13 atrakcji Trutnova, których nie warto przegapić

Trutnov Czechy atrakcje rynek
Trutnov Czechy atrakcje rynek

Trutnov to 30-tysięczna miejscowość w Czechach, niedaleko granicy z Polską. Atrakcje Trutnova to idealny cel dla polskich turystów na zwiedzanie w jeden dzień lub weekend. Wystarczy wskoczyć do pociągu z Polski i na pokładzie “motoraczka” przenieść się w czasie. I chociaż miasto nie jest wymieniane w czołówce czeskich atrakcji turystycznych, ślady wielkiej bitwy pod Trutnovem, obecność Ducha Gór, a nawet… smoka z trutnovskiego Ratusza to symbole, dla których warto odwiedzić to miasto.

Trutnov to jedno z przyjemnych miast na jednodniową wycieczkę niedaleko polskiej granicy. Dworzec kolejowy leży w centrum, a atrakcje i ciekawe miejsca Trutnova są od siebie w odległości maksymalnie 30-minutowego spaceru. 

Pociągi jadące z Polski do Trutnova zahaczają też o Kamienną Górę z kolorowym Rynkiem i tajemniczym projektem Arado oraz Lubawkę z dworcem kolejowym ustępującym wielkością tylko Wrocławiowi Głównemu i szlakami turystycznymi po okolicy Bramy Lubawskiej.

Dlaczego warto odwiedzić Trutnov?

Trutnov jest znany z okolicznych atrakcji turystycznych – Karkonosze oraz Skały Adršpach znajdują się w zasięgu jednodniowej wycieczki z Trutnova, dlatego miejscowość można potraktować jako dobrą bazę wypadową. Jednak samo miasto również zachęca do wizyty atrakcjami i swoją uroczą czeską atmosferą.

Trutnov polecam odwiedzić ze względu na klimat czeskiego miasteczka. W spokojnym, nieco niedocenianym przez turystów mieście zwiedzisz zabytkowe Stare Miasto, wejdziesz na wzgórze bitwy pod Trutnovem, pospacerujesz się wzdłuż rzeki Úpa oraz poznasz legendę trutnovskiego smoka. Wszystkie atrakcje Trutnova znajdują się w zasięgu 30-minutowego spaceru, dlatego doskonale nadają się na jednodniową wycieczkę. Jednak, aby w pełni odkryć atrakcje Trutnova oraz zwiedzić atrakcje w okolicy, warto zatrzymać się w Trutnovie na kilka dni.

Gdzie spać w Trutnovie?

Trutnov to dobra baza wypadowa do pobliskich gór. Znajdziesz tu szeroki wybór noclegów odpowiadających różnym budżetom, w zależności od lokalizacji oraz udogodnień obiektu. Popularną propozycją w centrum miasta jest Hotel Krakonoš przy lokalnym browarze. Do dyspozycji są schludne pokoje oraz restauracja serwująca kuchnię czeską. Organizowane są także wycieczki do browaru Krakonoš.

Ciekawą opcją leżącą w mieszkalnej części Trutnova jest pięknie urządzona (co nieczęsto zdarza się w małych czeskich miejscowościach) Vila Janáčkova. Lokalizacja pozwala dotrzeć w 10 minut spacerem do centrum, a zakwaterowanie jest przytulne i stylowe. Jeżeli szukasz obiektu z udogodnieniami sportowo-rekreacyjnymi, bardzo dobre opinie ma Sport & Relax Hotel Davidek. Hotel znajduje się 3 km od centrum miasta i oferuje m.in. sprzęt sportowy, spa i centrum odnowy biologicznej oraz restaurację i bar. 

Co warto zobaczyć w Trutnovie? Wskazówki przed zwiedzaniem 

Trutnov to nieduże, czeskie miasteczko z atrakcjami w zasięgu ręki. Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać zwiedzanie Trutnova podczas jednodniowej lub weekendowej wycieczki, przy planowaniu wyjazdu pamiętaj o kilku wskazówkach z mojego doświadczenia:

  • wypróbuj podróż bez samochodu – Trutnov jest dobrze skomunikowany pod względem kolejowym, a główne atrakcje miasta znajdują się w zasięgu spaceru, dlatego moim zdaniem nie ma konieczności posiadania własnego auta podczas zwiedzania. Rezygnując z samochodu unikniesz też problemów z parkingiem oraz pozytywnie wpłyniesz na środowisko regionu,
  • rozważ nocleg w Trutnovie – w ciągu jednego dnia trudno byłoby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca w Trutnovie i okolicy. Moim zdaniem warto zatrzymać się w mieście na kilka nocy i potraktować Trutnov jako bazę wypadową w Karkonosze i Góry Stołowe,
  • sprawdź kalendarz wydarzeń – w Trutnovie przez cały rok odbywają się różne imprezy i festiwale, m.in. festiwal smoków “Już go niosą!”, Obsence Extreme, Jazzinec czy Karkonoski Cyklomaraton, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić aktualności. Kalendarz wydarzeń sprawdzisz na stronie Centrum Informacji Trutnov.

1. Spójrz na miasto ze wzgórza związanego z bitwą pod Trutnovem

Zwiedzanie Trutnova polecam zacząć od wzgórza Šibeník na południu miasta, gdzie w 1866 roku miała miejsce bitwa pod Trutnovem. Na wzgórzu znajdziesz pomnik ku czci generała Ludwiga von Gablenz, który odniósł dla Austrii pierwsze (i ostatnie) zwycięstwo nad Prusami na północnym froncie wojny. Ze wzgórza zobaczysz piękny widok na Trutnov i okoliczne góry. 

Pomnik generała Gablenza w kształcie obelisku jest także tarasem widokowym. W sezonie letnim miejsce jest udostępnione do zwiedzania. Godziny otwarcia i opłatę wstępu sprawdzisz na stronie internetowej Centrum Informacji Trutnov.

Przez wzgórze i pomniki bitwy prusko-austriackiej poprowadzi Cię ścieżka edukacyjna “Dzień bitwy pod Trutnovem – Austriackie zwycięstwo 27 czerwca 1866”. Szlak możesz pokonać pieszo lub rowerem (do wyboru dwie trasy – krótka lub długodystansowa). Najpopularniejsza trasa ma niecałe 3 km i prowadzi z placu Karkonosza przez wzgórze do kaplicy św. Jana Chrzciciela. Droga jest oznakowana symbolem skrzyżowanych szabli z rokiem 1866. Ścieżka edukacyjna zawiera 12 tablic edukacyjnych, w tym także w języku polskim.

Niewymagająca trasa z licznymi ławkami to także idealne miejsce do odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Krótki spacer przez las zapadł mi w pamięć dzięki aromatowi iglastych drzew oraz obfitości kwiatów, które rozkwitały po obu stronach ścieżki. Dobrym miejscem na kontakt z przyrodą w Trutnovie jest także Park Miejski, do którego proponuję wybrać się przed zwiedzaniem centrum miasta, dzięki temu zrelaksujesz się i zachowasz energię na późniejsze aktywności. 

Dobrym pomysłem będzie wycieczka do Trutnova podczas uroczystych obchodów rocznicy bitwy pod Trutnovem (zwłaszcza dla miłośników historii). Co 5 lat w sobotę najbliżej 27 czerwca organizowane są pokazy bitewne, pochody i inne atrakcje towarzyszące.

2. Obejrzyj kolorowe kamieniczki na Placu Karkonosza, czyli trutnovskim Rynku

Plac Karkonosza (Krakonošovo náměstí) to centrum życia miasta. Pełni rolę rynku i jest obowiązkowym punktem podczas spaceru po centrum miasta. Nazwa placu pochodzi od Krakonoša, czyli legendarnego Ducha Gór (pl. Liczyrzepa). Wokół XIII-wiecznego, kwadratowego rynku ciągną się renesansowe kamienice z arkadami i półcieniami. Te charakterystyczne łuki zawsze dodają uroku i ukazują ciekawą perspektywę na ważne budynki miasta, w tym najważniejszy – neogotycki Ratusz Staromiejski.

Przy Ratuszu zwróć uwagę na Pałac Haasa, który został wzniesiony podobnie jak Ratusz, po pożarze w 1861 roku. Podczas spaceru po Rynku możesz nie tylko obejrzeć architekturę, ale także zatrzymać się na chwilę odpoczynku przy kawie czy obiedzie. W kilku kamienicach znajdziesz przytulne restauracje i kawiarnie. 

Jeżeli szukasz miejsca na Placu Karkonosza serwującego czeską kuchnię polecam Restaurace u Kostela, gdzie możesz zjeść m.in. smažený sýr z frytkami i zestawem surówek. Na deser i kawę wybrałem Café U Tří Korunek, z widokiem na Rynek i Ratusz. Na śniadanie możesz wybrać się np. AnCafé káva&bistro

Na Rynku zobaczysz kilka pomników – dominującą w centrum fontannę Krakonoša, najstarszą barokową Kolumnę Świętej Trójcy oraz pomnik cesarza Józefa II, który dwukrotnie odwiedził Trutnov. Godny uwagi jest także zabytkowy bruk rynku, pochodzący w znacznej części jeszcze z XVI wieku, z kamieni koryta rzeki Upy. 

3. Wytrop smoka wiszącego na wieży trutnovskiego Ratusza

Spacerując po Placu Karkonosza, na wieży Ratusza, zobaczysz wiszącego łbem w dół metalowego smoka. Ten czarny smok jest wywieszany na Ratuszu podczas corocznego Święta Smoka na początku maja. Postać smoka – symbol miasta – cieszy turystów aż do września, kiedy jest uroczyście zdejmowana i chowana w trutnovskich podziemiach. 

Z czarnym smokiem związana jest z legenda o powstaniu Trutnova. Podobnie jak w wielu miejskich podaniach, smok był widziany jako potencjalne zagrożenie dla okolicy. Został więc zabity, a następnie wypchany trocinami i zawieszony na wieży ratuszowej. Później miał być wysłany do Brna jako dar dla księcia Oldřicha, który w zamian przekazał miastu pieczęć z wizerunkiem smoka. I tak według opowieści Trutnov stał się miastem. 

Jeśli zechcesz dokładnie poznać historię smoka z Trutnova, udaj się do pobliskiej Galerii Smoka. Znajduje się ona w drodze z Placu Karkonosza do Muzeum Podkarkonoskiego i kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Zwiedzając Trutnov, w wielu miejscach zobaczysz smoki, co może być ekscytującą atrakcją dla dzieci.

4. Poznaj historię miasta i okolicy w Muzeum Podkarkonoskim

Muzeum Podkarkonoskie w Trutnowie (Muzeum Podkrkonoší v Trutnově) odwiedzisz w dawnym zamku Trutnov, zlokalizowanym obok kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny, kilkaset metrów od Placu Karkonosza. W obecnym klasycystycznym budynku czekają na Ciebie zbiory poświęcone historii i przyrodzie regionu. 

Muzeum Podkarkonoskie zawiera wystawy stałe i czasowe, a także organizuje regularne seminaria i wykłady. Muzeum nie jest duże, ale na dokładne na zwiedzanie ekspozycji zaplanuj ok. 1 godzinę. Zbiory podzielone są na 8 kolekcji, m.in. archeologię, fotografię, etnografię i rzemiosło artystyczne. Mnie najbardziej zainteresowała wystawa poświęcona dziejom miasta od prehistorii do współczesności oraz zbiory rzeźb i obrazów artystów z Trutnova i Karkonoszy.

Godziny otwarcia oraz ceny wstępu do Muzeum Podkarkonoskiego dostępne są na stronie internetowej obiektu. Przed wizytą warto sprawdzić także harmonogram wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, obejmujący wernisaże, wykłady i koncerty. 

Po zwiedzaniu muzeum polecam wybrać się do innych atrakcji znajdujących się w najbliższej okolicy. Na tej samej ulicy znajdziesz kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a także Galerię Smoka (Galerie Draka), które będą dobrym pomysłem jako atrakcje na deszczową pogodę. W ich pobliżu znajduje się też Pizzeria La piazza. Poza pizzą zamówisz tu także inne dania kuchni włoskiej (makarony), zupy czy desery.

5. Zrób sobie przerwę na dobrą kawę w kameralnej kawiarni Pullt

Zwiedzanie atrakcji turystycznych Trutnova będzie wymagało chwili odpoczynku. Moim ulubionym miejscem na relaks i regenerację sił podczas wycieczek do Trutnova jest kawiarnia Pullt. W czeskich, małych miastach dość trudno znaleźć kawiarnie o tak wysokiej jakości kawy. Kawiarnia Pullt znajduje się w samym centrum miasta, jednak panuje tu kameralna atmosfera. Miejsce jest schowane na podwórku w bocznej uliczce. W sezonie letnim możesz zdecydować się na stolik na zewnątrz.

W przytulnej kawiarni poza dobrą kawą, zamówisz także ciasta, dania obiadowe czy alkohole. Ja jednak zatrzymałem się tu tylko na pobudzające espresso i szczerze to miejsce polecam. Jedynym minusem był brak możliwości płatności kartą, choć nie jest to bardzo rzadkie zjawisko w Czechach.

Ciekawą propozycją na kawę w centrum jest także Bruno Coffee & Bar, z przyjemną atmosferą sprzyjającą pracy zdalnej i chillowaniu, gdzie aż prosi się pójść na dripa lub Aeropress. Możesz także zdecydować się na Café U Tří Korunek. Dobry wybór kaw i herbat oraz doskonały widok na Plac Karkonosza to główne zalety tego miejsca.

6. Poszukaj charakterystycznej wieży kościoła pw. Narodzenia Maryi Panny

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny to powstała w 2. połowie XVIII-wieku neoklasycystyczna świątynia z elementami późnobarokowymi i rokokowymi. Podczas spaceru po Trutnovie zapewne zauważysz dominującą w przestrzeni miejskiej bryłę kościoła z charakterystyczną wieżą. Wieża kościoła z wyróżniającym się cebulowym hełmem i szpiczastym zakończeniem ma aż 64 metry.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny znajduje się na wzgórzu zamkowym, obok dawnego zamku Trutnov, gdzie obecnie mieści się Muzeum Podkarkonoskie. Będąc w pobliżu, warto zajrzeć do wnętrza kościoła. Wewnątrz znajduje się 9 ołtarzy, z czego uwagę przykuwa według mnie ołtarz główny z obrazem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, będący dziełem trutnovskich rzeźbiarzy.

Trutnov atrakcje wzgórze

W środku kościoła warto zwrócić uwagę także na organy z 1910 roku z 3000 piszczałek oraz 5 dzwonów zawieszonych w wieży. Podobno, aby zwiedzić wnętrze kościoła, można udać się do Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku, które dysponuje kluczami do świątyni. Niestety nie zdążyłem tego sprawdzić, więc tylko rzuciłem okiem przez kratę przy wejściu. Pod kościołem znajdziesz ładny punkt widokowy

W pobliżu kościoła pw. Narodzenia Maryi Panny możesz odpocząć w spokojnej kawiarni-winiarni Kafe & Vino Nade dnem. Możesz tu przyjemnie usiąść i wybrać coś dla siebie z szerokiej oferty kaw, deserów oraz zagranicznych czy czeskich win.

7. Pójdź na spacer kamiennym mostem i promenadą nad rzeką Úpa

Przez Trutnov przepływa Rzeka Úpa. Idąc z głównego dworca kolejowego do centrum miasta na pewno będziesz przechodził przez tę dość szeroką rzekę. Zwróć uwagę na kamienny most łączący brzegi Úpy od 1884 roku. Jest to tzw. most dworcowy (nádražní most). Jeśli masz ochotę na dłuższy spacer, możesz udać się na promenadę nad rzeką Úpa.

Przy promenadzie znajdziesz hotele, kawiarnie czy kino Vesmír. Myślę, że odwiedzę to kino następnym razem, gdy będę w Trutnovie – wydaje się być klimatyczne. Jest to świeżo wyremontowane prawie stuletnie kino, w którym zobaczysz zarówno czeskie produkcje filmowe, jak i światowe blockbustery.

Wzdłuż promenady prowadzi trasa rowerowa, a także szlak pieszy (rower wypożyczysz np. w Hotelu Davídek). Przez Trutnov przy rzece Úpa wiedzie Cesta bratří Čapků. Jest to oznakowany na czerwono szlak turystyczny łączący schronisko Pomezní Boudy z Trutnovem, Górami Jastrzębimi (Jestřebí hory), Malými Svatoňovicami (miejsce urodzenia Karla Čapka) i Úpicami. Długość całego szlaku to 47, 5 km. Trasa wiedzie przez malownicze tereny. Zbaczając kilkanaście kilometrów na zachód od szlaku, dotrzesz do miejscowości Pec pod Sněžkou i Janské Lázně, należących do największych atrakcji turystycznych okolic Trutnova.

8. Podejrzyj życie i unikalną atmosferę czeskich stacji kolejowych

Podróżowanie po Czechach pociągiem to dla mnie nie tylko odkrywanie znanych atrakcji turystycznych, ale także zagłębianie się w ich autentyczną atmosferę. Małe stacje kolejowe Czech zapewniają kameralny, swojski klimat, gdzie mundury kolejarzy są nadal powszechnym widokiem. Z małych czeskich stacji odjeżdża zawsze wiele pociągów do innych, niedużych przystanków kolejowych. Z dworca kolejowego w Trutnovie możesz udać się m.in. do Adršpachu czy Teplic nad Metují, skąd wyruszysz na wycieczkę do Skalnego Miasta.

Polecam także wybrać się pociągiem do mniej znanych miejscowości, aby w pełni podejrzeć życie i spokojną atmosferę czeskich stacji kolejowych. Dzięki dogodnym połączeniom kolejowym i wygodnym przesiadkom, nie musisz wszędzie jeździć samochodem, aby móc odkrywać piękno Czech.

Podczas podróży czeską koleją polecam Ci korzystanie z aplikacji Můj vlak. W aplikacji sprawdzisz połączenia czeskie i polskie, a także kupisz bilet i sprawdzisz informacje o swojej podróży.

9. Zrelaksuj się w Parku Miejskim i Miejskich Ogrodach

Park Miejski i Miejskie Ogrody (Městský park i Městské sady) odwiedzisz na południu od centrum miasta, po kilkuminutowym spacerze z trutnovskiego Rynku. Jest to doskonałe miejsce na spacer lub odpoczynek. Przez park i sąsiedni park leśny prowadzą ścieżki edukacyjne “Dzień bitwy pod Trutnovem” oraz “Śladami wojny 1866”. Zobaczysz tu wiele ciekawych pomników i tablic informacyjnych. W dolnej części zieleni (niedaleko wejścia od strony miasta) znajdziesz zaaranżowany w stylu francuskim park ze Smoczą Fontanną

Szerokimi schodami dojdziesz do wyższej części parku, gdzie znajduje się pomnik Uffo Horna (XIX-wiecznego, lokalnego poety i rewolucjonisty, którego imieniem nazwano Centrum Uffo w Trutnovie). Zdecydowanie godna uwagi jest także pobliska rzeźba Taniec Śmierci – jedno z najważniejszych dzieł artysty Emila Schwantnera również z Trutnova, który słynął głównie z pomników antywojennych po I wojnie światowej.

Dalej utwardzone ścieżki prowadzą przez ogrody do arboretum w stylu angielskim. W parku możesz zobaczyć drugie najwyższe drzewo w Czechach, którym jest sosna czarna. W wielu miejscach parku są piękne widoki na Trutnov i Karkonosze. W parku polecam zorganizować piknik w pięknym otoczeniu natury i naładować energię przed kontynuacją zwiedzania miasta. Możesz odpocząć na ławkach lub w altanach z miejscem do rozpalenia ogniska. Pamiętaj o szacunku i dbałości o przyrodę.

10. Zanurz się w sztuce w nowoczesnym centrum kultury UFFO Trutnov

Centrum kultury UFFO to wyjątkowy obiekt na mapie Trutnova, stanowiący unikalną przestrzeń kulturalną na teatr, koncerty, wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne i społeczne. Z oferty centrum wyraźnie wyróżnia się, organizowany na przełomie maja i czerwca, nowoczesny międzynarodowy festiwal cyrkowy Cirk-UFF.

Centrum UFFO przez cały rok oferuje różnego rodzaju wydarzenia. Aktualny program sprawdzisz na stronie internetowej obiektu.

Centrum Towarzysko-Kulturalne regionu Trutnowa UFFO otworzono w 2010 roku. Budynek wyróżnia się architektonicznie i dzięki swojej nowoczesności, designowi i wszechstronności zdobył wiele nagród, np. Główna Nagroda TOP INVEST 2011. Został także umieszczony w gronie 168 najważniejszych światowych obiektów kultury

Przed Centrum zwróć uwagę na zespół siedmiu brązowych rzeźb. Jest to tzw. Smečka – dzieło znanego rzeźbiarza Michała Gabriela. Jego prace możesz również zobaczyć w innych miejscach w Trutnovie, np. przed kinem Vesmír – pomnik czeskiego polityka Václava Havla oraz przed Galerią Miasta Trutnova, gdzie stoi pomnik srebrnego Lwa.

11. Zrób zakupy w tradycyjnym sklepie firmowym browaru Krakonoš

Browar Krakonoš (Pivovar Krakonoš) to mały, lokalny browar w Trutnovie. Historia miejskiego browaru się sięga XVI wieku, kiedy w 1582 miejscowi piwowarzy rozpoczęli wspólną produkcję. Trutnovskie piwo może być oryginalną pamiątką z Twojej podróży do Czech. Browar Krakonoš to producent klasycznego, czeskiego piwa dolnej fermentacji, niepasteryzowanego. W ofercie browaru znajdują się piwa beczkowe, lagery oraz piwa mocne. Piwo Krakonoš kupisz w Czechach, głównie na wschodzie, ale także na Morawach.

Browar Krakonoš produkuje 5 rodzajów piwa. Na Boże Narodzenie i Wielkanoc rynek wzbogaca się o mocne, specjalne jasne piwo Krakonoš 14. Trutnovskie piwo, a także kufle i inne gadżety możesz zakupić w tradycyjnym sklepie firmowym browaru Krakonoš w centrum miasta.

Browar Krakonoš z pobliskim punktem sprzedaży znajdziesz w odległości 5-minutowego spaceru od Placu Karkonosza. Obok zlokalizowany jest także Restauracja i Hotel Krakonoš. Możesz tu odpocząć przed kontynuacją zwiedzania, delektując się lokalnym piwem i obiadem z tradycyjnej kuchni czeskiej. W restauracji czeka na Ciebie bogata oferta dań w przystępnych cenach.

Godziny otwarcia sklepu firmowego oraz ceny piwa Krakonoš znajdziesz na stronie internetowej browaru. Na stronie możesz przeczytać także o ofercie hotelu i restauracji.

12. Sprawdź aktualne wystawy w Galerii Smoka (Galerie Draka)

Galeria Smoka (Galeria Draka) to nietypowa atrakcja w Trutnovie, poświęcona symbolowi miasta. Jest to doskonałe miejsce, jeżeli interesuje Cię legenda o założeniu miasta i historia trutnovskiego smoka. Myślę, że zwiedzanie galerii zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Stosowane są różne formy przekazu tj. teatr mechaniczny, efekty wizualne, dźwiękowe i interaktywne.

Wizyta w Galerii Smoka zajmuje około 30 minut. Oprócz ekspozycji stałej dotyczącej trutnovskiego smoka, zobaczysz tu także wystawy czasowe prezentujące m.in. twórczość lokalnych artystów. W galerii organizowane są także warsztaty, wykłady czy koncerty. Choć galeria znajduje się w podziemiach, możliwe jest wejście dla osób na wózkach inwalidzkich. 

Galeria Smoka jest otwarta przez cały rok. Podobnie jak w przypadku większości muzeów w Czechach, nie można zwiedzać obiektu w poniedziałki. Dni i godziny otwarcia oraz cennik sprawdzisz na stronie internetowej galerii.

13. Poznaj ciekawe atrakcje w okolicy Trutnova

W okolicy Trutnova znajduje się kilka interesujących atrakcji, idealnych na szybki wypad na kilka godzin lub całodniową wycieczkę. Wymieniając atrakcje turystyczne w okolicy Trutnova pierwsze na myśl przychodzą mi Jańskie Łaźnie (Janské Lázně), leżące 15 km od miasta – jedyne uzdrowisko w czeskich Karkonoszach oraz słynny kurort narciarski.

Ośrodek Černá Hora w Jańskich Łaźniach należy do największych ośrodków sportów zimowych w Czechach. Poza źródłami termalnymi i bogatą ofertą sportów zimowych, Jańskie Łaźnie zachęcają do spaceru po zabytkowym miasteczku oraz okolicznych trasach rowerowych i pieszych (w tym ścieżki w koronach drzew z 45-metrową wieżą widokową).

W okolicy znajduje się też bardzo popularna atrakcja, czyli Skalne miasto Adršpach. To słynny labirynt formacji skalnych po czeskiej stronie Gór Stołowych. Wysokie Adršpašské skály, okoliczne lasy, wąwozy, jeziora oraz wodospady przyciągają turystów, którzy chcą samodzielnie odkryć przyrodę rezerwatu lub wyruszyć z przewodnikiem w fascynującą wycieczkę do miejsca kręcenia “Opowieści z Narnii”.

Adršpach skalne miasto Czechy

Podróżując po okolicy Trutnova i pobliskich Karkonoszach, obowiązkową atrakcją jest także Czeska część Karkonoskiego Parku Narodowego, czyli najstarszego parku narodowego w Czechach (powstał w 1963 r. – 4 lata później od Karkonoskiego Parku Narodowego po stronie polskiej). Karkonosze to wdzięczne miejsce dla miłośników gór i aktywnego spędzania czasu o każdej porze roku. Zimą Karkonosze oferują bogatą ofertę tras i stoków narciarskich. Bezpośrednio pod najwyższym szczytem Karkonoszy znajduje się Pec pod Sněžkou – jeden z największych ośrodków narciarskich w Czechach. 

Do moich osobistych “must-see” należą też wieże widokowe Markoušovický hřeben i Žaltman – dobre punkty obserwacyjne w Górach Jastrzębich. Punkty widokowe znajdują się na największym wzniesieniu Gór Jastrzębich – Žaltman (740 m n.p.m.) oraz oddalonym kilka kilometrów od niego Markoušovickým hřebenu (708 m). Z ponad 20-metrowych wież zobaczysz piękną panoramę na Góry Stołowe, Karkonosze, Góry Krucze, Góry Orlickie, oraz Trutnov i inne okoliczne miejscowości.

Jak dojechać do Trutnova?

Do Trutnova najwygodniej dojedziesz samochodem. Miasto leży na Pogórzu Karkonoskim, niedaleko polskiej granicy, a najbliższe przejście graniczne Lubawka – Královec znajduje się 20 km od Trutnova. Jeżeli planujesz podróż do Czech samolotem, rozważ wynajęcie auta na lotnisku w Pradze. Do Trutnova z czeskiej stolicy dojedziesz samochodem w około 2 godziny.

Do Trutnova dojedziesz także pociągami z Polski oraz wielu zakątków Czech. Główny dworzec kolejowy (Trutnov hlavní nádraží) znajduje się w centrum miasta (lokalizacja na mapie: 50.56530422, 15.910438599). Z Wrocławia do Trutnova dojedziesz Kolejami Dolnośląskimi z jedną przesiadką w Sędzisławiu. W sezonie możesz skorzystać z bezpośrednich połączeń kolejowych Wrocław – Adršpach. Z Adršpachu dostaniesz się transportem kolejowym lub autobusowym. 

Podczas podróży czeską koleją polecam Ci korzystanie z aplikacji Můj vlak. W aplikacji sprawdzisz połączenia czeskie i polskie, a także kupisz bilet i sprawdzisz informacje o swojej podróży.

Do Trutnova dotrzesz autobusami dalekobieżnymi m.in. z Pragi, Hradca Králové czy Wrocławia (w przystępnej cenie kursuje Flixbus). Czeskie połączenia kolejowe, autobusowe oraz miejskiego transportu publicznego znajdziesz na stronie Jízdní řády IDOS. Główne atrakcje znajdują się w centrum Trutnova, jednak miasto jest rozległe i przy dłuższym pobycie być może będziesz chciał skorzystać z komunikacji miejskiej.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze