Polacy coraz intensywniej odkrywają piękno kraju naszych południowych sąsiadów. Czechy są wprost na wyciągnięcie ręki, oferując zróżnicowany, malowniczy krajobraz na łonie natury i pełne życia, kuszące nienachalną urodą miasta i miasteczka. Wolny weekend można przeznaczyć na zwiedzanie dwóch miast czeskiego południa – Czeskich Budziejowic i Pilzna. Sprawdź, co warto zobaczyć w tych dwóch miastach.
Pomysł odwiedzenia Pilzna, gdzie powstaje znany na całym świecie browar Pilsner Urquell i Czeskich Budziejowic, upragnionego celu podróży wojaka Szwejka, kiełkował już od kilku lat. W końcu
Pilzno – co warto zobaczyć w mieście w ciągu jednego dnia?
Jeden dzień w zupełności wystarczy na zobaczenie kilku najciekawszych miejsc w Pilźnie. Miasto, zamieszkiwane przez trochę ponad 160 000 mieszkańców, łatwo przejść spacerowym tempem w kilka godzin.
Główne atrakcje skupione są w rejonie Rynku, a droga do niego z dworca kolejowego prowadzi obok pilzneńskiego browaru.
Wiedziałeś, że w południowych Morawach istnieje miasteczko, w którym aż trzy atrakcje znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO? Sprawdź mój przewodnik po Třebíč.
Jeśli planujesz nocleg w Pilźnie, polecam rezerwację w którymś z tych punktów:
- Hotel Plzeň – nowoczesny hotel w ścisłym centrum miasta. Standard znany z hoteli w zachodniej Europie. Biorąc pod uwagę, że noclegi w Pilźnie nie nalezą do najtańszych, ten hotel jest jedną z najbardziej opłacalnych opcji.
- Hotel Roudna – obiekt położony kilka minut spacerem na północ od Rynku. Wysoki standard, nowoczesne pokoje.
1. Poznaj historię jasnego piwa z Pilzna w browarze Plzeňský Prazdroj
Pilzno nierozłącznie wiąże się z bogatą historią piwa, a pilzneński browar to najchętniej odwiedzana atrakcja turystyczna miasta. Historia browaru Plzeňský Prazdroj sięga aż 1842 r., kiedy to uwarzono podobno pierwszego na świecie lagera.
Nie trzeba być namiętnym piwoszem żeby wiedzieć, że współcześnie półki sklepowe uginają się pod jasnym pilsem. A wszystko zaczęło się właśnie na południu Czech, w Pilznie, pod nadzorem bawarskiego piwowara Josefa Grolla.
Bogata historia czeskiego piwowarstwa i tradycja, którą aż czuć w przeznaczonej do zwiedzania części browaru to jedna strona medalu. Po drugiej jest mocno już komercyjny charakter produkcji i dość smutny epizod z warzeniem Pilsnera na rynek polski na licencji, poza macierzystym browarem w Pilźnie.
Do browaru prowadzi okazała, zdobiona brama, która dodaje kompleksowi budynków powagi. Nie zdecydowałem się na zwiedzanie browaru ze zorganizowaną wycieczką. Kolejki chętnych do zwiedzania były na tyle długie, a ekspozycja na tyle powtarzalna, że wolałem lepiej wykorzystać ten czas. Jeśli nie byliście nigdy w browarze, to poznanie krok po kroku procesu ważenia piwa będzie interesujące.
Ja poświęciłem zaoszczędzone minuty na sprawdzenie, jak smakuje Pilsner wypity w pilzneńskim pubie, pełnym papierosowego dymu i podchmielonych Czechów. Wydaje mi się, że byłem dzięki temu trochę szczęśliwszy od tłumów okupujących kasę biletową browaru. Albo Pilzno z piwem, albo wcale!
2. Wejdź na wieżę katedry św. Bartłomieja i podziwiaj piękne widoki
Rynek w Pilźnie jest wyremontowany i dobrze utrzymany, a w czasach średniowiecznych należał podobno do największych w Europie.
W jego centralnym punkcie stoi monumentalna jak na miejscowe warunki katedra św. Bartłomieja. Warto wdrapać się na taras widokowy znajdujący się na wieży kościoła. Do pokonania będą niestety dziesiątki schodów, momentami idące na tyle pionowo, że bardziej przypominały drabinę.
Za około dziesięciominutowe, dość męczące wspinanie się na wysokość ponad 60 metrów będziemy musieli zapłacić symboliczne 50 czeskich koron.
Widok na historyczną zabudowę centrum miasta i przemysłowe przedmieścia jest ciekawy i warty schodowej przebieżki. Kościelna wieża, która osiąga 102 metry wysokości, jeszcze do 1981 r. była najwyższą budowlą Czech.
Aktualnie ten tytuł straciła, choć najwyższa czeska budowla – AZ Tower w Brnie, jest raptem 9 metrów wyższa. Pilzno ze swoim kościołem św. Bartłomieja może się szczycić posiadaniem najwyższej świątyni w całym kraju. Zwiedzający chwalą sobie również wnętrza kościoła zbudowanego w stylu gotyckim pod koniec XIII w.
Z punktu widokowego rozpościera się widok na barwne kamieniczki okalające pilzneński rynek. Dostrzec można również architektoniczną i sakralną atrakcję miasta – Wielką Synagogę. Schodząc po schodach wieży warto rzucić okiem na dzwon Maria.
3. Zwróć uwagę na Wielką Synagogę i fotogeniczną architekturę miasta
Pilzno nie może się pochwalić atrakcjami z pierwszych stron przewodników po Europie. Poza przemysłem turystycznym związanym z lokalnym browarem i estetyczną zabudową Starego Miasta, charakterystycznym i rozpoznawalnym punktem miasta jest Wielka Synagoga.
I tu pada kolejny sakralny rekord związany z Pilznem. Synagoga jest kolejno: największą taką świątynią w Czechach, drugą w Europie i trzecią na świecie. Charakterystyczne dla budowli dwie czerwone wieże, zwieńczone cebulastymi dachami, pierwotnie miały być znacznie wyższe.
Planowano, że osiągną nawet 60 metrów, jednak bliskość kościoła św. Bartłomieja spowodowała, że wykonano je jako znacznie niższe. Powód prozaiczny – nie chciało tworzyć konkurencji dla katolickiej świątyni.
Obiekt współcześnie stracił na znaczeniu jako miejsce kultu. Utrzymano wyłącznie niewielką salę modlitewną, z której korzysta lokalna społeczność żydowska. Wnętrza synagogi służą przede wszystkim jako sala koncertowa.
Czeskie Budziejowice – co warto zobaczyć w mieście w jeden dzień?
Czeskie Budziejowice to stolica kraju południowoczeskiego, lokalne centrum kulturalne i gospodarcze. Miasto zamieszkuje niespełna 100 tysięcy osób i słynie, a jakże, z browaru Budweiser Budvar.
Jeśli czytałeś “Przygody wojaka Szwejka“, to na pewno pamiętacie, że tytułowy bohater jechał koleją właśnie do Czeskich Budziejowic. Lektura tej właśnie książki zmobilizowała mnie do wyjazdu na południe Czech.
Jeśli planujesz zostać w Czeskich Budziejowicach na noc, sprawdź poniższe propozycje noclegów:
- Cuba Bar & Hostel – świetna lokalizacja między dworcem kolejowym i centrum miasta. Standard hotelowy, pokoje czyste i nowocześnie urządzone.
- U Tří hrušek Suites & Apartments – obiekt w samym sercu miasta, minutę od miejskiego rynku. Wnętrze urządzone ciekawie – dużo drewna i jasnych kolorów.
- Ubytovna u nádraži – tanie miejsce na spędzenie nocy, standard akademika/hotelu pracowniczego, ale pokoje schludne i czyste. Spędziłem tam noc i nie miałem żadnych zastrzeżeń.
1. Zobacz jeden z największych rynków w Europie
Rynek Przemysła Ottokara II, czyli centralny plac Czeskich Budziejowic jest rzeczywiście spory. Patron rynku nadał osadzie prawa miejskie już w XIII w., czym zasłużył sobie na uhonorowanie w tak ważnym dla miasta miejscu.
Plac okalają niskie, barwne kamieniczki, w których podcieniach znajdziemy wiele barów i restauracji. Nie brakuje tu oczywiście miejsc, w których można spróbować słynnego Budweisera.
Łukowe podcienie są bardzo charakterystycznym elementem tutejszej architektury. Budziejowicki rynek nosi tytuł największego w Czechach. W przybliżeniu kwadratowy plac o boku długości 133 metrów ma powierzchnię aż 1,7 ha.
Jednym z ciekawszych budynków jest ratusz miejski wybudowany w latach 1727 – 1730. W centralnym punkcie rynku znajduje się fontanna Samsona. Uznaje się ją za jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Oczywiście zaraz po browarze.
Jeśli zapragniemy popatrzenie na Czeskie Budziejowice z góry, możemy skusić się na odwiedzenie tarasu widokowego na Czarnej Wieży.
Obiekt znajduje się w okolicy rynku, a dzięki swojej wysokości przekraczającej 70 metrów łatwo rzuca się w oczy. Dawniej wieżę wykorzystywano jako punkt obserwacyjny. Poza znaczeniem architektonicznym miała więc również istotne zastosowanie obronne.
2. Skorzystaj z położenia miasta w widłach rzek Malše i Wełtawy
Czeskie Budziejowice są dobrym wyborem przede wszystkim dla tych, którzy cenią sobie powolne i mało intensywne zwiedzanie.
Znaczących atrakcji turystycznych, o których mówi cały świat, z pewnością tu nie znajdziemy. Konkurencja ze strony sąsiadującego z miastem, wpisanego na listę UNESCO Českiego Krumlova, jest zbyt duża.
Czeskie Budziejowice położone są w widłach dwóch rzek – Malše i Wełtawy. Stare miasto pozostaje w ich objęciach, a bliskość rzek dobrze wpływa na malowniczość krajobrazu.
Szczególnie polecam spacer nabrzeżem Zátkovo, zaczynając od mostu w ciągu ulicy Lidicka. Zobaczymy dzięki temu budynek budziejowickiego teatru i rejonowego sądu.
Na wysokości planetarium, Malše wpada do Wełtawy. Przy jednym z zakol rzeki znajduje się niewielka wieża zamkowa o intrygującej nazwie “Żelazna dama”. Na obiad można wpaść do restauracji Staré časy z widokiem na rzekę.
Jak dotrzeć na południe Czech? Ile to kosztuje?
Jeśli w podróż chcesz zaangażować samochód, to nasze planowanie można ograniczyć do włączenia nawigacji i dobrego naładowania telefonu. Mieszkając na południu Polski niekoniecznie musisz jednak to auto angażować. Wystarczy rozejrzeć się, czy w Waszym rejonie kursują pociągi, którymi możecie przekroczyć polsko-czeską granicę.
Pilzno i Czeskie Budziejowice są bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju. Do tych dwóch stolic czeskich krajów, czyli jednostek administracyjnych odpowiadających polskim województwom, pociągi z Pragi odjeżdżają średnio raz na godzinę.
W wyszukaniu najwygodniejszego połączenia pomoże intuicyjna wyszukiwarka Českých drah. Poprzez stronę przewoźnika można kupić bilety na wszystkie interesujące nas pociągi.
W telegraficznym skrócie opowiedziałem Ci właśnie o kilku pięknych miejscach, które udało mi się zobaczyć w jednodniowej wycieczce do Pilzna i Czeskich Budziejowic. Czasami lubię wracać do zwiedzania, które nie ma napiętego planu i skupia się na atmosferze miejsca, a nie kolekcjonowaniu kolejnych zabytków. Życzę Ci udanego czasu na południu Czech!