Zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka – co warto zobaczyć w atrakcji z listy UNESCO?

Aktualizacja: 18 stycznia 2024 r.
Kopalnia Soli Wieliczka przewodnik blog podróżniczy
Kopalnia Soli Wieliczka przewodnik blog podróżniczy

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedyna z najważniejszych atrakcji Polski. Już w 1978 r. trafiła ona na pierwszą w historii listę światowego dziedzictwa UNESCO, która objęła tylko 12 atrakcji z różnych zakątków Ziemi. Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce przyciąga turystów z całego świata. Przygotowałem przewodnik, w którym opowiadam jak zwiedzać kopalnię i co warto zobaczyć w miejscu, które odwiedza rocznie aż 2 miliony turystów.

Co znajdziesz w artykule?

  • najważniejsze informacje i ciekawostki o Kopalni Soli w Wieliczce,
  • szczegóły zwiedzania podziemnych tras w kopalni soli,
  • informacje o dodatkowych atrakcjach, które warto zobaczyć przy okazji wizyty w kopalni,
  • wskazówki dotyczące dojazdu do Wieliczki samochodem, pociągiem i autobusem,
  • podpowiedzi dotyczące miejsc, w których warto zjeść po zwiedzaniu Kopalni Soli Wieliczka.

Czy warto zwiedzić Kopalnię Soli Wieliczka? Najważniejsze fakty i ciekawostki

Kopalnia Soli Wieliczka to miejsce, które spaja tysiące lat historii człowieka i naszej planety. Sól towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Sekret zastosowania soli poznano prawdopodobnie przez przypadek już w czasach prehistorycznych. Pierwsze ślady tego, że nasi przodkowie wiedzieli jak pozyskiwać sól i wykorzystywać jej właściwości pochodzą z neolitu (ponad 6 tys. lat p.n.e.).

Szukasz noclegu niedaleko kopalni? Zatrzymaj się w Hotelu Grand Sal na terenie Kopalni Soli w Wieliczce. Sprawdź też inne (również tańsze) opcje noclegu w Wieliczce.

Już z tak odległych czasów pochodzą wzmianki o tym, że w Wieliczce potrafiono pozyskiwać sól. W okolicach wsi Barycz, kilka kilometrów od Wieliczki, odnaleziono prehistoryczne narzędzia służące do warzenia soli. Pierwsza solanka wypływała na powierzchnię samoistnie – czyszczono ją, a następnie gotowano (to tzw. warzenie).

Kopalnia Soli w Wieliczce Kaplica św. Kingi zwiedzanie unesco
Wizyta w kaplicy św. Kingi to jeden z najważniejszych punktów zwiedzania Kopalni Soli Wieliczka

Sztukę pozyskiwania soli przekazywano sobie w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Region Wieliczki rozwijał się dynamicznie, a rewolucję przeszedł w XIII wieku, gdy przypadkowo odkryto tutaj białe złoto ówczesnych czasów – sól kamienną. Można powiedzieć, że Kopalnia Soli w Wieliczce formalnie powstała właśnie w XIII wieku. Oto kilka ciekawostek o kopalni:

  • Kopalnia Soli Wieliczka to (łącznie z kopalnią w Bochni) jedyny obiekt górniczy na świecie, który jest czynny bez przerwy aż od średniowiecza.
  • Złoża soli w okolicach Wieliczki mają nawet 14 milionów lat.
  • Pod ziemią wydrążono łącznie około 3000 wyrobisk na 9 poziomach sięgających nawet 300 metrów głębokości i 240 km długości – z czego zwiedzać można ok. 2% tej podziemnej sieci.
  • W połowie XIX wieku Kopalnia Soli w Wieliczce była uznawana za najwydajniejszą kopalnię soli na świecie. Miała wtedy 7 poziomów, a pod ziemią pracowały setki górników i ok. 500 koni.
  • W 1978 r. Kopalnia Soli Wieliczka znalazła się na pierwszej w historii liście światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 r. została wybrana jako jeden z siedmiu cudów Polski.
  • Kopalnię Soli Wieliczka odwiedza rocznie prawie 2 miliony turystów, a rekord liczby gości w ciągu jednego dnia to aż 10 400 osób.
Kopalnia Soli Wieliczka sól kamienna kiedy odkryto

Kopalnie soli w Wieliczce oraz w Bochni wchodziły w skład tzw. żup krakowskich – największego zakładu produkcyjnego na terenie dawnej Polski i jednego z największych zakładów w całej Europie.

W szczytowym okresie zyski osiągane z wydobycia soli w tym rejonie stanowiły… ponad 30% dochodu całego państwa! Wyobraź sobie, jak ważnym zakładem była już wtedy kopalnia w Wieliczce.

Ale dlaczego sól była tak ważna? Jakie były jej najważniejsze zastosowania?

  • W czasach przed elektrycznością i powszechnym użyciem sprzętów chłodniczych (czyli de facto przez większość dziejów), sól była podstawowym środkiem do konserwowania żywności. To prawdopodobnie pomogło przeżyć milionom ludzi trudniejsze części roku, gdy nie było łatwego dostępu do świeżego mięsa.
  • Soli nadawano wartość płatniczą – była środkiem wymiany dóbr (rodzaj współczesnych pieniędzy). W soli wypłacano m.in. żołd dla żołnierzy.
  • Sól miała duże zastosowanie w kuchni, jako jedna z głównych przypraw na europejskich stołach.

Nic dziwnego, że ogromne znaczenie Kopalni Soli w Wieliczce interesowało nie tylko królewskich skarbników, ale również osoby ciekawe świata. Tak powstawały zalążki ruchu turystycznego, który zaczął się w Wieliczce już w końcówce XV wieku. Początkowo do zejścia pod ziemię wymagana była osobista zgoda samego króla.

Jednym z najważniejszych gości kopalni w początkach jej turystycznych tradycji był Mikołaj Kopernik, którego solny pomnik możesz obejrzeć w Komorze Mikołaja Kopernika w podziemiach kopalni. Astronom zerkał w gwiazdy, ale interesowały go także podziemia! 

Kopalnia Soli Wieliczka z dzieckiem zwiedzanie solilandia

W XVIII wieku wprowadzono turystyczne księgi pamiątkowe, a w XIX wieku zwiedzano już z dużą pompą – działała kolejka konna, organizowano pokazy zjazdów górników na linach i rejsy po solankowym jeziorze, a turystom przygrywała pod ziemią orkiestra górnicza.

Rosła stale świadomość tego, jak ważnym miejscem dla polskiej historii i kultury jest Kopalnia Soli Wieliczka. Pomogło w tym wpisanie kopalni na pierwszą w historii listę światowego dziedzictwa UNESCO, na której znalazły się tylko 12 bezcennych atrakcji z całego świata.

Wydobycie soli łączono z obsługą ruchu turystycznego aż do 1996 r. Wtedy podjęto decyzję o zaprzestaniu przemysłowej produkcji soli i “oddaniu” tego bezcennego zabytku turystom. Nie oznaczało to jednak, że w kopalni przestali pracować górnicy, a Wieliczka zupełnie zaprzestała produkcji soli.

wieliczka kopalnia soli jak się ubrać zwiedzanie

Kilkuset górników stale pracuje pod ziemią, walcząc z naturą o to, żeby na długie lata zabezpieczyć bezcenne komory z najwyższych poziomów kopalni. Wyciekająca pod ziemią solanka jest wypompowywana do warzelni, w której powstaje sól warzona – trafiająca później zarówno na stoły, jak i do kosmetyków na bazie solanki.

Wycieki, czyli “uboczny” efekt istnienia kopalni, są wykorzystywane w słusznych celach: po przetworzeniu trafiają na stoły jako sól konsumpcyjna lub są środkiem do produkcji kosmetyków na bazie solanki

Jak wygląda zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce? Jak się przygotować?

Zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka to turystyczny obowiązek – szczególnie, jeśli nie miałeś jeszcze nigdy okazji być w kopalni soli. Solne rzeźby i ogrom podziemnych komór Wieliczki to dostateczne powody, żeby zwiedzić jedną z najważniejszych polskich atrakcji turystycznych.

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, dzięki czemu dobrze poznasz historię wszystkich podziemnych atrakcji, które będziesz mijał na trasie zwiedzania. Obsługa przewodnika jest wliczona w cenę biletu, więc nie musisz organizować tu niczego samodzielnie.

Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia Kopalni Soli Wieliczka sprawdzisz na stronie internetowej. Bilety możesz kupić wygodnie przez internet.

wieliczka kopalnia soli kamiennej dlaczego warto ja zwiedzac

Pod ziemią panuje przyjemna temperatura rzędu 14-16°C, która utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok. Wilgotność względna wynosi od 60 do 80%.

Przed zjazdem pod ziemię zadbaj o właściwe ubranie – najlepszym wyjściem będzie lekka kurtka lub bluza. Nie ubieraj się w zbyt jasne kolory – będziesz zwiedzał kopalnię, w której nie wszystkie powierzchnie są sterylnie czyste.

Zwiedzając w chłodniejszej części roku weź pod uwagę, że w zimowej, ciepłej kurtce może Ci być pod ziemią trochę zbyt ciepło. Weź ze sobą wygodne buty z antypoślizgową podeszwą, bo niektóre fragmenty trasy mogą być śliskie.

Zwiedzanie trasą turystyczną

Do zwiedzania w Kopalni Soli Wieliczka dostępne są dwa warianty: trasa turystyczna i trasa górnicza. Najpopularniejszym wyborem dla turystów przyjeżdżających tutaj po raz pierwszy jest trasa turystyczna.

Obejmuje ona spacer przez najważniejsze atrakcje podziemnych korytarzy Kopalni Soli Wieliczka. Na drodze wiodącej wykutymi w górotworze chodnikami obejrzysz solne komory z licznymi pomnikami, rzeźbami i płaskorzeźbami wykonanymi z soli. ;)

Jeśli planujesz zwiedzać kopalnię z dziećmi, sprawdź Solilandię, czyli bajkową formą zwiedzania. Dla dzieci niezainteresowanych jeszcze historią będzie to ciekawa forma poznania kopalni w Wieliczce. 

wieliczka kopalnia soli kamiennej zwiedzanie korytarz

Zwiedzanie zaczniesz od zjazdu pod ziemię Szybem Daniłowicza, którego drążenie zakończono w 1640 r. Podziemne komory to owoc pracy górników, którzy przez setki lat eksploatowali wielickie złoża soli.

Gdy udało się już wywieźć na powierzchnię całą sól zgromadzoną w danym miejscu, pod ziemią pozostawały ogromne, puste komory, które na przestrzeni lat wypełniały się solną sztuką i stawały się m.in. podziemnymi kaplicami. Pod ziemią zobaczysz również oryginalne zabezpieczenia korytarzy i sprzęt, który wykorzystywano do prowadzenia wydobycia.

Zwiedzanie trasy turystycznej trwa ok. 2 godzin, a do przejścia jest trochę ponad 2 km. Po drodze do pokonania będą schody – zwróć na to uwagę, jeśli Twoje zdolności poruszania się są ograniczone.

Bezcennym źródłem informacji o kopalni są oprowadzający wycieczki przewodnicy. My mieliśmy przyjemność zwiedzania kopalni pod opieką Pana Janusza Zająca – górnika, który wiele lat pracy spędził w kopalniach soli (głównie w Wieliczce) i kopalniach węgla kamiennego. Trudno wyobrazić sobie lepszego przewodnika po Kopalni Soli Wieliczka niż osobę, która spędziła wiele lat pracując w jej wnętrzach.

1. Komora Mikołaja Kopernika

Kopernik “wielkim astronomem był”- zdecydowanie zasłużył więc na własną komorę w Kopalni Soli Wieliczka. Mikołaj Kopernik odwiedził podziemia Wieliczki jako jeden z pierwszych zarejestrowanych turystów. Działo się to w czasach, w których na taką wycieczkę potrzebne było osobiste zaproszenie króla.

4,5-metrowa, solna rzeźba przedstawiająca astronoma trzymającego kulę ziemną i swoje dzieło “O obrotach sfer niebieskich” wyszła spod ręki Władysława Hapka w 1973 r.

Komora Kopernika pochodzi z końcówki XVIII wieku, a przez lata wykorzystywano ją do transportu urobku z niższych poziomów kopalni. Do transportu wykorzystywano kierat konny, którego działający egzemplarz zobaczysz w komorze Kazimierza Wielkiego.

2. Kaplica świętego Antoniego

Kaplica, która znajduje się na samym początku trasy zwiedzania, tuż obok Szybu Daniłowicza, to najstarsza z zachowanych pod ziemią kaplic. Barokową kaplicę o wymiarach 7,5 x 6 x 5,5 metra poświęcono w 1698 r.

Rzucając okiem na kaplicę zauważysz, że większość wyposażenia straciła już swój pierwotny kształt. Trudno rozpoznać twarze wyrzeźbionych świętych i szczegóły zdobień. To wszystko efekt zgubnej dla soli działalności wilgotnego powietrza, które w procesie ługowania rozpuszcza powoli solne rzeźby.

