Zwiedzanie Madery wynajętym samochodem to świetny pomysł, szczególnie jeśli chcesz odkryć najbardziej malownicze i ukryte zakątki wyspy. Najczęściej są oddalone od większych miast i nie można do nich dotrzeć komunikacją publiczną. Samodzielna podróż autem daje ogromną elastyczność – możesz zatrzymywać się tam, gdzie chcesz, i zmieniać plan w zależności od pogody czy nastroju.
To ekonomiczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli podróżujesz po Maderze na własną rękę z drugą osobą lub całą ekipą, bo koszty paliwa i wynajmu samochodu można dzielić między sobą. Madera to miejsce pełne niezwykłych widoków, od zielonych dolin po surowe, klifowe wybrzeża. Auto pozwoli Ci zobaczyć je nawet podczas krótkiego urlopu.
W tym artykule podpowiem Ci, jak najlepiej zaplanować podróż samochodem po wyspie, by zobaczyć jak najwięcej ważnych atrakcji Madery w krótkim czasie. Znajdziesz w nim gotowe trasy zwiedzania Madery samochodem i najpotrzebniejsze informacje, byś mógł cieszyć się spokojnym i niezapomnianym zwiedzaniem wyspy.
Skąd najlepiej wypożyczyć dobre i niedrogie auto na Maderze?
Wynajem samochodu na lotnisku w Funchal, to bardzo wygodne rozwiązanie jeśli chcesz rozpocząć zwiedzanie Madery zaraz po przylocie. Dzięki wynajęciu auta z odbiorem na lotnisku, nie będziesz musiał szukać opcji transferu do hotelu czy centrum miasta. Ja zdecydowałem się na wynajem samochodu na tydzień za pośrednictwem małej, lokalnej wypożyczalni, a najkorzystniejszych ofert szukałem na localrent.com i Discover Cars.
Zdecydowałem się na localrent.com, podobnie jak zrobiłem to na Krecie oraz w Czarnogórze, Albanii i Gruzji. Mam z nimi bardzo dobre doświadczenia, nie miałem nigdy problemów z odbiorem i zwrotem auta, a ceny były zazwyczaj niższe niż w większych, sieciowych wypożyczalniach. Niżej znajdziesz kilka modeli aut, które dobrze sprawdzą się na Maderze. Kliknij w nie, żeby sprawdzić dostępność i całkowitą cenę w Twoim terminie.
Samochód możesz też zarezerwować w większych miastach, m.in. Santa Cruz i Machico. Rezerwacji najlepiej dokonywać z większym wyprzedzeniem, bo im bliżej planowanej daty podróży, tym drożej, a oferta jest bardziej okrojona.
Mniejsze, lokalne firmy często oferują konkurencyjne ceny i bardziej elastyczne warunki wynajmu niż te międzynarodowe. Lokalne wypożyczalnie oferują szeroki wybór samochodów – od małych, ekonomicznych aut po bardziej zaawansowane modele idealne do jazdy po wymagających trasach wyspy. Często oferują również możliwość podstawienia auta w różnych lokalizacjach.
Gdzie polecam spać w czasie podróży samochodem po Maderze?
Podczas podróży samochodem po Maderze, warto jest zatrzymać się w różnych lokalizacjach, aby mieć łatwy dostęp do atrakcji w różnych częściach wyspy. Dobrą bazą wypadową jest Funchal – jako stolica ma do zaoferowania bogatą sieć noclegową w różnych standardach i cenach. To jedna z głównych miejscowości na urlop na Maderze.
Jeśli chcesz nacieszyć się klimatem Starego Miasta w Funchal, warto rozważyć nocleg w prywatnym apartamencie, np. Living Funchal Apartments lub Good Memories Lodge. Oba obiekty mają balkon, na którym będziesz mógł jeść śniadanie i podziwiać miasto. W pobliżu portu znajdziesz Madeira Bright Star by Petit Hotels z odkrytym basenem i prywatnym parkingiem.
Jeśli zależy Ci na dokładnej eksploracji północnego wybrzeża wyspy, możesz zatrzymać się w São Vicente, z którego łatwo dojedziesz np. do Seixal. Wartymi uwagi obiektami są São Vicente Guest House z parkingiem i ogrodem, a także Ocean Breeze Apartment z pokojami oferującymi widoki na ocean.
Na bazę wypadową nadaje się również Santana, leżąca na północno-wschodnim krańcu wyspy. Obowiązkowym punktem zwiedzania tej miejscowości jest park tematyczny (Parque Temático da Madeira) z tradycyjnymi, maderskimi chatkami. W Santanie znajdziesz np. nowoczesny apartament Casa do Manuel lub urokliwie położony Casas de Campo do Pomar B&B ze śniadaniem w cenie.
Co warto zwiedzić samochodem na Maderze?
Madera to nie tylko Funchal i większe miasta, ale przede wszystkim piękna natura – wodospady, levady i lasy wawrzynowe. Zwiedzając wyspę autem, będziesz miał możliwość odkrycia w pełni atrakcji Madery – znajdziesz na niej malownicze trasy samochodowe. Choć transport publiczny na Maderze jest całkiem dobrze rozwinięty to przemieszczanie się w ten sposób nie daje pełnej swobody podróżowania.
Dopełnieniem tego artykułu jest drugi tekst, w którym piszę o najciekawszych atrakcjach całej wyspy. Dodaj te punkty do Twojej trasy zwiedzania – wtedy podróż po Maderze będzie kompletna.
Sprawdź artykuł: Madera: 27 atrakcji i ciekawych miejsc, które polecam zobaczyć
Dużym ograniczeniem są rozkłady jazdy autobusów, a w weekendy zmniejszona liczba kursów. Dzięki temu, że zdecydowaliśmy się wynająć auto podczas naszego pobytu na Maderze, mogliśmy przymierzyć trasy samochodowe z najładniejszymi widokami na ocean i klifowe wybrzeża. Dotarliśmy też do levad, do których bez pomocy auta dojechać by się nie udało.

Po Maderze możesz poruszać się z polskim prawem jazdy. Warto jednak rozważyć wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy, które daje dodatkowe zabezpieczenie podczas każdej podróży.
Na Twojej liście atrakcji do zobaczenia samochodem na Maderze moim zdaniem powinien znaleźć się magiczny las Fanal, położony na północy Madery w pobliżu ładnego miasteczka Ribeira da Janela. Ten teren często pokrywają gęste mgły, a drzewa mają ciekawe kształty (też takie przypominające ludzkie postacie), co nadaje mu tajemniczości.
Jedną z atrakcji, które podobały mi się najbardziej była wycieczka na przylądek św. Wawrzyńca – dotarliśmy do niego w wygodny sposób z stolicy Madery, która była w tamtym czasie naszą bazą wypadową. Ponta de São Lourenço zachwycił mnie swoją odmiennością, a jego surowy klimat kontrastował z widokami zielonych lasów, których do tej pory nie widziałem na wyspie.
Podczas podróży autem po Maderze warto też zaplanować co najmniej jedną wędrówkę po levadach. Popularnym wyborem jest łatwa trasa Levada das 25 Fontes, która moim zdaniem będzie idealną opcją na wycieczkę z dziećmi. Polecam Ci również wybrać się na trekking po Levadzie Caldeirão Verde z imponującym wodospadem.
1. Okolice Funchal
Funchal to świetna baza wypadowa dla osób planujących zwiedzanie Madery skuterem. Główne drogi są w bardzo dobrym stanie, a malownicze krajobrazy i kręte trasy wzdłuż wybrzeża sprawiają, że podróż staje się przyjemnością. Poruszanie się samochodem po stolicy wyspy nie jest najlepszym pomysłem – w godzinach szczytu ulice korkują się, a opłaty za miejsca parkingowe są wysokie.
Sprawdź artykuł: Funchal: 21 atrakcji i ciekawych miejsc, które polecam zobaczyć

W samym Funchal warto odwiedzić Forte de São Tiago – twierdzę z XVII w., która dziś pełni funkcję muzeum. Nieco dalej od centrum Funchal znajdziesz Cristo Rei, czyli statuę Chrystusa Króla na szczycie klifu, łudząco przypominająca tę w Świebodzinie. ;)
Klif Cabo Girão, położony ok. 15 km na zachód od miasta to moim zdaniem jeden z lepszych punktów widokowych w tej części wyspy. Jest jednym z najwyższych klifów w Europie, osiągając wysokość 580 m, a na jego szczycie znajdziesz przeszklony taras widokowy. Do atrakcji dotrzesz wygodnie skuterem – wiatr we włosach, widoki na ocean i słoneczna pogoda w tej części wyspy to doświadczenie, które wspominam z przyjemnością.

Kierując się na północ od Funchal, dotrzesz do PR11 Levada dos Balcões. Trekking po tej levadzie jest prosty (bez podejść) i przyjemny z tarasem widokowym na końcu trasy. Spotkaliśmy kilka oswojonych ptaków, które pozwalały się karmić prosto z ręki, więc polecam Ci zabrać trochę ziarna (żeby im nie zaszkodzić). Ciekawą opcją jest też 4-godzinny trekking w Ponta do Sol, który łączy 2 popularne levady – Levada do Moinho i Levada Nova.
2. Via Rapida, czyli trasa między Machico i Ribeira Brava
Via Rápida to jedna z głównych dróg łączących wschód i zachód wyspy, biegnąca między Machico a Ribeira Brava. Trasa ma długość ponad 40 km i prowadzi przez wybrzeże Atlantyku, malownicze doliny i strome, górskie zbocza. Droga jest w bardzo dobrym stanie technicznym, z licznymi tunelami i estakadami, co ułatwia podróż przez trudny, górzysty teren wyspy.
Zwiedzając Maderę autem, warto zatrzymać się w miasteczku Machico, najstarszej osadzie na wyspie, gdzie zobaczysz kościół Igreja Matriz de Machico z XV w. oraz jedną z nielicznych na wyspie plażę z jasnym piaskiem. Kolejnym ciekawym punktem na trasie jest miasto Santa Cruz, znane z urokliwej Starówki i lotniska, którego pas startowy kończy się tuż nad oceanem (z plaży Praia das Palmeiras możesz oglądać lądujące samoloty).
Poruszając się samochodem po Maderze, zajrzyj również do Câmara de Lobos. To urokliwa rybacka miejscowość, gdzie swoje obrazy malował Winston Churchil. Polecam Ci spacer nadmorską promenadą, a także odwiedziny niewielkiego portu (Porto Câmara de Lobos), w którym zacumowane są kolorowe łodzie rybackie.


W naszym planie zwiedzania znalazła się także plaża Formosa z fragmentem z czarnym piaskiem. I choć nie jest tak spektakularna jak ta w Seixal, znajduje się na obrzeżach Funchal – możesz na niej odpocząć i popływać w oceanie. Ribeira Brava, końcowy punkt trasy to małe, spokojne miasteczko z piękną promenadą nad oceanem i Muzeum Etnograficznym, w którym zobaczysz jak dawniej wyglądało życie na Maderze.
3. Od Porto Moniz po Ponta Delgada – trasa widokowa wzdłuż wybrzeża Madery
Trasa widokowa z Porto Moniz do Ponta Delgada (ER101), ciągnąca się nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego to moim zdaniem jedna z piękniejszych dróg na Maderze. Każdy zakręt tej trasy odkrywał przed nami nowe krajobrazy i stromo opadające do oceanu klify. Po drodze warto zatrzymać się na chwilę, by odwiedzić naturalne baseny wulkaniczne w Porto Moniz – to prawdziwa perełka tego regionu.

Punktem obowiązkowym na tej trasie jest także punkt widokowy – Miradouro do Véu da Noiva. Rozciąga się z niego widok na spektakularny wodospad Véu da Noiva (moim zdaniem najładniejszy na całej Maderze). Sam wodospad przypomina welon panny młodej (stąd nazwa) i spada wprost do oceanu.
Tuż obok, w Seixal, znajdziesz jedną z najładniejszych plaż, jakie do tej pory widziałem, czyli czarną plażę kontrastującą z turkusem oceanu, otoczoną klifami. Spacer po miękkim, wulkanicznym piaskiem pod stopami to miła odmiana od kamienistych plaż, których na Maderze jest najwięcej.

Kontynuując drogę na zachód, trafisz na ciekawe formacje skalne w miejscowości Ribeira da Janela, które wyrastają z oceanu. Uważam, że warto również zajrzeć do miasta São Vicente i zobaczyć uliczki w centrum, kościół Igreja Matriz oraz spojrzeć na miasto z punktu widokowego przy Capela de Nossa Senhora de Fátima. Każdy kilometr drogi ER101 sprawiał, że chciałem się zatrzymywać, chłonąć widoki i cieszyć się pięknem dzikiej, maderskiej natury.
4. Droga z Bica da Cana do Paúl da Serra
Trasa samochodowa z Bica da Cana do Paúl da Serra (ER110) to wyjątkowy odcinek na Maderze, który zaskakuje swoją prostotą i pięknem. Jest to najdłuższa droga bez zakrętów, co na górzystej wyspie, jaką jest Madera to rzadkość. Stan drogi jest bardzo dobry – szeroka, równa, a sama jazda nią jest komfortowa. Bliżej miejscowości Encumeady napotkasz elektrownie wiatrowe, które kontrastują z błękitnym niebem.

Równina Paúl da Serra na wysokości ok. 1500 m to miejsce, które często pokrywają mgły, co dodaje mu tajemniczego klimatu. W słoneczne dni zobaczysz stąd także zielone doliny i szczyty, które rozciągają się w oddali. Jadąc tą trasą, będziesz mógł również obejrzeć fragmenty lasu Laurissilva, czyli jednego z najstarszych i najbardziej wyjątkowych ekosystemów na Maderze, wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
5. Pául do Mar – Fajã da Ovelha
Droga ER 223 z Paúl do Mar do Fajã da Ovelha to prawdziwa perełka wśród tras na Maderze, które można pokonać samochodem. Choć odcinek jest stosunkowo krótki (5 km), dostarcza pięknych widoków. Zaczynając podróż w miejscowości Paúl do Mar, szybko przekonałem się, jak wymagające i zarazem ekscytujące było prowadzenie auta po tej starej, krętej drodze, ale zadbanej drodze.
Węzeł ER 223 był kiedyś jednym z nielicznych połączeń między górskimi wioskami a wybrzeżem. Najpierw wspinaliśmy się stromo pod górę, a każdy zakręt odkrywał przed nami malownicze scenerie na ocean i okoliczne miejscowości. Jednym z największych atutów tej trasy są liczne punkty widokowe – Miradouro do Paúl do Mar, Miradouro Vereda dos Zimbreiros czy Miradouro do Massapez, z których ładnie widać zachody słońca.

W samym miasteczku Paúl do Mar nie ma zbyt wiele atrakcji do zobaczenia, ale panuje w nim typowy maderski klimat i daje możliwość poczucia się jak lokals. Dzięki stałym i potężnym falom Paul do Mar jest popularnym miejscem do surfowania. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym czy początkującym surferem, znajdziesz tam idealne fale dla siebie.
Trasa ER 223 to także doskonałe miejsce do zrobienia przystanku na zdjęcia – na niektórych odcinkach chmury są zawieszone na podobnej wysokości, co trasa i daje to ładny efekt. ;) Jeśli znajdziesz czas, możesz zrobić krótki przystanek w miejscowości Fajã da Ovelha, gdzie znajduje się tradycyjny kościółek Igreja Matriz da Fajã da Ovelha z wieżą zegarową.
6. Droga ER 107 do Eira do Serrado
Droga ER 107 rozpoczyna się w stolicy Madery i ciągnie się na około 10 km do Eira do Serrado. Niestety na tle innych tras na wyspie ta wypada najgorzej, jeśli chodzi o stan nawierzchni. W wielu miejscach pobocza są zerwane, a na jezdni leżą fragmenty skał – trzeba bardzo uważać, aby nie uszkodzić auta.
Zaraz przed Eira do Serada droga zaczyna robić się wąska, a wyminięcie się dwóch samochodów jest wyzwaniem. Jeśli jednak nie boisz się nieco trudniejszych warunków panujących na tym odcinku to powinieneś wybrać się na przejażdżkę w kierunku punktu widokowego na Dolinę Zakonnic (Curral das Freiras).
Taras widokowy Miradouro da Eira do Serrado jest darmowy, a rozciągające się z niego widoki były jednymi z ładniejszych jakie widziałem na Maderze. Wierzchołki gór zakrywały obłoki, a pod stopami miałem małą wioskę Curral das Freiras i przepaść, od której oddzielała mnie jedynie barierka.
W wiosce istnieje możliwość degustacji lokalnych likierów i produktów przygotowywanych z jadalnych kasztanów. Z Curral das Freiras wiąże się także ciekawa historia o zakonnicach z klasztoru Santa Clara w Funchal, które znalazły schronienie uciekając tu przed piratami (stąd dzisiejsza nazwa).
7. Półwysep Świętego Wawrzyńca (Ponta de São Lourenço)
Decydując się na wynajem auta na Maderze warto zobaczyć Półwysep Świętego Wawrzyńca, do którego w wygodny i szybki sposób dostaniesz się z Funchal. Przy wejściu na trasę znajduje się darmowy parking, który jest jednak mocno oblegany, dlatego polecam wybrać się na wycieczkę jak najwcześniej.
Po drodze na Ponta de São Lourenço miniesz miasteczko Caniçal. Proponuję zrobić w nim sobie krótki stop na rozprostowanie nóg i zajrzenie do Muzeum Wielorybnictwa (Museu da Baleia da Madeira) oraz do niewielkiego portu w miasteczku, gdzie możesz poobserwować życie mieszkańców.



Trekking Veredą da Ponta de São Lourenço (PR8) to piękne widoki na wschodnie, surowe wybrzeże wyspy. Na trasie znajduje się kilka zejść i podejść, ale moim zdaniem poradzi sobie z nimi każdy o przeciętnej kondycji fizycznej. Na wycieczkę polecam zabrać czapkę i krem z filtrem – na wyspie panuje półpustynny klimat, a roślinność, która go porasta jest skąpa, przez co będziesz wystawiony na stałą ekspozycję słoneczną.
Na tej trasie samochodowej znajduje się kilka punktów widokowych – Miradouro de São Lourenço, Miradouro Ponta do Furado. Z tego drugiego punktu w pogodny dzień widać leżące nieopodal wyspy Desertas. Trasa PR8 w obie strony liczy ok. 6 km, a jej pokonanie jej zajęło nam ok. 3 h.
8. Trasa z Fajã da Ovelha do Porto Moniz
Droga z Fajã da Ovelha do Porto Moniz liczy prawie 30 km i prowadzi przez północno-zachodnie zakątki Madery. Wrażenie robią strome zbocza, wzdłuż których droga często jest wybudowana w formie serpentyn. Według mnie warto zatrzymać się w wiosce Porto do Pargo, gdzie znajdziesz ciekawy punkt widokowy z małą latarnią morską położoną na klifie.

Oczywiście na trasie natrafisz też na wiele innych punktów widokowych oferujących widoki na ocean i opadające stromo klify. Według mnie najlepszymi z nich są Miradouro da Boa Morte, do którego prowadzi ścieżka biegnąca od kaplicy Capela de Nossa Senhora da Boa Morte oraz Miradouro do Ponta da Ladeira z ławkami i stolikami – idealne miejsce na drugie śniadanie w plenerze.
Zwiedzając Maderę samochodem zatrzymaliśmy się w miejscowości Achadas da Cruz, gdzie zjechaliśmy kolejką linową Teleférico das Achadas da Cruz w dół klifu, aby zobaczyć małe wioski i pola uprawne położone w dole. Porto Moniz, będące celem tej trasy, słynie głównie z popularnych naturalnych basenów wulkanicznych. Porto Moniz to mała miejscowość, więc poza kąpielą w naturalnych basenach i spacerze jej uliczkami, raczej nie ma tam więcej atrakcji.
Jak jeździło mi się autem po Maderze? Czy jest bezpiecznie? Moje doświadczenia
Jazda samochodem po Maderze to ciekawe doświadczenie, które dostarczyło mi zarówno przyjemności, jak i wielu wyzwań. Drogi oferują malownicze widoki, szczególnie na górskich trasach, ale wymagają sporej uwagi i umiejętności ze względu na kręte serpentyny i strome zbocza (niekiedy bez barierek).
Podróżowanie autem po wyspie jest bezpieczne, choć warto przygotować się na specyficzne warunki i lokalne zasady drogowe. Poniżej przygotowałem dla Ciebie kilka przydatnych informacji dotyczących poruszania się samochodem po Maderze:
- stan dróg – ogólny stan dróg na wyspie jest bardzo dobry. Na Maderze nie znajdziesz klasycznych autostrad (ich konstrukcja byłaby trudna i kosztowna ze względu na ukształtowanie terenu). Istnieją jednak drogi szybkiego ruchu, które ułatwiają poruszanie się po wyspie. Problemy z którymi muszą borykać się kierowcy to częste mgły, osuwiska skalne, krowy, wąskie drogi i strome podjazdy, a także zakorkowane ulice w stolicy (myślę, że większość tych utrudnień raczej nie wystąpi podczas Twojego urlopu),
- bezpieczeństwo jazdy – mieszkańcy Madery mają dynamiczny styl jazdy i potrafią szybko wykonywać manewr wyprzedzania. Policja na Maderze dba o bezpieczeństwo na drogach, ale w porównaniu do kontynentu, liczba patroli drogowych jest ograniczona (przez ponad miesiąc nie spotkałem się z tym ani razu). Organizowane są regularne kontrole trzeźwości, zwłaszcza w okresie wakacyjnym i w weekendy,
- przepisy drogowe – w obszarach zabudowanych limit prędkości wynosi 50 km/h (tak jak w Polsce), a na drogach szybkiego ruchu można poruszać się z prędkością do 100 km/h, ale często jest to mniej (najlepiej patrzeć na znaki). Wyprzedzanie w tunelach na Maderze jest zabronione, nawet jeśli tunel jest szeroki i ma 2 pasy ruchu w jednym kierunku,
- zasady parkowania – dostępność miejsc parkingowych na Maderze może być wyzwaniem. W centrach miast parkingi są płatne, a opłaty zależą od strefy. Płatności dokonuje się w parkometrach, a za brak opłaty grozi mandat. W Funchal dostępne są także parkingi podziemne i wielopoziomowe, które często okazują się wygodnym, choć nieco droższym rozwiązaniem. Na Maderze nie wolno parkować przy wąskich drogach, gdzie mogłoby to utrudniać ruch lub stanowić zagrożenie. Samochody pozostawione na stromych zjazdach muszą oczywiście mieć zaciągnięty hamulec ręczny,
- stacje benzynowe – w większych miejscowościach stacje benzynowe są łatwo dostępne. Jeśli jednak planujesz wyprawę w odległe zakątki wyspy, musisz liczyć się z tym, że stacji benzynowych będzie mniej. Ceny paliwa na Maderze są zazwyczaj wyższe niż w Portugalii kontynentalnej. Przy drodze VR1 lub w Funchal można spotkać automatyczne stacje samoobsługowe, gdzie tankowanie i płatność odbywają się przy pomocy terminala.
Czy wykupiłem ubezpieczenie wynajmu auta przed podróżą?
Wynajmując samochód, często nie wykupuję dodatkowego ubezpieczenia, bo liczę na to, że wszystko pójdzie gładko. Jednak muszę przyznać, że to ryzykowne podejście – w przypadku nawet drobnej szkody, moja kieszeń może zostać obciążona sporymi kosztami naprawy.
Decydując się na podróż po Maderze autem, postanowiłem wykupić ubezpieczenie podczas wynajmu, aby mieć większy spokój ducha i Tobie też polecam tak zrobić. Na Maderze jest wiele krętych i wąskich dróg, dlatego ryzyko drobnych uszkodzeń takich jak zarysowania czy obtarcia są realne.
Warto jednak pamiętać, że nie każde ubezpieczenie jest tak samo korzystne. Zanim zdecydujesz się na jego zakup, dobrze jest dokładnie przeczytać, co obejmuje. Niektóre polisy mogą mieć sporo wykluczeń lub pokrywać jedynie niewielkie szkody, co sprawia, że ich zakup nie zawsze się opłaca.
Dobrze jest również zwrócić uwagę na to czy ubezpieczenie obejmuje całkowite zniesienie udziału własnego. Jeśli tak, w przypadku uszkodzeń nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni żadnej części kosztów naprawy. W przeciwnym razie nawet z ubezpieczeniem możesz być obciążony kosztami naprawy.
Niezależnie od ubezpieczenia auta, pamiętaj o wykupieniu polisy ubezpieczenia podróży. Lepiej wydać na to kilkadziesiąt złotych, niż później płacić za opiekę medyczną – a w podróży zdarzają się przecież różne drobne i mniej drobne wypadki. Bez ubezpieczenia za wszystko będziesz płacić z własnej kieszeni.
Mapa najważniejszych atrakcji Madery na telefon i komputer
W trakcie podróży po Maderze, dużo czasu poświęciłem na poszukiwaniach miejsc, które warto odwiedzić. Efekty mojej pracy znajdziesz na mapie ponad 100 atrakcji i ważnych punktów Madery. Odnajdziesz w niej warte uwagi zabytki architektury, plaże, muzea, górskie szlaki, a także sprawdzone przeze mnie restauracje i noclegi.
Dzięki mapie nie będziesz tracić czasu na samodzielne wyszukiwanie atrakcji w okolicy i w pełni będziesz mógł cieszyć się wyjazdem na Maderę. Nie pominiesz żadnych ważnych miejsc i zobaczysz znacznie więcej, niż gdybyś wszystko planował samodzielnie. Dostęp do mapy jest możliwy zarówno na telefonie, jak i komputerze.
mapa dostępna wkrótce