Prom ze Świnoujścia do Ystad: co warto wiedzieć?

Aktualizacja: 22 kwietnia 2024 r.
Prom Świnoujście Ystad Polferries co warto wiedzieć bilety ceny
Prom Świnoujście Ystad Polferries co warto wiedzieć bilety ceny

Skoro szykujesz się do podróży promem ze Świnoujścia do Ystad, przyda Ci się mieć pod ręką zestawienie najważniejszych informacji, które powinieneś wiedzieć przed taką podróżą. Żeby ułatwić Ci podróż, omówiłem kolejne kroki związane z płynięciem promem – szukanie połączeń, zakup biletów i szczegóły dojazdu do portu. Podpowiadam też, o jakich formalnościach i ważnych krokach powinieneś pamietać.

Jak zarezerwować bilety na prom ze Świnoujścia do Ystad w 3 krokach

Na trasie ze Świnoujścia do Ystad promy obsługuje dwóch operatorów – Polferries i Unity Line. Na obu promach możesz podróżować zarówno bez pojazdów, jak i przewożąc swój samochód osobowy. Możesz najpierw sprawdzić ceny wszystkich dostępnych promów, a potem zdecydować, który rejs będzie dla Ciebie najwygodniejszy.

Możesz wpisać w polach niżej szczegóły swojej podroży – datę wypłynięcia, datę powrotu, liczbę pasażerów i zdecydować, czy w rejs będziesz zabierał swój samochód. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, które promy są w danym terminie najtańsze.

1. Znajdź interesujące Cię połączenie i zarezerwuj bilety przez Internet

Szukając połączeń między Świnoujściem i Ystad możesz sprawdzać kolejno strony firm zajmujących się uruchamianiem rejsów. Rozkłady jazdy operatorów można też sprawdzić na wygodniejszej stronie, która przedstawi obok się wszystkie dostępne połączenia – niezależnie od ich operatora.

Na liście połączeń zobaczysz nie tylko cenę, ale też wszystkie ważne szczegóły danego rejsu

Po wybraniu połączenia, które Cię interesuje, będziesz mógł zdecydować, w jakiej kabinie planujesz spędzić podróż. Standardowo dostępne są 2- i 4-osobowe kabiny, ale możesz też trochę zaoszczędzić i zarezerwować miejsce w sali z układem siedzeń przypominającej samolot.

Lista dostępnych kabin zależy od armatora – w Twoim przypadku może się nieco różnić

W tym kroku możesz też wykupić posiłki – śniadanie, obiad albo kolację, w zależności od poru dnia, w której będziesz odbywał rejs. Najlepszą opcją są moim zdaniem dwudaniowy lunch i dwudaniowa kolacja. Posiłki kupowane wcześniej, przez stronę Direct Ferries, będą prawdopodobnie tańsze niż te zamawiane już na pokładzie.

W ostatnim przed płatnością kroku musisz jeszcze uzupełnić dane osobowe wszystkich pasażerów, dla których rezerwujesz bilety. Przy okazji możesz też wykupić nieobowiązkowe ubezpieczenie, dzięki któremu nie poniesiesz żadnych kosztów, gdy będziesz musiał nagle anulować bilet. Nie zawsze potrzeba je kupować, ale jeśli nie jesteś pewny swoich planów, to weź to ubezpieczenie pod uwagę.

Pamiętaj, żeby przed dokonaniem płatności dokładnie sprawdzić poprawność Twoich danych

Na samym końcu pozostaje Ci jeszcze opłacić wybrane bilety. Możesz to zrobić kartą płatniczą – dane karty nie zapisują się w Direct Ferries, więc nie będziesz musiał się martwić potencjalnymi problemami z bezpieczeństwem. Jeśli masz obawy przed płaceniem kartą w sieci, skorzystaj z karty pre-paid typu Revolut. Musisz ją doładować przed płatnością – nie da się wydać z niej więcej, niż sam wcześniej na nią załadujesz.

2. Pamiętaj o formalnościach związanych z podróżą

Podróż z Polski do Szwecji zawiera w sobie przekraczanie granicy państwowej, co na statkach dzieje się w specyficzny sposób. Formalnie opuszczasz kraj już wchodząc na podkład statku – odprawa odbywa się więc w porcie początkowym Twojego rejsu. Musisz pamiętać o posiadaniu wszystkich potrzebnych dokumentów do przekroczenia granicy.

Promy ze Świnoujścia można dobrze oglądać z miejskiej plaży nad Bałtykiem

Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej – do wjazdu do kraju nie potrzebujesz więc wizy. Możesz podróżować na podstawie dowodu osobistego albo paszportu. Pamiętaj, żeby w chwili przekraczania granicy dokumenty były ważne. W Szwecji możesz prowadzić samochód na podstawie polskiego prawa jazdy – nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.

Opieka zdrowotna w Szwecji jest płatna nawet dla osób płacących składki zdrowotne w Szwecji. Polecam przed wyjazdem z Polski wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego za kilka złotych dziennie, żeby nie musieć płacić później wysokich kosztów za nawet podstawową pomoc medyczną (szycie ran, złamania).

Jako członek Unii Europejskiej, w Szwecji obowiązują wspólne zasady dotyczące roamingu telefonicznego. Możesz więc korzystać ze swojej polskiej karty SIM bez ograniczeń, płacąc za wszystkie usługi tak jak w Polsce. Jeśli masz darmowe rozmowy i SMS w Polsce, będą darmowe również w Szwecji. Ograniczenie dotyczy tylko Internetu – za granicą za darmo jest tylko pewien pakiet danych internetowych (najczęściej kilka GB, więc całkiem sporo).

3. Zaplanuj dojazd do miejsca wypłynięcia

Promy ze Świnoujścia w kierunku Ystad i Trelleborga odpływają z portu po wschodniej stronie Świny (lokalizacja na mapie: 53.8999629, 14.257310949). Port leży kilkaset metrów od głównej stacji kolejowej miasta – Świnoujście, z której dojdziesz do niego piechotą w 10 minut. Niektóre pociągi osobowe ze Szczecina dojeżdżają nawet kawałek dalej, do przystanku Świnoujście Port.

Jeśli do Świnoujścia wybierasz się samochodem, możesz go zaparkować w okolicy portu. W mieście jest dostępnych kilka parkingów płatnych, ale najbliższym parkingiem, który udało mi się znaleźć, jest prywatny parking strzeżony (lokalizacja na mapie: 53.900994771, 14.261340071). W 2023 r. doba postoju auta kosztowała tutaj 40 zł, ale ceny mogły się już zmienić.

Gdy już dopłyniesz do Ystad, do zabytkowego centrum miasta będziesz miał mniej więcej kilometr. Tuż obok portu znajdziesz też stację kolejową Ystad, z której będziesz mógł dojechać m.in. do Malmo i dalej z jedną przesiadką do Kopenhagi. Możesz też zdecydować się na spędzenie czasu w Ystad – np. zatrzymując się w mieście na noc. Niżej znajdziesz kilka propozycji noclegów, które spełniają moje wymagania.

Ile kosztuje prom ze Świnoujścia do Ystad?

Ceny biletów na promy ze Świnoujścia do Ystad są dynamiczne i zależą od wielu czynników – m.in. frekwencji na promie czy terminu wyjazdu. Im bliżej ważnych dat w kalendarzu typu święta Bożego Narodzenia czy Nowy Rok, tym ceny mogą (ale nie muszą) być wyraźnie wyższe. Drożej będzie też w sezonie wakacyjnym, gdy na promach pojawia się dużo turystów. Wpisz niżej szczegóły swojej podróży, żeby sprawdzić aktualne ceny.

Jeśli chcesz maksymalnie oszczędzić na zakupie biletów, dobrym pomysłem jest kupowanie ich z maksymalnie dużym wyprzedzeniem. Im mniej biletów dostępnych w puli, tym ich cena może być coraz większa (zgodnie z prawem malejącej podaży i rosnącego popytu). Jeśli znajdziesz dobre połączenie w wyszukiwarce, kup bilety od razu.

Gdzie kupić bilety na prom Świnoujście – Ystad?

Bilety na prom możesz kupić na stronach internetowych Unity Lines i Polferries, ale wygodnie będzie to zrobić przez porównywarkę cen Direct Ferries. Dzięki temu zobaczysz w jednym miejscu ceny wszystkich interesujących Cię rejsów w danym terminie i będziesz mógł wybrać ten, który jest najkorzystniejszy.

Prom Polferries z Ystad, który właśnie wpływa do portu w Świnoujściu

Dzięki porównywarce możesz szybko zdecydować, który rejs będzie dla Ciebie bardziej opłacalny. Czasami oszczędność może sięgać kilkudziesięciu złotych na osobę, co przy większej grupie może urosnąć do sporej kwoty. Zwróć też uwagę na godzinę przypłynięcia do Ystad – od niej musisz uzależnić swoje dalsze plany na miejscu.

Jak długo płynie się ze Świnoujścia do Ystad? Ile trwa rejs?

Rejs ze Świnoujścia do Ystad trwa ok. 7 godzin, ale wszystko zależy od warunków panujących na morzu. Zdarzają się opóźnienia przy wypływaniu z portu, ale często statek nadrabia trochę po drodze. Do pokonania są łącznie 92 mile morskie, czyli ok. 150 kilometrów. Czas na promie może się dłużyć, więc polecam wziąć ze sobą książkę i pobrać offline to, z czego chcesz korzystać na komputerze. Na morzu nie będziesz miał dobrego zasięgu.

Czy można podróżować ze zwierzętami promem na trasie Świnoujście – Ystad?

Możliwość podróżowania ze zwierzęciem zależy od armatora, czyli firmy, która zajmuje się realizacją danego rejsu – w tym przypadku to firmy Polferries i Unity Line. W czasie wpisywania w wyszukiwarkę na Direct Ferries szczegółów swojego rejsu, pamiętaj o zaznaczeniu zwierzęcia, z jakim będziesz podróżował (pies lub kot).

Według stanu na 2023, przewóz zwierząt jest możliwy tylko na promach Unity Line. Pamiętaj, że jeśli podróżujesz z psem, musisz trzymać go na smyczy i mieć dla niego kaganiec. Z przyczyn bezpieczeństwa polecam też, aby zwierzęta były zaszczepione. Polferries nie dopuszcza przewozu małych zwierząt, więc jeśli chcesz z nimi podróżować – musisz zdecydować się na Unity Line.

Oto wszystkie praktyczne informacje, które przydadzą Ci się przy okazji podróży promem ze Świnoujścia do Ystad. Nie zwlekaj z rezerwacją biletów, bo im bliżej terminu wypłynięcia, tym ceny mogą być wyższe. Życzę Ci udanego rejsu i dobrej pogody zarówno na morzu, jak i po dotarciu do docelowego portu.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze