Wynajem auta w Reykjaviku to podstawa udanej podróży po Islandii. W tym kompleksowym przewodniku dowiesz się, ile kosztuje wypożyczenie samochodu na Islandii, jakie dokumenty są potrzebne i jak znaleźć najlepszą wypożyczalnię aut w Reykjaviku.
Na wyspie znajdziesz wiele atrakcji, do których nie dotrzesz inaczej niż autem, np. wulkan Askja czy kanion Hafrahvammagljúfur. Zebrałem praktyczne wskazówki z moich doświadczeń z wynajętymi autami w różnych krajach – od wyboru modelu po szczegóły dotyczące ubezpieczenia.
Od razu niżej masz zestawienie aut z wypożyczalni, z której korzystam bez problemów od lat. Polecam ją, bo sprawdziła się już w boju.
1. Jak znaleźć dobrą i tanią wypożyczalnię aut w Reykjaviku?
Szukanie samochodu do wynajęcia na Islandii warto rozpocząć kilka tygodni przed przylotem, bo najlepsze oferty wynajmu mogą się szybko wyprzedać. Będziesz miał wtedy także do wyboru więcej modeli aut, a często również rabaty wynikające z wcześniejszej rezerwacji.
Dodatkowo część wypożyczalni, np. prowadzona przez Polaków wypożyczalnia Icepol, oferuje wynajem śpiworów, kuchenek i innego sprzętu turystycznego – wiedząc, co jest w ofercie, będzie Ci łatwiej spakować się na podróż.
Wypróbowałem 2 opcje wypożyczania samochodu na Islandii:
- skorzystanie z oferty większych wypożyczalni, np. Ring Car, Go Car Rental,
- użycie multiwyszukiwarki, czyli strony, która sprawdza oferty z kilku wypożyczalni jednocześnie (np. localrent.com, Discover Cars).
Sądzę, że lepiej korzystać z multiwyszukiwarki – oferty wynajmu są tam najkorzystniejsze cenowo, a baza samochodów jest bardzo szeroka. Wcześniej wielokrotnie korzystałem z obu wyszukiwarek (m.in. w Albanii, Gruzji, Czarnogórze i na Krecie) i nigdy nie miałem żadnych problemów – ani z samochodem, ani z wypożyczalnią.
Samochód za każdym razem czekał pod terminalem lotniska, a formalności przebiegały sprawnie – po 10-15 min. mogłem odjeżdżać.
2. Jakie auta sprawdzą się w Reykjaviku? Czy potrzebujesz napędu 4×4?
Wybierając auto do wypożyczenia na Islandii weź pod uwagę atrakcje, które chcesz zobaczyć i miejsce noclegu. Pamiętaj, że zimą nie wjedziesz do interioru, dojazd do Fiordów Zachodnich też może być mocno utrudniony.
Jeśli podróżujesz od maja do września, punkty do zobaczenia znajdują się w okolicy drogi krajowej nr 1 i dodatkowo planujesz spać w hotelu lub pensjonacie – wystarczy Ci standardowe miejskie auto, np. Hyundai i10.
Jeśli podróżujesz od października do kwietnia, przygotuj się na opady śniegu i zmienną pogodę i wybierz auto z napędem 4×4, np. Dacia Duster lub Suzuki Vitara. Jeśli wybierasz się do środkowej części wyspy, która jest pełna gór, dolin i dróg górskich, także wybierz auto z napędem na 4 koła.
Podróżując po Islandii, przed każdym wyruszeniem w trasę, szczególnie w interiorze, sprawdzaj warunki na drodze na stronie internetowej Road.is.
Na Islandii znajdziesz samochody z manualną lub automatyczną (zazwyczaj o ok. 10% droższe) skrzynią biegów. Jeśli masz doświadczenie w jeździe manualem, polecam Ci wybrać tą opcję. Będziesz w stanie lepiej dostosować działanie skrzyni do jazdy po śliskich, oblodzonych, często stromych drogach Islandii. Przyda się to szczególnie jesienią, zimą i wczesną wiosną.
3. Ile kosztuje wynajem auta w Reykjaviku?
Islandia jest jednym z najdroższych krajów europejskich. Aby trochę zaoszczędzić, polecam wypożyczyć auto z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – wtedy często można załapać się na rabaty. ;) Na Islandii sezon trwa od maja do września i wtedy cena wynajmu auta będzie najwyższa. W pozostałych miesiącach wynajem samochodu jest tańszy o ok. 50%.
Wyjazd na Islandię w grupie pozwala na stosunkowo tani wynajem samochodu, bo koszty rozłożą się na więcej osób (choć będziesz mieć mniej miejsca na bagaże). Weź pod uwagę, że wiele wypożyczalni wymaga opłaty za dodatkowego kierowcę – warto umówić się, kto będzie kierował przez cały wyjazd, żeby zaoszczędzić.
4. Jak możesz wynająć samochód bez kaucji?
Zabezpieczenie kaucji na karcie kredytowej to norma przy wynajmie auta na Islandii. Wypożyczalnie często nie akceptują kart debetowych. Kaucja zabezpiecza wypożyczalnię przed kosztami naprawy szkód, które mógłbyś wyrządzić w aucie podczas swojej podróży.
W praktyce wypożyczalnia przy odbiorze “zamraża” pieniądze na Twoim koncie (mogą to być kwoty rzędu 6-12 tys. złotych). Przez czas wynajmu auta nie możesz wydać tych środków. Jeśli oddasz auto w dobrym stanie – pieniądze są odblokowywane i wracają na Twoje konto.
Przed podpisaniem umowy dokładnie obejrzyj samochód razem z pracownikiem wypożyczalni. Dla pewności zrób zdjęcia i nagraj auto z każdej strony. W ten sposób uchronisz się przed potencjalnym oszustwem i będziesz mieć dowód, że ew. uszkodzenia były już na samochodzie przed Twoim użytkowaniem.
Na Islandii istnieją wypożyczalnie, które nie wymagają depozytu. Możesz je znaleźć, korzystając z multiwyszukiwarki Discover Cars i zaznaczając w menu po lewej stronie opcję “depozyt nie jest wymagany”. Często jako zabezpieczenie wypożyczalnie proszą Cię wtedy o zostawienie zdjęcia/numeru Twojej karty kredytowej.
5. Jak wygląda procedura wypożyczenia auta w Reykjaviku?
Wynajem auta na lotnisku w Reykjaviku (najczęściej na lotnisku w Keflaviku) to prosta procedura, a wypożyczalnie są dobrze przygotowane i zorganizowane. Nawet jeśli wcześniej nie wypożyczałeś samochodu, nie powinieneś mieć z tym problemu. Przygotowałem dla Ciebie instrukcję krok po kroku, jak wypożyczyć auto na Islandii:
- wybierz auto, sprawdzając oferty multiwyszukiwarek w terminie Twojego wyjazdu i zarezerwuj samochód (najkorzystniejszej jest zrobić to przez Internet, z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem),
- opłać z góry cały wynajem lub poproś wypożyczalnię o rozbicie kosztów na raty,
- sprawdź maila, na którego dostaniesz tzw. voucher, czyli potwierdzenie rezerwacji i szczegóły odnośnie odbioru samochodu. Przy wypożyczeniu auta na lotnisku najczęściej pracownik czeka na Ciebie w terminalu z kartką z Twoim imieniem i nazwiskiem.
- załatw formalności – obejrzyj wynajmowane auto, zrób zdjęcia, nagraj film podpisz umowę i, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, wpłać resztę kwoty wynajmu,
- odbierz kluczyki i dokumenty – w zależności od wypożyczalni – wyda Ci auto na lotniskowym parkingu lub zawiezie do biura kilka minut od lotniska. Jeśli wypożyczasz auto z hotelu w Reykjaviku, najczęściej podstawią je pod podany przez Ciebie adres. Dokumenty trzymaj np. w schowku – to Twój dowód w razie kontroli drogowej, że masz prawo poruszać się tym autem.
Od wyjścia z terminala na lotnisku, cała procedura wypożyczenia zajęła mi pół godziny (wliczając przejazd do biura). Pracownicy wypożyczalni odpowiedzieli na moje pytania dotyczące umowy, a także polecili mi atrakcje w okolicy.
Na Islandii większość osób dobrze mówią po angielsku, umowa także jest przygotowana w tym języku. Przeczytaj ją dokładnie i dopytaj, jeśli któryś zapis nie jest jasny. Jeśli nie mówisz po angielsku, możesz skorzystać polskiej wypożyczalni aut na Islandii Icepol i załatwić formalności po polsku.
Zazwyczaj wypożyczam samochód na początku lub na końcu pobytu, żeby w cenie wynajmu dostać się na lotnisko. Na Islandii wynajęliśmy auto na początku pobytu, zrobiliśmy “rundkę” obwodnicą Islandzką i oddaliśmy auto. Ostatni dzień spędziliśmy w Reykjaviku, a z powrotem na lotnisko dostaliśmy się wygodnym autobusem FlyBus.
6. Jakie dokumentów potrzebujesz do wynajmu? Czy wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?
Na Islandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy – wystarczy Ci polskie prawo jazdy (musisz je posiadać min. rok), dowód osobisty lub paszport i karta kredytowa do zabezpieczenia depozytu. Będziesz także potrzebował potwierdzenia rezerwacji – możesz je mieć na telefonie.
Dla bezpieczeństwa warto wziąć ze sobą ksero wszystkich dokumentów. Minimalny wiek kierowcy zwykłego samochodu to 20 lat, a z napędem 4×4, campervana czy minibusa – 23 lata. Jadąc za granicę, zawsze pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ oraz wykupieniu ubezpieczenia – na Islandii wizyty u lekarzy bez tych dokumentów mogą znacząco uszczuplić Twój wakacyjny budżet.
7. Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie wynajmu samochodu?
Na Islandii obowiązują różne rodzaje ubezpieczeń samochodu. Najpopularniejsze z nich to:
- CDW – podstawowe ubezpieczenie, które obowiązuje przy każdym wynajmie. To opcja z wysoką odpowiedzialnością własną, co oznacza, że za mniejsze naprawy płacisz sam, a dopiero do większych dopłaci Ci ubezpieczyciel. Zazwyczaj pułap, do którego płacisz sam, wynosi 400,000 ISK (ok. 12 500 zł),
- SCDW – ubezpieczenie CDW w opcji Super, obniżające odpowiedzialność własną, zwykle do kwoty 90,000 ISK (ok. 2800 zł),
- GP – ochrona na szutrze i w przypadku, gdy kamienie obijają przednią szybę lub lakier. Szczególnie przydatne, gdy wybierasz się na interior. Naprawa dobrze znanego “pajączka” na szybie w Polsce to koszt około 200zł, a na Islandii aż 1000zł. Polecam wykupić to ubezpieczenie, jeśli planujesz przejazdy drogami górskimi i szutrowymi,
- SAAP – ubezpieczenie na wypadek uszkodzeń wyrządzonych przez pył lub piasek. Do rozważenia, gdy planujesz przebywać niedaleko miejsc erupcji wulkanu, gdzie wiatr niosący drobinki może porządnie “przeszlifować” Twój samochód.
Każda wypożyczalnia na swojej stronie internetowej opisuje dokładnie, co obejmuje ubezpieczenie. Przed wynajmem samochodu na Islandii dokładnie zapoznaj się z tym opisem. Pamiętaj, że większość wypożyczalni nie oferuje ubezpieczenia przed zalaniem (RFC), do którego może dojść podczas przejeżdżania przez strumienie na interiorze.
Warto zapytać wypożyczalni, czy oferowany pakiet obejmuje wyrwanie drzwi przez wiatr. To dość popularny wypadek, a niewiele wypożyczalni uwzględnia go w ubezpieczeniu. Gdy otwierasz drzwi samochodu na Islandii, zawsze rób to bardzo powoli i zachowaj pełną ostrożność.
8. Jak jeździ się samochodem po Islandii? Czy na drogach jest bezpiecznie?
Na Islandii obowiązuje ruch prawostronny. Lokalni kierowcy zazwyczaj jadą spokojnie i zgodnie z przepisami. Max. dopuszczalna prędkość to 40 km/h w miejscowościach, 80 km/h na drogach szutrowych i 90 km/h na innych drogach utwardzanych. Mandaty za przekroczenie prędkości są dość wysokie. Na drodze możesz spotkać zwierzęta, najczęściej owce swobodnie wędrujące między pastwiskami, więc zachowaj ostrożność.
Islandia jest krajem górzystym. Drogi w interiorze bywają strome i szutrowe, a zimą oblodzone. Jeździe nie sprzyja też pogoda i jej nagła zmienność. Dlatego uważam, że wynajmować auto na Islandii powinni doświadczeni kierowcy.
Stacje benzynowe na Islandii znajdują się głównie na obrzeżach kraju, jest ich niewiele w centralnej części. Jeśli wybierasz się na wycieczkę najpopularniejszą trasą wokół wyspy, tzw. Islandzką Obwodnicą, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem stacji – są rozlokowane co ok. 20 km. Dystrybutory diesla mają czarny uchwyt, benzyny zielony.
Na stacjach zapłacisz kartą płatniczą (na samoobsługowych nie zapłacisz gotówką!) – może być problem z płatnością telefonem, więc nie zapomnij wziąć plastikowej karty. Na większości stacji znajdziesz darmowe myjnie samoobsługowe ze szczotkami i wężami. Stacje są różne – duże z restauracjami (najczęściej Subway), samoobsługowe, a także takie, gdzie jest tylko stojący dystrybutor. W Islandii standardem jest, że kierowca tankuje samodzielnie, nie wzywając obsługi.
Przy islandzkich drogach często nie ma pobocza. Zatrzymuj się na parkingach, punktach widokowych i zatoczkach przy drodze. Zjeżdżanie z drogi, żeby zatrzymać się na polu obok jezdni, jest nielegalne.
Na Islandii nie ma płatnych autostrad, ale jest jeden tunel “Vadlaheidi” z płatnym przejazdem. Jadąc latem, polecam Ci go ominąć i pojechać przez wrzosowiska Víkurskarð; zimą jednak przejazd tunelem jest koniecznością. Opłaty możesz dokonać tylko online (najlepiej min. 24 h przed planowanym przejazdem tunelem, bo wychodzi o połowę taniej). Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej.
Strefy płatnego parkowania są wyznaczone tylko w ścisłym centrum Reykjaviku. Polecam Ci zaparkować na obrzeżach – po kilkuminutowym spacerze bez problemu zwiedzisz miasto z ominięciem strefy. Istnieją również strefy ograniczonego parkowania, np. w Akureyri. Jeśli w niej parkujesz, musisz postawić za szybą specjalny zegar (zapytaj w swojej wypożyczalni, czy jest on na stanie samochodu) ustawiony na dopuszczalny czas. Jeśli zaparkujesz bez zegara lub przekroczysz czas, możesz spodziewać się mandatu.
9. Jakie miejsca warto zobaczyć podróżując autem po Islandii?
Islandia to kraj pełen atrakcji rozsianych po całej wyspie, do którego turyści wracają w różnych porach roku. Późną wiosną oglądają piękny łubin, latem zwiedzają interior i cieszą się długim dniem na trekking, zimą szukają zorzy polarnej i odkrywają lodowe jaskinie. Moje ulubione (choć ciężko było je wybrać!) miejsca do zobaczenia wokół Wielkiej Obwodnicy Islandii to:
- Park Narodowy Thingvellir, leżący 45 km na wschód od Reykjaviku, gdzie zobaczysz wąwóz utworzony przez styk płyt tektonicznych, na których leży Islandia. To jedyne tego typu miejsce w Europie,
- źródła geotermalne – na Islandii jest ich mnóstwo, rozsianych po całej wyspie. Od dużych kurortów, jak Błękitna Laguna koło Keflaviku, po malutkie, dzikie baseny jak Seljavellir. Kąpiel w termalnej wodzie, szczególnie, gdy wokół leży śnieg, to niepowtarzalne doświadczenie,
- lodowiec Svinafellsjokull tworzący nieziemski, wiecznie skuty lodem krajobraz południowej części wyspy. Możesz wspiąć się wydeptaną ścieżką po skałach na szczyt lodowca, żeby podziwiać stamtąd widok na góry, ocean i Park Narodowy Vatnajökull z kolejnymi jęzorami lodowca,
- oglądanie dzikich zwierząt – na Islandii pierwszy raz w życiu zobaczyłem wieloryby! Było to podczas rejsu w rejonie miasta Husavik w północnej Islandii. Parę dni później, na klifach Látrabjarg na Fiordach Zachodnich, mogłem podziwiać maskonury (są tam tylko latem). Podczas całej podróży towarzyszyło nam beczenie islandzkich owiec.
Do wszystkich tych miejsc łatwo dojedziesz samochodem, a w ich pobliżu znajdują się ogólnodostępne parkingi. Jedynie do niektórych źródeł geotermalnych, np. Seljavellir, musiałem dostać się kilkunastominutowym marszem.