3. Komora Janowice

Fani legend świetnie poczują się w komorze Janowice, która powstała w XVII wieku. Miejsce to opowiada w multimedialny sposób legendę o powstaniu złóż soli w tej części kraju. Nie będę Ci oczywiście psuł zabawy – w czasie zwiedzania wysłuchaj dokładnie nagranej opowieści o pochodzącej z Węgier św. Kindze i jej rzekomym wkładzie w wielickie górnictwo soli.

kopalnia soli w wieliczce rzeźby z soli legenda o świętej kindze

Rzeźby, które zobaczysz przy okazji zwiedzania komory Janowice, znajdują się pod ziemią od 1967 r. i powstały rękami Mieczysława Kluzka. To solna ilustracja historii, której wysłuchasz na tym etapie zwiedzania. Pamiętaj, że to legenda, a prawdziwe powody powstania złóż soli są trochę nudniejsze i opierają się na twardych, geologicznych faktach. ;)

4. Komora Spalone

Wizyta w pochodzącej z XVII wieku komorze Spalone była do mnie bardzo pouczająca. Tutaj dowiedziałem się o ważnej i niebezpiecznej roli pokutników, którzy przez setki lat dbali o bezpieczeństwo pracy kopalni. W komorze zobaczysz poświęconą im ekspozycję.

Niewdzięczna rola pokutników polegała na wypalaniu złóż metanu, który stanowił zagrożenie nie tylko w kopalniach węglowych, ale również solnych. Poruszający się często na kolanach pokutnik trzymał na długiej żerdzi płonącą pochodnię, którą wypalał metan gromadzący się przy stropach korytarzy.

Aby było jeszcze mniej komfortowo, pracownicy poruszali się w mokrych ubraniach, co minimalizowało ryzyko potencjalnych poparzeń. Praca wymagała dużego sprytu i umiejętności – pokutnikami zostawali więc najbardziej doświadczeni górnicy.

5. Komora Kazimierza Wielkiego

Zanim dotrzesz do pełnej schodów komory Pieskowa Skała, zatrzymasz się na chwilę w miejscu, którego patronem jest król Kazimierz Wielki. Kopalnia wiele mu zadzwięcza – w 1368 r. wydał on statut żup krakowskich, który regulował pracę i prawa kopalni soli w Wieliczce i w Bochni.

kopalnia soli wieliczka komora króla kazimierza wielkiego solna rzeźba

Pomimo, że monarcha był prawdopodobnie analfabetą, uznaje się go do dzisiaj za jednego z najwybitniejszych władców Polski. W końcu to on “zastał Polską drewnianą, a zostawił murowaną”. W czasie jego panowania ponad 30% bogactwa polskiego skarbca pochodziło z zysków generowanych przez wydobycie soli w Wieliczce.

W komorze zobaczysz oryginalny kierat konny pochodzący z XVIII wieku. Podobnie jak krzyż ręczny, który znajduje się w kolejnej komorze, urządzenie służyło do pionowego transportowania ładunków.

6. Komora Pieskowa Skała

W pochodzącej z XVII wieku komorze Pieskowa Skała dowiesz się więcej o tym, jak działała podziemna logistyka w dawnych latach pracy kopalni. Wędrując po wyznaczonej trasie, z boku będziesz mógł zobaczyć wykute w soli, wąskie schody, którymi dawniej przenoszono urobek.

kopalnia soli wieliczka schody jak głęboko

Wąskie i niewygodne schody wiele mówią o tym, jak w tamtych czasach wyglądała praca pod ziemią. Obciążony ładunkiem nosicz często ulegał wypadkom. Pracując w półmroku trudno było mu utrzymać równowagę na płytkich i śliskich schodach.

W komorze zobaczysz też tzw. krzyż ręczny – urządzenie napędzane siłą ludzkich mięśni, które służyło do transportowania ładunków w pionie. Krzyż ręczny działa, więc przy odrobinie szczęścia będziesz mógł pokazać grupie trochę swojej tężyzny fizycznej.

kopalnia soli wieliczka maszyna do przepompowywania solanki

Schodząc niżej trafisz na działający model starej pompy służącej do przepompowywania solanki oraz rynny odwadniające. Po wytrwałym zwiedzaniu pierwszych komór na trasie turystycznej Kopalni Soli Wieliczka czeka Cię nagroda. Powoli zaczniesz zbliżać się do kaplicy świętej Kingi – prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnej atrakcji kopalni.

7. Kaplica świętej Kingi

Kopalnia Soli Wieliczka może się pochwalić posiadaniem największej na świecie podziemnej świątyni – kaplicy świętej Kingi. Licząca sobie 54 metry długości, 18 metrów szerokości 12 metrów wysokości komora powstała w 1896 r., a za jej zdobienia odpowiadały pokolenia górników.

Najbardziej znani rzeźbiarze, którzy tworzyli rzeźby i płaskorzeźby w kaplicy św. Kingi to Józef Markowski, Tomasz Markowski i Antoni Wyrodek. W 1999 r. kaplicę wzbogacił okazały pomnik Jana Pawła II, który wyszedł spod ręki Stanisława Anioła.

kopalnia soli wieliczka kaplica św kingi żyrandole ołtarz

Kaplica jest wykonana w całości z soli. Będziesz więc spacerował po solnej posadzce, oglądał solne rzeźby umieszczone na ścianach i ołtarzu kaplicy, a światła będą dostarczać żyrandole składające się z solnych kryształów. Wszędzie sól – i to w pięknej, artystycznej postaci.

Poza pomnikiem papieża, zwróć jeszcze uwagę na pomnik św. Kingi, który zdobi centralny punkt ołtarza oraz płaskorzeźbę “Ostatnia Wieczerza” po lewej stronie kaplicy patrząc w stronę ołtarza.

Kaplica św. Kingi to jedna z najbardziej zjawiskowych (i najchętniej fotografowanych) atrakcji Kopalni Soli Wieliczka. W ciągu roku kilka razy odbywają się w niej nabożeństwa, m.in. w dzień święta górników (czyli Barbórkę), imieniny św. Kingi oraz z okazji bożonarodzeniowej pasterki.

kopalnia soli wieliczka ołtarz kaplica św kingi

Na kaplicę św. Kingi będziesz mógł spojrzeć z góry – dla turystów przewidziano nie tylko możliwość obejrzenia kaplicy z bliska, ale też podziwianie jej z tarasu widokowego. Stąd też najwygodniej zrobisz zdjęcie szerokiej panoramy kaplicy św. Kingi.

Wskazówka: aby zrobić ładne zdjęcia kaplicy św. Kingi, weź ze sobą mały statyw (np. Joby Gorillapod). Pomimo oświetlenia, pod ziemią jest ciemno – statyw pozwoli Ci na zrobienie nieporuszonej fotografii.

A my idziemy dalej – śladami Goethego, jednego z pierwszych turystów, którzy odwiedzili kopalnię. Jego wizyta była na tyle ważna, że zasłużyła na upamiętnienie nazwą komory. Widzimy się więc w komorze Weimar nazwanej na cześć miasta, w którym poeta spędził ponad 50 lat życia.

8. Komora Weimar

W komorze Weimar będziesz miał okazję zobaczyć przygotowany przez kopalnię pokaz światła i dźwięku. Wrażenie potęguje miejsce, w którym się go ogląda. To potężna komora z pomostem widokowym, której dno zostało zalane solanką.

Komora Weimar jest znacznie młodsza od Pieskowej Skały i kaplicy św. Kingi, o których opowiadałem chwilę wcześniej. Eksploatacja złoża soli w tym rejonie kopalni zaczęła się na początku XX wieku, dobierając się najpierw do pokładów w dzisiejszej górnej części komory i stopniowo schodząc w kierunku dna.

trasa turystyczna kopalnia soli w wieliczce rzeźba z soli goethe

Patronem tego miejsca jest Johann Wolfgang Goethe, którego pomnik będziesz mijał wchodząc do wnętrza komory. Niemiecki poeta miał przyjemność zwiedzania kopalni soli jako jeden z pierwszych turystów. Po krótkim pokazie multimedialnym wybierzesz się z przewodnikiem w dalszą wędrówkę po kopalnianych korytarzach.

9. Komora Stanisława Staszica

Komora Stanisława Staszica przyciąga rekordy. 36-metrowa komora bywała już areną podziemnych skoków na bungee, a nawet… podziemnych lotów balonem na ogrzane powietrze. Rekordowy lot balonem 125 metrów pod ziemią znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa.

najwyższa komora staszica w kopalni soli wieliczka rekord guinessa

W czasie II wojny światowej nazistowskie władze planowały wykorzystać ją jako podziemną fabrykę zbrojeniową, w której montowanoby samoloty. Skojarzyło mi się to naturalnie z kompleksem Riese ukrytym głęboko w podziemiach Gór Sowich.

W komorze Staszica zobaczysz płaskorzeźbę poświęconą obiektom z pierwszej w historii listy światowego dziedzictwa UNESCO, na której w 1976 r. znalazła się Kopalnia Soli Wieliczka. Drugą z polskich atrakcji, która znalazła wtedy uznanie UNESCO, było Stare Miasto w pobliskim Krakowie.

Ekspozycja poświęcona geologii, którą znajdziesz w tej komorze, pokazuje ciekawe formy solne występujące pod ziemią, a komorę uświetnia popiersie Staszica wyrzeźbiona rękami Antoniego Wyrodka.

10. Komora Michałowice

Imponującej wielkości komora z XVIII wieku, która już w czasach zaboru austriackiego była częścią trasy zwiedzania. Od 2010 r. można ją ponownie oglądać w ramach zwiedzania trasy turystycznej. Charakterystyczny jest 6-metrowy żyrandol, imponująca obudowa komory i antresola, która jest wdzięcznym elementem do fotografowania.

kopalnia soli wieliczka komora michałowice żyrandol

Obudowa komory Michałowice dodaje jej monumentalnego wrażenia, które podkreśla jeszcze okazały żyrandol i duża kubatura komory.

11. Komora Erazma Barącza

Jedna z kilku wielickich komór, w której możesz zobaczyć podziemne jezioro. Zwróć uwagę na zabezpieczający komorę solny filar i oczywiście zielonkowe jeziorko, które swoją barwę zawdzięcza ponadprzeciętnemi zasoleniu wody.

trasa turystyczna kopalnia soli wieliczka jezioro solanka

Patron komory, czyli Erazm Barącz, był urodzonym we Lwowie inżynierem górniczym i naczelnikiem kopalni soli w Wieliczce w latach 1915-21. Stworzył szereg map i planów kopalni, a po przejściu na emeryturę na całego zajął się kolekcjonowaniem dzieł sztuki.

12. Komora Fortymbark

Miejsce przypomina o ważnych pracownikach kopalni soli w Wieliczce – koniach. W podziemnych korytarzach pracowało nawet 500 koni, które zazwyczaj pełniły służbę w kopalni dożywotnio.

W komorze Fortymbark odtworzono dawną stajnię i pokazano, w jakich warunkach konie odpoczywały po pracy. Ostatni taki pracownik Wieliczki – koń Baśka, wyjechał na powierzchnię na początku XXI wieku.

13. Komora Józefa Piłsudskiego

Malownicza komora z XIX wieku, w której pracował dawniej prom do przewozu turystów. W ramach dawnego przystosowywania jej do obsługi ruchu turystycznego, zalano dno solanką, przebito tunel do jej drugiej części i uruchomiono wspomniany prom.

kopalnia soli w wieliczce komora józefa piłsudskiego

Dzisiaj można oglądać to miejsce z pomostu. W komorze zobaczysz solny pomnik Marszałka Polski. Piłsudski również pojawił się w kopalni soli Wieliczka i zwiedził jej podziemne atrakcje.

14. Komora Jezioro Wessel

Tu wyjątkowo nie dotrzesz w ramach zwiedzania trasy turystycznej. Komora służy potrzebom kuracjuszy, którzy korzystają z unikalnego mikroklimatu kopalni, lecząc m.in. choroby dróg oddechowych. Powietrze w kopalni zawiera sporo potasu, magnezu, wapnia i oczywiście chlodu sodu, czyli soli.

Ważną częścią Kopalni Soli Wieliczka jest również uzdrowisko, które jest jedynym podziemnym uzdrowiskiem w Polsce. Jeśli masz ochotę skorzystać z usług tego miejsca, sprawdź szczegóły na stronie internetowej.  

Zwiedzanie trasą górniczą

Trasa górnicza to alternatywna forma zwiedzania Kopalni Soli Wieliczka, która wyzwala w turystach znacznie większą aktywność. Do “odhaczenia” pozostaje sporo zadań – poza oczywistym poszukiwaniem soli to również badanie kopalnianego powietrza czy zagadki sprawdzające orientację w podziemnym terenie.

Trasa górnicza ma niecałe 2 kilometry, a jej przejście i zaliczenie wszystkich zadań wymaga ok. 3 godzin. Trasa jest częściowo nieoświetlona, abyś mógł poczuć się jak prawdziwy górnik. Na wyposażeniu każdego górnika-amatora jest oczywiście lampa, lokalizator i pochłaniacz czadu.

Tężnia solankowa

Nasycone solanką powietrze jest bezcenne nie tylko dla osób z chorobami dróg oddechowych. Do “prozdrowotnych wdechów” kwalifikują się oczywiście wszyscy, ale sesje z solankowym powietrzem są szczególnie polecane dla osób:

  • mierzących się z dużą ilością stresu i częstym zmęczeniem,
  • mieszkających w dużych aglomeracjach narażonych na smog,
  • mających częsty kontakt z zanieczyszczonym powietrzem,
  • cierpiących na alergie lub z obniżoną odpornością.
tężnia solankowa wieliczka czy warto

Kwalifikujesz się do którejś z grup? Jeśli tak – powinieneś zajrzeć chociaż na 30 minut do tężni solankowej, która działa na terenie Kopalni Soli Wieliczka.

Bilety do tężni solankowej kupisz w kasie biletowej przy wejściu do tężni. Uwaga – jeśli masz już bilet do kopalni soli, otrzymasz zniżkę na wejście do tężni solankowej.

Budynek tężni solankowej znajdziesz niedaleko szybów Paderewskiego i Daniłowicza. Składa się z parterowej części, przy której ustawiono ławeczki z myślą o inhalujących się kuracjuszach oraz części nadziemnej.

Wchodząc na górę możesz przespacerować się po koronie zbudowanych z tarniny ścian, po których powoli spływa nasycona solą woda. Opary tej wody mają działanie lecznicze, więc w czasie spaceru po tężni oddychaj świadomie – pełną piersią! :)

Na szczycie budynku znajdziesz taras widokowy, który pozwala spojrzeć na teren kopalni i Wieliczkę z ciekawej perspektywy. Punkt znajduje się prawie 23 metry nad ziemią i wchodzi się na niego po drewnianych schodach, które bywają śliskie. Niepełnosprawni mogą bez utrudnień korzystać z parteru tężni.

Jakie pamiątki warto przywieźć z kopalni?

Poza standardowymi pamiątkami (pocztówki, magnesy), które można kupić zarówno w kopalni, jak i w jej otoczeniu, proponuję Ci zwrócić uwagę na unikalne produkty powstające z nadal wydobywanej w Wieliczce solanki, czyli kosmetyki solankowe.

Pomimo tego, że kopalnia nie prowadzi już przemysłowego wydobycia soli, ciągle prowadzi się prace zabezpieczające i odpompowuje się na powierzchnię solankę, która przesącza się do kopalni. Pełna zdrowotnych właściwości solanka trafia do Zakładu Utylizacji Wód Zasolonych, czyli tzw. Warzelni.

sole do kąpieli mydło solankowe z wieliczki

Produktem utylizacji jest krystalicznie czysta sól warzona, która trafia m.in. do wielickich kosmetyków. Produkty na bazie soli są podobno świetne dla skóry i warto je mieć w swoim kosmetycznym arsenale. Tak zapewniała mnie Natalka, testując kolejne buteleczki, które przywieźliśmy z Wieliczki. ;)

kosmetyki solankowe krem ciekawe pamiątki z kopalni soli w wieliczce

Wśród kosmetyków są mydła w kostkach i w płynie, sole do kąpieli, kule musujące (tak, też nie wiedziałem, że coś takiego istnieje) oraz cała masa kremów i emulsji do ciała. Jeśli tak jak ja nie macie pojęcia, na co się zdecydować, możecie po prostu kupić ładnie zapakowany zestaw kosmetyków i mieć problem wyboru z głowy. ;)

Kosmetyki solankowe możesz kupić w podziemnym sklepie z pamiątkami, do którego trafisz w końcowej fazie zwiedzania. Sklepik działa w szybie Regis. Kosmetyki z solanką są też dostępne w sklepie internetowym.

Jak kupić bilety do Kopalni Soli Wieliczka? Bilety i godziny otwarcia

Bilety do Kopalni Soli w Wieliczce kupisz najwygodniej przez internet, poprzez stronę kopalni. Bilety możesz również kupić na miejscu, ale kupując je przez internet uchronisz się od czekania w kolejkach, które w niektórych dniach (święta, weekendy) mogą być długie.

Aby kupić bilety do Kopalni Soli w Wieliczce, wejdź na stronę internetową kopalni i wybierz interesujący Cię typ biletu. To znacznie wygodniejsza forma niż stanie w kolejce do kasy.

Bilety przez internet możesz kupić na nie mniej niż 2 godziny przed zwiedzaniem. Trasę turystyczną możesz zwiedzać w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim oraz włoskim. Język zwiedzania wybierasz w czasie kupowania biletów.

Gdzie spać w Wieliczce? Nocleg blisko Kopalni Soli

Kopalnię Soli możesz zwiedzić przyjeżdżając do Wieliczki na jeden dzień. Jeśli nie lubisz pośpiechu, zaplanuj wypad do Wieliczki na trochę dłużej, zatrzymując się w mieście na noc. Przyjechaliśmy do miasta dzień przed planowanym zwiedzaniem i spędziliśmy czas spacerując po mieście. Warto zajrzeć na Rynek Górny, zwiedzić Zamek Żupny i obejrzeć Pałac Konopków.

hotel grand sal nocleg blisko kopalni i tężni solankowej
Jeśli szukasz hotelu w dobrej lokalizacji, rozsądnym wyborem będzie kopalniany Hotel Grand Sal

Na noc zatrzymaliśmy się w należącym do kompleksu Kopalni Soli Hotelu Grand Sal. Z okien hotelu widać Szyb Daniłowicza, Szyb Paderewskiego i tężnię solankową. Dojście do miejsca, z którego zaczynaliśmy rano zwiedzanie, zajęło nam pewnie ok. minuty. ;)

Wieliczka – jak dojechać do Kopalni Soli?

Zachęcam Cię do przyjechania do Wieliczki transportem zbiorowym. Pociągi i autobusy zatrzymują się w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni. Dojście do Szybu Daniłowicza zarówno ze stacji kolejowej Wieliczka Rynek Kopalnia, jak i przystanku autobusowego, zajmie Ci maksymalnie kilka minut.

Jeśli zdecydujesz się na dojazd samochodem, możesz skorzystać z kilku płatnych parkingów w pobliżu kopalni:

  • obok tężni solankowej – płatny parking należący do Kopalni Soli przy ul. Dembowskiego 22 (zobacz parking na mapie),
  • obok stacji kolejowej Wieliczka Rynek Kopalnia – płatny parking przy ul. Dembowskiego 9 (zobacz parking na mapie).

W Krakowie możesz skorzystać z pociągów, które łączą stację Kraków Główny ze stacją Wieliczka Rynek Kopalnia. Stacja w Wieliczce znajduje się 400 metrów od Szybu Daniłowicza i kas biletowych kopalni. Kolejowe połączenia są obsługiwane przez Koleje Małopolskie. Rozkład jazdy pociągów sprawdź na Portalu Pasażera.

Do Wieliczki dostaniesz się też łatwo autobusem podmiejskim nr 304, do którego możesz wsiąść na położonych w centrum Krakowa przystankach Dworzec Główny Zachód lub Politechnika. Rozkład jazdy autobusu sprawdzisz na jakdojade.pl. W autobusie kup bilet ważny na strefy I i II.

Gdzie zjeść w Wieliczce? Polecane restauracje niedaleko Kopalni Soli

Z uwagi na to, że do Wieliczki przyjeżdżają codziennie tysiące turystów, oferta gastronomiczna w okolicy jest bogata. W zależności od poziomu Twojego głodu i kulinarnych preferencji, możesz zdecydować, gdzie pójść na obiad, wybierając jedną z opcji dostępnych na terenie kopalni:

  • Karczma Górnicza

Idealny pomysł dla osób, które zgłodnieją jeszcze pod ziemią. Restauracja działa 125 metrów pod ziemią i trafisz do niej w końcowej fazie zwiedzania trasy turystycznej. Tę część zwiedzania realizujesz już bez przewodnika – na zjedzenie wybranych dań polskiej kuchni będziesz miał więc sporo czasu.

  • Bistro Posolone

Bistro znajdziesz niedaleko Szybu Daniłowicza. W ofercie burgery, makarony i sałatki. Dostępne również dania wegetariańskie. Latem działa tutaj ogródek, dzięki czemu możesz zjeść i odpocząć na świeżym powietrzu.

  • Hotel Grand Sal

W Hotelu Grand Sal działa restauracja serwująca posiłki nie tylko dla gości hotelu – jest również otwarta dla gości, którzy nie zatrzymują się w Wieliczce na noc. Dania przyprawia się tutaj oczywiście solą z Wieliczki, ale to chyba oczywiste. ;)

Dotarliśmy właśnie do końca zwiedzania jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce – Kopalni Soli Wieliczka. Odwiedziny tutaj były dla mnie dużą przyjemnością i okazją do zobaczenia unikalnego miejsca, do którego rocznie przyjeżdża nawet 2 miliony turystów ze wszystkich zakątków świata. Mam nadzieję, że artykuł pomógł Ci dobrze przygotować się do zwiedzania i zaplanować podróż do Wieliczki. Udanego odkrywania solnych tajemnic!

Artykuł powstał we współpracy z Kopalnią Soli “Wieliczka” S.A., na której zaproszenie zwiedzaliśmy kopalnię, nadrabiając swoje turystyczne zaległości.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze