Madera to należąca do Portugalii wyspa leżąca na Atlantyku, na północny zachód od wybrzeży Afryki. Turyści przyjeżdżają tu dla epickich krajobrazów, zieleni, plaż, klifowego wybrzeża i levad, czyli górskich szlaków połączonych z systemem nawodnienia upraw na wyspie. Przygotowałem listę 12 miejscowości na urlop na Maderze, żeby łatwiej było wybrać kierunek na wakacje.
Na tej wulkanicznej wyspie są zarówno nadmorskie kurorty dla miłośników słońca i kąpieli w oceanie, urokliwe górskie wioski i stolica wyspy Funchal – rozległe, leżące na wzniesieniach miasto z większym tempem życia.
Znajdziesz tu moje rekomendacje dotyczące noclegów, transportu, miejsc i zabytków wartych zobaczenia, a także informacje praktyczne do zaplanowania wakacji na Maderze na własną rękę i zobaczenia najciekawszych atrakcji Madery.
Dlaczego warto odwiedzić Maderę?
Madera, nazywana wyspą wiecznej wiosny, przyciąga turystów malowniczymi krajobrazami, łagodnym klimatem, zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi. Nie bez powodu jest to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych na Oceanie Atlantyckim. Wyspa, choć stanowi autonomiczną część Portugalii, zachowuje jednak swój odrębny charakter i kulturę.
Większość atrakcji znajduje się na Maderze, ale warto również odwiedzić sąsiednią wyspę Porto Santo, znaną z pięknych, piaszczystych plaż. Atrakcji jesr dużo, więc przy ograniczonym czasie urlopu warto zaplanować wszystko tak, aby znaleźć chwilę na odpoczynek. Największym miastem na wyspie jest stolica – Funchal, tętniące życiem miasto portowe, z wieloma restauracjami i miejscami, które warto odwiedzić.
Sezon turystyczny na Maderze trwa właściwie przez cały rok, dzięki łagodnemu, subtropikalnemu klimatowi. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnia temperatura w dzień wynosi około 26°C, a woda w oceanie ma temperaturę około 22-23°C. Jednak nawet zimą temperatury są łagodne (rzadko spadają poniżej 16°C), przez co Madera jest dobrym wyborem na ucieczkę od chłodniejszych, europejskich klimatów.
Jeśli wolisz uniknąć tłumów turystów i upalnych dni, idealnym czasem na odwiedzenie Madery będzie wiosna lub jesień. W tych miesiącach na wyspie temperatura jest łagodniejsza, co sprzyja pieszym wędrówkom po mieście i lewadach.
Jak wygodnie przemieszczać się po Maderze?
Na Maderze działa dobrze rozwinięta sieć autobusowa, która łączy główne miasta i mniejsze miejscowości na wyspie. Na wyspie działają firmy przewozowe Rodoeste, Horários do Funchal (HF) oraz ECAL. Rodoeste obsługuje zachodnią część wyspy, Horários do Funchal zajmuje się transportem w stolicy i jej najbliższej okolicy, a ECAL kursuje w rejonie Canico i Funchal.
Autobusy są dobrym rozwiązaniem, jeśli planujesz podróżować w obrębie głównych miast i chcesz doświadczyć lokalnego stylu życia, ale ich rozkłady i trasy mogą być ograniczone w bardziej odległych miejscach.
Dostępne są również taksówki, choć to najdroższa opcja transportu, która najlepiej sprawdza się na krótkich dystansach, np. gdy musisz dotrzeć do miejsca poza zasięgiem komunikacji publicznej. W Funchal znajdziesz także 2 kolejki linowe relacji Funchal – Monte i Ogród Botaniczny – Babosas (Monte).
Według mnie najwygodniejszym sposobem na zwiedzanie Madery jest wynajem samochodu, dzięki któremu zyskasz pełną swobodę poruszania się po wyspie i możliwość dotarcia do mniej dostępnych zakątków. My braliśmy na Maderze auto i to był genialny pomysł – dotarliśmy do wielu miejsc-perełek.
Samochód wygodnie będzie wynająć w Funchal – bezpośrednio na lotnisku Santa Cruz lub w jednym z biur wypożyczalni w mieście. Drogi na Maderze są wąskie i kręte, ale jeździ się po nich bezpiecznie. Bywa stromo, więc wybierz samochód z nieco mocniejszym silnikiem, żeby łatwo poradził sobie w tych warunkach.
Zwiedzać Maderę na własną rękę czy korzystać z wycieczek?
Każdy z nas ma inne oczekiwania wobec wakacji, dlatego nie ma jednego idealnego planu wyjazdu na Maderę, który sprawdzi się dla wszystkich.
Sprawdź artykuł: Madera na własną rękę: 15 pytań i rzeczy, które warto wiedzieć
Poniżej zebrałem kilka praktycznych porad, które mogą Ci się przydać podczas planowania wakacji na Maderze, aby jak najlepiej spędzić ten czas:
- określ swoje potrzeby urlopowe – Madera oferuje różnorodne atrakcje, od popularnych kurortów z pełnym zapleczem turystycznym po spokojne wioski w górach, z dala od tłumów. Zastanów się czy wolisz relaks przy oceanie, odkrywanie uroków przyrody na pieszych szlakach, czy może zwiedzanie zabytków. Wyspa ma coś dla każdego, więc wybierz miejsca, które najbardziej odpowiadają Twoim oczekiwaniom,
- bądź elastyczny i nie przesadzaj z tempem – Madera to miejsce idealne do relaksu i podziwiania natury, dlatego warto narzucić sobie spokojniejsze tempo. Unikaj zbyt napiętego harmonogramu, który zamieni wakacje w wyścig od jednej atrakcji do drugiej. Zamiast tego, ciesz się lokalnym rytmem życia, delektuj się regionalną kuchnią, podziwiaj krajobrazy i daj sobie czas na odpoczynek w cieniu palm lub przy filiżance kawy,
- wynajmij samochód chociaż na kilka dni – Madera to wyspa z malowniczymi krajobrazami, które warto odkrywać we własnym tempie. Wynajęcie samochodu umożliwi Ci zwiedzenie mniej dostępnych miejsc, do których nie docierają autobusy. Jeśli nie planujesz wynajmować auta na cały pobyt, rozważ wypożyczenie go na kilka dni (najlepiej na początku lub na końcu podróży, aby zapewnić sobie przejazd z lub na lotnisko),
- skorzystaj z wycieczek z lokalnymi przewodnikami – choć samodzielne zwiedzanie Madery ma swoje zalety, warto czasem skorzystać z wiedzy lokalnych przewodników. Dołączenie do zorganizowanej wycieczki może dostarczyć nowych doświadczeń i umożliwić odkrycie miejsc, do których samodzielnie byś nie dotarł. Przewodnicy często znają ciekawe historie, tradycje i tajemnice wyspy.
Wycieczki po Maderze, które wpadły mi w oko
Oto kilka najpopularniejszych propozycji wycieczek z lokalnymi przewodnikami, które według mnie warto wziąć pod uwagę podczas planowania urlopu na Maderze:
- zwiedzanie Starego Miasta w Funchal – podczas 2-godzinnego spaceru po średniowiecznej Starówce poznasz historię miasta. Podczas wycieczki zobaczysz zabytki religijne z XVII wieku, a także odkryjesz miejsce, gdzie po raz pierwszy zasadzono trzcinę cukrową w mieście,
- wędrówka z Pico do Arieiro do Pico Ruivo – to możliwość samodzielnego zdobycia najwyższych szczytów Madery z odbiorem i odwiezieniem do miejsca zakwaterowania. Podczas 8,5-godzinnej wędrówki będziesz miał możliwość podziwiania górskich krajobrazów, a także poznania lokalnej fauny i flory,
- wycieczka po wschodniej części Madery – wędrówka na Pico do Arieiro i zwiedzanie miasteczka Santana z charakterystycznymi małymi, trójkątnymi domkami krytymi strzechą. Plan wycieczki przewiduje też wizytę w Ponta de São Lourenço – najdalej wysunięta na wschód część wyspy, a ostatnim przystankiem zwiedzania będzie punkt widokowy w Machico,
- rejs katamaranem po oceanie – rejs z możliwością obserwowania delfinów i wielorybów oraz widokami na klif Cabo Girão. Po drodze zobaczysz Câmara de Lobos – tradycyjną wioskę rybacką, a od przewodników usłyszysz ciekawe informacje na temat waleni i innych zwierząt morskich.
1. Funchal
Funchal to największe miasto i stolica Madery, położona na południowym brzegu wyspy. Zwiedzanie Funchal polecam rozpocząć od spaceru po wąskich uliczkach Starego Miasta. Moim zdaniem obowiązkowymi punktami podczas zwiedzania atrakcji miasta jest zobaczenie katedry Sé, której strzelistą wieżę widać już z daleka, a także obejrzenie fresków wewnątrz Kościoła św. Jana Ewangelisty.
Sprawdź artykuł: Funchal: 21 atrakcji i ciekawych miejsc, które polecam zobaczyć
Funchal słynie również z przepięknych ogrodów, np. Jardim Botânico, Ogród Tropikalny Monte Palace, ale moje serce skradł Park Monteiro – spokojne miejsce, gdzie można podziwiać okazałe monstery i strelicję. W Funchal nie można pominąć też popularnego targu Mercado dos Lavradores, gdzie spróbujesz lokalnych owoców, serów czy miodów.
Moim zdaniem wieczorny spacer po promenadzie Avenida do Mar to świetny sposób na odpoczynek i podziwianie widoków na port oraz zacumowane statki. Dla tych, którzy szukają wyjątkowych przeżyć, polecam wjazd kolejką linową na wzgórze Monte – z góry roztaczają się malownicze widoki na miasto i ocean. Na Monte znajdziesz też jedyną taką atrakcję w Europie, czyli zjazd wiklinowymi saniami po stromych uliczkach Monte.
W mieście można również odwiedzić Muzeum Cristiano Ronaldo, które przyciąga fanów piłki nożnej z całego świata. Na koniec dnia polecam rejs po oceanie, najlepiej o zachodzie słońca – widok Funchal skąpanego w złotych promieniach słońca jest piękny.
Funchal jako stolica Madery ma do zaoferowania bogatą sieć noclegową w różnych standardach i cenach. Jeśli chcesz nacieszyć się klimatem Starego Miasta w Funchal, to na Twoim miejscu wybrałbym prywatny apartament, np. Living Funchal Apartments. Budżetową opcją będzie apartament Apart Monumental w Sao Martinho, znajdujący się ok. 4 km od centrum.
2. Santa Cruz
Santa Cruz na Maderze to urocze miasteczko położone na wschodnim wybrzeżu wyspy, zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy Funchal. To jedno z mniejszych miast Madery i choć leży bardzo blisko lotniska, często jest pomijane przez turystów. W Santa Cruz znajdziesz kamienistą plażę – Praia das Palmeiras.
Sprawdź artykuł: Madera: 27 atrakcji i ciekawych miejsc, które polecam zobaczyć
Byłem zachwycony połączeniem plażowania z obserwowaniem lądujących i startujących samolotów z położonego nieopodal lotniska. Moim zdaniem warto przejechać się drogą ER207, biegnącą tuż nad pasem startowym – widoki maszyn wykonujących trudne manewry w powietrzu zrobiły na mnie duże wrażenie.
W mieście znajdziesz Jardim Municipal de Santa Cruz, porośnięty kilkusetletnim drzewami. Igreja Matriz de Santa Cruz to późnogotycki kościół. Wnętrze świątyni skrywa piękne, barokowe ołtarze oraz grobowiec rodziny Spínolas (handlarze włoskim cukrem).
Wspinając się na Miradouro Santa Cruz będziesz miał możliwość podziwiania rozciągającego się w dole miasta i oceanu. Miłośnikom trekkingu i dzikiej przyrody polecam mało uczęszczaną trasę Levada Nova – Santo da Serra. Po drodze miniesz niewielki wiszący most Ponte de Roma, a także będziesz mógł zobaczyć endemiczne gatunki roślin.
Z racji tego, że w Santa Cruz znajduje się lotnisko, to w mieście i okolicy jest sporo miejsc noclegowych, np. Sun Hill Apartment z widokiem na ocean i lądujące samoloty. Jeśli wolisz nocleg w hotelu to dobrym wyborem będzie Santa Cruz Village Hotel, oferującym basen i wyżywienie w korzystnej cenie.
3. Ponta do Sol
Miasteczko Ponta do Sol leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Madery, około 30 min jazdy samochodem od Funchal. Nazwę Ponta do Sol można przetłumaczyć jako “słoneczny punkt” i faktycznie miejscowość wyróżnia największa liczba dni słonecznych w ciągu roku na całej wyspie. Serce miasteczka to małe, historyczne centrum z wąskimi uliczkami i schodami, które jest zlokalizowane wokół kościoła Igreja de Nossa Senhora da Luz.
Wzdłuż nadmorskiej promenady ciągną się ładne budynki o kolorowych fasadach, a tuż obok znajduje się plaża. Charakterystycznym punktem Ponta do Sol jest także Cais da Ponta do Sol, czyli kamienna konstrukcja z mostem łączącym stały ląd z niewielką wysepką (dawniej służyła port pasażerski).
Nieopodal Ponta do Sol znajdziesz malowniczy wodospad Cascata dos Anjos, spadający z klifu wprost na przybrzeżną drogę ER101. Ciekawym pomysłem na wycieczkę z Ponta do Sol są odwiedziny Banana Museum of Madeira (BAM), gdzie poznasz historię, znaczenie i metody uprawy bananów na wyspie, a także będziesz mógł spróbować produktów bananowych, np. ciasta, piwa czy likieru bananowego. Polecam Ci również wybrać się na wędrówkę po dwóch lewadach – Levada do Moinho i Levada Nova z wodospadami na trasie.
Ceny zakwaterowania w centrum Ponta do Sol są dość wysokie, dlatego lepiej wynająć coś na obrzeżach lub w sąsiednich miejscowościach, np. Blue House, położony bardzo blisko Banana Museum of Madeira (BAM). W Madalena do Mar znajdziesz m.in. czysty i zadbany Apartamento do Avô Tomás.
4. Santana
Santana to urokliwa miejscowość na północno-wschodnim wybrzeżu Madery, znana przede wszystkim z tradycyjnych, trójkątnych domków casas de colmo. Te kolorowe, kryte strzechą chaty, z charakterystycznymi białymi ścianami, niebieskimi i czerwonymi obramowaniami drzwi oraz okien, są jednym z symboli Madery. Większość pochodzi z XVIII wieku i dawniej mieszkali w nich lokalni rolnicy.
W miasteczku znajdziesz także park tematyczny (Parque Temático da Madeira), który jest dobrą atrakcją szczególnie dla rodzin z dziećmi. Zobaczysz tam m.in. kilka tradycyjnych chat oraz przepłyniesz się łódką po niewielkim stawie. Moim zdaniem najlepszym punktem widokowym w Santanie jest Ponta do Clérigo, skąd rozciągają się na surowe wybrzeże Adriatyku.
Każdego roku w lipcu w Santanie odbywa się festiwal Festa dos Compadres, który jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych festiwali folklorystycznych na Maderze – może akurat trafisz na niego podczas swoich wakacji na Maderze. ;) Jeśli chcesz pobyć na łonie dzikiej przyrody, to polecam Ci przespacerowanie się po malowniczym rezerwacie przyrody Rocha do Navio.
Santana to dobre miejsce wypadowe do wędrówek po lewadach, choć na szczególną uwagę moim zdaniem zasługują dwie – Levada do Furado oraz Levada do Caldeirão Verde. Ta ostatnia podobała mi się bardziej ze względu na różnorodność trasy, podczas której przechodziliśmy również kilka tuneli. Aż 100-metrowy wodospad Caldeirão Verde, otoczony stromymi skalnymi ścianami (na końcu trasy), był jednym z piękniejszych wodospadów, jakie widziałem na Maderze.
W Santanie możesz znaleźć noclegi w przystępnych cenach i w dobrej lokalizacji. Warto rozważyć nowoczesny apartament Casa do Manuel. Jeśli chcesz mieć bliżej do oceanu to możesz zdecydować się np. na Discovery Apartment.
5. Câmara de Lobos
Câmara de Lobos to drugie największe miasto na wyspie, położone zaledwie 10 km od stolicy Madery. Zostało odkryte przez portugalskiego żeglarza João Gonçalves Zarco. Câmara de Lobos jest miasteczkiem rybackim, słynącym z tradycji rybołówstwa (xavelha). Przysmakiem, który się z niej wyłonił jest espada com banana, czyli pałasz czarny podawany z bananami (znajdziesz go w większości restauracji na Maderze).
Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Porto Câmara de Lobos. Malowniczy widok na małe, kolorowe łódki rybackie zacumowane w porcie to jedna z pierwszych atrakcji, które zobaczyliśmy na Maderze, dlatego mam do niego sentyment, ale myślę, że i Tobie przypadnie do gustu. Moim ulubionym punktem widokowym na miasteczko jest Miradouro do Salão Ideal.
Warto zobaczyć także Cabo Girão (drugi najwyższy klif na Maderze) i przejść szklaną trasą, a pod stopami mieć przepaść i ocean. W dół klifu, wprost na kamienistą plażę zawiezie Cię pionowa kolejka gondolowa Teleférico do Rancho. Miłośnikom pieszych wędrówek polecam wycieczkę do Levada do Norte, która prowadzi pośród domów i ogródków.
Baza noclegowa w Câmara de Lobos jest słabo rozwinięta, choć miasto leży bardzo blisko stolicy wyspy. Ceny zakwaterowania są wyższe niż w Funchal. Jeżeli w czasie urlopu wolisz ciche i spokojne miejsce noclegowe, z dala od miejskiego hałasu to polecam Ci Casa da Cal – by Casas na Ilha z odkrytym basenem. Ciekawą opcją jest obiekt Vicente´s LOB (Lobos Ocean Breeze), zaledwie 300 m od plaży Praia de Vigário.
6. Porto Moniz
Porto Moniz to miasteczko kurortowe położone na północno-zachodnim krańcu Madery. Miejscowość jest otoczona z jednej strony górami porośniętymi bujną roślinnością, a z drugiej Atlantykiem. W centrum nie znajdziesz Starego Miasta ani żadnych zabytków, ale możesz zaszyć się w jednym z hoteli i odpocząć od obowiązków. Porto Moniz zyskało popularność dzięki naturalnym basenem lawowym położonym na nabrzeżu.
Podczas kąpieli w basenach możesz podziwiać piękne widoki na ocean i obserwować fale rozbijające się o skały wulkaniczne wzdłuż kąpieliska. Na miasto z innej perspektywy możesz spojrzeć z kilku punktów widokowych (Miradouro do Pico, Miradouro do Cabo Calhau, Miradouro da Pedra Mole), ale moim zdaniem najładniejsze widoki rozciągają się z Miradouro da Santinha.
Z Porto Moniz warto pojechać do miejscowości Ribeira da Janela, która leży nad rzeką o tej samej nazwie. To spokojne i ciche miejsce, w którym złapiesz trochę oddechu od turystów i będziesz mógł cieszyć się dziką przyrodą. Jeśli będzie Ci mało spacerów po górzystych terenach, to możesz wybrać się do Vereda da Ribeira da Janela.
Choć Porto Moniz to kurort, znajdziesz w nim całkiem fajne opcje zakwaterowania, np. The Jolie Apartments – by the Ocean blisko naturalnych basenów (ok. 200 m). Nieco dalej, w Levada Grande, mieści się obiekt Casa da Grota z ogrodem, balkonem i widokiem na góry.
7. Machico
Machico to jedno z najstarszych miast na Maderze, będące kiedyś stolicą wyspy. To leżące po wschodniej stronie Madery miasto przyciąga turystów swoją plażą Praia de Machico ze złotym piaskiem sprowadzonym z Afryki Północnej i dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Po drugiej stronie rzeki znajdziesz kamienistą plażę Praia de S. Roque z molo, choć moim zdaniem najlepiej wypoczywa się na tej pierwszej.
Wzdłuż plaż ciągnie się promenada, która idealnie nadaje się na wieczorne spacery. Historię miasta poznasz w muzeum Núcleo Museológico de Machico w odrestaurowanej, XVII-wiecznej posiadłości Solar do Ribeirinho. W obiekcie poznasz 600-letnią historię Madery i zobaczysz najcenniejszy eksponat, czyli krzyż Machim związany z historią odkrycia wyspy przez Portugalczyków.
W Machico znajduje się jeden z najstarszych kościołów na wyspie – Capella dos Milagres (Kaplica Cudów), który został wybudowany w miejscu XV-wiecznej świątyni zniszczonej przez powódź. Moim zdaniem warto wybrać się też na spokojny spacer do Levada Nova. Jeszcze lepsze widoki na miasto i ocean rozciągają się z Miradouro de Portela (droga do punktu widokowego nie należy do najłatwiejszych, ale wysiłek się opłaca).
Machico to jedno z największych miast na Maderze z dobrze rozwiniętą siecią noclegową, w przystępnych cenach. W mieście przeważają apartamenty i domy, np. Casa da Avó Duca położony blisko plaży. Alternatywą może być nocleg w apartamencie Feeling Like Home Machico.
8. São Vicente
São Vicente to urokliwe miasteczko położone na północnym wybrzeżu Madery. Jedną z głównych atrakcji São Vicente są jaskinie wulkaniczne – Grutas de São Vicente, które powstały około 890 tysięcy lat temu w wyniku erupcji wulkanu (w 2024 r. są zamknięte z powodu prac remontowych).
W mieście warto też zajrzeć do Kościoła Matki Boskiej Zwiastowania (Igreja Matriz de São Vicente) z XVII wieku. Jego wnętrze zachwyciło mnie drewnianymi sufitami, zdobionymi motywami kwiatowymi oraz barokowymi ołtarzami. Bardzo przyjemnie spacerowało mi się po promenadzie São Vicente biegnącej łukiem wzdłuż wybrzeża. Na jednej z pobliskich gór leży Capela de Nossa Senhora de Fátima. To niewielka kapliczka z zegarem, do której prowadzą schody i uważam, że to najlepszy punkt widokowy na São Vicente.
Miłośnikom przyrody i pieszych wędrówek São Vicente polecam szlaki prowadzące przez lasy laurissilva, które są wpisane na listę UNESCO. Jednym z najpopularniejszych jest Levada Fajã do Rodrigues, która swoje źródło ma w korycie strumienia Ribeira do Inferno. Leży na wysokości 580 m, prowadzi przez gęste lasy i oferuje spektakularne widoki na góry i doliny. Po drodze możesz zaobserwować wiele gatunków roślin charakterystycznych dla maderskiego klimatu, np. drzewa laurowe.
São Vicente to miasteczko z różnorodną bazą noclegową, np. Gardens Guest House. Obiekt posiada piękny ogród z palmami, a z balkonu można spojrzeć na góry. Jeśli wolisz lokalizację bliżej oceanu to dobrym wyborem będzie zakwaterowanie w Ocean Breeze Apartment.
9. Calheta
Calheta to popularne miasto położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Madery, ok. 30 km od Funchal. W Calhecie, podobnie jak w Machico, znajdziesz sztuczną plażę – Praia da Calheta z piaskiem sprowadzonym z Portugalii kontynentalnej i Afryki Północnej. Jedną z głównych atrakcji Calhety jest przystań Marina da Calheta, skąd startują rejsy na obserwację delfinów i wielorybów.
Miłośnicy historii mogą odwiedzić Sociedade dos Engenhos da Calheta, czyli cukrownię produkującą tradycyjny miodowy rum (aguardente), który polecam skosztować. W Calhecie znajduje się też MUDAS – Muzeum Sztuki Współczesnej Madery, które prezentuje zbiór ok. 400 dzieł sztuki i taras z widokiem na miasto.
Okolice Calhety to dobre miejsce dla miłośników pieszych wędrówek. Jednym z popularniejszych i według mnie najlepiej przygotowanych do eksploracji szlaków jest Levada das 25 Fontes, który prowadzi do spektakularnych wodospadów (w sezonie letnim mogą być wyschnięte). Miło wspominam tę wycieczkę, bo końcu miałem okazję po raz pierwszy kąpać się w wodospadzie. ;) Ciekawym doświadczeniem na trasie było też przejście przez tunel, ciągnący się przez prawie 1 km (do przejścia potrzebna będzie latarka, np. w telefonie i porządne buty).
W centrum Calhety i bliskiej okolicy znajduje się sporo fajnych miejsc noclegowych o różnym standardzie i cenach. Możesz rozważyć nocleg w obiekcie The Rum Inn, którego największym atutem jest położenie zaledwie 200 m od plaży lub zdecydować się na miejsce nieco dalej od oceanu, np. Mountain View Star.
10. Seixal
Seixal to spokojne miasteczko położone na północnym wybrzeżu Madery, otoczone przez strome klify i bujną roślinność. Leży w połowie drogi pomiędzy Porto Moniz i São Vicente. W Seixal znajduje się moim zdaniem najpiękniejsza plaża na całej wyspie – Praia do Porto do Seixal z czarnym, wulkanicznym piaskiem. Niedaleko plaży znajdują się też naturalne baseny wulkaniczne (Piscinas Naturais do Seixal). Baseny w Seixal są mniej popularne niż te w Porto Moniz i raczej nie spotkasz tu z tłumów.
W okolicy Seixal znajduje się jedna z moich ulubionych wiosek na Maderze – Ribeira da Janela, w której możesz zobaczyć Ilheus da Ribeira da Janela, czyli trzy skały wyłaniające się prosto z wód oceanu Atlantyckiego. Polecam też wyprawę z Seixal do Ponta do Poiso. Podczas wędrówki będziesz mógł cieszyć się malowniczymi widokami na ocean i fale uderzające w ściany klifów.
Kierując się w stronę São Vicente natknęliśmy się na kolejny punkt widokowy – Miradouro do Véu da Noiva na szczycie klifu, a w oddali mogliśmy podziwiać wodospad wypływający ze skał i wpadający prosto do Atlantyku. W pobliżu miasteczka zlokalizowana jest dzika, wymagająca, ale piękna trasa prowadząca do Levada do Seixal. Na szlaku w niektórych miejscach nie ma poręczy, a w dole rozciągają się kilkunastometrowe przepaście, dlatego nie będzie to dobra opcja na wycieczkę z dziećmi. Trasę najlepiej pokonywać w suchy i pogodny dzień.
Seixal, na tle innych miast na Maderze, ma słabo rozwiniętą bazę noclegową. Myślę, że łatwiej będzie znaleźć nocleg w Porto Moniz lub São Vicente. Jeśli jednak chcesz nocować w Seixal to dobrym wyborem będzie obiekt Casa Das Videiras blisko plaży. Alternatywą może być nocleg na obrzeżach w Lazy Lizard Studio z balkonem i widokiem na ocean.
11. Ribeira Brava
Ribeira Brava to miasto położone na południowym krańcu Madery, zaledwie 20 km od stolicy. Zwiedzanie Ribeira Brava warto rozpocząć od spaceru po promenadzie, która zaprowadzi Cię na Praia da Ribeira Brava. W centrum znajduje się najstarszy kościół w miasteczku – Igreja de São Bento. Moją uwagę przyciągnął ołtarz zajmujący centralną część świątyni ze złoconymi rzeźbami.
Ribeira Brava jest również miejscem, gdzie można poczuć klimat tradycyjnej Madery, odwiedzając miejscowy targ (Mercado Municipal da Ribeira Brava), pełen lokalnych produktów (ceny są o niższe niż na targu w Funchal). Uważam, że próbowanie tutejszych świeżych owoców i warzyw to obowiązkowy punkt wakacji na Maderze. Na targu można też znaleźć lokalne rękodzieło, które sprawdzi się jako pamiątka z podróży.
Jeśli w czasie Twojej podróży na Maderę trafi się gorsza pogoda, możesz zajrzeć do Muzeum Etnograficznego w Ribeira Brava. Obejrzysz w nim podzielone tematycznie wystawy stałe, obejmujące m.in. rybołówstwo, uprawę winorośli i winiarstwo czy historię transportu saneczkowego. Na zachód słońca polecam wybrać się na punkt widokowy na wzgórzu nad miastem – Miradouro de São Sebastião. Ribeira Brava jest także świetną bazą wypadową do zwiedzania reszty wyspy – łatwo stąd dotrzeć np. do Ponta do Sol czy Cabo Girão (jednego z najwyższych klifów w Europie).
Ribeira Brava to miasto, w którym jest z czego wybierać jeśli chodzi o miejsca noclegowe. Warto rozważyć nocleg w Angela’s Loft, który leży blisko promenady i kościoła Igreja de São Bento. Dobrym wyborem będzie także dom wakacyjny Tropical House z ogrodem, sprzętem do grillowania, bezpłatnym WiFi oraz prywatnym parkingiem – idealnie sprawdzi się dla grup lub rodzin.
12. Caniçal
Caniçal to malownicza miejscowość położona na wschodnim krańcu Madery, która dawniej była centrum przemysłu wielorybniczego, a dziś urzeka spokojem i przyjemnymi widokami. Polecam wizytę w Muzeum Wielorybnictwa (Museu da Baleia da Madeira), które w ciekawy sposób opowiada o historii tego trudnego rzemiosła na Maderze. Ekspozycje są dobrze zorganizowane, a multimedialne prezentacje sprawiają, że zwiedzanie jest interesujące zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Bliżej miasta znajdziesz strzeżoną, kamienistą plażę Praia da Ribeira de Natal. Jeśli preferujesz wypoczynek na piaszczystych plażach, za miastem znajduje się plaża Prainha do Caniçal. W okolicach Caniçal zobaczysz czerwone skały, które są wynikiem specyficznego składu mineralnego i procesów wulkanicznych, a swój kolor zawdzięczają tlenkom żelaza.
Caniçal jest ostatnim miasteczkiem w drodze na bardzo popularny szlak przez Półwysep Świętego Wawrzyńca. Jeżeli podróżujesz po Maderze wynajętym autem, warto jeszcze zahaczyć o Vulcão Penha de Águia. Niech nazwa Cię nie zmyli – to nie wulkan, a skała i świetny punkt widokowy na ocean.
Sytuacja noclegowa w Caniçal wygląda raczej słabo – potencjalne miejsca można wyliczyć na palcach. Jeśli jednak chcesz przenocować w Caniçal to możesz wybrać czysty i dobrze wyposażony obiekt Casas do Baleeiro – Whaler’s Houses. Moim zdaniem lepiej jednak przenocować w Machico oddalonym o 15 min jazdy samochodem, gdzie znajdziesz więcej opcji noclegowych.