesz zostawić karteczkę z wiadomością w wielkim napisie SOLIDARNOŚĆ. To miejsce szczególnie mnie poruszyło – nie brak tu wiadomości od ofiar wojny w Ukrainie, jak i wspomnień Polaków, którzy pamiętają jeszcze stan wojenny.

Godziny otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności i tarasu widokowego oraz listę dostępnych wystaw czasowych sprawdzisz na stronie internetowej atrakcji. Bilety możesz kupić online.

Na zwiedzanie polecam Ci zarezerwować co najmniej 3 godziny. Eksponatów jest bardzo dużo i trudno przyjrzeć się im wszystkim w krótkim czasie. Wiele elementów wystawy możesz dotknąć, sporo z nich to obiekty interaktywne. Po zwiedzaniu warto też zajrzeć na taras widokowy na dachu ECS. Z wysokości 25 m możesz podziwiać imponujące tereny dawnej stoczni, a także Główne Miasto w Gdańsku. Wstęp na taras jest bezpłatny, więc tym bardziej polecam z niego skorzystać. ;) Po zwiedzaniu tak pełnym wrażeń możesz zjeść obiad w Montowni Food Hall, gdzie masz do wyboru kilka ciekawych restauracji (polecam Silk and Spicy z kuchnią azjatycką).

Europejskie Centrum Solidarności jest tuż obok obiektów związanych ze Stocznią Gdańską. Ze Starego Miasta dotrzesz tu w ok. 20 min spacerem lub dojedziesz autobusem na przystanek Europejskie Centrum Solidarności.

7. Doceń piękno architektury Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Lokalizacja na mapie: 54.349909946, 18.653213569

Bazylika Mariacka w Gdańsku to największa ceglana budowla w Europie, która powstawała przez ok. 160 lat. Rozpoznasz ją po imponującej wielkości – budynek góruje nad miastem i może pomieścić 20 tys. osób. Jeszcze przed wejściem do środka zwróć uwagę na wieżę. Ma wysokość 82 m, pełni funkcję dzwonnicy i jest najwyższym punktem gdańskiego Śródmieścia. Możesz tu wejść na niewielki taras widokowy po krętych schodach. Ostrzegam jednak, że to wymagająca wspinaczka, choć oczywiście warta widoków. Z góry zobaczysz panoramę Gdańska i jego okolic.

Po zwiedzeniu Bazyliki Mariackiej możesz wpaść na kawę do Matko i Córko Cafe. Koniecznie spróbuj tu jakiegoś ciasta, bo są naprawdę smaczne, np. sernik Rafaello.

Gdańsk Bazylika Mariacka z zewnątrz

Bazylika Mariacka bywa nazywana “Koroną Gdańska” – jej bogaty wystrój robił ogromne wrażenie. Choć większość wyposażenia zniszczono w czasie wojny, to wysokie białe ściany i kolorowe ołtarze wciąż stanowią ciekawy wystrój. Początkowo gdański Kościół Mariacki służył katolikom, potem na kilkaset lat przeszedł w ręce ewangelików. Z tego względu wnętrze świątyni jest zróżnicowane – zobaczysz tu m.in. gotyckie ołtarze i malowidła, piękne organy, zegar astronomiczny i późnogotycką figurę gdańskiej Pięknej Madonny z dzieciątkiem na rękach.

Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej jest bezpłatne. Opłata obowiązuje tylko przy wejściu na wieżę. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie internetowej świątyni.

8. Poznaj inną stronę teatru w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Lokalizacja na mapie: 54.347960034, 18.648063199

Gdański Teatr Szekspirowski to wyjątkowe miejsce na teatralnej mapie Trójmiasta. Budynek powstał na miejscu XVII-wiecznej Szkoły Fechtunku, wzorowanej na londyńskim Teatrze Fortune i nawiązuje do tradycji teatrów elżbietańskich. Wyróżniała je specyficzna scena wysunięta do przodu i obsadzona z trzech stron widownią. W Gdańsku zobaczysz rekonstrukcję dawnego teatru elżbietańskiego, wzbogaconą o nowoczesne technologie, m.in. otwierany dach i ruchomy system zapadni sceny. Dzięki temu obejrzysz tu spektakle na scenie klasycznej, jak i elżbietańskiej.

Repertuar Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego opiera się o cztery cykle – Teatry Polskie, Teatry Europy, Scenę Muzyczną i Lato z Szekspirem. Co roku na przełomie lipca i sierpnia można zobaczyć tu międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, czyli imprezę poświęconą idei teatru elżbietańskiego. Latem na dachu teatru możesz też skorzystać z kina plenerowego z widokiem na gdańskie kamienice – o ile trafisz na dobrą pogodę. ;) Jeśli interesuje Cię wygląd i historia teatrów elżbietańskich, polecam zwiedzanie gdańskiego teatru z przewodnikiem. To ciekawy sposób zwiedzania, który nie zajmie Ci więcej niż 1 h.

Kalendarium wydarzeń w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim sprawdzisz na stronie internetowej. Bilety na zwiedzanie z przewodnikiem, jak i wystawy czasowe możesz zarezerwować online.

9. Odwiedź interaktywne Muzeum II Wojny Światowej

Lokalizacja na mapie: 54.356160064, 18.659987226

Muzeum II Wojny Światowej to nowoczesna wystawa, opowiadająca o straszliwych wydarzeniach ubiegłego wieku. Poznasz tu historię Polski i świata w tym tragicznym okresie na jednej z największych wystaw wśród muzeów historycznych na świecie. Cała wystawa znajduje się pod ziemią i składa się z trzech bloków narracyjnych, podzielonych na 18 sekcji tematycznych. Dzięki nim wystawa przeprowadzi Cię przez najważniejsze wydarzenia tamtych lat i pokaże Ci losy zwykłych ludzi w czasie okrutnej wojny. Poznasz ją przede wszystkim podczas zwiedzania bloku “Groza wojny”.

To miejsce bywa przygnębiające, jednak moim zdaniem będzie ważnym punktem wycieczki po Gdańsku. Na wystawę składa się na nią ok. 3 tysięcy eksponatów wśród których obejrzysz archiwalne filmy, fotografie i mapy prezentujące zmiany granic, a także poznasz relacje świadków. Wbrew pozorom, do Muzeum II Wojny Światowej warto zajrzeć też z dziećmi. Przygotowano tu dla nich wystawę “Podróż w czasie”, dostosowaną do osób poniżej 12 roku życia. Zobaczysz na niej rekonstrukcję mieszkania warszawskiej rodziny z czasów wojny i dawną salę lekcyjną.

Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk atrakcje

Do Muzeum II Wojny Światowej możesz dotrzeć z centrum Gdańska w 15 minut pieszo. Polecam Ci taki spacer – trasa biegnie głównie wzdłuż malowniczego brzegu Motławy.

Muzeum II Wojny Światowej możesz zwiedzać z audioprzewodnikiem, który jest dodatkowo płatny. Przy okazji wizyty możesz zajrzeć do Kina Muzeum, które nawiązuje do tradycji kameralnych kin studyjnych. Obejrzysz tu klasykę kinę, choć nie braknie i ambitnych filmów współczesnych. Podczas specjalnych wydarzeń masz okazję uczestniczyć w spotkaniach filmowych z reżyserami, aktorami czy filmoznawcami. Jeśli lubisz dobre kino, to warto tu zajrzeć – Kino Muzeum jest cenione przez trójmiejską publiczność. ;) Po zwiedzaniu możesz wpaść na obiad do restauracji Motlava, do której dotrzesz w 2 min pieszo.

Repertuar Kina Muzeum oraz godziny otwarcia Muzeum II Wojny Światowej znajdziesz na stronie internetowej obiektu. Bilety możesz kupić online. Na zwiedzanie zaplanuj ok. 3 h.

10. Przespaceruj się po Parku Oliwskim i obejrzyj Katedrę Oliwską

Lokalizacja na mapie: 54.41108501, 18.558058513

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza to jeden z najładniejszych terenów zielonych w Gdańsku i jeden z niewielu ogrodów miejskich, które przetrwały do dziś. Jego powstanie miasto zawdzięcza Zakonowi Cystersów, którego członkowie zamieszkiwali zalesiony teren nad Potokiem Oliwskim. Ogród powstał w XVI w., a dla zwiedzających otwarto go w XVIII w. Park Oliwski był kilkakrotnie przekształcany – dziś możesz podziwiać jego wersję stworzoną na wzór angielsko-chiński, choć masz też okazję zajrzeć do ogrodu botanicznego w stylu japońskim.

Jeśli chcesz dotrzeć do Parku Oliwskiego z centrum, możesz wybrać dojazd SKM na stację Gdańsk Oliwa lub tramwaj. Polecam Ci ten drugi sposób – wtedy wysiądziesz na przystanku Obrońców Westerplatte, zaledwie 3 min od parku.

Gdańsk Katedra Oliwska

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Parku Oliwskim jest Lipowa Aleja o długości 112 m. Otaczają je dwa szpalery o wysokości ok. 15 m, a jej zwieńczeniem jest niewielki staw. Zajrzyj też do Grot Szeptów, które wyróżnia ciekawy efekt akustyczny. Dwie groty umieszczono naprzeciwko siebie – ich wyjątkowość polega na tym, że będąc w jednej grocie, możesz usłyszeć osobę szepczącą w drugiej. Jednocześnie nie mogą was usłyszeć osoby znajdujące się poza grotami. Ten specyficzny efekt możesz sprawdzić na własnej skórze, o ile w okolicy nie będzie zbyt dużego tłoku.

Na terenie Parku Oliwskiego znajdziesz też kilka ciekawych budynków, w tym Pałac Opatów z XV w., a także palmiarnię i cieplarnię z XVIII w. Palmiarnia dawniej pełniła rolę klasztornego ogrodu zimowego – dziś możesz obejrzeć tu niewielką kolekcję egzotycznych roślin. Chociaż zapewne zwiedzisz ją w kilkanaście minut, to moim zdaniem warto do niej zajrzeć ze względu na przyjemny klimat, rzadko spotykany w dużych miastach.

Po spacerze możesz zajrzeć do Pierogarni Mandu Gdańsk Oliwa, gdzie spróbujesz pierogów w nietypowych wersjach, np. z marchewką i masłem orzechowym. Jeśli wolisz klasyczne dania obiadowe np. z rybą, sprawdź bistro Pobite Gary, które oferuje wyjątkowo duże porcje.

Godziny otwarcia Parku Oliwskiego i palmiarni sprawdzisz na stronie internetowej. Pamiętaj, że nie możesz zwiedzić palmiarni z wózkiem dziecięcym.

Przy okazji spaceru po Parku Oliwskim, zajrzyj też do Archikatedry Oliwskiej – dotrzesz do niej w ciągu kilkuminutowego spaceru. To ceglana bazylika, zbudowana na przełomie XIII i XIV w. w stylu romańskim i gotyckim. Z czasem katedrę rozbudowywano, a jej wystrój poszerzano o inne style, np. barok i rokoko. Możesz tu obejrzeć 23 artystyczne ołtarze, filary krzyża transeptu, gwiaździste sklepienia nawy głównej z XVI w., a także barokowy, kolumnowy portal główny. Latem możesz tu przyjść na koncert organowy, a przy odrobinie szczęścia odwiedzić Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

11. Poznaj historię II wojny światowej na Westerplatte

Lokalizacja na mapie: 54.40679249, 18.666978426

W Gdańsku zobaczysz wiele miejsc związanych z II wojną światową – jednym z nich jest Westerplatte, uformowany w XIX w. półwysep, który stał się symbolem wybuchu Wielkiej Wojny. To tu miała miejsce słynna obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej, którą możesz kojarzyć z lekcji historii. Westerplatte wpisano na listę Pomników historii, a dziś możesz tu zwiedzić wystawę związaną z tamtymi wydarzeniami, zlokalizowaną w Wartowni nr I. Zobaczysz na niej m.in. szablę i kurtkę mundurową majora Henryka Sucharskiego.

Zwiedzanie Westerplatte jest bezpłatne – za wyjątkiem wystawy w Wartowni nr I. Ceny biletów i godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej muzeum. Wystawa zimą jest nieczynna.

Gdańsk Westerplatte

Westerplatte to teren jeszcze nie w pełni zorganizowany – w przyszłości ma tu powstać muzeum plenerowe, jednak póki co musisz wybrać inne formy zwiedzania. Jedną z nich jest wyznaczony Szlak turystyczny Westerplatte, który rozpoczyna się w przystani statków pasażerskich, a kończy przy Pomniku Obrońców Wybrzeża. Możesz go zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Podczas ok. 2-godzinnego spaceru obejrzysz 10 najważniejszych obiektów z czasów obrony Wolnego Miasta Gdańska, w tym Wartownię nr I i Ruiny Nowych Koszar. Przy okazji zwiedzania Westerplatte możesz zobaczyć również Twierdzę Wisłoujście.

Twierdzę Wisłoujście możesz zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Godziny otwarcia obiektu znajdziesz na stronie internetowej obiektu.

12. Spójrz na miasto z tarasu Olivia Star i odwiedź Olivia Garden

Lokalizacja na mapie: 54.40324354, 18.571016024

Olivia Star to wyjątkowy punkt na mapie Gdańska i najwyższy budynek w Trójmieście. Wieżowiec ma 180 m wysokości i znajdziesz go w dzielnicy Gdańsk Oliwa, więc możesz do niego zajrzeć przy okazji wizyty w Parku Oliwskim. Możesz tu wejść na taras widokowy, zjeść w jednej z dwóch restauracji na 33. piętrze lub zajrzeć do ogrodu tropikalnego Olivia Garden. W tym ostatnim znajdziesz też Tiki bar z kuchnią orientalną i ciekawe koktajle bezalkoholowe – szczególnie polecam Mango Lassi. ;)

Najlepszą opcją na dojazd z centrum do Olivia Star jest tramwaj – przystanek Tetmajera znajduje się ok. 450 m od wieżowca.

Taras widokowy Olivia Star znajdziesz na 32. kondygnacji, na wysokości 130 m. Zobaczysz stąd Zatokę Gdańską, Park Oliwski, Klif Orłowski, port gdański i port w Gdyni. Na tarasie widokowym możesz zjeść obiad w restauracji. Proponuję Ci jednak wejść piętro wyżej i tam wybrać jeden z dwóch wyjątkowych lokali – Trienta y Tres z kuchnią hiszpańską lub Arco, które oferuje bogate menu degustacyjne.

Wstęp na taras widokowy Olivia Star jest płatny – godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej. W tym samym miejscu znajdziesz informacje o zwiedzaniu Olivia Garden, które w wybranych godzinach jest darmowe. Bilety możesz kupić online.

13. Poznaj historię bałtyckiego bursztynu w Muzeum Bursztynu

Lokalizacja na mapie: 54.354059302, 18.65001631

Muzeum Bursztynu to jedno z tych miejsc w Gdańsku, które przypomni Ci, że jesteś nad morzem. Zobaczysz tu na wystawie stałej ponad 1000 eksponatów – niektóre z nich liczą sobie nawet kilkadziesiąt milionów lat, a inne są projektami współczesnych artystów. Poznasz tutaj też proces powstawania bursztynu i dowiesz się nieco więcej o bursztynowej komnacie. Dziś muzeum mieści się w zabytkowym Wielkim Młynie –  największym młynie średniowiecznej Europy, który znajdziesz na Starym Mieście.

Do Muzeum Bursztynu możesz dotrzeć z Długiego Targu pieszo. Czeka Cię ok. 10-minutowy spacer po obszarze Głównego Miasta.

Wystawa w Muzeum Bursztynu znacząco zmodernizowano w ostatnich latach. Dziś to nowoczesna, multimedialna ekspozycja rozmieszczona na dwóch piętrach Wielkiego Młyna. Pierwsza część wystawy jest związana z historią bursztynu, druga to opowieść o bursztynie w kulturze – części eksponatów możesz dotknąć. Zobaczysz tu m.in. największą na świecie inkluzję pająka w bursztynie i cenny bursztyn bałtycki. Jest też kilka atrakcji dla dzieci, np. multimedialne ekrany czy kącik do rysowania. Na koniec polecam zajrzeć do sklepu muzealnego z biżuterią z bursztynu i gadżetami. Jeśli zostanie Ci nieco wolnego czasu, w okolicy możesz obejrzeć Kościół Rektorski Ojców Karmelitów z XIV w. i wejść na taras na jego dzwonnicy.

Godziny otwarcia, cennik oraz listę wystaw czasowych w Muzeum Bursztynu w Gdańsku znajdziesz na stronie internetowej obiektu. Na zwiedzanie wystawy głównej zaplanuj ok. 2 godziny.

14. Odpocznij na plaży w Brzeźnie i przejdź się na molo

Lokalizacja na mapie: 54.41057297, 18.63469627

Brzeźno to dzielnica Gdańska o typowo nadmorskim charakterze. Tutaj znajdziesz najpopularniejsze miejskie kąpielisko, które w każdym sezonie otrzymuje specjalne wyróżnienie (Błękitną Flagę). Jeśli szukasz bezpiecznego miejsca na kąpiel, to dobre miejsce – plaża w Brzeźnie jest strzeżona latem, a kąpielisko ma stały monitoring i całodobową ochronę. Znajdziesz tu 50 przebieralni, prysznice i kilka wypożyczalni leżaków, a także atrakcje dla dzieci, np. dmuchane trampoliny czy boisko do gry w piłkę.

W Brzeźnie przespacerujesz się też po molu, które powstało pod koniec XIX w. Aktualnie ma 136 m długości, choć jest planowana jego rozbudowa. Tuż przy nim możesz zauważyć budynki całorocznej restauracji, zaplecza sanitarnego i Centrum Ratownictwa Wodnego. Na molo i w jego okolicy działa bezpłatny internet bezprzewodowy GD@ŃSKwifi. Przy okazji możesz tu zajrzeć do knajpy Gruba Ryba, która serwuje grillowane i smażone owoce morza, np. chrupiące, smażone kalmary.

Do plaży w Brzeźnie możesz dostać się okolicznymi trasami rowerowymi i spacerowymi, które łączą Brzeźno z Sopotem. Niedaleko stąd jest też urokliwy Park Reagana, w którym możesz zorganizować grilla. Przy wejściu na molo zwróć też uwagę na gdańskiego lwa, Heweliona – Władcę mórz. To jedna z 13 figurek, które możesz znaleźć na terenie Gdańska. Jeśli chcesz znaleźć je wszystkie, polecam skorzystać z bezpłatnej aplikacji iLeo, dzięki której dowiesz się też więcej o historii danego miejsca. Myślę, że taki sposób zwiedzania może się szczególnie spodobać dzieciom. ;)

15. Odwiedź zabytkowy Dwór Artusa

Lokalizacja na mapie: 54.34889817, 18.65344537

Dwór Artusa to salon dawnego Gdańska, gdzie znajdują się ważne dzieła sztuki (np. gotycka rzeźba św. Jerzego z XV w.) i ich repliki. Znajdziesz go naprzeciw fontanny Neptuna, na Starym Mieście. Dziś dwór jest jednym z oddziałów Muzeum Gdańska, a jego wystrój jest pełen nawiązań do legend i mitów z czasów antyku i średniowiecza. To jedno z najpiękniejszych wnętrz dawnej Europy, któremu patronuje król Artur – legendarny wódz Celtów. Już na fasadzie budynku możesz zauważyć wyrzeźbione figury ludzkie, m.in. Greka Temistoklesa.

Gdańsk fontanna Dwór Artusa Rynek

Wnętrze Dworu Artusa wyróżnia się ogromnym przepychem. Zobaczysz tu największy piec kaflowy Europy z podobiznami elity politycznej XVI w., medaliony z portretami królów polskich i Marcina Lutra, a także model okrętu – feluki, zawieszony u sklepień budynków. Zbiory dworu dotyczą również formowania się kultury świeckiej gdańskiego mieszczaństwa. Dawniej Dwór Artusa był centrum życia towarzyskiego elit, służył też jako giełda zbożowa. To tutaj podejmowano najważniejsze osobistości odwiedzające Gdańsk – zwyczaj ten zresztą zachował się do dziś.

Zwiedzanie Dworu Artusa jest płatne – cennik i godziny zwiedzania sprawdzisz na stronie internetowej. Na spokojne zwiedzanie zaplanuj ok. 1 h.

16. Zobacz Muzeum Poczty Gdańskiej

Lokalizacja na mapie: 54.3551694, 18.656813601

Muzeum Poczty Gdańskiej to kolejny z oddziałów Muzeum Gdańska, który gromadzi dokumenty i inne eksponaty związane z obroną Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku na początku II wojny światowej. Muzeum znajdziesz właśnie w budynku dawnej poczty. Poznasz tu losy obrońców i ich rodzin, a także dowiesz się, jak funkcjonowała poczta jeszcze przed obroną, w czasach Wolnego Miasta Gdańska. Niektóre eksponaty dotyczą też życia zwyczajnych ludzi w 20-leciu międzywojennym.

W muzeum obejrzysz zdjęcia i dokumenty z tamtych czasów, elementy wyposażenia przedwojennej poczty i rzeczy osobiste rozstrzelanych obrońców: medaliki, okulary i złotą obrączkę. Dowiesz się też, jak wyglądał pokój urzędnika pocztowego i dawne urządzenia telekomunikacyjne, a także obejrzysz stare znaczki pocztowe. Za to w Sali Polonii Gdańskiej znajdziesz eksponaty dotyczące Polaków pracujących na poczcie, którzy stanowili zaledwie ok. 10% wszystkich pracowników. W czasie zwiedzania będzie towarzyszył Ci bezpłatny audioprzewodnik ze wspomnieniami mieszkańców Wolnego Miasta. Na koniec zwróć uwagę na pomnik znajdujący się obok muzeum, poświęcony obrońcom z września 1939 r.

Zwiedzanie Muzeum Poczty Polskiej jest płatne. Cennik i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej atrakcji. Na zwiedzanie zaplanuj przynajmniej 30 min.

