11 atrakcji Kopenhagi: co WARTO zobaczyć i zwiedzić w 1 dzień i weekend?

zwiedzanie Kopenhagi

Zwiedzanie Kopenhagi odkładałem w czasie z obawy, że wizyta w Skandynawii może być bolesna dla mojego portfela. I chociaż Kopenhaga nie jest najtańszym miastem Europy, to dzięki karcie miejskiej Copenhagen Card odwiedziłem wiele atrakcji miasta za ułamek standardowej ceny. Stolica Danii jest pełna zróżnicowanych atrakcji, a sporo zieleni i naturalnych zakątków powoduje, że w Kopenhadze ciągle się odpoczywa.

Przygotowałem dla Ciebie przewodnik po zwiedzaniu Kopenhagi z listą 11 najciekawszych moim zdaniem atrakcji Kopenhagi i miejsc, które warto zobaczyć w mieście. Główne atrakcje znajdują się w samym centrum miasta – ruszajmy więc na spacer i zwiedzenie Kopenhagi!

Co znajdziesz w artykule?

  • interaktywną mapkę najciekawszych atrakcji i punktów w Kopenhadze,
  • listę atrakcji i miejsc wartych zobaczenia w Kopenhadze,
  • sposoby na tanie dotarcie do Kopenhagi drogą lotniczą,
  • wskazówki dotyczące szybkiego i taniego poruszania się wewnątrz Kopenhagi,
  • sposoby na obniżenie kosztów zwiedzania miasta,
  • propozycję noclegów w mieście.

1. Ogrody Tivoli – park rozrywki

Ogrody Tivoli to miejsce, w którym pragmatyczni i rozsądni Duńczycy zapominają o codziennych obowiązkach i bawią się z całym rodzinami. Park rozrywki powstał w 1843 r. w myśl hasła, że “bawiący się ludzie nie myślą o polityce”.

Aktualnie jest jednym z największych tego typu miejsc na świecie i najpopularniejszym parkiem rozrywki w Skandynawii. Jednym z pierwszych gości parku był Hans Christian Andersen, który miał podczas wizyty zainspirować się do napisania baśni Słowik.

Oświetlone łabędzie na jeziorze w parku Tivoli

Już rok po otwarciu parku utworzoną dziecięcą straż i orkiestrę, której działalność na stałe wpisała się w duńską kulturę. Park rozrywki działał nawet w trakcie II wojny światowej, jednak sabotaż popleczników nazistów zmusił władze Tivoli to czasowego zamknięcia parku i jego odbudowy.

Strażnik w ogrodzie Tivoli

Za dostarczanie radości odwiedzającym odpowiedzialne są kolejki górskie, karuzele, tematyczne altany i ogrody oraz liczne restauracje i kawiarnie. Orientalnie wyglądający budynek w centrum parku to działający od 1909 r. Nimb – luksusowy hotel z restauracjami.

Odważnym szczególnie polecam kolejkę górską Rutsjebanen, która jest jedną z najstarszych drewnianych kolejek na świecie. Jej obsługa nie została zautomatyzowana – przed nadmiernym rozpędzaniem się chroni ją odpowiedzialny za ręczne hamowanie operator.

Zimowy wystrój ogrodów Tivoli w Kopenhadze

Możesz kupić bilet tylko na wstęp do ogrodu (który nie uprawnia do korzystania z atrakcji) albo bilet na nielimitowane korzystanie z atrakcji parku Tivoli. Darmowy wstęp do Tivoli zapewnia karta miejska Copenhagen Card. Aktualne ceny i oferty warto sprawdzić na stronie Tivoli.

Po piękne widoki na Kopenhagę odsyłam do karuzeli Himmelskibet (Star Flyer), która wznosi się na 80 metrów. Park otwarty jest latem, podczas Halloween, świąt Bożego Narodzenia oraz zimą. Terminy warto jednak wcześniej sprawdzić na stronie Tivoli.

2. Ny Carlsberg Glyptotek

Kopenhaga doświadczyła w swoich dziejach wpływów potężnej rodziny Jacobsen, co wyszło miastu zdecydowanie na dobre. W 1882 r. Carl Jacobsen, syn założyciela browaru Carlsberg, wielki miłośnik i kolekcjoner sztuki, postanowił otworzyć swoje zbiory dla ludności Kopenhagi. Wtedy powstał Glyptotek – okazałe muzeum i galeria sztuki, zlokalizowana tuż przy granicach ogrodów Tivoli.

Ogród zimowy w Glyptotek
Dach ogrodu zimowego w Glyptotek

Wnętrza wypełniły się dziesiątkami marmurowych posągów ze starożytnej Grecji i Rzymu oraz duńskim i francuskim malarstwem i rzeźbą. W murach Glyptotek znalazło się miejsce dla ponad 10 000 eksponatów.

Za ideą powołania do życia tego miejsca przemawiała chęć stworzenia zarówno godnej przestrzeni do ekspozycji zbiorów Jacobsena, jak i oazy w centrum miasta dla gości obiektu. Wewnętrzny dziedziniec Glyptotek wypełniono bujną roślinnością, tworząc piękny, ukryty przed oczami ulicy ogród zimowy.

Widok z dachu Glyptotek przy zachodzącym słońcu

Na stronie internetowej sprawdzisz aktualne ceny biletów i godziny otwarcia Glyptoteket. Z kartą Copenhagen Card nie płacimy za wstęp do obiektu.

Z dachu Glyptotek roztacza się ciekawy widok na Kopenhagę. Spędziliśmy tutaj zachód słońca, obserwując gości bawiących się w pobliskim Tivoli.

3. Pałac Christianborg

Centralne, reprezentacyjne miejsce w stolicy Danii zajmuje położony na Wysepce Zamkowej pałac Christiansborg. Ze stałym lądem łączy go 9 mostów. Pałac Christiansborg jest jedynym na świecie budynkiem, który mieści w swoich murach trzy gałęzie władzy państwowej. Władzę ustawodawczą reprezentuje duński parlament Folketing, wykonawczą – gabinet premiera, a sądowniczą – swoją siedzibę ma tu Sąd Najwyższy. Sporą część kompleksu oddano do zwiedzania.

Współczesna forma kompleksu budynków to co najmniej czwarte wcielenie zabudowy tych rejonów – aż dwa poprzednie zostały strawione przez pożary. Szalejący w 1794 r. pożar, który strawił pałac Christiansborg, zmusił dwór królewski do szybkiego wykupienia pałacu Amalienborg i przeniesienia tam swojej stałej siedziby.

Wieża widokowa pałacu Christiansborg w Kopenhadze

Szczególnie warte uwagi są: najwyższa w Kopenhadze wieża (Christiansborg Tårnet) dostępna za darmo codziennie poza poniedziałkami oraz królewskie komnaty (Royal Reception Rooms) wykorzystywane przez duńską koronę do celów reprezentacyjnych.

Wnętrze komnat królewskich w pałacu Christiansborg

Przed wejściem na wieżę musimy poddać się kontroli bezpieczeństwa zbliżonej do tych lotniskowych. Część dystansu pokonuje się windą. Należy się spodziewać sporych kolejek. Poza panoramą Kopenhagi, po drugiej stronie cieśniny Sund zobaczymy przy dobrej pogodzie zabudowania szwedzkiego Malmö.

Widok na Kopenhagę z wieży Christiansborg
Widok na Kopenhagę z punktu widokowego

Najciekawsze komnaty to:

  • Sala Tronowa (The Throne Room), w której królowa przyjmuje ambasadorów i zagranicznych gości. Z balkonu tej sali ogłoszony będzie następca królowej Małgorzaty II po jej śmierci.
  • Sala Aksamitna (The Velvet Room), w której podczas królewskich bankietów goście prezentowani są gospodarzom pałacu.
  • Wielka Sala (The Great Hall), czyli centralny punkt bankietów. Może pomieścić nawet 400 gości. Barwne sceny na ścianach przedstawiają bogatą historię Danii.
  • Królewska Biblioteka (The Queen’s Library), której zbiory obejmują nawet XVIII-wieczne wydawnictwa.

Zanim jednak wejdziemy do królewskich komnat, na naszych butach musiały wylądować niebieskie, znane z polskich szpitali, ochraniacze. Rozumiem ideę ochrony cennych podłóg przed zabrudzeniem i mam jednocześnie nadzieję, że od gości królewskich bankietów się tak estetycznej ochrony jednak nie wymaga.

4. Pałac Amalienborg

Amalienborg wiódłby dzisiaj zapewne dużo spokojniejsze życie, gdyby nie szalejący w nocy z 26 na 27 lutego 1794 pożar, który strawił ówczesną siedzibę korony – pałac Christiansborg. W ciągu kilku dni z dworem przeniósł się do Amalienborga Chrystian VII, a kompleks uzyskał tytuł kopenhaskiej siedziby monarchy i rodziny królewskiej. I dzierży go do dzisiaj.

Amalienborg jest również określany jako zimowy pałac królewski. Kompleks składa się z czterech identycznych budynków zwróconych fasadami do środka placu w kształcie ośmiokąta foremnego. Centralny punkt placu jest wyraźnie zaznaczony przez stojący tam pomnik Fryderyka V.

Jeden z czterech pałaców kompleksu Amalienborg

Duńska królowa Małgorzata II zamieszkuje pałac położony w południowej części placu (to oficjalna rezydencja duńskich monarchów), zaś następca tronu Fryderyk zajmuje ten północny. W przeciwieństwie chociażby do brytyjskiego pałacu Buckingham, bliskie otoczenie Amalienborga jest otwarte dla pieszych.

Codziennie o 12:00 odbywa się tutaj uroczysta zmiana warty, która przyciąga liczne zastępy turystów. Nie będę jednak czarował – nie zdążyłem tu dotrzeć na czas.

Frederiks Kirke - Kościół Marmurowy
Kościół Marmurowy stojący w jednej osi z placem przy pałacach Amalienborg

Otoczenia pałaców strzeże przez całą dobę Królewska Gwardia, której potężne czapki z niedźwiedziej skóry do złudzenia przypominają te z Wysp Brytyjskich.

Muzeum pałacowe serwuje zwiedzającym sporą dawkę wiedzy na temat codziennego życia duńskich monarchów. Obejrzeć można zajmowane dawniej przez królów i członków rodziny królewskiej komnaty czy chociażby salę galową. Ekspozycja objaśnia również, jak przez lata ewoluowały zasady rządzące królewską codziennością.

5. Pałac Rosenborg

Spośród trzech głównych kompleksów pałacowych Kopenhagi, to właśnie zamek Rosenborg wydał mi się tym najładniej położonym i najciekawszym architektonicznie. Zbudowano go z rozkazu króla Chrystiana IV z przeznaczeniem go na podmiejską rezydencję. Wokół zamku zaaranżowano sporych rozmiarów park, zwany później Ogrodem Króla.

Pałac Rosenborg widziany z Ogrodu Króla
Pałac Rosenborg w Kopenhadze

Entuzjazmu Chrystiana nie podzielał rządzący w latach 1699-1730 Fryderyk IV, który Rosenborg uważał za przestarzały i niewygodny. Następcy Fryderyka pomieszkiwali w pałacu tylko przy dwóch okazjach – w konsekwencji pożaru Christiansborga oraz podczas angielskiego ataku na Kopenhagę w 1801 r.

Park w okolicach pałacu Rosenborg

Rosenborg od 1838 r. gości w swoich murach muzeum, którego zbiory traktują o historii dynastii Oldenburgów. Zwiedzający mogą obejrzeć świetnie zachowane komnaty wykorzystywane dawniej przez mieszkańców pałacu, Salę Rycerską z tronem koronacyjnym i rzeczywistych rozmiarów pomnikami trzech lwów.

Korony w pałacu Rosenborg

Tuż obok Pałacu Rosenborg znajduje się inna, ciekawa atrakcji Kopenhagi – największy w Danii Ogród Botaniczny wraz z Narodowym Muzeum Historii Naturalnej. Ogród jest pełen różnorodnych roślin – posiada m.in. ogrody skalne z roślinnością z Alp i innych obszarów górskich. 

W podziemnym skarbcu pałacu znajdziemy regalia koronacyjne, w tym koronę Chrystiana IV z XVI wieku. Szczegółowy opis wnętrza można znaleźć na stronie pałacu.

6. Nyhavn

Miejsce legenda. Mówi się, że Nyhavn to najdłuższy bar w całej Skandynawii – mając oczywiście na myśli ciasno upakowane tu bary i restauracje, które nigdy nie śpią. Jeśli kojarzysz zdjęcie ciągu kolorowych kamienic odbijających się od wody pełnej zacumowanych statków, to prawdopodobnie było to Nyhavn.

Nyhavn powstał w XVII wieku rękami szwedzkich jeńców wojennych jako niespełna 500-metrowy kanał i ulica, z obu stron szczelnie zabudowana kamienicami. Motywacją do budowy kanału była chęć ułatwienia rozładunku towarów przywożonych do Kopenhagi drogą morską.

Kanał Nyhavn z kamienicami

Nyhavn, czyli Nowy Port, wchodzi w głąb miasta do wysokości placu Królewskiego (Kongens Nytorv). Najstarszym budynkiem przy kanale jest kamienica o numerze 9. Powstała w 1681 r. i niemodyfikowana w żaden sposób doczekała współczesnych czasów. Przy Nyhavn przez wiele lat mieszkał Hans Christian Andersen – w kamienicach o numerach 67, 18 i 20.

Statki zacumowane przez kanale Nyhavn

Kanał stał się atrakcją turystyczną dopiero w II połowie XX wieku, gdy po wcześniejszym ustaniu ruchu statków handlowych doczekał się renowacji i stał się bardziej przyjazny dla odwiedzających. W rozwoju terenu pomógł też fakt, że wielu turystów trafiało na Nyhavn w poszukiwaniu kamienic Hansa Christiana Andersena.

Gdy kwitł tu jeszcze handel, rejon ten w żadnym wypadku nie był wizytówką miasta – przyciągał bowiem nie turystów, a osoby chcące skorzystać z licznie tu ulokowanych domów publicznych.

Kanały Kopenhagi podczas rejsu statkiem wycieczkowym

Aktualnie Nyhavn to wizytówka miasta i najpopularniejszy motyw pocztówek z Kopenhagi. Część pubów i restauracji działa tu przez całą dobę. Trzeba się jednak mieć na baczności – ceny tutaj są wyraźnie wyższe niż w innych, mniej popularnych zakątkach miasta.

7. Rejs statkiem wycieczkowym z przystani Nyhavn

Z przystani na końcu kanału odpływają w turystyczne rejsy statki wycieczkowe. Można z nich skorzystać w ramach Copenhagen Card. Każdy uczestnik otrzymuje przy wejściu na pokład słuchawki, które można wpiąć do gniazdek znajdujących się przy każdym siedzeniu.

Przystań wycieczkowych statków w Kopenhadze

Miło zaskoczyło mnie, że nagrana prezentacja była dostępna również w polskiej wersji językowej. Zwiedzanie Kopenhagi z poziomu wody to zupełnie naturalna forma poznawania miasta – w końcu wiele epizodów związanych z jego historią toczyło się właśnie przy słynnych kanałach.

8. Mała Syrenka

Podczas rejsu statkiem wycieczkowym z przystani Nyhavn, przepływamy niedaleko kopenhaskiej opery, zespołu pałaców Amalienborg i Christianborg, Biblioteki Królewskiej czy słynnego pomnika Małej Syrenki.

Pomnik Małej Syrenki w Kopnehadze

Mała Syrenka jest wręcz okupowana przez turystów, więc obejrzenie jej z poziomu wody może być rozsądnym rozwiązaniem. Na pewno uchroni to nas przed przepychających się przy brzegu tłumem. Jeśli chcesz dotrzeć tutaj od strony lądu, polecam zrobić to w miarę rano – uchronisz się dzięki temu od tłumów.

9. Rundetaarn (Okrągła Wieża)

Niedaleko Ogrodu Króla przy pałacu Rosenborg znajdziemy niezbyt rosłą wieżę Rundetaarn (The Round Tower). Licząca niespełna 36 metrów konstrukcja powstała w XVII w. jako uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne, kościół studencki i biblioteka. To pierwsze zadanie pełni w bardzo ograniczonym zakresie do dzisiaj, będąc przez to najstarszym obserwatorium astronomicznym w Europie.

Jak wiele znaczących, kopenhaskich budynków, powstała na rozkaz króla Chrystiana IV. Na jej szczyt prowadzi spiralna droga pozbawiona schodów, która oplata rdzeń wieży dokładnie 7,5 raza.

Zdecydowanie polecam pokonanie trasy na górę ścieżką jak najbliżej środka wieży – liczy ona wtedy tylko 85,5 metra. Jeśli zdecydujemy się iść “po zewnętrznej”, to w nogach będziemy mieli aż 268,5 metra.

The Round Tower z poziomu ulicy

Z punktu widokowego roztacza się przyjemny widok na centrum starej Kopenhagi. Możemy liczyć na pełną panoramę, bo taras można z łatwością przejść dookoła.

Widok z wieży Rundetaarn

Atrakcja jest bardzo popularna wśród samych Duńczyków, a wieża zajęła znaczące miejsce w krajowej kulturze. Wysokość duńskich budynków często odnosi się właśnie do rozmiarów Rundetaarn.

10. Spacer po Strøget

Sporo miast może poszczycić się posiadaniem reprezentacyjnej ulicy w ścisłym centrum. Kopenhaga zupełnie tym miastom nie ustępuje – ma przecież Strøget. Ten zespół ulic i placów jest jednym z najdłuższych deptaków w Europie – ze swoim 1,1 km długości ustępuje jednak na pewno deptakom w Bordeaux i Kownie.

Strøget łączy plac Kongens Nytorv z Placem Ratuszowym (Rådhuspladsen). Przy deptaku zlokalizowano multum restauracji i sklepów, łącznie z punktami najbardziej prestiżowych, światowych marek. Zabudowa jest stosunkowo młoda – przeważają budynki z końca XIX w. i początku XX w., najstarszy budynek powstał jednak w 1616 r.

Ulica w Kopenhadze

Przy Strøget znajdziemy ważne, kopenhaskie świątynie: kościół św. Ducha (Helligåndskirken) z Domem św. Ducha, czyli najstarszym zachowanym w całości, średniowiecznym budynkiem w Kopenhadze oraz luterańską katedrę Marii Panny (Vor Frue Kirke) – dawny kościół koronacyjny duńskiej monarchii.

Strøget to też jedna z pierwszych w Europie, całkowicie zamkniętych dla ruchu samochodowego ulic. Sądny dzień dla kopenhaskich aut nastąpił 11 listopada 1962 r., kiedy to w życie wcielono pomysł Alfreda Wassarda, któremu zależało na większym skupieniu się miasta na wygodzie pieszych i rowerzystów.

Budynek w Kopenhadze

Wtedy zaczęła się duńska rewolucja, która po kilkudziesięciu latach sprawiła, że Kopenhaga jest jednym z najbardziej przyjaznych i wygodnych do życia miast na świecie. Pomysł Wassarda początkowo bardzo nie spodobał się jednak kierowcom – otrzymywał on nawet od nich groźby karalne. Na szczęście do rozlewu krwi nie doszło.

Spacerując po Strøget warto dojść aż do Placu Ratuszowego i miejskiego ratusza, w którego wnętrzu znajdziemy Jens Olsen’s World Clock – niezwykle skomplikowany i zaawansowany, zabytkowy zegar astronomiczny. Przechadzka po Strøget jest oczywiście bezpłatna, chociaż na deptaku nie brakuje pokus do wydania sporej porcji duńskich koron.

11. Wolne Miasto Christiania

Niewielki kawałek ziemi po dawnej bazie wojskowej w kopenhaskiej dzielnicy Christianshavn stał się w 1971 r. areną niezwykle ciekawego eksperymentu społecznego.

Misję Christianii opisał dziennikarz Jacob Ludvigsen, który określił ją jako chęć powołania do życia samostanowiącej, niezależnej ekonomicznie społeczności, której każdy członek będzie odpowiedzialny za jej wspólne dobro. Odezwa Ludvigsena spotkała się z gorącym odbiorem wśród środowisk anarchistycznych, które zaczęły nielegalnie zasiedlać opuszczone budynki.

Wolne Miasto Christiania rozwijało się modelowo – powstawały małe szkoły i przedszkola dla lokalnej społeczności, nowe życie zyskiwały surowe, powojskowe mury koszarów, a artyści znajdowali tu miejsce do oddawania się sztuce.

Osadnikom nie przeszkadzał niejasny status prawny terenu i ryzyko, że pewnego dnia będą musieli dzielnicę opuścić. Do tego nigdy nie doszło, ale na Christianię spadły inne, wyniszczające plagi.

Zwiedzanie Kopenhagi - wejście do dzielnicy Christiania

Pod koniec lat 80. dzielnica stawała się coraz silniej opanowywana przez gangi, które dorabiały się fortun na handlu narkotykami i prostytucji. Główna ulica Christianii – Pusher Street (Ulica Dilerów) wypełniła się handlarzami, którzy w swojej ofercie mieli twarde narkotyki, zakazane przez wewnętrzne prawa Christianii.

Społeczność dzielnicy wprowadziła, trochę na skutek działalności mafii, m.in. zakaz używania i posiadania broni, zakaz noszenia kamizelek kuloodpornych, zakaz fotografowania czy zakaz… biegania. Uznano, że jeśli się biegnie, to albo po to, aby uciec, albo aby kogoś gonić. Biegających potraktowano więc w kategoriach policjantów i złodziei – a obie te grupy w Christianii były niemile widziane. Podczas policyjnych nalotów na handlarzy narkotyków ginęli niezamieszani w proceder mieszkańcy dzielnicy, a więc życie tutaj stawało się coraz trudniejsze.

Współcześnie Christianię zamieszkuje niespełna 1000 osadników, chociaż początkowo było ich kilka razy więcej. Po tym, jak duńskie sądy przyznały mieszkańcom prawo do zamieszkania w dzielnicy, a następnie ich opodatkowały, squaterski charakter tego wolnego miasta mocno stracił na znaczeniu.

Christiania mocno się komercjalizuje – sporo tu sklepów z pamiątkami i restauracji dla turystów, z najbardziej znaną Cafe Nemoland na czele. Idea samostanowiącej społeczności z własnymi prawami coraz mocniej usuwa się w kąt i zatraca.

Społeczność jest jednak nadal bardzo mocno związana z tym miejscem i broni go w każdej, najmniejszej nawet chwili zagrożenia. Gdy w maju 2007 r. władze miejskie wyburzyły jeden z opuszczonych, bardzo zrujnowanych budynków, mieszkańcy Christianii wszczęli zamieszki, które policja musiała tłumić gazem łzawiącym. Ostatecznie rozbiórka dotknęła tylko jednego budynku – na więcej nikt się nie odważył.

Pomimo tego, że Christiania zmienia się w stronę niezgodną z ideą jej założycieli, to warto odwiedzić tę dzielnicę. W ciągu dnia (a prawdopodobnie też w nocy) jest tu tak samo bezpiecznie jak w innych dzielnicach Kopenhagi. W atmosferze luzu i braku pośpiechu nacieszycie oko ozdobionymi graffiti budynkami, dziesiątkami kolorowych rowerów i… straganikami z marihuaną i haszem.

Brak zdjęć z Christianii jest celowy – mieszkańcy nie życzą sobie, aby fotografować ich dzielnicę. Nie chciałem łamać tego zakazu.

Szybkie porady - co zrobić przed wyjazdem do Kopenhagi?

1. Nocleg w Kopenhadze: zarezerwuj hotele z wyprzedzeniem, żeby mieć duży wybór.

2. Ubezpieczenie: sprawdź za darmo koszty i wykup polisę przed wyjazdem.

3. Wymiana waluty: możesz płacić i wypłacać pieniądze polską kartą, ale taniej będzie z kartą Curve.

4. Wynajem samochodu: wypożycz auto i poznaj okolicę Kopenhagi.

5. Mapa atrakcji Kopenhagi: poznaj miasto z gotową mapą atrakcji na telefon.

6. Wycieczki po Kopenhadzesprawdź ciekawe wycieczki oraz aktywności i skorzystaj z najciekawszych.

12. Kościół Najświętszego Zbawiciela (Vor Frelsers Kikre)

Tylko kilka kroków dzieli bramę Christianii od najwyższej świątyni w Kopenhadze – kościoła Najświętszego Zbawiciela. To, co rzuci się w oczy jako pierwsze, to 90-metrowa wieża, na zewnątrz której poprowadzono spiralne, wznoszące się ku figurze Chrystusa Zbawiciela schody.

Zwiedzanie Kopenhagi - wieża kościoła Najświętszego Zbawiciela

Jak w przypadku wielu znaczących budowli w stolicy Danii, inicjatorem budowy kościoła był król Chrystian IV. Za jego panowania nie wybudowano jednak charakterystycznej wieży. Świątynia zyskała ją dopiero po 50 latach. Wnętrze kościoła skrywa m.in. okazały ołtarz główny z początku XVIII wieku oraz organy z 1698 r., które po renowacji w XX w. ponownie spełniają swoją podstawową funkcję.

Na wierzchołek kościoła prowadzi 400 schodów, z czego 150 znajduje się na zewnątrz budynku. Wieża pojawia się w fabule “Podróży do wnętrza ziemi” Juliusza Verne’a. To właśnie tutaj bohaterowie oswajali się z lękiem wysokości.

Mieszkańcy miasta uznali w publicznym głosowaniu, że widok z wieży kościoła Najświętszego Zbawiciela to najlepszy widok Kopenhagi.

13. Carlsberg Museum i Elephant Gate

W 1847 r. Jacob Christian Jacobsen otworzył w Kopenhadze browar, który dzisiaj znany jest na całym świecie pod marką Carlsberg. Muzeum Carlsberga przeszło w ostatnich latach głęboką modernizację.

Przy okazji wizyty w muzeum warto też zajrzeć pod Słoniową Bramę (Elephant Gate), która jest jednym z symboli Kopenhagi.

14. Dodatkowe atrakcje Kopenhagi, które warto zobaczyć

Jeśli okazałoby się, że na zwiedzanie Kopenhagi masz trochę więcej czasu, polecam zajrzeć jeszcze do kilku dodatkowych, równie ciekawych atrakcji. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy sztuki, architektury, jak i natury.

Narodowa Galeria Danii / Państwowe Muzeum Sztuki (Statens Museum for Kunst)

Muzeum sztuki ze zbiorem prawie 9000 obrazów i 300 000 dzieł sztuki na papierze. Wiele dzieł pochodzi ze zbiorów duńskich królów. Najstarsze obrazy pochodzą z XII wieku. Obowiązkowy punkt zwiedzenia dla osób zainteresowanych malarstwem lub ogólnie sztuką.

Muzeum Narodowe Danii (Nationalmuseet)

Najważniejsze duńskie muzeum mieszczące się w pałacu książęcym z XVIII wieku. Opowiada o historii narodu duńskiego od czasu Wigingów do współczesności. Zbiory muzeum pochodzą z różnych epok i należą do różnych dziedzin historii i nauki – archeologii, numizmatyki, etnologii, historii naturalnej.

Kościół Fryderyka (Frederiks Kirke)

Kościół Fryderyka, zwany też Kościołem Marmurowym, może się poszczycić największą kopułą w całej Skandynawii. Budowlę wzorowano na bazylice św. Piotra w Watykanie. Budowana przez ponad 100 lat świątynia to obecnie kościół luterański.

North Atlantic House

North Atlantic House to centrum kultury, które zajmuje dawny, przemysłowy budynek położony malowniczo tuż nad brzegiem jednego z kopenhaskich kanałów. Obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla osób spragnionych wystaw, przedstawień i wszelkich aktywności związanych z kulturą.

Bakken Amusement Park (Dyrehavsbakken)

Drugi pod względem popularności (po Parku Tivoli) park rozrywki w Danii. Położony poza centrum Kopenhagi. Został otwarty w 1583 r. i jest najdłużej działającym parkiem rozrywki na świecie. Atrakcje zajmują aż 75 hektarów – trudno się więc nudzić.

Akwarium (National Aquarium Denmark, Den Blå Planet)

Ogromny zespół akwariów zamkniętych w nowoczesnej, srebrnej bryle budynku leżącego nad brzegiem Morza Bałtyckiego. To największe tego typu akwarium w północnej Europie. Świetna okazja do podziwiania wodnych stworzeń z całego świata.

Okolice Kopenhagi – co warto zobaczyć?

Atrakcji Kopenhagi wystarczy na kilka dni aktywnego zwiedzania, ale w pewnym momencie możesz poczuć ochotę, aby wyskoczyć na chwilę poza miasto. W okolicy stolicy Danii znajdziesz kilka ciekawych atrakcji, które moim zdaniem warto włączyć do Twojego planu zwiedzania.

Katedra Roskilde (Roskilde Cathedral)

Katedra w Roskilde to pochodzący z XII wieku kościół, który jest pierwszą gotycką świątynią w całej Skandynawii. Warto odwiedzić katedrę Roskilde między innymi dlatego, że obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1995 r.

To miejsce ważne dla duńskiej historii – jest miejscem pochówku aż 39 duńskich królów i królowych. Najstarszym grobem jest ten należący do Haralda Sinozębego, który rządził Danią w X wieku.

Zamek Kronborg (Kronborg Castle)

Zamek Kronborg to pięknie położona nad cieśniną Sund budowla leżąca w mieście Helsingør. Podobnie jak katedra Roskilde, obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a wpisany na nią został w 2000 r.

Zamek był symbolem duńskiej potęgi i panowania nad cieśniną Sund. Pojawia się w Hamlecie Szekspira, chociaż występuje tam pod nazwą Elsynor (nawiązując do nazwy miejscowości, w której się znajduje). Wnętrze zamku słynie z najdłuższej sali w Europie o długości aż 62 metrów.

Zamek Frederiksborg (Frederiksborg Castle)

Zamek Frederiksborg to współcześnie siedziba Narodowego Muzeum Historycznego, a pierwotnie – historyczna rezydencja królewska. Zamek leży w miejscowości Hillerød i pochodzi z XVI wieku.

W zamku odbyło się wiele królewskich koronacji i ślubów. Malownicze otoczenie zamku i jego położenie nad jeziorem Slotssøen powoduje, że to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

Jak tanio zwiedzić Kopenhagę? Karta miejska Copenhagen Card

Jeśli planujesz wejście do przynajmniej kilku muzeów lub biletowanych atrakcji, opłacalny jest zakup karty miejskiej Copenhagen Card. Karta miejska Copenhagen Card obejmuje ponad 80 atrakcji – w tym rejs kanałami miejskimi z Nyhavn, wstęp do wielu muzeów, zwiedzanie miejskich pałaców.

Dostępne wersje karty miejskiej Copenhagen Card i ich ceny możesz sprawdzić na stronie internetowej. Kartę kupisz bez problemu przez internet.

Z kartą możemy za darmo możemy podróżować metrem, pociągami i autobusami w rejonie Wielkiej Kopenhagi (strefy od 1 do 99). Na szczęście większość zabytków znajduje się w centrum Kopenhagi i możemy do nich dotrzeć pieszo. Karta nie jest ważna w pociągach jadących do szwedzkiego Malmö.

Gdzie spać w Kopenhadze? Polecane noclegi

Kopenhaga posiada oczywiście bogatą bazę noclegową, jednak ceny noclegów są bardzo wysokie. Można jednak trafić na ciekawe obiekty w akceptowalnych cenach.

Im bliżej centrum będzie się znajdowało Twoje miejsce noclegowe, tym mniej czasu i pieniędzy stracisz na dojazdy do ciekawych atrakcji. Weź to pod uwagę rezerwując nocleg.

Booking.com

Jak dotrzeć do Kopenhagi?

Położenie miasta tuż przy szwedzkiej granicy spowodowało, że stolicę Danii obsługują tak naprawdę dwa lotniska – w Kopenhadze oraz w szwedzkim Malmö.

Loty do Kopenhagi. Jak dojechać z lotniska do centrum miasta?

Rozbudowa siatki połączeń tanich linii lotniczych otworzyła drogę do taniej podróży do stolicy Danii. Ryanair lata do Kopenhagi z Krakowa i Gdańska. Lotnisko w Kopenhadze jest świetnie skomunikowane z centrum miasta, a podróż zajmuje tylko 15 minut.

Do wyboru mamy metro, pociąg i autobus. Jazda tym ostatnim będzie jednak wyraźnie dłuższa. W środkach transportu obowiązują bilety miejskie Kopenhagi na 3 strefy (kosztują 38 DKK = 22 zł).

Jeśli posiadamy kartę miejską Copenhagen Card, to podróżowanie wszystkimi środkami transportu miejskiego jest dla nas darmowe. Warto już na lotnisku zatroszczyć się o zakup Copenhagen Card.

  • metro

Lotniskowa stacja metra znajduje się nad terminalem 3. Bilety na metro możemy kupić bezpośrednio na stacji.

Szczęśliwie wszystkie pociągi odjeżdżają w jednym kierunku – do stacji Vanløse. Chcąc dotrzeć do centrum wysiadamy na Kongens Nytorv (bardzo blisko kanału Nyhavn) lub Nørreport.

  • pociąg

Podobnie jak metro, pociągi odjeżdżają z okolic terminala 3. Przejazd między terminalami 1 i 3 można odbyć w darmowym shuttle busie.

Stacja kolejowa Copenhagen Central Station

Podróż pociągiem do głównej stacji kolejowej Kopenhagi (Copenhagen Central Station) zajmuje niespełna 15 minut. Bilety można kupić na stacji metra.

  • autobus

Trasę z lotniska do centrum miasta pokonuje autobus linii 5A. Podróż do głównej stacji kolejowej Kopenhagi jest ponad dwukrotnie dłuższa od przejazdu pociągiem. Podobnie jak pozostałe środki transportu, autobusy odjeżdżają sprzed terminala nr 3.

Bilety można kupić w automatach biletowym i bezpośrednio u kierowcy, ale akceptuje on wyłącznie płatność monetami (nie przyjmuje banknotów).

Loty do Malmö (Szwecja). Jak dojechać do Kopenhagi?

Alternatywnym miejscem w pobliżu Kopenhagi, do którego możemy dolecieć tanimi liniami lotniczymi, jest szwedzkie lotnisko w Malmö. Trasa spod terminala do głównej stacji kolejowej Kopenhagi liczy 65 km, a busy pokonują ją w niewiele ponad godzinę.

Przejazd między Malmö a Kopenhagą jest dużą atrakcją, bo trasa wiedzie przez prawie 16-kilometrową przeprawę nad cieśniną Sund.

Konstrukcja jest specyficzna, bo w części jest mostem, a na sztucznie usypanej wyspie na środku cieśniny przechodzi w tunel. Przeprawę można pokonać zarówno samochodem, jak i koleją.

  • autobus

Zdecydowanie najkorzystniejszą opcją dojazdu do Kopenhagi jest skorzystanie z busów firmy Neptunbus. Cena za przejazd wynosi 108 DKK (ok. 60 zł). Bilety można kupić przez internet.

Jeśli zależy nam również na zobaczeniu miasta Malmö, możemy skorzystać z autobusów Flygbussarna do centrum miasta (105 SEK = 43 zł), a do Kopenhagi dojechać później pociągiem (jeżdżą co 20 minut, kosztują 122 SEK = 50 zł, a bilety kupuje się wygodnie przez internet).

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Kopenhagi? Informacje praktyczne

W ramach podsumowania, przygotowałem dla Ciebie krótki zbiór informacji, które przydadzą Ci się w czasie przygotowań do wyjazdu do stolicy Danii. Im lepiej przygotujesz się do wyjazdu jeszcze w Polsce, tym mniej rzeczy zaskoczy Ci na miejscu.

Ubezpieczenie podróży

Dania jest członkiem Unii Europejskiej, więc podstawową ochronę zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętaj jednak, że nie jest ona równoznaczna z szerokiem ubezpieczeniem zdrowotnym i obejmuje tylko najbardziej podstawowe świadczenia.

Dobrą praktyką, z której korzystam podczas moich wszystkich wyjazdów, jest zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (kosztujące zazwyczaj kilkanaście złotych za cały pobyt). Mam wtedy gwarancję, że udzielona mi będzie profesjonalna i darmowa pomoc medyczna. Możesz łatwo sprawdzić, ile będzie kosztować ubezpieczenie Twojego wyjazdu.

Waluta i płatności w Danii

W Danii obowiązuje korona duńska (DKK). Płatności kartą są powszechne, ale już za china boxa i niektóre uliczne produkty i usługi zapłacimy często tylko gotówką. Warto mieć w portfelu chociaż trochę duńskich koron.

W Kopenhadze dobrze działa służąca do wymiany walut, bezpłatna karta Curve, którą możesz zamówić z tego linka. Po wykonaniu pierwszej transakcji kartą, dostaniesz od Curve 50 zł na start. Kursy wymiany walut przez kartę Curve są znacznie tańsze niż te, które uzyskałbyś w kantorze.

Transport i komunikacja miejska w Kopenhadze

Kopenhaga jest miastem przyjaznym dla pieszych, a szczególnie dla rowerzystów. Dobrze rozwinięta jest ponadto sieć miejskich autobusów i metra. Z komunikacji miejskiej można korzystać za darmo, jeśli tylko mamy ze sobą ważną Copenhagen Card.

Rowery w Kopenhadze w poniedziałkowy poranek

Bilet ważny 48 godzin – tzw. City Pass Small, kosztuje 150 DKK = 86 zł. Zwiedzanie Kopenhagi jest w większości możliwe pieszo – ciekawe miejsca są położone dość blisko siebie.

Restauracje i ceny w Kopenhadze

Nie ma co ukrywać – Kopenhaga to miasto drogie również pod względem cen w restauracjach. Butelka wody (1,5 l) w sklepie kosztuje nawet 27 DKK (15 zł), a cena za małe batoniki przekracza często 10 zł.

Jeśli chcemy zjeść na mieście, to jedynym ekonomicznie uzasadnionym wyjściem jest poszukanie chińskich restauracji, które oferują tzw. china box. Przy Strøget (niedaleko Placu Ratuszowego) znalazłem taki, który oferował świetnej jakości dania z makaronem za 35 DKK (20 zł). Cena nie do pobicia.

Stoisko z china box

W poszukiwaniu ciekawych smaków wybierz się na Torvehallerne Food Market. Znajdziesz tam świeże owoce i warzywa oraz sporo duńskich przysmaków. Działa tam ponad 80 sklepów, więc jest w czym wybierać.

Mam nadzieję, że moje propozycje ciekawych miejsc i atrakcje, które warto zobaczyć w Kopenhadze, pomogą Ci zaplanować zwiedzanie stolicy Danii. To piękne miasto pełne ciekawych atrakcji, które na pewno dostarczą Ci sporo niezapomnianych wrażeń. Życzę Ci udanej podróży i dobrego czasu w Kopenhadze!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!​

Napisaliśmy go zgodnie z standardami jakości naszych publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze