Atrakcje Azerbejdżanu – TOP 6 miejsc, które WARTO zobaczyć

Aktualizacja: 5 grudnia 2023 r.
Azerbejdżan co warto zobaczyć Xinaliq atrakcje blog podróżniczy

Azerbejdżan warto zobaczyć nie tylko dla bogatej w atrakcje stolicy – Baku, ale również dla wielu naturalnych i historycznych atrakcji kraju. W Azerbejdżanie znajdziesz zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO, górskie wioski z dala od cywilizacji i atrakcje związane z naturalnym bogactwem kraju – ropą naftową i gazem ziemnym. W artykule pokażę Ci listę 6 miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Azerbejdżanie.

Obok propozycji ciekawych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć, podzielę się wskazówkami dojazdu do Azerbejdżanu z Polski, zasadami wjazdu i wskazówkami praktycznymi o wymianie walut, ubezpieczeniu i bezpieczeństwie w Azerbejdżanie.

1. Baku

Baku to położona nad Morzem Kaspijskim stolica Azerbejdżanu i miasto, którego nie możesz pominąć podczas zwiedzania tego kraju. Atrakcji Baku jest tak dużo, że przygotowałem o tym mieście dodatkowy artykuł. Na pewno pomoże Ci w zwiedzaniu.

Zanim zainteresujesz się zabytkami Starego Miasta, zwróć uwagę na symbol Baku i jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Azerbejdżanie – Centrum Heydara Aliyeva. Niecodzienna bryła budynku to pomysł cenionej architekt Zahy Hadid, która była głównym projektantem centrum.

Centrum Heydara Aliyeva Baku co warto zobaczyć

Nie możesz pominąć również bakijskiego Starego Miasta, czyli Miasta Wewnętrznego (İçəri Şəhər). Zabudowa tego rejonu Baku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Część tamtejszych budynków pochodzi z XII wieku.

Zwróć uwagę na Muzeum Miniaturowych Książek, Meczet Piątkowy, meczet Baylar z kolekcją historycznych wydań Koranu.

Stare Miasto Baku Azerbejdżan

W obrębie Miasta Wewnętrznego znajduje się pałac szachów Szyrwanu – historyczna siedziba władców historycznego państwa Szyrwan oraz Baszta Dziewicza. Oba obiekty znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac szachów Szyrwanu Baku

Baszta Dziewicza pierwotnie znajdowała się zaraz nad brzegiem morza. Cofająca się przez lata linia brzegowa spowodowała, że teraz od baszty do brzegu jest… aż 200 metrów. Jeśli budynek Cię zainteresuje – możesz go zwiedzić również wewnątrz.

Baszta Dziewicza Baku co warto zobaczyć

Inne ciekawe miejsca, które powinieneś odwiedzić będąc w Baku to:

  • zaprojektowany przez polskiego architekta Pałac Ismailiyya tuż przy murach Miasta Wewnętrznego,
  • ulica Nizami – główna ulica handlowa Baku,
  • promenada z Azerbejdżańskim Muzeum Dywanów i Małą Wenecją,
  • oddalony nieco od centrum, piękny meczet Bibi-Heybat (Bibiheybət məscidi),
  • Ogniste Wieże (Flame Towers) – nowoczesny symbol miasta, trzy wieżowce w kształcie płomieni.
Ogniste Wieże Baku Azerbejdżan co warto zobaczyć
Ogniste Wieże (Flame Towers) to jeden z symboli Baku i Azerbejdżanu

Szczegółowy opis najciekawszych atrakcji Baku znajdziesz w moim artykule. Zaplanuj w Baku przynajmniej 2 dni, aby zobaczyć najważniejsze miejsca w stolicy Azerbejdżanu.

Polecane przeze mnie noclegi w Baku:

  • Travel Inn Hostel – świetna lokalizacja przy stacji metra Sahil, bardzo dobre warunki i korzystna cena. Miasto Wewnętrzne i nadmorska promenada tuż przy hotelu.
  • Center City Hotel Baku – bardzo dobra lokalizacja blisko Baszty Dziewiczej i Miasta Wewnętrznego. Wysoki standard, dobrze wyposażone pokoje, wygodne łóżka.
  • Royal Palace Hotel Baku – luksusowe wnętrza z pięknymi pokojami w przystępnej cenie. Hotel położony w centrum miasta – idealna lokalizacja dla turystów.

2. Yanar Dag

Często odwiedzana przez turystów atrakcja w okolicach Baku. Nie imponuje rozmiarami i bywa oceniana jako przereklamowana, ale na pewno jest czymś niespotykanym w innych miejscach.

Yanar Dag to płonący od lat 50. XX wieku kawałek skały – tylko tyle i aż tyle. Paliwem dla ognia są podziemne złoża gazu ziemnego, które zapewniają stałe palenie się Yanar Dag już od 70 lat. Czasami ogień jest ledwo widoczny, a czasami sięga nawet 3 metrów.

Yanar Dag azerbejdżan co warto zobaczyć blog podróżniczy
Płonący fragment skały, który przyciąga tysiące turystów. Autor: Diego Delso (źródło: Wikipedia, CC BY-SA 4.0)

Gdy będziesz w rejonie Yanar Dag, przy bezwietrznej pogodzie poczujesz zapach gazu – to właśnie niewyczerpywalne prawie źródło tamtejszego płomienia.

Miejsce jest mocno skomercjalizowane – wstęp na teren Yanar Dag jest płatny, a zwiedzanie ogranicza się do rzucenia okiem na niewielką, płonącą skałę. Nie zniechęcam do wizyty – w końcu podobnych miejsc na próżno szukać chociażby w Europie.

Jak dojechać do Yanar Dag? Możesz skorzystać z taksówki, która przywiezie Cię tu bezpośrednio z Baku. W rejon Yanar Dag docierają również autobusy linii 147, które odjeżdżają spod stacji metra Azadliq avenue oraz linii 217 jadące ze stacji Koroghlu. 

Szybkie porady - co zrobić przed wyjazdem do Azerbejdżanu?

1. Znajdź tanie loty korzystając z multiwyszukiwarki Momondo.

2. Zarezerwuj noclegi z wyprzedzeniem, żeby mieć większy wybór.

3. Sprawdź koszty ubezpieczenia podróży i wykup je przed wyjazdem.

4. Skorzystaj z darmowej karty do taniej wymiany walut (dostaniesz 50 zł po 1. transakcji).

5. Kup mapę atrakcji Baku i zwiedzaj stolicę Azerbejdżanu wygodniej.

6. Sprawdź artykuły w kategorii Azerbejdżan, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.

3. Park Narodowy Qobustan

Miłośnicy archeologii i odległej historii muszą pojawić się w parku narodowym Qobustan – kolejnej atrakcji Azerbejdżanu, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Ten region zawdzięcza swoją popularność kilku tysiącom naskalnych malowideł i petroglifów (rysunki wyryte), które odnaleziono na tamtejszych skałach. Dokumentują tysiące lat życia prehistorycznych ludów, które zamieszkiwały wówczas te ziemie.

W parku narodowym Qobustan warto spędzić kilka godzin. Poza naskalnymi malowidłami, warto przyjechać tutaj dla licznych wulkanów błotnych i niemałej liczby jaskiń. Najwygodniej będzie Ci zwiedzać ten teren samochodem.

Nawet jeśli dysponujesz wypożyczonym samochodem, nie zwiedzaj Qobustanu samodzielnie. Skorzystaj z usług lokalnego przewodnika lub po prostu wytarguj objazdówkę z taksówkarzem. Teren jest rozległy i pełen nierzucających się w oczy atrakcji – lepiej, żeby po Qobustanie oprowadzał Cię ktoś, kto zna trochę zakamarków.

Jak dojechać do parku narodowego Qobustan? Miejscowość Qobustan leży ok. 60 km od centrum Baku. Możesz skorzystać z taksówki lub z autobusu. Najpierw dojedź do przystanku “t/ts “Bina” autobusem nr 125 z przystanku Kukla Teatrı w centrum Baku, a potem z “t/ts “Bina” do miejscowości Gobustan autobusem nr 195. Dalej taksówką do parku narodowego Qobustan.

4. Xinaliq

Jedna z najbardziej nietypowych i ciekawych atrakcji Azerbejdżanu. Xinaliq to ukryta wysoko w górach miejscowość, która przez setki lat była praktycznie odcięta od cywilizacji i samowystarczalna. Lokalna społeczność wykształciła swój własny język, rozumiany i używany tylko przez mieszkańców Xinaliq.

Historia osadnictwa w Xinaliq sięga nawet 5000 lat. Osadę zbudowano na ściętym wierzchołku góry, ok. 2350 m n.p.m., w surowych, trudnych do codziennego życia warunkach gór.

Widok na dolne Xinaliq
Xinaliq w Azerbejdżanie

Na początku XXI wieku wyremontowano drogę z Quby do Xinaliq, znacznie ułatwiając mieszkańcom górskiej osady kontakt ze światem. Możliwe stały się nawet codzienne podróże do Quby. Kierowcy często zabierają przy okazji turystów. Cenę przejazdu warto mocno targować – kierowca ostatecznie i tak pojedzie do Xinaliq.

Dużą atrakcją jest sam ponad 3-godzinny przejazd do Xinaliq. Droga jest trudna, momentami przebiega w głębokich wąwozach lub tuż nad przepaściami. Widoki z trasy są przepiękne. W większości przypadków na górę pojedziesz Ładą Niva 4×4, co również dodaje podróży uroku.

Przystanek na drodze do Xinaliq

Jak dojechać do Xinaliq? Pojedź marszrutką z głównego dworca autobusowego w Baku do miejscowości Quba (3 godziny, 4 AZN, pierwsza odjeżdża ok. 8:00), a potem znajdź kierowcę jadącego do Xinaliq. Szczegóły dojazdu omówiłem w artykule o Xinaliq.

5. Szeki

Turyści kierują się do Szeki przede wszystkim po to, aby zobaczyć obiekt niedawno wpisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO – Pałac Chanów Szekijskich.

Wnętrza zbudowanego pod koniec XVIII wieku pałacu to jedne z najpiękniejszych wnętrz, jakie miałem okazję kiedykolwiek zwiedzać.

Pałac Chanów Szeki Azerbejdżan co warto zobaczyć
Niezbyt imponujący z zewnątrz Pałac Chanów Szekijskich na pewno zaskoczy Cię swoim wnętrzem

Niewielki pałac jest wypełniony malowidłami i różnobarwnymi witrażami, przez które w słoneczne dni wpada do wnętrza kolorowe, malownicze światło. I chociaż zwiedzanie trwa tylko kilkanaście minut, to warto przyjechać do Szeki choćby tylko po to, aby zobaczyć ten pałac.

Niestety, fotografowanie wnętrz pałacu jest zabronione – nawet za dopłatą.

Pałac Chanów Szekijskich Azerbejdżan fasada
Szeki Azerbejdżan dach pałac chanów szekijskich

Azerowie nie potrafią na razie przedstawić pałacu w atrakcyjnej dla turystów formie. Brakuje szczegółowych informacji o zwiedzanym obiekcie, przeszkadza też zakaz fotografowania.

Z czasem będzie się to pewnie zmieniać, a do tego czasu będziesz miał niepowtarzalną okazję obejrzeć obiekt z listy UNESCO w surowej formie. Azerowie nie potrafią się nim jeszcze odpowiednio pochwalić.

Będąc w Szeki, zwróć uwagę również na ukryty nieco w sąsiedztwie Pałacu Chanów Szekijskich – Pałac Zimowy. Jest kiepsko oznaczony – nie łatwo było mi go znaleźć po wyjściu z pierwszej atrakcji. Na pewno znajdziesz tam mniej turystów, a Twoje zwiedzanie będzie spokojniejsze. Wnętrza są porównywalnie piękne do tych z Pałacu Chanów.

Polecane przeze mnie noclegi w Szeki:

  • Old Town Sheki – klimatyczne wnętrza o nowoczesnym standardzie, w połowie drogi między centrum miasta, a Pałacem Chanów Szekijskich. W sam raz na wygodny pobyt w Szeki. 
  • Sheki Panorama Guest House – tani pomysł na nocleg w Szeki, odpowiedni standard, blisko centrum. Ma wszystko, czego potrzebna do ekonomicznego noclegu.

Szeki to miasto leżące dawniej na Jedwabnym Szlaku. Pozostałością po tym ważnym położeniu jest m.in. karawanaserai – pochodzący z XIX wieku budynek, który służył jako miejsce odpoczynku dla wędrujących tym szlakiem karawan. Budynek miniesz po drodze do Pałacu Chanów Szekijskich.

Jak dojechać do Szeki? Najszybciej pokonasz tę trasę marszrutką, która odjeżdża kilka razy dziennie z głównego dworca autobusowego w Baku (8.40 AZN, ok. 6 godzin jazdy). Do Szeki możesz też dojechać pociągiem nocnym (cena od ok. 8 AZN do 20 AZN w zależności od typu wagonu, ok. 8 godzin jazdy). Z dworca kolejowego do centrum Szeki musisz pojechać taksówką (to spory dystans). 

6. Kish

Przy okazji wizyty w Szeki, znajdź czas na krótką podróż do miejscowości Kish leżącej tuż obok Szeki.

Warto pojechać do Kish zarówno dla przepięknych widoków (osada leży wyżej od Szeki), jak i docenianego przez turystów, chociaż niezbyt obleganego Kościoła Albańskiego.

Kish Azerbejdżan widok na góry blog podróżniczy

Kościół Albański pochodzi z początku XII wieku. To najstarszy kościół na terenie historycznej Albanii Kaukaskiej, nazywany matką kościołów albańskich na Kaukazie.

Kościół Albański Kish Azerbejdżan z zewnątrz
Kościół Albański wnętrze Azerbejdżan Kish
Nierzucający się w oczy, pełen historii Kościół Albański to ważny punkt na mapie atrakcji Azerbejdżanu

Kościół jest miejscem pielgrzymek. Wierzy się, że modlitwa w tym miejscu i wypowiedzenie życzenia, a następnie przyłożenie monety do muru ołtarzowego da szlachetnemu człowiekowi spełnienie tego marzenia. Wierzy się też, że kamienna płyta nagrobna znajdująca się przy kościele ma właściwości uzdrawiające.

Na środku ołtarza pogrzebany jest totem starożytnych Albanów – głowa górskiego kozła uważanego za święte zwierzę.

Po spacerze w rejonie Kościoła Albańskiego znajdź chwilę na podziwianie okolicznych widoków. Górskie położenie Kiszu zapewnia panoramę na Szeki i całą okolicę.

Jak dojechać do Kisz? Między Szeki, a Kisz kursują marszrutki nr 15 i 23. Przejazd w jedną stronę kosztuje 0,2 AZN. Busy możesz złapać z przystanku w centrum miasta.

Jakie inne miejsca warto zobaczyć w Azerbejdżanie?

Azerbejdżanowi nie brakuje atrakcji – bez problemu wypełnisz nimi tygodniowy lub dłuższy wypad w ten rejon Kaukazu.

Jeśli masz więcej czasu i zaplanowałeś już wizyty w ciekawych miejscach, które opisałem w tekście, pomyśl o zwiedzaniu następujących atrakcji Azerbejdżanu:

  • Szyrwański Park Narodowy (Şirvan Milli Parkı) – świetnie miejsce dla miłośników ptaków, na terenie parku znajduje się jezioro, którego okolica jest licznie zamieszkiwana przez flamingi. Dodatkowo znajdują się tutaj 3 wulkany błotne.
  • jezioro Göygöl – malownicze jezioro położone w górach, na terenie Parku Narodowego Göygöl. Powstało w ciekawy sposób – na skutek trzęsienia ziemi w XII wieku, które zablokowało rzekę i spowodowało przez to powstanie kilku jezior. Dobry punkt dla miłośników odpoczynku w górskiej scenerii.

Wizytę w Azerbejdżanie możesz również połączyć ze zwiedzaniem Gruzji. Stolicę Azerbejdżanu i Gruzji (Tbilisi) łączy bezpośredni, nocny pociąg.

Jak dojechać do Azerbejdżanu?

Tanie linie lotnicze nie oferują bezpośrednich lotów z Polski do Azerbejdżanu. Najwygodniejszą formą dojazdu do Azerbejdżanu z Polski jest lot z przesiadką:

  • w Budapeszcie – z Budapesztu do Baku latają samoloty Wizzair, a dotarcie z Polski do Budapesztu jest łatwe (samoloty, pociąg z Warszawy),
  • w Kijowie – z Kijowa (lotnisko Boryspol) do Baku lata m.in. Ukrainian International Airlines i azerski BUTA Airways. Dostanie się z Polski do Kijowa nie powinno stanowić problemu – sporo lotów łączy polskie lotniska z lotniskiem Kijów Żuliany.
Sheki Ulica Azerbejdżan

Trudno powiedzieć, która opcja będzie tańsza – wszystko zależy od terminu, w którym chcesz podróżować.

My skorzystaliśmy z samolotów Wizzair do Kijowa, a później przesiedliśmy się na samolot BUTA Airways na lotnisko w Baku. Wtedy była to opcja najbardziej opłacalna.

Bezpieczeństwo w Azerbejdżanie – czy to bezpieczny kraj?

Podróżowanie po Azerbejdżanie jest bezpieczne, a przeciętny poziom przestępczości nie powinien niepokoić turystów.

Należy zachować standardowe środki ostrożności. Nie przewoź wszystkich swoich pieniędzy w jednym miejscu, dbaj też o to, aby droższe przedmioty nie zostawały bez Twojej opieki. Miej się na baczności w środkach transportu, bo pomimo tego, że kradzieże nie są powszechne, to jednak się zdarzają.

Kish ulica Azerbejdżan co warto zobaczyć

Odradza się podróżowanie do Górskiego Karabachu, w którym jest niespokojnie, a w 2020 r. doszło tam ponownie do wznowienia działań wojennych. Uzyskanie pozwolenia na wjazd do Górskiego Karabachu może spowodować, że będziesz miał późniejsze problemy z wjazdem do Azerbejdżanu (najpewniej będzie on niemożliwy).

W “regularnym” Azerbejdżanie poziom ryzyka ataków terrorystycznych jest określony jako znikomy.

Reasumując – nie masz się czego bać podróżując do Azerbejdżanu. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś zachowywać normalnych środków ostrożności znanych również z Polski.

Aktualne ostrzeżenia dotyczące podróży do Azerbejdżanu możesz sprawdzić na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czy do Azerbejdżanu potrzebna jest wiza? Wymogi dla Polaków

Aby podróżować do Azerbejdżanu, polscy turyści muszą posiadać wizę wydaną za pośrednictwem elektronicznego systemu eVisa. W czasie pandemii koronawirusa wydawanie wiz zostało wstrzymane. Przed planowanym wyjazdem sprawdź, czy otrzymanie wizy jest z powrotem możliwe.

Heydar Aliyev Azerbejdżan ulica
Częsty widok na ulicach Azerbejdżanu – wizerunek Heydara Aliyeva, nieżyjącego już prezydenta Azerbejdżanu

Opłata za wydanie wizy wynosi 23$ (ok. 90 zł). Możesz wnioskować o wizę jednokrotnego wjazdu, z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni. Aby otrzymać wizę, musisz posiadać ważny paszport.

Jaka waluta obowiązuje w Azerbejdżanie?

Walutą obowiązującą w Azerbejdżanie jest manat. To waluta raczej trudno dostępna w Polsce. Jeśli chcesz wymieniać ją w kantorze, weź do Azerbejdżanu dolary lub euro i na miejscu zamień je na manaty.

Wygodniejszą opcją na wymianę waluty będzie jednak skorzystanie z darmowych kart walutowych – np. Curve. Korzystam z tej karty podczas moich wszystkich podróży zagranicznych, ale sprawdza się również w Polsce.

Kiedy najlepiej jechać do Azerbejdżanu?

Najlepszą porą na podróż do Azerbejdżanu jest późna wiosna (maj – czerwiec) i wczesna jesień (wrzesień – październik).

Temperatura sprzyja wtedy podróżom i zwiedzaniu. W środku lata w Azerbejdżanie może być bardzo gorąco – średnia temperatura w lipcu i sierpniu sięga nawet 30 stopni Celsjusza.

Jedzenie restauracja azerbejdżan co warto zobaczyć

Od listopada do lutego w Azerbejdżanie pada najmocniej, chociaż nadal opady te nie są zbyt intensywne.

My byliśmy w Azerbejdżanie w styczniu. Wysoko w górach bywało chłodno, a pogoda w Baku była raczej wiosenna. Jeśli miałbym wybrać dla siebie idealny czas na podróż, byłby to okres między kwietniem, a majem.

Podróż do Azerbejdżanu – o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda inna podróż, również wyjazd do Azerbejdżanu wymaga odpowiedniego przygotowania.

Zanim wyjedziesz z Polski upewnij się, że nie zapomniałeś o żadnym punkcie z poniższej listy. Dzięki niej będziesz spokojny, że nic nieprzewidzialnego nie zaskoczy Cię podczas zwiedzania Azerbejdżanu.

Mam nadzieję, że Twój plan zwiedzania Azerbejdżanu jest już gotowy. Dzięki mojej liście miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Azerbejdżanie, Twoja pierwsza podróż w tamte rejony będzie bogata w zwiedzanie wielu ciekawych miejsc. Życzę Ci udanej podróży do Azerbejdżanu!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!​

Napisaliśmy go zgodnie z standardami jakości naszych publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze