Moje social media
Szukaj na blogu
Bartekwpodrozy.pl

Zwiedzanie Kopenhagi w weekend. Jak tanio zwiedzić miasto?

4 sierpnia 2019
(aktualizacja: 30 września 2020)

Zwiedzanie Kopenhagi odkładałem w czasie z obawy, że wizyta w Skandynawii może być bolesna dla mojego portfela. I chociaż Kopenhaga nie jest najtańszym miastem Europy, to dzięki karcie miejskiej Copenhagen Card odwiedziłem wiele atrakcji miasta za ułamek standardowej ceny. Przygotowałem dla Ciebie przewodnik pełen wskazówek dla zwiedzających Kopenhagę i listę atrakcji, które warto zobaczyć w mieście.


Co znajdziesz w artykule?

 • sposoby na tanie dotarcie do Kopenhagi drogą lotniczą,
 • listę atrakcji i miejsc wartych zobaczenia w Kopenhadze,
 • wskazówki dotyczące szybkiego i taniego poruszania się wewnątrz Kopenhagi,
 • sposoby na obniżenie kosztów zwiedzania miasta,
 • propozycję noclegów w mieście.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Ulica w Kopenhadze

Jak tanio zwiedzić Kopenhagę? Karta miejska Copenhagen Card


Jeśli planujesz wejście do przynajmniej kilku muzeów lub biletowanych atrakcji, opłacalny jest zakup karty miejskiej Copenhagen Card.

Podliczyłem koszty, które musiałbym ponieść przez dwa dni w Kopenhadze, jeśli kupowałbym normalne bilety wstępu do kolejnych atrakcji.


Zwiedzanie Kopenhagi z kartą miejską Copenhagen Card

Bilans wygląda następująco:

 • bilet na komunikację miejską ważny przez 48 godzin w strefach 1-4 (centrum miasta łącznie z lotniskiem), tzw. City Pass Small kosztuje 150 DKK = 86 zł,
 • bilety wstępu do odwiedzonych przeze mnie atrakcji kosztowałyby łącznie 785 DKK, czyli 450 zł.

Zatem za transport i zwiedzanie Kopenhagi w ciągu dwóch dni należałoby zapłacić 935 DKK, czyli 536 zł.

Za kartę miejską Copenhagen Card w wersji ważnej 48 godzin płaci się 569 DKK, czyli 325 zł.

Oszczędzamy więc ponad 200 zł - to prawie tyle, ile zapłaciliśmy za nocleg dla dwóch osób w hostelu Sleep in Heaven.


Karta miejska Copenhagen Card obejmuje ponad 80 atrakcji - w tym rejs kanałami miejskimi z Nyhavn, wstęp do wielu muzeów, zwiedzanie miejskich pałaców.

Z kartą możemy za darmo możemy podróżować metrem, pociągami i autobusami w rejonie Wielkiej Kopenhagi (strefy od 1 do 99). Na szczęście większość zabytków znajduje się w centrum Kopenhagi i możemy do nich dotrzeć pieszo.

Karta nie jest ważna w pociągach jadących do szwedzkiego Malmö.


Przed wyjazdem do Kopenhagi zadbaj o ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jaka jest cena ubezpieczenia Twojego wyjazdu. A jeśli chcesz wiedzieć więcej - zobacz moje porównanie karty EKUZ i ubezpieczenia turystycznego.


Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Lista najważniejszych atrakcji miasta


Posiadanie karty miejskiej w kieszeni zadziałało na mnie bardzo stymulująco. Jeśli za wstęp do atrakcji musiałbym płacić pełne ceny biletów, pewnie nie zdecydowałbym się na odwiedzenie części miejsc.

Na kolejowym dworcu głównym, leżącym w południowo-zachodniej części centrum Kopenhagi, działa punkt informacji turystycznej, w którym otrzymać można czytelne mapki miasta, a ponadto kupić kartę miejską. Można płacić zarówno kartą, jak i gotówką.


1. Ogrody Tivoli - park rozrywki


Oświetlone łabędzie na jeziorze w parku Tivoli

Ogrody Tivoli to miejsce, w którym pragmatyczni i rozsądni Duńczycy zapominają o codziennych obowiązkach i bawią się z całym rodzinami.

Park rozrywki powstał w 1843 r. w myśl hasła, że "bawiący się ludzie nie myślą o polityce". Aktualnie jest jednym z największych tego typu miejsc na świecie i najpopularniejszym parkiem rozrywki w Skandynawii.

Jednym z pierwszych gości parku był Hans Christian Andersen, który miał podczas wizyty zainspirować się do napisania baśni Słowik. Już rok po otwarciu parku utworzoną dziecięcą straż i orkiestrę, której działalność na stałe wpisała się w duńską kulturę.

Strażnik w ogrodzie Tivoli
Robienie zdjęć w ogrodzie Tivoli

Park rozrywki działał nawet w trakcie II wojny światowej, jednak sabotaż popleczników nazistów zmusił władze Tivoli to czasowego zamknięcia parku i jego odbudowy.

Za dostarczanie radości odwiedzającym odpowiedzialne są kolejki górskie, karuzele, tematyczne altany i ogrody oraz liczne restauracje i kawiarnie. Orientalnie wyglądający budynek w centrum parku to działający od 1909 r. Nimb - luksusowy hotel z restauracjami.

Odważnym szczególnie polecam kolejkę górską Rutsjebanen, która jest jedną z najstarszych drewnianych kolejek na świecie. Jej obsługa nie została zautomatyzowana - przed nadmiernym rozpędzaniem się chroni ją odpowiedzialny za ręczne hamowanie operator.

Po piękne widoki na Kopenhagę odsyłam do karuzeli Himmelskibet (Star Flyer), która wznosi się na 80 metrów.

Zimowy wystrój ogrodów Tivoli w Kopenhadze

Park otwarty jest latem, podczas Halloween, świąt Bożego Narodzenia oraz zimą. Terminy warto jednak wcześniej sprawdzić na stronie Tivoli.

Wstęp do ogrodu kosztuje 130 DKK (75 zł). Bilet ten nie uprawnia jednak do korzystania z atrakcji ogrodu. Darmowy wstęp do Tivoli zapewnia karta miejska Copenhagen Card.

Bilet na nielimitowane korzystanie z atrakcji kosztował 435 DKK = 250 zł (weekendy) lub 425 DKK = 245 zł (od poniedziałku do piątku), jednak zakup przez internet dawał 10% zniżki. Aktualne ceny i oferty warto sprawdzić na stronie Tivoli. Szczegółowy opis najciekawszych atrakcji parku znajdziecie na blogu podrozepoeuropie.pl.


2. Ny Carlsberg Glyptotek


Kopenhaga doświadczyła w swoich dziejach wpływów potężnej rodziny Jacobsen, co wyszło miastu zdecydowanie na dobre.

W 1882 r. Carl Jacobsen, syn założyciela browaru Carlsberg, wielki miłośnik i kolekcjoner sztuki, postanowił otworzyć swoje zbiory dla ludności Kopenhagi. Wtedy powstał Glyptotek - okazałe muzeum i galeria sztuki, zlokalizowana tuż przy granicach ogrodów Tivoli.

Ogród zimowy w Glyptotek

Wnętrza wypełniły się dziesiątkami marmurowych posągów ze starożytnej Grecji i Rzymu oraz duńskim i francuskim malarstwem i rzeźbą. W murach Glyptotek znalazło się miejsce dla ponad 10 000 eksponatów.

Dach ogrodu zimowego w Glyptotek

Za ideą powołania do życia tego miejsca przemawiała chęć stworzenia zarówno godnej przestrzeni do ekspozycji zbiorów Jacobsena, jak i oazy w centrum miasta dla gości obiektu. Wewnętrzny dziedziniec Glyptotek wypełniono bujną roślinnością, tworząc piękny, ukryty przed oczami ulicy ogród zimowy.

Widok z dachu Glyptotek przy zachodzącym słońcu

Z dachu Glyptotek roztacza się ciekawy widok na Kopenhagę. Spędziliśmy tutaj zachód słońca, obserwując gości bawiących się w pobliskim Tivoli.

Figurki w zbiorach galerii Glyptotek w Kopenhadze

Wstęp do obiektu kosztuje 115 DKK (66 zł) lub 85 DKK dla studentów (49 zł). We wtorki Glyptotek jest dostępny dla odwiedzających za darmo, a w poniedziałki muzeum jest całkowicie zamknięte.

Z kartą Copenhagen Card nie płacimy za wstęp do obiektu.


3. Pałace Christianborg, Amalienborg, Rosenborg


Wszystkie przywołane pałace spaja wspólny wątek bycia siedzibą duńskiej korony - historycznie lub współcześnie.


Pałac Christiansborg


Wieża widokowa pałacu Christiansborg w Kopenhadze

Centralne, reprezentacyjne miejsce w stolicy Danii zajmuje położony na Wysepce Zamkowej pałac Christiansborg. Ze stałym lądem łączy go 9 mostów.

Współczesna forma kompleksu budynków to co najmniej czwarte wcielenie zabudowy tych rejonów - aż dwa poprzednie zostały strawione przez pożary. Szalejący w 1794 r. pożar, który strawił pałac Christiansborg, zmusił dwór królewski do szybkiego wykupienia pałacu Amalienborg i przeniesienia tam swojej stałej siedziby.Pałac Christiansborg jest jedynym na świecie budynkiem, który mieści w swoich murach wszystkie trzy gałęzie władzy państwowej. Władzę ustawodawczą reprezentuje jednoizbowy parlament Folketing, wykonawczą - gabinet premiera, a sądowniczą - ulokowana tu siedziba Sądu Najwyższego.

Sporą część kompleksu oddano do zwiedzania.

Szczególnie warte uwagi są: najwyższa w Kopenhadze wieża (Christiansborg Tårnet) dostępna za darmo codziennie poza poniedziałkami oraz królewskie komnaty (Royal Reception Rooms) wykorzystywane przez duńską koronę do celów reprezentacyjnych.

Wnętrze komnat królewskich w pałacu Christiansborg
Wielka Sala pałacu Christiansborg

Przed wejściem na wieżę musimy poddać się kontroli bezpieczeństwa zbliżonej do tych lotniskowych. Część dystansu pokonuje się windą. Należy się spodziewać sporych kolejek. Poza panoramą Kopenhagi, po drugiej stronie cieśniny Sund zobaczymy przy dobrej pogodzie zabudowania szwedzkiego Malmö.

Widok na Kopenhagę z wieży Christiansborg
Widok na Kopenhagę z punktu widokowego
Widok z punktu widokowego na Kopenhagę

Zwiedzanie królewskich komnat jest biletowane - kosztuje odpowiednio 95/85 DKK (55/49 zł) za bilet normalny/studencki. Z kartą miejską Copenhagen Card nie musimy płacić za wstęp.


Najciekawsze komnaty to:

 • Sala Tronowa (The Throne Room), w której królowa przyjmuje ambasadorów i zagranicznych gości. Z balkonu tej sali ogłoszony będzie następca królowej Małgorzaty II po jej śmierci.
 • Sala Aksamitna (The Velvet Room), w której podczas królewskich bankietów goście prezentowani są gospodarzom pałacu.
 • Wielka Sala (The Great Hall), czyli centralny punkt bankietów. Może pomieścić nawet 400 gości. Barwne sceny na ścianach przedstawiają bogatą historię Danii.
 • Królewska Biblioteka (The Queen's Library), której zbiory obejmują nawet XVIII-wieczne wydawnictwa.

Zanim jednak wejdziemy do królewskich komnat, na naszych butach musiały wylądować niebieskie, znane z polskich szpitali, ochraniacze. Rozumiem ideę ochrony cennych podłóg przed zabrudzeniem i mam jednocześnie nadzieję, że od gości królewskich bankietów się tak estetycznej ochrony jednak nie wymaga.


Kopenhagę zwiedza się o wiele łatwiej, jeśli masz na swoim telefonie kilka potrzebnych aplikacji. Sprawdź moją listę aż 63 aplikacji dla podróżników. Czy znałeś je wszystkie?


Pałac Amalienborg


Jeden z czterech pałaców kompleksu Amalienborg

Amalienborg wiódłby dzisiaj zapewne dużo spokojniejsze życie, gdyby nie szalejący w nocy z 26 na 27 lutego 1794 pożar, który strawił ówczesną siedzibę korony - pałac Christiansborg.

W ciągu kilku dni z dworem przeniósł się do Amalienborga Chrystian VII, a kompleks uzyskał tytuł kopenhaskiej siedziby monarchy i rodziny królewskiej. I dzierży go do dzisiaj.

Kompleks składa się z czterech identycznych budynków zwróconych fasadami do środka placu w kształcie ośmiokąta foremnego. Centralny punkt placu jest wyraźnie zaznaczony przez stojący tam pomnik Fryderyka V.

Duńska królowa Małgorzata II zamieszkuje pałac położony w południowej części placu, zaś następca tronu Fryderyk zajmuje ten północny. W przeciwieństwie chociażby do brytyjskiego pałacu Buckingham, bliskie otoczenie Amalienborga jest otwarte dla pieszych.

Codziennie o 12:00 odbywa się tutaj uroczysta zmiana warty, która przyciąga liczne zastępy turystów. Nie będę jednak czarował - nie zdążyłem tu dotrzeć na czas.

Frederiks Kirke - Kościół Marmurowy
Kościół Marmurowy stojący w jednej osi z placem przy pałacach Amalienborg

Otoczenia pałaców strzeże przez całą dobę Królewska Gwardia, której potężne czapki z niedźwiedziej skóry do złudzenia przypominają te z Wysp Brytyjskich.

Muzeum pałacowe serwuje zwiedzającym sporą dawkę wiedzy na temat codziennego życia duńskich monarchów. Obejrzeć można zajmowane dawniej przez królów i członków rodziny królewskiej komnaty czy chociażby salę galową. Ekspozycja objaśnia również, jak przez lata ewoluowały zasady rządzące królewską codziennością.

Wstęp do muzeum jest płatny - kosztuje 95 DKK (55 zł). Z kartą Copenhagen Card można je jednak zwiedzać za darmo.


Pałac Rosenborg


Spośród trzech głównych kompleksów pałacowych Kopenhagi, to właśnie zamek Rosenborg wydał mi się tym najładniej położonym i najciekawszym architektonicznie.

Zbudowano go z rozkazu króla Chrystiana IV z przeznaczeniem go na podmiejską rezydencję. Wokół zamku zaaranżowano sporych rozmiarów park, zwany później Ogrodem Króla.

Pałac Rosenborg widziany z Ogrodu Króla
Pałac Rosenborg w Kopenhadze

Entuzjazmu Chrystiana nie podzielał rządzący w latach 1699-1730 Fryderyk IV, który Rosenborg uważał za przestarzały i niewygodny. Następcy Fryderyka pomieszkiwali w pałacu tylko przy dwóch okazjach - w konsekwencji pożaru Christiansborga oraz podczas angielskiego ataku na Kopenhagę w 1801 r.

Park w okolicach pałacu Rosenborg
Aleja drzew w parku przy pałacu Rosenborg

Rosenborg od 1838 r. gości w swoich murach muzeum, którego zbiory traktują o historii dynastii Oldenburgów. Zwiedzający mogą obejrzeć świetnie zachowane komnaty wykorzystywane dawniej przez mieszkańców pałacu, Salę Rycerską z tronem koronacyjnym i rzeczywistych rozmiarów pomnikami trzech lwów.

W podziemnym skarbcu pałacu znajdziemy regalia koronacyjne, w tym koronę Chrystiana IV z XVI wieku. Szczegółowy opis wnętrza można znaleźć na stronie pałacu.

Korony w pałacu Rosenborg

Wstęp do pałacu jest dość kosztowny - 115/75 DKK (66/43 zł) za bilet normalny/dla studenta, jednak posiadacze Copenhagen Card również do tego muzeum wejdą bezpłatnie.


4. Nyhavn


Miejsce legenda. Mówi się, że Nyhavn to najdłuższy bar w całej Skandynawii - mając oczywiście na myśli ciasno upakowane tu bary i restauracje, które nigdy nie śpią.

Jeśli kojarzycie zdjęcie ciągu kolorowych kamienic odbijających się od wody pełnej zacumowanych statków, to prawdopodobnie poznaliście Nyhavn jeszcze zanim do niego dotarliście.

Kanał Nyhavn z kamienicami

Nyhavn powstał w XVII wieku rękami szwedzkich jeńców wojennych jako niespełna 500-metrowy kanał i ulica, z obu stron szczelnie zabudowana kamienicami. Motywacją do budowy kanału była chęć ułatwienia rozładunku towarów przywożonych do Kopenhagi drogą morską.

Nyhavn, czyli Nowy Port, wchodzi w głąb miasta do wysokości placu Królewskiego (Kongens Nytorv). Najstarszym budynkiem przy kanale jest kamienica o numerze 9. Powstała w 1681 r. i niemodyfikowana w żaden sposób doczekała współczesnych czasów. Przy Nyhavn przez wiele lat mieszkał Hans Christian Andersen - w kamienicach o numerach 67, 18 i 20.


Knajki przy Nyhavn nie należą do najtańszych - warto więc zabezpieczyć odpowiedni zasób gotówki. Sprawdź, jak można w 10 krokach oszczędzać pieniądze na podróże.


Kanał stał się atrakcją turystyczną dopiero w II połowie XX wieku, gdy po wcześniejszym ustaniu ruchu statków handlowych doczekał się renowacji i stał się bardziej przyjazny dla odwiedzających. W rozwoju terenu pomógł też fakt, że wielu turystów trafiało na Nyhavn w poszukiwaniu kamienic Hansa Christiana Andersena.

Gdy kwitł tu jeszcze handel, rejon ten w żadnym wypadku nie był wizytówką miasta - przyciągał bowiem nie turystów, a osoby chcące skorzystać z licznie tu ulokowanych domów publicznych.

Aktualnie Nyhavn to wizytówka miasta i najpopularniejszy motyw pocztówek z Kopenhagi. Część pubów i restauracji działa tu przez całą dobę. Trzeba się jednak mieć na baczności - ceny tutaj są wyraźnie wyższe niż w innych, mniej popularnych zakątkach miasta.

Statki zacumowane przez kanale Nyhavn

Rejs statkiem wycieczkowym z przystani Nyhavn (Mała Syrenka)


Z przystani na końcu kanału odpływają w turystyczne rejsy statki wycieczkowe. Można z nich skorzystać w ramach Copenhagen Card. Pozostałych obowiązuje cena 95 DKK (55 zł).

Każdy uczestnik otrzymuje przy wejściu na pokład słuchawki, które można wpiąć do gniazdek znajdujących się przy każdym siedzeniu. Miło zaskoczyło mnie, że nagrana prezentacja była dostępna również w polskiej wersji językowej.

Kanały Kopenhagi podczas rejsu statkiem wycieczkowym
Przystań wycieczkowych statków w Kopenhadze

Podczas rejsu przepływamy niedaleko kopenhaskiej opery, zespołu pałaców Amalienborg i Christianborg, Biblioteki Królewskiej czy słynnego pomnika Małej Syrenki.

Pomnik Małej Syrenki w Kopnehadze

Mała Syrenka jest wręcz okupowana przez turystów, więc obejrzenie jej z poziomu wody może być rozsądnym rozwiązaniem. Na pewno uchroni to nas przed przepychających się przy brzegu tłumem.


5. Rundetaarn


Niedaleko Ogrodu Króla przy pałacu Rosenborg znajdziemy niezbyt rosłą wieżę Rundetaarn (The Round Tower). Licząca niespełna 36 metrów konstrukcja powstała w XVII w. jako uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne, kościół studencki i biblioteka. To pierwsze zadanie pełni w bardzo ograniczonym zakresie do dzisiaj, będąc przez to najstarszym obserwatorium astronomicznym w Europie.

Jak wiele znaczących, kopenhaskich budynków, powstała na rozkaz króla Chrystiana IV. Na jej szczyt prowadzi spiralna droga pozbawiona schodów, która oplata rdzeń wieży dokładnie 7,5 raza.

Zdecydowanie polecam pokonanie trasy na górę ścieżką jak najbliżej środka wieży - liczy ona wtedy tylko 85,5 metra. Jeśli zdecydujemy się iść "po zewnętrzn