Wynajęcie auta na Ibizie to dobry pomysł na urozmaicenie plażowo-imprezowego urlopu. Ibiza to mała wyspa, a przejechanie jej z południa na północ zajmie raptem 40 minut. Dokładna eksploracja najważniejszych atrakcji rozsianych po wyspie powinna zająć Ci 2-3 dni. My wybraliśmy właśnie tą opcję, choć wiemy, że dużo ludzi decyduje się na jednodniowy wynajem.
Gdy lecieliśmy na Ibizę, rozważaliśmy także opcję skorzystania z transportu publicznego, jednak nie wypada to jednak korzystnie ze względu na trudno dostępne rozkłady jazdy i mało konkurencyjne ceny autobusów.
Podróżując wynajętym samochodem odkryjesz mniej oblegane atrakcje wyspy i poczujesz więcej wolności i niezależności. Niżej znajdziesz listę aut w wypożyczalni, z której korzystaliśmy już w Grecji, Czarnogórze, Albanii, Gruzji i na Krecie. Wiele modeli jest dostępnych bez kaucji.
Potrzebujesz wynająć samochód “na już”? Szybkie rady i wskazówki
Na początku przedstawię Ci kilka szybkich wskazówek z mojego doświadczenia, które pomogą Ci wynająć auto, jeśli potrzebujesz go “na już”. W dalszej części rozwinąłem te rady, żebyś miał do dyspozycji więcej szczegółów o wynajmie auta na lotnisku na Ibizie:
- na Ibizie nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy – weź ze sobą polskie prawo jazdy w oryginalnej wersji (za granicą często nie są akceptowane dokumenty z aplikacji mObywatel). Na wszelki wypadek zrób kopię i zdjęcie swojego prawka,
- sprawdź wymagania dotyczące minimalnego wieku kierowcy – w większości wypożyczalni w Hiszpanii minimalny wiek kierowcy to 21 lat. Trzeba też posiadać prawo jazdy przez min. 12 miesięcy, a w niektórych wypożyczalniach aż 2 lata. Istnieje także szereg opłat dodatkowych związanych np. z prowadzeniem samochodu przez osoby poniżej 25. roku życia czy za deklarowaną większą liczbę kierowców. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej wypożyczalni,
- porównaj ofertę kilku wypożyczalni oraz modeli samochodów – możesz skorzystać np. z multiwyszukiwarki (np. localrent.com, Discover Cars). Ibiza jest wyspą wyżynną, jednak nie potrzebujesz napędu 4×4, więc z powodzeniem wystarczy Ci auto pokroju Fiata 500 czy Forda Fiesty.
Jakie modele samochodów sprawdzą się na drogach Hiszpanii?
Na Ibizie większość dróg jest asfaltowa, dość wąska, ale dobrze utrzymana. Mijanie na bocznych drogach oraz pokonywanie licznych zakrętów bywa skomplikowane, dlatego polecam Ci wybierać kompaktowe auta. Przygotowałem listę modeli, które dobrze się sprawdzą podczas zwiedzania, a które są dostępne do wynajęcia na lotnisku na Ibizie.
1. Fiat 500
Do zwiedzania wyspy we dwójkę, z niewielkim bagażem dobrze sprawdzi się Fiat 500. Jest to małe, zwinne autko, którym z łatwością wyminiesz się z samochodem jadącym z naprzeciwka lub zatrzymasz na przydrożnym punkcie widokowym. Wykonywanie manewrów w wąskich ulicach miasta Ibiza (Eivissa), czyli stolicy wyspy, też nie będzie problemem.
Przy wynajmowaniu samochodu na wakacje ważne jest dla mnie spalanie, bo lubię porządnie zekspolorować okolicę i zobaczyć także miejsca “poza utartymi szlakami”. Fiat 500 ma niskie spalanie, około 3,7 litra na 100 km, co sprawdziło się w przy moim stylu podróżowania. Silnik 1.2 w zupełności nam wystarczył, zarówno w mieście, jak i w bardziej dzikich częściach wyspy.
My trafiliśmy na model z 2020 roku, który miał na wyposażeniu klimatyzację oraz radio z Bluetooth. Fiat 500 dobrze prezentuje się na sesjach zdjęciowych w śródziemnomorskim klimacie. ;) Wypożyczalnie posiadają także w ofercie Fiata 500 z opuszczanym dachem. Jest to droższa opcja, jednak do rozważenia, jeśli chcesz spróbować podróżowania z wiatrem we włosach.
2. Fiat Panda
Kolejną propozycją auta do wynajęcia na lotnisku na Ibizie jest Fiat Panda. Może i nie będzie prezentował się na zdjęciach tak dostojnie jak poprzednia opcja, ale za to jest 5-drzwiowy, pakowny i pomieści więcej bagażu, a także. Sprawdzi się na wycieczkę w 4 osoby. Jadąc w więcej osób i dzieląc koszty, cena wynajmu auta staje się znacznie przyjemniejsza.
Zaletą Fiata Pandy jest niskie spalanie (około 4 litry na 100 km) oraz kompaktowy rozmiar, dzięki czemu dobrze sprawdzi się do mijania na wąskich, hiszpańskich drogach oraz przy manewrach w zatłoczonych miasteczkach. Nowsze modele (a takie zwykle bywają w wypożyczalniach) posiadają klimatyzację i radio z Bluetooth, co pozwoli Ci podróżować w akompaniamencie ulubionej muzyki ze Spotify. ;)
3. Citroen C3
Jeśli zależy Ci na nieco większym, ale wciąż zwrotnym samochodzie, polecam Ci przyjrzeć się Citroenowi C3. Jest 5-drzwiowy i ma więcej miejsca na bagaże – warto zwrócić na niego uwagę, gdy wybierasz się na 2-3 dniową wycieczkę i potrzebujesz zabrać ze sobą więcej rzeczy. Citroen C3 będzie dobrą opcją do komfortowej podróży w 4 osoby, a jak będzie potrzeba, to zmieści się również 5 osób.
Citroen C3 ma średnie spalanie na poziomie 7 litrów na 100 km, co moim zdaniem ciągle jest korzystnym przelicznikiem, biorąc pod uwagę liczbę pasażerów. Na wyposażeniu auta znajduje się klimatyzacja – według mnie niezbędna podczas podróży po słonecznej Ibizie. Nowsze wersje Citroena mają więcej mocy i są bardziej zwrotne niż wspomniane wcześniej Fiaty. Polecam Ci wybrać ten samochód, jeśli udajesz się na wycieczkę poza miasto np. do jaskiń C’an Marça na północy wyspy.
Gdzie szukać wypożyczalni samochodów?
Szukanie samochodu do wynajęcia na Ibizie warto rozpocząć z wyprzedzeniem (najlepiej co najmniej kilka tygodni przed przylotem). Będziesz miał wtedy do wyboru więcej modeli, a często także rabaty wynikające z wcześniejszej rezerwacji. Szykując się do wyjazdu, rozważałem dwie opcje:
- skorzystanie z oferty konkretnych, większych wypożyczalni, np. Hertz, Europcar,
- użycie multiwyszukiwarki, czyli strony, która sprawdza oferty z kilku wypożyczalni jednocześnie (np. localrent.com, Discover Cars).
Ostatecznie skorzystałem z multiwyszukiwarki, bo oferty okazały się tańsze, a dodatkowo strona posiada opcję przetłumaczenia na język polski. Baza samochodów do wyboru była rozwinięta i udało mi się bez problemu znaleźć auto, które spełniło moje oczekiwania.
To było już moje kolejne doświadczenie z wypożyczeniem samochodu poprzez localrent.com (wcześniej używałem ich aut w Albanii, Gruzji, Czarnogórze i na Krecie). Samochody były podstawiane pod terminal lotniska, a formalności przebiegały sprawnie – po 10-15 minutach już mogłem odjeżdżać wypożyczonym autem Nie spotkały mnie żadne problemy ani z samochodem, ani ze strony wypożyczalni.
Przed podpisaniem umowy dokładnie obejrzyj samochód razem z pracownikiem wypożyczalni. Dla pewności zrób zdjęcia i nagraj auto z każdej strony. W ten sposób upewnisz się, że ewentualne uszkodzenia były już na samochodzie przed Twoim użytkowaniem.
Ile kosztuje wynajem auta na lotnisku na Ibizie?
Ceny za wynajem auta różnią się w zależności od sezonu, długości wynajmu i modelu auta. Latem, za jednodniowe wypożyczenie ceny będą najwyższe, bo jest największe zainteresowanie. Cena rośnie także, gdy wynajmujesz auto na ostatnią chwilę, więc polecam zarezerwować auto min. kilka tygodni wcześniej. W czasie najwyższego sezonu (w lipcu i sierpniu) ceny będą wynosić około 35-40 euro za dzień, a poza sezonem spadają do około 15-20 euro.
Jeśli podróżujesz w większej grupie, możesz zaoszczędzić dzieląc koszty na kilka osób. Będzie Wam ciaśniej w aucie (co przy niewielkich dystansach na wyspie nie powinno być dużym problemem), ale za to znacznie taniej. Przy rezerwacji możesz wybrać miejsce odbioru i oddania auta. Jeśli decydujesz się na wynajem od razu po przylocie lub przed odlotem, możesz zaoszczędzić czas i pieniądze na transfer. Wypożyczalnie umożliwiają też oddanie auta w innym miejscu niż zostało wypożyczone.
Za dodatkową opłatą możesz wypożyczyć fotelik dla dziecka. Taką chęć zaznacz w odpowiednim okienku wypożyczając auto przez stronę internetową.
Czy da się wynająć samochód bez kaucji?
Zdecydowana większość wypożyczalni na Ibizie wymaga kaucji w formie zabezpieczenia środków na Twoim koncie. Istnieją nieliczne, które nie pobierają depozytu, jednak wtedy koszt wynajmu na dzień wzrasta. W sezonie korzystniej wychodzi wybrać opcję z depozytem, który po kilku dniach od oddania samochodu, przy bezszkodowej jeździe, jest odblokowywany na Twoim koncie. Depozyt zazwyczaj wynosi 800-100 euro (pamiętaj, że taka kwota musi być dostępna na Twoim koncie).
Najczęściej szukam ofert z opcją “no deposit”, ale jeżeli akurat nie są dostępne, do zabezpieczenia depozytu potrzebna będzie karta kredytowa, najlepiej w walucie danego kraju (na Ibizie w euro). Dzięki temu można uniknąć niekorzystnego, szybkiego przewalutowania na polskiej karcie. Zawsze wypożyczając auto dostawałem depozyt z powrotem w ciągu 7-14 dni od oddania samochodu.
Jak wygląda procedura wypożyczenia samochodu? Jak odbierzesz go na lotnisku na Ibizie?
Wynajęcie samochodu na lotnisku na Ibizie to łatwa procedura, z którą bez problemu poradzą sobie osoby, które nigdy wcześniej nie rezerwowały auta za granicą. Przygotowałem dla Ciebie krótką listę, która pokazuje, jak wygląda cały proces wynajmu:
- wybierz auto, sprawdzając oferty multiwyszukiwarek w terminie Twojego wyjazdu i zarezerwuj (najkorzystniejszej jest zrobić to przez Internet),
- wpłać przedpłatę, jeżeli jest wymagana (najczęściej około 20% kwoty rezerwacji) lub opłać z góry cały wynajem. Większość wypożyczalni pozwala na rezygnację 48 h przed, bez ponoszenia kosztów,
- sprawdź maila, na którego powinieneś dostać potwierdzenie rezerwacji i szczegóły odnośnie odbioru samochodu (najczęściej wygląda to tak, że pracownik z kartką z Twoim nazwiskiem będzie na Ciebie czekał w widocznym miejscu),
- dopełnij wszystkich formalności – dokładnie obejrzyj wynajmowane auto, zrób zdjęcia, nagraj film (nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś próbował wrobić mnie w dodatkowe koszta, ale warto dmuchać na zimne), podpisz umowę i wpłać resztę kwoty wynajmu,
- odbierz kluczyki oraz dokumenty (trzymaj je np. w schowku – to Twój dowód w razie kontroli drogowej, że masz prawo poruszać się tym autem) i ruszaj podbijać Ibizę. ;)
Od wyjścia z terminala na lotnisku cała procedura wypożyczenia zajęła nam 10-15 minut. Pracownicy wypożyczalni nie próbowali na siłę znaleźć uszkodzeń w pojeździe. Byli też w stanie polecić mi atrakcje w okolicy i odpowiedzieć na pytania o treść umowy. Jeśli nie znasz dobrze języka hiszpańskiego, poproś o sporządzenie umowy po angielsku (chociaż mi nigdy nie zdarzyło się, żeby umowa była w języku lokalnym – zawsze od razu były przygotowane po angielsku). Przeczytaj ją dokładnie i dopytaj, jeśli któryś zapis nie jest jasny.
Zwróć także uwagę na kwestię paliwa. Większość wypożyczalni oferuje dwa rozwiązania w kwestii paliwa – full to full (dostajesz auto zatankowane, oddajesz zatankowane) lub full to empty (dostajesz zatankowane i oddajesz bez martwienia się o paliwo – zostanie Ci naliczona opłata za usługę tankowania samochodu oraz paliwo). My zawsze wybieramy pierwszą opcję i Tobie także to polecam, bo wychodzi korzystniej cenowo.
Doczytaj w umowie, jakie ubezpieczenie obejmuje Ciebie i samochód. Zazwyczaj podstawowe ubezpieczenie auta jest w cenie wynajmu. Jeśli chcesz, możesz wykupić dodatkowe. Ja zazwyczaj decyduję się na zachowawczą jazdę i zostaję przy podstawowym pakiecie ubezpieczeniowym.
Jakie dokumenty są wymagane do wynajmu? Czy potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy?
W Hiszpanii do wynajmu samochodu wystarczy prawo jazdy wydane w jednym z krajów członkowskich UE. Nie musisz wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy. Miej jednak ze sobą oryginalny, fizyczny dokument, bo za granicą często nie są akceptowane dokumenty z aplikacji mObywatel. Dodatkowo będziesz potrzebować dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i karty kredytowej (nie debetowej, bo nie wszystkie wypożyczalnie ją honorują), na której zostanie zablokowany depozyt.
Jak jeździ się samochodem po Ibizie?
Przepisy ruchu drogowego na Ibizie są bardzo zbliżone do tych w Polsce. Jednak Hiszpanie jeżdżą raczej dynamicznie i nie zawsze stosują się do ograniczeń prędkości. Na Ibizie zachowaj wzmożoną czujność, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości – mandaty w euro poważnie uszczuplą Twój wakacyjny budżet.
Zwróć uwagę, gdzie parkujesz. W Hiszpanii obowiązuje system kolorowych krawężników informujących o zasadach parkowania przy jezdni – krawężnik żółty i czerwony oznacza zakaz parkowania, a niebieski konieczność wykupienia biletu parkingowego. Patrz też uważnie na znaki drogowe – mimo kolorowych krawężników, one również obowiązują. ;)