Wynajem auta w Lizbonie – również na lotnisku – to ważny punkt przed zwiedzaniem Portugalii. Zwiedzanie samej Lizbony możesz zaplanować korzystając z komunikacji miejskiej, tak już atrakcje okolicy i wybrzeża Atlantyku najwygodniej zwiedza się autem. Podróżowanie po Portugalii wypożyczonym samochodem da Ci elastyczność i pozwoli dotrzeć do miejsc, do których nie dojeżdżają autobusy i pociągi.
Przygotowałem poradnik o tym, jak i gdzie tanio wypożyczyć samochód na lotnisku w Lizbonie. Do wyboru jest wiele firm, samochodów i opcji w czasie rezerwacji. Opowiem więc o formalnościach związanych z wypożyczeniem i ważnych informacjach przed ruszeniem na drogi Portugalii.
Zaproponuję też kilka modeli samochodów, za które nie zapłacisz majątku. Gdybyś auto było potrzebne “na już”, niżej znajdziesz listę najtańszych dostępnych aut w danym terminie. Wystarczy, że wpiszesz daty swojego wyjazdu.
Potrzebujesz samochód w Lizbonie “na już”? Szybkie rady i wskazówki
Jeśli lecisz do Lizbony już “na dniach” i potrzebujesz szybko ogarnąć formalności związane z wynajmem, mam dla Ciebie kilka szybkich rad z mojego doświadczenia:
- w Portugalii nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy (lokalne władze honorują polskie prawo jazdy, ale dla bezpieczeństwa zrób jego kopię i zdjęcie – gdybyś oryginał się zgubił albo uszkodził),
- trudno będzie znaleźć auto bez kaucji (standardem w portugalskich wypożyczalniach samochodów jest stosowanie zwrotnej kaucji, która zabezpiecza właścicieli samochodów przed kosztami naprawy uszkodzeń, które spowodujesz w czasie wypożyczenia – kaucja jest często blokowana na karcie kredytowej, którą powinieneś wziąć ze sobą do Portugalrii),
- wynajmij samochód z odbiorem na lotnisku w Lizbonie (tak będzie najwygodniej – bez sensu jest szukanie auta w centrum Lizbony, skoro możesz mieć je do dyspozycji już chwilę po wylądowaniu – nie będzie też trzeba dodatkowo płacić za dojazd z lotniska do centrum),
- porównaj kilka tanich modeli samochodów (nie potrzebujesz auta z górnej półki, żeby wygodnie podróżować po Portugalii i dojechać do najważniejszych atrakcji kraju; raczej nie decydowałbym się na drogie auta 4×4, bo to moim zdaniem niepotrzebna strata pieniędzy).
Jakie modele samochodów sprawdzą się na drogach Portugalii?
O ile nie planujesz górskich off-roadów i nie pakujesz się w miejsca “niestworzone” dla samochodów osobowych, wystarczą Ci auta osobowe klasy Fiata 500, Fiata Pand czy Opla Corsy. Zakładam, że nie zamierzasz brać udziału w ulicznych wyścigach i planujesz podróżowanie od atrakcji do atrakcji, bez potrzeby wielkiej mocy silnika i wielkiej przestrzeni wewnątrz samochodu.
1. Fiat 500
Fiat 500 to kompaktowe autko, które jest bardzo popularne w krajach śródziemnomorskich dzięki jego rozmiarom. Łatwo jest zaparkować nim na wąskich uliczkach nadmorskich miast. Jeśli nie szukasz ogromnych aut z potężnym silnikiem, a zależy Ci na niskim spalaniu, kompaktowych rozmiarach i wygodnym prowadzeniu to Fiat 500 jest warty uwagi.
Auto ma w domyślnym wyposażeniu klimatyzację, co mocno przyda się szczególnie w letnim sezonie. W środku zmieszczą się cztery osoby, chociaż najwygodniej podróżuje się w dwójkę, tylną kanapę traktując jako dodatkową przestrzeń magazynową. ;)
2. Opel Corsa
Opel Corsa to kompaktowe auto, w którym łatwo zmieścisz się w dwie osoby z dużym bagażem, ale dasz radę podróżować też w czwórkę. Z Opla Corsy korzystałem już kilka razy, m.in. w Albanii – poradziło sobie zarówno na wybrzeżu, jak i na krętych górskich drogach. Sprawdzi się też w Portugalii, szczególnie na wybrzeżu w okolicach Lizbony.
Opel Corsa spala poniżej 6 litrów na 100 kilometrów, więc to ekonomiczna opcja dobra na wakacyjny wyjazd. Jeśli wybierasz się w góry, załóż oczywiście nieco większe spalanie. W ofercie portugalskich wypożyczalni są głównie modele z silnikiem o pojemności 1.2, który demonem prędkości nie będzie, ale da sobie radę na umiarkowanych podjazdach.
3. Fiat Panda
Fiat Panda nie wygrałby w mojej klasyfikacji najładniejszego samochodu na świecie, ale trzeba mu przyznać, że jest optymalnym wyborem na wakacyjne zwiedzanie Portugalii samochodem. Podobnie jak pozostałe auta w zestawieniu, dużą zaletą są kompaktowe rozmiary, niskie spalanie i zaskakująco dużo przestrzeni wewnątrz – szczególnie, jeśli podróżujesz nim w dwie osoby.
Samochód ma w standardowym wyposażeniu klimatyzację i radio z Bluetooth, więc w szczycie sezonu będzie się podróżować wygodnie i przy akompaniamencie ulubionej muzyki ze Spotify. Raczej nie decydowałbym się na upychanie w nim 4-5 osób. Auto jest niewielkie, więc parkuje się nim sprawnie nawet w sezonowym tłoku.
Gdzie szukać wypożyczalni samochodów?
Dawniej byłem fanem korzystania z komunikacji publicznej, ale zacząłem widzieć jej ograniczenia – szczególnie przy krótkich wyjazdach, w czasie których chce się zobaczyć sporo w krótkim czasie. Po wynajmie na Krecie, w Czarnogórze i Albanii bardzo przekonałem się do takiej formy zwiedzania. Szukając opcji na tani wynajem dobrego samochodu sprawdziłem dwa podejścia:
- korzystanie z konkretnych wypożyczalni, np. Hertz, Europcar, itp.,
- korzystanie z multiwyszukiwarki, czyli portalu agregującego oferty z wielu miejsc (np. localrent.com, Discover Cars).
Zdecydowałem się na drugą opcję, bo okazała się tańsza, a wybór aut porównywalnie duży. W multiwyszukiwarce mogę przejrzeć dostępne samochody w lokalnych wypożyczalniach i wybrać model, który będzie jednocześnie tani i spełni moje oczekiwania. Nie mam złego doświadczenia z korporacjami typu Hertz, ale mniejsze firmy mają niższe stawki i często większy wybór samochodów.
Już kilka razy wypożyczałem samochód poprzez localrent.com – korzystałem z ich samochodów na Krecie, w Czarnogórze i w Albanii. W czasie wypożyczania i zwrotu auta nie miałem z nimi żadnych problemów. Auta razem z pracownicami wypożyczalni czekały przy terminalu przylotów lotniska, a procedury związane z wynajmem trwały 10-15 minut. Przy oddawaniu nie było też szukania “na siłę” uszkodzeń, za które mogliby ode mnie pobrać opłaty.
Ile kosztuje wynajem auta w Lizbonie?
Ceny wynajmu samochodów nie są stałe w ciągu roku – zmieniają się w zależności od terminu wynajmu i modelu auta. Im bliżej szczytu sezonu wakacyjnego (lipiec – sierpień), tym będzie drożej, bo zainteresowanie wynajmem jest wtedy największe, a przez to dostępność samochodów spada. Polecam rezerwować samochód z wyprzedzeniem, bo cena często wzrasta, gdy robi się to na ostatnią chwilę.
Ceny samochodów na lotnisku w Lizbonie różnią się mocno w zależności od pory roku. W zimie auta mogą kosztować raptem kilka euro dziennie, a już w lipcu czy sierpniu trzeba się liczyć z cenami przekraczającymi 25-30 euro dziennie.
Najtańsze oferty ubywają wraz ze zbliżaniem się sezonu, więc im wcześniej zapłacisz zaliczkę, tym lepiej. Jeśli chcesz zaoszczędzić, weź pod uwagę wynajęcie samochodu w większej grupie. Koszty rozłożą się wtedy na więcej osób, więc nawet 40 euro dziennie na 4 osoby nie będzie wyzwaniem. ;)
Czy da się wynająć samochód bez kaucji?
Standardową praktyką przy wynajmie samochodów jest to, że przy podpisywaniu umowy trzeba zapłacić kaucję (depozyt). Zabezpiecza ona wypożyczalnię przed sytuacjami, w których niechcący nabroisz coś z samochodem i powstaną koszty, które trzeba będzie pokryć. Depozyt wpłacasz kartą (jest blokowany na karcie kredytowej – debetowe są rzadko akceptowane) albo w gotówce.
Pracownik sprawdza później auto przy zwrocie na lotnisku i gdy nie ma żadnych spowodowanych przez Ciebie uszkodzeń, Twoja kaucja wraca do Ciebie od razu (jeśli zapłaciłeś w gotówce) lub wraca na kilku dniach na Twoją kartę kredytową. Z mojego doświadczenia wynika, że odblokowanie pieniędzy na karcie zajmuje od 7 do 14 dni.
W Portugalii bardzo trudno trafić na auto bez wymaganego depozytu. Wiem, że dla wielu osób to dodatkowy stres, bo pojawia się obawa, że firma nie będzie chciała zwrócić na końcu wynajmu całego depozytu i będzie na siłę szukać uszkodzeń auta. Ryzyko zawsze jest, ale ja mam dobre doświadczenia – nikt nigdy nie robił mi o to problemów.
Przed podpisaniem umowy sprawdź stan samochodu. Zrób zdjęcia karoserii, opon i szyb. Zdjęcia będą dla Ciebie dowodem w przypadku, gdy podczas zwrotu samochodu pracownik będzie chciał Ci “dopisać” uszkodzenia, których nie spowodowałeś. Oszustwa zdarzają się rzadko, ale lepiej się przygotować.
Zwróć uwagę, czy płatność kaucji odbywa się kartą, czy gotówką – w moim przypadku musiałem po przylocie wypłacić gotówkę, bo moja wypożyczalnia nie akceptowała płatności kartą. Jeśli kaucja pobierana jest z karty, większość wypożyczalni wymaga posiadania karty kredytowej, a nie debetowej. Upewnij się, że masz ze sobą kartę kredytową – bez niej wynajęcie samochodu może się okazać niemożliwe.
Jak wygląda procedura wypożyczenia samochodu? Jak odbierzesz go na lotnisku w Lizbonie?
Procedura wynajęcia samochodu sprowadza się do kilku prostych kroków, z którymi poradzisz sobie nawet wtedy, gdy nigdy wcześniej nie wypożyczałeś jeszcze samochodu za granicą. Spisałem je poniżej – możesz ten akapit potraktować jako ściągawkę:
- wybierz samochód sprawdzając w multiwyszukiwarce dostępne auta w danym terminie,
- zarezerwuj auto i wpłać przez Internet przedpłatę (zazwyczaj ok. 20% wartości rezerwacji), co będzie potwierdzeniem rezerwacji Twojego samochodu,
- na maila otrzymasz potwierdzenie rezerwacji i szczegóły odbioru samochodu (najczęściej pracownik wypożyczalni będzie czekał na Ciebie na hali odlotów z kartką z Twoim nazwiskiem po przylocie Twojego samolotu),
- przy pracowniku podpiszesz umowę i zapłacisz resztę należności za samochód (oraz ewentualną kaucję/depozyt – najczęściej jako blokadę środków na karcie kredytowej),
- po tych wszystkich procedurach odbierzesz kluczyki, dokumenty samochodu i będziesz mógł ruszyć na drogi Portugalii. ;)
Pamiętaj też, że nie musisz wynajmować samochodu na cały swój urlop. Najwygodniej będzie wypożyczyć samochód na początku lub końcu pobytu, żebyś mógł wygodnie dojechać nim z lotniska do hotelu lub oddać go chwilę przed odlotem do Polski. W czasie przeznaczonym na zwiedzanie atrakcji Lizbony nie zawsze będziesz potrzebował samochodu.
Jakich dokumentów potrzebujesz do wynajmu? Czy w Portugalii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?
Polscy kierowcy mogą w Portugalii prowadzić samochód na podstawie polskiego prawa jazdy. Lokalne władze nie wymagają od nas międzynarodowego prawa jazdy. Wyrobiłem je jednak sobie jako zapasowy dokument – gdybym przypadkiem zgubił lub stracił ten podstawowy dokument, ten będzie dla mnie potwierdzeniem uprawnień. To ważne, bo polska ambasada nie wydaje duplikatów prawa jazdy – jeśli je zgubisz, zostaniesz bez uprawnień.
Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy kosztuje kilkanaście złotych i załatwisz je w Starostwie Powiatowym. Portugalia honoruje oba dostępne wzory dokumentu – według konwencji genewskiej oraz wiedeńskiej.
Pracownik wypożyczalni poprosi Cię prawdopodobnie o okazanie prawa jazdy w czasie uzupełnienia umowy wynajmu, ale… nie zawsze coś takiego miało miejsce. ;) Wszystko zależy od pracownika, ale nie zakładaj oczywiście, że dokumenty nie będą potrzebne i miej ze sobą wszystkie wymagane uprawnienia. Do dopełnienia formalności będzie też potrzebny Twój dowód osobisty lub paszport.
Jak jeździ się samochodem po Portugalii?
Kierowcy w Portugalii stosują się do przepisów ruchu drogowego i prowadzenie auta wygląda tu mniej więcej tak samo, jakbyś podróżował nim po Polsce. Część kierowców prowadzi swoje auta dynamicznie, ale wielu lubi też zatrzymywać się co chwilę w mniejszych portugalskich miejscowościach, pozdrawiać kolejnych znajomych i nie zwracać większej uwagi na to, że za ich plecami zrobił się już mały korek. ;)
Portugalska policja zwraca dużą uwagę na trzymanie się ograniczeń prędkości, a mandaty wpisywane w euro bywają bolesne. Miej się na uwadze szczególnie tam, gdzie przemieszcza się dużo turystów, tj. blisko atrakcji i turystycznych miast. Na drogach pojawia się też coraz więcej fotoradarów – lepiej nie dostać takiej “pocztówki” z podróży.
Część portugalskich dróg jest płatna. Niektóre autostrady mają standardowe bramki wjazdowe, na których zapłacisz gotówką i kartą (lepiej gotówką, bo polskie karty bankowe są często odrzucane przez terminale płatnicze). Uważaj na autostrady, na których pobór opłat obywa się elektronicznie – szukaj zawsze bramek, w których opłaty można dokonać standardowo. Pobór elektroniczny wymaga urządzeń w aucie, których raczej nie będzie w samochodzie z wypożyczalni. ;)
Na prowincji uważaj na wszelkiej maści zwierzęta – zdarza się, że na drodze pojawiają się stada owiec, kóz, czy nawet krowy. Nie dzieje się to tak często jak np. w Gruzji czy Albanii, ale lepiej nie przesadzać z prędkością – nie chcesz przecież zrobić takim zwierzętom krzywdy.
Dlaczego uważam, że warto wynająć samochód na lotnisku w Lizbonie?
Możesz oprzeć swoją podróż po Portugalii na korzystaniu z autobusów i pociągów, ale w ten sposób nie dotrzesz do szeregu ważnych miejsc do zobaczenia. Nie będzie to też wielkim problemem, jeśli nie goni Cię czas i możesz organizować sobie transport nie zwracając uwagi na wymagany czas na przemieszczanie się.
Jeśli jednak przyjeżdżasz do Portugalii “na trochę”, z autem łatwiej będzie zobaczyć więcej atrakcji w krótkim czasie. Myślę, że jest kilka sytuacji, dla których moim zdaniem warto wziąć pod uwagę wynajem auta:
- masz w Portugalii mało czasu – jeśli przylatujesz na kilka dni lub Twój urlop nie jest długi, korzystanie z komunikacji publicznej spowoduje, że na zwiedzanie wszystkich interesujących Cię punktów może nie starczyć czasu,
- lubisz poruszać się wygodnie – jeśli wolisz w czasie krótkiego urlopu przemieszczać się komfortowo, nie zwracać uwagi na rozkłady jazdy autobusów i nie przepadasz na tłumami (a w sezonie autobusy do turystycznych miejscowości mogą być zatłoczone),
- podróżujesz w większej grupie – rodzinnie lub ze znajomymi – gdy rozłożysz koszty wynajmu samochodu na kilka osób to udział jednej osoby może się okazać niewielkie (no i w grupie często zwiedza się weselej!),
- lubisz elastyczność i odkrywanie mniej popularnych miejsc – podróżując autem łatwiej włączyć w sobie tryb odkrywcy, często zjeżdżać z trasy i odnajdywać ciekawe zakątki “przy okazji” – zwiedzanie autem może być więc znacznie pełniejsze.