Ustka: 27 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 6 sierpnia 2024 r.
Ustka atrakcje co warto zobaczyć ciekawe miejsca ujście rzeki do morza blog podróżniczy
Ustka atrakcje co warto zobaczyć ciekawe miejsca ujście rzeki do morza blog podróżniczy

Ustka to ważne uzdrowisko i popularny kurort nad Bałtykiem. Ważne atrakcje Ustki to rozległe plaże, zabytki związane z tradycjami miasta i piękna natura. Ustka leży w ujściu rzeki Słupi do morza, wzdłuż którego ciągną się ścieżki spacerowe, stoi latarnia morska i działa port. Wiele ciekawych miejsc w Ustce jak Stara Osada Rybacka czy Bunkry Blüchera, jest związanych z bogatą historią sięgającą XIV wieku.

Przygotowałem przewodnik po najciekawszych atrakcjach Ustki i okolicy. Na liście ciekawych miejsc znajdziesz plaże, unikalną naturę, zabytki związane z historią miasta i pomysły na aktywny wypoczynek (również w okolicy Ustki).

Ustka to jedna z moich ulubionych miejscowości na wakacje nad Bałtykiem i ciekawe miejsce na weekend na Pomorzu. Poza atrakcjami, w artykule podpowiem też, do jakich restauracji i kawiarni zajrzeć oraz gdzie znaleźć dobry i niedrogi nocleg w Ustce.

1. Zrelaksuj się na plażach w Ustce

Usteckie wybrzeże jest rozdzielone ujściem Słupi do morza na dwa kąpieliska – plażę wschodnią i zachodnią. Obie są strzeżone i bardzo szerokie, przez co będziesz mógł komfortowo plażować nawet przy największych tłumach.

Ze względu na bliskość kawiarni i restauracji wzdłuż promenady nadmorskiej, zazwyczaj więcej turystów wybiera plażę wschodnią. Na terenie plaży znajdziesz kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, zjeżdżalnie i dmuchane zamki dla dzieci oraz boiska do piłki plażowej. Do linii brzegowej poprowadzono też specjalne zjazdy dla osób poruszających się na wózkach.

Ustka plaża z drona

Jeśli wolisz bardziej zaciszny klimat, to polecam Ci wybrać się na plażę zachodnią. Jest szersza od plaży wschodniej , ale leży dalej od centrum, przez co odwiedza ją mniej ludzi. Na terenie plaży jest sporo atrakcji, ale wystarczy odejść kawałek od boiska do siatkówki plażowej i placu zabaw dla dzieci, aby w spokoju cieszyć się słońcem i szumem fal.

Na plaży zachodniej znajdziesz też ciekawostkę historyczną, czyli trzecie molo – niedokończoną konstrukcję poniemiecką, która według pierwotnego projektu miała mieć aż 1700 m długości. To jeden z pierwszych historycznych akcentów, których będzie jeszcze całkiem sporo w czasie zwiedzania Ustki.

2. Spójrz na port w Ustce z latarni morskiej

Latarnia morska w Ustce nie należy do najwyższych, bo ma zaledwie 19,5 m wysokości. Z góry roztacza się ładny widok na kołyszące się w porcie statki oraz ujście Słupi do Morza Bałtyckiego. Jeśli pójdziesz się tam o odpowiedniej porze (najlepiej 10 minut przed pełną godziną), będziesz mógł obserwować z góry proces obracania kładki dla pieszych.

Wstęp na latarnię jest płatny, a bilety kupisz przy wejściu. Na dole czasami trzeba chwilę poczekać, aby przepuścić osoby schodzące z góry – przejście jest dość ciasne i ciężko się w nim minąć.

Ustka latarnia morska

Mnie latarnia zaciekawiła szczególnie z zewnątrz, bo wygląda trochę jak mały kościółek z wieżą. Wybudowano ją w 1892 roku tak, aby przylegała do stacji pilotów. Mówi się, że w murach budynku mieszka wyjątkowo hałaśliwy duch. Zjawa biega po schodach, szura i przestawia różne rzeczy. Chyba jednak nie lubi turystów, bo w ich obecności siedzi cicho jak mysz pod miotłą. ;)

3. Przespaceruj się wzdłuż falochronów

Falochrony znajdują się tam, gdzie bije serce Ustki – w porcie. Oba, Wschodni i Zachodni, wychodzą na pół kilometra w głąb Bałtyku po dwóch stronach przystani i pełnią również funkcję molo. To świetne miejsce na spacer, gdzie podziwiałem jedne z najpiękniejszych zachodów słońca nad Morzem Bałtyckim.

Ustka z drona falochrony o zachodzie słońca

Smaczną kawę na wynos i oryginalne słodkości, m.in. Krówkę Ustecką możesz kupić w Cafe Mistral na ulicy Kaszubskiej. Spacerując wzdłuż kanału portowego, w niecałe 10 minut dotrzesz na pieszo do Syrenki Usteckiej na falochronie wschodnim.

Falochrony znajdują się zaraz obok latarni morskiej i kładki obrotowej, a przy wejściu na falochron wschodni czuwa Syrenka Ustecka. Na całej długości konstrukcji znajdują się kamienne podwyższenia, gdzie przysiedliśmy, aby popatrzeć na wypływające z portu statki. Spacer po Falochronach to dobry pomysł o każdej porze dnia – szczególnie, jeśli chcesz zrobić przystanek podczas zwiedzania miasta i wypić kawę na świeżym powietrzu.

4. Potrzyj na szczęście pomnik Syrenki Usteckiej

Może Syrenka Ustecka nie jest tą najbardziej znaną w Polsce, ale wydaje mi się, że turyści uwielbiają ją równie mocno co Warszawską Syrenkę. Pomnik w Ustce jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta i jego symbolem, znajdującym się w herbie. Na rzeźbę natrafisz przy okazji spaceru po falochronie wschodnim.

Z pomnikiem wiąże się lokalna legenda o życzliwej syrenie, której dobroć pomogła odzyskać wzrok zrozpaczonej matce marynarza. Historia jest zaskakująco pozytywna (większość znanych mi legend nie kończy się zbyt dobrze), a rzeźba autorstwa Jerzego Michała Rosy nadaje klimatu na wybrzeżu. Nie zapomnij dotknąć lewej piersi Syrenki na szczęście! Mówi się, że skoro jest w połowie rybą, to może spełnić półtora życzenia – połowę z tego, co potrafią magiczne złote rybki. ;)

5. Zrób zdjęcie na ławeczce Ireny Kwiatkowskiej przy Promenadzie Nadmorskiej

Ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej przy Promenadzie Nadmorskiej znajdziesz na obszarze Parku Zdrojowego, którego alejkami kiedyś spacerowała aktorka. Irena Kwiatkowska często bywała w Ustce, dlatego po śmierci postanowiono uczcić jej pamięć. Ławeczka kształtem przypomina taśmę filmową i jest dość długa – obok pomnika aktorki zmieszczą się do zdjęcia co najmniej dwie osoby.

Irena Kwiatkowska była aktorką oraz artystką kabaretową, przez lata związaną z Polskim Radiem. W czasie wojny została żołnierzem Armii Krajowej oraz działała jako łączniczka podczas powstania warszawskiego. Bardzo spodobał mi się sposób uczczenia jej pamięci w Ustce. Szczególnie dlatego, że pomnik często jest udekorowany koralami albo nakryciami głowy. Wtedy postać „ożywa” i wywołuje uśmiech na twarzach przechodniów. ;)

6. Wypłyń z portu w rejs po Bałtyku

Jak większość dużych nadmorskich miejscowości, Ustka posiada szeroką ofertę rejsów po Morzu Bałtyckim. W usteckim porcie cumują pokaźne pirackie galeony, takie jak Dragon i Unicus, ale również mniejsze jednostki – jachty pasażerskie (podczas rejsu jachtem PARKER udostępniane są lornetki) i motorówki do wypożyczenia. Z portu rybackiego na zachodnim brzegu Słupi wyruszają także rejsy wędkarskie.

Ustka port statek most obrotowy zachód słońca

Informacje na temat galeonów pasażerskich cumujących w porcie Ustka znajdziesz na stronie internetowej. Jeśli spędzasz urlop z dziećmi, to szczególnie polecam rejs Dragonem, na którym czas uatrakcyjnia załoga piracka.

Przy okazji spaceru bulwarem Portowym, zajrzyj do zabudowań dawnej stoczni w Ustce, którą otwarto w 1945 roku. Po 56 latach została zlikwidowana, ale dawne hangary dalej górują nad wodami Słupi. Blisko starej stoczni działa też stanica kajakowa, a najbliższa wypożyczalnia (na-kajakach.pl) znajduje się 450 m dalej.

7. Poczuj klimat średniowiecznej osady na Starówce Rybackiej

Starówka Rybacka w Ustce to świadectwo dawnych dziejów miasta, które zaczynało jako malutka, uzależniona od Słupska osada dla rybaków. Ciężko to sobie wyobrazić spacerując po dzisiejszej Ustce… chyba, że zawędrujesz na ulice Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej. Odkryjesz tutaj chaty w pierwotnym, średniowiecznym układzie i poczujesz, jakby czas stanął w miejscu.

Ustka auto chata rybacka

Po przespacerowaniu się uliczkami Starej Osady Rybackiej, możesz wybrać się do pobliskiej restauracji Weranda. Z Zaułka Kapitańskiego kieruj się prosto ulicą Chopina. Jedliśmy tam pyszne śniadanie, ale mają też rozbudowane menu obiadowe. Jak wskazuje nazwa, polecam usiąść przy stoliku na obsadzonej kwiatami werandzie. ;)

Stara Osada Rybacka to najstarsza część Ustki, gdzie warto wybrać się na spacer, aby na własne oczy zobaczyć fragment historii. W Ustce naprawdę przyłożono się do odrestaurowania Starówki Rybackiej. Ta średniowieczna dzielnica ma niepowtarzalny klimat, dzięki dobrze zachowanym chatom. W oko wpadł mi Zaułek Kapitański, czyli plac służący dawniej jako ryneczek osady, gdzie obecnie znajduje się skwer porośnięty starymi lipami, makieta dawnych zabudowań oraz kamienne koło młyńskie.

8. Odkryj militarną historię Bunkrów Blüchera

Bunkry Blüchera – Park Historii i Rozrywki, czyli kompleks militarny na zachodnim brzegu Słupi, to jedna z moich ulubionych atrakcji w Ustce. Poza wartością historyczną, bunkry są ciekawie zorganizowane pod kątem zwiedzania – część wystawy jest interaktywna i trójwymiarowa, a bogactwo eksponatów robi wrażenie. W podziemnym muzeum zobaczysz m.in. rekonstrukcję nalotu bombowego na Ustkę oraz ekspozycję mundurów i wyposażenia bunkrów.

Ustka bunkry Bluchera wejście

Bunkry Blüchera są otwarte dla zwiedzających przez cały rok, ale część wystawy znajduje się na dworze, więc nie jest to dobra opcja na deszczowe dni. Ceny biletów i godziny otwarcia atrakcji sprawdzisz na stronie internetowej.

Bunkry Blüchera moim zdaniem najlepiej zwiedzić z przewodnikiem… ale takim prawdziwym, nie audio. ;) Nie ma różnicy w cenie między tymi dwiema opcjami, jednak to pracownicy atrakcji stanowią prawdziwą kopalnię wiedzy historycznej. Aby jeszcze bardziej wczuć się w wojskową rzeczywistość, zajrzyj do kuchni polowej i spróbuj żołnierskiej grochówki. Na terenie bunkrów działa też strzelnica (dodatkowo płatna).

9. Poznaj historię Ustki w Muzeum Ziemi Usteckiej

Podczas urlopu w Ustce warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z jej historią w Muzeum Ziemi Usteckiej. Zwiedzenie muzeum będzie dobrą alternatywą w pochmurne dni, kiedy pogoda nie zachęca do plażowania. Atrakcja mieści się w replice budynku z XVIII wieku, której stylizowane wnętrza dodają uroku ekspozycjom.

Cennik, godziny otwarcia w poszczególnych miesiącach oraz aktualne wystawy czasowe sprawdzisz na stronie muzeum

Wystawa stała na temat historii miasta i dawnej stoczni mogłaby być lepiej zorganizowana, ale mimo lekkiego chaosu ciekawe eksponaty (np. poniemiecki sprzęt fotograficzny) bronią się same. Moją uwagę przykuła wystawa modeli okrętów oraz miniatura kolei. Znajduje się tam makieta z jeżdżącym pociągiem, która na pewno przypadnie do gustu także dzieciom.

10. Przejdź obrotową kładką na drugą stronę miasta

Jeśli chcesz się dostać z centrum miasta np. w okolice plaży zachodniej, to spacer po kładce obrotowej będzie nieunikniony. Rzeka Słupia przecina Ustkę niemal na pół, a w okolicy portu nie ma żadnego innego mostu. Trzeba pilnować zegarka, bo przeprawa dla pieszych jest otwierana tylko na 20 minut o pełnych godzinach, w sezonie czerwiec-sierpień od 7:00 rano do północy. Wejście na kładkę jest bezpłatne!

Ustka kładka obrotowa

Kładka sama w sobie stanowi sporą atrakcję i przyciąga turystów przez cały rok. Po pokonaniu mostu możesz z bliska obejrzeć proces obracania go o 90°, a potem… dobrze spożytkować 40 minut, zanim będziesz mógł wrócić na drugi brzeg. ;) Kiedy szliśmy kładką po zmroku, zrobiła na nas jeszcze większe wrażenie – most podświetlono, a pod naszymi nogami falowały wody Słupi. 

11. Odwiedź tajemniczy Stawek Upiorów

Nazwa może nie brzmieć zbyt zachęcająco, ale zapewniam, że Stawek Upiorów w ciągu dnia jest urokliwym miejscem. Odpoczęliśmy tu od turystycznego zgiełku i spędziliśmy czas spacerując wzdłuż brzegu stawu. Wokół panuje cisza i spokój (no, może poza pluskami żab w wodzie). Nad brzegiem jest również miejsce na ognisko, więc można śmiało organizować leniwe popołudnie nad wodą z najbliższymi.

Nad Stawek Upiorów najłatwiej dostać się ze stacji kolejowej Ustka Uroczysko. Możesz podjechać pociągiem jedną stację z Dworca Głównego w Ustce albo przespacerować się z centrum (ok. 30 min). Ze stacji kieruj się ścieżką wzdłuż torów, którą w 5 minut dotrzesz do Stawku.

Po zmroku, kiedy wyobraźnia zaczyna działać, Stawek Upiorów może wywoływać lekki dreszczyk. Z tym miejscem jest związanych wiele lokalnych legend. Wszystkie zgadzają się co do tego, że Stawek Upiorów nie ma dna i zamieszkują go różne stwory, które topią zagubionych wędrowców. Raz jest mowa o błędnych ognikach, a czasem nawet o samym diable.

12. Zobacz największy kryształ górski w Polsce w Muzeum Mineralogicznym

Nie jestem specem od minerałów, ale muszę przyznać, że zbiory Muzeum Mineralogicznego w Ustce wzbudziły moje zainteresowanie. Na niewielkiej powierzchni, w dawnym schronie przeciwlotniczym, zorganizowano wystawę kamieni szlachetnych i kolorowych minerałów. Ekspozycje cieszą oko niezależnie od wieku – myślę, że dzieciom spodobają się fantazyjne muszle wyłowione z morza oraz odlew szkieletu dinozaura.

Ustka promenada ławka

Wstęp do Muzeum Mineralogicznego w Ustce jest płatny, a bilety kupisz przy wejściu. Atrakcja jest otwarta od kwietnia do października.

Ku mojemu zaskoczeniu, w tym niepozornym miejscu znajduje się największy w Polsce kryształ górski. Muzeum Mineralogiczne jest warte uwagi, po części też ze względu na lokalizację. Chłodne, podziemne korytarze dadzą Ci wytchnienie w upalny dzień, ale sprawdzą się też w chłodne lub deszczowe dni.

13. Poznaj tajniki piekarnictwa i cukiernictwa w Muzeum Chleba

Muzeum Chleba w Ustce to, wbrew pozorom, miejsce nie tylko dla smakoszy. Warto się tam wybrać, aby przeżyć podróż w czasie i poznać kulinarną codzienność ludzi sprzed lat. To jedyne tego typu muzeum na Pomorzu, gdzie na wyciągnięcie ręki będziesz mieć unikatowe eksponaty, w tym jedną z pierwszych lodówek, niewymagającą prądu oraz XVII-wieczny stół do wyrabiania ciasta piernikowego.

Wstęp do Muzeum Chleba jest płatny, a bilety kupisz przy wejściu. Atrakcja jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 11:00-17:00.

Muzeum mieści się w samym sercu Ustki, na poddaszu uroczej kamieniczki przy ulicy Marynarki Polskiej. Klimatu dodaje fakt, że na dole znajduje się rodzinna Piekarnia Ciastkarnia Brzóska, założona w 1945 roku. Jest to miejsce z tradycją, gdzie spróbujesz aromatycznego pieczywa i wyrobów cukierniczych. W całym budynku niesie się zapach świeżego chleba, co bardzo umila zwiedzanie.

14. Skorzystaj z tężni solankowej

Tężnia solankowa to miejsce przeznaczone do odpoczynku, które polecam każdemu. Właściwości solanki pochodzącej z lokalnego źródła wpływają na naszą ogólną kondycję i wzmocnienie odporności. Ustecka tężnia mieści się w drewnianej altance na terenie Parku Stoczniowców, niedaleko kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela.

Tężnia solankowa jest czynna od 8:00 do 22:00, a do środka wejdziesz za darmo. Wnętrze przystosowano dla osób poruszających się na wózku. Warto poświęcić na nią chociaż kilkadziesiąt minut, bo aerozole świetnie działają na układ oddechowy. ;)

Tężnia działa na zasadzie wdychania solankowego aerozolu, który tworzy się na ścianach wyłożonych wiązkami tarniny. Relaks w tym miejscu to tak naprawdę kwestia siedzenia na ławce i oddychania. Ilość jodu, która dostaje się do organizmu w czasie godziny odpoczynku w tężni jest porównywalna aż do 3 dni spędzonych na plaży! Myślę, że taki przystanek to niezły pomysł na chwilową zmianę otoczenia podczas urlopu w Ustce.

15. Obejrzyj złoto północy w Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu to nadmorski klasyk, który cieszy się sporym zainteresowaniem również w Ustce. Zwiedzanie odbywa się tu z przewodnikiem, dzięki czemu dowiesz się znacznie więcej niż podczas indywidualnej wycieczki, jaką zaliczyłem w innych atrakcjach tego typu. Wystawę ciekawie zaaranżowano w kilku pomieszczeniach, m.in. jedna sala jest pełna owadów zatopionych w bursztynie.

Ceny biletów do Muzeum Bursztynu w Ustce sprawdzisz na stronie internetowej. Nie musisz kupować ich wcześniej – kasa biletowa znajduje się tuż przy wejściu.

Najmłodszych może zaciekawić pokaz pracy w warsztacie bursztynnika oraz samodzielne poszukiwanie złota północy w piaskownicy. W innej części ekspozycji dowiesz się sporo o właściwościach zdrowotnych minerału, a w sklepiku z lokalnymi wyrobami kupisz kosmetyki z bursztynem w składzie. Ciężko też oderwać oczy od misternie wykonanej biżuterii oraz rzeźb.

16. Odwiedź oddział Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Ustce

Jeśli lubisz obcować ze sztuką, to Centrum Aktywności Twórczej – Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej jest miejscem dla Ciebie. Centrum ulokowano w odrestaurowanym budynku starego spichlerza na zboże, niedaleko placyku Zaułek Kapitański. Główny oddział Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej znajduje się w Słupsku (warto zajrzeć przy okazji zwiedzania miasta).

Oferta Centrum Aktywności Twórczej w Ustce jest różnorodna i dostosowana do miłośników sztuki w każdym wieku. Informacje o godzinach otwarcia galerii i aktualnych wystawach, warsztatach i spotkaniach autorskich sprawdzisz na stronie Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.

Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie Ustki. Galeria to nie tylko zbiór wystaw i miejsce wernisaży, ale szeroko rozumiana przestrzeń artystyczna i kreatywna. W Centrum Aktywności Twórczej będziesz mógł wziąć udział w warsztatach artystycznych, spotkaniach z twórcami i obejrzeć wystawy czasowe. Galeria w sezonie organizuje także ciekawe zajęcia plenerowe, które pozwolą dzieciom puścić wodze fantazji i spędzić trochę czasu ze sztuką.

17. Zobacz wnętrze kościoła Najświętszego Zbawiciela

Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Ustce znajdziesz w środku miasta, 2 minuty spacerem od Parku Stoczniowców i tężni solankowej. W XIX wieku znajdował się jednak poza granicami Ustki. Świątynia, wzniesiona na wydmie za miastem, zastąpiła kościółek, który niegdyś stał na terenie Starej Osady Rybackiej przy Zaułku Kapitańskim.

Neogotycka budowla z zewnątrz imponuje strzelistą wieżą, ale wnętrze urządzono raczej skromnie. Ciekawostką są zabytkowe obrazy i XVII-wieczny krucyfiks oraz organy, które zbudowano w znanej manufakturze Völknerów pod koniec XIX wieku. Ta niemiecka rodzina zaopatrzyła w organy wiele pomorskich świątyń. Do dziś zachowało się niewiele z oryginalnych instrumentów, a organy w Ustce uznaje się za jedne z najlepszych, jakie Völknerowie kiedykolwiek stworzyli. 

Co warto zobaczyć w okolicy?

Niedaleko Ustki znajdziesz jeszcze kilka miejsc równie wartych uwagi. Nie musisz się ograniczać do jednego miasta – w końcu urlop nad Morzem Bałtyckim to świetna okazja do okolicznych wycieczek. Poniżej znajdziesz moje propozycje atrakcji w okolicy Ustki, które warto odwiedzić.

Słowiński Park Narodowy

Spore wrażenie zrobiła na mnie unikatowa przyroda Słowińskiego Parku Narodowego, który rozciąga się od granic Łeby (nieco ponad godzinę drogi samochodem z Ustki) aż po Jezioro Gardno. Najlepiej wspominam spacer po największych w Europie ruchomych wydmach, z Łącką Górą na czele, oraz wycieczkę do Zatopionego Lasu nad samym brzegiem Bałtyku.

Ustka wydma Łącka

Wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego jest płatny – bilety kupisz online albo w kasach przy wejściu na jego teren. Cennik wstępu oraz opłat na konkretnych parkingach sprawdzisz na stronie internetowej.

Są to pozostałości prehistorycznej puszczy, które wyłoniły się ze sztormowych fal w 2016 roku. Warte odwiedzenia jest również Wielkie Bagno obok Jeziora Łebsko, gdzie przy pomocy lornetki będziesz mógł podglądać żurawie w naturalnym środowisku.

Słupsk

Słupsk, czyli dawna siedziba książąt pomorskich, to jedno z tych miast, w których bogata historia i zabytki wybijają się na pierwszy plan. Z Ustki dotrzesz tu samochodem w ok. 30 minut. Obowiązkowym punktem wycieczki po Słupsku jest odwiedzenie tajemniczej Baszty Czarownic oraz wizyta w Muzeum Pomorza Środkowego, gdzie zobaczysz największą na świecie wystawę dzieł Witkacego.

Klimat miasta najlepiej poczuć podczas spaceru po centrum śladem licznych słupskich murali. Miłośnikom jedzenia polecam wstąpić na obiad do najstarszej polskiej pizzerii Poranek, niedaleko dworca PKP. ;)

Orzechowo 

Polskie wybrzeże może nie jest typowo klifowe, ale m.in. w Orzechowie można podziwiać tę efektowną formę terenu. Jest to niewielka miejscowość, oddalona od Ustki o 10 minut jazdy samochodem, która może się poszczycić skarpami wysokimi na ponad 20 metrów. Strome klify tworzą unikatowy w skali Pomorza krajobraz – wąską plażę, całkowicie zalewaną wodą podczas sztormów, a za nią potężną skalną ścianę.

Ustka dziewczyna plaża pień

Klify wyglądają zjawiskowo – są poprzetykane ogromnymi korzeniami drzew, spomiędzy których do Bałtyku spływa rzeka Orzechowa. Będąc na szczycie, polecam Ci udać się w głąb lasu, gdzie znajduje się 48-metrowa wieża obserwacyjna nadleśnictwa Ustka. Z góry roztacza się widok na morze, a porywista bryza aż szumi w uszach. 

Dolina Charlotty

Dolina Charlotty to rozległy kompleks rekreacyjno-rozrywkowy, który podbije serca zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i wakacyjnych leniuchów. Z Ustki dotrzesz tam samochodem w około 20 minut. Poza hotelem i domkami letniskowymi, w Dolinie Charlotty jest kilka ciekawych atrakcji. Na 120 ha funkcjonuje m.in. zoo, wodne safari, centrum SPA i wellness oraz szkółka jeździecka, a na jeziorach szaleją miłośnicy sportów wodnych i wędkarze. Zabranie tam dzieci będzie dobrym sposobem na zapewnienie im dnia pełnego wrażeń.

Jezioro Gardno

Wycieczka nad Jezioro Gardno to dobra alternatywa dla kąpieli w Morzu Bałtyckim, szczególnie jeśli nie jesteś fanem wody o temperaturze poniżej 20°C. Gardno to drugie co do wielkości jezioro przybrzeżne w Polsce, na którym w sezonie popularnością cieszą się sporty wodne.

Miłośnicy żeglarstwa czy windsurfingu będą mogli skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, np. SurfCamp Gardno w Retowie (ok. 30 min samochodem z Ustki). Jezioro Gardno leży w granicach Słowińskiego Parku Narodowego, dlatego zachęcam Cię też do spaceru po okolicznych lasach.

Latarnia Czołpino

Latarnia Czołpino góruje nad lasami w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Leży w odległości 1 km od wybrzeża – z dala od miejscowości, dlatego panuje tam spokój. Wieża ma ok. 25 metrów wysokości, a ze szczytu będziesz mieć dobry widok na ruchome wydmy, w tym najwyższą z nich Łącką Górę.

Bezpośrednio z Ustki do Czołpina dotrzesz autobusami PKS Słupsk. Przystanek znajduje się niedaleko wejścia na szlak do latarni. Połączeń szukaj na e-podróżnik.pl

Jeśli wybierzesz się na wycieczkę samochodem (z centrum Ustki to ok. 40 minut drogi), to polecam Ci zostawić go na płatnym parkingu Czołpino Leśny. Do latarni doprowadzi Cię kilometr niebieskiego szlaku – wiedzie lekko pod górę, ale na trasie są szerokie drewniane stopnie, więc idzie się przyjemnie. 

Zwiedzanie atrakcji – wskazówki i informacje praktyczne

Wiesz już wszystko o atrakcjach w Ustce i okolicy, teraz pora na kilka praktycznych porad. Poniżej znajdziesz wskazówki, które przyszły mi do głowy podczas mojego urlopu w Ustce.

  • uważaj na Strefę Płatnego Parkowania – jeśli podróżujesz samochodem to pamiętaj, że od 15 czerwca do 15 września w Ustce obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania. Spis ulic objętych strefą oraz stawki za postój sprawdzisz na oficjalnej stronie miasta. Dobrą wiadomością jest to, że w Ustce działają trzy bezpłatne parkingi miejskie – na ul. Słupskiej, Portowej oraz Rybackiej (w sezonie może być tłok, ale warto spróbować).
  • skorzystaj z kulturalnego życia Ustki – miasto to świetne miejsce na wakacyjne eksperymenty i spędzanie czasu w niekonwencjonalny sposób. Maraton Zumby na promenadzie nadmorskiej? A może plażowy maraton filmowy? Kalendarz kulturalny miasta w sezonie letnim jest napięty, więc na pewno znajdziesz dla siebie coś interesującego.
  • kup karnet uzdrowiskowy i korzystaj ze zniżek – po uiszczeniu opłaty uzdrowiskowej w Ustce, polecam Ci zaopatrzyć się w tzw. karnet uzdrowiskowy. Karnet upoważnia do zniżek, m.in w niektórych restauracjach i usteckich atrakcjach. Dowód uiszczenia opłaty uzdrowiskowej gwarantuje m.in. darmowe poruszanie się komunikacją miejską. Listę zniżek oraz informacje dotyczące opłaty sprawdzisz na stronie internetowej miasta.

Gdzie spać w Ustce?

Baza noclegowa w Ustce oferuje noclegi o zróżnicowanym standardzie i zakresie cenowym, więc bez problemu znajdziesz coś, co odpowiada Twoim potrzebom. Oczywiście im dalej od wybrzeża, tym taniej, ale nawet wzdłuż kanału portowego da się znaleźć pensjonaty w przystępnej cenie. Większe resorty znajdują się na wschodnim brzegu Słupi, z dala od centrum (za Parkiem Zdrojowym).

Wzdłuż równoległej do wybrzeża ulicy Wczasowej znajdziesz m.in. Hotel Royal Baltic Luxury Boutique oraz Hotel Jantar. Przy bulwarze Portowym także jest kilka hoteli, ale przede wszystkim wiele nowoczesnych apartamentów. Mniejsze pensjonaty są rozrzucone po całej Ustce, dlatego warto szukać noclegu z wyprzedzeniem, zanim obiekty blisko plaży będą wyprzedane.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Ustce?

W Ustce nie brakuje dobrych restauracji i klimatycznych kawiarni, ale wybrałem dla Ciebie te, które wyróżniają się na usteckiej scenie kulinarnej. Większość z nich znajduje się na ulicy Marynarki Polskiej.

  • Pod Rybką – smażalnia tuż nad kanałem portowym. W ofercie ryba z frytkami, czyli nadmorski klasyk. Jest możliwość wyboru gramatury, ceny są niewysokie, a ryba w chrupiącej panierce dobrej jakości.
  • Restauracja Syrenka –  kultowy ustecki lokal, który swego czasu przeżył „Kuchenne Rewolucje”. Wystrój jest bardzo przytulny, a jedzenie smaczne, w przystępnych cenach. Warto spróbować oryginalnych placków ziemniaczanych z łososiem.
  • Restauracja 7-Niebo – świetna restauracja w Hotelu Rejs niedaleko Muzeum Chleba, gdzie potrawy zachwycają smakiem i wyglądem. W menu znajdziesz aromatyczną zupę rakową i ryby pod każdą możliwą postacią. 
  • Cafe Mistral – kawiarnia w uroczej, odrestaurowanej chacie, gdzie wypijesz pyszną kawę i spróbujesz unikatowych smakołyków. Na miejscu wyrabiane są lokalne usteckie krówki (świetne na prezent!), można też zakupić bezglutenowe żelki.
  • Palarnia Kawy Jabłonowscy – popularna kawiarnia niedaleko Zaułka Kapitańskiego, w której serwują jedną z lepszych kaw w mieście. Właściciele to pasjonaci, a ziarna sprowadzają z Ameryki Łacińskiej i Etiopii. Parująca filiżanka mocnej kawy u Jabłonowskich to coś, czego trzeba spróbować w Ustce.
  • Galeria Winiarnia Herbaciarnia – przytulna miejscówka z artystyczną duszą. Wybór herbat ogromny, a właścicielka z uśmiechem służy fachową radą. Miejsce, do którego się wraca, aby spróbować nowych smaków.

Jak dojechać do Ustki?

Do Ustki bez problemu dotrzesz pociągiem ze Słupska oraz innych większych miast (również poza sezonem). W sezonie letnim kursuje specjalny pociąg ze Słupska, odjeżdżający co godzinę oraz pociągi dalekobieżne Intercity, m.in. z Warszawy (przez Trójmiasto) i Krakowa (przez Katowice, Wrocław i Poznań). Ustka i Słupsk tworzą razem tzw. Dwumiasto, dlatego są dobrze skomunikowane – w mieście regularnie zatrzymują się autobusy PKS Słupsk.

Główna stacja kolejowa w Ustce (nazwana po prostu “Ustka”) znajduje się 6 minut spacerem od Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela, ale pociągi ze Słupska zatrzymują się również na stacji Ustka Uroczysko po drugiej stronie rzeki. Stamtąd w 5 minut dojdziesz do Stawku Upiorów.

Rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera. Połączeń autobusowych szukaj na e-podroznik.pl.

Obok dworca kolejowego działa również dworzec PKS, gdzie zatrzymują się autobusy różnych przewoźników z dużych miast, m.in. z Wrocławia, Olsztyna i Warszawy. My ruszyliśmy w podróż samochodem, co pozwoliło nam we własnym tempie zwiedzić inne nadbałtyckie miasta. Nie mieliśmy najmniejszego problemu z dotarciem do Ustki – przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 203 z Koszalina oraz droga krajowa nr 21. 

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Ustka i jej najbliższa okolica nie mają już przed Tobą tajemnic. Zwiedzając zabytki miasta i spacerując w pobliżu urokliwego portu, poczujesz jedyny w swoim rodzaju nadbałtycki klimat. Na własną rękę odkryj mieszankę natury z ustecką historią, a mój przewodnik potraktuj jako inspirację podczas zwiedzania. Życzę Ci udanych wakacji w Ustce!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze