Tani wynajem auta w Bułgarii: 9 rzeczy, które musisz wiedzieć

Aktualizacja: 6 października 2024 r.

Wynajem auta w Bułgarii to dobry pomysł, jeśli lubisz swobodę i wygodę w trakcie podróży. Auto pozwala zobaczyć znacznie więcej ciekawych miejsc w krótszym czasie niż jeżdżąć tam autobusami albo z wycieczkami – ma to duże znaczenie, jeśli urlop nie jest bardzo długi. Z doświadczenia wiem, że wynajem auta to nic skomplikowanego. Opisałem tu wszystko, co mussz wiedzieć przed wypożyczeniam auta w Bułgarii. 

Wynajem auta to wcale nie są duże duże koszta – wybierając odpowiednie oferty i podróżując w więcej niż jedną osobę, może to wyjść taniej niż komunikacja publiczna. Dodatkowo, gdy wynajmiesz auto już na lotnisku, zaoszczędzisz czas i koszty związane z dojazdem do hotelu.

Ja korzystam od kilku lat z wypożyczalni, która zapewniała nam już auta w Gruzji, Czarnogórze, Albanii, na Krecie i na Maderze. Niżej lista najtańszych dostępnych samochodów – wpisz swój termin i sprawdź, jakie są koszty wynajmu.

1. Jak znaleźć dobrą i tanią wypożyczalnię aut w Bułgarii?

Szukając samochodu przez internet, natrafisz na konkretne wypożyczalnie lub multiwyszukiwarki, na których znajdziesz zbiór ofert z różnych portali. Na początku mojej przygody z wynajmem aut w trakcie podróży próbowałem różnych opcji i to właśnie ta druga stała się moją ulubioną.

Na stronach takich jak localrent.com jesteś masz do wyboru zdecydowanie więcej modeli, a także możesz z łatwością wyszukać najbardziej korzystną cenowo ofertę. Wypożyczalnie są też luźniejsze – czuć mniejszą presję. Nie musisz męczyć się z porównywaniem cen pomiędzy stronami – multiwyszukiwarka znajduje najlepszą opcję za Ciebie. Musisz tylko wpisać miejsce odbioru i datę wyjazdu.

Wynajmowałem już auto w kilkunastu miejscach, m.in. w Albanii, Gruzji, Czarnogórze, na Krecie czy w Portugalii i nigdy nie spotkały mnie żadne nieprzyjemności przy korzystaniu z localrent.com. Odbiór oraz oddanie auta zawsze przebiegały w sprawny sposób, a kwestie formalne i finansowe nie były skomplikowane, dlatego z doświadczenia polecam Ci również skorzystać z tego portalu.  

2. Jakie auta sprawdzą się w Bułgarii? Czy potrzebujesz napędu 4×4?

Model samochodu, który najlepiej sprawdzi się podczas Twojej podróży do Bułgarii zależy od tego, co planujesz zwiedzać. Jest to kraj o zróżnicowanym terenie – jeśli twój wyjazd skupia się na górskich rejonach, zdecydowanie wybierz auto z napędem 4×4. Strome podjazdy i kamieniste drogi są wyzwaniem dla standardowych modeli, które mogą sobie nie poradzić w trudnych warunkach. Kręte drogi i zmienne warunki pogodowe nie będą problemem dla aut jak Nissan Quashqai i innych SUVów

Jeżeli wybierasz się na zwiedzanie bułgarskich miasteczek lub stolicy tego kraju, wybierz mniejszy i kompaktowy samochód. Oszczędzi Ci to nerwów związanych z przeciskaniem się w wąskich uliczkach i szukaniem miejsca parkingowego w popularnych lokalizacjach. W podróży w 2-3 osoby polecam Ci wybrać Fiata 500, a dla większej grupy Toyotę Yaris, ze względu na przestronniejszą przestrzeń. 

Podróżując wzdłuż słonecznego wybrzeża Morza Czarnego, pamiętaj o wyborze samochodu z klimatyzacją – latem temperatury mogą być naprawdę wysokie. W Bułgarii większość aut to nadal modele z manualną skrzynią biegów, która w zupełności wystarczy Ci w trakcie podróży. Automat może się przydać na bardziej wymagających górskich trasach. 

3. Ile kosztuje wynajem auta w Bułgarii?

Ceny wynajmu auta zmieniają się dynamicznie, m.in. w zależności od sezonu. W Bułgarii najem będzie najdroższy od czerwca do września. Ceny są też zdecydowanie wyższe, jeśli zdecydujesz się zarezerwować samochód na ostatnią chwilę – to sprawa, w której nie warto czekać na ofertę last minute ;)

Polecam Ci zacząć szukać ofert i zdecydować się na konkretny model nawet na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem. W ten sposób zagwarantujesz sobie szerszy wybór modeli oraz niższą cenę. Jeśli masz mniej czasu – rezerwuj od razu jak wpadnie Ci w oko jakaś ciekawa oferta.

Podróżowanie większą grupą to także sposób na tani wynajem samochodu w Bułgarii. Koszta wynajmu i paliwa po rozłożeniu na wszystkich pasażerów mogą okazać się niższe lub porównywalne do cen transportu publicznego, a wygoda podróżowania własnym środka komunikacji jest nieporównywalnie większa. 

Niżej masz też porównanie ofert wynajmu w TakeCars.com, z której również zdarza mi się korzystać za granicą. Sprawdź, która wypożyczalnia oferuje lepszą cenę i wybierz samochód.

4. Jak możesz wynająć samochód bez kaucji?

Wpłata kaucji przy wynajmie auta jest standardową praktyką powszechną w większości miejsc, które odwiedziłem. Stanowi zabezpieczenie dla właściciela samochodu przed wszelkimi zniszczeniami i stratami, które może spowodować klient. Koszty kaucji nie są duże – zwykle stanowią pewien procent od kwoty wynajmu samochodu.

Pieniądze są zatrzymywane w gotówce lub zostają zablokowane na karcie kredytowej. Jeśli zwrot auta przebiegnie bezproblemowo, Twój depozyt zostanie zwrócony od razu w gotówce lub poczekasz od 7 do 14 dni na zwrot na karcie

Dla osób podróżujących niskobudżetowo lub z ograniczonymi zasobami, takie zamrożenie pieniędzy może jednak okazać się uciążliwe i spowodować dodatkowy stres związany z wyjazdem. Żeby wynająć auto bez konieczności wpłacania kaucji w Bułgarii, wybierz wypożyczalnię, która oferuje takie możliwości.

Przeglądając auta, wybierz na górze opcję “no deposit” – wtedy na liście zostaną tylko samochody bez wymaganej kaucji

Za pomocą filtrów możesz wyszukać oferty, w których nie jest wymagany depozyt (“no deposit”). Jest ich zdecydowanie mniej, niż standardowych ofert z koniecznością wpłacenia kaucji, ale dobrze wiedzieć o istnieniu takiej opcji. Wtedy Twoje jedyne koszty to przedpłata przy rezerwacji danego samochodu oraz opłacenie pozostałości kwoty przy odbiorze auta. 

5. Jak wygląda procedura wypożyczenia auta w Bułgarii?  

Procedura wypożyczenia samochodu w Bułgarii, podobnie jak w innych europejskich krajach, jest bardzo prosta. Poradzisz sobie, nawet jeśli nie masz doświadczenia w tym obszarze. Proces można opisać w kilku prostych krokach:

  • wybierz model, który Cię interesuje – najlepiej za pośrednictwem wyszukiwarki agregującej oferty kilkunastu wypożyczalni (np. localrent.com albo TakeCars.com)
  • zarezerwuj samochód i wpłać przedpłatę w wysokości 15-20% całkowitego kosztu najmu,
  • sprawdź skrzynkę mailową – tam znajdziesz wszystkie instrukcje dotyczące dalszego postępowania, np. miejsce odbioru auta (zwykle jest to lotnisko) i dokumenty potrzebne do spisania umowy,
  • kiedy spotkasz się z pracownikiem wypożyczalni, podpisz wymagane dokumenty, zapłać resztę kwoty i gotowe – możesz odkrywać piękno Bułgarii na własną rękę.

Jeżeli nie chcesz wynajmować auta na cały pobyt, wypożycz go na część wakacji. Zrób to od razu po przylocie lub przed wylotem, żeby zniwelować koszty transportu z lotniska do hotelu lub odwrotnie. Przy odbiorze auta zwróć uwagę na potencjalne uszkodzenia i powiadom o nich pracownika wypożyczalni – unikniesz w ten sposób kosztów naprawy usterek, których nie wyrządziłeś.

6. Jakie dokumentów potrzebujesz do wynajmu? Czy wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?

Do wynajmu samochodu potrzebujesz oczywiście prawa jazdy. W Bułgarii honorowane jest polskie prawo jazdy, więc nie musisz wyrabiać dodatkowego dokumentu. Międzynarodowe prawo jazdy jest jednak dodatkowym zabezpieczeniem w razie zgubienia jego polskiej wersji, dlatego uważam, że warto się w nie zaopatrzyć przed jakąkolwiek podróżą, na której planujesz jazdę samochodem. 

Poza prawem jazdy potrzebujesz też dokumentu tożsamości, takiego jak dowód osobisty lub paszport, na podstawie którego zostaną wypełnione Twoje dane podczas spisywania umowy. Upewnij się też, czy posiadasz kartę kredytową. Będzie Ci ona potrzebna do zapłacenia ewentualnej kaucji – karty debetowe zwykle nie są akceptowane. Ewentualnie depozyt możesz też opłacić gotówką, jeżeli dana wypożyczalnia na to zezwala. 

7. Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie wynajmu samochodu? 

Podczas zagranicznych podróży nie zawsze wykupuję dodatkowe ubezpieczenie wynajmowanego samochodu. Jest to jednak dobra opcja, szczególnie dla osób wypożyczających auto pierwszy raz i mających obawy co do wyrządzenia zniszczeń i kierowania na zagranicznych drogach. 

Podczas rezerwacji auta w cenie jest zazwyczaj podstawowe ubezpieczenie TPL, które zabezpiecza przed uszkodzeniem innych pojazdów, ale nie naszego. Możesz też wybrać dodatkowe warianty, np. CDW, które ubezpiecza przed większością uszkodzeń auta, także w czasie kolizji (w zapisie umowy wymienione są wyjątki, które uwzględnia dana wypożyczalnia lub ubezpieczyciel, np. uszkodzenia od szkła), TP, czyli ubezpieczenie od kradzieży lub OC ubezpieczające przed odpowiedzialnością cywilną.

Na localrent.com możesz też wybrać opcję pełnego ubezpieczenia “Full Coverage”, która chroni przed wszelkimi uszkodzeniami pojazdu oraz zwalnia Cię z obowiązku płacenia kaucji. Wybór jest szeroki i zależy od Ciebie i Twoich personalnych preferencji. 

8. Jak jeździ się samochodem po Bułgarii? Czy na drogach jest bezpiecznie?

Styl jazdy w Bułgariii zdecydowanie różni się od tego znanego nam z Polski. Kierowcy mogą poruszać się dość dynamicznie i agresywnie – przygotuj się na sporą ilość klaksonów czy wyprzedzania pojazdów na niewskazanych do tego odcinkach drogi. Znaki drogowe i ograniczenia prędkości w większości pokrywają się z polskimi, jednak niektóre mogą być zapisane bułgarskim alfabetem. Warto więc zapoznać się z ich znaczeniami, aby nie przypłacić mandatem za niewiedzę. 

Bułgaria ulica samochody wynajem auta

Kary za przekroczenie prędkości lub parkowanie na zakazie są wysokie – zdecydowanie lepiej przeznaczyć nasz wakacyjny budżet na przyjemniejsze atrakcje. W większych miastach (np. Sofia) i popularnych lokalizacjach parkingi są zwykle płatne, a w sezonie może być ciężko o znalezienie miejsca postojowego. Lepiej więc rozpocząć nasze zwiedzanie z samego rana i uzbroić się w cierpliwość. 

Jeżeli masz zamiar pokonywać dłuższe trasy i przejeżdżać przez autostrady, pamiętaj o opłatach i winietach, które możesz nabyć nawet na stacji benzynowej. Stacje znajdują się wzdłuż większości popularnych odcinków i znajdziesz wśród nich marki znane również z Polski, takie jak Shell. W górskich lub wiejskich okolicach może być ciężko o zatankowanie, a stan dróg często pozostawia wiele do życzenia – miej to na uwadze, planując swoją podróż i wybierając model auta. 

9. Jakie miejsca warto zobaczyć podróżując autem po Bułgarii?

Lądując w stolicy Bułgarii, warto wynająć samochód na lotnisku i stamtąd udać się na zwiedzanie tego zabytkowego miasta. Sofia charakteryzuje się oryginalną architekturą, zdecydowanie odbiegającą od polskich miast. Zobaczysz tam np. jedną z najstarszych cerkwi prawosławnych na świecie lub najstarszy budynek w Sofii – Rotundę św. Jerzego. Jest to świetna opcja dla fanów historii, którzy chcą lepiej poznać bułgarskie dziedzictwo kulturowe. 

Jeżeli wybierasz się w góry, warto zahaczyć o Monastyr Rylski, czyli klasztor znajdujący się w górach Riła. Został on wpisany na listę UNESCO i jest najbardziej wiekowym, jak i największym tego typu budynkiem w Bułgarii. Fanom górskiej wspinaczki i malowniczych widoków polecam też Siedem Jezior Rilskich.

Pieszą wędrówkę możesz rozpocząć po zostawieniu samochód na parkingu. 
Bułgaria słynie też z dostępu do Morza Czarnego i pięknego wybrzeża. Możesz wybrać się na przejażdżkę i odhaczyć najpopularniejsze plaże oraz zobaczyć imprezowe Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg.

Bułgarskie plaże są piaszczyste, a woda czysta i ciepła, co daje świetne warunki na letni relaks. Wybrzeże to najbardziej tętniąca życiem część tego kraju, więc podczas pobytu tutaj nie zabraknie Ci rozrywek, a także dobrych hoteli i restauracji czy barów.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze