Wynajem auta w Portugalii to dobry pomysł niezależnie od tego, na jak długo tu przylatujesz. Samochód wynajęty na lotnisku albo w którymś z większych miast daje dużo elastyczności. Możesz zobaczyć wiele atrakcji w krótkim czasie, nie być zależnym od komunikacji publicznej i podróżować znacznie wygodniej. Podróżując w kilka osób (nawet w dwie), koszty wynajmu są stosunkowo niskie.
W okolicach największych miast Portugalii znajduje się wiele atrakcji, do których trudno dotrzeć komunikacją publiczną. Niektóre prowadzące do nich trasy są tak malownicze, że chce się dodawać do planu dodatkowe przystanki – a to da się zrobić tylko autem.
Korzystałem z wynajmowanego auta w Albanii, Czarnogórze, Gruzji, na Krecie i na Maderze, zawsze biorąc auto od jednej wypożyczalni – bez problemów z wydaniem i zwrotem auta. Możesz sprawdzić ich oferty wpisując niżej miejsce odbioru i datę wyjazdu.
1. Jak znaleźć dobrą i tanią wypożyczalnię aut w Portugalii?
Uważam, że szukanie taniej wypożyczalni w Portugalii jest najbardziej skuteczne, gdy używasz multiwyszukiwarek, np. localrent.com czy DiscoverCars. To witryny, które pokazują oferty mniejszych firm w danej lokalizacji i terminie. Często usługi takich biur wynajmu są tak samo dobre jakościowo, jak wielkich wypożyczalni, ale dzięki mniejszej rozpoznawalności są tańsze.
Multiwyszukiwarki często oferują większy wybór modeli samochodów, dzięki czemu możesz dopasować je do swoich potrzeb. Zarezerwowanie auta przez porównywarkę jest szybkie i proste, a odbiór i oddanie auta za każdym razem, gdy wypożyczałem auto, były szybkie i bezproblemowe.
Korzystałem z usług mniejszych firm w wielu zakątkach Europy (np. na Krecie, w Czarnogórze czy Albanii) i za każdym razem byłem zadowolony z obsługi. Duże wypożyczalnie (np. Hertz, Sixt) często mają swoje biura na lotnisku w hali przylotów. Wybór międzynarodowej wypożyczalni ma swoje plusy – to sprawdzone firmy, jednak często ich usługi są droższe niż te oferowane przez mniejsze, lokalne wypożyczalnie.
2. Jakie auta sprawdzą się w Portugalii? Czy potrzebujesz napędu 4×4?
Jeśli zastanawiasz się, co warto wiedzieć przed wynajmem auta w Portugalii, pamiętaj, że ten kraj jest dość górzysty, zwłaszcza w północnej części. Jeżeli lecisz do Porto i zamierzasz zwiedzać okoliczne górskie szlaki, na Twoim miejscu wziąłbym auto z napędem 4×4 i manualną skrzynią biegów. Taki pakiet lepiej sobie radzi na wzniesieniach i stromych podjazdach. Samochód z napędem na cztery koła jest zazwyczaj droższy i trudniej dostępny, więc najlepiej zarezerwować go z wyprzedzeniem.
Jeśli chodzi o silnik, wybrałbym taki o pojemności 1.6 l, jeśli faktycznie planujesz trochę pojeździć. Poradzi sobie zarówno na autostradach, jak i na górskich drogach bez nadmiernego obciążenia, dzięki czemu nie będziesz musiał słuchać denerwującego buczenia.
Jeżeli wybierasz się do Lizbony i w planach masz głównie zwiedzanie miasta i okolic, wystarczy Ci mniejsze, kompaktowe auto bez napędu 4×4, z oszczędnym silnikiem (np. 1.2 l). Podczas miejskiej jazdy najważniejsza jest sterowność auta i niewielki rozmiar, dzięki czemu łatwiej jest zaparkować. Tutaj typ skrzyni biegów nie ma dużego znaczenia, więc zdecyduj się na wygodniejsze dla Ciebie rozwiązanie.
3. Ile kosztuje wynajem auta w Portugalii?
Ceny wynajmu samochodu w Portugalii są zmienne. Koszt wypożyczenia rośnie w sezonie letnim, kiedy jest największy popyt, a zimą spada nawet o połowę. Jeśli chcesz tanio wynająć auto w Portugalii, zarezerwuj je ze sporym wyprzedzeniem. Cena zależy też w dużej mierze od wybranego auta – jeżeli zdecydujesz się na popularny, kompaktowy model, cena nie powinna być wygórowana.
Niżej znajdziesz listę dostępnych samochodów w wypożyczalniach, z których korzystaliśmy już w kilku krajach. Za każdym razem cała procedura była bezproblemowa, a wiele razy pracownicy nie sprawdzali nawet samochodu po tym, jak odstawiliśmy go na parking. Nie jest to zasadą, ale pokazuje luz, jaki często widać w małych, lokalnych wypożyczalniach.
Podróżowanie samochodem jest najbardziej ekonomiczne, jeżeli zabierasz ze sobą kilku pasażerów. Koszt rozkłada się wtedy na wszystkich, dzięki czemu wypada atrakcyjnie w porównaniu z innymi środkami transportu.
Na cenę składa się również rodzaj ubezpieczenia, które możesz dodatkowo wykupić – im więcej ono pokrywa, tym więcej zapłacisz. Nie jest to konieczne i ja nie zawsze wykupuję ubezpieczenie samochodu, jednak jeżeli miałbyś się stresować ewentualną stłuczką, myślę, że warto dopłacić za “spokojną głowę”.
4. Jak możesz wynająć samochód bez kaucji?
Pobieranie kaucji to norma w większości wypożyczalni w Portugalii. Firmy wypracowały takie rozwiązanie z powodu klientów, którzy chcieli uniknąć odpowiedzialności za wyrządzone zniszczenia. Zdaję sobie sprawę, że do pozostawienia depozytu możesz podchodzić niechętnie ze względu na krążące historie o szukaniu szkody na siłę. Ja jednak sceptycznie podchodzę do tego typu opowieści.
W związku z ogromną konkurencją na rynku wypożyczalni aut, firmy walczą o dobrą renomę i zależy im na zadowolonych klientach. By zabezpieczyć się przed oszustwem, przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić stan techniczny auta i zrobić zdjęcia karoserii, które zachowasz w telefonie aż do końca wyjazdu.
Zazwyczaj kaucję można wpłacić gotówką lub kartą kredytową podczas odbioru auta na lotnisku w Portugalii. Karty debetowe zazwyczaj nie są akceptowane. Jeśli zdecydujesz się na gotówkę, możesz liczyć na szybki zwrot pieniędzy (przy zdaniu samochodu). Jeżeli środki zostały zablokowane na karcie kredytowej, będziesz musiał poczekać (zazwyczaj 7-14 dni).
5. Jak wygląda procedura wypożyczenia auta w Portugalii?
Z mojego doświadczenia wynika, że samochód najlepiej zarezerwować online. Jeśli masz taką możliwość, zrób to jak najwcześniej, bo wtedy możesz zaoszczędzić. Proces rezerwacji nie trwa długo i gdy nabierzesz wprawy, prawdopodobnie będziesz robił to w kilka minut. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak wypożyczyć samochód w Portugalii, przygotowałem listę, która ułatwi Ci przejście przez proces rezerwacji:
- wejdź na stronę porównywarki i podaj dane wyjazdu – miejsce przylotu i termin, w którym chcesz wynająć samochód,
- wybierz jeden z dostępnych modeli. Gdy dokonasz wyboru, zobaczysz okno z podstawowymi informacjami na temat konkretnego modelu (ceny za wynajem są pokazane na dole kafelka). W tym miejscu możesz zdecydować się na poszerzenie ubezpieczenia zaznaczając wybraną opcję,
- przejdź do płatności. W celu potwierdzenia rezerwacji będziesz musiał zapłacić ok. 20% ceny wynajmu,
- otwórz swoją skrzynkę pocztową, na którą otrzymasz potwierdzenie rezerwacji i szczegóły dotyczące odbioru auta,
- po przylocie odszukaj pracownika Twojej wypożyczalni w hali przylotów. Nigdy nie miałem z tym problemów – zwykle wszystko było jasno opisane w instrukcji odbioru auta, a pracownik czekał na mnie z kartką z moim imieniem i nazwiskiem. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź stan samochodu i zrób zdjęcia karoserii,
- zwróć samochód w umówionym miejscu. Pamiętaj, że w zależności od umowy z wypożyczalnią, w baku powinna znajdować się określona ilość paliwa (często pełen bak). Jeśli pojazd nie ma uszkodzeń, czekaj na zwrot kaucji na konto lub odbierz ją od razu w gotówce.
Jeśli Twój pobyt w Portugalii jest dłuższy i nie chcesz wypożyczać auta na cały wyjazd, możesz wynająć je tylko na początku lub na końcu pobytu, by mieć zapewniony wygodny przejazd do hotelu lub na lotnisko. Wtedy zaplanuj podróż tak, aby najistotniejsze atrakcje z dojazdem tylko samochodem zwiedzić w pierwszej kolejności lub na koniec urlopu.
6. Jakie dokumentów potrzebujesz do wynajmu? Czy wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?
W Portugalii możesz używać polskiego prawa jazdy (przy wypożyczeniu samochodu powinieneś mieć je przy sobie). Potrzebny będzie również dowód osobisty lub paszport, aby pracownik biura mógł spisać umowę i potwierdzić Twoją tożsamość.
Jeśli zrezygnowałeś z kaucji w postaci gotówki i zdecydowałeś się na blokadę środków na koncie, miej przy sobie kartę kredytową. Karty debetowe zazwyczaj nie są akceptowane. Moim zdaniem, aby dodatkowo się zabezpieczyć w razie zgubienia lub kradzieży portfela, warto mieć kopie kluczowych dokumentów w formie elektronicznej. Międzynarodowe prawo jazdy wyrobisz za niedużą kwotę, a może się przydać jako zamiennik polskiego.
7. Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie wynajmu samochodu?
Nawet najlepsi kierowcy nie unikną stłuczki czy otarcia przy parkingowych manewrach. Jeśli nie czujesz się pewnie z odpowiedzialnością finansową za samochód, możesz za dodatkową opłatą rozszerzyć ubezpieczenie. Dzięki temu możesz uwolnić się od obowiązku pokrycia kosztów naprawy związanych ze szkodą.
Niżej wypisałem podstawowe opcje ubezpieczenia, które możesz wykupić. Jeśli wybierzesz inną wypożyczalnie, mogą wyglądać inaczej, ale chodzi o generalną zasadę:
- Collision Damage Waiver (CDW, Ubezpieczenie od kolizji) – to podstawowe ubezpieczenie ogranicza Twoją odpowiedzialność finansową do kwoty określonej w umowie. Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia auta maksymalna rekompensata, jaką zapłacisz, wynosi tę ustaloną kwotę,
- Super CDW – jest to rozszerzenie ubezpieczenia CDW, które zmniejsza kwotę, jaką musiałbyś zapłacić w razie szkody i zapewnia szerszy zakres ochrony (obejmuje np. uszkodzenia wnętrza auta czy szyb),
- Full Coverage – to ubezpieczenie, które zapewnia najpełniejszą ochronę dla najemcy samochodu. Zdejmuje z Ciebie odpowiedzialność finansową w przypadku kradzieży, uszkodzenia pojazdu lub wypadku,
- Theft Protection – do podstawowego ubezpieczenia CDW często dodawane jest również ubezpieczenie przed kradzieżą, czyli TP.
Wszystkie powyższe opcje są dostępne w porównywarce localrent.com. Po wejściu w kafelek wybranego auta możesz zaznaczyć, na jaki wariant polisy się decydujesz. Jeżeli masz już sprecyzowane preferencje dotyczące ubezpieczenia, odsiej interesujące Cię oferty za pomocą filtra (np. jeśli zależy Ci na pełnym ubezpieczeniu, zaznacz opcję “Full Coverage” w menu Filtry).
8. Jak jeździ się samochodem po Portugalii? Czy na drogach jest bezpiecznie?
W Portugalii obowiązują podobne przepisy ruchu drogowego jak w Polsce. Większość ograniczeń prędkości jest taka sama – 50km/h w terenie zabudowanym i 90km/h poza terenem zabudowanym. Maksymalna prędkość, jaką możesz rozwinąć na autostradzie to 120km/h. Przekraczanie prędkości, nawet o 10-30km/h, wiąże się z możliwością nałożenia wysokiego mandatu (nawet do 300 euro).
Za przejazdy na autostradach pobierane są opłaty. Niektóre odcinki mają bramki wjazdowe i zjazdowe, przy których zapłacisz gotówką lub kartą. Za przejazd wszystkimi autostradami zapłacisz za pośrednictwem elektronicznego systemu poboru opłat.
Możesz to zrobić dzięki urządzeniu ViaVerde z wypożyczalni, które umieszcza się w samochodzie i podpina do karty płatniczej, a pobór opłaty odbywa się automatycznie. Możesz też po przejechaniu danego odcinka pójść na portugalską pocztę lub do Payshopu, aby tam uiścić opłatę za przejazd (informacja o Twoim przejeździe pojawia się w systemie z dwudniowym opóźnieniem). Inną opcją jest zapłacenie online.
Stacje paliw w dużych miastach i strategicznych punktach są całodobowe, jednak w mniej turystycznych rejonach możesz nie spotkać stacji otwartej w niedziele lub święta. Na szczęście w Portugalii często stosuje się płatność bezobsługową w automatach (zapłacisz gotówką lub kartą), dlatego niekiedy możesz zatankować, chociaż stacja jest nieczynna. Za paliwo w Portugalii zapłacisz nieco więcej niż w Polsce. Uważaj, aby tankując nie pomylić diesla z benzyną, bo ich nazwy na niektórych dystrybutorach wyglądają dość podobnie – gasóleo to ropa, a gasolina to benzyna.
W głównych miastach Portugalii parkowanie jest płatne. Przy oznaczonych miejscach do parkowania stoją parkometry, w których zapłacisz monetami. Moim zdaniem wygodną opcją jest zainstalowanie sobie w telefonie aplikacji, która ułatwi opłaty za parkingi. Na wsiach i w małych miasteczkach nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem darmowego parkingu.
W Portugalii nie wszyscy kierowcy używają kierunkowskazów lub stosują je w nieodpowiedni sposób, dlatego warto być na to wyczulonym i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Pomimo to, portugalską kulturę jazdy oceniam dobrze – nie mam złych doświadczeń związanych z jazdą po drogach w tym kraju. Odniosłem wręcz wrażenie, że tamtejsi kierowcy są mniej nerwowi niż np. we Włoszech, bo rzadko kiedy używają klaksonu.
9. Jakie miejsca warto zobaczyć podróżując autem po Portugalii?
Portugalia zawdzięcza swoją nazwę słynącemu z winiarni miastu Porto. To drugie co do wielkości miasto pełne atrakcji (np. portowa dzielnica Ribeira, kolejka linowa nad miastem, Wieża Kleryków, dwupiętrowy most Ludwika I, klasztor Serra do Pilar). Godzinę drogi autem na północny-wschód od Porto znajduje się Passadiços do Paiva – świetny szlak turystyczny dla miłośników górskich klimatów. Główną atrakcją na trasie jest Arouca – drugi najdłuższy wiszący most w Europie.
Mata Nacional do Buçaco to urokliwy, założony przez zakonników las z ciekawą historią, który możesz odwiedzić, jeżeli jesteś fanem pieszych wędrówek. Znajdziesz tam ruiny klasztoru, malowniczą Dolinę Paproci oraz pałac w stylu neo manuelińskim (w którym obecnie jest hotel i restauracja), a wszystko otoczone setkami drzew różnych gatunków. Dojedziesz do niego w nieco ponad godzinkę, kierując się na północ z Porto.
Jeśli lądujesz w Lizbonie, po obejrzeniu jej głównych atrakcji (Oceanarium, Klasztor Hieronimitów, Wieża Belem, katedra Sé de Lisboa) możesz mieć ochotę na wyprawę nad wybrzeże. Warto wtedy pojechać samochodem 40 km na południe, gdzie znajdziesz piękne, ustronne plaże z klifami i spokojną wodą, m.in. Praia do Ribeiro do Cavalo.
Podczas podróży do Portugalii, oprócz Lizbony warto zwiedzić także Sintrę, czyli zabytkowe miasteczko, do którego dotrzesz ze stolicy wypożyczonym autem w około 30 min. Jeśli jesteś fanem zamków i pałaców, dopisz to miejsce do swojej wakacyjnej checklisty.