Dojazd z lotniska w Porto do centrum miasta jest możliwy na kilka sposobów. Żeby łatwiej było wybrać ten najwygodniejszy, przygotowałem listę 4 możliwości transferu – dla osób szukających szybkiego dojazdu, ale też chcących podróżować wygodnie lub ekonomicznie.
Jeśli chcesz mieć dużą elastyczność w przemieszczaniu się, dobrym pomysłem może być wynajem auta na lotnisku w Porto. W ten sposób będziesz mieć samochód do dyspozycji przez cały swój pobyt w Portugalii i dostaniesz się nim w mniej popularne zakątki.
Dostępna jest również mniej wygodna i szybka komunikacja publiczna, która sprawdzi się, jeśli nie zależy Ci na czasie i chcesz zaoszczędzić na kosztach dojazdu. Niżej opisałem dokładnie wszystkie dostępne opcje.
Lotnisko w Porto – szybkie wskazówki
Lotnisko Francisco Sá Carneiro, czyli po prostu lotnisko w Porto, zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości i popularności w Portugalii. Port lotniczy dysponuje jednym terminalem. Lotnisko jest świetnie skomunikowane z centrum Porto, do którego można dojechać na różne sposoby.
- Wypożyczonym samochodem dojedziesz do centrum szybko i wygodnie, a plan podróży będziesz mógł realizować bardzo elastycznie. Jeśli już wiesz, że ta opcja jest dla Ciebie, możesz od razu skorzystać z porównywarki lokalnych wypożyczalni i zarezerwować samochód.
- Autobusem będzie tanio, ale zajmie to najwięcej czasu ze wszystkich dostępnych możliwości.
- Metrem dotrzesz do centrum dość szybko i ekonomicznie.
- Taksówka zapewni wygodę oraz sprawny transport, ale jest najdroższa z całego zestawienia.
1. Wypożyczony samochód
Wynajem samochodu będzie dla Ciebie trafną opcją, jeśli nie chcesz tracić czasu i cenisz możliwość dokonywania zmian w swoich planach. Auto jest najlepszym wyborem jeżeli lubisz zwiedzać “poza schematem” i odkrywać mniej popularne lub bardziej odległe miejsca i atrakcje.
Samochód możesz zarezerwować dwojako:
- na lotnisku – dzięki biurom wynajmu samochodów mającym siedziby w terminalu,
- przez internet – za pomocą porównywarki ofert, która zestawia dostępne modele aut z różnych wypożyczalni, abyś mógł wybrać tanią i dobrą opcję. Ja korzystam z wyszukiwarki localrent.com, jednak jeśli nie ma tam wybranej przeze mnie destynacji podróży, rezerwuję samochód za pośrednictwem Discover Cars.
Rezerwacja samochodu przez internet jest zazwyczaj tańsza. Dzięki porównywarkom wypożyczalni możesz w ciągu chwili porównać oferty różnych firm i wybrać odpowiadający Ci model.
Koszt wypożyczenia znasz od razu, co pozwala dokładniej zaplanować budżet podróży. Jeśli chcesz zarezerwować samochód online, wpisz poniżej datę wyjazdu, żeby zobaczyć dostępne samochody. Z tej wypożyczalni korzystaliśmy już na Maderze, Krecie, w Gruzji, Czarnogórze i Albanii.
Odbiór samochodu na lotnisku zwykle przebiega sprawnie. Aby dostać kluczyki, zobowiązany będziesz do podpisania umowy, jednak przed tym sprawdź proszę, czy z Twoim autem jest wszystko w porządku. Powinieneś otrzymać swoją kopię umowy oraz dowód rejestracyjny samochodu.
Jeżeli pracownik wypożyczalni zapomniałby o tym, warto się upomnieć, bo dokumenty te należy mieć ze sobą jeżdżąc wypożyczonym autem. To jest również moment na wpłacenie ewentualnego depozytu pracownikowi w gotówce, bądź okazanie potwierdzenia z karty kredytowej.
Jeśli dalej masz obawy, warto dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji. Oprócz sprawdzenia stanu w jakim jest auto, zrób zdjęcia samochodu przed podpisaniem umowy. Zwróć uwagę na już istniejące rysy na karoserii, stan opon czy ewentualnie usterki szyb. W ten sposób będziesz miał dodatkowy dowód, gdyby pracownik chciał Ciebie “skasować” za usterki niewynikające z Twojego użytkowania samochodu. Ja lubię też nagrać film pokazujący wszystkie strony samochodu.
Przepisy ruchu drogowego w Porto są bardzo zbliżone do tych obowiązujących w Polsce, jednak kultura jazdy różni się dość znacznie. Kierowcy często nie używają kierunkowskazów, ze względu na brak miejsc parkingowych zastawiają zaparkowane samochody na “awaryjkach”, a także możesz się spotkać z nadmiernym trąbieniem.
W związku z ukształtowaniem terenu, często trzeba ruszać pod górkę, a uliczki są wąskie i często pozbawione chodnika. W Portugalii można prowadzić samochód mając do 0,5 promila alkoholu we krwi, co sprawia, że niekoniecznie trzeba zrezygnować z degustacyjnej porcji wina do kolacji w Porto, aby jeździć zgodnie z prawem.
Portugalia honoruje polskie prawo jazdy, więc mając ważny dokument, możesz bez obaw wybierać się w podróż samochodem. Na wypadek ewentualnej zguby bądź kradzieży, mam wyrobiony również międzynarodowy dokument, który noszę oddzielnie – polecam takie rozwiązanie, gdyż kierowanie samochodem za granicą bez prawa jazdy, wiąże się z poważnymi konsekwencjami.
2. Autobus
Wybór autobusu będzie się wiązał z największą stratą czasu, natomiast to dobre rozwiązanie dla oszczędnych. Żeby wybrać między transferem autobusowym, a metrem, warto sprawdzić na mapie, czy Twój hotel nie znajduje się akurat w bliskim sąsiedztwie przystanku autobusowego linii, która tworzy bezpośrednie połączenie z lotniskiem.
Firma, która w Porto obsługuje transport autobusami nazywa się STCP. Transfer lotniskowy zapewniony jest dzięki funkcjonowaniu linii:
- 601 – odjazdy od 5:30 do 00:30 (do ścisłego centrum)
- 602 – odjazdy od 5:30 do 00:30 (również do ścisłego centrum, ale inną trasą)
- 604 – odjazdy od 6:00 do 21:00 (do szpitala S.Joao)
- 3M – linia nocna, która zapewni Ci przejazd do ścisłego centrum (Trindade)
3. Metro
Bezpośrednio z terminala lotniczego do centrum Porto możesz dojechać metrem. Jest to opcja oszczędna i dość szybka. W Porto funkcjonuje 6 linii metra, które są oznaczone kolejnymi literami alfabetu i dodatkowo każda ma przypisany kolor.
Ta dedykowana transportowi z lotniska jest fioletowa i oznaczona literą E. Wszystkie trasy zbiegają się w centrum Porto na stacji Trindade, która stanowi dobry węzeł przesiadkowy. Podróż z lotniska na przystanek Trindade zajmuje 25 minut. Metro z lotniska kursuje w godzinach 6:00 – 00:30, co około 20 minut.
System biletowy opiera się na karcie Andante. Kupuje się ją tylko za pierwszym razem i kosztuje ona mniej niż jeden bilet. Karta działa na zasadzie doładowań i możesz ją zakupić w automatach biletowych, które stoją na stacji. Za pierwszym razem może to nastręczyć kilku trudności np. przy wyborze odpowiedniej strefy, ale bez obaw – rozpisałem to dla Ciebie krok po kroku ;)
Aby nabyć bilet do metra w automacie biletowym musisz przejść przez kilka kroków:
- Krok 1. Wybierz preferowany język. Masz do wyboru angielski, portugalski oraz hiszpański.
- Krok 2. Na ekranie będą dwie opcje: “doładuj” i “kup”, kliknij “kup”.
- Krok 3. Następnie zadecyduj czy chcesz kupić bilet 24-godzinny czy jednoprzejazdowy – weź pod uwagę to, czy zamierzasz jeszcze podróżować tego dnia czy nie.
- Krok 4. Wybierz strefę (rozpiska przystanków i stref jest naklejona na automatach). Jeżeli jedziesz z lotniska do Trindade (centrum), wybierz z4.
- Krok 4. Wybierz liczbę biletów i kliknij opcję “kup bez podawania numeru identyfikacji podatkowej”. Jeżeli od razu zdecydujesz się na zakup 10 biletów, dostaniesz 1 bilet gratis.
- Krok 5. Zapłać. Akceptowana jest karta i gotówka.
- Krok 6. Wyjmij kartę Andante z kieszonki umiejscowionej u dołu automatu. Teraz pozostaje ją tylko odbić za pomocą żółtego czytnika przed przejazdem.
Jeżeli zdecydowałeś się na przejazd metrem, zapoznaj się także z dodatkowymi wskazówkami:
- Zawsze pamiętaj o odbiciu karty Andante przed wejściem do pojazdu, w samym metrze nie ma czytników. Jeżeli zmieniasz linię, musisz ponownie zeskanować kartę.
- Dzieci do 3 roku życia jeżdżą w Porto za darmo.
- Podróżując zatłoczonym metrem trzymaj na oku wartościowe rzeczy i zwróć uwagę czy twój bagaż jest odpowiednio zabezpieczony, aby uniknąć kradzieży.
4. Taksówka
Jeśli cenisz wygodę, taksówka może okazać się najlepszą opcją transferu z lotniska do centrum dla Ciebie. W Porto wszystkie taksówki są w kolorze beżowym, czarnym lub seledynowym, a nazwa firmy taksówkarskiej jest naklejona na szybę wraz z obowiązkowym taryfikatorem. Zazwyczaj taksówkarze są życzliwi i pomocni, jednak jak wszędzie, możesz natrafić na kogoś mniej uczciwego.
Aby się przed tym zabezpieczyć najlepiej skorzystać z rezerwacji online, dzięki czemu wiesz z góry, ile zapłacisz. Wcześniejszej rezerwacji możesz dokonać na przykład tutaj.
Jeżeli lubisz korzystać z usług Ubera lub Bolta, to możesz to zrobić również w Porto. Wystarczy posiadać aplikację oraz mieć dostęp do internetu w telefonie. Będzie to trochę tańsze niż taksówka, z góry będziesz wiedział ile płacisz, a mapka ułatwi nawigację.
Jak dostać się z powrotem na lotnisko w Porto?
Transfer z centrum na lotnisko możesz zorganizować analogicznie:
- wypożyczonym samochodem – zwróć uwagę, że aby dojechać na lotnisko prawdopodobnie będziesz musiał przebić się przez miasto, więc natężenie ruchu będzie miało duże znaczenie. Aktualne dane na temat czasu przejazdu możesz kontrolować przez Mapy Google. Sprawdź, w którym miejscu powinieneś zdać samochód, aby doliczyć czas potrzebny na przemieszczenie się do terminala.
- autobusem – ponownie możesz wybrać autobusy linii 601, 602 oraz 604. W rzadkich przypadkach autobus może wypaść, więc warto mieć zapas czasu, aby bez stresu poczekać na następny pojazd i zdążyć na odprawę. Na stronie znajdziesz mapę z zaznaczonymi przystankami.
- metrem – aby dostać się z Porto na lotnisko, powinieneś dojść lub dojechać do węzła przesiadkowego, czyli stacji Trindade.Tam przesiądź się w metro fioletowej linii E, które swój końcowy przystanek ma na lotnisku. Wybierając metro, zminimalizujesz ryzyko opóźnień związanych z korkami.
- taksówką – mimo dużej wygody, taksówka jest tak samo podatna na opóźnienia wynikające z ruchu ulicznego jak autobus i wypożyczony samochód. Mając to na uwadze, wyjedź wcześniej. Przy standardowym ruchu przejazd z centrum zajmuje około 15 minut. Możesz zamówić taxi przez stronę internetową, a jeśli wolisz aplikacje – wybierz Ubera lub Bolta.
Gdzie zatrzymać się na noc w Porto?
Jeśli dalej nie zdecydowałeś się, gdzie się zatrzymasz podczas swojego pobytu, przygotowałem 3 propozycje sprawdzonych hotele w Porto, które wybrałem w oparciu o swoje kryteria noclegu przez ostatnie kilkanaście lat podróży. Przy decyzji zawsze kieruję się jak najlepszą lokalizacją, możliwie wysokim standardem i dobrym wyposażeniem, a także stosunkiem jakości do ceny.