Karta EKUZ – darmowa opieka medyczna w Europie? Poradnik dla podróżników

Aktualizacja: 20 sierpnia 2023 r.

Przygotowania do podróży to nie tylko pakowanie plecaka i poszukiwanie miejsc, które warto zobaczyć. Powinieneś zadbać również o swoje bezpieczeństwo, zapewniając sobie dostęp do opieki medycznej za granicą. W niektórych przypadkach może Ci pomóc darmowa karta EKUZ. W artykule opowiem dokładnie, na jakich zasadach działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i czy warto ją mieć w swoim portfelu.

Co znajdziesz w artykule?

  • czym jest karta EKUZ i jak działa,
  • w których częściach świata obowiązuje karta EKUZ, a gdzie konieczne jest ubezpieczenie turystyczne,
  • jakie świadczenia zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ i kiedy są one bezpłatne,
  • kiedy karta EKUZ może być potrzebna,
  • jak wyrobić kartę,
  • dlaczego przed każdą podróżą powinieneś wykupować ubezpieczenie turystyczne.

Co to jest EKUZ? Jak działa?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (czyli EKUZ) to dokument, który poświadcza nasze prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ podczas naszego tymczasowego pobytu w krajach członkowskich Unii Europejskiej i EFTA.

Kartę EKUZ wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy się ona każdej osobie, która jest w Polsce zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego. Wydaje się ją całkowicie bezpłatnie.

Karta EKUZ zapewnia każdemu jej posiadaczowi identyczne uprawnienia. Otwiera dostęp do podstawowej, ograniczonej ochrony zdrowotnej. Karta nie eliminuje jednak konieczności płacenia za usługi medyczne za granicą.

W niektórych krajach brak pokrywającego wszelkie koszty, dodatkowego ubezpieczenia turystycznego może być bardzo nieprzyjemny dla Twojego portfela.

W jakich krajach obowiązuje karta EKUZ?

Karta EKUZ obowiązuje:

  • we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Franca, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania,
  • dodatkowo w państwach: Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein.

Co gwarantuje karta EKUZ? Czym różni się od ubezpieczenia turystycznego?

Pamiętaj, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ) nie jest ubezpieczeniem turystycznym, a jedynie poświadczeniem, że jesteś ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Poza Europą dokument nie ma żadnej mocy.

Karetka pogotowania i inne samochody z klocków

Karta EKUZ obejmuje tylko podstawowe świadczenia medyczne

Karta EKUZ obejmuje tylko najbardziej podstawowe świadczenia medyczne, które są wymagane, aby pacjent nie musiał wracać do swojego kraju w celu uzyskania pomocy.

Karta nie pokrywa kosztów:

  • ratownictwa medycznego (w dużej części krajów jest ono płatne),
  • transportu medycznego do Polski (zasadniczo nigdy, ale Prezes NFZ może wyrazić szczególną zgodę w tym zakresie),
  • prywatnej opieki medycznej,
  • planowanych zabiegów,

Karta EKUZ zapewnia opiekę medyczną na zasadach obowiązujących w danym kraju

Bardzo istotny punkt.

EKUZ nie jest “przedłużeniem” Twojego krajowego ubezpieczenia na inne kraje europejskie. Jeśli korzystasz z pomocy medycznej w danym kraju, to EKUZ zapewni Ci warunki identyczne z tymi, jakie otrzymuje mieszkaniec danego kraju.

Warto być świadomym, że niektóre zupełnie darmowe w Polsce świadczenia, jak np. wizyta u lekarza rodzinnego, mogą być w innym kraju płatne lub współpłacone. W takim przypadku, pomimo posiadania EKUZ, będziesz musiał zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Dla przykładu: jeśli podczas pobytu w Niemczech udasz się do lekarza, z kartą EKUZ będziesz musiał zapłacić za tę wizytę 10€ – dokładnie tyle, ile zapłaciłby za nią Niemiec. Za pobyt w szpitalu zapłacić należy 10€ za każdy dzień.

Bardzo obszerne wyjaśnienie warunków korzystania z opieki medycznej w danym kraju znajduje się na stronie elvia.pl.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje tylko w państwowych placówkach medycznych

Karta EKUZ działa tylko w państwowych punktach opieki zdrowotnej. O ile nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem takich placówek w największych miastach, to już w mniejszych miejscowościach może to być niewykonalne.

W miejscowościach turystycznych często brakuje jakichkolwiek punktów państwowej opieki medycznej. Jesteś wtedy skazany na skorzystanie z opieki prywatnej, która nie jest finansowana przez EKUZ.

Upewnij się przed wyjazdem, czy w miejscu docelowym Twojej podróży znajdziesz jakikolwiek publiczny punkt opieki medycznej.

Pogotowie ratunkowe stojące przy ulicy

Czy karta EKUZ jest potrzebna? Czy warto ją wyrobić?

Dokument jest całkowicie darmowy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, abyś miał tę kartę w swoim portfelu.

Pamiętaj tylko, że karta nie zapewni Ci ochrony ubezpieczeniowej, a pozwoli na skorzystanie wyłącznie z państwowej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatel danego państwa.

Jeśli chcesz posiadać pełną ochronę, w której to ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszty udzielanej Ci pomocykup polisę ubezpieczeniową (pod linkiem możesz sprawdzić, ile kosztuje takie ubezpieczenie).

Poza granicami Europy, karta EKUZ nie ma żadnej mocy.

Jeden z czytelników bloga pojechał swego czasu do Dubaju. Jego ojciec źle się poczuł i musiał skorzystać z pomocy lekarza. Ten postanowił, że pacjent będzie musiał spędzić jedną noc w szpitalu. Dzień później pojawiła się faktura za tę usługę, która opiewała na… 12 000 zł!

Szczęśliwie, wszystkie koszty pokryło ubezpieczenie.

Wniosek o kartę EKUZ – jak ją wyrobić?

Aplikowanie o kartę EKUZ jest proste i wygodne.

Złożyć wniosek o wydanie karty do NFZ można na wiele sposobów:

  • przez internet:
    • poprzez platformę e-PUAP, o ile mamy tam założone i zweryfikowane konto,
    • poprzez przesłanie drogą mailową do NFZ zeskanowanego, uzupełnionego przez nas wniosku,
  • pocztą tradycyjną: przesyłając wniosek do odpowiedniej delegatury NFZ,
  • osobiście: składając wniosek w oddziale lub delegaturę NFZ.

Dostępne są 2 wzory wniosków – dla “pobytu turystycznego, pobytu związanego z nauką lub innego dłuższego pobytu czasowego” oraz dla wyjazdu w celu wykonywania pracy. Interesuje nas oczywiście ten pierwszy wniosek.

Wypełnianie wniosku jest maksymalnie uproszczone. W punkcie 2 należy zaznaczyć standardowo “osoba ubezpieczona”, a w przypadku dzieci: “członek rodziny osoby ubezpieczonej”.

Jeżeli wniosek planujesz przesłać do NFZ drogą mailową, adres odpowiedniej delegatury lub oddziału możesz znaleźć na stronie internetowej NFZ.

Kto może odebrać kartę?

Najszybszym sposobem pozyskania karty jest jej odbiór osobisty w oddziale NFZ.

We wniosku możesz jednak zaznaczyć, że preferujesz przesłanie jej drogą pocztową. Wydłuża to oczywiście odpowiednio czas oczekiwania.

Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie odebrać karty osobiście, to NFZ przygotował odpowiednie upoważnienie dla osoby trzeciej.

Ile trwa wyrabianie karty EKUZ?

Gdy wniosek o kartę złożysz osobiście w oddziale NFZ, to kartę EKUZ otrzymasz już po kilkunastu minutach, podczas tej samej wizyty w urzędzie.

W sezonie wakacyjnym trzeba się jednak liczyć z dużą liczbą wniosków i możliwym wydłużeniem czasu oczekiwania. Nie zostawiaj aplikowania o EKUZ na ostatnią chwilę.

Czas oczekiwania na kartę EKUZ, o którą wnioskowałeś elektronicznie, jest znacznie dłuższy. Aplikowałem o nią dwukrotnie – raz udało się załatwić wszystko w nieco ponad tydzień, ale na kolejną kartę musiałem czekać aż 3 tygodnie.

Kiedy EKUZ traci ważność? Jak długo ważna jest karta?

Standardowo karta EKUZ jest ważna 3 lata, licząc od daty złożenia do NFZ wniosku o jej wyrobienie.

W przypadku dzieci, młodzieży i emerytów, okres ważności karty EKUZ wynosi 5 lat.

Czy karta EKUZ może zastąpić ubezpieczenie turystyczne?

Zdecydowanie nie.

Jeśli chcesz liczyć na pełną ochronę w czasie podróży, zwrot wszystkich kosztów leczenia, możliwość korzystania zarówno z państwowych, jak i prywatnych punktów medycznych – koniecznie wykup polisę ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie turystyczne wykupuję przed każdą swoją podróżą za granicę. Przygotowałem na blogu poradnik o ubezpieczeniach turystycznych, który pomoże Ci poznać dokładnie, jak działa ten produkt.

Jeśli nie wiesz, ile może kosztować ubezpieczenie Twojej podróży, to możesz to sprawdzić za darmo w internecie, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń. Zobaczysz tam listę wielu ofert dostosowaną do szczegółów Twojej podróży.


Jeśli zamierzasz podróżować wyłącznie po Europie, karta EKUZ powinna znaleźć się w Twoim portfelu. Dzięki niej uzyskasz dostęp do podstawowej opieki medycznej za granicą. Pamiętaj jednak, że obok karty EKUZ, powinieneś zadbać również o wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Czy miałeś już okazję sprawdzić działanie karty EKUZ w praktyce? Opowiedz mi o tym w komentarzach.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze