Słowiński Park Narodowy leży w środkowej części Pomorza, między Łebą a Ustką. To miejsce o wyjątkowych walorach przyrodniczych nad Bałtykiem. Jest czwartym w kolejności największym parkiem narodowym w Polsce i jednym z dwóch parków nad morzem – obok Wolińskiego Parku Narodowego. Dużą atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego są największe w Europie ruchome wydmy, ale w okolicy czekają też trasy rowerowe, atrakcje historyczne i sporo pięknych zakątków natury.
W artykule podpowiadam, jakie atrakcje warto zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym i jego okolicach. Dzielę się też propozycjami restauracji z dobrą kuchnią i noclegów, w których warto się zatrzymać podczas wakacji nad Bałtykiem.
Czy warto odwiedzić Słowiński Park Narodowy?
Słowiński Park Narodowy jest miejscem, gdzie możesz odpocząć od tradycyjnego, nadmorskiego zgiełku. Przy głównych atrakcjach parku, np. na Wydmie Łąckiej oczywiście zawsze jest dużo turystów (moim zdaniem i tak warto je zobaczyć – to największa ruchoma wydma w Europie), jednak nietrudno znaleźć miejsca na spokojne spacery, gdzie przez długie kilometry nie spotkasz nikogo. W okolicy można spędzić czas aktywnie, m.in. jeżdżąc na rowerze, spacerując, pływając kajakiem, a także odpocząć na piaszczystych plażach.
W Słowińskim Parku Narodowym znajdą się także atrakcje dla wielbicieli historii wojennej, np. Muzeum Wyrzutni Rakietowych czy historii regionu, np. skansen w Klukach czy Zatopiony Las koło Czołpina. Warto wybrać się tutaj na kilkudniowy urlop w cieplejszych miesiącach (od wiosny do jesieni), gdy będziesz w stanie w pełni korzystać z walorów przyrodniczych tego miejsca. Najwygodniej będzie przemieszczać się samochodem – atrakcje są “rozrzucone” po całym terenie parku, a w okolicy nie działa komunikacja publiczna. Ewentualnie można przemieszczać się meleksami, jednak taka atrakcja sporo kosztuje.
Na terenie całego Słowińskiego Parku Narodowego obowiązują bilety wstępu, które kupisz przez internet na stronie internetowej lub w kasach przy wejściu do parku. Większość atrakcji opisanych w tym artykule znajduje się w obrębie parku. Jeśli planujesz zostać w okolicy przez kilka dni, polecam kupić bilety kilkudniowe, dzięki którym możesz trochę zaoszczędzić.
Gdzie spać w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego?
Okolice Słowińskiego Parku Narodowego posiadają zróżnicowaną bazę noclegową- hotele, agroturystyki, niewielkie prywatne pensjonaty. Jeśli zależy Ci na połączeniu plażowania ze zwiedzaniem parku, proponuję rozważyć nocleg w którymś z nadmorskich kurortów np. Łebie. Villa Verdi Pleasure & Spa to obiekt blisko plaży z basenem dla gości i nowoczesnymi wnętrzami. Jeśli wolisz nieco bardziej budżetową opcję, możesz wybrać np. Domki Kempingowe Krzysztof. W każdym domku będziesz mieć do dyspozycji własną kuchnię oraz łazienkę, a wokół spory teren z placem zabaw i wiatą grillową.
Możesz też poszukać trochę ciszy i spokoju, oddalając się od głównych kurortów. Dobrym pomysłem będzie zatrzymanie się w Apartamentach Oaza Spokoju w wiosce Łokciowe. W każdym pokoju znajdziesz aneks kuchenny oraz wyjście na taras. Atutem tego miejsca jest lokalizacja w centralnej części Słowińskiego Parku Narodowego, niedaleko Kluków i Czołpina. Stąd szybko dojedziesz zarówno do atrakcji znajdujących się we wschodniej i zachodniej części parku.
Co warto zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym? Wskazówki przed zwiedzaniem
Słowiński Park Narodowy to miejsce dla osób, które lubią odpoczywać aktywnie w naturalnym otoczeniu i odkrywać piękno nadmorskiej przyrody. Aby móc dobrze przygotować się do zwiedzania, skorzystaj z kilku praktycznych wskazówek, które zebrałem podczas mojej wycieczki nad Bałtyk:
- zobacz, jakie warunki panują aktualnie w parku – na stronie internetowej Słowińskiego Parku Narodowego znajdziesz rubrykę “Aktualne warunki” z komunikatami dla turystów, np. o remontach szlaków czy zamknięciu danego obiektu dla zwiedzających oraz informacje pogodowe. Polecam zajrzeć na stronę przed wyruszeniem do parku i zweryfikować czy skorzystanie ze wszystkich atrakcji będzie możliwe,
- zapoznaj się z ofertą biletów kilkudniowych – wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego jest biletowany. Jeśli planujesz zostać w okolicy dłużej, warto kupić bilety na kilka dni. Możesz to zrobić w kasie lub online, gdzie sprawdzisz również cennik. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny wstęp do parku jest za darmo,
- zainstaluj aplikację “Słowiński Park Narodowy – Poszukiwanie skarbów” – w aplikacji znajdziesz informacje o parku, a także nietypowe formy zwiedzania – jako interaktywne lekcje przyrodnicze oraz z użyciem ukrytych na terenie parku pieczątek. Moim zdaniem sprawdzi się to szczególnie jako atrakcja dla dzieci, zarówno małych, jak i trochę większych ;)
- sprawdź, czy pies może wejść z Tobą na dany szlak – w Słowińskim Parku Narodowym możesz poruszać się z psem tylko na smyczy i po ściśle określonych trasach (w pozostałych jest to zabronione). Miejsca, gdzie możesz pójść na spacer z psem znajdziesz na mapie, którą możesz pobrać na dole strony internetowej parku.
1. Wejdź na Wydmę Łącką – największą ruchomą wydmę w Europie
lokalizacja na mapie: 54.74837866, 17.432433115
Wydma Łącka to największa wydma ruchoma w Europie o powierzchni ponad 500 ha (czyli ponad 700 boisk piłkarskich!). W najwyższym punkcie mierzy 42 m n.p.m. przez co bywa nazywana Górą Łącką. Pod wpływem wiejącego wiatru, wydma przemieszcza się na wschód o kilka metrów rocznie, zasypując piaskiem pobliskie lasy. To najpopularniejsza atrakcja SPN, naszym zdaniem, obowiązkowy punkt wakacji w tej okolicy. Dla turystów dostępna jest do zwiedzania jedynie część wydmy – nie wychodź poza oznaczenia.
Wydma Łącka wzięła swoją nazwę od wioski Łączka, która około 300 lat temu została zasypana piachem. Podobna sytuacja spotkała wiele miejsc w Polsce, np. wioskę Śląska Dolina na Dolnym Śląsku, która dziś znajduje się pod wodami Jeziora Bystrzyckiego.
Na wydmę możesz dostać się na kilka sposobów. Podjedź samochodem do wsi Rąbki i zaparkuj na dużym parkingu obok Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego. Przy okazji możesz obejrzeć wystawę o procesie formowania się wydm, co będzie dobrym wprowadzeniem do zwiedzania wydm. Z muzeum możesz wyruszyć na 6-kilometrowy spacer – przejście zajmie Ci ok. 1,5 h w jedną stronę (dolicz też ok. godzinę na zwiedzanie wydm). Opcjonalnie możesz wypożyczyć rower w sezonowej wypożyczalni lub wynająć meleksa. W lipcu i sierpniu meleksy kursują na trasie Rąbka- Wyrzutnia Rakiet, skąd pozostanie Ci niecałe 2 km spaceru szeroką drogą wśród drzew, a poza sezonem letnim pod same wydmy.
W Rąbce znajduje się również wejście do Parku Narodowego, gdzie trzeba kupić bilet. Jest to jedno z najpopularniejszych wejść, więc proponuję kupić wcześniej bilet przez stronę internetową i uniknąć stania w kolejce.
Przy parkingu w sezonie letnim znajdują się punkty gastronomiczne, gdzie zjesz lody czy gofry. Na obiad możesz wybrać się do jedynej restauracji na terenie Słowińskiego Parku Narodowego – Karczmy Słowińska Wydma, która specjalizuje się w daniach kuchni polskiej. Aby wejść do restauracji musisz mieć ważny bilet do PN. Proponuję więc zakończyć tam zwiedzanie atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego. ;)
Trasa nadaje się do przejechania wózkiem (jest ubita i szeroka). Na pierwszych 4 km trasy znajduje się jedna droga dla meleksów i rowerów oraz chodnik dla pieszych. Po ostatnich 2 km (od Wyrzutni Rakiet) meleksy, rowery i piesi poruszają się jednym szlakiem, dlatego bądź ostrożny. Na samą wydmę nie wjedziesz z wózkiem ani rowerem, ale możesz go zostawić na parkingu rowerowym u podnóża wydmy. Weź ze sobą zapięcie rowerowe, żeby przyczepić wózek do stojaka rowerowego.
2. Przejdź szlakiem wzdłuż Jeziora Łebsko
Możesz też odwiedzić Wydmę Łącką wędrując szlakiem wzdłuż jeziora Łebsko. Polecam Ci zacząć wędrówkę w Rąbce, gdzie możesz zaparkować na parkingu przy Muzeum Słowińskiego PN, a następnie skierować się czerwonym szlakiem na wydmę, zahaczając o Muzeum Wyrzutni Rakiet oraz przylegającą do niego platformę widokową, które przybliżę Ci w kolejnym akapicie.
Fragment trasy od Rąbki do wydmy jest mocno zatłoczony – prowadzi na najbardziej znaną atrakcję Słowińskiego Parku Narodowego, czyli Wydmę Łącką. Mimo tłumów, warto moim zdaniem przespacerować się tą trasą. Później możesz wrócić do Rąbki plażą oznaczoną na mapach jako zielony szlak turystyczny. Sama wędrówka liczy 12 km i zajmie Ci ok. 3,5 godziny. Jednak wliczając w to postoje na zwiedzanie i kąpiele w morzu, myślę, że może to być dobry pomysł na jednodniową wycieczkę po Słowińskim PN. Po drodze znajduje się mało punktów gastronomicznych – tylko sezonowo przy Muzeum Wyrzutni Rakiet, dlatego zabierz prowiant i wodę ze sobą.
Planując wycieczki piesze i rowerowe możesz skorzystać z interaktywnej mapy Słowińskiego Parku Narodowego. Znajdziesz na niej szlaki i ścieżki przyrodnicze na terenie parku.
3. Zajrzyj do Muzeum Wyrzutni Rakiet przy brzegu Jeziora Łebsko
lokalizacja na mapie: 54.75096094, 17.467131472
Muzeum Wyrzutni Rakiet to pozostałości po jednostce wojskowej, gdzie hitlerowcy w czasie II wojny światowej testowali rakiety V1 i V2. Po wojnie w tym miejscu działała Stacja Sondażu Rakietowego Atmosfery, w której prowadzono badania nad rakietami meteorologicznymi. Na ekspozycji prezentowane są rakiety z różnych okresów historii, pozostałości po bunkrach i stacjach radiolokacyjnych.
Pod samo muzeum nie podjedziesz samochodem. Najbliżej możesz zaparkować w Rąbce, a następnie przejść ok. 3,5 km pieszo, brukowaną drogą lub przejechać meleksem. Ok. 2 km dalej znajduje się Wydma Łącka, więc moim zdaniem najlepszym pomysłem będzie odwiedzenie muzeum po drodze na wydmę.
Zwiedzanie muzeum trwa ok. 30 min, a bilety możesz kupić na miejscu. Większość ekspozycji znajduje się na zewnątrz, więc polecam zwiedzać muzeum w ładną pogodę.
Moim zdaniem ceny biletów są wysokie, jak na prezentowaną ekspozycję. Myślę, że to atrakcja skierowana jest szczególnie do dzieci i pasjonatów rakiet. Ciekawszą według mnie atrakcją w tej części Słowińskiego Parku Narodowego jest pobliska platforma widokowa, z której możesz obejrzeć panoramę parku (lokalizacja na mapie: 54.75180182, 17.471037869). Wstęp jest darmowy, a u podnóża wieży znajduje się wiata, idealna na przerwę w czasie wędrówki.
4. Przejdź przez Wydmę Czołpińską
Wydma Czołpińska to najwyższa ruchoma wydma w Słowińskim Parku Narodowym, w najwyższym punkcie ma aż 56 m wysokości względem morza. Przypomina “morze piasku”, z charakterystycznymi trawami oraz ostańcami deflacyjnymi. Są to charakterystyczne formacje przypominające kopce kreta, które ze względu na znajdujące się w ich wnętrzu zwarte systemy korzeniowe roślin są odporne na działanie wiatru przemieszczającego piasek.
Wybierając się na Wydmę Czołpińską, najlepiej zaparkować na parkingu przy Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie, skąd czeka Cię ok. 30 min marszu czerwonym szlakiem na wydmę. Po drodze wzdłuż szlaku znajduje się ścieżka edukacyjna – dodatkowa atrakcja dla fanów przyrody i dzieci.
W drodze powrotnej polecam skierować się na zachód plażą (na lewo patrząc w stronę morza), skręcić w niebieski szlak i zahaczyć o latarnię morską w Czołpinie. Trasa jest momentami stroma, piaszczysta i poprzecinana korzeniami (nie nadaje się dla wózków i rowerów). Polecam także dla bezpieczeństwa założyć inne buty niż klapki. Taka wycieczka zajmie około 3 godziny. Jeśli chcesz zwiedzić Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego (moim zdaniem warte uwagi), dolicz dodatkowe 2,5 godziny.
5. Zobacz okolicę z latarni morskiej Czołpino
lokalizacja na mapie: 54.71835484, 17.24131637
Latarnia morska Czołpino znajduje się 1,5 km od miejscowości Czołpino, na trasie niebieskiego szlaku “Światło latarni”. Zobaczysz z niej widok na ruchome wydmy, jeziora Gardno i Łebsko, mierzeję oraz wody Bałtyku. Została wybudowana w XIX wieku, jednak udostępniono ją do zwiedzania dopiero w 1994 roku (wcześniej w okolicy działała jednostka wojskowa). Latarnia do dzisiaj pełni swoją funkcję nawigacyjną, a statki płynące po Bałtyku dostrzegą jej światło z 40 km.
Latarnia morska jest udostępniona do zwiedzania przez cały rok, zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie internetowej, gdzie sprawdzisz także ceny biletów. Może ją zwiedzać max. 10 osób w tym samym czasie, więc przygotuj się na ewentualną kolejkę.
Do latarni prowadzi leśny, niebieski szlak “Światło latarni”. Zaczyna się przy parkingu przy Osadzie Latarników, gdzie dawniej mieszkali latarnicy, a dziś to Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie. Możesz rozpocząć wycieczkę zwiedzając muzeum, a później wybrać się bezpośrednio na latarnię lub skorzystać dłuższej trasy, np. przez Wydmę Czołpińską lub niebieskim szlakiem z Czołpina przez latarnię i plażę, z powrotem z przystankiem na wieży widokowej Smołdzino. Spacer niebieskim szlakiem ma 7 km i potrwa ok. 2 godziny.
Po wycieczce możesz zjeść obiad w barze Czas na rybę. Jak sama nazwa mówi – miejsce specjalizuje się w rybach. Jest to jedyna restauracja w Czołpinie, otwarta tylko w sezonie letnim.
6. Poznaj lokalną przyrodę w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego
Ekspozycja Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie skupia się na przyrodniczych walorach parku i Bałtyku oraz historii latarnictwa i nawigacji. Dużo elementów jest multimedialnych i interaktywnych, przez co mogą być dobrą atrakcją dla dzieci. Polecam Ci skorzystanie z wliczonego w cenę biletów audioprzewodnika, który oferuje 3 sposoby zwiedzania – standardowy, rodzinny oraz dla pasjonatów. Zwiedzanie muzeum z wysłuchaniem całego audioprzewodnika zajmie Ci ok. 2,5 godziny.
Godziny otwarcia i cennik sprawdzisz na stronie internetowej atrakcji. Przy muzeum znajduje się parking, który jest płatny w sezonie letnim.
Muzeum możesz potraktować jako pierwszy punkt całodniowej wycieczki po okolicy, a następnie wybrać się na spacer czerwonym szlakiem na Wydmę Czołpińską, skąd możesz również przespacerować się na zachód brzegiem morza. W drodze powrotnej możesz zajrzeć na latarnię morską Czołpino. Pętla ma 8 km, a jej przejście zajmie Ci ok. 3 godziny. Trasa nie nadaje się dla rowerów ani wózków – spora jej część prowadzi po piasku. Podczas wędrówki nie schodź ze szlaku (pamiętaj, że znajdujesz się na terenie parku narodowego).
7. Zobacz dawne domostwa w malowniczym Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach to skansen składający się w zabytkowych chat, stodół i zagród ze zwierzętami, co spodoba się dzieciom. Chaty są umeblowane i wyposażone oryginalnymi przedmiotami zamieszkujących je przed laty Kluków. Odwiedzając muzeum przeniesiesz się w czasie do średniowiecznej wioski ludu Słowińców, którzy zamieszkiwali te tereny od XIII wieku. Z pochodzenia byli Słowianami, jednak przez izolację od innych słowiańskich osad wytworzyli swoją własną kulturę i tradycje, które bardziej przypominają tradycje germańskie.
Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na stronie internetowej muzeum. Sprawdzisz tam również harmonogram imprez etnograficznych, osadzonych w tradycjach słowińskiej wsi, które odbywają się w Klukach.
Zwiedzanie skansenu zajmie Ci ok. 1,5 godziny. Warto zagadywać pracowników, którzy są pasjonatami i specjalistami od historii Kluków. ;) Skansen znajduje się godzinę drogi samochodem od Łeby. Obok muzeum zaparkujesz na darmowym parkingu. Możesz także przyjechać tu autobusem linii 204 jadącym ze Słupska przez m.in. Smołdzino.
W drodze powrotnej możesz zatrzymać się na obiad w restauracji Stodoła Łokciowe, która specjalizuje się w przygotowywaniu ryby z pieca. Niedaleko znajduje się także latarnia morska w Czołpinie i Wydma Czołpińska, które mogą być kolejnymi punktami programu całodniowej wycieczki.
8. Spędź cały dzień na zwiedzaniu atrakcji Łeby
Łeba to główny kurort w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego. Nie brakuje w niej zabytków i muzeów, a w sezonie imprez i wydarzeń kulturalnych. W Łebie panuje klimat typowej, nadmorskiej miejscowości – z promenadą, piaszczystą plażą, wesołym miasteczkiem i mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jeśli kierujesz się w okolice Słowińskiego Parku Narodowego, żeby złapać oddech, na Twoim miejscu wybrałbym się na wycieczkę do Łeby tylko na jeden dzień. W sezonie jest tam gwarno i tłoczno.
Sprawdź artykuł: 14 atrakcji Łeby – co WARTO zobaczyć?
Jednak jeśli lubisz klimat miejskiego życia w czasie urlopu, możesz znaleźć nocleg w Łebie i korzystać naprzemiennie z atrakcji Łeby i uroków przyrody oferowanych przez park. Wybranie się do Łeby będzie dobrym pomysłem na aktywne spędzenie deszczowego dnia (duża część atrakcji znajduje się pod dachem). Zwiedzanie Łeby proponuję rozpocząć od deptaku, którym dojdziesz do Muzeum Motyli i Muzeum Bursztynu. Warto też przespacerować się po szerokiej plaży i wypłynąć z portu w rejs po Morzu Bałtyckim.
Możesz też wybrać się do Łeba Labirynt Parku, który jest największym naturalnym labiryntem w Polsce. Zabawa polega na znalezieniu wyjścia i zdobywaniu baz – my jako dorośli świetnie się bawiliśmy, a dzieciaki biegające koło nas również były zachwycone. Obiad możesz zjeść np. w Chacie Rybackiej blisko portu, gdzie zjesz ryby w różnej postaci.
9. Poszukaj zatopionego lasu na wysokości jeziora Dołgie Wielkie
Lokalizacja na mapie: 54.706093675, 17.176616942
Zatopiony Las to znajdujące się na samej plaży pozostałości po bukowo-dębowym lesie, który niegdyś rósł na Pomorzu. Miejsce wygląda nietypowo – nigdzie indziej na polskim wybrzeżu nie widzieliśmy czegoś podobnego. Wystające z piasku pnie, według specjalistów, liczą ok. 3000 lat. Wiele lat temu na skutek abrazji (podmywania brzegu przez morze) linia brzegowa przesunęła się i las został zalany przez morze. Podobna sytuacja dzieje się aktualnie w Trzęsaczu.
Bałtyk odsłonił Zatopiony Las po sztormie w 2016 roku. Pnie drzew zostały dobrze zakonserwowane przez słoną morską wodę, jednak aktualnie w skutek działania czynników atmosferycznych drewno niszczeje. Wraz z każdym kolejnym sztormem las może znowu zostać zabrany przez morze, dlatego polecam wybrać się tam, póki jest jeszcze okazja. ;)
Możesz zaparkować na płatnym parkingu przy jeziorze Dołgie Wielkie (lokalizacja na mapie: 54.702836098, 17.21072059), skąd będziesz miał do pokonania ok. 1,5 km plażą (powrót tą samą trasą). Cały spacer zajmie Ci ok. 2 godziny, ale możesz go przedłużyć do 4 godzin, obchodząc jezioro dookoła. Nad jezioro Dołgie Wielkie możesz dojechać także rowerem np. ze Smołdzina, wypożyczając rower w wypożyczalni Zdrowe Koła. Tuż przy plaży znajdują się ławki oraz stojaki dla rowerów – możesz przypiąć tam rower, resztę przejść pieszo.
10. Zrób wycieczkę rowerową dookoła jeziora Gardno
Pętla wokół jeziora Gardno to dobry sposób na jednodniową wycieczkę w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego. Trasa prowadzi niebieskim i zielonym szlakiem przez 25 km. W zależności od kondycji i odwiedzanych po drodze atrakcji, przejazd zajmie Ci 2-5 godzin. Wycieczkę możesz zacząć w Rowach, gdzie możesz zostawić samochód na parkingu. W sezonie wszystkie parkingi w Rowach są płatne, więc lepiej wybrać te dalej od plaży, gdzie łatwiej będzie znaleźć wolne miejsce.
W okolicy znajdziesz kilka wypożyczalni rowerów np. Eco Bielik lub RowyRowery. Po drodze znajdziesz kilka miejsc, przy których warto się zatrzymać, m.in. wieżę widokową nad jeziorem Gardno (wstęp bezpłatny). Możesz też podjechać do kościoła w Gardnie Wielkiej i obejrzeć zabytkowe witraże poświęcone poległym podczas I wojny światowej. Następny punkt na trasie to wieża widokowa “Gardnieńskie Lęgi” z widokiem na okoliczne łąki i mokradła. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się przepompownia wody na kanale Gardno-Łebsko ze ścieżką edukacyjną. Ostatni odcinek trasy pokonasz północnym brzegiem jeziora Gardno i zakończysz wycieczkę w Rowach.
11. Przejdź przez Wielkie Bagno ścieżką przyrodniczą “Żarnowska”
Lokalizacja na mapie: 54.69246639, 17.44824299
Ścieżka przyrodnicza “Żarnowska”, w czasie której poznasz mniej znane zakątki Słowińskiego Parku Narodowego, zaczyna się w miejscowości Izbica i liczy 17 km. Możesz też przejść tylko fragment trasy, np. od Izbicy do platformy widokowej nad jeziorem Gać. Jeśli zdecydujesz się przejść całość, idź zaznaczoną na mapie na zielono ścieżką przyrodniczą, podziwiając Wielkie Bagno wraz z charakterystyczną roślinnością. Najlepszym stanowiskiem do obserwacji będzie pomost widokowy nad Wielkim Bagnem. Jest to spokojna wycieczka z dala od tłumów – dla miłośników długich spacerów, obserwacji zwierząt i przyrody.
Fragment od Izbicy do platformy widokowej przy jeziorze prowadzi poza parkiem narodowym. Wejdziesz do niego dopiero mijając wioskę Gać, gdzie trzeba kupić bilet wstępu do parku. Na wycieczkę możesz zabrać psa – jest to jeden z nielicznych szlaków parku otwartych dla czworonogów. Zrezygnuj wtedy ze spaceru ścieżką przyrodniczą (tam wstęp dla psów jest zabroniony) na rzecz żółtego szlaku, który także prowadzi przez urokliwe torfowiska. Pamiętaj, że pies cały czas musi być na smyczy i w kagańcu.
12. Zdobądź szczyt Rowokół z wieżą widokową
Lokalizacja na mapie: 54.65609356, 17.210203017
Szczyt Rowokół to najwyższy punkt Słowińskiego Parku Narodowego (115 m n.p.m). Podejście ze Smołdzina zajmie ok. 30 min w jedną stronę, więc możesz rozważyć zdobycie szczytu wracając np. z wycieczki nad Gardno czy wędrówki w poszukiwaniu Zatopionego Lasu. Jeśli zdecydujesz się przejść pętlę ścieżką edukacyjną, zarezerwuj sobie ok. 2 godziny. Samochód zostaw na darmowym parkingu przy stacji benzynowej w Smołdzinie i kieruj się w stronę żółtego szlaku.
Większość trasy prowadzi przez las, a końcówka to drewniane schody z podjazdem dla wózków – dość długim i stromym, jednak wózek dziecięcy z dużymi kołami powinien dać radę. Możesz wjechać także rowerem, które będziesz musiał wprowadzić po podjeździe dla wózków na ostatnim odcinku. Na szczycie zobaczysz wieżę widokową, która jest według mnie najlepszym punktem widokowym na Słowiński Park Narodowy.
Wstęp na wieżę jest biletowany. Godziny otwarcia i cennik znajdziesz na stronie internetowej parku. Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych wieża jest zamykana.
Przez całą drogę będziesz mijać tablice ścieżki edukacyjnej Rowokół, na których przeczytasz informacje o legendach związanych z tym miejscem. Jest ich całkiem sporo – przed laty góra była miejscem pogańskiego kultu, gdzie wznosiła się mała świątynia ku czci boga Swarożyca. Na szczycie rozpalano również ogniska, wskazujące drogę rybakom i marynarzom. Wzdłuż ścieżki stoi wiele ławek i kilka wiat do odpoczynku.
13. Idź na spacer przez rezerwat Mierzeja Sarbska
Trasa przez rezerwat Mierzeja Sarbska nie jest popularną atrakcją w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego, dlatego tak bardzo przypadła mi do gustu. Polecam Ci rozpocząć wycieczkę już w Łebie, np. z ul. Nadmorskiej, która przechodzi w szlak. Możesz przejść całą mierzeję – w jedną stronę lasem, a w drugą plażą. Taki spacer zajmie ok. 5 godzin (16 km).
Drugą opcją jest okrążenie jeziora Sarbsko, czyli 20-kilometrowa wędrówka, która zajmie cały dzień. Trasa przebiega poza terenem Słowińskiego Parku Narodowego, więc nie musisz kupować biletów wstępu. Do rezerwatu nie można wchodzić z psem.
14. Wybierz się na spływ kajakiem przez otulinę parku
W otulinie Słowińskiego Parku Narodowego przepływają dwie spławne rzeki – Łupawa i Łaba, które możesz wybrać na swój jednodniowy spływ kajakowy. Dla osób początkujących lub rodzin z dziećmi warta uwagi będzie 11-kilometrowa trasa Łabą od wsi Poraj do mostu między Izbicą a Gacią. Nie ma tutaj szybkich prądów ani konieczności przenoszenia kajaków – jako początkujący kajakarze trafiliśmy idealnie. Dla średniozaawansowanych i lubiących przenoski godnym uwagi będzie spływ Łupawą od miejscowości Żelkowo do Surfcampu Gardno. W okolicy znajdą się również dłuższe trasy dla wprawionych kajakarzy.
Jedną z firm, które organizują spływy kajakowe w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego jest Surfcamp Gardno. Oferują wynajem sprzętu, przeszkolenie oraz kompleksową obsługę spływu.
Na spływ weź ze sobą gruby worek, do którego będziesz mógł włożyć bagaże chroniąc je od przemoknięcia w kajaku. Ubierz się wygodnie, posmaruj kremem z filtrem, bo słońce odbijające się od wody może spowodować oparzenia. Pamiętaj także o nakryciu głowy. Zabierz dodatkowy woreczek, który wykorzystasz na śmieci. Zarówno Łupawa, jak i Łaba przepływają w otulinie Parku Narodowego, a fragmentami w samym parku, gdzie poruszanie się poza wyznaczonymi ścieżkami jest zabronione. Jeśli potrzebujesz wysiąść na chwilę z kajaka – zrób to w odpowiednim miejscu, np. na pomoście.
Mapa najważniejszych atrakcji Bałtyku na telefon i komputer
Zwiedzając na własną rękę masz dużą elastyczność, dzięki czemu możesz odkryć miejsca, które znajdują się poza najpopularniejszymi szlakami. Aby niczego nie pominąć, przygotowałem dla Ciebie mapę sprawdzonych atrakcji, restauracji i noclegów nad Bałtykiem.
Jej największą zaletą jest to, że wyświetli Ci się jako zestaw pinezek w Twojej aplikacji Google Maps. Dzięki temu włączając swoją lokalizację łatwo zobaczysz co jest w okolicy, a także będziesz mógł zaplanować trasę od punktu do punktu. Dodatkowo, każde polecone miejsce przetestowaliśmy dla Ciebie. Zapraszamy do odkrywania piękna Bałtyku!
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.