Szczecinek na wodzie: 6 atrakcji, sportów wodnych i aktywności na jeziorach

Atrakcje wodne Szczecinka to m.in. najdłuższy wyciąg do nart wodnych w Europie, tramwaj wodny, szlaki kajakowe, plaże miejskie i park wodny. Miasto leży na przesmyku 2 jezior: Trzesiecko i Wielimi, ale też 1,5 h autem od Bałtyku. Znajdziesz tu zabytkową zabudowę i kolorowe murale. Latem w mieście odbywa się Art Piknik Festival

Poniżej znajdziesz listę 6 atrakcji wodnych Szczecinka, z których będziesz mógł skorzystać, odwiedzając miasto i jego okolice. To pomysły dla każdego miłośnika wodnych aktywności, w tym rodzin z dziećmi. Z tekstu dowiesz się wszystkiego o zasadach korzystania z atrakcjach i biletach oraz poznasz praktyczne wskazówki, które przydadzą Ci się podczas urlopu. 

Czy moim zdaniem warto odwiedzić Szczecinek?

Szczecinek to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych. Możesz tu zrelaksować się na strzeżonych plażach z wypożyczalniami sprzętu wodnego czy podziwiać malownicze widoki podczas kajakowych spływów. Ciekawe opcje to też rejs tramwajem wodnym lub statkiem spacerowym. 

Wyjątkową atrakcją jest wyciąg do nart wodnych z profesjonalnym WakeParkiem, gdzie prócz uprawiania sportów możesz podziwiać profesjonalnych sportowców podczas Mistrzostw Polski i Europy. Atrakcją Szczecinka na deszcz jest park wodny Aqua-Tur z dużą zjeżdżalnią.

By bez pośpiechu zwiedzić najciekawsze atrakcje Szczecinka, warto spędzić tu 2-3 dni, najlepiej od piątku do niedzieli. By skorzystać z atrakcji wodnych, najlepiej przyjechać tu w lecie.

Prócz atrakcji wodnych, w Szczecinku są też ciekawe zabytki. To m.in. wieża kościoła św. Mikołaja, Zamek Książąt Pomorskich, kościół Mariacki i Wieża Bismarcka. W wakacje odbywają się tu różne eventy, a najpopularniejszym jest Art Piknik Festival. Miasto to też dobra baza wypadowa do północno-zachodniej Polski. Max. kilka godzin dzieli Cię stąd od Bałtyku, Drawskiego Parku Krajobrazowego czy Parku Narodowego Bory Tucholskie.

Gdzie spać w Szczecinku?

Oferta noclegowa Szczecinka jest zróżnicowana. W mieście znajdziesz zarówno komfortowe hotele, jak i apartamenty czy mieszkania na wynajem. Ja zatrzymałem się na szczecineckim Centrum Konferencyjnym Zamek z hotelem i restauracją z tarasem wychodzącym na Jezioro Trzesiecko.

Ciekawym pomysłem są domki typu glamping Ranczo Panderossa, 15 minut autem od centrum Szczecinka i tuż obok Jeziora Wielimie. Skorzystasz tu z prywatnej plaży, kuchni, łazienki i sprzętu do grillowania. Dobrze sprawdzi się na wypad z rodziną czy grupą znajomych, z którymi będziesz mógł tu aktywnie wypocząć.

Innym pomysłem na nocleg w Szczecinku jest 3-gwiazdkowy Hotel Panorama ze średniej półki cenowej. Leży 3 minuty pieszo od brzegu Jeziora Trzesiecko i oferuje nowoczesne pokoje i apartamenty. Każdy ma biurko, lodówkę, telewizor z płaskim ekranem i prywatną łazienkę. Przy rezerwacji zapytaj o pokój z tarasem z widokiem na miasto

Polecam również sprawdzić Apartamenty Szczecinek, które w tym zestawieniu są budżetową opcją. To obiekt w spokojnej okolicy o dobrym standardzie, oferujący sezonowo odkryty basen, sprzęt do grillowania, taras słoneczny oraz czyste i dobrze wyposażone przestrzenie. 

1. Spróbuj swoich sił na kilometrowym wyciągu nart wodnych

lokalizacja na mapie: 53.703713, 16.691634

Główną atrakcją wodną Szczecinka jest jeden z najdłuższych wyciągów nart wodnych w Europie. To super opcja dla każdego miłośnika sportów wodnych i aktywnego spędzania czasu. Wyciąg ma ponad 1 km długości, a trasa ma kształt pięciokąta. Jego najdłuższy bok ma aż 300 m, a prędkość dochodzi do 60km/h. Na raz z konstrukcji może korzystać 12 osób. Na miejscu jest też profesjonalny WakePark z elementami long tube, a-frame, slider i kickerami.

Na wyciągu nart wodnych odbywają się imprezy wysokiej rangi. Latem rozgrywane są tu Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym i Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie. W tym czasie Szczecinek staje się centrum sportów wodnych i przyciąga setki widzów. Mogą oni obserwować zawodników na zbudowanych przy wyciągu trybunach, mieszczących na raz ponad 300 osób.

Jeśli chcesz na własną rękę skorzystać z wyciągu, zapoznaj się z jego regulaminem i cennikiem dostępnym na stronie internetowej atrakcji.

Zaletą wyciągu nart wodnych jest jego położenie w samym centrum Szczecinka, przy głównej ul. Mickiewicza. Razem z nim brzeg jeziora Trzesiecko zapewnia w tym punkcie strzeżoną plażę miejską z ratownikami WOPR-u i wypożyczalnią sprzętu. Jest tu też basen sportowy, wygodne przebieralnie, prysznice i boisko do siatkówki plażowej. Ok. 10 minut spacerem od brzegu jeziora znajdziesz Zamek Książąt Pomorskich, pomost, punkt widokowy i przystanek tramwaju wodnego “Bayern” (lokalizacja na mapie: 53.705776, 16.692521).  

2. Wejdź na pokład tramwaju “Bayern” i statku “Księżna Jadwiga”

lokalizacja na mapie: 53.705776, 16.692521

Spędzając urlop w Szczecinku, udaj się w rejs tramwajem wodnym “Bayern” po Jeziorze Trzesiecko. To jedna z nielicznych tego typu opcji w Polsce i Europie. Tramwaj “Bayern” to jednostka ze 100-letnią historią, nawiązująca wystrojem do łodzi pływających 60 lat temu po jeziorze. Ma drewniane poszycie, biały kadłub i ciemne okna. Rejs tramwajem trwa godzinę, a na raz może w nim wziąć udział aż 54 pasażerów. 

Tramwaj wodny “Bayern” jest częścią miejskiego systemu komunikacyjnego Szczecinka. Płynąc nim, zobaczysz miasto z zupełnie innej perspektywy. Tramwaj zdobył nagrodę “Turystycznego Produktu Roku 2007” od Polskiej Organizacji Turystycznej. Rejs “Bayernem” to ciekawy pomysł na spędzenie czasu nad wodą w Szczecinku, do czego zachęcam w szczególności rodziny z dziećmi

Rejsy „Bayernem” i „Królową Jadwigą” są płatne, a bilety kupisz przy wsiadaniu. Rejsy odbywają się od czerwca do września. Czasem mogą zostać odwołane z powodu złej pogody lub zaangażowania łodzi w rejsy czarterowe. Rozkłady jazdy sprawdzisz na przystani w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich.

Po Jeziorze Trzesiecko pływa też statek spacerowy “Księżna Jadwiga” — metalowa łódź z pokładem słonecznym. Została zbudowana w 1967 r. i może pomieścić ponad 150 osób. Statek “Księżna Jadwiga” i tramwaj “Bayern” zatrzymują się w punktach: Zamek, Centrum, Szpital, Mysia Wyspa, Świątki Plaża (na żądanie) i Wieża Bismarcka. Przy linii brzegowej działa nieduży punkt gastronomiczny z tarasem, w którym zamówisz smażoną rybę, przekąski i napoje. Na Mysiej Wyspie jest też miejsce na ognisko i boisko do siatkówki plażowej – fajne miejsca na spędzenie czasu ze znajomymi.

3. Spędź aktywnie czas nad Jeziorem Trzesiecko 

Większość atrakcji wodnych Szczecinka jest skupionych wokół Jeziora Trzesiecko. To spory akwen o powierzchni ok. 300 ha, położony na granicy Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego i przy zachodnich krańcach Szczecinka. Wzdłuż jego brzeguod strony miasta znajdziesz aż 3 plaże miejskie z wygodnym, piaszczystym brzegiem, sanitarami i przebieralniami.

Niedaleko wschodnich krańców jeziora znajdziesz wiele punktów gastronomicznych. Szczególnie polecam Ci odwiedzić restaurację EkoRybka, która serwuje dania obiadowe opierające się na smacznych rybach, oraz pobliską lodziarnię Classico Gelato & Caffè, w której zamówisz zimny deser.

Nad wodą czuwają ratownicy WOPR-u, a obok w sezonie letnim działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Za opłatą wynajmiesz tam m.in. narty wodne, deski SUP, pianki, kajaki czy rowery wodne. Dzięki nim wypłyniesz z dala od lądu i zobaczysz Szczecinek z innej, moim zdaniem pięknej, perspektywy.  

Przy brzegu Jeziora Trzesiecko znajdziesz boisko do piłki plażowej, trybuny, punkty widokowe i pomosty rekreacyjne wchodzące w głąb wody. Na miejscu działa szkółka nart wodnych, a po wodach akwenu pływają na co dzień statki wycieczkowe. Jezioro to też okazja do windsurfingu, spokojnego wędkowania na pomoście i spływów kajakowych.

4. Poznaj uroki sąsiadującego Jeziora Wielimie

lokalizacja na mapie: 53.755280, 16.746348

Ok. 10 km na północny-wschód od Szczecinka dalej znajdziesz urokliwe Jezioro Wielimie. Zbiornik jest o wiele większy niż Jezioro Trzesiecko (1865 ha) i ma nieregularną linią brzegową. To dość płytki akwen ze średnią głębokością 3 m, dzięki czemu nadaje się do spędzania czasu nad wodą z dziećmi. Wokół jeziora rosną lasy, a w jego środku znajduje się aż 7 wysp, w tym największa w Polsce wyspa śródjeziorna – Wyspa Wielimska (Wyspa Owcza). 

Na miejscu zjesz obiad w Smażalni ryb, w której zamówisz pełne dania rybne z frytkami i napijesz się zimnego napoju. Ok. 10 minut pieszo od dzikiej plaży znajdziesz stare Fortyfikacje Wału Pomorskiego – Gwda, które polecam odwiedzić, jeśli interesujesz się historią. 

Nad Jeziorem Wielimie będziesz mógł aktywnie spędzić czas, pływając po jego wodach. Możesz przypłynąć tu kajakiem ze Szczecinka rzeką Niezdobna. Trasa zajmie Ci 3-4h w jedną stronę. Akwen jest też częścią Pętli Szczecineckiej, której całą długość przepłyniesz w kilka dni. Jezioro Wielimie ma też bardzo korzystne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu – polecam je przede wszystkim fanom tych aktywności. 

Przy Jeziorze Wielimie znajdziesz wieś Gwda Wielka. Przejeżdżając przez nią, zatrzymaj się po drodze przy małej, lokalnej piekarni, w której kupisz tradycyjny chleb gwdowski

Na wschodnim brzegu Jeziora Wielimie będziesz mógł odpocząć na dzikiej plaży (lokalizacja na mapie: 53.750431, 16.789764) z piaszczystym brzegiem i pomostem np. do wędkowania. Obok jest miejsce na camping i przestrzeń na ognisko, nadające się na wieczorny odpoczynek nad wodą. 

5. Wyrusz w spływ kajakowy po malowniczych wodach pojezierza

Atrakcje turystyczne w Szczecinku i okolicach możesz zwiedzić z perspektywy wody, płynąc kajakiem. W sąsiedztwie znajdziesz wiele jezior i rzek, które dobrze nadają się do spływów kajakowych. Każde zapewnia malownicze krajobrazy, w tym widoki na lasy i okoliczne akweny z czystą wodą. 

Trasami, które mogę Ci polecić, są znane spływy kajakowe po Gwdzie, Piławie czy Płytnicy – wyprawy organizowane corocznie przez miasto. To opcje o różnych poziomach trudności, a czas na ich przebycie może wynosić nawet kilka dni. 

Ciekawym pomysłem na spływ jest szlak rozpoczynający się bezpośrednio z Jeziora Trzesiecko, w centrum Szczecinka. Przy plaży miejskiej wypożycz kajak i rusz rzeką Niezdobną do oddalonego o 10 km Jeziora Wielimie. Trasa ta zajmie Ci 3-4h w jedną stronę (średnio trudna). 

Wypożyczalnie kajaków w Szczecinku znajdziesz w kilku miejscach, m.in. przy pomoście zamkowym (lokalizacja na mapie: 53.706140, 16.693111) czy plaży miejskiej (lokalizacja na mapie: 53.703543, 16.692083). 

Wytrwałym proponuję spływ kajakowy Pętlą Szczecinecką. To szlak ciągnący się przez 3 rzeki i 9 jezior okolic Szczecinka. Trasa ma 60 km, a na jej pokonanie potrzebujesz 2-5 dni. To wariant o średnim poziomie trudności dla osób mających więcej czasu. Pętla jest wymagająca tylko w niektórych odcinkach, np. podczas wiosłowania pod prąd wzdłuż zarastających brzegów rzeki Dołga, które jest dość męczące. 

Trasę Pętli Szczecineckiej możesz rozpocząć w Szczecinku, przy brzegu Jeziora Trzesiecko. Jej szlak ciągnie się przez obszary chronione programem Natura 2000 “Jeziora Szczecineckie”. Szczegóły trasy plus opis kilku innych (spływ rzeką Gwda, Nizica i Płytnica) znajdziesz na stronie internetowej Gminy Szczecinek. Inne ciekawe trasy kajakowe czekają na Ciebie na pobliskim Jeziorze Pile i Drawsko, gdzie dostaniesz się w godzinę autem ze Szczecinka.

6. Zrelaksuj się w parku wodnym Aqua-Tur

lokalizacja na mapie: 53.69700, 16.69735

Jeśli podczas zwiedzania atrakcji Szczecinka pogoda Ci nie dopisze, możesz odwiedzić kompleks wodny Aqua-Tur. To park wodny z pływalnią, który dobrze nadaje się na popołudniowy relaks, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Mieści się na południowych krańcach miasta, 2 minuty autem od plaży miejskiej. Ma przestrzeń z krytymi basenami, w tym basenem sportowym z torami i basenem rekreacyjnym (bicze szkockie, kaskada wodna, dysze denne). Atrakcją dla dzieci jest spora zjeżdżalnia

Wstęp do Aqua-Tur jest płatny. Cennik i godziny otwarcia parku wodnego znajdziesz na stronie internetowej kompleksu. Możesz tu również wejść z kartą MultiSport – ja tak zrobiłem. 

Strefa saun i SPA w Aqua-Tur, do której zajrzałem w przerwie zwiedzania. Źródło: Aqua-Tur

Aqua-Tur ma w swojej ofercie strefę SPA z wanną z hydromasażem (jacuzzi), brodzikiem dla dzieci, 2 saunami fińskimi i solarium. Na miejscu są też małe punkty gastronomiczne, gdzie kupisz przekąski po pływaniu. Park oferuje też naukę pływania i zajęcia ruchowe, np. aerobik czy aqua aerobik.

Aqua-Tur leży w atrakcyjnej lokalizacji, zaraz nad Jeziorem Trzesiecko. Wokół znajdziesz korty tenisowe, stadion, ściankę wspinaczkową, pole namiotowe i 2 place zabaw. W 10 minut dojdziesz do jednej Wieży Bismarcka z tarasem widokowym na malowniczy teren miasta. W pobliżu Aqua-Tur znajdziesz też nieduży sklep spożywczy, gdzie będziesz mógł uzupełnić zapasy na dalszą część zwiedzania atrakcji Szczecinka.  

Co jeszcze warto robić w Szczecinku?

Atrakcje wodne to nie wszystko, co możesz robić w Szczecinku. Spędziłem w mieście kilka dni i zaliczyłem większość ciekawych miejsc – w tym Muzeum Regionalne, kolorowe murale w różnych częściach miasta, a do tego wycieczki rowerowe i poszukiwania figurek Jesiotra i Gryfa.

Artykuł powstał we współpracy ze Szczecinkiem, na którego zaproszenie przez kilka dni zwiedzałem miasto i korzystałem z dostępnych atrakcji. To był bardzo przyjemny czas.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze