W artykule znajdziesz listę 27 najpopularniejszych miast i miejscowości na wakacje na Maderze, które moim zdaniem będą dobrym wyborem dla turystów z Polski. Zastanawiając się, gdzie warto pojechać na Maderze, wybrałem miejsca oferujące zarówno możliwość aktywnego zwiedzania, jak i spokojnego wypoczynku oraz przebywania na łonie natury.
Listę opracowałem po mojej podróży po Maderze, w trakcie której odwiedziłem największe miasta i mniej znane, urokliwe zakątki. W artykule znajdziesz atrakcje na Maderze, które warto zobaczyć, a także wskazówki dotyczące transportu i noclegów.
Madera to nadmorskie kurorty z naturalnymi basenami wulkanicznymi, malownicze miasta i doliny, a także szlaki turystyczne wzdłuż lewad. Wyspa słynie ze stromych i wysokich wybrzeży klifowych, a także ze spokojnych zakątków w górach z pięknymi widokami na ocean i wzgórza.
Dlaczego uważam, że warto odwiedzić Maderę?
Madera to jedno z tych miejsc, które każdy powinien według mnie odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Wyspa oferuje różnorodność krajobrazów – od zielonych, bujnych dolin i egzotycznych ogrodów, po surowe klify i góry. To idealne miejsce dla osób kochających naturę i piesze wędrówki, a dzięki lewadom prowadzą przez niezwykłe trasy z widokami na ocean.
Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny – klimat subtropikalny sprawia, że Madera jest zielona przez cały rok, a przyjemne temperatury zachęcają do odwiedzin o każdej porze roku. Podczas urlopu na Maderze, możesz obejrzeć rybackie miasteczka, m.in. Câmara de Lobos blisko Funchal (stolica wyspy).
Madera to także doskonałe miejsce dla miłośników świeżych owoców morza wykorzystywanych w kuchni lokalnej do przyrządzania potraw takich jak espada czy lapas. Największy klif na wyspie – Cabo Girão i naturalne baseny wulkaniczne w Porto Moniz to miejsca, które warto odwiedzić na wyspie. Warto przyjechać na co najmniej tydzień, aby odkryć wszystkie najważniejsze atrakcje Madery.
Jak polecam zwiedzać Maderę? Na własną rękę czy korzystać z wycieczek?
Wyjeżdżając na Maderę na własną rękę, możesz zaplanować swój czas samodzielnie – co jest ogromnym atutem w porównaniu do wycieczek z biurem podróży. Aby jednak dobrze wykorzystać czas, warto przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania co do sposobu odkrywania atrakcji, a następnie wybrać jedną z kilku strategii zwiedzania Madery.
Jednodniowe wycieczki z lokalnym przewodnikiem
Jednodniowe wycieczki z lokalnymi przewodnikami dają możliwość dokładnego poznania kultury i historii Madery od lokalsów (sam chętnie korzystam z tej opcji). Przewodnicy często dzielą się ciekawostkami, których nie znajdziesz w przewodnikach. Gdybym miał podpowiedzieć Ci kilka ciekawych wycieczek, wziąłbym na pewno pod uwagę:
- zwiedzanie wschodniej części Madery – wraz z przewodnikiem wybierzesz się do miejscowości Santana słynącej z charakterystycznych, kolorowych domków krytych strzechą. W trakcie tej wycieczki zdobędziesz także trzeci co do wielkości szczyt Madery – Pico do Arieiro,
- wycieczka po Ponta São Lourenço – podczas samodzielnej wędrówki odkryjesz wulkaniczny półwysep Ponta São Lourenço. Będziesz mógł cieszyć się malowniczymi krajobrazami, rzadką roślinnością i zróżnicowaną fauną, a także wygodnym transferem z Funchal i okolic,
- rejs z obserwacją wielorybów i delfinów – popłyniesz kilka mil od Funchal w poszukiwaniu dzikich zwierząt, takich jak delfiny, wieloryby, żółwie i ptaki oceaniczne. Certyfikowani przewodnicy zapewnią pouczający komentarz oraz ciekawe fakty na temat spotykanych gatunków morskich.
Niżej wybrałem kilka ciekawych wycieczek, które są dobrą opcją na zwiedzanie Madery z lokalnym przewodnikiem. Lubię zwiedzać na własną rękę, ale czasami najwygodniej jest skorzystać z kilku zorganizowanych wyjazdów, żeby zaoszczędzić czas, pieniądze i zobaczyć więcej.
Jak wygodnie przemieszczać się po Maderze?
Transport publiczny na Maderze jest dobrze zorganizowany, a autobusy obsługują większość większych miast na wyspie. Istnieje kilku przewoźników – SAM (wschodnia strona wyspy), HF (Funchal i okolice), Rodoeste (zachodnia strona wyspy) i EACL (rejon Funchal i Canical). Bilety kupisz u kierowcy, w automatach biletowych, ale możesz rozważyć także zakup karty Giro, którą można doładować na dowolną liczbę przejazdów. Rozkłady jazdy znajdziesz na przystankach lub na stronach internetowych przewoźników.
Wypożyczenie samochodu
Wynajem samochodu na lotnisku w Funchal to dobra opcja, jeśli chcesz zobaczyć jak najwięcej atrakcji w krótkim czasie. Auto pozwala na pełną elastyczność i swobodę, dzięki czemu możesz odkrywać wyspę we własnym tempie, bez ograniczeń czasowych.
Na Maderze czekają na Ciebie malownicze trasy, w tym droga ER101 pełna serpentyn i biegnąca wzdłuż klifów. Wypożyczenie auta jest także wygodne, jeśli podróżujesz z rodziną – można łatwo przemieszczać się między plażami, ogrodami botanicznymi i punktami widokowymi.
Niżej znajdziesz listę aut z wypożyczalni, z której korzystałem już na Maderze, Krecie, w Albanii, Czarnogórze i Gruzji. Nigdy nie miałem problemów z odbiorem i zwrotem auta – mocno polecam, same pozytywne doświadczenia. Często mają też bardzo dobre ceny.
Wypożyczenie skutera
Alternatywnie, skuter to świetna opcja na Maderze, zwłaszcza w miastach, gdzie parkowanie może być wyzwaniem. Skuter pozwala z łatwością przemieszczać się po zatłoczonych uliczkach Funchal i zaparkować nawet w ciasnych miejscach. Jest to też tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie niż wynajem samochodu, szczególnie przy krótszych dystansach. Sprawdzi się np. przy podróży w 2 osoby. Możesz też tak jak my, na część pobytu wynająć auto, a na pozostałe dni skuter.
Zwiedzanie komunikacją publiczną
Jeśli preferujesz podróżowanie autobusami, Madera ma dość dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, która łączy główne miasta i atrakcje. Autobusy kursują regularnie między Funchal a popularnymi miejscowościami, takimi jak Câmara de Lobos, Porto Moniz czy Santana. Jest to tania opcja, jednak czasochłonna, szczególnie jeśli chcesz odwiedzić miejsca bardziej oddalone od głównych szlaków turystycznych. Warto pamiętać, że autobusy nie kursują w głąb wyspy tak często, co może ograniczyć dostęp do niektórych atrakcji.
Gdzie spać na Maderze? Najlepsze bazy wypadowe
Madera oferuje szeroki wybór miejsc noclegowych, od luksusowych hoteli po przytulne pensjonaty i apartamenty. Największy wybór zakwaterowań jest w stolicy wyspy. Nocleg w Funchal będzie idealny dla osób lubiących tętniące życiem miejsca. Jeśli chcesz nacieszyć się klimatem Starego Miasta w Funchal, to na Twoim miejscu wybrałbym prywatny apartament, np. Living Funchal Apartments lub Good Memories Lodge – oba z tarasem.
Możesz rozważyć zakwaterowanie w Porto Moniz, znanego z naturalnych basenów wulkanicznych. Miejscami, które warto rozważyć są np. Hotel Euro Moniz oraz Aqua Natura Bay z pięknymi widokami na wybrzeże. Sporo ciekawych opcji noclegu znajdziesz w São Vicente z możliwością wypadu do malowniczych miejscowości leżących w pobliżu, np. hotel Mediterrâneo Madeira.
Miasto Santana słynące z tradycyjnych, kolorowych domków będzie dobrą bazą wypadową na trekkingi. Miejscem noclegowym, które warto wziąć pod uwagę jest Casa do Manuel. Jeśli masz w planach dokładną eksplorację wschodniego wybrzeża Madery, to rozważ nocleg w Caniçal, np. Casas do Baleeiro – Whaler’s Houses lub w pobliskim Machico, gdzie jest znacznie większy wybór noclegów, np. Fernandes House czy VIP Paradise Apartment.
Dla osób, które planują trekking po levadzie Moinho radzę zdecydować się na zakwaterowanie w Ponta do Sol, np. w Villa Ponta do Sol Apartment. Calheta to popularny kurort z piaszczystą plażą. Sporo tam dużych hoteli z basenami, ale znajdziesz też mniejsze apartamenty i pokoje, np. The Rum Inn.
Atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć na Maderze
Madera oferuje wiele wyjątkowych atrakcji rozsianych po całej wyspie. Stolica kryje w sobie ogrody botaniczne i parki porośnięte endemicznymi gatunkami roślin. Północ wyspy to przede wszystkim słynne naturalne baseny lawowe i jaskinie.
Ciągnące się kanały irygacyjne, czyli levady zapewniają piękne widoki na wybrzeże i kaniony. Na wyspie znajdziesz sporo miejsc na piesze wędrówki, a także krajobrazów słynących z wodospadów, stromych klifów i lasów laurowych, wpisanych na listę UNESCO.
1. Dojdź do końca Półwyspu św. Wawrzyńca (Sao Lourenco)
Obowiązkowym punktem podróży na Maderę jest trekking przez Półwysep Św. Wawrzyńca (Ponta de São Lourenço), który stanowi najbardziej wysunięty na wschód fragment wyspy. Wędrówka po tym półwyspie poprowadzi Cię malowniczą trasą przez wulkaniczne formacje skalne, z minimalną roślinnością i imponującymi klifami, które stromo opadają do oceanu. Roślinność jest tu skąpa, dominują suche trawy i niskie krzewy.
Podczas trekkingu zahaczysz o kilka punktów widokowych, m.in. Miradouro de São Lourenço i Miradouro Ponta do Furado. Szlak PR 8 ma umiarkowany poziom trudności, a przy sprzyjającej pogodzie można podziwiać widoki zarówno na południowe, jak i północne wybrzeże Madery, więc wysiłek jest tego warty. Tuż przed ostatnim podejściem znajduje się jedyny na trasie punkt gastronomiczny Cafetaria Sardine House cafe & snacks, nazwany przez nas “oazą”. ;)
Szlak przez Półwysep św. Wawrzyńca jest eksponowany, dlatego dla bezpieczeństwa odradzam podchodzenie blisko krawędzi urwisk i klifów. Na trekking zabierz ze sobą zapas wody. Ubierz wygodne buty trekkingowe i nakrycie głowy.
Trasa ciągnie się przez 7 km, a przejście jej tam i z powrotem zajęło nam ok. 3 h. Początkowy odcinek szlaku prowadził nas przez zieloną dolinę szerokimi drogami, które stopniowo stawały się węższe. Jednocześnie szybko zmieniała się wysokość nad poziomem morza oraz nasza lokalizacja względem stromych zboczy.
Wycieczkę na Półwysep św. Wawrzyńca można zakończyć odpoczynkiem na plaży, znajdującej się na początku szlaku. Z Funchal na start trasy najwygodniej dostać się samochodem lub autobusem, który odjeżdża z Avenida do Mar. Dobrą opcją jest też skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki – niżej kilka najciekawszych, które wybrałem.
2. Pójdź na widokowy trekking z Pico Ruivo na Pico do Arieiro
Pico Ruivo i Pico do Arieiro to dwa najwyższe szczyty na Maderze, położone w centralnej części wyspy. Pico Ruivo, najwyższy punkt wyspy, osiąga wysokość 1862 m, a jego szlak prowadzi przez surowe, skaliste krajobrazy z widokami na zielone doliny i otaczające go góry. Pico do Arieiro, trzeci co do wysokości szczyt Madery (1818 m), jest łatwiej dostępny dzięki drodze, która kończy się na szczycie, skąd rozciąga się panoramiczny widok na Atlantyk i wyspę poniżej.
Trasa między tymi szczytami to jedna z najbardziej malowniczych w Europie (w obie strony liczy ponad 10 km), prowadząca przez grzbiety górskie, wąwozy i strome zbocza, z licznymi tunelami wykutymi w skałach. Po drodze obejrzysz formacje skalne, roślinność endemiczną, która powoli odrasta po pożarze z sierpnia 2024 r. oraz rzadkie gatunki ptaków, jak petrele maderskie (gatunek zagrożony wyginięciem). Szlak charakteryzuje się dużymi różnicami wysokości, co zapewnia zmienne krajobrazy – od subtropikalnych lasów laurowych po surowe i nagie, górskie ściany.
Na początek szlaku najwygodniej dostaniesz się samochodem, który możesz zostawić na jednym z parkingów lub biorąc udział w zorganizowanej wycieczce z transferem z hotelu na początek szlaku i z powrotem.
Jednym z najładniejszych moim zdaniem miejsce są słynne “schody do nieba”, kiedy można znaleźć się ponad chmurami. Pokonanie szlaku znajduje ponad 3,5-4 h. Z Pico Ruivo w pogodne dni (choć widoczność często ograniczają gęste chmury) rozciąga się widok na całą Maderę, a także na sąsiednie wyspy, w tym Porto Santo.
3. Spójrz w dół klifu Cabo Girão
Caba Girão to jeden z najwyższych klifów w Europie, położony w pobliżu miejscowości Câmara de Lobos. Na szczycie klifu o wysokości ponad 580 m n.p.m znajduje się taras widokowy ze szklaną podłogą, tzw. skywalk. Widoki i wysokość, na której znajdował się taras zrobiły na mnie wrażenie, samo chociaż przejście po nim nie zajmuje wiele czasu.
Taras oferuje świetne widoki zarówno na ocean, jak i na pobliskie miejscowości oraz tarasowe pola uprawne, głównie z winoroślą. Taras widokowy Cabo Girão to jedna z najpopularniejszych atrakcji Madery, dlatego jest oblegany przez turystów, szczególnie w sezonie letnim (polecam przyjechać z samego rana, żeby zdążyć przed wycieczkami). Wstęp na taras widokowy jest płatny, a bilety kupisz w automacie na miejscu.
Do Cabo Girão możesz dojechać samochodem lub skuterem, a tuż obok znajdziesz bezpłatny parking. Istnieje też możliwość dotarcia na miejsce z Funchal autobusem linii numer 142. Alternatywnym rozwiązaniem jest także wycieczka terenowa jeepem z Funchal, którą możesz potraktować jako transfer na klif i w kilka innych miejsc.
Obok klifu działa popularna kolejka gondolowa o nazwie Teleférico do Rancho, która zawiezie Cię w dół, jednocześnie dając Ci możliwość podziwiania okolicy z innej perspektywy. Kolejka prowadzi na kamienistą plażę u stóp klifu, która jest mało uczęszczana, a przez to spokojna i urokliwa. Moim zdaniem warto wybrać się na spacer nadbrzeżną ścieżką spacerową i posłuchać odgłosów oceanu.
Sama podróż wagonikiem była przyjemna, choć nie będę ukrywał, że niektóre silniejsze podmuchy wiatru były odczuwalne. Dolnej stacji kolejki nikt nie obsługuje, dlatego jeśli będziesz chciał wrócić z powrotem na szczyt klifu, musisz pomachać do kamery, a wtedy wagonik zabierze Cię na górę. ;)
4. Zaplanuj dużo wędrówek wąskimi levadami
Jedną z obowiązkowych aktywności na Maderze jest trekking po levadach, czyli kanałach irygacyjnych, które rozprowadzają wodę z północnej, bardziej wilgotnej części wyspy na suche południe. W regionie Ponta do Sol znajdziesz aż dwie – Levada do Moinho i Levada Nova, które są ze sobą połączone, a trasa tworzy pętlę. Pierwsza z nich prowadzi przez lasy eukaliptusowe oraz górskie krajobrazy, a druga wiedzie wyżej, oferując szerszą panoramę i widoki na ocean.
Levada das 25 Fontes to jeden z najbardziej znanych szlaków na Maderze, leżący w zachodniej części wyspy. Trasa prowadzi przez bujne lasy laurowe, wpisane na listę UNESCO, a jej głównymi atrakcjami są wodospady oraz źródła (jest ich 25, stąd nazwa), które tworzą malownicze kaskady. Możesz również kontynuować wędrówkę do pobliskiego wodospadu Risco, co jeszcze bardziej urozmaica trasę.
Na Maderze pogoda potrafi się szybko zmieniać, szczególnie w wyższych partiach wyspy. Przed wyruszeniem na trasę sprawdź prognozę pogody, a jeśli przewidywane są burze lub intensywne opady, rozważ zmianę planów – deszcz może sprawić, że ścieżki staną się niebezpiecznie śliskie.
Levada dos Cedros to trasa położona w północno-zachodniej części wyspy, w okolicy Porto Moniz. Trasa jest mniej popularna wśród turystów niż poprzednie levady. Szlak zaczyna się w okolicach Fanal, znanego z drzew cedrowych i wiedzie w dół, w stronę Ribeira da Janela.
Możesz rozważyć także wędrówkę po jednej z najstarszych levad, czyli Levada do Furado, która biegnie nieopodal Santany. Jest to długa i urozmaicona wędrówka przez rodzime lasy laurowe z widokami na doliny i północne wybrzeże. Trasa prowadzi przez most – Ponte da Ribeira d’Ametade, który biegnie nad głęboką doliną z małą rzeką.
Nie wszystkie levady są łatwo dostępne transportem publicznym. Wiele z nich wymaga dojazdu autem, a potem powrotu tą samą drogą na parking. Polecam więc, żebyś wziął pod uwagę gotowe wycieczki – w wielu przypadkach to najwygodniejsze wyjście.
5. Zwiedź atrakcje Funchal – stolicy Madery
Funchal to stolica Madery, położona na południowym wybrzeżu wyspy, otoczona górami i Atlantykiem. Warto przespacerować się Starym Miastem (Zona Velha) z wąskimi, brukowanymi uliczkami i obejrzeć street art na ulicy Rua de Santa Maria. Spacerując po Starym Mieście poszukaj budynku Ratusza z dziedzińcem, który zdobi fontanna i tradycyjne, portugalskie płytki azulejos.
Sprawdź artykuł: Funchal: 21 atrakcji i ciekawych miejsc, które polecam zobaczyć
Z innej perspektywy na miasto możesz spojrzeć z wagonika kolejki Teleféricos do Funchal, która zabierze Cię na wzgórze Monte. Stamtąd możesz dostać się kolejką Teleférico do Jardim Botanico do Ogrodu Botanicznego. Na Maderze rośnie sporo egzotycznych gatunków roślin, a ich owoców, np. marakui, bananów czy owoców monstery możesz spróbować np. na lokalnym targu Mercado dos Lavradores.
Po intensywnym zwiedzaniu możesz zrelaksować się w naturalnych, wulkanicznych basenach Doca do Cavacas lub poleżeć na czarnej plaży Formosa. Moim zdaniem najlepszym punktem widokowym na Funchal, okolicę i ocean jest Pico Alto znajdujący się na wysokości 1129 m n.p.m. Miłośnicy piłki nożnej powinni odwiedzić Muzeum CR7 poświęcone Cristiano Ronaldo, który pochodzi właśnie z Madery.
6. Odwiedź krowy w magicznym lesie Fanal
Fanal to magiczny las, który znajduje się na północnym zachodzie Madery, w górzystym regionie Paul da Serra. Najłatwiej dotrzesz do niego z miejscowości Porto Moniz. Fanal jest częścią Laurissilva – wiecznie zielonego lasu wawrzynowego, wpisanego na listę UNESCO.
Charakterystyczne dla tego miejsca są stare, poskręcane drzewa laurowe liczące setki lat, które tworzą nietypowy krajobraz. Niektóre drzewa mają ludzkie lub zwierzęce kształty, a unosząca się mgła oszukuje mózg i utrudnia rozpoznanie tego co widzimy. Turyści jadąc do lasu Fanal liczą na uchwycenie na zdjęciach mgły, jednak nawet bez tego miejsce wygląda ładnie i warto tam zajrzeć (nam nie udało się na nią trafić).
Przy wejściu do lasu znajduje się parking. Jeśli jednak wolisz zwiedzanie w grupie, możesz wybrać się na całodniową wycieczkę z angielskim przewodnikiem, podczas której dokładnie poznasz historię zachodniej części Madery.
Las znajduje się na wysokości około 1150 m n.p.m., a podczas spaceru spotkasz na swojej drodze krowy, które swobodnie przemierzają te tereny i pasą się na bujnych pastwiskach wokół lasu. Trasy są dobrze oznaczone, a w lesie poza sezonem nie spotkasz tłumów. Moim zdaniem warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku, choć najlepiej przy dobrej pogodzie, by móc w pełni nacieszyć się widokami.
7. Poopalaj się na czarnej plaży w Seixal
Seixal to malownicza miejscowość położona na północnym wybrzeżu Madery. Znana jest z pięknych widoków, zielonych gór i słynnej, czarnej plaży, która jest prawdziwą perełką tego regionu. Plaża w Seixal charakteryzuje się drobnym, wulkanicznym piaskiem, którego kolor kontrastuje z turkusem oceanu, tworząc idealne tło do zdjęć, stąd nazywana jest europejskimi Hawajami.
Plażę otaczają strome klify, a woda jest raczej spokojna, co tworzy dobre warunki do snorkelingu i pływania. Czasem na plaży można też spotkać surferów z pobliskiej szkółki. Choć na obrzeżach Funchal znajduje się również czarna plaża Formosa, to plażę w Seixal uważam za bardziej imponującą, a przede wszystkim, jest ona mniej oblegana przez turystów.
W Seixal warto również zobaczyć naturalne baseny skalne – Piscinas Naturais do Seixal, które mają pochodzenie wulkaniczne. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasteczka jest wodospad Veu da Noiva, który opada z wysokich klifów wprost do oceanu i jest jednym z najbardziej malowniczych wodospadów na Maderze. W okolicy znajduje się też punkt widokowy Miradouro do Seixal, z którego można podziwiać krajobrazy północnego wybrzeża wyspy.
8. Obejrzyj zachód słońca w Ponta do Pargo
Ponta do Pargo to miejscowość położona na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu wyspy. Charakterystyczną atrakcją tego regionu jest latarnia morska stojąca na klifie, wznoszącym się na wysokości 290 m. Moim zdaniem punkt widokowy – Miradouro Farol da Ponta do Pargo to jedno z lepszych miejsc do podziwiania zachodów słońca na Maderze.
Obok latarni znajduje się małe muzeum, w którym poznasz historię tego miejsca (wstęp bezpłatny). Polecam Ci także zobaczyć punkt widokowy – Miradouro do Fio, z którego oprócz pięknego oceanu, zobaczysz pasące się bydło i zbocza porośnięte kaktusami.
W okolicy Ponta do Pargo na miłośników pieszych wędrówek czeka Levada da Ponta do Pargo. Trasa biegnie przez las eukaliptusowy i otwarte przestrzenie. W niektórych miejscach jedynymi dźwiękami, które dało się usłyszeć były ptaki i pszczoły. Przy okazji wizyty w miasteczku, zajrzyj też do małego kościółka Igreja Matriz da Ponta do Pargo.
Każdego roku we wrześniu w Ponta do Pargo odbywa się Festiwal Pêro – impreza poświęcona jabłkom (odmiana pêro), celebrująca lokalne rolnictwo. W trakcie festiwalu organizowane są targi, występy folklorystyczne, a także degustacje lokalnych produktów i dań przygotowywanych z jabłek. Być może uda Ci się trafić na to wydarzenie podczas Twojego urlopu na Maderze na własną rękę. ;)
9. Idź na spacer promenadą z Funchal do Câmara de Lobos
Spacer promenadą z Funchal do Câmara de Lobos to przyjemny sposób na spędzenie czasu po odpoczynku na plaży Formosa. Trasa rozpoczyna się w Lido, czyli popularnej dzielnicy Funchal, a po drodze miniesz czarną plażę. Promenada jest dobrze utrzymana, z miejscami do odpoczynku i małymi kawiarenkami, w których można się zatrzymać na filiżankę kawy.
Po ok. 4 km spaceru dotarliśmy do Câmara de Lobos – urokliwej wioski rybackiej, która zachowała swój tradycyjny charakter. Główna zatoka miasta jest malownicza, za co odpowiada nie tylko malowniczy krajobraz, ale też kolorowe łódki rybackie, które kołyszą się na wodzie.
Warto spróbować lokalnej ponchy – tradycyjnego napoju z rumu, cytryny i miodu, który jest specjalnością Câmara de Lobos. Nad miastem znajdziesz punkt widokowy Miradouro do Pico da Torre, z którego będziesz mógł zobaczyć roztaczającą się w dole miejską zabudowę i falujący ocean. Nad wioską góruje klif Cabo Girão, jeden z najwyższych klifów w Europie, który możesz oglądać stojąc na przeszklonej platformie widokowej.
10. Zajrzyj do tradycyjnych chat w Santanie
Santana to małe miasteczko, położone na północno-wschodnim wybrzeżu Madery, które słynie z tradycyjnych domków Casas de Colmo. Te kolorowe, trójkątne chatki o spadzistych dachach, pokrytych słomą, są jednym z symboli wyspy. Dawniej były domami lokalnych rolników, a dziś wiele z nich pełni funkcję sklepików z pamiątkami. Kilka charakterystycznych chat możesz zobaczyć na ulicach Santany. Więcej zobaczysz w Parque Temático da Madeira – parku tematycznym, który przybliża kulturę i tradycje wyspy.
Pierwsze tego typu domki powstały na Maderze już w XV w., ale nie dotrwały do naszych czasów. Podstawowym materiałem budulcowym jest drewno – stąd też nadana wyspie przez jej odkrywców nazwa madeira, co z portugalskiego oznacza drewno.
Obejrzysz w nim lokalne rękodzieło, posłuchasz tradycyjnej muzyki i spróbujesz regionalnych potraw (m.in lokalnego chleba). Jest też możliwość popływania łódką i odwiedzenia mini zoo, dlatego moim zdaniem to atrakcja również dla dzieci. W okolicy znajduje się też Levada do Caldeirão Verde, prowadzącą przez lasy, wodospady oraz ciemne tunele.
Dobrym pomysłem będzie udział w zorganizowanej wycieczce do wschodniej części wyspy z Funchal, podczas której będzie Ci towarzyszył przewodnik mówiący po angielsku. Moim zdaniem to dobry sposób na dowiedzenie się jeszcze więcej o zabytkach Santany, ale także wędrówka na trzeci co do wielkości szczyt Madery – Pico do Arieiro.
11. Wykąp się w naturalnych basenach w Porto Moniz
Porto Moniz to kurort położony na północnym wybrzeżu Madery. Znany jest głównie ze swoich naturalnych basenów skalnych – Piscinas Naturais do Porto Moniz, które są jedną z największych atrakcji tego regionu. Baseny są pochodzenia wulkanicznego i pozwalają na kąpiel z widokiem na rozbijające się o klify fale Atlantyku. Jeden z nich jest strzeżony i ma rozwiniętą infrastrukturę w postaci łazienek i pryszniców, a kąpieliska wchodzące w jego skład to domurowane do wulkanicznych skał zbiorniki o różnej głębokości. Za wstęp trzeba zapłacić kilka euro.
Baseny w Porto Moniz mają certyfikat Błękitnej Flagi, co świadczy o tym, że są bezpiecznym i wygodnym miejscem do pływania, a tamtejsza woda uznawana jest za najczystszą na całej wyspie, chociaż moim zdaniem to nie do końca prawda albo akurat tak trafiłem. ;)
Znajduje się tam również specjalna strefa dla dzieci oraz plac zabaw, więc miejsce sprawdzi się dla rodzin z dziećmi. W sezonie letnim przy dobrej pogodzie miejsce jest bardzo oblegane przez turystów i ciężko znaleźć kawałek basenu czy murku tylko dla siebie.
Drugie kąpielisko znajdujące się we wschodniej części Porto Moniz to naturalne, nieprzerobione baseny. Ich dno jest skaliste, więc bez butów do pływania lepiej nie wchodzić, bo można sobie pokaleczyć stopy. Basenów od wód oceanu nie odgradza żadna wyższa ściana, a fale często przelewają się przez skały wulkaniczne, dlatego w czasie kąpieli trzeba zachować ostrożność. Samo miasteczko jest bardzo popularne, przez co ciężko zaparkować blisko wejścia, dlatego polecam wybrać się na miejsce skuterem.
12. Poszukaj kawałka płaskiego terenu na płaskowyżu Paul da Serra
Paul da Serra to malowniczy płaskowyż położony w centralnej części wyspy, na wysokości ok.1500 m n.p.m. Na eksplorację płaskowyżu wyruszyliśmy z São Vicente, bo właśnie z tej miejscowości jest najlepszy dojazd. Krajobraz urozmaicają wiatraki, które tworzą w tym miejscu największą farmę wiatrową na wyspie. Patrząc na nie zastanawiałem się jak trudne musiało być przetransportowanie ogromnych części po tych krętych drogach. ;)
Cały obszar porośnięty jest różnymi gatunkami traw, mchów i niskich krzewów oraz paproci. Paul da Serra to istotny obszar zasilania wód gruntowych na wyspie. Woda deszczowa zbiera się tu i spływa do zbiorników, a stamtąd jest transportowana lewadami do elektrowni. Spacerując po płaskowyżu, spotkaliśmy kilka łaciatych krów, które leniwie skubały trawę.
Najlepszym sposobem dostania się do płaskowyżu Paul da Serra jest samochód, który da Ci swobodę podróżowania. Możesz też wjechać na górę skuterem, chociaż czasami wiatr jest tak silny, że nie jest to najprzyjemniejsza przejażdżka. My trasę pokonaliśmy w nieco ponad 40 min, jadąc z Funchal.
Dość często na terenie Paul da Serra unosi się gęsta mgła, która utrudnia widoczność, ale nadaje temu miejscu mistycznego klimatu, choć w tej kwestii nie dorównuje oczywiście Fanal. W słoneczny i bezchmurny dzień z płaskowyżu możesz podziwiać widoki rozciągające się na bezkres Atlantyku.
13. Obejrzyj widok przez skały w Ribeira da Janela
Ribeira da Janela to niewielka miejscowość położona na północnym wybrzeżu Madery, pomiędzy São Vicente a Porto Moniz. Jest to spokojne miejsce, które zachwyca surowym pięknem natury – to jedna z moich ulubionych miejscowości na Maderze. W jej pobliżu znajdziesz strzeliste skały Ilheus da Rib i Ilheus da Janela, się wyłaniają się z oceanu. Jedna z nich ma nawet charakterystyczną dziurę, przypominającą okno, przez którą widać ocean.
Ribeira da Janela to świetna baza wypadowa do Porto Moniz i atrakcji w okolicy, gdzie można odwiedzić naturalne baseny. Oferty noclegów w miasteczku są przystępne w porównaniu z tymi w kurorcie Porto Moniz. Mój ulubiony widok na skały w Ribeira da Janela znajduje się właśnie w Porto Moniz, przy stacji benzynowej na wyjeździe z miasta. ;)
Warto zwrócić także uwagę na rzekę Ribeira da Janela, która przepływa przez miasteczko i wpada do oceanu. Postanowiliśmy poczuć się trochę jak lokalsi i wybraliśmy się na dłuższy spacer po Ribeira da Janela, mijając po drodze niewielki kościół Igreja de Santa Maria Madalena i domy mieszkańców miasteczka. Na miasto możesz spojrzeć z punktu widokowego Baloiço “I Love Ribeira da Janela”, gdzie możesz zrobić sobie zdjęcia na huśtawkach.
14. Pooglądaj surferów obok basenów w Porto da Cruz
Porto da Cruz to niewielka miejscowość położona na północno-wschodnim wybrzeżu Madery. Jest to spokojna wioska, otoczona górami z widokami na ocean. To właśnie w niej, w pobliżu plaży Praia da Alagoa, można obserwować surferów, którzy łapią fale na niespokojnych wodach północnej części wyspy.
Widok fal rozbijających się o skaliste wybrzeże i surferów z lokalnej szkółki, śmigających po wodzie bardzo mi się podobał. ;) Jeśli planujesz aktywnie spędzić czas, to możesz wybrać się na trekking przez Vereda da Penha d’Águia. To opcja raczej na słoneczną pogodę, bo po deszczu ścieżka robi się błotnista, a na trasie jest mało poręczy.
Porto da Cruz znane jest z rumu, produkowanego w lokalnej fabryce Engenho do Porto da Cruz. Jeśli lubisz odkrywać lokalne smaki, to koniecznie odwiedź to miejsce i skosztuj tego trunku, który różni się od tych produkowanych na Karaibach. Sama wioska jest mała, a jej kamienne uliczki i białe domki tworzą autentyczną maderską atmosferę, z dala od turystycznego zgiełku – uwielbiam klimat tego miasteczka.
Rum produkowany w Porto da Cruz jest później wykorzystywany do przyrządzania ponchy, czyli tradycyjnego maderskiego koktajlu na bazie rumu, miodu i cytrusów.
Atrakcją wartą zobaczenia jest wulkaniczna plaża, czyli Praia da Maiata położona nieco na uboczu Porto da Cruz, chociaż nie jest ona idealna do pływania ze względu na silne prądy morskie. Polecam Ci jednak przespacerować się wzdłuż niej i pomoczyć nogi. W Porto da Cruz znajduje się również basen przy samym oceanie.
15. Obejrzyj malowniczo położone Faial
Faila to niewielka, urokliwa miejscowość położona na północny Madery. Otoczona jest malowniczymi klifami i bujną roślinnością, typową dla tej części wyspy. Faial może nie jest największym turystycznym centrum, ale panuje w nim spokojna atmosfera, a bliskość natury przyciąga tych, którzy szukają autentycznego, nieskażonego komercją miejsca – dlatego tak bardzo mi się spodobało. ;)
Zwiedzanie Faial polecam Ci zacząć od fortecy położonej na wzgórzu. Osobiście na nazwałbym jednak tego fortecą, a punktem widokowym w czterema małymi armatami i małym pomieszczeniem z tablicami informacyjnymi w języku portugalskim, opisującymi historię miejsca. Widok, który można zobaczyć z tego miejsca jest moim zdaniem jednym z najlepszych na całej wyspie.
W miasteczku nie ma zbyt wiele atrakcji do zobaczenia, dlatego najlepiej odwiedzić je przejazdem. Najwygodniejszą opcją będzie nocleg w Santanie i krótki wypad wypożyczonym samochodem lub skuterem do Faial.
W miejscowości znajdziesz jeszcze jeden punkt widokowy – Miradouro do Guindaste. Miejsce jest dość popularne, a panoramę wybrzeża możesz zobaczyć stojąc na jednym z dwóch przeszklonych balkonów, wysuniętych nad urwiskiem. Praia do Faial to moim zdaniem idealne miejsce na spacer wzdłuż oceanu, a także dobre miejsce gdzie można wskoczyć do wody i popływać bez tłumów. Plaża jest chroniona od fal przez skały, tworzące rodzaj sztucznej zatoki z czarnych kamieni.
16. Wjedź na Monte z pięknym ogrodem i zjedź tradycyjnymi saniami
Wzgórze Monte i ogród tropikalny Monte Palace to atrakcje na Maderze, które według mnie powinny obowiązkowo znaleźć się w planie zwiedzania stolicy wyspy – Funchal. Wzgórze Monte od dawna przyciągało bogatych mieszkańców i turystów ze względu na swój mikroklimat i malownicze położenie.
Zabytkiem, który trzeba zobaczyć będąc na wzgórzu jest kościół Nossa Senhora do Monte. To miejsce pielgrzymek, szczególnie w dniu 15 sierpnia podczas święta patronki wyspy. Znajduje się tu również grobowiec ostatniego cesarza Austrii, Karola I Habsburga, który zmarł na Maderze na wygnaniu.
Tropikalny Ogród Monte Palace to moim zdaniem najładniejszy ogród na całej wyspie, zajmujący powierzchnię 70 000 m². W ogrodzie znajduje się bogata kolekcja egzotycznych roślin z całego świata. W ogrodzie można natknąć się na malownicze wodospady, ukryte groty oraz zaciszne altany, a także odwiedzić Muzeum Monte Palace, które prezentuje sztukę afrykańską, portugalską ceramikę i bogatą kolekcję kamieni szlachetnych z różnych zakątków świata.
Popularną atrakcją w stolicy jest 2-kilometrowy zjazd wiklinowymi saniami z Monte, który dostarcza wiele emocji. Sama tradycja sięga połowy XIX wieku, kiedy to mieszkańcy Monte wymyślili sposób szybkiego przemieszczania się do Funchal po stromych zboczach. Co prawda przejazd kosztuje sporo, ale atrakcja jest na tyle unikalna, że w kolejkach i tak ustawiają się tłumy turystów.
17. Wybierz się na górskie wędrówki przez veredy
Górskie wędrówki po veredach na Maderze były dla mnie wyjątkowym doświadczeniem, choć nieco bardziej wymagającym niż trekkingi po levadach. Jedną z najbardziej malowniczych jest Vereda do Larano na północnym wybrzeżu wyspy, pomiędzy Machico a Porto da Cruz. Trasa jest umiarkowanie trudna i biegnie wzdłuż stromych klifów, oferując niesamowite widoki na Ocean Atlantycki.
Chociaż szlaki na Maderze są zazwyczaj dobrze oznakowane, na niektórych odcinkach może być słaby zasięg, dlatego dla bezpieczeństwa warto mieć przy sobie mapę lub pobrać aplikację GPS, która działa offline.
Szlak prowadzący przez Vereda dos Balcões jest znacznie łatwiejszy od poprzedniego. Główną atrakcją jest punkt widokowy Balcões, skąd w pogodny dzień można podziwiać panoramę gór Madery, w tym szczyty Pico do Arieiro i Pico Ruivo (my akurat trafiliśmy na mglisty dzień). Godną polecenia trasą jest Miradouro de São Cristovão, w którą możesz wyruszyć z miejscowości Boa Ventura. Nie będę ukrywał, że szlak wymaga niemałej wytrzymałości i bardzo dobrej kondycji, ale jego pokonanie powinno zająć ok. 3 h.
Na wschodnim krańcu Madery znajduje się moim zdaniem najpiękniejsza, ale też najbardziej oblegana trasa – PR8 Vereda da Ponta de São Lourenço, która dostarczy Ci zupełnie innych krajobrazów niż pozostałe szlaki. Tamtejszy teren jest suchy i skalisty, więc widoki są bardziej surowe, a roślinność skąpa. Ponta de São Lourenço to półwysep z klifami spadającymi prosto do oceanu i czerwonymi skałami. Jest to trasa o średnim poziomie trudności, z licznymi wzniesieniami i spadkami, ale bez skomplikowanych technicznie fragmentów.
18. Przejdź się kameralnymi uliczkami São Vicente
São Vicente to miejscowość położona na północnym wybrzeżu Madery, oddalona około 50 km od stolicy wyspy. W centrum São Vicente brukowane uliczki i zadbane domy tworzą przyjemną, kameralną atmosferę. Spacerując po miasteczku, warto zwrócić uwagę na kościół São Vicente, który dominuje nad głównym placem. Świątynia, zbudowana w stylu kolonialnym, jest przykładem tradycyjnej architektury wyspy i ważnym punktem na mapie tego regionu.
Nie możesz też zapomnieć o obejrzeniu słynnej kaplicy São Vicente, zbudowanej wewnątrz bazaltowej skały nad samym oceanem, która dobrze współgra z krajobrazem. Jednym z największych skarbów miasta są jaskinie Grutas de São Vicente (nieczynne do 2025 r.), które powstały około 890 tysięcy lat temu. Jaskinie te, położone na południe od miasteczka, a odwiedziny ich pozwolą Ci odbyć podróż w głąb ziemi i pomogą Ci zrozumieć wulkaniczne pochodzenie wyspy.
Na jednym ze wzgórz otaczających miasteczko położona jest kapliczka Capela de Nossa Senhora de Fátima. Budowla jest zaniedbana, a jej główny element, czyli tarcza zegarowa dość mocno zniszczona. Jednak nadaje to temu miejscu wyjątkowości i według mnie to najlepszy punkt widokowy na São Vicente (polecam szczególnie na zachód słońca).
19. Odwiedź wioskę Ponta Delgada na północnym wybrzeżu
Ponta Delgada to malownicza wioska położona nieco ponad 6 km od São Vicente. Na obrzeżach wioski leżą dwa niewielkie wodospady – Cascata da Chamusca i Cascata de São Nicolau. Szlak prowadzący do nich najlepiej zacząć przy barze Vereda, następnie przejść betonową drogą w górę aż Twoim oczom ukażą się znaki. Oba szlaki są krótkie – ich przejście zajmie Ci około 5 minut od rozwidlenia, a sama trasa nie jest wymagająca.
Nad samym oceanem w Porta Delgada leży uroczy kościół Igreja Matriz da Ponta Delgada. Z zewnątrz wygląda skromnie, ale w środku kryje bogato zdobiony ołtarz, ozdobiony kwiatami i sufit pokryty kolorowymi freskami. W porównaniu do bardziej popularnych miejsc na wyspie, takich jak Funchal czy Porto Moniz, Ponta Delgada daje spokojniejszy, bardziej autentyczny obraz Madery.
20. Zobacz wodospad w Ponta do Sol
Wodospad w Ponta do Sol znajduje się na południowym wybrzeżu Madery, w pobliżu malowniczego miasteczka o tej samej nazwie. Cascata dos Anjos to wodospad, który wypływa z górskiego źródła i spada w dół ze stromego klifu na drogę ER101, która oficjalnie jest wyłączona z ruchu, ale samochody normalnie tamtędy przejeżdżają.
Pod sam wodospad możesz podjechać samochodem i przejechać wprost pod jego strumieniem (stąd nazywany jest przez miejscowych jedyną darmową myjnią). Byłem zachwycony widząc jak promienie słońca przenikają strumień wody tworząc tęczowe refleksy, a mgiełka wodna osadzała się na mojej twarzy w upalny dzień.
Warto zajrzeć też do samego miasteczka Ponta do Sol, które jest znane z pięknych zachodów słońca, co zresztą sugeruje jego nazwa – Przylądek Słońca. Korzystając z dobrej pogody wybierz się na plażę Praia da Ponta do Sol – to typowa dla wyspy, kamienista plaża, gdzie po prawej stronie znajdziesz trochę miękkiego, czarnego piasku (nie jest tak efektowna jak ta w Seixal).
Kierując się w stronę oceanu Twoim oczom ukaże się niewielki półwysep – z plaży dotrzesz do niego przechodząc przez most Ponta do Sol Pier. Na cypelku znajdziesz także schody prowadzące prosto do morza, choć radziłbym zachować tu ostrożność ze względu na silne fale. W okolicach miasteczka leży Levada do Monhio i Levada Nova – popularna trasa z pięknymi widokami.
21. Spróbuj zmieścić się na piaszczystej plaży w Machico lub Calhecie
Na Maderze naturalnych piaszczystych plaż jest bardzo mało, dlatego te sztuczne w Machico i Calhecie cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza w sezonie letnim. Obie plaże mają złocisty piasek, sprowadzony specjalnie z Afryki. Według mnie są wygodniejsze niż typowe, kamieniste dla wyspy plaże, a co najważniejsze – można po nich spacerować boso. Dno w wodzie również jest piaszczyste, a fale są niewielkie, więc będą dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi.
Plaża w Machico ma kształt półksiężyca i położona jest na wschodnim wybrzeżu. Znajdziesz na niej dobre zaplecze turystyczne w postaci bezpłatnych przebieralni, toalet i pryszniców. To co najbardziej spodobało mi się w tej plaży, to możliwość oglądania samolotów podchodzących do lądowania na pobliskim lotnisku, chociaż jeszcze lepszy widok znajdziesz na plaży w Santa Cruz.
Plaża w Calhecie jest idealna dla tych, którzy szukają spokojnych wód i ładnych widoków na okoliczne góry. Plaża składa się z dwóch zatoczek osłoniętych falochronami, co sprawia, że woda jest spokojna (będzie odpowiednia dla dzieci). Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do plażowania – leżaków i parasoli. Aby znaleźć kawałek plaży dla siebie, najlepiej wybrać się z samego rana, kiedy nie ma jeszcze tłumów.
22. Przejedź się jedną z kolejek linowych na Maderze
Kolejki linowe na Maderze pierwotnie były budowane, aby ułatwić dostęp do trudno dostępnych terenów wyspy. Madera to wyspa o wyjątkowo górzystym terenie, a wiele wiosek i pól uprawnych znajduje się w dole klifów lub na zboczach. Kolejki linowe umożliwiały mieszkańcom łatwiejszy transport towarów, zwłaszcza płodów rolnych, takich jak banany, winogrona czy warzywa z wyżej położonych obszarów na wybrzeże.
W Funchal znajdziesz dwie kolejki gondolowe – pierwsza z nich kursuje z centrum miasta na wzgórze Monte, skąd rozpościerają się widoki na panoramę Funchal, port i Ocean Atlantycki. Druga kolejka kursuje z Monte do Jardim Botânico i pozwala zobaczyć zielone ogrody z lotu ptaka oraz podziwiać malownicze wzgórza wyspy.
Moim zdaniem warto przejechać się kolejką Teleférico do Rancho w Câmara de Lobos. Biegnie w dół stromego klifu, gdzie znajduje się mała plaża. Kolejka Teleférico das Achadas da Cruz położona jest na północnym wybrzeżu Madery, w okolicach Porto Moniz. Z tej kolejki rozciągają się widoki na dzikie, klifowe wybrzeże oraz zielone tarasy, a w dole leży mała osada (jest najbardziej spektakularna trasa ze wszystkich pozostałych).
23. Spójrz na ocean spod Cristo Rei w Caniço
Cristo Rei w Caniço to statua Chrystusa, która znajduje się na wschodnim wybrzeżu Madery, w okolicach miejscowości Garajau. Została umieszczona na wysokim klifie, skąd rozpościera się spektakularny widok na Ocean Atlantycki. Sam posąg ma 14 m i przedstawia postać Chrystusa z rozpostartymi ramionami, skierowaną w stronę oceanu, co przypomina słynną statuę w Rio de Janeiro, choć jest znacznie mniejsza (jest też mniejszy od statuy w Świebodzinie).
W pobliżu znajduje się również kolejka linowa – Teleférico do Garajau, którą można zjechać w dół klifu na plażę Garajau. Sama plaża jest kamienista, ale bardzo malownicza, z krystalicznie czystą wodą – jeśli planujesz kąpiel to koniecznie zabierz ze sobą buty do pływania. Do najpopularniejszych roślin tego regionu należą różne odmiany kaktusów oraz agawy, które dobrze radzą sobie w jałowych glebach klifowych terenów.
W mieście znajdziesz także ogród botaniczny przylegający do hotelu Quinta Splendida Wellness & Botanical Garden. Wstęp dla gości hotelowych jest darmowy, a osoby z zewnątrz mogą kupić bilet w recepcji. Moim zdaniem jednak lepiej zainwestować w bilety do Ogrodu Tropikalnego Monte Palace w Funchal, który jest większy i ładniejszy. ;)
24. Wypłyń w rejs na wyspy Desertas lub Porto Santo
Wyspy Desertas i Porto Santo to archipelagi położone w pobliżu Madery. Wyspy Desertas znajdują się około 25 km na południowy wschód od Madery. Składają się z trzech głównych wysp – Ilhéu Chão, Deserta Grande i Bugio. Aby się tam dostać, najlepiej wyruszyć w rejs z portu w Funchal. Desertas to rezerwat przyrody, gdzie można spotkać rzadkie gatunki zwierząt, takie jak foka mniszka śródziemnomorska oraz liczne gatunki ptaków. Wyspy są dzikie i niezaludnione, więc klimat tego miejsca to głównie cisza i kontakt z naturą.
Jeśli planujesz rejs na wyspy Desertas, weź pod uwagę, że nie ma tam żadnej infrastruktury turystycznej, więc przed rejsem warto zaopatrzyć się w jedzenie i wodę oraz wziąć ze sobą ciepłe ubrania.
Zupełnie inny charakter ma Porto Santo, wyspa znajdująca się około 50 km na północny wschód od Madery. Możesz się na nią dostać wsiadając na prom, który regularnie kursuje z portu w Funchal – rejs trwa ok. 2,5 h. Na Porto Santo można nie tylko wylegiwać się na piaszczystej plaży, ale też zwiedzić kilka atrakcji.
Na wyspie znajduje się m.in. dom, w którym mieszkał Krzysztof Kolumb. Możesz też wspiąć się na jeden z wulkanicznych szczytów, np. Pico do Castelo, skąd rozciąga się widok na całą wyspę. Porto Santo ma też świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy nurkowanie. Na wyspie znajduje się kilka hoteli, dlatego nie musisz wracać do Funchal tego samego dnia.
Poniżej przygotowałem dla Ciebie kilka propozycji wycieczek, podczas których będziesz mógł odwiedzić wyspy położone blisko Madery:
- całodniowa wycieczka na wyspy Desertas – z Funchal popłyniesz katamaranem wzdłuż południowego wybrzeża wyspy. W trakcie rejsu odwiedzisz Rezerwat Przyrody Wysp Desertas. Dopłyniesz do Deserta Grande, czyli jedynej wyspy, na której ląd można zejść i dowiesz się więcej o działaniach tamtejszego centrum ochrony foki mniszki,
- wycieczka drewnianą łodzią na wyspy Desertas – rejs rusza ze stolicy wyspy, a w jego trakcie będziesz mógł obserwować delfiny oraz ptaki morskie. Po przybiciu do portu odkryjesz dziką przyrodę wysp, spacerując po naturalnych szlakach. W trakcie tej wycieczki też popływać lub nurkować, dlatego pamiętaj o zabraniu ze sobą stroju kąpielowego.
25. Odwiedź urocze miejscowości położone blisko Calhety
W pobliżu Calhety leży kilka uroczych miejscowości, w których warto zatrzymać się choćby przejazdem na kilka chwil. Każda miejscowość ma swój niepowtarzalny, kameralny klimat mimo, że nie znajdziesz w nich wielu atrakcji. Do Jardim do Mar warto zajrzeć dla uroczej promenady ciągnącej się wzdłuż wybrzeża oceanu, która będzie idealna na spacer przy zachodzie słońca. Odkryliśmy w niej także plażę Praia de Surfistas z wysokimi falami, która jest chętnie odwiedzana przez surferów.
Nieco dalej na północ od Jardim do Mar, położona jest wioska o podobnej nazwie – Paúl do Mar. Zaraz przy wjeździe do miasteczka zobaczysz przystań, w której zacumowane są małe, kolorowe łódki rybaków. Tuż przy porcie zobaczysz wodospad, który spada na drogę ER223. Możesz też wyruszyć w trasę prowadzącą przez Levada do Paúl do Mar. Ścieżka wije się zygzakiem wokół klifu, odsłaniając piękne widoki na wodospad i morze.
Dzięki temu, że wypożyczyliśmy samochód na lotnisku w Funchal, mogliśmy pojechać także do Prazeres. Podczas całej naszej kilkutygodniowej podróży po Maderze szukaliśmy targów z lokalnymi produktami i tak trafiliśmy na Mercado Abastecedor dos Prazeres (dużo mniejszy od tego w Funchal), gdzie kupiliśmy ziemniaki, warzywa i owoce od tamtejszych rolników.
26. Przejedź wyspę w poszukiwaniu punktów widokowych
Madera to wyspa pełna punktów widokowych, które oferują piękne panoramy dzięki połączeniu gór i klifowego wybrzeża. Najlepszym sposobem na ich eksplorację jest wynajęcie auta lub skutera, co daje swobodę dotarcia do najpiękniejszych zakątków wyspy. Jednym z takich miejsc jest Miradouro do Salão Ideal, leżący w pobliżu Câmara de Lobos. Roztacza się z niego ładny widok na miasteczko i ocean, a dotrzesz do niego przy okazji spaceru promenadą z Funchal do Câmara de Lobos.
Moje serce skradł punkt Miradouro da Santinha, położony przy drodze ER101, które oferuje nieco bardziej dzikie krajobrazy, gdzie góry niemalże zanurzają się w oceanie. Na miasteczko Faial z innej perspektywy spojrzysz z punktu widokowego Fortress of Faial. Godny polecenia jest także Miradouro przy Capela de Nossa Senhora de Fátima w Sao Vicente. Oprócz pięknych widoków na północne wybrzeże, obejrzysz tam również zabytkową, choć trochę zaniedbaną kapliczkę.
Jednym z najbardziej znanych punktów widokowych na wyspie jest Cabo Girão, gdzie możesz stanąć na przeszklonej platformie, spoglądając w dół na najwyższy klif w Europie, opadający pionowo do oceanu na wysokości 580 m. Moim zdaniem zwiedzając wyspę nie można pominąć łatwo dostępnego punktu widokowego Miradouro do Pico do Barcelos w Funchal. Oferuje panoramiczny widok na stolicę Madery i jest dobrym miejscem do obserwacji zachodu słońca.
27. Odkryj atrakcje Boaventury
Boaventura to malownicza miejscowość położona na północnym wybrzeżu Madery. Podróżując od strony Santany w kierunku Boaventury drogą ER101 przejedziesz przez Túnel Eng.º Duarte Pacheco – jeden z najstarszych tuneli na wyspie, gdzie obowiązuje ruch jednokierunkowy. W okolicy Boaventury nie brakuje punktów widokowych, a miejscem godnym polecenia jest Miradouro do Bom Jesus, znajdujący bezpośrednio przy drodze ER101.
Samochodem możesz podjechać do punktu widokowego Miradouro de São Cristovão, z którego roztaczają się widoki na północne wybrzeże i pobliskie wysepki – Ilhéu Vermelho i Ilhéu Preto. Poniżej miejscowości Boaventura znajdziesz malowniczą Levadę dos Tornos, ale ze względu na strome i wąskie odcinki, przejście wymaga ostrożności. Maszerując do szlaku prowadzącego do levady możesz jeszcze zahaczyć o niewielki wodospad Poço dos Namorados.
Bliżej centrum miasteczka znajduje się wodospad Cascata Ribeira dos Moinhos, do którego prowadzi krótka i prosta trasa wzdłuż lewad. Sam wodospad porośnięty jest gęstymi krzakami i mchem. Można zobaczyć go też z bliska wspinając się po śliskich kamieniach, ale tutaj radzę być ostrożnym.