17. Odwiedź świat dzikich zwierząt w gdańskim ZOO

Lokalizacja na mapie: 54.413080743, 18.534641828

Gdańskie ZOO to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. Zobaczysz tu ponad 160 gatunków zwierząt z całego świata, w tym gepardy, lwy, słonie, kapibary czy pingwiny. Wśród tych ostatnich pojawiła się nawet albinoska, Kokosanka. Przy każdym wybiegu znajdziesz tablice informacyjne, dzięki którym poznasz nawyki i zwyczaje różnych gatunków. Możesz też przyjść na specjalne pokazy karmienia, podczas których opiekunowie zwierząt opowiedzą o ich życiu i codziennej pracy w ZOO. Placówkę możesz zwiedzać samodzielnie, poruszając się po znakach lub korzystając z mapki. Możesz też skorzystać z przejażdżki Turbo Ślimakiem, busem elektrycznym.

W Gdańskim ZOO możesz zobaczyć nie tylko dzikie zwierzęta, ale też świnki wietnamskie, kozy, króliki czy alpaki. W Małym ZOO masz okazję je pogłaskać lub przytulić, możesz je również nakarmić specjalną karmą przygotowaną przez pracowników placówki. Czasami są tu organizowane zajęcia edukacyjne dla dzieci. Na koniec zwiedzania polecam zajrzeć do sklepiku z pamiątkami, który znajduje się tuż przy wejściu. Możesz też rozejrzeć się za fotobudką i zrobić sobie w niej pamiątkowe zdjęcie.

18. Wyrusz w rejs statkiem Sołdek i zwiedź gdański port

Lokalizacja wypływu Sołdka: 54.35151757, 18.658648115

Sołdek to wyjątkowy statek na gdańskim wybrzeżu – jest jednocześnie zabytkiem techniki okrętowej i statkiem wycieczkowym, którym wciąż możesz wyruszyć w rejs, rozpoczynający się na wyspie Ołowiance. To pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. Od tamtego momentu do zakończenia służby w 1981 r. Sołdek odbył prawie 1500 rejsów. Dziś możesz zwiedzić ten statek-muzeum i obejrzeć skrytą pod pokładem nowoczesną wystawę o polskim budownictwie okrętowym i handlu morskim XX w.

Do statku Sołdek na Ołowiance możesz dostać się promem pasażerskim Motława (lokalizacja: 54.35086859, 18.65780098). Z Długiego Targu dotrzesz tam w kilkanaście minut. Możesz też wybrać okrężną trasę pieszą przez Zielony Most i Zwodzony Most Stągiewny (ok. 15 min spacerem).

Na ekspozycji możesz skorzystać z multimedialnych narzędzi i zobaczyć archiwalne dokumenty, fotografie czy filmy dotyczące przemysłu okrętowego. W ładowni zobaczysz z bliska elementy konstrukcji Sołdka, a w sterowni obejrzysz zabytkowe wyposażenie rudowęglowca. Przy okazji zwiedzania statku, możesz zwiedzić przystań jachtową “Marina Gdańsk”. Myślę, że jest o wiele piękniejsza od portu nadmorskiego, a do tego znajdziesz ją niedaleko miejsca cumowania Sołdka. Przystań najlepiej prezentuje się wieczorem, gdy widać odbijające się w wodzie światła latarni.

Zwiedzanie Sołdka i rejs statkiem są płatne. Cennik i godziny wstępu do atrakcji znajdziesz na stronie internetowej.

19. Dowiedz się więcej o świecie nauki w Hevelianum – świetnej atrakcji dla dzieci

Lokalizacja na mapie: 54.35664885, 18.63901534

Hevelianum to nowoczesne centrum z interaktywnymi wystawami dotyczącymi świata nauki przeznaczone przede wszystkim dla dzieci. Znajdziesz je w zabudowaniach dawnego fortu militarnego na Górze Gradowej. Ekspozycja, jak i zajęcia prowadzone przez edukatorów dotyczą przyrody, matematyki czy historii. Możesz tu też skorzystać z atrakcji dla młodszych dzieci, np. Kreatywnego Placu Zabaw i Warsztatu Wyobraźni. 

Hevelianum warto odwiedzić w czasie wydarzeń okazjonalnych i akcji kulturalnych – najczęściej trafisz na nie w weekendy lub latem. Możesz też zobaczysz wystawę stałą o siedmiu kontynentach, na której czeka na Ciebie ok. 90 interaktywnych stanowisk. W innym zakątku Hevelianum spotkasz się z matematyką – zobaczysz, jak wygląda miliard czy sprawdzisz rachunek prawdopodobieństwa. Część wystawy poświęcona fizyce to kilkadziesiąt stanowisk, na których możesz przeprowadzić eksperymenty.

Jeśli planujesz zwiedzić Hevelianum, sprawdź kalendarium wydarzeń i godziny otwarcia na stronie internetowej atrakcji. Bilety możesz kupić online.

20. Przespaceruj się po Parku Jelitkowskim i Parku Reagana

Jeśli pogoda nad morzem Ci dopisze, polecam przespacerować się po Parku Jelitkowskim i Parku Reagana. Ten pierwszy powstał jeszcze w XIX w. jako Park Zdrojowy i znajdziesz go na Jelitkowie, dziś włączonym do dzielnicy Oliwa. W parku możesz spacerować po części miejskiej lub leśnej, a także odpocząć nad Potokiem Oliwskim. Jedną z granic parku tworzą wydmy z rzadką roślinnością. Biegnie tędy też ścieżka rowerowa, więc możesz wypożyczyć rowery w centrum, np. w Bike Rental Gdańsk, i wybrać się tu na przejażdżkę. Niedaleko znajdziesz też kąpielisko Jelitkowo.

Do Parku Jelitkowskiego z Długiego Targu dotrzesz tramwajem – musisz wysiąść na przystanku Jelitkowo. W okolicy znajdziesz kilka stacji MEVO, gdzie możesz wypożyczyć rower z aplikacją o tej samej nazwie.

Park Reagana to kolejne pięknie miejsce w Gdańsku i jeden z najnowszych parków miejskich. Powstał na dawnych ogródkach działkowych po odwodnieniu zalanych terenów. Tutaj również możesz skorzystać ze ścieżek rowerowych, a także odwiedzić z dziećmi Krainę Zabawy – największy plac zabaw w Gdańsku z miejscem do jazdy na rolkach i deskorolce. W Parku Reagana możesz też zobaczyć pomnik tego prezydenta USA i papieża Jana Pawła II. Są tu też specjalnie wyznaczone miejsca do grillowania i palenia ognisk, więc możesz zorganizować tutaj letni piknik. Zwiedzanie obu parków jest bezpłatne.

Powered by GetYourGuide

21. Poznaj iluzje optyczne w Muzeum Złudzenia i Iluzji DeJavu

Lokalizacja na mapie: 54.347395135, 18.66339075

Muzeum Złudzenia i Iluzji DeJavu to miejsce, które łączy w sobie znane iluzje optyczne z innymi, pozornie magicznymi sztuczkami. Dzięki zastosowaniu sztuki cyfrowej udało się stworzyć tu interaktywną przestrzeń, dzięki której dowiesz się, jak oszukują Cię własne zmysły. Zobaczysz tu ok. 100 różnych sztuczek i poznasz sposób ich działania – dla mnie to ciekawe połączenie nauki z dobrą zabawą, zwłaszcza dla dzieci.

Z Długiego Targu do Muzeum DeJavu dotrzesz pieszo w ok. 10 min. Po drodze musisz przejść przez Zielony Most i Zwodzony Most Stągiewny.

W Muzeum DeJavu możesz poznać iluzje optyczne i dźwiękowe w pomieszczeniach tematycznych. Często doświadczysz tu zmiany perspektywy i zaobserwujesz ciekawą grę świateł. Możesz też zajrzeć do pokoju luster, “ruchomego” tunelu lub zrobić ogromne bańki mydlane. Samych eksponatów wbrew pozorom nie ma tak wiele, dlatego muzeum zwiedzisz w ok. 30–40 min. Myślę, że to dobre miejsce dla osób, które lubią robić ciekawe zdjęcia – znajdziesz tu sporo atrakcji, które będą dobrze wyglądać.

Wstęp do Muzeum Złudzenia i Iluzji DeJavu jest płatny (bilety możesz kupić online). Godziny otwarcia i informacje o cenach biletów znajdziesz na stronie internetowej obiektu.

22. Odwiedź koło widokowe AmberSky i spójrz na miasto z innej perspektywy

Lokalizacja na mapie: 54.352977484, 18.66159502

AmberSky to koło widokowe, które umożliwi Ci spojrzenie na Gdańsk z nowej perspektywy. Diabelski młyn ma wysokość 50 m n.p.m. i zobaczysz z niego Stare Miasto, Stocznię Gdańską, wzgórza morenowe, a nawet Hel. Przejażdżka trwa ok. 15 min, co pozwoli Ci na spokojne oglądanie starych żurawi wznoszących się nad miastem czy bursztynowego stadionu. Moim zdaniem warto tu zajrzeć również wieczorem, by podziwiać światła Gdańska.

Godziny otwarcia koła widokowego AmberSky sprawdzisz na Facebooku, a cennik jest dostępny na stronie internetowej atrakcji.

Gdańsk rzeka zachód słońca

Koło widokowe AmberSky znajdziesz na Ołowiance, dawniej zrujnowanej wyspie, którą na szczęście zrewitalizowano. Z jednej strony opływa ją Motława, a z drugiej Kanał na Stępce. Możesz tu dotrzeć promem Motława (lokalizacja: 54.35087992677366, 18.657776016385384). Dziś wyspa to ciekawe miejsce zarówno dla turystów, jak i miejscowych, którzy mogą tu odwiedzić np. Polską Filharmonię Bałtycką. Przy okazji przejażdżki diabelskim młynem możesz tu zrobić sobie zdjęcie przy świecącym napisie GDAŃSK (lokalizacja na mapie: 54.352983897, 18.659934606). W okolicy są też ławeczki, na których możesz odpocząć po spacerze.

Jeśli zgłodniejesz, na Ołowiance możesz zajrzeć do restauracji Filharmonia. To dość elegancki lokal, w którym masz okazję spróbować np. kaszubskiej zupy musztardowej, a także dań rybnych, np. łososia z pieca.

23. Poznaj sztukę i kulturę ludową w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku to jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Dziś składa się z kilku oddziałów gdańskich – Sztuki Dawnej, Sztuki Nowoczesnej, Sztuki Współczesnej, Etnografii i Gdańskiej Galerii Fotografii. Istnieją też dwa oddziały poza miastem, w tym Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które zwiedzaliśmy podczas wycieczki po Kaszubach. Tym razem skupię się na opisaniu oddziałów, które możesz zwiedzić podczas wycieczki do Gdańska. ;)

Główny gmach muzeum znajdziesz przy ul. Toruńskiej – tu obejrzysz wystawę sztuki dawnej, w tym malarstwa flamandzkiego i holenderskiego (np. obraz Hansa Memlinga “Sąd Ostateczny”), a także gdańskiego. Na wystawie jest też wiele rysunków, rycin i mebli gdańskich oraz północnoeuropejskich, a także kolekcja ceramiki z niemal całej Europy. Jeśli to dla Ciebie za mało, sprawdź oddział Sztuki Nowoczesnej przy ul. Cystersów – tu dominuje malarstwo polskie XIX i początku XX w. Podobnie jak w oddziale Sztuki Dawnej, jest tutaj dużo prac gdańszczan, np. Studnickiego i Wnukowej. Z kolei w oddziale Sztuki Współczesnej NOMUS (Nowe Muzeum Sztuki) przy ul. Jaracza obejrzysz Gdańską Kolekcję Sztuki Współczesnej miejscowych artystów, przekazaną muzeum w depozyt.

Przy ul. Cystersów znajdziesz też Oddział Etnografii, w którym obejrzysz blisko 9000 eksponatów związanych z kulturą ludową. Są tu zbiory dotyczące Pomorza, w tym zabytkowe meble, ale i obiekty pochodzące z Kujak czy Warmii i Mazur.  Ciekawą częścią wystawy jest kolekcja pozaeuropejska, na której możesz obejrzeć przede wszystkim broń, ceramikę i ozdoby z innych kontynentów. Na koniec pozostaje Gdańska Galeria Fotografii przy ul. Jaracza. To zdjęcia o charakterze regionalnych i historycznym, związane głównie z Gdańskiem i Kresami.

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu do poszczególnych oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku możesz sprawdzić na stronie internetowej placówki.

24. Odpocznij od miejskiego zgiełku na Wyspie Sobieszewskiej

Lokalizacja na mapie: 54.33694730, 18.87502538

Wyspa Sobieszewska to miejsce, w którym odpoczniesz od zgiełku miasta. Znajdziesz ją w nadmorskiej dzielnicy Sobieszewo, ok. 15 min jazdy samochodem od centrum Gdańska. Teren ma status wyspy ekologicznej, dlatego jest praktycznie niezmieniany przez człowieka. Możesz tu spokojnie oddychać morskim powietrzem z wysoką zawartością jodu i wypocząć na czystej, piaszczystej plaży. Jest ona najdłuższą plażą w Gdańsku i możesz na niej obserwować ciekawe gatunki ptaków (na wyspie znajdziesz dwa rezerwaty, Ptasi Raj i Mewią Łachę).

W rezerwatach na Wyspie Sobieszewskiej możesz spacerować po specjalnych ścieżkach edukacyjnych, które pozwolą Ci lepiej poznać tutejsze ptactwo wodne i błotne. W rezerwacie Mewia Łacha żyją nawet bałtyckie foki – to jedyne miejsce nad polskim Bałtykiem, gdzie występują w sposób naturalny. Podczas spaceru po sobieszewskiej plaży rozglądaj się za bursztynem – możesz tu znaleźć wyjątkowe okazy. Wejdź też na najwyższe wzniesienie wyspy – Górę Mew (35 m n.p.m.).

Na Wyspę Sobieszewską możesz dostać się autobusami ZTM Gdańsk (linie nr 112 i 186). W okresie letnim możesz skorzystać z tramwaju wodnego, który cumuje tuż obok gdańskiego Żurawia – rejs trwa ok. 90 min.

25. Poznaj przeszłość Pomorza w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Lokalizacja na mapie: 54.349889943, 18.656484742

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku to miejsce, w którym poznasz dawne dzieje północnej Polski, a także kulturę materialną mieszkańców Gdańska i jego okolic. Muzeum do dziś prowadzi badania archeologiczne, dzięki którym możesz w nim zwiedzać ciekawą wystawę stałą. Placówka ma kilka oddziałów, a dwa z nich znajdziesz właśnie w Gdańsku – “Błękitnego Baranka” i Piwnicę Romańską.

“Błękitny Baranek” to zabytkowy spichlerz z XVI w., w którym znajdziesz wystawy dotyczące gdańskiej Wyspy Spichrzów i pracy archeologa. Zobaczysz tu efekty wykopalisk, m.in. monety, biżuterię, naczynia czy inne przedmioty codziennego użytku. Ważną częścią wystawy są multimedialne prezentacje o zbiorach spichlerza. Drugi oddział, Piwnicę Romańską, znajdziesz w centrum Gdańska, na placu Dominikańskim. Budynek w stylu romańskim to pozostałość po XIII-wiecznym Klasztorze Dominikanów. Na wystawie obejrzysz film o terenach dawnego klasztoru i zobaczysz efekty prac wykopaliskowych. Przygotowano tu specjalne animacje komputerowe, które urozmaicają zwiedzanie.

26. Narodowe Muzeum Morskie i Szlak fortyfikacji nadmorskich

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku to prężnie działająca instytucja kultury, pod którą podlegają najważniejsze zabytki morskie w mieście. Oddziały tego muzeum to m.in. słynny Żuraw, Spichlerze na Ołowiance, wystawa na statku Sołdek, Ośrodek Kultury Morskiej, a także gdyński statek Dar Pomorza i inne obiekty w Tczewie czy na Helu. W każdym z tych miejsc możesz lepiej poznać znaczenia morza, żeglugi, szkutnictwa i rybołówstwa dla mieszkańców Gdańska.

Godziny otwarcia poszczególnych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego, cennik i dostępne formy zwiedzania znajdziesz na stronie internetowej muzeum.

Jeśli chcesz poznać lepiej nadmorską część Gdańska, możesz przespacerować się po krótkim szlaku fortyfikacji nadmorskich. Punktem rozpoczęcia może być pętla tramwajowa Gdańsk Stogi albo pętla autobusowa Górki Zachodnie. Biegnie on wśród nadmorskich lasów i zobaczysz na nim kilka obiektów o charakterze militarnym, głównie relikty baterii artyleryjskich i stare bunkry – a to wszystko w otoczeniu malowniczej przyrody i lasu wydmowego. Możesz też zwiedzić wybrane elementy szlaku, poruszając się komunikacją miejską.

Szlak fortyfikacji nadmorskich ma kolor czerwony i długość ok. 8 km. Ciągnie się między Stogami a Górkami Zachodnimi. Jego przejście zajmie Ci ok. 2 h.

27. Muzeum Figur Woskowych Baszta Tajemnic

Lokalizacja na mapie: 54.347387182, 18.659832497

Muzeum Figur Woskowych Baszta Tajemnic to tak naprawdę zespół kilku atrakcji rozmieszczonych na pięciu kondygnacjach XVI-wiecznej Baszty Stągiewnej. Jeśli po zwiedzeniu najważniejszych atrakcji miasta wciąż brakuje Ci wrażeń, to może być ciekawy punkt Twojej wycieczki – zwłaszcza że znajduje się ok. 400 m od Długiego Targu. Możesz tu zobaczyć wystawę figur woskowych znanych postaci historycznych i filmowych, przejść się po wystawie “Piracka Przygod”a z Labiryntem Luster, obejrzeć film w kinie 7D, a także skorzystać z tarasu widokowego. Na jednym z pięter znajdziesz też atrakcję dla odważnych – Dom Strachu.

W gdańskim Muzeum Figur Woskowych masz okazję zrobić sobie zdjęcie ze swoim idolem w woskowej formie. Niestety, jak to często bywa w tego typu miejscach, niektóre postaci nie przypominają swoich “realnych” odpowiedników. Jednak sztuka robienia figur z wosku jest trudna, o czym możesz się przekonać w czasie Warsztatów Tworzenia Figur Woskowych. Wszystkie atrakcje znajdują się pod dachem, więc możesz tu przyjechać bez względu na pogodę. Większość atrakcji jest dostępna dla małych dzieci (poza Domem Strachów). Wstęp do tej części jest dodatkowo płatny.

Godziny otwarcia oraz cennik znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Figur Woskowych. Na zwiedzanie zaplanuj ok. 30 min.

28. Zagraj na starych automatach w salonie gier Flipper Stacja

Lokalizacja na mapie: 54.35626646, 18.651497528

Flipper Stacja to szczególne miejsce w Gdańsku, stworzone przez pasjonatę starych gier z lat 80. i 90. Interaktywne muzeum gier jest dobrym miejscem, by powspominać dzieciństwo oraz pokazać młodszym osobom, jak kiedyś wyglądało granie na automatach. Znajdziesz tu w większości bardzo dobrze zachowane automaty arcade, flippery, symulatory i konsole różnego rodzaju z XX w. Miejsce powstało w 2020 r., więc sprzęt nie został jeszcze zużyty przez odwiedzających. ;)

Do Flipper Stacji dotrzesz z Długiego Targu w ok. 15 min spacerem. Nie dojeżdża tu żaden autobus czy tramwaj, a trasa piesza biegnie głównie przez malownicze uliczki Głównego Miasta.

Flipper Stacja była dla mnie sporym zaskoczeniem – jest tu bardzo dużo maszyn, w tym 65 w pełni sprawnych flipperów. Możesz tu wrócić pamięcią do lat dzieciństwa i doświadczyć klasycznych gier na nowo. Zagrasz tu w Mortal Kombat, Streets of Rage czy Metal Slug. Polecam skorzystać z okazji i porozmawiać z obsługą – mają sporą wiedzę na temat gier i chętnie pomogą, gdyby coś się zacięło. Na stacji możesz też napić się zimnego piwa. Jeśli takie miejsca to Twoje klimaty, polecam kupić bilet na cały dzień.

29. Wpadnij na koncert do Klubu B90

Lokalizacja na mapie: 54.364822542, 18.64831955

Klub B90 to jeden z najbardziej znanych obiektów koncertowych na mapie Gdańska. Znajdziesz go na kultowej ul. Elektryków, w okolicach dawnej Stoczni Gdańskiej. Klub zajmuje przestrzenie industrialne, nawiązuje do nich też wystrojem. Są tu dwie niezależne sceny, a sam budynek jest w stanie pomieścić do 1500 osób. Posłuchasz tu, przede wszystkim, muzyki alternatywnej, rocka, metalu czy punka. Czasem zdarzają się też koncerty jazzowe i gatunków pokrewnych, jak również festiwale, np. Mystic Festival czy Soundrive Festival.

Klub B90 to industrialny magazyn o surowym klimacie, idealnym dla koncertów muzyki niezależnej o nieco mroczniejszym klimacie. Zobaczysz tu zabytkowe kolejowe wrota i bramy, a także drewniane kinkiety. Ze względu na specyficzny wystrój, klub bywa też miejscem wydarzeń kulturalnych i imprez firmowych. Jego wadą są niestety kolumny, które mogą utrudnić Ci oglądanie występów. Weź je pod uwagę, wybierając swoje miejsce. W klubie możesz też skorzystać z baru lub zająć miejsce na antresoli.

Pełną listę wydarzeń w klubie B90 znajdziesz na stronie internetowej lokalu. Obiekt ma 150 miejsc parkingowych. Możesz tu dojechać z centrum tramwajem (przystanek Stocznia SKM), pociągiem SKM (stacja Gdańsk Stocznia) albo autobusem (przystanek Jana z Kolna).

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze