Wynajem auta na Maderze (Funchal): jak wypożyczyć tanio i bez kaucji?

Aktualizacja: 5 grudnia 2024 r.
Madera wynajem samochodu na lotnisku drogi auta góry
Madera wynajem samochodu na lotnisku drogi auta góry

Wynajem samochodu na Maderze (np. na lotnisku w Funchal) to dobry pomysł, jeśli chcesz zwiedzić dużo na Maderze, poruszać się swobodnie i zaoszczędzić sporo czasu. Transport publiczny nie dociera do wielu ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, ale bez problemu dojedziesz tam wypożyczonym samochodem.

Opowiem, jak wynająć tanio auto na Maderze (również na lotnisku w Funchal) i jakich formalności się spodziewać. Podpowiem też, ile kosztuje wynajem auta i zaproponuję kilka modeli aut, które sprawdzą się na drogach wyspy.

Niżej znajdziesz listę najtańszych dostępnych aut w wypożyczalni, z której korzystamy już na Maderze, Krecie, w Albanii, Czarnogórze i w Gruzji. Wystarczy, że wpiszesz termin swojej podróży.

Potrzebujesz samochód na Maderę “na już”? Szybkie rady i wskazówki

Jeśli w obliczu zbliżającego się wyjazdu chcesz poznać najważniejsze wskazówki i podpowiedzi czego się spodziewać przy wynajmie auta, zebrałem swoje rady w krótką listę, którą sam chciałbym mieć przed wyjazdem:

  • zastanów się czy potrzebujesz samochód na cały okres swojego pobytu – jeśli nie planujesz objazdu wokół całej wyspy, możesz zdecydować się tylko na odbiór zaraz po przylocie i zwrot w innym innym miejscu (albo analogicznie zwrócić auto przed wylotem), w ten sposób ograniczysz koszta związane z najmem auta – pytanie tylko w którę stronę będziesz mieć lżejsze bagaże, żeby obejść się bez auta ;)
  • nie jest Ci potrzebne międzynarodowe prawo jazdy – władze Portugalii honorują polskie prawo jazdy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby sobie takie wyrobić jako forma zabezpieczenia
  • przygotuj gotówkę lub środki na karcie kredytowej na kaucję – większość wypożyczalni wymaga wpłacenia depozytu na wypadek potrzeby pokrycia ewentualnych szkód powstałych podczas Twojego wynajmu – kaucja jest zwrotna, więc nie masz powodów do obaw jeżdżąc zgodnie z przepisami
  • wybierz model auta odpowiadający Twoim potrzebom – planując przemieszczanie się głównie po mieście, postaw raczej na kompaktowe auto, którym będzie łatwo zaparkować, z kolei do stromych podjazdów w terenie przyda się samochód z troszkę mocniejszym silnikiem, ale wielki SUV z napędem 4×4 nie jest koniecznością ;)

Jakie modele samochodów sprawdzą się na drogach na Maderze?

Zakładam, że będąc na Maderze chcesz głównie zwiedzić uliczki Funchal, Santa Cruz i mniejszych miasteczek, albo wybrać się na wycieczkę objazdową w głąb wyspy, a do tego celu wystarczą ci auta osobowe Toyota Yaris, Kia Picanto i Renault Clio. O ile nie zależy Ci na szybkim samochodzie sportowym ani kabriolecie, to wybrane przeze mnie modele dobrze sprawdzą się na drogach Madery.

1. Toyota Yaris

Toyota Yaris to budżetowa opcja kompaktowego autka, dzięki któremu wygodnie zwiedzisz urbanistyczną część Madery, z pewnością, że wciśniesz się w każde miejsce parkingowe. Zaletą tego modelu jest jego niskie spalanie (mniej niż 6 litrów na 100 km), manualna klimatyzacja, która na pewno przyda się na portugalskie upały, i możliwość połączenia się telefonem przez Bluetooth – dzięki temu możesz być swoim własnym DJem.

Polecam ten samochód na komfortową podróż w dwie osoby, aczkolwiek 4 też się wcisną bez większych problemów. Przy niektórych ofertach tego modelu auta, wypożyczalnia wymaga ukończonych 25 lat i 3 lata posiadania prawa jazdy – sprawdź to w opisie samochodu.

2. Kia Picanto

Kia Picanto to oferta dla Ciebie, jeśli koniecznie potrzebujesz najmu bez depozytu. Jest to nowy samochód osobowy, który swobodnie poradzi sobie z ciasnymi zakrętami. Ta opcja jest dostępna też przy rocznym stażu za kierownicą, od 21 roku życia – sprawdź to jednak dokładnie w opisie oferty, bo warunki mogą się zmieniać.

Spala około 5 litrów na 100 km w zależności od mocy silnika, więc jest to ergonomiczna opcja, ale może potrzebować więcej przy stromych wzniesieniach. Sprawdzi się dla dwóch osób ze sporym bagażem, natomiast zmieści się więcej – kosztem miejsca na bagaże. Jest też radio na Bluetooth i klimatyzacja.

3. Renault Clio

Renault Clio pomieści nawet 5 osób (polecam jednak dla 3 do komfortowej podróży), ale dalej dzięki małemu gabarytowi będzie skrętne. Tutaj również często nie jest potrzebny depozyt, a samochód można wynająć już po roku posiadania prawa jazdy, od 23. roku życia.

Pamiętaj jednak, że dokładnie warunki wynajmu mogą się różnić w zależności od wypożyczalni dostarczającej konkretny model. Warunki depozytu i minimalnego wieku znajdziesz w opisie oferty na localrent.com. Auto jest wyposażone w klimatyzację i bagażnik o pojemności 443 litrów i zużywa ok. 5,5 litra na 100 km w jeździe miejskiej.

Jak wybrać wypożyczalnię samochodów?

Po kilku latach podróżowania, coraz częściej stawiam na wynajem samochodu niż na transport publiczny, mimo wielu zalet jakie ma komunikacja miejska. Wypożyczone auto zapewnia swobodę w planowaniu swojej podróży, a żeby znaleźć wygodne auto w dobrej cenie, można skorzystać w dwóch sposobów wyszukiwania ofert najmu:

  • korzystając z wybranej wypożyczalni (np. Hertz, Europcar itd.)
  • korzystając z multiwyszukiwarek (np. localrent.com, Discover Cars)

Dla mnie, wygodniejszą opcją z większą możliwością wyboru są multiwyszukiwarki. Używając ich, jestem w stanie znaleźć najbardziej korzystną finansowo ofertę w interesującym mnie miejscu, mając dużo więcej modeli aut do wyboru.

Ponadto, łatwiej jest o znalezienie auta bez wymaganej kaucji (chociaż w niektórych krajach jest to trudno niezależnie od typu wypożyczalni) i często spotkałem się z bardziej proklienckim podejściem ze strony wypożyczalni znalezionych właśnie przez multiwyszukiwarkę, niż miały te większe korporacyjne wypożyczalnie.

Nie mam nic przeciwko większym, międzynarodowym wypożyczalniom, jednak zauważyłem, że multiwyszukiwarki mają więcej ofert od mniejszych firm, które często są w niższych cenach. Sam korzystałem z wypożyczonych samochodów z localrent.com w Czarnogórze, w Albanii czy na Krecie.

Ile kosztuje wynajem auta na Maderze? Czy da się wynająć samochód bez kaucji?

Decydując się na auto na Maderze, weź pod uwagę, że przez panujący tu ciepły klimat, to popularny kierunek turystycznie o każdej porze roku. Sezon trwa tutaj tak naprawdę cały czas, więc ceny też utrzymują się na podobnym poziomie przez cały rok. Koszt doby najmu zaczyna się od około 30 euro

Planując wycieczkę w grupie, oprócz kompanów podróży, możesz też rozdzielić koszta na kilka osób. W ten sposób, wydatki na “dobra wspólne” wychodzą taniej na osobę w końcowym rozliczeniu. Nawet podróżując w parze, zrzutka po 15 euro na dzień jest znacznie mniejszym wyzwaniem finansowym niż 30 euro.

Chcąc mieć pewność, że załapiesz się na najlepszą ofertę, spróbuj zarezerwować samochód z wyprzedzeniem – oprócz lepszych cen i większej liczby modeli aut do wyboru, znajdziesz też więcej ofert niewymagających wpłacania kaucji, oznaczonych tagiem “NO DEPOSIT” – na Maderze niekoniecznie trzeba płacić depozyt.

Jeśli zależy Ci na aucie bez depozytu, szukaj takich pomarańczowych oznaczeń

Możliwe, że nie miałeś możliwości zrobienia tego wcześniej, albo zdecydowałeś się na taką ofertę od wypożyczalni, przy której jest konieczność zastawienia środków pod kaucję. Przed wyjazdem przygotuj odliczoną kwotę w gotówce (jeśli wypożyczalnia dopuszcza taką możliwość) lub pamiętaj o zabraniu ze sobą karty kredytowej, na której zostanie zablokowana kwota pod depozyt. Pamiętaj, że karty debetowe na ogół nie są akceptowane.

Jeśli dalej masz obawy, warto dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji. Oprócz sprawdzenia stanu w jakim jest auto, zrób zdjęcia samochodu przed podpisaniem umowy. Zwróć uwagę na już istniejące rysy na karoserii, stan opon czy ewentualnie usterki szyb. W ten sposób będziesz miał dodatkowy dowód, gdyby pracownik chciał Ciebie “skasować” za usterki niewynikające z Twojego użytkowania samochodu. Ja lubię też nagrać film pokazujący wszystkie strony samochodu.

Kaucja zostanie zwrócona w ten sam sposób, w jaki była wpłacana – odblokowanie środków na karcie kredytowej zajmie około 7 do 14 dni roboczych, a gotówka wróci do Ciebie od razu z rąk pracownika, po sprawdzeniu czy auto nie posiada nowych uszkodzeń powstałych w wyniku Twojego użytkowania.

Jak wygląda procedura wypożyczenia samochodu? Jak odbierzesz go na lotnisku Funchal?

Do wypożyczenia samochodu koniecznie jest podjęcie kilku prostych kroków, które opisałem poniżej. Możesz potraktować te wskazówki jako checklistę przed przylotem na Maderę – z nią poradzisz sobie nawet jeśli wynajmujesz auto po raz pierwszy :)

  • za pomocą multiwyszukiwarki, wprowadź miejsce i termin w jakim chciałbyś wypożyczyć auto i z dostępnej listy modeli samochodów, wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom (albo którego cena kusi najmocniej) ;)
  • zarezerwuj samochód, wprowadzając zaliczkę (ok. 20% od pełnej kwoty rezerwacji), która będzie dla wypożyczalni potwierdzeniem Twojej rezerwacji
  • na podany w rezerwacji adres mailowy dostaniesz szczegóły dotyczące wynajmu – termin, model, miejsce odbioru. W przypadku odbioru na lotnisku, pracownik zazwyczaj czeka z kartą z Twoim nazwiskiem na hali przylotów
  • przy pracowniku dokładnie obejrzyj auto i zrób zdjęcia przed podpisaniem umowy i zapłaceniem reszty należności oraz kaucji (jeśli taka jest wymagana)
  • pracownik wręczy Ci kluczyki do auta i możesz wsiadać za kierownicę :)

Oprócz wynajmu auta, pozostaje kilka równie kluczowych spraw wymagających podjęcia decyzji i zaplanowania za wczasu. Po krótce opisane znajdziesz je w szarej tabelce – wypunktowałem najważniejsze kroki, na które warto zwrócić uwagę przed wyjazdem. Być może już wszystko masz załatwione, ale polecam się upewnić czy nic nie umknęło Twojej uwadze :)

Jak poprawnie zwrócić samochód? O czym warto pamiętać?

Zanim zwrócisz samochód, musisz pamiętać o paru ważnych kwestiach, do których stosuje się większość wypożyczalni. Mimo że powinny one zostać poruszone w umowie, przygotowałem krótki poradnik jak poprawnie zwrócić samochód na podstawie mojego doświadczenia, żeby dostać kaucję z powrotem :))

Najważniejsze, aby stan auta przy zwrocie był jak najbardziej zbliżony do stanu w jakim został odebrany od pracownika. Zadbaj o to, aby był czysty wewnątrz i zewnątrz – jeżeli zdarzyło Ci się poplamić tapicerkę, spróbuj wyczyścić ją najlepiej jak potrafisz, a po podróży ze swoim zwierzakiem pamiętaj o dodatkowym kocyku na którym będzie mógł siedzieć podczas podróży oraz odkurzeniu wnętrza z sierści. 

Madera Funchal wynajem auta miasto parking
Uliczki miast na Maderze bywają ciasne – warto więc parkować poza centrum, żeby nie dać się łatwo “porysować”

Zaplanuj trasę na miejsce zwrotu samochodu tak, aby zahaczyć o myjnię i stację paliw – czysta karoseria i pełny bak (jeśli odbierałeś samochód w pełni zataknowany) to są rzeczy na które jako pierwsze zwracają uwagę pracownicy. 

Po umyciu i zatankowaniu, zrób ponownie zdjęcia, które będą Twoim potwierdzeniem stanu samochodu w momencie zwrotu. Jeszcze raz obejrzyj karoserię, szyby, stan opon i sprawdź przebieg oraz wskaźnik paliwa. Możesz też porównać je ze zdjęciami w momencie odbioru, jeśli nie będziesz pewien czy ewentualne uszkodzenia powstały w wyniku Twojego użytkowania. 

Opróżniając bagażnik, sprawdź też wszystkie schowki, aby upewnić się, że nie zostawisz w samochodzie swoich dokumentów albo pamiątek z wyjazdu. Możliwe, że pracownik też sprawdzi samochód po Tobie, ale jest to raczej w jego dobrym geście.

Jakie są wymogi i dokumenty potrzebne do wynajmu? Czy Na Maderze wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?

Aby prowadzić i wynająć samochód na Maderze, nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy. Prawo w Portugalii dopuszcza poruszanie się autem na podstawie polskiego prawa jazdy, więc bez obaw o ewentualne kontrole możesz wyruszać w drogę z ważnym dokumentem.  

Polecam zrobić zdjęcia lub skany swojego prawa jazdy, żeby mieć dodatkowe zabezpieczenie w wypadku zguby lub kradzieży. W ten sposób łatwiej będzie udowodnić Twoją tożsamość w ambasadzie i uzyskać dokumenty tymczasowe/pozwolenie na powrót, bo polskie ambasady nie wydają duplikatów dokumentów (i nie ma jej też na wyspie). 

Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy kosztuje kilkanaście złotych i załatwisz je w Starostwie Powiatowym. Portugalia honoruje oba dostępne wzory dokumentu – według konwencji genewskiej oraz wiedeńskiej.

Większość wypożyczalni wymaga, aby kierowca miał skończone minimum 24 lata – można znaleźć oferty, przy których wystarczy mieć skończone 18, ale jest ich stanowczo mniej i trzeba takich troszkę poszukać, albo można skontaktować się z obsługą klienta, która wskaże Ci wypożyczalnię i/lub model odpowiadający Twojemu wieku.

Jeśli jesteś świeżo po egzaminie, musisz liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi opłatami ze względu na staż kierowcy (liczba lat, które minęły od zdania uzyskania dokumentu). Standardem są minimum 2 lata, zdarzają się też oferty wymagającego tylko 1 roku, ale w wypadku kiedy prawo jazdy posiadasz mniej niż wymagany staż, trzeba dodatkowo opłacić młodego kierowcę.

Weź ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty – paszport albo dowód osobisty i prawo jazdy (polskie lub międzynarodowe) – oprócz pracowników lotniska, prawo jazdy powinien też sprawdzić przedstawiciel wypożyczalni (z naciskiem na „powinien” ;))

Jak jeździ się samochodem po Maderze?

Generalnie Portugalczycy zwracają uwagę na panujące tutaj przepisy i się do nich stosują – prowadzenie auta na Maderze nie powinno wiele różnić się od poruszania się po polskich drogach. Weź pod uwagę, że tutejsze władze szczególnie przykładają wagę do trzymania się ograniczeń prędkości – a chyba nie chcesz wrócić z pamiątką w postaci mandatu ;)

Prędkości pilnuj szczególnie w pobliżu atrakcji turystycznych i w miejscach o wzmożonym ruchu. Na wyspie życie toczy się spokojnie – i z takim samym nastawieniem jeżdżą tutejsi kierowcy, czasami będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość kiedy kierowca przed Tobą zacznie pozdrawiać mijanego znajomego.

Spodziewaj się za to wielu ostrych zakrętów i slalomów – kierowcy większych aut mają w zwyczaju trąbienie przed takimi zakrętami aby ostrzec nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców, którzy jeszcze ich nie widzą. Pamiętaj też o włączeniu świateł mijania w tunelach.

Uważaj na swobodnie chodzące stada zwierząt, owce, kozy jeśli wyjeżdżasz z miasteczek na bardziej „dzikie” tereny – może niekoniecznie trafisz akurat na takie stadko, ale warto zachować ostrożność.

Nie musisz też się obawiać dodatkowe koszty związane z płatnymi drogami – na Maderze nie ma płatnych autostrad, więc jedyne ewentualne koszta to te związane z parkingiem, wyłącznie w centrum miast. W sezonie może nie być łatwo ze znalezieniem wolnych miejsc przy najważniejszych atrakcjach – warto więc zaparkować dalej i zrobić sobie spacer. ;)

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze