Łeba to popularny kierunek na wakacje i urlop nad Morzem Bałtyckim. Miasto leży przy Słowińskim Parku Narodowym i oferuje atrakcje turystyczne, których nie znajdziesz nigdzie indziej na wybrzeżu. Moje ulubione miejsca, które warto zobaczyć w Łebie i okolicy to najrozleglejsze ruchome wydmy w Europie, unikatowa latarnia morska Stilo i największe polskie fokarium. Atrakcji jest jednak znacznie więcej.
Łeba to ważny punkt w zestawieniu najchętniej wybieranych miejscowości nad Bałtykiem na wakacje i ważny punkt na jednodniowy lub weekendowy wypad na Pomorze. Zajrzeliśmy do Łeby przy okazji podróży samochodem przez polskie wybrzeże – od Krynicy Morskiej do Świnoujścia. Na obejrzenie atrakcji Łeby i okolic poświęciliśmy kilka dni.
Zwiedzanie Łeby zaczyna się od planowania – zapraszam Cię więc do przewodnika po najciekawszych miejscach, które warto zobaczyć w mieście. Będzie o plażowaniu, unikalnej naturze, aktywnym spędzaniu czasu, jak i historii oraz atrakcjach w okolicy Łeby.
1. Odwiedź największą w Europie ruchomą Wydmę Łącką
Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym są wizytówką Łeby i jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy. Pomiędzy Jeziorem Łebsko a wybrzeżem Bałtyku wiatr nieustannie przesypuje góry piasku w kierunku wschodnim, przez co wzniesienia „wędrują”. Gdybym po roku przyjechał i zrobił zdjęcia tego samego miejsca, to krajobraz na nich nie byłby już taki sam. To dlatego, że wydmy – a szczególnie największa Wydma Łącka – przemieszczają się o kilka (a nawet kilkanaście!) metrów rocznie.
Wejście na szlak w kierunku ruchomych wydm oraz kasy biletowe Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się we wsi Rąbka, niecałe 10 minut samochodem (albo meleksem) z centrum Łeby. Ceny wstępu do parku i jego obiektów edukacyjnych sprawdzisz na stronie internetowej.
Jedna z dwóch wydm udostępnionych dla turystów w Słowińskim Parku Narodowym to właśnie Wydma Łącka, czyli zasypana piaskiem wieś Łączka. Najwyższy punkt wzniesienia, dochodzący niekiedy do 42 m n.p.m., nazywa się Łącką Górą.
Spodoba Ci się na pewno widok ze szczytu, skąd rozciąga się niepowtarzalna panorama „polskiej Sahary”. Zwróciliśmy uwagę na siłę wiatru i to, jak zasypywane są wyznaczające trasę słupki – niektóre wystawały tylko kilka centymetrów ponad piasek!
We wsi Rąbka znajduje się płatny parking dla samochodów, wypożyczalnia rowerów i postój meleksów. Z Rąbki na Łącką Górę można dotrzeć na wiele sposobów – pieszo, meleksem albo rowerem. Trasa do pokonania ma około 7,5 km, jest łatwa i biegnie w większości przez urokliwy lasek. Obok samego wyjścia na wydmy znajdziesz strzeżony parking rowerowy (płatny).
2. Odkryj naturalne atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego
Wizytówką Słowińskiego Parku Narodowego są niespotykane nigdzie w Polsce krajobrazy – ruchome wydmy z Łącką Górą na czele, obszar Mierzei Łebskiej i dobrze utrzymane plaże. Podczas wycieczki po parku natrafiliśmy na unikatowe miejsce – Zatopiony Las niedaleko latarni morskiej Czołpino (ok. 20 minut rowerem wzdłuż niebieskiego szlaku).
Pozostałości prehistorycznej puszczy mają ponad 3000 lat i były ukryte pod piaskiem aż do 2016 roku, kiedy odkryły je sztormowe fale. To jedno z moich ulubionych miejsc, jakie miałem okazję odwiedzić podczas podróży po wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
Wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego jest płatny – bilet kupisz w kasach przy wejściu na jego teren. Cennik wstępu oraz opłat na konkretnych parkingach sprawdzisz na stronie internetowej.
Ciekawym miejscem na obserwację przyrody jest Wielkie Bagno obok Jeziora Łebsko (30 min jazdy samochodem z Łeby). Dawniej wydobywano tam torf, a dziś jest to raj dla wielu gatunków ptaków. Wielkie Bagno szczególnie upodobały sobie żurawie, które będziesz mógł podziwiać z dryfującego pomostu widokowego, dlatego warto mieć przy sobie lornetkę ;)
3. Wypłyń w wycieczkowy rejs po Morzu Bałtyckim
Jeśli chcesz poczuć wiatr we włosach i bujanie fal to rejs statkiem Żeglugi Pasażerskiej w Łebie jest atrakcją dla Ciebie. Na łebskim kanale portowym, w sąsiedztwie restauracji Chata Rybacka, cumują m.in. Gryf i Denega. Oba statki są stylizowane na okręty pirackie, pełne złoceń i okazałych masztów. Niektóre hotele i pensjonaty w Łebie stoją tuż przy kanale portowym – widoki z nich są pocztówkowe.
Cennik i harmonogram rejsów sprawdzisz na stronie Żeglugi Pasażerskiej w Łebie. Szczególnie polecam Ci zainteresować się rejsami na zachód słońca, bo widoki z pokładu na długo zapadną Ci w pamięć.
Rejsy Gryfem i Denegą należą do tych spokojnych – statki nie płyną szybko i w ciągu około 40 minut nacieszysz się widokami. Na pokładzie jest też trochę atrakcji dla dzieci (dodatkowo płatnych), m.in. możliwość stanięcia u steru i zdobycia dyplomu pirata. Rejsy Denegą odbywają się z animatorem-piratem, który uatrakcyjnia podróż i pozuje do zdjęć.
4. Zrelaksuj się na szerokiej łebskiej plaży
Wzdłuż wybrzeża miasta plaż nie brakuje, bo szerokie pasy piasku rozciągają się nieprzerwanie po obu stronach kanału portowego. Zejść ku morzu jest mnóstwo, a w sezonie wydzielane są dwa kąpieliska strzeżone (A i B). Najpopularniejsza jest plaża A, położona w sąsiedztwie kultowego hotelu Neptun. Jeśli chcesz mieć blisko do beach barów i nie straszne Ci tłumy, to prosto na Plażę Centrum doprowadzą Cię ulice Sosnowa oraz Wojska Polskiego.
Kawałek dalej, za betonowym molo, znajduje się kąpielisko B. Warto tam zajrzeć z dziećmi, bo na plaży jest m.in. plac zabaw, zjeżdżalnia i boisko do siatkówki. Plażę C, na wschód od falochronu i portu, przeznaczono dla psów i nie jest pilnowana przez ratowników. Wzdłuż brzegu stoją kosze na śmieci oraz podajniki torebek na odchody.
Idąc kilkadziesiąt minut na wschód i zachód od ujścia rzeki Łeba, dojdziesz do plaż naturystów, na których panuje spokojna atmosfera pełnej jedności z naturą. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji korzystać z uroków morza nago to… polecam spróbować. ;)
Przez to, że łebskie plaże są szerokie, nie ma tu nieprzyzwoitego tłoku nawet w szczycie sezonu. Jeśli chcesz odpoczywać kameralnie, odejdź nieco od ujścia rzeki Łeba do morza – im dalej, tym mniej ludzi. Polecam też zajrzeć na plażę wieczorem i obejrzeć mieniące się pięknymi kolorami niebo w czasie zachodu słońca.
5. Spójrz na okolicę z latarni morskiej Stilo
Latarnia morska Stilo to widoczna z daleka trzykolorowa wieża, która leży na wzniesieniu w Rezerwacie Przyrody Mierzeja Sarbska. Mierzy ponad 33 m wysokości i jest jedną z dwóch całkowicie metalowych latarni nad Bałtykiem. Na szczycie czeka na Ciebie porywista morska bryza i widok na morze, rezerwat oraz Jezioro Sarbsko. Możesz się natknąć na obecnego latarnika, który mieszka w budynku u stóp wieży.
Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska chroni pas wydm oraz lasów bażynowych pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Sarbsko. Około kilometr od latarni Stilo znajduje się przylegająca do rezerwatu plaża, na której nie spotkasz wielu ludzi nawet w sezonie.
Latarnia Stilo jest otwarta dla turystów od czerwca do sierpnia, ale… tylko dla tych powyżej 105 cm wzrostu. Ograniczenia wstępu wynikają ze względów bezpieczeństwa, bo droga na taras widokowy biegnie po ok. 200 stromych stalowych schodach. Na półpiętrach będziesz mógł zrobić sobie przerwę i obejrzeć historyczne wystawy oraz prace lokalnych artystów.
W miejscowości Osetnik, ok. 30 min samochodem z Łeby, znajdziesz dwa płatne parkingi. Do samej latarni Stilo dotrzesz pieszo kilometrowym szlakiem przez las pełen pachnących sosen. Ścieżka prowadzi cały czas pod górę, ale nie jest wymagająca.
Jeśli odwiedziny w Stilo zainspirują Cię do wdrapania się na inne nadbałtyckie latarnie, koniecznie zaopatrz się w Paszport Miłośnika Latarń Morskich. Podróż ich tropem to świetna okazja do zwiedzenia miejscowości nad polskim morzem. Książeczkę możesz zakupić przy wejściu i od razu rozpocząć zbieranie stempli ;)
6. Poszukaj wyjścia z Łeba Labirynt Parku
Labirynt Park w Łebie to jedyna w swoim rodzaju atrakcja, rozciągająca się na obszarze 5000 m2. To największy w Polsce naturalny labirynt, w którym rozrywka polega nie tylko na szukaniu wyjścia, ale też zdobywaniu baz (powrót do dzieciństwa!). Podobno najbardziej wprawieni zdobywcy potrafią dotrzeć do wyjścia w około 20 minut. Dla mnie brzmi to nierealnie, ale sam oceń to na miejscu. ;)
Cennik znajdziesz na stronie internetowej atrakcji. Poza podstawową ofertą może Cię zainteresować organizowana w sezonie lipiec-sierpień „Noc strachu”, czyli wejście do labiryntu po zmroku.
Poza labiryntem, na terenie parku znajdują się też gry orientacyjne, zręcznościowe i łamigłówki. Wszystkie są w rozmiarze XXL i zapewnią świetną zabawę zarówno dzieciom jak i dorosłym. Kto nie chciałby zagrać w chińczyka pionkami swojego wzrostu? Jeśli wydaje Ci się, że to zabawa tylko dla dzieci to… daj się ponieść fantazji. ;)
7. Wyrusz na wycieczkę rowerową wzdłuż jezior Łebsko i Sarbsko
Łeba jest dobrą bazą wypadową do wycieczek rowerowych po okolicy, co na pewno ucieszy miłośników aktywnego wypoczynku. W mieście startuje np. trasa, którą dotarliśmy bezpośrednio do Słowińskiego Parku Narodowego, pod samo wejście na Wydmę Łącką.
Podróż szlakiem zielonym przez Mierzeję Łebską to łącznie 15 kilometrów (w dwie strony) wyjątkowych widoków na Jezioro Łebsko i dobry pomysł na upalny dzień – większość ścieżki ukryta jest w cieniu drzew. Plażowanie jest świetne, ale czasami chce się trochę urozmaicić zwiedzanie Łeby. ;)
W centrum Łeby działa kilka wypożyczalni rowerów. Szeroki wybór oferuje wypożyczalnia przy ul. Wojska Polskiego – w ofercie znajdziesz rowery miejskie i trekkingowe, elektryczne hulajnogi i skutery. Najmłodsi będą mogli skorzystać z dziecięcych rowerów, fotelików oraz przyczepek rowerowych.
Druga równie atrakcyjna trasa biegnie wokół jeziora Sarbsko i zahacza o latarnię morską Stilo. Początek ścieżki biegnie przez Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska i jest to głównie leśna droga nad brzegiem jeziora. Ten odcinek trasy podobał mi się najbardziej, bo po lewej stronie między drzewami prześwitywały piaszczyste wydmy, a po prawej – jezioro.
Spod latarni Stilo droga odbija na południe, przez Zielonkę, skąd pojedziesz czerwonym szlakiem do miejscowości Ulinia. A stamtąd już prosta, asfaltowa droga z powrotem do Łeby.
8. Obejrzyj złoto północy w Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu w Łebie to atrakcja łącząca historię i przyrodę ze sztuką. W czasie wizyty w muzeum dowiedziałem się, jak z żywicy powstał bursztyn i na co zwrócić uwagę szukając złota północy na plaży. Teraz raczej nie pomyliłbym go z kamykiem. Warto odwiedzić takie miejsce jeśli podobnie jak Natalia, spędzacie sporo czasu na przeczesywaniu plaż w poszukiwaniu skarbów. ;)
Muzeum Bursztynu działa przez 7 dni w tygodniu. Cennik i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej. Dla uciechy najmłodszych możesz też wstąpić do Krainy Smoków w tym samym budynku – w kasie kupisz łączony bilet do obu atrakcji.
W muzeum zwiedzisz łącznie cztery sale z gablotami pełnymi bursztynowych eksponatów. Po przejściu przez klimatyczny las bursztynowy, salę o epoce lodowcowej i ekspozycję utkwionych w żywicy organizmów, znajdziesz się w, moim zdaniem, najoryginalniejszej części muzeum. W ostatniej sali obejrzysz galerię bursztynowego rękodzieła, w tym efektowne obrazy, makiety okrętów i rzeźby.
9. Zobacz nietypowy kościół pw. św. Jakuba Apostoła
Kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Łebie o nietypowej bryle, z zewnątrz nie przypomina kościoła prawie w ogóle. Budowę świątyni rozpoczęto w 1998 roku według projektu Szczepana Bauma, profesora Politechniki Gdańskiej. Wiele modernistycznych obiektów na Pomorzu, takich jak nowoczesna bryła kościoła w Łebie czy terminal lotniczy w Gdańsku, to jego projekty.
Sprawdź artykuł: Lista aż 29 atrakcji Gdańska, których nie możesz przegapić
W Kościele pw. św. Jakuba będziesz mógł zobaczyć bursztynowy relikwiarz. Św. Jakub to patron podróżników, pielgrzymów i rybaków, co symbolicznie pokazuje sama świątynia. Podczas wizyty zwróć uwagę na sklepienie przypominające odwróconą do góry dnem łódź oraz tabernakulum w kształcie muszli św. Jakuba.
Niecodzienny wygląd kościoła dotyczy też jego wnętrza. Bardzo zaintrygował mnie ołtarz w formie kamiennego bloku. Stoi on na okrągłym podeście w centralnym miejscu świątyni, a ławki dla wiernych otaczają podwyższenie z trzech stron. Nie spotkałem się wcześniej z takim zagospodarowaniem przestrzeni w obiekcie sakralnym. Drewniane sklepienia też robią wrażenie.
10. Poszukaj ulubionych postaci w Muzeum Figur Woskowych
Muzeum Figur Woskowych w Łebie to typ atrakcji, który powoli staje się klasykiem nad polskim morzem. Jest popyt, jest więc podaż – gabinetów figur woskowych przybywa. W Łebie będziesz miał okazję zapozować z Bradem Pittem albo przysiąść na ławeczce obok Forresta Gumpa. Przy niektórych postaciach są rekwizyty dla zwiedzających, np. rower, na który można wsiąść obok Jasia Fasoli.
Muzeum znajduje się w budynku przy alei Świętego Jakuba, w bliskim sąsiedztwie m.in. Domu Do Góry Nogami oraz Muzeum Bursztynu. Możesz zwiedzić wszystkie te atrakcje na spokojnie w jeden dzień. Do Muzeum Figur Woskowych nie musisz wcześniej kupować biletów wstępu, nawet w sezonie kolejki nie są duże.
Wycieczka do Muzeum Figur Woskowych może być dobrym pomysłem na pochmurny dzień, szczególnie jeśli spędzasz urlop z dziećmi. Mali turyści na pewno nie będą się nudzić, bo w muzeum jest sporo postaci z bajek, takich jak Myszka Miki czy Smerfy. Większość figur wygląda realistycznie, choć to te najmniej podobne do oryginału wywołują najwięcej uśmiechu. ;)
11. Przespaceruj się Aleją Prezydentów RP
Nie pomyśl sobie, że w Twoje wakacje w Łebie chcę włożyć trochę polityki – jest mi do tego bardzo daleko. Nie da się jednak ukryć, że idąc wzdłuż ulicy Kościuszki w Łebie, natrafisz na Ścieżkę Czasu, czyli Aleję Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Ten hołd złożony dawnym prezydentom zamysłem przypomina nieco hollywoodzką Aleję Sławy.
W Łebie zamiast gwiazd, zauważysz pamiątkowe tablice z odlewami dłoni. Coś w stylu Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Masywne głazy z tabliczkami to przede wszystkim wyraz szacunku, ale też mała lekcja historii.
Odlewy z brązu należą do prezydentów po 1989 roku, z Wojciechem Jaruzelskim włącznie (głaz z jego odciskiem dłoni jest ukruszony). Myślę że w ramach ciekawostki edukacyjnej warto zwrócić uwagę na Ścieżkę Czasu podczas spaceru po mieście.
12. Poznaj świat pięknych owadów w Muzeum Motyli
Idąc przez centrum Łeby, ulicą Wojska Polskiego, nie da się nie zauważyć ogromnej modliszki przy wejściu do Muzeum Motyli. Na wystawie zobaczysz nie tylko motyle, ale również patyczaki, chrząszcze czy wielkie tarantule. Muzeum ma w swoich zbiorach około 4500 fascynujących gatunków owadów!
Muzeum Motyli jest otwarte przez cały rok, więc stanowi dobry plan awaryjny, gdy zawiedzie pogoda. Cennik i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej.
Nawet jeśli nie interesujesz się insektami to jest spora szansa, że wystawa Cię zaintryguje. Okazy są opisane, a część stanowisk jest interaktywnych. Nawet nie zauważyłem kiedy minął mi czas podczas czytania ciekawostek oraz obserwacji owadów pod mikroskopem. Dzieci docenią też specjalne Owadzie Kino, gdzie leci nieśmiertelna „Pszczółka Maja”.
13. Odwiedź Muzeum Wyrzutni Rakietowych na dawnym poligonie rakietowym
Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, poza ruchomymi wydmami, mieści się jeszcze atrakcja związana ze współczesną historią tej okolicy, czyli Muzeum Wyrzutni Rakietowych. W czasie II wojny światowej ten teren był zajmowany przez niemiecki poligon, na którym testowano m.in. przeciwlotnicze pociski rakietowe. Dziś możesz stanąć oko w oko z historią i zwiedzić stare zabudowania militarne oraz przyjrzeć się z bliska rakietom z różnych lat.
Muzeum Wyrzutni Rakietowych jest otwarte sezonowo, od maja do października, a wstęp jest płatny. Obiekt znajduje się po drodze z parkingu w Rąbce na Ruchome Wydmy, więc możesz łatwo połączyć zwiedzanie obu atrakcji.
Na terenie muzeum znajduje się bezpłatna wieża widokowa, z której roztacza się widok na Jezioro Łebsko. Zbiornik w czasach wojny był dla Niemców polem testowym. Zanim jeszcze zaczniesz zwiedzanie, możesz skorzystać z zaplecza gastronomicznego i skusić się np. na wojskową grochówkę. Zapach czuć już parkując przed atrakcją.
14. Atrakcje dla dzieci
Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy Łeba jest dobrym miejscem na wakacje z dziećmi, to pozwól mi rozwiać Twoje wątpliwości. W mieście odkryjesz także atrakcje dla najmłodszych, ale poniżej przedstawię Ci najciekawsze z nich.
Park Dinozaurów
Park Dinozaurów w Łebie to jedno z niewielu takich miejsc na Pomorzu i spora frajda dla całej rodziny. Wytyczonym szlakiem ruszysz przez lasy i trzęsawiska, mijając po drodze dinozaury w skali 1:1 – od tych zupełnie małych, ukrytych w trawie, aż po stwory wielkości tira.
W Parku jest też wiele dodatkowych atrakcji, m.in. tor dla pojazdów Flinstone’ów, mini zoo, przyrodnicza ścieżka edukacyjna i kino 7D max. Bilety możesz kupić w kasie lub online na stronie internetowej obiektu.
illuzeum – Wystawa Interaktywna
Illuzeum to miejsce, gdzie dzieci pochłonie magia iluzji optycznych. Myślę, że nawet najbardziej wymagające maluchy będą się dobrze bawić wśród interaktywnych eksponatów, kolorowych kalejdoskopów i hologramów. Ja sam z fascynacją brałem udział w eksperymentach i dałem się złapać w pułapki iluzji. Wszystkie informacje na temat biletów i godzin otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej.
Dom Do Góry Nogami
Dom do Góry Nogami przy ulicy Brzozowej to coś z pogranicza „Alicji w Krainie Czarów” oraz „Jasia i Małgosi”. Do piernikowego domku wchodzi się przez dach, a w środku są do zobaczenia dwa piętra. Ku uciesze najmłodszych (i nie tylko), wszystkie meble zwisają z sufitu, od stolika z „herbatników”, przez ciasteczkowe szafki, aż po toaletę. Wstęp jest płatny, a bilety kupisz przy wejściu.
Funlandia – Dmuchany Park Rozrywki
Dmuchany Park Rozrywki Funlandia leży 5 minut spacerem od Domu Do Góry Nogami. Dla pełnych energii dzieci będzie to 700 m2 prawdziwego raju. W Funlandii do Twojej dyspozycji jest m.in. basen z kulkami, dmuchany plac zabaw, tor przeszkód i zjeżdżalnie. Świetna sprawa raczej dla starszych dzieci, ale mają też strefę dla maluchów. Godziny otwarcia i cennik usług znajdziesz na stronie internetowej.
Sea Park w Sarbsku
Sea Park w Sarbsku to największe polskie fokarium, niecałe 15 minut samochodem z Łeby. Na terenie atrakcji weźmiesz udział w pokazach fok i uchatek, przespacerujesz się po replice wojennego galeonu z XVII wieku i odwiedzisz prehistoryczne oceanarium 3D. Dzieci nie będą się nudzić nawet przez moment – Sea Park to jedno z tych miejsc, które zajmą Ci cały dzień. Cennik sprawdzisz na stronie internetowej.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Niedaleko Łeby znajduje się jeszcze parę miejsc wartych uwagi. Jeśli skończą Ci się pomysły na spędzanie czasu w mieście, możesz zerknąć na poniższą listę pobliskich atrakcji.
Latarnia Morska Czołpino
Latarnia Czołpino to trochę odludek jeśli chodzi o lokalizację – wieża znajduje się ok. 1 km od brzegu Bałtyku, niemal w samym środku Słowińskiego Parku Narodowego. Wysokość latarni wynosi ok. 25 metrów, a z góry roztacza się widok na ruchome wydmy. Może uda Ci się wypatrzeć malutkich turystów na szczycie Łęckiej Góry. Auto proponuję zostawić na parkingu Czołpino Leśny (samochodem z Łeby to niecała godzina drogi) i na pieszo przebyć mniej więcej kilometr niebieskim szlakiem do latarni.
Wydmy Lubiatowskie
Wydmy Lubiatowskie, podobnie jak te koło Łeby, są wydmami ruchomymi. Zdecydowanym plusem jest jednak mniej turystów – podczas wycieczki w okolice Lubiatowa cieszyłem się widokami w spokoju.
Aby dotrzeć na szlak z parkingu w Lubiatowie, musiałem najpierw przejść około 2 km asfaltową drogą. Po wydmach wiedzie specjalny drewniany deptak, przy którym znajdują się dwie platformy widokowe i kilka miejsc do odpoczynku.
Samochód możesz zostawić na parkingu w Białogórze lub Lubiatowie (ok. 40 km od Łeby). Niedaleko parkingu Nadleśnictwa w Lubiatowie jest wejście na plażę, którą także dotrzesz do Wydm Lubiatowskich. Przy zejściu znajdziesz również klimatyczne miejsce na posiłek, czyli ławeczki i stoliki z widokiem na morze.
Jezioro Gardno
Jeśli znudzą Ci się słone fale Bałtyku, to warto dla urozmaicenia spędzić trochę czasu nad Jeziorem Gardno. Z Łeby samochodem dotrzesz w jego okolice w ciągu godziny. Na Gardnie kwitnie żeglarstwo, windsurfing i inne sporty wodne, więc bez problemu wypożyczysz sprzęt wodny np. w Retowie (działa tam SurfCamp Gardno). Jezioro jest położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, dlatego dla wędkarzy wydzielono tylko południową część zbiornika.
Lębork
Lębork to dawny ośrodek przemysłowy na Kaszubach, którego miejska historia sięga XIV wieku. Jeśli interesują Cię dawne dzieje, to wizyta w Lęborku na pewno zaspokoi Twoją ciekawość. W mieście jest aż 16 obiektów znajdujących się na liście Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w tym obszar Starego Miasta i Ratusz. W Lęborku znajdziesz też dawny Zamek Książąt Pomorskich nad rzeką Łabą (jego środek został zagospodarowany przez Sąd Rejonowy i nie jest to obiekt turystyczny).
Zwiedzanie atrakcji Łeby – wskazówki i informacje praktyczne
Dowiedziałeś się, co warto zobaczyć w Łebie i okolicy, a teraz pora na dawkę praktycznych porad. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w pełni cieszyć się Twoim pobytem nad Bałtykiem.
- Wiele atrakcji Łeby znajduje się poza granicami miasta, np. ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego czy latarnia morska w Stilo. Nie są to duże odległości, jednak pokonanie ich pieszo to spore wyzwanie, a ceny meleksów potrafią zniechęcić. Polecam Ci przemieszczanie się na rowerze – w centrum znajdziesz kilka wypożyczalni, np. na ul. Wojska Polskiego. Ścieżki rowerowe doprowadzą Cię do większości łebskich atrakcji.
- Jeśli poruszasz się samochodem to pamiętaj, że od 1 czerwca do 15 sierpnia w Łebie obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania. Mapkę i stawki za postój sprawdzisz na oficjalnej stronie miasta. Parking możesz opłacić w fizycznych parkomatach albo poprzez aplikację CityParkApp (dostępna na Androida i iOS).
- Planując swój wyjazd, weź pod uwagę, że w sezonie Łeba tętni życiem – niemal codziennie odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Kalendarz imprez na aktualny rok znajdziesz na oficjalnej stronie Łeby. Jeśli cenisz spokój podczas urlopu, to warto rozważyć przyjazd np. we wrześniu albo znaleźć nocleg dalej od centrum.
Gdzie spać w Łebie?
Pomimo rzeszy turystów w sezonie, można znaleźć w Łebie pensjonaty i hotele w przystępnych cenach. Baza noclegowa w Łebie jest zróżnicowana, więc powinno Ci się udać znaleźć coś dopasowanego do Twoich oczekiwań i budżetu. Ważne, abyś zaczął szukać z wyprzedzeniem – w sezonie najlepsze miejsca szybko znikają.
Najdroższe pensjonaty znajdują się w pobliżu plaży A i kanału portowego. Duże kompleksy hotelowe ciągną się równolegle do wybrzeża – na czele z luksusowym hotelem Neptun, mieszczący się w zamku nad samym Bałtykiem.
Tańsze opcje, takie jak domki czy pokoje gościnne, są rozrzucone po całym mieście. Przy zejściach na plaże (szczególnie na plażę zachodnią), rozciągają się też campingi.
Gdzie zjeść i wypić kawę w Łebie?
Wachlarz gastronomicznych opcji w Łebie może trochę przytłoczyć. Przygotowałem dla Ciebie pięć wartych uwagi miejscówek, abyś nie musiał na własną rękę przebierać w dziesiątkach lokali.
- Chata Rybacka – bardzo popularna restauracja przy samym kanale portowym, czynna cały rok. W menu znajdziesz przede wszystkim ryby – smażone, faszerowane, w sosie czy też pod postacią aromatycznej zupy.
- Restauracja Tam Gdzie Zawsze – lokal w hotelu Morski Tygiel, stawiający na dania regionalne i ich autorskie wariacje. W karcie np. pierogi z kaszubskim pstrągiem oraz filet z łososia podany na ratatouille. Ceny są dość wysokie, ale ciekawe menu i jakość jedzenia to wynagradzają.
- Manufaktura Piekarnia Płotka – miejsce z rodzinną tradycją, gdzie zjesz pyszne śniadania, świeżo wypiekany chleb i całą gamę słodkich wypieków. Z zewnątrz niepozorne miejsce, ale stylizowane wnętrze z piecem kaflowym i starymi meblami funduje podróż w czasie. ;)
- Cafe Nr 5 – kawiarnia i palarnia kawy w jednym, czyli to co lubimy najbardziej ;) Właściciele to prawdziwi pasjonaci, którzy tworzą autorskie mieszanki dostępne także w sklepie internetowym. W lokalu możesz cieszyć się kawą z widokiem na port.
- Zakątek Klary – urocza kawiarnia z ogródkiem, otwarta tylko w sezonie. Wybór ciast oraz innych słodkości ogromny, a wszystkie dania są podawane z dbałością o detale. W menu znajdziesz też kawę i lody.
Jak dojechać do Łeby?
Do Łeby możesz dojechać w wakacyjnych miesiącach dalekobieżnymi i regionalnymi pociągami. Dworzec kolejowy znajduje się ok. 1,5 kilometra od wybrzeża Bałtyku. Nie działają tam kasy biletowe, ale bilety na pociągi możesz kupić u konduktora bez dodatkowej opłaty.
Poza sezonem do Łeby nie docierają pociągi, a kolejową podróż musisz zakończyć w Lęborku i dalej jechać autobusem. W sezonie wakacyjnym do Łeby docierają również dalekobieżne autobusy kursujące z różnych zakątków Polski, m.in. z Warszawy, Wrocławia czy Trójmiasta.
Rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera. Połączeń autobusowych szukaj na e-podróżnik.pl.
Poza sezonem warto wybrać się samochodem – daje to dużą swobodę przy zwiedzaniu okolicznych atrakcji, które są trochę rozrzucone po Wybrzeżu Słowińskim. Przy okazji dłuższego urlopu możesz też pokusić się wycieczkę wzdłuż wybrzeża i zwiedzenie innych nadmorskich miejscowości.
Co jeszcze powinieneś przeczytać?
Poznałeś właśnie listę miejsc i atrakcji, które warto moim zdaniem wziąć pod uwagę w czasie zwiedzania Łeby. Mam nadzieję, że pomogą Ci (podobnie jak pomogły mi) urozmaicić Twój pobyt nad Bałtykiem i spędzić czas w interesujący sposób. Pomorze ma wiele do zaoferowania i myślę, że jest w stanie oczarować każdego. Życzę Ci udanego pobytu na Wybrzeżu Słowińskim i oczywiście świetnej pogody!
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.