Atrakcje Helu: 17 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 22 kwietnia 2024 r.
Hel atrakcje co warto zobaczyć Cypel Helski
Hel atrakcje co warto zobaczyć Cypel Helski

Szukasz atrakcji Helu, które warto zobaczyć w czasie urlopu? Hel to popularne miasteczko położone na końcu Półwyspu Helskiego, które jest rajem dla kitesurferów, plażowiczów i miłośników historii. Słynie z piaszczystych plaż nad Bałtykiem i Zatoką Gdańską, które spotykają się w Cyplu Helskim, obowiązkowym punkcie zwiedzania Helu. Miasto to jednak nie tylko plaże i morze – będziesz miał tu co robić nawet w gorszą pogodę.

Turystyczne życie Helu – jednej z najciekawszych atrakcji na weekend na Pomorzu – toczy się wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego i ulicy Morskiej. Jest tu lubiane przez dzieci Fokarium i zajmujące unikalny budynek Muzeum Rybołówstwa. W lasach dookoła Helu czekają militarne zabytki z czasów II wojny światowej i muzea idealne na przerwę od plażowania.

Hel to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości nad polskim morzem, ale krótki spacer pozwoli Ci znaleźć ciszę na plażach pustych nawet w sezonie. Przygodą jest też podróż pociągiem po Półwyspie Helskim, z którego zobaczysz morze i zatokę. W przewodniku znajdziesz 17 atrakcji, które warto zobaczyć i rzeczy, które warto zrobić w Helu.

1. Odwiedź Cypel Helski, gdzie Bałtyk łączy się z Zatoką Gdańską

Zwiedzanie Helu warto zacząć od Cypla Helskiego – małego “dzióbka” w południowej części miasta. Cypel Helski to ostatni punkt Półwyspu Helskiego i miejsce, gdzie “główny” Bałtyk spotyka się z wodami Zatoki Gdańskiej. Punkt zmienia lekko położenie w zależności od poziomu wody i prądów morskich.

Jak dojść na Cypel Helski? Prowadzi do niego nadmorska promenada. Dojdziesz do niej, kierując się na południe ulicą Morską. Trasa robi kółko nad wydmami i zakręca do lasu, którym wrócisz potem do centrum Helu. Wygodnie przejedziesz nią rowerem i dziecięcym wózkiem.

Hel Cypel Helski

Spacerując na Cypel, miniesz Kopiec Kaszubów, symboliczny początek Polski. Obok są też fundamenty dawnego Stanowiska Ogniowego nr 1, jednego z elementów helskich fortyfikacji. Z kładki możesz zejść na plażę i dojść do samego Cypla, a potem rozłożyć się z kocem na plaży.

Promenada jest punktem widokowym na morze i statki wpływające do Zatoki Gdańskiej. Po drodze zauważysz kilka tablic informacyjnych z atrakcjami Mierzei Helskiej. Przychodzę tu za każdym razem, gdy jestem na Helu – czasami od razu po tym, jak przyjadę tu pociągiem.

2. Poszukaj w lasach wojskowych obiektów ze Szlaku Fortyfikacji

Z promenady przy Cyplu Helskim polecam Ci wrócić do miasta prowadzącą przez las ulicą Kuracyjną. Po jej obu stronach zobaczysz ślady dawnej obecności wojska, strzegącego Półwyspu Helskiego. W lesie kryją się schrony, stanowiska ogniowe, baterie artyleryjskie i punkty kierowania ogniem.

Wiele miejsc możesz obejrzeć tylko z zewnątrz. Zwiedzić w środku możesz jeden ze schronów, w którym zorganizowano wystawę Makabra XX wieku. W kilkunastu salach poznasz mroczną historię wojen XX wieku. Punkt prowadzi grupa lokalnych aktywistów “Alternatywny Cypel”.

Bilety do Makabry XX wieku kupisz przed wejściem do schronu. Szukaj przy ul. Kuracyjnej tablicy informacyjnej kierującej do atrakcji (kilkadziesiąt metrów od plaży). Wnętrze jest ciemne i ponure – może to nie być idealna atrakcja dla małych dzieci. 

Hel Makabra XX wieku

Po drugiej stronie ulicy Kuracyjnej, we wnętrzach kolejnego bunkra, stowarzyszenie prowadzi wystawę Morskie Tajemnice, kierowaną do rodzin z dziećmi. Obejrzysz tam m.in. duże akwarium z bałtycką fauną i makietę przedwojennego portu. Dzieciaki będą też mogły złożyć własny kuter rybacki.

Możesz dojść też do dobrze zachowanej 21. Baterii Artylerii Przeciwlotniczej przy wejściu nr 66 na plażę. Polecam Ci wypożyczyć rower i tropić militarne zabytki na ponad 10 km Szlaku Fortyfikacji, którego główna, niebieska ścieżka zaczyna się przy dworcu kolejowym. Rower to moim zdaniem dobry sposób na zwiedzanie okolicy.

3. Odwiedź Fokarium Stacji Morskiej i poznaj zwyczaje bałtyckich fok

Grubiutkie i wąsate foki to uwielbiane przez turystów mieszkanki wybrzeża Bałtyku. Można je czasami spotkać w naturalnym środowisku, np. niedaleko ujścia Wisły do morza przy Wyspie Sobieszewskiej (zajechałem tam przy okazji szukania najlepszych miejscowości na urlop nad Bałtykiem), ale w Helu mają swój kolejny dom. W Fokarium Stacji Morskiej dbają o zachowanie ich populacji w Morzu Bałtyckim.

Na stronie Fokarium znajdziesz szczegóły zwiedzania (ceny biletów i godziny otwarcia). Miej przygotowane po dwie monety 5 zł na osobę, bo będziesz ich potrzebował do przejścia przez bramki na wejściu.

Hel Zatoka Gdańska wybrzeże

Wskazówka z mojego doświadczenia: przyjdź do Fokarium 15-20 minut przed pokazami, bo gromadzi się na nich sporo osób i trudno może być znaleźć dobry punkt obserwacyjny. Zachowuj się spokojnie i cicho, żeby niepotrzebnie nie stresować i tak już zdenerwowanych tłumami fok.

Fokarium należy do Uniwersytetu Gdańskiego i jest atrakcją turystyczną trochę “przy okazji”. Podstawowym celem fokarium jest lepsze poznanie zwyczajów bałtyckich fok i leczenie tych w gorszej kondycji. Przez szkodliwą działalność człowieka, liczba fok z roku na rok maleje. W Fokarium spodobała mi się prelekcja o życiu fok. Polecam wzięcie w niej udziału – odbywa się dwa razy dziennie, o 11:00 i 14:00. Po prelekcji możesz zobaczyć karmienie fok i obejrzeć ekspozycję. Możesz też przekazać darowiznę na rzecz Fokarium.

4. Sprawdź widok z latarni morskiej w Helu

W lasach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego kryje się zabytkowa latarnia morska, która jest otwarta dla turystów w czasie sezonu wakacyjnego. To najwyższy w okolicy punkt widokowy na Hel i Morze Bałtyckie.Do latarni dojdziesz z centrum miasta prowadzącą przez las ulicą Bałtycką.

Na górę prowadzi ponad 200 schodów w spiralnej klatce schodowej (dokładnie takiej, jaką kojarzysz z filmów). W sezonie będziesz pewnie musiał odstać swoje w kolejce przed wejściem, bo latarnia jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Helu.

Hel latarnia morska i miasto z drona
Latarnia morska wyłania się z gęstego lasu, który pokrywa tę część Półwyspu Helskiego

Bilety do latarni morskiej na Helu kupisz w kasie przed wejściem (zapłacisz kartą). Jeśli nie lubisz tłumów, przyjdź tutaj na początku dnia (ok. 10:00, a wakacje ok. 9:00) – zanim pojawią się największe grupy turystów. 

Szczyt latarni to przeszkolony punkt widokowy – nie możesz wyjść ze środka na zewnętrzny pomost. Na górze działa klimatyzacja, ale w lecie i tak jest tu gorąco. Nagrodą za wspinaczkę będzie widok na las i wody otaczające Mierzeję Helską z trzech stron. No i w wietrzne dni nie będzie Ci wiało w twarz. ;)

5. Przespaceruj się Bulwarem Nadmorskim i Parkiem Wydmowym

W zwiedzaniu Helu nie pomiń spaceru Bulwarem Nadmorskim, który zaprowadzi Cię do Fokarium, Muzeum Rybołówstwa Morskiego i Parku Wydmowego. Przyszykuj się na gwarną atmosferę i tłumy turystów w letnim sezonie, bo to centrum turystycznego życia miasteczka.

Park Wydmowy to niewielki park, w którym zamiast drzew zobaczysz wydmy porośnięte nadmorską roślinnością. Przechodzi nad nimi kładka z kilkoma wiatami i zejściem na plażę. Z kładki zobaczysz Zatokę Gdańską – to też dobry punkt do obserwowania zachodów słońca.

Hel wybrzeże plaża spacer dziewczyna
Po Helu miło spaceruje się też poza sezonem, gdy możesz mieć całą plażę tylko dla siebie (tak, jak Natalia!)

Chcesz spróbować nurkowania? Możesz zapisać się na indywidualne szkolenia (np. w Bazie Nurkowej Hel), a później zanurkować przy jednym z wraków w okolicach Helu (np. kutra Bryza K18 niedaleko Parku Wydmowego).

Równolegle do Bulwaru Nadmorskiego ciągną się ulice Morska i Maszopów z restauracjami, food truckami, budkami z lodami i masą przeróżnych sklepików. W sezonie czasami trzeba poczekać chwilę na wolny stolik. Na dobrą rybkę zajrzyj do Starej Wędzarni albo do Dorsza i Spółki.

Na końcu Bulwaru, obok wejścia do portu i Muzeum Rybołówstwa Morskiego, stoi 5-metrowy pomnik Neptuna. Jego autor wzorował się na rzeźbie Neptuna z włoskiej Bolonii. Pomnik dobrze wygląda z dawnym kościołem ewangelickim św. Piotra i Pawła w tle. Natalia poleca zrobić tu zdjęcie wieczorem.

6. Odwiedź Muzeum Rybołówstwa Morskiego

W budynku dawnego kościoła św. Piotra i Pawła mieści się teraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Wystawa zajęła zaadaptowane wnętrze kościoła z XV wieku. Budynek ucierpiał w czasie II wojny światowej, ale udało się go odbudować i po wojnie stał się muzeum.

W helskim Muzeum Rybołówstwa Morskiego poznasz kulisy pracy rybaków z tej okolicy. Zajrzysz m.in. do warsztatu szkutnika, czyli specjalisty od budowy statków, poznasz sposoby połowu ryb i zobaczysz zabytkowe łodzie. To niepowtarzalna okazja, żeby obejrzeć statki… we wnętrzu kościoła. ;)

Muzeum Rybołówstwa Kołobrzeg
Praca rybaka była dla mnie tajemnicą do czasu, gdy zajrzałem do Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Wejdź też na wieżę widokową, która dawniej była ważnym punktem nawigacyjnym dla statków przypływających do Helu. Z drewnianej wieży dobrze widać najbliższą okolicę – ruchliwy port, uliczki Helu i Zatokę Gdańską. Jeśli chcesz zobaczyć więcej, polecam Ci wejście na latarnię morską.

Przed zwiedzaniem, sprawdź na stronie muzeum aktualne godziny otwarcia i ceny biletów. Wystawa zajmuje kilka pięter, ale możesz poruszać się między nimi windą (dojedziesz nią również na taras widokowy). 

7. Poszukaj dawnych rybackich domków przy ulicy Wiejskiej

Współczesny Hel to nowoczesna miejscowość wypoczynkowa. Da się tu jednak znaleźć ślady dawnych czasów, w których Hel był rybacką osadą o spójnej i prawie identycznej zabudowie. Poszukiwania zacznij na ulicy Wiejskiej.

Historia dawnych rybackich domków przy Wiejskiej sięga I połowy XIX wieku. Miały charakterystyczne cechy: konstrukcję ryglową (tzw. mur pruski, czyli drewniane belki i białe ściany z cegły), dwuspadowe dachy i frontowe ściany skierowane do ulicy. Aby je od siebie odróżnić, rybacy na szczytach montowali drewniane ozdoby (tzw. korony).

Ustka domy rybackie
Budynki o konstrukcji szachulcowej znajdziesz na tylko w Helu, ale również w Ustce (na zdjęciu)

Zajrzyj do restauracji Maszoperia przy ul. Wiejskiej 110, która mieści się w dwóch zabytkowych domkach. W środku od razu zauważysz rustykalny wystrój w klimacie starej, rybackiej chaty z dużą ilością drewna. W Maszoperii podają ryby i owoce morza. Polecam specjalność miejsca, czyli sandacza w pysznym sosie kurkowym.

Zobacz też budynek przy Wiejskiej 78 (siedziba helskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego). Konstrukcję ryglową znajdziesz jeszcze w zbudowanym współcześnie Domu Morświna przy Portowej 4. Budynek dawniej zajmowała część Muzeum Rybołówstwa Morskiego, ale dzisiaj jest nieczynny.

8. Poznaj militarną historię w Muzeum Obrony Wybrzeża

W okresie międzywojennym turyści nie mieli wstępu do Helu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na krańcu półwyspu (od granic Juraty aż po Hel) utworzono Rejon Umocniony Hel. O historii wojskowego Helu i walk na półwyspie dowiesz się w Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW).

Muzeum opowiada o historii budowy Rejonu Umocnionego, niemieckiej rozbudowie w czasach II wojny światowej i działaniach polskiego wojska w czasach PRL. Zajmuje dawne obiekty niemieckiej baterii artylerii, co dodaje autentycznego klimatu. MOW to część Helskiego Kompleksu Muzealnego (zobacz mapę obiektów).

Hel bunkier las
Lasy dookoła Helu były dawniej skrzętnie ukrytą jednostką wojskową, która dbała o bezpieczeństwo Polski

Wskazówka: Z doświadczenia wiem, że najlepszą opcją jest kupienie karnetu na wszystkie obiekty. Obejmuje też Muzeum Helu, Muzeum Kolei Helskich z przejazdem kolejką, wieżę kierowania ogniem niedaleko MOW i baterię na Cyplu Helskim. Możesz go wykorzystać w kilka dni (nie ma okresu ważności). 

Obiekt nosi imię Zbigniewa Przybyszewskiego, który dowodził trwającą ponad miesiąc, bohaterską obroną Helu we wrześniu 1939 r. Zwiedzisz tu historyczne wystawy i zobaczysz dawne wyposażenie wojska. Darmowe parkingi znajdziesz przy głównej drodze prowadzącej do Helu.

9. Przejedź się kolejką wąskotorową do Muzeum Kolei Helskich

Obecność wojska na Półwyspie Helskim i okolicach Helu wymagała dobrej logistyki. Nadmorskie lasy pokryła sieć torów, którymi zaopatrzenie miało dostawać się do ważnych punktów Rejonu Umocnionego. O znaczeniu helskich wąskotorówek dowiesz się więcej w Muzeum Kolei Helskich.

Uwaga: działanie kolejki wąskotorowej jest tymczasowo zawieszone. Istnieje jednak szansa, że będzie ona dostępna w sezonie 2023 – zapytaj o nią przy okazji wizyty w muzeum. Nadal możesz jednak zwiedzać bez ograniczeń Muzeum Obrony Wybrzeża i Muzeum Kolei Helskich. 

Sztutowo Kolej Wąskotorowa
Kolejki wąskotorowe na Helu służyły wojsku, ale na polskim wybrzeżu są też koleje osobowe (np. w Sztutowie)

Przygodę ze zwiedzaniem zacznij od przejazdu wąskotorową kolejką wojskową ze stanowiska artyleryjskiego B2 (Bruno). Do Muzeum Kolei Helskich możesz też dojść pieszo (idąc wzdłuż głównej drogi na Hel) albo dojechać samochodem (ok. 1 km od Muzeum Helu, w stronę Juraty).

Z wystawy w dawnym magazynie amunicji dowiesz się więcej m.in. o wykorzystaniu kolei w dostawach broni i sprzętu dla żołnierzy walczących w czasie obrony wybrzeża oraz jej znaczeniu dla łączności z dowódcami.

10. Spójrz na Półwysep Helski z pokładu pociągu

Trasa pociągu z Władysławowa na Hel to jedna z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce. Tory biegną równolegle do bałtyckiej plaży i drogi prowadzącej na Hel. W najwęższych fragmentach Mierzei Helskiej będziesz w stanie zobaczyć z okien zarówno Bałtyk, jak i wody Zatoki Gdańskiej.

Uwielbiam wakacyjną atmosferę, która zawsze budzi się we mnie w czasie podróży pociągiem na Hel. Docierają tu sezonowe pociągi z wielu zakątków Polski i codzienne połączenia z Trójmiasta. W sezonie w pociągach potrafi był tłoczno, a regionalne pociągi nie mają rezerwacji miejsc. W Helu nie ma kasy biletowej – bilety kupisz w pociągu.

Półwysep Helski i Zatoka Pucka z drona
Nie pamiętam, ile razy jechałem już pociągiem z Władysławowa do Helu – za każdym razem zaskakuje mnie coś pięknego

Pociągiem możesz pojechać na wycieczkę do najważniejszych punktów Półwyspu Helskiego Juraty, Jastarni, Kuźnicy, Chałup i Władysławowa. Ze stacyjek w kilka minut dojdziesz na plażę. Mierzeja Helska jest najwęższa na odcinkach Władysławowo – Chałupy i Kuźnica – Jastarnia. Tam masz największą szansę zobaczyć równocześnie Bałtyk i Zatokę.

11. Zobacz rekordową rzeźbę w Parku Rzeźby Kaszubskiej

Do helskiego dworca kolejowego (zbudowanym techniką ryglową – tak, jak dawne rybackie domki przy ul. Wiejskiej) przylega park, w którym obejrzysz najdłuższą na świecie rzeźbę wykonaną z jednego kawałka drewna. To część plenerowej Galerii Rzeźby Kaszubskiej.

Między alejkami stoi kilkanaście drewnianych rzeźb wykonanych w stylu kaszubskim. Wszystko jest tu spójne – ławeczki, a nawet obudowy do koszów na śmieci wykonane są z drewna. Najważniejszą atrakcją jest mająca ponad 15 metrów rzeźba “Rzepka”.

Rekordzistka nawiązuje do wiersza Juliana Tuwima – rzepkę starają się przepchać na swoją stronę drewniane postaci, które powinieneś jeszcze pamiętać z dzieciństwa. “Wnuczek za babcię, babcia za dziadka, dziadek za rzepkę”. ;) Do stworzenia rzeźby wykorzystano drzewo powalone przez piorun.

12. Wypłyń w rejs po Bałtyku lub skorzystaj z tramwaju wodnego do Trójmiasta

Z portu w Helu odpływają statki, które zabiorą Cię w rejs po Bałtyku i szybko dowiozą do Trójmiasta. Taka wycieczka urozmaici Ci urlop pełen plażowania i zwiedzania okolicy. Do wyboru masz wolne rejsy wycieczkowe i tramwaj wodny, który w sezonie płynie do Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Tramwaj wodny kursuje weekendowo od maja do września, a w czasie wakacji codziennie. Podróż Zatoką Gdańską jest nawet dwukrotnie szybsza od jazdy do Trójmiasta samochodem malowniczą, ale zatłoczoną w sezonie drogą. Rejsy dostępne danego dnia sprawdzisz w helskim porcie.

Gdynia Orłowo Klif dziewczyna
Możesz ruszyć z Helu na wycieczkę do Trójmiasta i odwiedzić moje ulubione spacerów, czyli Klif Orłowski

Możesz też ruszyć w rejs po Bałtyku na statku wycieczkowym albo skorzystać z połączonego ze zwiedzaniem rejsu Hel – Gdynia – Hel. Jeśli jesteś gotowy na ekstremalne przeżycia (i większy wydatek), wsiądź do rozpędzającego się do 100 km/h wodnego taxi i w 15 minut dopłyń do Trójmiasta.

A gdyby tak wypłynąć w Bałtyk na połów dorsza albo łososia? Na Helu możesz skorzystać z pełnomorskich rejsów wędkarskich. Nie musisz mieć doświadczenia ani sprzętu – zostaniesz odpowiednio przeszkolony, a załoga wypożyczy Ci wszystko, co potrzebne.

13. Obejrzyj wschód słońca na helskiej plaży

Na urlopie niekoniecznie chce się wstawać w środku nocy i oglądać wschód słońca, ale zapewniam Cię, że doświadczenie jest warte takiego poświęcenia! W lipcu słońce wschodzi nad helskimi plażami chwilę po godzinie 4:00. Ubierz się ciepło, bo poranki bywają chłodne i wietrzne.

Cypel Helski plaża
Okolica Cypla Helskiego to jedno z moich ulubionych miejsc do obserwacji Bałtyku (nawet, jeśli trzeba wstać w środku nocy!)

Gdzie oglądać wschód słońca w Helu? Najpiękniej wschód słońca będzie wyglądał na jednej z plaż. Możesz przyjść na Cypel Helski albo lasem dotrzeć do wejścia na plażę nr 66. Czasami w mieście organizowane są zajęcia z jogi na plaży (również o wschodzie) – sprawdź profil Joga na Helu.

14. Wyrusz na wycieczkę rowerową po Mierzei Helskiej

Rowerowa trasa wzdłuż Półwyspu Helskiego to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce i świetny pomysł na jednodniową wycieczkę po okolicy. Prowadzi blisko plaż, nadmorskich lasów i zabytków militarnych (początek trasy wiedzie Szlakiem Fortyfikacji Helskich).

Trasa przebiega przez Nadmorski Park Krajobrazowy i obok rezerwatu przyrody Helskie Wydmy (możesz go przejść krótką ścieżką edukacyjną). Rowerem dojedziesz w okolice ruin latarni morskiej na Górze Szwedów, działającej od 1936 do 1990 r.

Hel ścieżka rowerowa przy morzu
Ścieżka rowerowa na Półwyspie Helskim jest w dużej części utwardzona, ale prowadzi też lasem

Leśna ścieżka rowerowa z Helu do Juraty ma ok. 10 kilometrów, więc powoli przejedziesz ją w niecałą godzinę. Możesz jechać dalej w kierunku Jastarni i Chałup albo wrócić do Helu tą samą drogą. Gdybyś mocno się zmęczył, w drodze powrotnej możesz zawsze skorzystać z pociągu.

Na Helu działa w sezonie kilka wypożyczalni rowerów. Szukaj ich na ulicy Wiejskiej (np. Ottobike przy Wiejskiej 133) i w okolicach dworca kolejowego. Po leśnych ścieżkach najwygodniej będzie Ci się jeździło rowerem górskim, ale zwykła “damka” też sobie poradzi. 

15. Dowiedz się więcej o historii i kulturze w Muzeum Helu

Muzeum Helu to trzecia część helskiego zagłębia muzeów, które znajdziesz przy drodze wjazdowej do miejscowości. W odróżnieniu od skupionych na militariach Muzeum Obrony Wybrzeża i Muzeum Kolei Helskich, ten obiekt opowiada o tradycjach i historii Helu.

Muzeum Helu ma dwie główne wystawy stałe – poświęcone etnografii i przyrodzie. Z tej pierwszej dowiesz się więcej o tajemniczej historii Starego Helu, który został zatopiony przez zdobywające ląd wody Morza Bałtyckiego. Dawną miejscowość zobaczysz na makiecie.

Hel szlak fortyfikacji

Muzeum Helu jest otwarte wiosną i latem – sprawdź wcześniej godziny otwarcia i ceny biletów. Polecam Ci kupienie karnetu, dzięki któremu zwiedzisz wszystkie 5 części Helskiego Kompleksu Muzealnego. 

Inna z makiet pokazuje luksusowy niemiecki dom kuracyjny (Kurhaus) “Hela” z 1896 r., który nie przetrwał II wojny światowej. W muzeum zobaczysz też tradycyjną kaszubską chatę, poznasz lokalną rzeźbę i haft oraz dowiesz się więcej o dawnych rzemieślnikach. Po zwiedzaniu przejdź się po zdominowanym przez pawie ogrodzie botanicznym.

16. Odkryj wraki statków ORP Wicher II i Grom II

Gdy będziesz chciał odpocząć trochę od gwarnego centrum Helu, stań się eksploratorem okolicy i wybierz się na plażę leżącą na zachód od Portu Wojennego. Plaża jest znacznie mniej popularna od tej w centrum Heli i przy Cyplu Helskim, więc nawet w sezonie możesz poczuć się tu jak w dzikim zakątku natury.

Plażę od stacji kolejowej w Helu dzielą ok. 2 kilometry – idź na zachód ulicami Sikorskiego i Helską. Przy wybrzeżu odkryjesz osadzony na plaży wrak okrętu ORP Wicher II i wystający obok z wody Grom II. Oba statki zatopiono celowo, aby stały się częścią falochronu wojskowego portu. Atrakcją stały się przy okazji.

plaża piasek muszle
Plaże bez tłumów turystów mają jeszcze jedną zaletę – możesz zbierać muszelki bez konkurencji!

Polecam Ci jeszcze podejść kawałek na północ, do zawieszonych na drzewie huśtawek z widokiem na zatokę. To dobry i dość unikalny motyw fotograficzny – nie każdemu chce się do nich wędrować. W lesie trafisz na wojskowe bocznice, o których dowiedziałeś się już więcej w Muzeum Kolei Helskich.

Jeśli szukasz noclegu w zacisznej okolicy, zainteresuj się Campingiem Kormoran. Możesz tu przyjechać swoim camperem, ale przygotowanych jest też 16 gotowych przyczep. Na campingu nauczysz się kitesurfingu i windsurfingu w działającej tu szkole Funkite.

17. Skorzystaj z idealnych warunków do kitesurfingu i windsurfingu

Półwysep Helski to polska mekka kitesurferów i windsurferów. Nigdzie nie wieje tak korzystnie, jak właśnie w okolicach Helu. W wietrzne dni nad Zatoką Gdańską zobaczysz dziesiątki latawców, które porywają w powietrze surferów. Dlaczego nie spróbować stać się jednym z nich? ;)

Na Campingu Kormoran rezyduje szkoła Funkite, w której możesz zapisać się na indywidualne i grupowe kursy kite- i windsurfingu. Podstawowe umiejętności da się podobno zdobyć już w dwie godziny (jeszcze nie próbowałem). Szybko i niedużym kosztem sprawdzisz więc czy to sporty dla Ciebie.

Hel kitesurfing

Jeśli chcesz wejść w kitesurfing all-in, zapisz się na trwający 14 godzin pełen kurs zgodny z wytycznymi International Kiteboarding Organization. Koszty będą niższe, jeśli na szkolenie zapiszesz się w 2- lub 3-osobowej grupie. Może to dobry pomysł na wspólną rozrywkę z Twoim partnerem lub przyjaciółmi? ;)

Gdzie spać na Helu blisko morza? Propozycje noclegów

Centrum Helu możesz przejść w kilkanaście minut. Niezależnie od hotelu, na jaki się zdecydujesz, powinieneś mieć więc blisko do głównych atrakcji miasta – Fokarium, Muzeum Rybołówstwa czy Promenady Nadmorskiej.

Wybierając nocleg na Helu sprawdź czy oferuje darmowy parking (ważne w sezonie, bo Hel bywa zatłoczony). Mile widziane jest darmowe wypożyczenie sprzętu plażowego i śniadanie w cenie pobytu. Im bliżej lasu, tym powinno być ciszej.

Zwiedzanie Helu – co warto wiedzieć? Moje wskazówki praktyczne

Wiesz już o wszystkich atrakcjach i rzeczach, które można robić w Helu. Nie po to jednak spędziłem w mieście trochę czasu, żeby zachować praktyczne wskazówki tylko dla siebie.

Z mojego helskiego doświadczenia wynika, że:

  • po Helu najlepiej poruszaj się pieszo, na rowerze lub meleksem – w wakacje małe miasto przyjmuje sporo gości, więc bywają problemy z parkowaniem. Szkoda też wypluwać niepotrzebnie spaliny w tak pięknych okolicznościach przyrody. Z mojego doświadczenia wiem, że dojście do nawet najdalszych atrakcji nie jest karkołomne. ;)
  • odwiedzaj atrakcje zaraz po ich otwarciu – o ile nie chcesz utknąć w kolejce np. do latarni morskiej lub Fokarium. Turystom nie chce się wstawać zbyt wcześnie (wiem coś o tym). Możesz ustawić budzik jeszcze wcześniej i zaplanować oglądanie wschodu słońca!

Jak dojechać do Helu?

Do Helu dojedziesz samochodem, wąską drogą z Władysławowa, równoległą do niej linią kolejową i sezonowym tramwajem wodnym z Trójmiasta. Samochody w wakacje mogą utknąć w korkach, bo liczba chętnych do odwiedzenia Helu zawsze jest duża.

Do Helu dojedziesz bezpośrednimi pociągami z wielu zakątków Polski. To właśnie koleją przyjeżdżałem najczęściej na półwysep. Sezonowe nocne pociągi ciągną wagony sypialne, w których długa jazda jest wygodniejsza. Przez cały rok kursują regionalne pociągi z Trójmiasta. Rozkład jazdy sprawdź na Portalu Pasażera.

Hel samochód parking przy wodzie
Po wybrzeżu jeździliśmy samochodem Mitsubishi Space Star, którym mieściliśmy się na każdym parkingu

O tramwajach wodnych pisałem już w sekcji dotyczącej atrakcji. Możesz dojechać pociągiem do Trójmiasta, a tam wskoczyć na pokład statku i tak dopłynąć do portu w Helu. Do hotelu dojedziesz popularnymi na wybrzeżu meleksami.

My wyjątkowo zdecydowaliśmy się na podróż samochodem, bo chciałem zrealizować swoje duże marzenie – road trip przez całe polskie wybrzeża. W 2 tygodnie przejechaliśmy od Krynicy Morskiej aż do Świnoujścia, zwiedzając najważniejsze atrakcje polskiego wybrzeża Bałtyku.

Podróżowaliśmy samochodem Mitsubishi Space Star, który udostępniło nam Mitshubishi – nasz partner motoryzacyjny całego wyjazdu. Zdecydowaliśmy się na małe autko, aby móc zatrzymać się nawet na ciasnych parkingach i dojechać do wszystkich atrakcji, które się nam zamarzyły. Zmieściliśmy się do niego bez problemu na dwutygodniowy wyjazd. ;)

Kiedy najlepiej jechać do Helu?

Jeśli chcesz uniknąć tłumu turystów, przyjedź do Helu wiosną (maj i czerwiec) lub jesienią (wrzesień i październik). Temperatury powinny być wtedy korzystne, a hotele jeszcze dość puste. Pamiętaj tylko, że niektóre atrakcje są otwarte tylko w sezonie wakacyjnym.

Latem w Helu jest dużo turystów, więc dobrze, abyś odpowiednio wcześnie zarezerwował nocleg w mieście. Da się to zrobić na ostatnią chwilę, ale z doświadczenia wiem, że do wyboru zostają wtedy albo najdroższe, albo “nieciekawe” obiekty noclegowe.

Coraz więcej osób przyjeżdża nad polskie morze również zimą. Hel jest wtedy spokojnym, sennym i opustoszałym miasteczkiem. Wtedy najłatwiej będzie Ci poczuć dawny klimat rybackiej wioski. Będzie chłodno i wietrznie… ale za to ile jodu w powietrzu! ;)

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Helu?

Na zwiedzanie Helu warto poświęć przynajmniej dwa dni. Wygodnie będzie Ci zatrzymać się więc w Helu na jedną noc. W ciągu pierwszego dnia zwiedzisz atrakcje w centrum miasta i wybierzesz się na Cypel Helski, oglądając przy okazji militarne atrakcje ukryte w lasach.

Drugi dzień możesz wykorzystać na wycieczkę rowerową po okolicy. Zajrzysz wtedy do Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Helu i Muzeum Kolei Helskich, dojedziesz do rezerwatu Helskie Wydmy, zobaczysz Górę Szwedów i odkryjesz wraki statków w okolicach portu.

Podzieliłem się z Tobą wszystkim, co wiem na temat atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Helu. Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom uda Ci się zaplanować niezapomniany urlop. Półwysep Helski to jeden z największych skarbów naturalnych wybrzeża Bałtyku. Życzę Ci dobrego czasu nad Bałtykiem!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze