Wynajem samochodu w Madrycie jest świetną opcją, jeśli planujesz zwiedzać nie tylko miasto, ale też jego okolice czy dalsze rejony Hiszpanii. Po kilkunastu udanych wypożyczeniach aut za granicą wiem, że samochód daje nie tylko niezależność, ale też oszczędność czasu i wygodę zwiedzania w swoim tempie.
W tym przewodniku podzielę się moim doświadczeniem z wypożyczania aut na lotniskach i podpowiem, jak wypożyczyć auto w Madrycie tanio i sprawnie. W artykule znajdziesz:
- podpowiedzi dot. sprawdzonych wypożyczalni na lotnisku w Madrycie
- wskazówki, jak wybrać auto
- przewodnik po procesie wynajmu od A do Z
- praktyczne informacje o jeździe po Madrycie i okolicach
- propozycje miejsc do odwiedzenia
Poniżej znajdziesz przykłady niedrogich modeli samochodów, które możesz wypożyczyć na lotnisku w Madrycie. Korzystałem z tej wypożyczalni m.in. w Albanii, Czarnogórze, Gruzji, na Krecie i Maderze – bez żadnych kłopotów z wynajmem i zwrotem auta.
1. Jak znaleźć dobrą i tanią wypożyczalnię aut w Madrycie?
W trakcie swoich podróży wypróbowałem 2 metody znajdowania ofert taniego wynajmu samochodu w Madrycie: korzystanie z wypożyczalni sieciowych, jak Europcar czy Hertz, oraz użycie multiwyszukiwarek typu DiscoverCars, które w jednym miejscu zbierają oferty z różnych stron.
Wolę korzystać z drugiej opcji – jest znacznie mniej skomplikowana i często znajduję przez nią tańsze oferty. Użycie multiwyszukiwarek, jak Discover Cars czy localrent.com, pozwala mi na porównanie ofert różnych firm i wybranie auta najlepiej dostosowanego do moich potrzeb i oczekiwań.
Zazwyczaj skłaniam się ku małym, lokalnym wypożyczalniom, które znalazłem właśnie przez multiwyszukiwarki. Proces wynajmu zawsze przebiegał w nich bezproblemowo – pracownicy czekali na mnie tuż po przylocie i nie przedłużali formalności. Nigdy nie spotkałem się też z sytuacją, gdzie przy zwrocie auta naliczona została opłata za nieistniejące uszkodzenia.
2. Jakie auta sprawdzą się w Madrycie? Czy potrzebujesz napędu 4×4?
Wybór samochodu zależy od tego, czy chcesz pozostać w Madrycie, czy planujesz opuścić miasto. Do poruszania się po samej stolicy najlepiej sprawdzi się małe auto, którym łatwo będzie manewrować po wąskich uliczkach i parkować w zatłoczonym sercu miasta, np. Opel Corsa lub Fiat 500.
Na wyjazdy poza miasto lepsze będzie większe auto z mocniejszym silnikiem, które zapewni większą wygodę podczas dłuższej jazdy. Napęd 4×4 raczej nie będzie konieczny, zwłaszcza jeśli planujesz jedynie trasy do sąsiednich miast i nie masz zamiaru zwiedzać bardziej odległych i odizolowanych miejsc. Warto jednak pomyśleć o samochodzie z klimatyzacją, która zwłaszcza podczas gorącego hiszpańskiego lata będzie niezbędna dla komfortu podróży.
Wolę wynajmować nieco starsze samochody, np. z rocznika 2010. Zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym i mają większość udogodnień, które są też w nowych autach, a często są od nich tańsze.
3. Ile kosztuje wynajem auta w Madrycie?
Ceny wynajmu samochodu w Madrycie będą różnić się zależnie od sezonu, rodzaju wynajmowanego pojazdu i czasu wynajmu. W szczycie sezonu turystycznego ceny wzrastają ze względu na zapotrzebowanie. Warto zarezerwować auto z wyprzedzeniem – często możesz wtedy liczyć na większy wybór i niższą cenę.
Jeśli planujesz wyjazd poza sezonem, znajdziesz znacznie tańsze oferty. Bardziej korzystny cenowo jest też wynajem na dłuższy czas. Jeśli podróżujesz w grupie, polecam wspólny wynajem samochodu i podzielenie kosztów – to dobry sposób na zaoszczędzenie.
4. Jak możesz wynająć samochód bez kaucji?
Wynajmując samochód, często będziesz musiał wpłacić depozyt przy podpisywaniu umowy. Taka kaucja, najczęściej wpłacana kartą kredytową lub gotówką (karty debetowe zazwyczaj nie są akceptowane), jest zabezpieczeniem dla wypożyczalni na wypadek jakichkolwiek uszkodzeń pojazdu w okresie wypożyczenia.
Pracownik wypożyczalni ocenia stan auta po jego zwrocie. Jeśli nie znajdzie żadnych szkód, kaucja zostaje zwrócona. Jeśli była wpłacona gotówką, zostaje zwrócona natychmiast, a przy wpłacie kartą kredytową zwrot może zająć kilka dni (z mojego doświadczenia – między 7 a 14 dni).
Na lotnisku w Madrycie znajdziesz oferty wynajmu, które nie wymagają wpłaty kaucji. Dzięki temu unikasz potencjalnego czekania na zwrot pieniędzy. Szukając oferty wynajmu samochodu w Madrycie bez kaucji, najlepiej szukać oznaczenia “bez kaucji” lub “no deposit”. W wyszukiwarce ofert znajdziesz filtr “depozyt nie jest wymagany”. Przy takich ofertach podczas rezerwacji wpłacasz jedynie zaliczkę, a resztę ceny płacisz przy odbiorze samochodu.
5. Jak wygląda procedura wypożyczenia auta w Madrycie?
Proces wynajmu samochodu na lotnisku w Madrycie jest prosty i szybki, zwłaszcza przy załatwianiu większości formalności przez Internet. Jeżeli po raz pierwszy planujesz wynajem auta za granicą, przygotowałem opis tej procedury krok po kroku:
- skorzystaj z multiwyszukiwarek typu localrent.com czy Discover Cars. Pomogą Ci w znalezieniu samochodu, który odpowiada Twoim wymaganiom w wybranym przez Ciebie terminie,
- zarezerwuj samochód i wpłać zaliczkę, aby potwierdzić rezerwację,
- po dokonaniu rezerwacji czekaj na e-mail z potwierdzeniem i informacjami o odbiorze pojazdu,
- podpisz umowę i zapłać resztę kwoty po przyjeździe. Przedstawiciel wypożyczalni zazwyczaj będzie czekał na Ciebie w hali przylotów z tabliczką z Twoim nazwiskiem. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.
Po załatwieniu wszystkich formalności otrzymasz kluczyki i dokumenty. Przy odbiorze dobrze jest sprawdzić stan techniczny samochodu i zrobić zdjęcia szyb, opon i karoserii, aby mieć dowód w razie jakichkolwiek sporów dotyczących stanu auta po jego oddaniu. Po tym będziesz gotów na zwiedzanie hiszpańskiej stolicy i jej okolic.
Jeśli nie planujesz używać samochodu przez cały pobyt w Madrycie, nadal warto pomyśleć o wynajmie auta na przejazd z lotniska do miejsca noclegowego lub na powrót na lotnisko. Samochód ułatwi Ci transport bagaży, który może być niewygodny w transporcie publicznym.
6. Jakie dokumentów potrzebujesz do wynajmu? Czy wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?
Polskie prawo jazdy wystarczy Ci do podróży po Hiszpanii. Mimo, że międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne, warto mieć je lub inny dodatkowy dokument na wypadek kradzieży lub zgubienia głównego prawa jazdy.
Pracownicy wypożyczalni zazwyczaj będą prosić o okazanie prawa jazdy przy podpisywaniu umowy, więc dobrze mieć je pod ręką. Oprócz prawa jazdy, będziesz potrzebować dowodu osobistego lub paszportu do wynajęcia pojazdu. do opłacenia kaucji przyda Ci się karta kredytowa.
Przed wynajmem warto sprawdzić wymagania wypożyczalni. Niektóre nie akceptują młodych kierowców (mniej niż 1 rok od uzyskania prawa jazdy), co może oznaczać dodatkowe opłaty dla osób z mniejszym doświadczeniem za kierownicą.
Dobrym pomysłem jest zrobienie kopii i zdjęć swoich dokumentów na wypadek utraty oryginałów. Ważne jest też trzymanie przy sobie umowy wynajmu. To potwierdzenie Twojego uprawnienia do prowadzenia pojazdu, które może być wymagane w razie kontroli drogowej. Przed wyjazdem z wypożyczalni upewnij się, że przekazano Ci wszystkie dokumenty i że są one poprawnie wypełnione.
7. Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie wynajmu samochodu?
Decyzja o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia zależy od poziomu ryzyka, jaki jesteś skłonny podjąć i Twojego komfortu. Podstawowe ubezpieczenie zazwyczaj pokrywa odpowiedzialność cywilną i szkody wyrządzone przez osoby trzecie, jednak nie obejmuje szkód wyrządzonych z winy własnej. Dodatkowe ubezpieczenia pokrywa szkody z winy kierowcy, a także kradzież i potencjalne koszty leczenia. Dobrze porównać dostępne oferty ubezpieczeń i wybrać to, które najlepiej Ci odpowiada.
Zazwyczaj nie decyduję się na pełne ubezpieczenie, jednak jeśli nie czujesz się w pełni komfortowo podróżując po obcych drogach lub planujesz wyjazd w trudniejsze tereny, może być ono dobrą opcją. Jeśli zależy Ci na komforcie i spokoju, który daje pełne ubezpieczenie, niż na zaoszczędzeniu, przejrzyj oferty na stronach, jak Discover Cars czy localrent.com.
8. Jak jeździ się samochodem po Madrycie? Czy na drogach jest bezpiecznie?
Największą trudnością w jeździe po Madrycie są wąskie miejskie uliczki, po których manewrowanie może okazać się nieco kłopotliwe, zwłaszcza w szczycie sezonu, kiedy parkingi są zapełnione autami mieszkańców i turystów. Drogi są jednak dobrze utrzymane i czytelnie oznakowane. Należy jednak przygotować się na gorący temperament hiszpańskich kierowców.
Wyjeżdżając z Madrytu, dobrze mieć na uwadze górzysty teren otaczający miasto. Zjeżdżając z głównych dróg możesz natrafić na strome, kręte i wąskie górskie drogi, po których jazda może sprawiać kłopoty mniej doświadczonym kierowcom.
W Madrycie i sąsiadujących miastach spokojnie znajdziesz stacje paliw. Większość z nich jest otwarta 24/7 i akceptuje płatności kartą. Jedynie przy wyjeździe w nieco bardziej odizolowane górskie tereny może ich zabraknąć, więc jeśli planujesz dłuższą wycieczkę, warto zaplanować tankowanie przed wyjazdem i sprawdzić, w jakiej odległości znajdziesz stacje na trasie.
Konieczne jest też przestrzeganie surowych hiszpańskich ograniczeń prędkości: 120 km/h na autostradach, 90 km/h na drogach poza terenem zabudowanym i 50 km/h w mieście (choć strefach mieszkalnych limit ten może być obniżony do 30 km/h). Warto znać i przestrzegać przepisów, nie tylko aby uniknąć wysokich mandatów, ale też żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i ułatwić sobie jazdę po hiszpańskich drogach.
9. Jakie miejsca warto zobaczyć podróżując autem po Madrycie?
Mając dostęp do samochodu, warto skorzystać też z możliwości zwiedzenia atrakcji w okolicach Madrytu, jak na przykład oddalony o ok. 45 minut jazdy od stolicy El Escorial. To XVI-wieczny kompleks budynków wybudowany na zlecenie króla Filipa II, w którego skład wchodzi m.in. bazylika i królewski pałac.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Toledo, oddalone od Madrytu o niecałą godzinę. Znajdziesz tam wspaniałą gotycką katedrę i wiele punktów widokowych ze wzgórza, na którym leży stare miasto. Będziesz mógł tu też spróbować tradycyjnych lokalnych marcepanów.
Jeżeli nie przeszkadza ci dłuższy dojazd, 2,5 godziny na zachód leży Salamanka, znana jako miasto 2 katedr: jedna z XIV, druga z XVIII w., które są ze sobą połączone. Warto zobaczyć też miejską Plaza Mayor, Casa de las Conchas – dom zdobiony muszlami – oraz budynek uniwersytecki, na którego fasadzie znajdziesz nieoficjalny symbol miasta: żabę siedzącą na czaszce.