Baku - najniżej położona stolica na świecie. Co warto zobaczyć w stolicy Azerbejdżanu?

8 lutego 2021
(aktualizacja: 18 kwietnia 2022)

Cześć! Chcesz oszczędzić czas na planowaniu podróży i podróżować bez stresu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Skłamałbym mówiąc, że Azerbejdżan zrobił na mnie dobre pierwsze wrażenie. Bliżej mi sercem do niedalekiej Gruzji, gdzie lepiej odnalazłem się w kontaktach z lokalną społecznością, a przyroda zrobiła na mnie większe wrażenie. Jednak stolica Azerbejdżanu - Baku, to miasto, które warto włączyć na Twoją listę miejsc do zobaczenia. Spodobało mi się, jak w Baku niewielka, historyczna tkanka miejska płynnie łączy się z nowoczesnym obliczem miasta. W artykule podpowiem Ci, które atrakcje i miejsca warto zobaczyć w Baku.

Azerbejdżan został najbogatszym państwem Kaukazu dzięki dużym złożom gazu ziemnego i ropy naftowej, których eksploatacja była możliwa dzięki działalności m.in. polskiego wynalazcy Witolda Zglenickiego. Płynne złoto sprawiło, że Baku stało się centrum handlu w tej części świata.

Baku współcześnie staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży. Zawdzięcza to tanim biletom lotniczym, które są coraz łatwiej dostępne również dla mieszkańców Polski.

W artykule podpowiem Ci, które miejsca i atrakcje warto zobaczyć w Baku. Dam Ci również sporo praktycznych wskazówek, które ułatwią planowanie podróży do Baku.

Interaktywna mapka atrakcji Baku

Aby ułatwić Ci zwiedzanie Baku, przygotowałem interaktywną mapkę, na której zebrałem miejsca, które uważam za najciekawsze atrakcje Baku oraz ważne punkty stolicy Azerbejdżanu:

 • wszystkie atrakcje Baku, które warto zobaczyć,
 • najciekawsze muzea,
 • najlepsze nietypowe atrakcje Baku,
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w Baku,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać.

Mapka pozwoli Ci doskonale wiedzieć, czego spodziewać się po danej okolicy i jak najefektywniej zaplanować zwiedzanie. Będziesz mógł z niej korzystać zarówno na komputerze, jak i na Twoim telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Baku.

ZWIEDZAJ BAKU WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje Baku

Kup mapkę z najważniejszymi punktami Baku - atrakcje, zabytki, najlepsze kawiarnie, restauracje, interesujące muzea i... polecane noclegi.

Baku - co warto zobaczyć? 7 atrakcji, które powinieneś odwiedzić

Baku było raczej prowincjonalnym miastem w czasach przed odkryciem bogatych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.

Istnieją historyczne wzmianki o tym, że o naturalnych bogactwach tego rejonu wiedziano już w III wieku. Najbardziej dynamiczny rozwój miasta przypadł na XIX i XX wiek. Wtedy Baku zaczęło się urastać do rangi ważnego ośrodka gospodarczego w tej części świata.

Baku Wewnętrzne Miasto blog podróżniczy
Uliczki Miasta Wewnętrznego w Baku

Około 2-milionowa stolica Azerbejdżanu to najniżej położona stolica świata. Baku leży na wysokości nawet 28 metrów poniżej poziomu morza. To jednocześnie największe miasto na świecie, które leży poniżej poziomu morza.

Baku jest nie tylko atrakcją turystyczną samą w sobie, ale również punktem wypadowym do zwiedzania innych zakątów Azerbejdżanu, jak np. Szeki czy górskiego miasteczka Xinaliq.

Polecane przeze mnie noclegi w Baku:

 • Travel Inn Hostel - świetna lokalizacja przy stacji metra Sahil, bardzo dobre warunki i korzystna cena. Miasto Wewnętrzne i nadmorska promenada tuż przy hotelu.
 • Center City Hotel Baku - bardzo dobra lokalizacja blisko Baszty Dziewiczej i Miasta Wewnętrznego. Wysoki standard, dobrze wyposażone pokoje, wygodne łóżka.
 • Royal Palace Hotel Baku - luksusowe wnętrza z pięknymi pokojami w przystępnej cenie. Hotel położony w centrum miasta - idealna lokalizacja dla turystów.

Booking.com

1. Centrum Heydara Aliyeva

Najbardziej rozpoznawalna atrakcja zarówno Baku, jak i całego Azerbejdżanu. Niecodzienna, smukła bryła, która dominuje nad tą częścią miasta i obok której nie można przejść obojętnie.

Centrum Heydara Aliyeva Baku co warto zobaczyć
Centrum Heydara Aliyeva w Baku blog podróżniczy
Wejście Centrum Heydara Aliyeva Baku
Niecodzienna bryła Centrum Heydara Aliyeva jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w mieście

Budynek nosi imię Heydara Aliyeva - otoczonego wielkim szacunkiem (a wręcz czcią) prezydenta Azerbejdżanu w latach 1993-2003, a między 1982 i 1987 szefa rządu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Centrum Heydara Aliyeva zaprojektowała iracko-brytyjska architekt Zaha Hadid, znana z innych, odważnych projektów architektonicznych na świecie - np. Galaxy SOHO w Pekinie czy Dongdaemun Design Plaza w Seulu.

Jak dojechać do Centrum Heydara Aliyeva? Skorzystaj z pociągów czerwonej lub zielonej linii metra i wysiądź na stacji Nariman Narimanov. Stamtąd przejdź pieszo do Centrum. (1,3 km, ok. 20-minutowy spacer). 

Gdybym miał opisać budynek jednym słowem, byłyby to "krzywe". Wszystko jest tu łukiem - podłogi płynnie przechodzą w ściany, a ściany przeobrażają się w sufity. Pomimo, że obiekt jest ogromny, konstrukcja robi wrażenie lekkiej.

Wnętrze centrum Heydara Aliyeva Baku
Centrum Heydara Aliyeva w środku blog o podróżach

Dach budynku bierze swój początek z poziomu gruntu, więc teoretycznie można byłoby wejść spacerem na sam szczyt kompleksu. Wszechobecna biel wygląda pięknie na tle błękitnego nieba.

W Centrum Heydara Aliyeva organizowane są wystawy, koncerty i wydarzenia kulturalne. Warto odwiedzić działające w budynku Muzeum Heydara Aliyeva.

Historia wielkiego przywódcy Azerbejdżanu jest pokazana w multimedialny, łatwo przyswajalny sposób. Nie powinieneś zdążyć się znudzić nadmiarem informacji.

Bilety do Centrum Heydara Aliyeva: wstęp do centrum kosztuje 12 AZN (26 zł) od osoby dorosłej. Bilety można kupić na stronie internetowej obiektu.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

2. Miasto Wewnętrzne (İçəri Şəhər)

Stare Miasto w Baku, zwane inaczej Miastem Wewnętrznym, zostało wpisane w 2000 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To najstarsza część miasta, w której części budynków pochodzi z XII wieku. Miasto Wewnętrzne nie jest rozległe, ale wędrówki po wąskich uliczkach przeplatane wizytami w barach i restauracjach mogą Ci zająć sporo czasu.

Ulica Miasto Wewnętrzne Baku
Uliczka Miasta Wewnętrznego, z której dobrze widać jedną z Ognistych Wież

Na dobre poznanie zakątków Miasta Wewnętrznego potrzebujesz jednego dnia.

Jak dojechać do Miasta Wewnętrznego? Skorzystaj z pociągów czerwonej linii metra, które dowiozą Cię do ostatniej stacji tej linii - İçәrişәhәr, która znajduje się na zachodnim krańcu Miasta Wewnętrznego. 

Przy odrobinie szczęścia uda Ci się zwiedzić Muzeum Miniaturowych Książek (Miniatür Kitab Muzeyi).

Próbowałem dostać się do niego 3 razy, ale zawsze trafiałem na dzień lub godzinę, w której to miejsce było akurat zamknięte. Szkoda, bo zbiory robią podobno wrażenie.

Stare Miasto Baku Azerbejdżan
Na placu przed Basztą Dziewiczą handluje się pamiątkami z miasta

Zajrzyj też do niewielkiego Meczetu Piątkowego (Juma Mosque) - jednego z najstarszych meczetów w mieście. Od 1991 r. świątynia znowu pełni funkcje religijne. W czasach komunistycznych zdarzyło się jej być magazynem, a później muzeum dywanów.

Baku Miasto Wewnętrzne blog podróżniczy
Okolice stacji metra İçәrişәhәr sprawiają "tropikalne" wrażenie

W meczecie Baylar można obejrzeć kolekcję ponad 70 historycznych wydań Koranu pochodzących z różnych zakątków świata. Warto tu zajrzeć, bo niektóre egzemplarze są księgarskimi dziełami sztuki.

Koran meczet Baku Azerbejdżan

Pałac szachów Szyrwanu

Pałac szachów Szyrwanu to kolejny z obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jeden z głównych symboli Baku.

Obiekt zaczęto wznosić w XV wieku z rozkazu szacha Ibrahima I, jako główną siedzibę władców Szyrwanu - historycznego państwa, które obejmowały dzisiejszy północny i wschodni Azerbejdżan. Kraj ten istniał od VI do XVI wieku.

Pałac szachów Szyrwanu Baku

Pałac szachów Szyrwanu jest uznawany za najważniejsze muzeum Azerbejdżanu, o czym świadczy m.in. liczba odwiedzających (15 milionów w 2019 r.) i liczba zgromadzonych eksponatów (prawie 5000 obiektów archeologicznych i ponad 1500 rękopisów).

W skład kompleksu wchodzi m.in. pałac mieszkalny z aż 52 pokojami, meczety, łaźnie i mauzolea rodziny szachów Szyrwanu oraz Seyida Yahya Bakuvi - średniowiecznego azerskiego filozofa i naukowca.

Pałac szachów Szyrwanu grobowiec co warto zobaczyć

Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie obiektu, zapoznaj się wcześniej z jego historią. Ekspozycja jest dość "surowa" i aby wynieść z czasu spędzonego tam trochę historycznej wiedzy, warto przygotować się do zwiedzania.

MAPKA ATRAKCJI BAKU

Kup interaktywną mapkę atrakcji, zabytków, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Baku.

Zwiedzaj Baku z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Baszta Dziewicza (Qız qalası)

To trzeci obok Pałacu szachów Szyrwanu i Miasta Wewnętrznego obiekt w Baku, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Charakterystycznej sylwetki baszty trudno nie zauważyć w krajobrazie Starego Miasta.

Baszta Dziewicza Baku co warto zobaczyć
Zwiedzanie Baszty Dziewiczej jest możliwe, ale ciekawie wygląda przede wszystkim z zewnątrz

Powstała w XII wieku i pierwotnie znajdowała się tuż przy linii brzegowej Morza Kaspijskiego. Ta jednak z upływem czasu cofała się, przez co Basztę Dziewiczą dzieli od brzegu morza ponad 200 metrów.

Przeznaczenie baszty nie jest jasno określone. Przypuszcza się, że mogła być elementem świątyni zoroastriańskiej (irańskiej religii będącej jedną z najstarszych religii monoteistycznych świata) lub obserwatorium astronomicznym.

Wieża z pewnością miała też zadania obronne. W swojej historii przeszła też epizod bycia latarnią morską służącą statkom wpływającym do portu w Baku.

Widok Baszta Dziewicza Miasto Wewnętrzne Baku

Z Basztą Dziewiczą wiążą się liczne legendy próbujące wytłumaczyć jej przeznaczenie i pochodzenie nazwy. Określenie "dziewicza" podobno wyraża to, że konstrukcja nigdy nie została zniszczona i "dotknięta" przez złe moce.

W Baszcie Dziewiczej znajdziesz muzeum poświęcone historii Baku. Z dachu wieży będziesz mógł zobaczyć całe Miasto Wewnętrzne i zatokę Morza Kaspijskiego.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

3. Pałac Ismailiyya 

Kto by pomyślał, że w Baku znajdzie się tyle polskich akcentów. Azerowie mają w pamięci nie tylko nasz wkład w rozwój górnictwa ropy naftowej na morzu. W Baku działali również polscy architekci.

Pałac Ismailiyya Baku atrakcje

Pałac Ismailiyya znajdziesz tuż poza murami Miasta Wewnętrznego, w północnej części Starego Miasta.

Projektantem budynku, który powstał na początku XX wieku, był polski architekt Józef Płoszko. Pałac powstał na zlecenie Agha Musa Naghiyeva - miliardera, który dorobił się fortuny w przemyśle naftowym.

Park pałac Ismailiyya Baku co warto zobaczyc

Pierwotnie Pałac Ismailiyya służył Muzułmańskiej Wspólnocie Charytatywnej, ale później był związany z instytucjami naukowymi. Współcześnie jest siedzibą Azerbejdżańskiej Akademii Nauk.

Pałac sąsiaduje z niewielkim parkiem Sabir Bağı. To dobre miejsce na odpoczynek w przerwie zwiedzania centrum Baku.

4. Ulica Nizami (Nizami Street)

Deptak i główna ulica handlowa Baku. Ważna dla Baku jak Krupówki dla Zakopanego, Monciak dla Sopotu i Krakowskie Przemieście dla Warszawy.

Przy Nizami znajdziesz sporo reprezentacyjnych budynków Baku, dawnych rezydencji bogatych mieszkańców miasta i ambasad.

Jak dojechać na ulicę Nizami? Bezpośrednio przy ulicy Nizami nie ma stacji bakijskiego metra. Najbliższe stacje to Sahil i İçәrişәhәr (obie na linii czerwonej).

Ulica powstała w XIX wieku. Duży wkład w zabudowę Nizami mieli polscy architekci - wspomniany już Józef Płoszko oraz Józef Gosławski.

Najbardziej intensywny okres dla rozwoju ulicy przypadł na przełom XIX i XX wieku.

Restauracja Dolma Baku
Jeśli obiad w okolicy ulicy Nizami, to tylko w restauracji Dolma

Współcześnie, obok drogich sklepów, Nizami jest pełna restauracji i kawiarni, w których kwitnie życie towarzyskie stolicy Azerbejdżanu (o ile oczywiście nie trwają żadne światowe pandemie).

Rzut beretem dzieli ulicę Nizami od mojej ulubionej restauracji w Baku - Dolma Restaurant. W ciekawie zaaranżowanej piwnicy zjesz m.in. dolmę - potrawę z mięsa i ryżu, w której składniki owinięte są liściem winogrona. 

ZWIEDZAJ BAKU WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje Baku

Kup mapkę z najważniejszymi punktami Baku - atrakcje, zabytki, najlepsze kawiarnie, restauracje, interesujące muzea i... polecane noclegi.

5. Ogniste Wieże (Flame Towers)

Zespół trzech budynków w kształcie płomieni to nowoczesny symbol Baku. Najwyższa z wież mierząca ponad 180 metrów to najwyższy budynek Azerbejdżanu.

Ogniste Wieże Baku Azerbejdżan co warto zobaczyć
Zachodzące, płonące słońce dobrze komponuje się z sylwetkami Ognistych Wież

Niecodzienny kształt wieżowców nawiązuje do kultu ognia obecnego w Azerbejdżanie od wieków. Odwołuje się do związanych z ogniem tradycji zoroastrian, ale również do największego bogactwa kraju - złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Ogniste Wieże Baku zachód słońca

Ogniste Wieże pełnią 3 funkcje - mieszkalną, hotelową oraz biurową. Wieże są dodatkowo ogromnymi ekranami LED. W nocy symuluje się na nich ruch płomieni. Ten ciekawy efekt widać z wielu punktów miasta, bo wieże nie dość, że są wysokie, to jeszcze usytuowano je ponad poziomem okolicznej zabudowy.

Pod Ogniste Wieże można się dostać pieszo lub dojechać funikularem, którego dolną stację znajdziesz obok Azerbejdżańskiego Muzeum Dywanów.

Funikular Baku dolna stacja co warto zobaczyć
Dolna stacja funikulara, którym możesz dojechać pod Ogniste Wieże
Baku funikular co warto zobaczyć górna stacja
Widok z górnej stacji funikulara na Morze Kaspijskie i zabudowę Baku

Gdy już dostaniesz się funikularem na górę, poświęć chwilę na spacer po parku Dağüstü. To dobry punkt widokowy na Baku.

6. Promenada w Baku (Azerbejdżańskie Muzeum Dywanów i Mała Wenecja)

Obok dolnej stacji funikularu zaczyna się bakijska promenada, która wiedzie nad brzegiem Morza Kaspijskiego aż do wysokości dworca kolejowego.

Pierwszym z ciekawych obiektów w tej okolicy jest Azerbejdżańskie Muzeum Dywanów. Na pewno zwrócisz uwagę na kształt budynku - przypomina on zwinięty dywan, więc dobrze nawiązuje do tematyki znajdującej się wewnątrz ekspozycji.

Azerbejdżańskie Muzeum Dywanów Baku blog podróżniczy
Niecodzienna bryła Azerbejdżańskiego Muzeum Dywanów nie pozwala przejść obok siebie obojętnie

Pierwotnie muzeum znajdowało się w Meczecie Piątkowym, o którym mówiłem już przy okazji spaceru po Mieście Wewnętrznym. Muzeum opuściło tamtą lokalizację w 1992 r.

Gdy w 2010 r. azerbejdżańskie dywany wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, podjęto decyzję o budowie nowej siedziby muzeum tuż przy brzegu Morza Kaspijskiego.

W muzeum zgromadzono największą na świecie kolekcję azerskich dywanów reprezentującą dokonania różnych regionów i sposobów tkania.

Niestety, w Azerbejdżańskim Muzeum Dywanów obowiązuje zakaz profesjonalnego fotografowania. Duże aparaty trzeba zostawić w skrytkach na bagaż. Bez problemu możesz robić jednak zdjęcia telefonem.

Naprzeciwko muzeum trafisz na Małą Wenecję. Niektórzy uznają ją za atrakcję turystyczną Baku, ale... jak dla mnie to po prostu kawałek "oczka wodnego", po którym można przepłynąć łodziami imitującymi te znane z Wenecji.

Mała Wenecja Baku Azerbejdżan
Mała Wenecja - raczej nie atrakcja, a bardziej ciekawostka turystyczna w okolicach bakijskiej promenady

Absolutnie nie warto przychodzić tu specjalnie, ale jeśli jesteś akurat w okolicy - rzucenie okiem nie zaszkodzi.

Zarówno spod Małej Wenecji, jak i Łabędziej Fontanny, możesz zrobić ciekawe zdjęcie Ognistych Wież. Weź ze sobą statyw i spróbuj uchwycić je już po zmroku.

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Pamiętaj, żeby przed każdym wyjazdem za granicę wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę za nie więcej niż kilka złotych dziennie. 

7. Meczet Bibi-Heybat (Bibiheybət məscidi)

Meczet Bibi-Heybat leży niecałe 7 kilometrów od Azerbejdżańskiego Muzeum Dywanów.

Meczet Biki Heybat w Baku atrakcje blog podróżniczy

To, co dzisiaj nazywamy meczetem Bibi-Heybat, to wybudowana w latach 90. XX wieku rekonstrukcja świątyni pochodzącej z XIII wieku. Decyzją bolszewików meczet został zburzony w latach 30. XX wieku.

Wnętrze Meczet Bibi Heybat Baku
Grobowiec meczet Bibi Heybat Baku Azerbejdżan

Meczet jest świętym miejscem dla muzułmanów w tym regionie. W świątyni znajduje się grobowiec Ukeyma Khanuma, potomka Mahometa. Wnętrze meczetu robi niesamowite wrażenie.

Jak dojechać do meczetu Bibi-Heybat? Pod meczet możesz dojechać autobusem nr 125 z przystanku Azneft square tuż obok Azerbejdżańskiego Muzeum Dywanów. Przejazd trwa ok. 18 minut i kosztuje 0,4 AZN (0,9 zł). Wysiądź z autobusu na przystanku Bibiheybәt Mәscidi. W podróż powrotną możesz wyruszyć z przystanku na przeciwko.

Przyjazd do meczetu możesz wykorzystać jako okazję do spaceru po nadmorskiej dzielnicy Bibiheybət i chwili odpoczynku przy rybce w restauracji Şəfa Fish Garden.

MAPKA ATRAKCJI BAKU

Kup interaktywną mapkę atrakcji, zabytków, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Baku.

Zwiedzaj Baku z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Co warto zobaczyć w okolicach Baku?

Jeśli po zwiedzaniu najciekawszych atrakcji Baku zostanie Ci trochę czasu, możesz wyskoczyć za miasto i zobaczyć ciekawe miejsca w okolicach Baku:

 • Park Narodowy Qobustan - wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści przyjeżdżają tutaj, aby zobaczyć petroglify - wyryte w skałach, prehistoryczne rysunki. Teren parku narodowego jest pełen dziesiątek wulkanów błotnych. Najlepiej dostać się tu ze zorganizowaną wycieczką z Baku lub autostopem, bo dojazd transportem publicznym nie jest możliwy.
 • Yanar Dag - stale palący się kawałek skały, zasilany przez ciągle ulatniający się gaz ziemny. Atrakcja raczej rozczarowująca - przyjazd tutaj jest uzasadniony raczej tylko wtedy, gdy chcemy "odhaczyć" to miejsce na swojej liście. Kawał drogi od centrum Baku.
 • Wulkan błotny w północnej części Baku - rzadko odwiedzany przez turystów, z dala od tłumów. Nam się podobało, chociaż tego dnia nie wyrzucał akurat świeżych porcji błota. Dojechaliśmy tutaj Uberem, a taksówkarz wjechał taksówką prawie na sam szczyt wulkanu. Nie, żebyśmy go o to prosili - po prostu poczuł, że stoi przed nim wyzwanie, z którym musi się zmierzyć.
Wulkan błotny Baku
Widok Baku
Spowite mgłą przedmieścia Baku widać świetnie ze szczytu wulkanu błotnego

Gdzie spać w Baku? Polecane noclegi

Rozglądając się za miejscem noclegowym w Baku, skup się na najbliższym otoczeniu Miasta Wewnętrznego lub zatrzymaj się w rejonie, gdzie w pobliżu znajduje się stacja metra.

Baku jest bazą wypadową do podróży po całym Azerbejdżanie. Niewykluczone, że będziesz wracał do tego miasta kilka razy - możesz przy tej okazji przetestować kilka miejsc noclegowych.

Polecane przeze mnie noclegi w Baku:

 • Travel Inn Hostel - świetna lokalizacja przy stacji metra Sahil, bardzo dobre warunki i korzystna cena. Miasto Wewnętrzne i nadmorska promenada tuż przy hotelu.
 • Center City Hotel Baku - bardzo dobra lokalizacja blisko Baszty Dziewiczej i Miasta Wewnętrznego. Wysoki standard, dobrze wyposażone pokoje, wygodne łóżka.
 • Royal Palace Hotel Baku - luksusowe wnętrza z pięknymi pokojami w przystępnej cenie. Hotel położony w centrum miasta - idealna lokalizacja dla turystów.

Booking.com

Baku - jak dojechać?

Polska i Baku nie są połączone bezpośrednimi połączeniami lotniczymi.

Najbardziej efektywnymi czasowo rozwiązaniami jest skorzystanie z bezpośrednich połączeń do Baku z:

 • Budapesztu - samoloty WizzAir,
 • Kijowa - samoloty Ukrainian International Airlines.

Jadąc do Azerbejdżanu skorzystałem z tej drugiej opcji. Do Kijowa doleciałem tanimi liniami lotniczymi (WizzAir na lotnisko Kijów Żuliany) i po przejechaniu na drugie kijowskie lotnisko (Boryspol), wsiadłem do ukraińskiego samolotu do Baku.

Podróż można zaplanować w taki sposób, aby mieć również czas na zwiedzanie stolicy Ukrainy. W planowaniu wizyty w Kijowie pomoże Ci mój przewodnik.

Jak dojechać z lotniska w Baku do miasta?

Międzynarodowe lotnisko w Baku znajduje się niespełna 30 kilometrów na północny-wschód od centrum miasta. Do obu terminali (1 i 2) lotniska w Baku dociera transport publiczny.

Do centrum stolicy Azerbejdżanu można dojechać autobusami Aero Express. W ciągu dnia odjeżdżają co 30 minut, a w nocy co godzinę. Aktualny rozkład jazdy możesz sprawdzić na stronie internetowej lotniska.

Jednorazowy bilet kosztuje 1,5 AZN (ok. 3,3 zł). Do opłacenia przejazdu potrzebujesz karty BakuCard (piszę o niej więcej w kolejnym punkcie).

Dworzec kolejowy Baku
Podświetlony budynek dworca kolejowego w Baku

Przy wyjściu z terminala znajdziesz automat, w którym możesz kupić BakuCard. Wybierz plastikową wersję karty - będziesz ją mógł później wykorzystać na przejazdy komunikacją miejską. Doładuj ją od razu większą kwotą - np. 5 AZN.

Autobusy w kierunku centrum odjeżdżają z przystanków przy obu terminalach lotniska. Dojeżdżają do centrum Baku i zatrzymują się przy przystanku 28 May Metro Station / Central Railway station. Znajdziesz go naprzeciwko dworca kolejowego.

MAPKA ATRAKCJI BAKU

Kup interaktywną mapkę atrakcji, zabytków, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Baku.

Zwiedzaj Baku z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Jak przemieszczać się po mieście? Transport w Baku

Trzon komunikacji miejskiej w Baku stanowi metro. Pociągi poruszają się łącznie po 3 liniach:

 • czerwonej - najważniejszej z punktu widzenia turystów, łączącej okolice głównych atrakcji turystycznych miasta,
 • zielonej - pokrywającej się w dużej części z czerwoną i prowadzącej w kierunku głównego dworca autobusowego w Baku (Avtovaghzal),
 • fioletowej - krótkiej, łączącej główny dworzec autobusowy (Avtovaghzal) z linią zieloną.
Metro w Baku schemat linii
Schemat sieci metra w Baku

W systemie komunikacji miejskiej znajdują się również autobusy. W turystycznego punktu widzenia, warto żebyś zwrócić uwagę na autobus nr 125, którym dojedziesz do meczetu Bibi-Heybat.

Stacja metra w Baku
Jedna ze stacji bakijskiego metra

Płatności za bilety dokonasz elektroniczną kartą BakuCard.

Możesz ją kupić m.in. na stacjach metra. Wydanie karty kosztuje 2 AZN, a każdy pojedynczy przejazd autobusem lub metrem - 0,3 AZN. Gdy środki Ci się skończą, kartę możesz ponownie doładować.

Ze zwiedzaniem centrum miasta poradzisz sobie pieszo, ale część atrakcji (jak np. Centrum Heydara Aliyeva czy meczet Bibi-Heybat) znajduje się znacznie poza ścisłym centrum. Wtedy skorzystanie z komunikacji miejskiej jest szybką i wygodną propozycją.

Wymiana waluty podczas podróży do Azerbejdżanu

Walutą obowiązującą w Azerbejdżanie jest manat. Waluta jest raczej trudno dostępna w polskich kantorach. Myślę, że nie ma potrzeby kupowania jej przed wyjazdem do Azerbejdżanu.

Na miejscu możesz skorzystać z kart, które pozwolą Ci tanio wymieniać waluty za granicą.

Polecam Ci zamówić tę darmową kartę i przetestować ją jeszcze w Polsce. 50 zł bonusu możesz wydać wszędzie tam, gdzie możliwe są płatności kartą. Korzystając z niej, na każdym wyjeździe oszczędzam od kilkunastu do kilkuset złotych.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Wyjazd do Azerbejdżanu - czy trzeba mieć paszport?

Aby wjechać do Azerbejdżanu, obywatele polscy potrzebują ważnego paszportu i wizy elektronicznej.

Wniosek wizowy składa się na stronie internetowej eVisa. Do wniosku trzeba załączyć skan paszportu i nasze zdjęcie w formacie .jpg.

Wydanie wizy jest płatne - kosztuje 23$ (85 zł). Uzyskaną wizę trzeba wydrukować i mieć ją ze sobą zarówno na lotnisku, jak i przez cały czas pobytu w Azerbejdżanie, w razie potrzeby okazania jej np. policji.

Wiza upoważnia do jednego wjazdu na terytorium Azerbejdżanu, na maksymalnie 30 dni.

Dokument jest ważny 90 dni od wskazanej przez nas daty. Jeśli nie zdążysz z podróżą do Azerbejdżanu przez te 90 dni, będziesz musiał złożyć kolejny wniosek wizowy (i ponownie za niego zapłacić).

Ubezpieczenie turystyczne - czy warto je wykupić przed podróżą do Azerbejdżanu?

W tym przypadku obowiązuje tylko jedna zasada - jeśli wyjeżdżasz za granicę, zawsze powinieneś wcześniej wykupić ubezpieczenie turystyczne. Opuszczając Polskę, tracisz wszelką ochronę ubezpieczeniową i nie należą Ci się żadne świadczenia medyczne.

Jeśli chcesz uniknąć kosztów leczenia za granicą - zawsze wykupuj ubezpieczenie turystyczne. Koszty są pomijalne - to zazwyczaj kilka złotych dziennie. Dokładne koszty możesz sprawdzić w internetowym kalkulatorze.

Kalkulator pokaże Ci listę ofert ubezpieczeń, z których będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą. Pamiętaj - ubezpiecz się przed wyjazdem na Azerbejdżanu.

Podróż do Azerbejdżanu - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda inna podróż, również wyjazd do Azerbejdżanu wymaga odpowiedniego przygotowania.

Zanim wyjedziesz z Polski upewnij się, że nie zapomniałeś o żadnym punkcie z poniższej listy. Dzięki niej będziesz spokojny, że nic nieprzewidzialnego nie zaskoczy Cię podczas zwiedzania Azerbejdżanu.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Azerbejdżanu na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z multiwyszukiwarki Momondo.

Wykup ubezpieczenie podróży, a wcześniej sprawdź jego koszty w darmowym kalkulatorze.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Kup interaktywną mapkę atrakcji Baku i zwiedzaj stolicę Azerbejdżanu wygodniej.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Azerbejdżan, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.

Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty Azerbejdżanu.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Azerbejdżanu

Mam nadzieję, że moja lista miejsc, które warto zobaczyć w Baku pomoże Ci zaplanować dobrze podróż do stolicy Azerbejdżanu. Zwiedzanie Baku nie powinno Ci zająć więcej niż 2 dni - chociaż polecam, żeby zostać w mieście dłużej i zwiedzać je powoli, czujnie obserwując lokalną społeczność i podglądając, jak wygląda ich codzienne życie. Miłego zwiedzania Baku!

ZWIEDZAJ BAKU WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i poznać najciekawsze atrakcje Baku

Kup mapkę z najważniejszymi punktami Baku - atrakcje, zabytki, najlepsze kawiarnie, restauracje, interesujące muzea i... polecane noclegi.

Przydały Ci się moje wskazówki? Możesz wesprzeć moją pracę i bloga stawiając mi wirtualną kawę. Najniższa wpłata to 5 zł. Dziękuję Ci za docenienie mojej pracy! ;) 

Przygotuj się do podróży - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże:

 • wygodne butyMerrell Moab 2 - sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach,
 • plecakQuechua Arpenaz NH100 - korzystam z taniego modelu, który sprawdził się w każdych warunkach i mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowyQuechua Forclaz 70 - w sam raz na dłuższe podróże; mieści się w nim wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • kurtkaOuthorn HOZ17 KUMT600 - polubiłem się z moją tą dwufunkcyjną kurtką; sprawdza się w zimie, a po odpięciu wewnętrznej warstwy również wiosną i jesienią,
 • ręcznik szybkoschnącyNabaiji XL 110x175 cm oraz Nabaiji S 39x55 cm - szybkoschnące ręczniki idealne, jeśli chcesz ruszyć rano w trasę z suchutkim ręcznikiem zajmującym mało miejsca,
 • termosCamelBak MultiBev - najlepszy termos, jakiego używałem; to butelka termiczna z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką, 
 • telefon: iPhone 13 Pro + iPhone XS - dzięki temu zestawowi powstaje sporo zdjęć do artykułów i prawie wszystkie treści w social media; telefon to mój drugi mózg w podróży,

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross