Atrakcji Barcelony do zobaczenia jest tyle, że wystarczyło nam ich na zaplanowanie 3 tygodni zwiedzania stolicy Katalonii. Potężna Sagrada Familia i wiele projektów Gaudiego, Park Guell, wybrzeże Morza Śródziemnego z plażą Barceloneta, wpisany na listę UNESCO szpital św. Pawła, wzgórze Tibidabo… Jak wśród tego wybrać miejsca, które warto zobaczyć?
Przygotowałem listę 21 najważniejszych atrakcji Barcelony, które są moim zdaniem najważniejszymi punktami do zobaczenia. W sam raz na jeden dzień, weekend albo dłuższy urlop w Barcelonie.
Przyda Ci się też mapa najważniejszych atrakcji Barcelony na telefonie i komputerze, na której zaznaczyłem wszystkie ważne punkty oraz lista sprawdzonych i polecanych noclegów w Barcelonie.
Dlaczego warto odwiedzić Barcelonę?
Barcelona to stolica Katalonii i drugie największe miasto w Hiszpanii. Położona jest nad Morzem Śródziemnym, “wciśnięta” między wodę a góry Serra de Collserola. Jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Europie, a w barcelońskich muzeach obejrzysz dzieła znanych na całym świecie artystów – Pablo Picasso, Joan Miró czy Salvadora Dalí.
Miasto słynie także z perełek architektonicznych takich jak Sagrada Familia i Casa Batlló. Barcelona jest również nierozerwalnie związana z Antonio Gaudim, który nadał miastu modernistyczny charakter. W mieście i jego okolicy znajduje się aż 9 obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Barcelona jest siedzibą najpopularniejszego klubu piłkarskiego FC Barcelona, którego mecze przyciągają do miasta tysiące kibiców z całego świata. Miasto oferuje także piękne plaże, dużo zielonych przestrzeni do spacerowania, a w pobliskich górach – szlaki trekkingowe i punkty z pięknymi widokami. To też dobra okazja na poznanie hiszpańskiej kuchni – przede wszystkim różnorodnych tapas i słynnych churros z czekoladą.
Gdzie spać w Barcelonie?
Szukając noclegu w Barcelonie weź pod uwagę, jak daleko będziesz miał do najbliższej stacji metra. Hotel Europark leży 15 minut spacerem od Placu Katalońskiego i deptaku La Rambla, tuż przy stacji metra. Pomimo tak dobrej lokalizacji i wysokiego komfortu pokoi, jest jednym z tańszych w okolicy. Wcześnie rano dla wszystkich gości dostępna jest bezpłatna kawa. ;)
Pomimo bardzo szerokiej bazy noclegowej, polecam Ci rozpocząć poszukiwania hotelu z wyprzedzeniem, na parę miesięcy przed przyjazdem, zwłaszcza jeśli planujesz swój urlop w wakacje (turystów w Barcelonie jest bardzo dużo i najbardziej korzystne oferty szybko znikają). Weź pod uwagę hostele, które pomimo niższego komfortu, mają atrakcyjne ceny jak na Barcelonę.
W bardzo dogodnej lokalizacji znajduje się np. hostel Onefam Les Corts, położony 3 min od stadionu piłkarskiego Camp Nou i 5 min od najbliższej stacji metra. Dobrym wyborem może być także HOSTAL BEDMATES, znajdujący się 2 minu od najbliższej stacji metra i 15 min spacerem od Placu Katalońskiego.
Zwiedzanie atrakcji Barcelony – wskazówki i informacje praktyczne
Wiesz już wszystko o najważniejszych atrakcjach, które możesz zobaczyć w Barcelonie i jej okolicy. Teraz czas na parę praktycznych porad z mojego doświadczenia, które zebrałem podczas mojego pobytu w stolicy Katalonii:
- korzystaj z komunikacji miejskiej – w Barcelonie jest ona bardzo dobrze zorganizowana. Jeśli podróżujesz sam, możesz wykupić sobie pakiet 10 przejazdów (T-Casual), a będąc w Barcelonie w więcej osób, rozważ zakup 8 (T-Familiar) lub 70 przejazdów (T-Group). Jest także możliwość zakupu biletów czasowych na 2 lub więcej dni,
- pilnuj swoich rzeczy podczas zwiedzania najbardziej zatłoczonych atrakcji – w metrze, przy Sagrada Família czy na deptaku La Rambla i dzielnicy Barrio Gótico grasuje dużo kieszonkowców, czekających na mniej uważnych turystów. Będąc w tych miejscach, uważaj na torebkę, portfel i telefon (nie noś ich w kieszeniach), aby nie paść ofiarą kradzieży.
- wynajmij samochód, aby zwiedzić okolicę Barcelony – jeśli chcesz zobaczyć więcej niż samo miasto i pozwiedzać wybrzeże lub pobliskie miejscowości, zdecyduj się na wynajęcie auta np. na kilka dni. Mimo, że komunikacja w Barcelonie działa sprawnie, to z własnym samochodem będziesz bardziej elastyczny i zaoszczędzisz sporo czasu na dojazdach,
- rozważ przyjazd do Barcelony poza sezonem – jeśli masz taką możliwość, przyjedź do stolicy Katalonii na wiosnę lub jesień, kiedy jest w miarę ciepło. Dzięki temu unikniesz dużych tłumów i stania w długich kolejkach do najważniejszych atrakcji miasta,
- kup bilety wstępu odpowiednio wcześnie – Barcelonę odwiedza co roku bardzo dużo osób, więc spodziewaj się kolejek do kas biletowych przed najważniejszymi atrakcjami. Polecam kupić bilety przez Internet jeszcze w Polsce i zacząć zwiedzanie bez tracenia czasu. Niżej wybrałem najpopularniejsze bilety, z których dobrze wybrać chociaż kilka miejsc do zobaczenia.
1. Sagrada Família
Sagrada Família to jeden z najważniejszych zabytków nie tylko Barcelony, ale całego kraju. Ten wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO kościół przedstawiany jest na połowie pamiątek z Hiszpanii i dla wielu obcokrajowców jest jej symbolem. Sagrada Família została zaprojektowana przez Antonio Gaudiego, który poświęcił mu 40 ostatnich lat swojego życia.
Ten znany architekt chciał, aby świątynia była żyjącym organizmem i nawiązywała do różnych elementów przyrody – zwróć uwagę na detale, m.in. kamienny las kolumn czy liczne ornamenty w kształcie zwierząt.
Zaciekawiła mnie informacja, że Gaudí za wszelką cenę pragnął w swoich dziełach unikać kątów prostych. Zwiedzając wnętrze Sagrady, próbowałem jakieś znaleźć i faktycznie jest to prawie niemożliwe – większość powierzchni jest zaokrąglona i zwieńczona łukami.
Rezerwując bilety na rano, zaraz po otwarciu, być może unikniesz tłumów turystów i uda Ci się w miarę spokojnie obejrzeć wnętrze, chociaż jest to tak popularna atrakcja Barcelony, że raczej nie liczyłbym na zwiedzanie w samotności. W zależności od pory dnia, w której odwiedzasz kościół, promienie słoneczne wpadają przez okna witrażowe w różnych kolorach (ja polecam zajrzeć po południu), podkreślając piękno świątyni.
Wejście do Sagrada Familía jest płatne. Bilety najlepiej kup z większym wyprzedzeniem. Możesz od razu kupić droższy bilet i wjechać na taras widokowy na jednej z wież. Na zwiedzanie zarezerwuj około 1,5 godziny. Wejście dla turystów indywidualnych jest od strony Carrier de la Marina. Niżej znajdziesz listę dostępnych terminów – nie zwlekaj z zakupem, żeby nie zabrakło miejsc.
Z jednej strony bazyliki znajduje się park Sagrada Familía, a z drugiej malowniczy park Gaudiego. Do tego drugiego polecam Ci się wybrać, aby zrobić zdjęcia zabytkowi – jest to jedno z nielicznych miejsc, z których dasz radę uchwycić w całości tę wysoką na prawie 200 metrów świątynię.
Jeśli masz czas, wstąp także do muzeum znajdującego się przy bazylice, w którym poznasz szczegółową historię powstawania Sagrada Familía, zrozumiesz symbolikę jej elementów i obejrzysz oryginalne plany. Wejście do niego jest wliczone w cenę biletu na zwiedzanie kościoła.
Po zwiedzaniu możesz odpocząć w cieniu drzew pobliskiego parku Gaudiego. Polecam Ci wstąpić po kawę na wynos do pobliskiej kawiarni Syra Coffee – Sagrada Familia. To popularna barcelońska sieciówka z bardzo smaczną kawą, szerokim wyborem różnego rodzaju mleka i dobrymi wypiekami. Niedaleko znajduje się także bar tapas Casa Angela, w którym możesz spróbować dobrej paelli – narodowej hiszpańskiej potrawy, przygotowywanej na bazie ryżu z różnymi dodatkami.
2. Park Güell
Park Güell to zaprojektowany przez Antonio Gaudiego kompleks pokrytych mozaiką budynków, unikalnych rzeźb, schodów i zieleni ze znajdującym się w jego centrum dawnym domu projektanta. Nazwa parku wywodzi się od nazwiska bogatego przedsiębiorcy i dobrego przyjaciela Gaudiego – Eusebi Güella. Park również został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, wraz z sześcioma innymi dziełami Gaudiego.
Park Güell składa się z dwóch części – z ogrodowego obszaru z dziełami Gaudiego, na który można wejść tylko z biletami oraz z gęsto zalesionej, ogólnodostępnej części z wieloma ścieżkami spacerowymi. Wśród zabytków Gaudiego możesz poczuć się jak w baśniowej krainie. Już przy wejściu natkniesz się na dwa budynki wyglądające jak chatki z piernika, ze stylowymi wieżyczkami i dachami pokrytymi mozaiką. Dalej przejdziesz się długimi schodami z wysepkami – na jednej z nich znajduje się słynna rzeźba Salamandry, będąca symbolem Barcelony.
Bilety kupisz na konkretną godzinę, od której będziesz mieć 30 minut na wejście. Gdy już wejdziesz, czas Twojego pobytu jest nieograniczony. Bilety kup z wyprzedzeniem, dzięki czemu unikniesz stania w długich kolejkach. Niżej możesz wybrać termin swojego wyjazdu i sprawdzić dostępne opcje.
W Parku Güell znajduje się również taras widokowy, nazwany najdłuższą ławką świata – ma ponad 100 metrów długości i zbudowany jest z kafelków pokrytych mozaiką, na których możesz usiąść, aby podziwiać panoramę Barcelony. Zobaczysz z niego znajdującą się bardzo blisko górę z pomnikiem trzech krzyży – El Calvario, która jest jednym z najlepszych punktów widokowych w Barcelonie.
Niestety w sezonie będziesz musiał odstać swoje w długiej kolejce, aby wejść na taras, dlatego jeśli masz taką możliwość, polecam zwiedzanie Parku Güell poza sezonem. Pośrodku parku stoi także Muzeum Gaudiego, w którym mieszkał kiedyś sam architekt – możesz tam obejrzeć ciekawą kolekcję jego mebli i przedmiotów osobistych oraz podziwiać oryginalny wystrój wnętrza.
Wstęp do Muzeum Gaudiego jest dodatkowo płatny, a bilety kupisz online lub na miejscu. Od początku 2024 roku muzeum jest remontowane, a wszystkie informacje są aktualizowane na bieżąco na stronie internetowej atrakcji.
Wejścia do Parku Güell znajdują się przy ulicach Av del Santuari de Sant Josep de la Muntanya i Ctra. del Carmel. Dojedziesz do niego metrem linii L3, wysiadając na stacji Lesseps lub Vallcarca. Możesz także wybrać się na wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem po Parku Güell, dzięki czemu nie będziesz musiał tracić czasu na stanie w kolejce oraz posłuchasz o historii i ciekawostkach związanych z tym miejscem.
3. Domy projektowane przez Gaudiego
Domy zaprojektowane przez Antonio Gaudiego, uważanego za najpopularniejszego architekta na świecie, należą moim zdaniem do najciekawszych atrakcji turystycznych Barcelony. Wyróżniają się spośród innych zabytków swoją dekoracyjnością, kolorowymi mozaikami oraz motywami zaczerpniętymi z natury, która dla Gaudiego była największą inspiracją. Aż 7 z jego projektów wpisanych jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeśli chcesz zobaczyć kilka domów projektów Gaudiego to najlepszą opcją jest kupienie biletów w tańszym pakiecie. Bilety wychodzą wtedy taniej, oszczędzasz czas na kupowaniu ich oddzielnie i nie czekasz w kolejkach do kas biletowych. Każdy budynek jest inny, więc warto zrobić sobie mini-maraton i zobaczyć np. 3 z nich. Do biletu dostaje się za darmo aplikację z audioprzewodnikiem po Barcelonie.
Casa Batlló
Casa Batlló, zwany Domem Kości lub Domem Smoka, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Barcelony. Wpisany jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gaudí, projektując ten budynek, chciał nawiązać do legendarnej walki patrona Katalonii, świętego Jerzego ze smokiem, przez co fasada domu przypomina falistą powierzchnię, a dach pokryty jest jakby smoczymi łuskami. Balkony w kształcie czaszek, okna przywodzące na myśl smocze jamy i detale, przypominające kości nadają budynkowi bardzo oryginalny charakter.
Możesz zwiedzić wnętrze Casa Batlló, które ze względu na brak kątów prostych i dużą liczbę motywów przyrodniczych, przypomina mi trochę podwodną krainę. Jeśli nie zamierzasz wchodzić do środka, to polecam Ci podejść pod Casa Batlló wieczorem, gdy budynek jest ładnie podświetlony. Zabytek znajduje się przy ulicy Passeig de Gracia, do której dojedziesz metrem linii L3, wysiadając na stacji o tej samej nazwie.
Bilety do Casa są dostępne w kilku wariantach, które możesz sprawdzić niżej po wpisaniu szczegółów swojej wizyty. Dobrze je kupić wcześniej, bo atrakcja jest popularna i terminy szybko się wyprzedają.
Casa Vicens
Casa Vicens to bardzo kolorowy, czteropiętrowy budynek z narożną wieżą – jedno z pierwszych dzieł Antonio Gaudiego. Cechą rozpoznawalną Casa Vicens jest połączenie stylu neogotyckiego z arabskim. Kamienica wykonana jest kamienia w żółtobrązowym kolorze i cegieł, z ceramicznymi płytkami ułożonymi w szachownicę, które nadają jej orientalny charakter. Zabytek również znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest otwarty dla zwiedzających.
Możesz wybrać się do Casa Vicens jeszcze przed otwarciem, korzystając z biletu “Dzień dobry, Gaudi”. Niżej sprawdzisz ceny biletów w interesującej Cię dacie. Jeśli nie przepadasz za tłumami to może to być bardzo dobre rozwiązanie.
Mimo dość drogich biletów, polecam Ci wejść do środka Casa Vicens – mi spodobały się bardzo kolorowe wnętrza z wieloma wystawami czasowymi i eksponatami. Zobaczysz tu, jak wyglądały początki kariery wielkiego architekta. Budynek znajduje się trochę dalej od centrum, ale bez problemu dojedziesz do niego metrem linii L3, wysiadając na stacji Lesseps lub Fontana
Casa Milà
Casa Milà to kamienica w kształcie bloku skalnego, z bardzo charakterystycznymi balkonami, których żelazne balustrady mają przypominać dzikie chaszcze. Jest kolejnym dziełem Gaudiego, wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i tak jak w innych jego projektach, nie znajdziesz na nim zbyt wielu linii prostych. Fasada jest pofałdowana niczym wzburzona fala, a kominy na dachu w kształcie unoszącego się dymu.
W środku Casa Milà znajduje się ładny dziedziniec, a jedno piętro jest całe poświęcone życiu i twórczości Gaudiego. Wnętrze jednak nie jest tak fantazyjne i bogato zdobione jak w innych jego dziełach – obejrzysz w nim głównie wyposażenie domu rodziny Milà. Za to dziedziniec i widok z dachu, na który możesz wejść, robią moim zdaniem duże wrażenie. Casa Milà stoi przy tej samej ulicy, co Casa Batlló, więc możesz połączyć podziwianie tych dwóch budynków podczas jednego spaceru.
Bilety do Casa Milà warto kupić przez Internet z wyprzedzeniem, bo w dniu wizyty przy kasach możesz zastać długie kolejki. Szkoda czasu w Barcelonie na stanie w kolejkach. Dostępnych jest kilka wariantów biletów, m.in. wieczorne wejście z przewodnikiem i… kieliszkiem wina albo wycieczki w pakiecie po kilku budynkach projektu Gaudiego. Niżej zobaczysz dostępne opcje – po wpisaniu szczegółów.
Casa Calvet
Casa Calvet to jedno z pierwszych dzieł Gaudiego i jeden z jego najbardziej konwencjonalnych projektów, utrzymany w stylu barokowym. Pomimo, że nie jest tak wyróżniający się jak inne projekty Gaudiego, zawiera detale świadczące o geniuszu architekta – bardzo ozdobną klamkę drzwi wejściowych, popiersia, globusy, elegancko zaokrąglone balkony. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest metalowa tablica z herbem rodziny Calvet, umieszczona na fasadzie budynku.
Casa Calvet możesz obejrzeć jedynie z zewnątrz – w środku znajdują się mieszkania. To dobre miejsce na krótki przystanek i zrobienie paru zdjęć. Na dole budynku mieści się elegancka restauracja China Crown, oferująca dania kuchni chińskiej. Znajduje się przy ulicy Carrier de Casp, niedaleko Placu Katalońskiego, z którego możesz dojść pod Casa Calvet w 10 minut.
Pałac Güell
Pałac Güell to bardzo ozdobna, modernistyczna rezydencja, będąca przykładem wczesnej twórczości Gaudiego. Jej charakterystycznymi elementami są fasada z bramami z kutego żelaza oraz ładne, kolorowe kominy na dachu, których jest ponad 20 i każdy z nich ma inną formę. Pałac znajduje się w dzielnicy El Raval – z deptaka La Rambla dojdziesz do niego w minutę. Obok znajduje się Güell Tapas Restaurant, gdzie możesz zjeść smaczną paelle z owocami morza i spróbować pysznych deserów.
Jeśli miałbym wybrać jedno dzieło Gaudiego, które warto zwiedzić w środku, zdecydowałabym się na Pałac Güell – bilety są o połowę tańsze od drogich wejściówek do Casa Batlló czy Casa Vicens. Wnętrze pałacu pełne jest luksusowych detali, w tym imponujących organów. Szczególnie warty uwagi jest hol i salon w formie wysokiego komina, który sięga przez wszystkie piętra aż do wieńczącej kopuły, przez którą wpada światło, tworząc wrażenie jakby świeciły gwiazdy.
Bilety, które obejmują także wejście na dach pałacu, możesz kupić z wyprzedzeniem przez stronę internetową atrakcji.
Wieża Bellesguard
Wieża Bellesguard to neogotycki dom z iglicą, przypominający wyglądem średniowieczny zamek. Mój wzrok przykuł wielki krzyż zwieńczający całą budowlę oraz dach, kształtem przypominający głowę smoka, wykonany techniką iluzji. Nazwa wieży tłumaczy się dosłownie jako “piękny widok” i wzięła się stąd, że z rezydencji rozpościera się bardzo ładna panorama na Barcelonę i Morze Śródziemne.
Wieża Bellesguard znajduje się u stóp wzgórza Tibidabo – polecam więc obejrzeć oba miejsca podczas jednej wizyty w tej okolicy. Wnętrze wieży udostępnione zwiedzającym nie jest zbyt duże, ale warto wejść na taras widokowy na dachu. Odbywają się tutaj wesela i imprezy firmowe. Ze względu na położenie na uboczu, poza centrum, raczej nie ma spotkasz tutaj zbyt wielu turystów.
Bilety do Wieży Bellesguard kupisz na miejscu lub przez stronę internetową, gdzie sprawdzisz także o godziny otwarcia. Na zwiedzenie atrakcji zarezerwuj sobie około godziny.
Kolegium Terezjańskie (Colegio Teresiano de Barcelona)
Kolegium Terezjańskie to jedno ze skromniejszych dzieł Gaudiego, które miało służyć jako miejsce spotkań zgromadzeń religijnych. Mimo, że na pierwszy rzut oka przypomina zamek, ze względu na religijny charakter tego budynku, nie zobaczysz tu typowych dla architekta dekoracyjnych zdobień i mozaiki. Jednak artyście udało się przemycić swoje ulubione elementy, m.in. paraboliczne łuki czy ceramiczne dekoracje.
Obecnie w budynku Kolegium Terezjańskiego mieści się szkoła, dlatego obejrzysz go tylko z zewnątrz. Zabytek położony jest w dzielnicy Sarria-Sant Gervasi, do której dojedziesz metrem linii L7. Możesz również podjechać pod kolegium w drodze na Tibidabo, wysiadając na stacji El Putxet. W okolicy jest parę niedużych parków np. Parc de Monterols, a tuż obok niego możesz zjeść jedną z najlepszych tortilli de patatas w Barcelonie w restauracji Mantequeries Pirenaiques.
4. La Rambla i Plac Kataloński
La Rambla to najbardziej znany deptak w Barcelonie – ciągnie się przez około 1,5 km od Placu Katalońskiego (Plaça de Catalunya), aż do pomnika Krzysztofa Kolumba, znajdującego się niedaleko plaży. Oddziela od siebie dwie najpopularniejsze dzielnice Barcelony – Barrio Gótico i El Raval. Deptak ma bardzo turystyczny klimat – znajduje się przy nim sporo drogich restauracji i kawiarnii.
Jeśli chcesz coś zjeść lub wypić i nie wydać na to kilkudziesięciu euro, polecam odpuścić sobie to miejsce i odejść parę uliczek dalej. Uważaj także na kieszonkowców, którzy tylko czekają na nieuwagę turystów w tłumie.
Spacerując po La Rambla, przyjrzyj się architektonicznym perełkom znajdującym się przy tej ulicy, m.in. Gran Teatre del Liceu czy Casa Bruno (Dom z Parasolami). Zatrzymaj się także na chwilę pośrodku mozaiki Joan Miró, wykonanej na kostce brukowej deptaka.
W połowie długości La Rambli znajduje się również targ miejski La Boqueria z kolorowymi stoiskami, oferującymi m.in. wiele rodzajów tapas, świeżo wyciskane soki, warzywa, owoce, sery i owoce morza. Spróbuj któregoś z lokalnych przysmaków – mi bardzo zasmakowała hiszpańska szynka Jamón.
Możesz zajść także pod Palau Moja – XVIII-wieczny pałac, obecnie mieszczący biura administracyjne. Obejrzysz w nim piękne wnętrza, w których mieszkała najpierw szlachta, a potem katalońska burżuazja. Wejście jest darmowe – możesz obejrzeć niewielką, specjalnie wydzieloną część dla turystów.
Przy deptaku znajduje się także parę ciekawych muzeów np. Muzeum Złudzeń Optycznych (Museu Big Fun) czy Muzeum Erotyki (Museu Erotic), w którym obejrzysz wystawy poświęcone kamasutrze, rekordom związanym z seksem i historii erotyki od antyku po współczesność.
Bilety do Muzeum Erotyki możesz kupić na stronie internetowej obiektu – znajdziesz tam też cennik i sprawdzisz godziny otwarcia.
Oddal się parę kroków od La Rambli na wysokości mozaiki Joana Miró, aby znaleźć się na Placu del Pi, przy którym stoi XIV-wieczna gotycka bazylika Santa María del Pí. Charakteryzuje się ona okazałą rozetą nad głównym wejściem i pięknymi witrażami. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę z przewodnikiem, będziesz mógł zwiedzić skarbiec i wejść na wieżę z widokiem na miasto.
Wstęp do środka kościoła Santa María del Pí jest płatny. Cennik i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej bazyliki, gdzie możesz też zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem.
Plac Kataloński to centralny plac Barcelony i jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w mieście. Zbiegają się tu główne ulice, tworząc węzeł komunikacyjny – dojedziesz stąd w prawie każde miejsce Barcelony. Wokół placu znajduje się dużo sklepów, restauracji i kawiarni. Plac otoczony jest ławeczkami i drzewami, a na środku są dwie fontanny, oddzielone od siebie rzeźbami katalońskich artystów.
5. Pałac Muzyki Katalońskiej
Pałac Muzyki Katalońskiej (Palau de la Música Catalana) to okazała sala koncertowa z okresu secesji, słynąca z ozdobnej elewacji i bogato udekorowanej części dla widowni. Jest jednym z barcelońskich zabytków wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej największym skarbem jest główna hala koncertowa z pięknym, witrażowym sufitem.
Podczas zwiedzania zwróć również uwagę na ceramiczne mozaiki i ogromną ilość detali w całym pałacu – kwiatów, ornamentów, płaskorzeźb i żyrandoli. Jeśli uda Ci się trafić na którąś z prób, usłyszysz także, jak dobrą akustykę ma ta sala – zaskoczyło mnie jak pięknie dźwięki rozchodzą się po tak dużym pomieszczeniu.
Pałac możesz zwiedzić z przewodnikiem, który opowie sporo ciekawostek o budynku i odbywających się w nim wydarzeniach. Bilety – jak to w Barcelonie – warto kupić z wyprzedzeniem przez Internet, żeby nie czekać w kolejkach i trafić na pasujący termin. Niżej sprawdzisz ceny biletów i zrobisz szybką rezerwację terminu.
Pałac Muzyki Katalońskiej położony jest między Łukiem Triumfalnym a Placem Katalońskim – możesz połączyć zwiedzanie tych atrakcji w jeden długi spacer. Dojedziesz tu także metrem linii L1 i L4, wysiadając na stacji Urquinaona. Przy okazji wizyty w pałacu, możesz wstąpić do znajdującej się tuż obok restauracji Tosca Tapas y Vino, gdzie spróbujesz smacznych tapas i sangrii – hiszpańskiego napoju alkoholowego, przygotowywanego na bazie wina i owoców.
6. Szpital św. Pawła z listy UNESCO
Szpital św. Pawła (Recinte Modernista de Sant Pau) to kompleks 27 modernistycznych budynków szpitalnych, zaprojektowany przez Lluisa Domenech, który chciał stworzyć wygodne i przestronne “miasteczko dla chorych”. Szpital jest kolejnym zabytkiem Barcelony znajdującym się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeszcze w 2009 roku przeprowadzano w nim zabiegi medyczne, a 5 lat później udostępniono go zwiedzającym. Szpital “tonie” w kafelkach, rzeźbach i mozaikach, a przez olbrzymie okna z witrażami wpada dużo światła, przez co czułem się w nim jak w pałacu, a nie w szpitalu.
Najbardziej okazały budynek z dużym dachem kopułowym znajduje się przy samym wejściu na teren obiektu – teraz mieści się w nim administracja. W środku zobaczysz imponującą salę z marmurowymi kolumnami i mozaikowym sufitem, przez co sala przypomina kościół.
Niektóre budynki łączy sieć podziemnych korytarzy, którymi kiedyś przewożono chorych. Nie do wszystkich budynków możesz wejść, ale w tych udostępnionych turystom, zobaczysz dawne sprzęty, m.in. łóżka szpitalne, aparatury, zdjęcia.
Zwiedzaliśmy szpital przez kilka godzin i było to niesamowite doświadczenie. Polecam kupić bilety na poranne terminy, bo wtedy nie ma tu jeszcze tak wielu turystów. Niżej możesz zarezerwować bilety w opcji z pominięciem kolejki, bo jest niedrogą i bardzo wygodną opcją na zobaczenie tego miejsca.
Kompleks szpitalny oddalony jest 10 min spacerem od Sagrada Família, ale podjedziesz pod niego również metrem linii L5, wysiadając na stacji Sant Pau|Dos de Maig. Możesz także połączyć zwiedzanie tych dwóch atrakcji, ale weź pod uwagę, że obie wymagają dużo czasu, dlatego doradzałbym Ci nieplanowanie na ten dzień niczego więcej.
Z okien niektórych budynków rozpościera się widok na kościół. Między bazyliką a szpitalem znajduje się restauracja Braseria Cal Ramon z typowo hiszpańskimi daniami, z których polecam Ci spróbować tortilly de patatas (grubego omletu z dodatkiem ziemniaków, niczym nie przypominającego polskich tortilli). Dużym plusem tego miejsca jest menu w języku polskim.
7. Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalny to jeden z najbardziej charakterystycznym barcelońskich zabytków. Ta 30-metrowa, monumentalna budowla z czerwonej cegły stoi przy szerokim deptaku Passeig de Lluis Companys, otoczonym palmami i prowadzącym do Parc de la Ciutadella. Wybudowany został jako wejście główne na wystawę światową zorganizowaną w 1888 roku w Barcelonie. Łuk ozdobiony jest wieloma płaskorzeźbami i posągami o symbolicznym znaczeniu, a skala precyzji z jaką zostały one wykonane, może zrobić na Tobie wrażenie.
Promenada Passeig de Lluis Companys, ze względu na spokojny klimat i mniejszy tłum, jest przyjemniejszym miejscem do spacerowania niż La Rambla. Często odbywają się w jej okolicy różne kulturalne i artystyczne wydarzenia np. defilady wojskowe czy koncerty. Wybierając się tam na spacer, wstąp wcześniej po kawę na wynos do znajdującej się w pobliżu kawiarni Nomad Coffee Lab & Shop. Będziesz tam miał bardzo szeroki wybór zarówno kaw klasycznych, jak i parzonych metodami alternatywnymi (to była najlepsza kawa, jaką piłem w Hiszpanii).
8. Plaża Barceloneta
Barceloneta to jedna z największych i najpopularniejszych plaż w Barcelonie, położona w dzielnicy portowej o tej samej nazwie. Wzdłuż plaży ciągnie się szeroka promenada, otoczona palmami, z licznymi restauracjami i barami. Polecam Ci iść na obiad do Mirandoalmar, w której zjesz dania kuchni śródziemnomorskiej, z ładnym widokiem na port i morze.
Do plaży dojdziesz w 30 minut spacerem od Placu Katalońskiego deptakiem La Rambla, kierując się w stronę pomnika Krzysztofa Kolumba. Pomnik znajduje się na wysokiej kolumnie, na którą możesz wjechać windą za kilka euro – jest bardzo dobrym punktem widokowym na miasto i morze. Tuż za pomnikiem znajduje się port, w którym cumują ogromne statki wycieczkowe i luksusowe jachty.
Niedaleko portu stoi także monumentalny budynek dworca kolejowego Estación de Francia – dobry przykład katalońskiej architektury modernistycznej. Gdy wejdziesz do środka, będziesz mógł obejrzeć witraże i wysokie sufity. Był to jeden z najładniejszych dworców, na jakich miałem okazję być (a trochę ich już odwiedziłem) – duża ilość zdobień nadaje budynkowi przyjemny charakter, dzięki czemu nie jest tak surowy.
Na plaży uważaj na handlarzy, oferujących przekąski, napoje i pamiątki – kupując coś od nich, miej oko na swój portfel i dokumenty. Także idąc do wody, nie zostawiaj swoich rzeczy na plaży bez opieki – kieszonkowcy tylko czyhają na takie okazje.
Blisko Barcelonety znajduje się również oceanarium, będące jedną z najpopularniejszych atrakcji wśród turystów przyjeżdżających do Barcelony z dziećmi. Jego najważniejsza atrakcja to 80-metrowy tunel z ruchomą podłogą, w którym możesz oglądać pływające dookoła rekiny, płaszczki i kolorowe ryby. Znajduje się tu także zbiornik z pingwinami, a dla licencjonowanych nurków istnieje możliwość pływania z rekinami.
Przy plaży znajduje się punkt startowy (lokalizacja na mapie: 41.37332734, 2.18779143) kolejki linowej Teleferico del Puerto, prowadzącej pod wzgórze Montjuïc. Przejazd kolejką zagwarantuje Ci ładne widoki na port i wybrzeże, jednak odradzałbym go osobom z lękiem wysokości. Możesz również przejechać się kolejką w drugą stronę, zjeżdżając ze wzgórza Montjuïc.
Bilety na przejazd kolejką możesz kupić przez stronę internetową atrakcji lub na miejscu, jednak kolejka do kasy często jest bardzo długa, dlatego polecam pierwszy sposób.
Będąc w okolicy plaży, zajrzyj do bazyliki Santa Maria del Mar, usytuowanej w drodze z Parc de la Ciutadella do portu. Jest to XIV-wieczny kościół w stylu gotyckim, z ładnymi witrażami i strzelistymi kolumnami. W kościele tym rozgrywa się fabuła powieści “Katedra w Barcelonie”. Bardzo polecam Ci wejść do środka – ma piękne wnętrze, bez jakichkolwiek zdobień i przesytu, za to z robiącymi wrażenie wysokimi kolumnami. Możesz zwiedzić go z anglojęzycznym przewodnikiem w ramach wycieczki zorganizowanej – wejdziesz do krypty i na dach kościoła, gdzie znajdują się tarasy widokowe.
9. Park de la Ciutadella
Parc de la Ciutadella to największy i najładniejszy park miejski w Barcelonie. Możesz w nim odwiedzić ogród zoologiczny, Muzeum Historii Naturalnej, popływać łódką czy zrobić sobie mały piknik. Położony jest w samym centrum Barcelony, na miejscu dawnej twierdzy militarnej, której nie wszystkie budynki zostały zniszczone. W klasycystycznym budynku, z ładnym wystrojem, który pełnił kiedyś funkcję arsenału, znajduje się obecnie siedziba Parlamentu Katalońskiego.
Parlament możesz zwiedzać tylko w weekendy i wyłącznie z przewodnikiem, po wcześniejszej rezerwacji terminu na stronie internetowej obiektu. Na zwiedzanie zarezerwuj sobie około 30 minut.
Przy wejściu do parku zobaczysz budynek, w którym pierwotnie miała znajdować się restauracja – to Zamek Trzech Smoków (Castillo de los Tres Dragones), w którym mieści się teraz Muzeum Historii Naturalnej. Jego największą atrakcją jest szkielet wieloryba. Oprócz eksponatów, warte uwagi jest także bardzo ładne wnętrze budynku z XIX-wiecznymi marmurami i polerowanymi podłogami. Pośrodku parku znajduje się Citadel Military Church – kościół wojskowy, który powstał z dawnej, wojskowej fortecy i był symbolem siły militarnej. Niestety możesz obejrzeć go jedynie z zewnątrz – jest zamknięty dla zwiedzających, poza niedzielnym popołudniem, kiedy odprawiana jest w nim msza.
Wszystkie potrzebne informacje dotyczące zwiedzania Muzeum Historii Naturalnej, jak godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na stronie internetowej atrakcji.
Ważnym punktem parku jest także Plaça de Sonia Rescalvo Zafra, przy którym znajduje się Font de la Cascada – fontanna zaprojektowana m.in. przez Gaudiego. Składa się ona ze sztucznego jeziorka, wodospadu i posągu Wenus w centrum. W okolicach tej fontanny często organizowane są wydarzenia plenerowe, np. koncerty. W obrębie parku znajduje się również atrakcja dla dzieci, czyli ogród zoologiczny rozsławiony na całym świecie przez goryla albinosa, który mieszkał w nim do 2003 roku. Na zwiedzenie zoo zarezerwuj sobie około 3-4 godzin.
Pośrodku Parc de la Ciutadella znajduje się także jezioro, po którym możesz popływać wypożyczoną łódką. Poza weekendem park jest dobrym miejscem na odpoczynek w formie spaceru czy pikniku, bo nie ma w nim tłumów turystów. Tuż obok parku znajdziesz restaurację Cafe Menssana z bardzo korzystną cenowo ofertą lunchową i smaczną kawą. Restauracja ma w swojej ofercie szeroki wybór dań wegańskich, wegetariańskich i bezglutenowych.
10. Dzielnica Barrio Gótico
Barrio Gótico (Dzielnica Gotycka) to najstarsza dzielnica Barcelony – powstała na miejscu starożytnego, rzymskiego miasta, którego antyczne budowle zostały zastąpione gotyckimi zabudowaniami. Dzielnica obejmuje obszar znajdujący się między deptakami La Rambla a ulicą Via Laietana, a jej najważniejszymi zabytkami są katedra św. Eulalii, kościół Santa Maria del Pí czy Palau Moja. Przespaceruj się labiryntem wąskich uliczek i średniowiecznych zabudowań, aby poczuć urokliwy klimat tej dzielnicy. Jest to turystyczne miejsce, w wielu zakątkach bardzo zatłoczone, dlatego uważaj na kieszonkowców.
W obrębie Barrio Gótico znajduje się także Plaça Reial – neoklasycystyczny plac z fontanną pośrodku oraz mnóstwem kawiarni i restauracji dookoła. Najbardziej polecam Ci wybrać się tu wieczorem – po zmroku to miejsce jest ładnie oświetlone. Usiądź w restauracji Rei de Copes, aby wypić drinka lub spróbuj pysznych churros w kawiarni ARTiSA Barcelona.
Na terenie gotyckiej dzielnicy znajduje się także Muzeum Historii Barcelony (Museu d’Histoira de Barcelona MUHBA), które składa się dwóch części. Jedną z nich jest podziemne stanowisko archeologiczne, gdzie możesz przejść się ulicą z czasów rzymskich i zobaczyć ruiny rzymskiego miasta. Druga, średniowieczna część składa się z pałacu królewskiego Palau Reial Major z monumentalną gotycką salą Salon del Tinell i z kaplicą św. Agaty, w której Kolumb podobno poinformował po raz pierwszy króla o odkryciu Ameryki.
Cennik i godziny otwarcia Muzeum Historii Barcelony sprawdzisz na stronie internetowej obiektu, gdzie możesz również zarezerwować lub kupić bilety. W pierwszą niedzielę miesiąca oraz w każdą niedzielę po godzinie 15, wejście jest darmowe.
Poza lokalami przy Placu Reial, Barrio Gótico słynie z dużej liczby uroczych kawiarenek. Jednym z popularniejszych miejsc jest Granja Dulcinea, w której podobno częstym gościem był Salvador Dalí. Wypijesz tam bardzo smaczną gorącą czekoladę i zjesz churrosy. Na kawę możesz się wybrać do Right Side Coffee Bar z bardzo spokojną i ciepłą atmosferą. Możesz także zwiedzić uliczki i najważniejsze zabytki Dzielnicy Gotyckiej w ramach 2-godzinnej pieszej wycieczki z przewodnikiem.
Most Biskupi
Most Biskupi zwany także Mostem Westchnień (El Pont del Bisbe) to marmurowy gotycki most łączący ze sobą dwa budynki. Kunszt jego wykonania – ozdobne łuki i duża ilość detali zrobiły na mnie duże wrażenie. Znajdziesz go przy ulicy Carrer del Bisbe, niedaleko katedry św. Eulalii w wyjątkowo uroczym i fotogenicznym zaułku.
Znajduje się na nim czaszka przebita sztyletem, z którą związane jest wiele legend – jedna z nich mówi, że jeśli sztylet zostanie wyjęty, fundamenty Barcelony się zapadną i miasto zostanie zniszczone. Zaułek z mostem szczególnie pięknie wygląda podczas zachodu słońca, jednak musisz się wtedy liczyć z dużą ilością turystów. Polecam Ci wybrać się tu wcześnie rano, jeszcze zanim pojawią się tłumy.
Ratusz
Historyczny budynek Ratusza (Casa de la Ciutat) znajduje się przy Plaça de Sant Jaume, który uchodzi za najważniejszy plac Dzielnicy Gotyckiej. W Ratuszu znajduje się Pokój Królowej Regentki, Sala Stu (Saló de Consell del Cent) czy Saló de Croniques z pięknymi malowidłami. Możesz zwiedzić go samodzielnie w każdą niedzielę między 10 a 13.
Naprzeciwko budynku Ratusza znajduje się Palau de la Generalitat – renesansowy pałac, w którym obecnie mieści się siedziba rządu katalońskiego. Ten budynek możesz zwiedzić jedynie z przewodnikiem, po zarezerwowaniu terminu na rządowej stronie internetowej. Tuż obok pałacu znajduje się lodziarnia Chocolat-Box, oferująca bardzo szeroki wybór smaków lodów, duże porcje i kawę – to niezłe miejsce, żeby odpocząć i nieco się ochłodzić w czasie hiszpańskich upałów.
12. Katedra św. Eulalii
Katedra św. Eulalii, zwana również Barcelońską Katedrą, to najlepszy przykład katalońskiej architektury gotyckiej. Jej budowa trwała ponad 100 lat, dlatego możesz zauważyć różnorodność stylów architektonicznych i bogactwo zdobień. Najbardziej zachwyciła mnie główna fasada świątyni ozdobiona rzeźbami, przedstawiającymi biblijne sceny i postacie świętych. W kościele znajduje się również zabytkowa chrzcielnica, przy której zostali ochrzczeni Indianie, przywiezieni przez Kolumba z wyprawy do Ameryki.
Wejdź do położonego przy bazylice ogrodu porośniętego palmami, magnoliami i drzewkami pomarańczy. Możesz spotkać w nim 13 białych gęsi, które są symbolem lat życia świętej Eulalii, zabitej w wieku 13 lat przez prześladowców chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Jej ciało jest złożone w krypcie barcelońskiej katedry. Zwróć uwagę na fontannę pośrodku ogrodu, przedstawiającą świętego Jerzego – patrona Katalonii, walczącego ze smokiem.
Bilety na zwiedzanie katedry św. Eulalii możesz kupić na stronie internetowej atrakcji – wejściówka obejmuje zwiedzanie wnętrza kościoła, wjazd na dach, wejście na krużganki i do muzeum diecezjalnego przy kościele. Na stronie sprawdzisz także godziny otwarcia katedry.
13. Casa Amatller
Casa Amatller to kolorowy, modernistyczny dom z rzeźbionymi balkonami, z charakterystycznym schodkowym zwieńczeniem, ozdobiony rzeźbami zwierząt. Budynek znajduje się obok słynnego Casa Batlló zaprojektowanego przez Gaudiego i należy do tzw. “bloku niezgody” – trzech stojących obok siebie domów, które radykalnie się od siebie różnią, tworząc ciekawy kontrast. Nawet jeśli nie zamierzasz wchodzić do środka któregoś z nich, podejdź na Passeig de Gràcia, aby obejrzeć ich ciekawe elewacje.
We wnętrzu duże wrażenie zrobił na mnie modernistyczny wystrój z dużą liczbą kolorowych kafelków i witraży. W przeszłości właścicielem budynku był Antoni Amatller – magnat i producent czekolady. Na parterze budynku znajduje się kawiarnia i sklep z czekoladkami Faborit Casa Amatller, gdzie możesz zrobić sobie krótką przerwę na kawę i gorącą czekoladę. Możesz tam też spróbować wypieków oraz kupić pięknie udekorowane i zapakowane czekoladki.
Casa Amatller możesz zwiedzić z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem, a bilety kupisz na miejscu lub przez stronę internetową atrakcji. Zwiedzanie trwa godzinę, a na koniec czeka Cię filiżanka gorącej czekolady, wliczona w cenę biletu.
14. Stadion Camp Nou FC Barcelona
Stadion Camp Nou FC Barcelona zalicza się do największych i najchętniej odwiedzanych atrakcji Barcelony. Jest to największy piłkarski stadion w Europie – może pomieścić prawie 100 tysięcy widzów. Przy stadionie znajduje się Muzeum FC Barcelona, w którym obejrzysz trofea i poznasz historię całego klubu oraz poszczególnych zawodników. Znajdziesz także wiele ekranów dotykowych, na których możesz obejrzeć najlepsze bramki i najważniejsze momenty w dziejach klubu.
Bilety możesz kupić na miejscu lub przez stronę internetową klubu (ceny biletów online są niższe). Bilet obejmuje zwiedzanie stadionu i muzeum – niestety stadion do 2026 jest w remoncie, przez co jego zwiedzanie jest bardzo ograniczone. Muzuem możesz zwiedzić z polskim audioprzewodnikiem.
Przy stadionie znajduje się również sklep, w którym kupisz oryginalne koszulki klubu i różne gadżety z nim związane. Możesz także wypić kawę ze wzorem logo klubu na piance w Barça Cafe lub zjeść gofra w kształcie barcelońskiego herbu w Barça Bus – nie spodziewaj się jednak zbyt wysokiej jakości. Na smaczny obiad możesz za to udać się do pobliskiej restauracji La nueva Marquesa, oferującej dania kuchni katalońskiej z owocami morza w roli głównej, w przystępnych cenach. Do Camp Nou dojedziesz metrem linii L3 lub L5, wysiadając na stacji Badal Palau Reial.
15. Najciekawsze muzea
W Barcelonie znajduje się około 50 muzeów – nie dasz rady odwiedzić ich wszystkich, dlatego zdecyduj się na kilka, które najbardziej Cię zainteresują. Oprócz zbiorów dzieł sztuki z różnych epok, możesz także obejrzeć wystawy poświęcone historii futbolu, archeologii czy… zwyczajom pogrzebowym. Poniżej wybrałem najciekawsze według mnie muzea, do których warto zajrzeć, spędzając weekend w Barcelonie.
Muzeum Narodowe Sztuki Katalonii
Muzeum Narodowe Sztuki Katalonii (Palau Nacional de Montjuïc) to największe i najważniejsze muzeum w Barcelonie. Znajduje się w nim duży zbiór dzieł sztuki katalońskiej od średniowiecza aż po współczesność. Znajdziesz tam obrazy autorstwa m.in. Pablo Picasso czy Salvadora Dalí. Już sam budynek i jego otoczenie zrobiły na mnie duże wrażenie – muzeum mieści się w Palau Nacional na wzgórzu Montjuïc. Polecam Ci kupić bilety wcześniej przez stronę internetową muzeum – dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu, bo kolejki tutaj potrafią być bardzo długie. Wstęp jest darmowy w każdą sobotę po godzinie 15 i w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Na dokładne zwiedzanie zarezerwuj sobie około 3 godzin.
Fundació Joan Miró
Fundació Joan Miró to muzeum sztuki nowoczesnej, poświęconej dziełom Joana Miró – najsłynniejszego przedstawiciela surrealizmu. Znajduje się tu ponad 14 tysięcy dzieł artysty, w tym rzeźb, obrazów, grafik i ceramiki. Zwróć uwagę na bardzo ciekawą konstrukcję architektoniczną samego budynku z jasnymi wewnętrznymi dziedzińcami i tarasami widokowymi. Atrakcja znajduje się w ładnej okolicy wzgórza Montjuïc. W budynku muzeum znajduje się restauracja o tej samej nazwie, oferująca dania kuchni śródziemnomorskiej.
Muzeum Powozów Pogrzebowych
Muzeum Powozów Pogrzebowych (Museu de Carrosses Fúnebres) to moim zdaniem najbardziej nietypowe muzeum w Barcelonie. Jak sama nazwa wskazuje, obejrzysz tu wystawę pojazdów służących do przewożenia zmarłych na pobliski cmentarz – od pięknie zdobionych karoc z bogatą symboliką związaną ze śmiercią po nowoczesne samochody.
Dowiesz się także wielu ciekawostek związanych z procesem grzebania zmarłych, m.in. że białe powozy przeznaczone były tylko dla dzieci i dziewic, a im wyższy był stan zmarłego, tym więcej koni ciągnęło pojazd. Muzeum znajduje się po drugiej stronie wzgórza Montjuïc, którym jest oddzielone od miasta – dojedziesz tam jedynie autobusami linii 21 i 107. Muzeum możesz zwiedzić za darmo – zarezerwuj sobie na to około 40 minut.
Muzeum Picasso
Muzeum Picasso (Museu Picasso) to jedno z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych muzeów w Barcelonie. Mieści się w pięciu okazałych pałacach średniowiecznych, znajdujących się w ścisłym centrum miasta, w dzielnicy Barrio Gótico. Poświęcone jest twórczości Pablo Picasso uważanego za twórcę kubizmu. Obecnie znajduje się tu ponad 4 tysiące dzieł artysty – od obrazów, przez grafiki i rzeźby, po ceramikę. Obejrzysz tu jego najsłynniejsze malowidła, np. “Panny z Awinionu”. Jeśli wybierasz się do Barcelony w sezonie, polecam Ci kupić bilet z wyprzedzeniem przez stronę internetową muzeum i liczyć się z dużą ilością zwiedzających.
16. Wzgórze Tibidabo
Wzgórze Tibidabo to najwyższe wzgórze w Barcelonie, na którym znajdują się atrakcje turystyczne – park rozrywki, wieża widokowa, zabytkowy kościół Serca Jezusowego. Wzgórze jest najlepszym punktem widokowym w mieście – przy dobrej widoczności możesz dostrzec stąd nawet zarys pasma Pirenejów.
Na górze znajduje się kościół Serca Jezusowego (Temple Expiatori del Sagrat Cor), którego charakterystycznym elementem jest duża figura Jezusa z rozpostartymi ramionami, zwieńczająca świątynię. Kościół zwiedzisz za darmo, a za opłatą możesz wejść na tarasy widokowe na szczycie świątyni. Z punktów widokowych położonych na wzgórzu najbardziej polecam Ci wjechać na wieżę Torre de Collserola. Jest to najwyższa wieża radiowo-telewizyjna w Barcelonie, z tarasem widokowym na górze (wjazd jest płatny).
Na szczycie Tibidabo znajduje się także park rozrywki, będący dobrą atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie należy on do największych i najnowocześniejszych, ale przyciąga wielu turystów ze względu na lokalizację – jest położony na kilku poziomach wzgórza. Najważniejszą atrakcją parku jest diabelski młyn, z góry którego rozpościera się widok na całą Barcelonę. Możesz również przejechać się ekstremalnymi kolejkami czy wejść do domu strachów, a dla dzieci jest tu parę karuzeli.
Na wzgórze Tibidabo możesz dojechać komunikacją miejską – najlepiej metrem linii L7 na stację Av. Tibidabo, na której przesiądziesz się w autobus nr 196 jadący w kierunku kolejki Funicular. Kolejką linową Funicular de Tibidabo dojedziesz pod sam park rozrywki. Tuż przy dolnej stacji kolejki (lokalizacja na mapie: 41.41647380, 2.130769302) znajduje się restauracja Mirablau, serwująca dania kuchni hiszpańskiej – spróbuj któregoś z dań ze specjalną szynką Jamón Iberico lub którejś z wegetariańskich sałatek.
O godzinach otwarcia parku i cenach biletów przeczytasz na stronie internetowej atrakcji, a szczegółowe informacje działania kolejki linowej Funicular de Tibidabo znajdziesz na stronie internetowej.
17. Zamek de Montjuïc i Stadion Olimpijski
Zamek de Montjuïc to dawna twierdza wojskowa z XVII wieku, otoczona wysokimi murami obronnymi, położona na wzgórzu o tej samej nazwie. Jest to miejsce z tragiczną historią – więziono tu i zabijano więźniów politycznych w czasach wojny domowej (dziś mieści się tu muzeum wojskowe). Jednak jeśli nie jesteś fanem historii, to zamiast zwiedzać zamek polecam Ci obejść go dookoła i wejść na punkt widokowy z panoramą na port i miasto (lokalizacja na mapie: 41.36337011, 2.1673950117).
Bilety na zwiedzanie Zamku de Montjuïc możesz kupić na miejscu lub przez stronę internetową obiektu. Zwiedzanie może zająć nawet do 3 godzin.
Na wzgórzu Montjuïc, znajduje się także sporo zieleni, neobarokowy pałac z muzeum, fontanny multimedialne i obiekty sportowe. W pałacu mieści się Muzeum Narodowe Sztuki Katalonii (Museu Nacional d’Art de Catalunya). Z tarasu przed muzeum zobaczysz piękny widok na Barcelonę – zwłaszcza po zmroku wygląda on zjawiskowo ze względu na oświetlenie. Sam budynek robi też duże wrażenie – wjedziesz do niego ruchomymi schodami, obok których spływa kaskadami wodospad. W okolicy znajduje się także muzeum Fundació Joan Miró, w którym obejrzysz wystawę sztuki nowoczesnej Joana Miró.
Przed pałacem znajdują się Magiczne Fontanny słynące z pokazów multimedialnych wody i światła – pokazy są w późnych godzinach wieczornych, ale często są też nieczynne ze względu na oszczędność wody (aktualności sprawdzisz na stronie internetowej). Tuż przy muzeum sztuki znajduje się ogród botaniczny Jardí Botànic Històric, położony w dawnym kamieniołomie z przepływającą przez niego rzeką. Z powodu położenia w obniżeniu terenu, jest w nim odczuwalnie niższa temperatura, która umożliwia występowanie tu egzotycznych gatunków roślin.
Cennik oraz godziny otwarcia ogrodu botanicznego możesz sprawdzić na stronie internetowej Muzeum Historii Naturalnej.
W okolicy znajduje się także historyczny Stadion Olimpijski, na którym miały miejsce ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk w 1992 roku. Dziś jest to miejsce, w którym odbywają się różne koncerty i imprezy masowe. Dookoła znajduje się cały kompleks olimpijski, który możesz obejrzeć za darmo (oprócz Palau Sant Jordi). Obok stadionu zobaczysz 136-metrową wieżę w kształcie znicza olimpijskiego, zaprojektowaną specjalnie na igrzyska. Niedaleko całego kompleksu znajduje się Tapaspuma Bar z bardzo dużymi porcjami hiszpańskich tapas w przystępnych cenach.
Na wzgórze Montjuïc wjedziesz kolejką linową Montjuïc, która swój początek ma przy porcie (lokalizacja na mapie: 41.37320211, 2.187790567) i zatrzymuje się po drodze na trzech stacjach – Parc de Montjuïc, Miramar oraz Castell de Montjuïc. Polecam Ci wjechać kolejką na wzgórze, a drogę powrotną pokonać pieszo. Spacer nie będzie męczący, bo trasa prowadzi w dół, a po drodze będziesz mógł obejrzeć bardzo ładne widoki. Kolejka w zimowych miesiącach nie działa.
Informacje o cenach biletów i godzinach działania kolejki znajdziesz na stronie internetowej.
18. Opactwo Matki Bożej w Montserrat
Opactwo Matki Bożej w Montserrat to męski klasztor benedyktyński, położony w masywie górskim Montserrat, sięgający swoją historią czasów średniowiecza. Stanowi on symbol tożsamości narodowej katalończyków – klasztor był miejscem schronienia dla tych, którym groziło aresztowanie w czasie hiszpańskiej wojny domowej. W bazylice przy klasztorze znajduje się rzeźba Czarnej Madonny – patronki Katalonii (zwiedzając bazylikę, będziesz mógł zobaczyć posąg z bliska). Zwróć także uwagę na ołtarz oraz ogromne organy i dzwonnicę – ich monumentalny rozmiar robi wrażenie. Wejście do bazyliki jest płatne parę euro, a bilety kupisz na miejscu.
Przy klasztorze znajduje się także muzeum (Museu de Montserrat), w którym znajduje się ponad tysiąc dzieł sztuki, m.in. Salvadora Dalí, Pabla Picasso czy Caravaggiego. Podczas zwiedzania zwróć również uwagę na dwupoziomowy dziedziniec z gotyckimi krużgankami. Okolica klasztoru to również dobre miejsce na trekking – przechodzi tamtędy wiele ścieżek spacerowych.
Najprostsza trasa prowadzi do Krzyża św. Michała – wynosi około 2 km i zapewni Ci piękne widoki na masyw górski Montserrat oraz klasztor. Równie malownicza, choć nieco bardziej wymagająca trasa prowadzi też do jaskini Santa Cova, w której podobno znaleziono w IX wieku figurkę Czarnej Madonny. Oba szlaki rozpoczynają się za centrum informacyjnym Oficina de Turismo de Montserrat (lokalizacja na mapie: 41.59240020, 1.8371650187).
Bilety do Museu de Montserrat możesz kupić na stronie internetowej, gdzie sprawdzisz również godziny otwarcia i informacje o aktualnych wystawach.
Opactwo Montserrat jest położone 40 km od Barcelony – możesz dojechać tu wypożyczonym autem. Jest także opcja dojazdu komunikacją publiczną z przesiadką na prawie 100-letnią kolejkę. Z centrum miasta przyjedź pociągiem podmiejskim R5 na stację Aeri do Montserrat, na której przesiądziesz się w kolejkę linową Aeri de Montserrat. Mimo dość drogich biletów, uważam, że warto skorzystać z tej opcji przejazdu – widoki z wagoników kolejki są niezapomniane. Jeśli nie chcesz martwić dojazdem i logistyką, możesz też zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem i przejazd autokarem.
Bilety na przejazd kolejką Aeri de Montserrat możesz kupić online, dzięki czemu unikniesz stania w długich kolejkach. Na stronie internetowej kolejki sprawdzisz także rozkład jazdy.
19. Park Labiryntu
Park Labiryntu (Parc del Laberint d’Horta) to ogród pochodzący z XVIII wieku, będący najstarszym parkiem w Barcelonie. Jego główną atrakcją jest cyprysowy labirynt – sceneria znana z filmu “Pachnidło”, w którym bohaterowie bawili się w chowanego. Pośrodku labiryntu znajduje się rzeźba Erosa, od której odchodzą ścieżki. W parku znajdują się także liczne oczka wodne, mosty i posągi oraz neogotycki pawilon z tarasem.
Park Labiryntu jest dobrym miejscem zarówno na romantyczne spacery, jak i na zabawę z dziećmi czy rodzinny piknik. Ciekawą atrakcją dla dzieci jest ogród de Bossi z roślinnymi rzeźbami w kształcie zwierząt. W parku panuje cisza i spokój, nie spotkasz w nim zbyt wielu turystów, dlatego jest to dobre miejsce, żeby odpocząć od hałasu i tłoku panujących w innych częściach Barcelony. Wstęp do parku jest płatny.
Park Labiryntu jest położony w dzielnicy Horta-Guinardó – dotrzesz tu metrem linii L3, wysiadając na stacji Mundet. Wstąp na hiszpańskie tapas do Keirin Baru (lokalizacja na mapie: 41.43784431, 2.148495786), znajdującego się na terenie parku. Spróbujesz tam smacznych patatas bravas (smażone ziemniaki z sosem pomidorowym) czy krokietów w korzystnych cenach.
20. Bunkry del Carmel
Bunkry del Carmel (Bunkers del Carmel) to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Barcelonie. Są to pozostałości wojskowych fortyfikacji przeciwlotniczych wybudowanych podczas hiszpańskiej wojny domowej. Obecnie należą do Muzeum Historii Barcelony i są udostępnione dla turystów, ale mimo to zachowały dość dziki charakter. Spośród innych punktów widokowych w Barcelonie bunkry wyróżniają się tym, że oferują 360-stopniową panoramę na miasto. Zobaczysz stąd m.in. Sagradę Família, Park Güell czy wzgórza Montjuïc i Tibidabo. Widok jest spektakularny zarówno za dnia, jak i nocą, kiedy miasto jest rozświetlone.
Bunkry del Carmel zlokalizowane są na wzgórzu Turó de la Rovira (lokalizacja na mapie: 41.42251672, 2.166606395). Wchodząc na szczyt, miniesz wystawę fotografii poświęconych wojnie domowej i historii Barcelony, zorganizowanej przez muzeum MUHBA (wejście płatne). Na wzgórzu możesz sobie zrobić piknik czy oryginalną sesję zdjęciową z panoramą Barcelony w tle. To dobre miejsce, żeby odpocząć na chwilę od zgiełku miasta – nie spotkasz tu tłumów turystów. Z centrum miasta dojedziesz tu autobusem linii 119.
21. Poznaj ciekawe atrakcje w okolicy Barcelony
W okolicy Barcelony znajdziesz sporo miejsc wartych Twojej uwagi. Możesz skorzystać z jednodniowych wycieczek zorganizowanych z przewodnikiem lub wybrać się wypożyczonym samochodem na własną rękę. Wartym uwagi miastem jest Girona, położona godzinę jazdy samochodem od Barcelony. Ma jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii, w której centrum znajduje się katedra św. Marii, budowana od XI wieku. Stare miasto otoczone jest murami obronnymi, z których możesz podziwiać panoramę miasta i okolicy. W Gironie kręcono jeden z najpopularniejszych seriali na świecie – “Grę o tron” – jeśli jesteś fanem, na pewno rozpoznasz niektóre scenerie.
Warto też odwiedzić Besalú w prowincji Girona, ok. 130 km od Barcelony. To przykład katalońskiego, średniowiecznego miasteczka. Jego najważniejszym zabytkiem jest romański zakrzywiony most na rzece Fluvia. Ciekawe są też ruiny kolegiaty z XI wieku, klasztor św. Piotra z figurami lwów czy rezydencja rodu Cornella z galerią arkadową. Podczas całodniowej wycieczki z przewodnikiem możesz też zobaczyć inne średniowieczne miasteczka w okolicy – Rupit i Travertet.
Komunikacja miejska – jak poruszać się po Barcelonie?
Komunikacja miejska w Barcelonie jest bardzo dobrze zorganizowana. Aż 12 linii metra, liczne tramwaje i autobusy sprawiają, że transportem publicznym dojedziesz szybko i wygodnie w niemal prawie każdy punkt w mieście, nawet w godzinach szczytu. Stacje metra są dobrze oznakowane, ale jeśli będziesz planował podróż metrem z przesiadką, pamiętaj, że niektóre stacje są bardzo duże i przejście z jednej linii na drugą może zająć Ci nawet 10 minut./gal
Poruszając się po Barcelonie komunikacją miejską, masz szeroki wybór biletów. Odradzałbym Ci korzystanie z biletów jednorazowych – najczęściej są one nieopłacalne. Polecam Ci wykupić któryś z biletów wieloprzejazdowych wydawanych na kartę T-Mobiltat lub hiszpańską kartę Hola Barcelona na 2, 3, 4 lub 5 dni. Dzieci do 4 lat podróżują komunikacja miejscą za darmo.
Podróżując w grupie, najlepiej wykupić pakiet T-Familiar (8 przejazdów) lub T-Grup (70 przejazdów) – masz wtedy jeden bilet na całą grupę, który każda z osób kolejno odbija, wchodząc np. do metra. Bilety te kodowane są na karcie T-Mobiltat, której wydanie kosztuje dodatkowe 0,50 euro (można ją wielokrotnie doładowywać). Możesz także kupować bilety przez aplikację mobilną TMP App.
Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów komunikacji miejskiej w Barcelonie znajdziesz na stronie internetowej.
Jak dojechać z lotniska w Barcelonie do centrum?
Lotnisko w Barcelonie jest położone około 20 km od centrum miasta. Bez problemu dojedziesz z niego do centrum komunikacją miejską. Na linii lotnisko – Plac Kataloński (Plaça de Catalunya) kursuje specjalny autobus Barcelona Aerobus, który odjeżdża co 5-10 minut (od godziny 5.45 rano do 23).
Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie internetowej Aerobusa, na której możesz także kupić bilety.
Jeśli masz w planach zwiedzanie okolicy Barcelony i katalońskiego wybrzeża, lepszym rozwiązaniem może być wynajęcie auta z odbiorem na lotnisku. Zapewni Ci to elastyczność podczas całego pobytu w Hiszpanii. Przejazd samochodem z lotniska do centrum zajmie Ci około pół godziny.