Rejs ze Stambułu do Odessy - jak go zaplanować?

3 sierpnia 2018
(aktualizacja: 1 grudnia 2020)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Po kolejowej wyprawie z Polski do Stambułu w dużym tempie, z wielkimi plecakami na plecach, chcieliśmy się maksymalnie zrelaksować nie myśląc o tym, co czeka nas za kilka minut. Najbardziej kusząca okazała się wizja rejsu ze Stambułu do Odessy, gdzie przez 30 godzin widzieliśmy za oknem tylko bezkresne morze.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • jakiego armatora wybrać, aby odbyć rejs ze Stambułu do Odessy,
  • jak kupić bilet na rejs i ile kosztuje bilet,
  • jak dotrzeć do portu Haydarpaşa w Stambule,
  • jak dostać się na pokład i jak wygląda odprawa celno-paszportowa,
  • jak przebiega rejs ze Stambułu do Odessy i jakie warunki panują na statku,
  • jak dotrzeć z portu w Czornomorsku do Odessy.
Natalia wchodząca na pokład statku Kaunas Seeways

Z usług jakiego armatora skorzystać na trasie ze Stambułu do Odessy?

Poszukiwanie operatora statku do Odessy oparłem na danych dostępnych w sieci. Udało mi się dotrzeć do oferty dwóch armatorów - Ukrferry oraz Sea Lines.

Obie firmy dysponują przewożącymi samochody ciężarowe statkami cargo z wydzieloną przestrzenią pasażerską. Głównymi klientami kajut są więc kierowcy tirów, najczęściej pochodzenia tureckiego lub ukraińskiego. Poza kilkoma wyjątkami, ciężarówki z innych krajów nie korzystały z promu, którym podróżowaliśmy.

Obaj armatorzy oferują miejsca w współdzielonych kajutach.

Sea Lines udostępnia wyłącznie kajuty czteroosobowe, w przypadku Ukrferry oferta jest zdecydowanie bogatsza. Statki dysponują miejscami w pomieszczeniach dwu-, trzy- i czteroosobowych, kajutami deluxe i pomieszczeniami zbiorowymi wyposażonymi wyłącznie w miejsca do siedzenia. Pełna oferta dostępna jest na stronie internetowej przewoźnika i różni się w zależności od statku.

W interesującym nas dniu, rejs na Ukrainę obsługiwał prom Kaunas Seeways.

Port Haydarpassa

Promy nie kursują codziennie, więc planowanie podróży z Polski trzeba dostosować do dni realizacji rejsów na Ukrainę.

Statki odpływają dwa razy w tygodniu, a rozkład rejsów można sprawdzić na stronach internetowych Ukrferry i Sea Lines. Pierwszy z armatorów oferuje również trasy z Turcji i Odessy do gruzińskiego Batumi.

Pomyśl o zwiedzaniu stolicy Orientu Lista 20 rzeczy, które warto zrobić w Stambule.


Jak kupić bilet na prom ze Stambułu do Odessy? Ile kosztuje bilet?

Wyłącznie Ukrferry sprzedaje swoje bilety przez internet.

W ich systemie rezerwacji należy wskazać datę oraz rodzaj kajuty, z której będziemy chcieli skorzystać. Płatność odbywa się kartą kredytową i jest przeliczana z ukraińskich hrywien. Po dokonaniu transakcji konieczne jest wydrukowanie jej potwierdzenia.

Bartek z biletem na prom Stambuł - Odessa

To jednak nie wszystko. W dzień rejsu musimy koniecznie udać się do portowego biura obsługi pasażerów, w którym otrzymamy ręcznie wypisywaną książeczkę z biletami.

Wnętrze kajuty w Kaunas Seeways

Za miejsce w trzyosobowej kajucie na pokładzie statku Kaunas Seeways zapłaciliśmy 2300 UAH (ok. 300-320 zł, w zależności od kursu hrywny).

W cenie wliczonych jest aż 5 posiłków - kolacja, trzy posiłki w ciągu dnia oraz śniadanie w poranek zawinięcia do portu w Czarnomorsku.

Cena biletu nie obejmuje przejazdu z portu do centrum Odessy. O to musimy się zatroszczyć już samodzielnie.

Jak dotrzeć do portu Haydarpaşa w Stambule? Jak dostać się na pokład statku?

Promy w kierunku Ukrainy odpływają z portu Haydarpaşa znajdującego się w azjatyckiej części miasta.

Podróżując przez Bosfor, najlepiej wysiąść z kolejki Marmaray na stacji Üsküdar i po niespełna trzykilometrowym spacerze dotrzeć do właściwego nabrzeża portu. Do drodze łatwo złapać taksówkę, jeśli nie mamy ochoty spacerować.

W kierunku portu kursują busy i autobusy komunikacji miejskiej, ale jeśli nie zależy nam na czasie, warto przejść nabrzeżem i po raz ostatni w Stambule napić się tureckiej kawy.

Wejście na pokład statku Kaunas Seeways

W porcie nie należy spodziewać się dobrze oznaczonych wejść dla pasażerów czy okazałych terminali odprawy.

Nam udało się znaleźć odpowiednią bramę wejściową metodą "chybił-trafił", pytając wcześniej o drogę kilka napotkanych osób. Zdania co do właściwego kierunku nie były przy tym spójne.

Wejście do portu strzeżone jest przez ulokowanych w budce ochroniarzy, którym najczęściej należy okazać tylko potwierdzenie rezerwacji biletów. Trafiliśmy na przyzwoitych pracowników, którzy widząc nasze zakłopotanie zaprowadzili nas do odpowiedniego biura.

Oczekiwanie na meldunek na pokładzie Kaunas Seeways

Po załatwieniu formalności, mając jeszcze kilka godzin do rozpoczęcia przyjmowania pasażerów, daliśmy sobie czas na pospacerowanie po azjatyckiej stronie miasta.

Nie obyło się bez drobnych problemów z opuszczeniem portu. Początkowo potraktowano nas jako pasażerów przybywających do Turcji, ale po kilku minutach wertowania paszportu przywrócono nam wolność.

Statek Kaunas Seeways w porcie Czarnomorsk (Odessa)

Na pokład dostajemy się tak, jak ciężarówki, czyli olbrzymią bramą ładunkową w tylnej części okrętu.

Pracownicy odpowiedzialni za załadunek, o ile na takich trafimy, wskazują zainteresowanym drogę do windy pasażerskiej prowadzącej do recepcji. Po zakończonym meldunku dostajemy klucze do kajuty oraz informację o godzinach wydawania przysługujących nam posiłków.

Wejście na pokład Kaunas Seeways
Przestrzeń ładunkowa statku Kaunas Seeways ze Stambułu do Odessy

Teraz już można zaczynać rejs!

Jak odbywa się kontrola celno-paszportowa?

W portowym biurze, w którym wymieniliśmy potwierdzenie rezerwacji na bilety, dokonuje się również odprawa celno-paszportowa.

Pracownicy portu wezmą nasze paszporty, a my będziemy musieli płynąć z nadzieją, że zgodnie z ich zapewnieniami trafiły one na statek przed odejściem z portu. Na prom wsiadamy więc bez dokumentów, co było dla nas dość dziwnym uczuciem.

Przestrzeń ładunkowa Kaunas Seeways

Przez cały czas trwania rejsu nasze paszporty są zdeponowane na recepcji, a następnie przekazywane ukraińskim celnikom po zawinięciu do portu w Czarnomorsku.

W naszym przypadku, kontrola odbyła się w barze kapitańskim, gdzie kolejno wywoływani musieliśmy stawić się przed obliczem ukraińskich pograniczników z nadzieją, że wpuszczą nas do ich kraju.

Trzeba być przygotowanym zarówno na pytania o cel podróży, jak i kiepską znajomość języka angielskiego u urzędników. Zresztą załoga statku z tym językiem nie radzi sobie zupełnie.

Widok na Stambuł

Po zejściu na ląd czeka nas jeszcze przejazd do punktu kontroli rentgenowskiej, gdzie po prześwietleniu naszego bagażu możemy oddalić się w końcu z nadzieją na złapanie marszrutki do Odessy.

Pociągiem z Polski do Stambułu

Pewnego dnia wsiadłem do pociągu we Wrocławiu, a po kilku dniach dojechałem do... Stambułu. Sprawdź, jak dojechałem pociągiem z Polski do Stambułu.


Jak przebiega rejs ze Stambułu do Odessy?

Podawana przez armatora godzina odbicia od brzegu jest wskazana orientacyjnie i zazwyczaj oscyluje około północy.

Wejście na pokład możliwe jest kilka godzin przed wyjściem w morze, jednak życie statku dopasowane jest ściśle do załadunku ciężarówek. Jeśli ten proces się przedłuży, nawet o kilka godzin, to statek pozostanie w porcie.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie pasażerowie, a tiry są głównym klientem operatora.

Bartek kontempluje rejs ze Stambułu do Odessy
Natalia na pokładzie Kaunas Seeways w rejsie do Odessy

Już chwilę po wejściu na pokład i otrzymaniu kluczy od kajuty, zostaliśmy zaproszeni na pierwszy z pięciu posiłków przysługujących nam podczas rejsu po Morzu Czarnym.

Pokładowa restauracja nie rozpieszcza swoich gości, a pojęcie wyboru menu nie istnieje. Szef kuchni serwuje jedno danie, które albo nam zasmakuje, albo zmusi nas do patrzenia z nadzieją na kolejny, tym razem smaczny posiłek.

Jesteśmy przypisani do konkretnego miejsca przy konkretnym stoliku, a wszelka próba jego zmiany spotyka się z oburzeniem załogi. Pomimo mieszkania w jednej kajucie, początkowo siedzieliśmy przy różnych stolikach.  Dopiero przy drugim posiłku zmieniono nam miejsca i mogliśmy usiąść razem.

Ciężarówki na pokładzie statku Kaunas Seeways
Widok na port Czornomorsk - rejs ze Stambułu do Odessy

Rejsowe menu składało się z pięciu posiłków, zaczynając i kończąc się na śniadaniu.

Praca pokładowej restauracji wyznaczała nasz rytm życia na statku. Czas między posiłkami dzieliliśmy między spacery po pokładzie, czytanie książek i oczekiwanie na kolejną wizytę nieopodal kuchni.

Zasięg sieci komórkowej i dostęp do internetu nie istnieją, więc przez 27 godzin rejsu tempo naszego życia znacznie spada i pozwala się głęboko zrelaksować.

Widok z okna kajuty na zachód Słońca - rejs ze Stambułu do Odessy

Kilka razy w ciągu doby otwiera się dla pasażerów sklep wolnocłowy, a ceny alkoholu wyłącznie zachęcają do długich rozmów w kajucie przy kolejnych butelkach whisky.

Jak dotrzeć z portu w Czornomorsku do centrum Odessy?

Port morski w Czornomorsku i centrum Odessy dzieli ponad 20 km. Przebieg drogi możesz sprawdzić w Mapach Google.

Po przejściu kilkuset metrów od terminala morskiego, przy głównej drodze M27 znajdziemy przystanki, z których korzystają marszrutki jadące do Odessy. Busiki należy zatrzymywać machając w ich kierunku - w przeciwnym razie możemy zostać zignorowani.

Pokonanie trasy do Odessy zajmuje zdezelowanemu busikowi niespełna 30 minut. Podróż kończy się przy głównym dworcu kolejowym miasta.

Tu zaczyna się nasza przygoda z Odessą.

Natalia w kajucie Kaunas Seeways - rejs ze Stambułu do Odessy
Statek Kaunas Seeways na pełnym morzu - rejs ze Stambułu do Odessy

Dobre wrażenia jakie przyniósł mój pierwszy w życiu, pełnomorski rejsu ze Stambułu do Odessy, nie zostały nadszarpnięte nawet przez długie oczekiwanie na dokończenie ukraińskiej kontroli granicznej. Odessa okazała się przyjemnym dla oka, ciekawym miastem z bogatą historią. Dobrze, że udało się tam dotrzeć w nieco bardziej nietypowy sposób.

Przygotuj się do podróży: praktyczne wskazówki

✅ Spakuj się przed lotem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych rzeczy.

 Zawsze kupuj ubezpieczenie turystyczne

Nigdy nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia. Sprawdź za darmo jego koszty i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo za granicą. 

 Nie przepłacaj na wymianie walut

Zamów darmową kartę Curve, żeby wymieniać waluty najtaniej, jak to możliwe. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł na start.

 Zarezerwuj tanie noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony internetowe, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

  1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
  2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross