W tym przewodniku pomogę Ci zaplanować zwiedzanie stolicy Węgier tak, abyś poznał najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Budapeszcie. Pokażę zarówno najpopularniejsze atrakcje, jak i te nietypowe i nieoczywiste, bez tłumów turystów. Budapeszt to dobry wybór na city break lub dłuższy urlop – punktów do zwiedzania wystarczy na sporo dni.
Czeka na Ciebie m.in. Dunaj dzielący miasto na Budę i Peszt, secesyjna architektura, ogromny Parlament, zabytkowe łaźnie termalne, puby w dzielnicy żydowskiej i obiekty wpisane na listę UNESCO.
Co znajdziesz w moim przewodniku po Budapeszcie?
- główne atrakcje Budapesztu i mniej typowe, niszowe zakątki,
- wskazówki korzystania z najlepszych łaźni termalnych,
- historyczną linię metra, którą musisz się przejechać,
- informacje o wszystkich zabytkach z listy światowego dziedzictwa UNESCO,
- podpowiedzi jak poruszać się komunikacją miejską,
- restauracje serwujące tradycyjne węgierskie potrawy,
- polecane noclegi w dobrej lokalizacji.
Czy warto odwiedzić Budapeszt?
Budapeszt to popularny kierunek wśród turystów. Głównym powodem wydaje się być jego szeroka oferta kulturalna. W Budapeszcie znajdziesz ponad 800 zabytków zbudowanych w różnych stylach architektonicznych, ponad 200 muzeów i galerii sztuki, 40 teatrów, operę, Bibliotekę Narodową i 6 sal koncertowych.
Znajdują się tu też obiekty z Listy światowego dziedzictwa UNESCO – Wzgórze Zamkowe, aleja Andrássyego, zabytkowa linia metra i nadbrzeże Dunaju. Nie bez znaczenia są też atrakcje przyrodnicze Budapesztu – jaskinie, Góra Gellerta ze znajdującym się tam rezerwatem przyrody, parki i malowniczy Dunaj.
Turystów przyciąga też centrum uzdrowiskowe – w stolicy Węgier znajdziesz 10 łaźni leczniczych ze źródłami termalnymi i mineralnymi (zawarte w nich jony mogą być pomocne w leczeniu reumatyzmu i astmy).
Zwiedzanie uatrakcyjnia przyjemny klimat Węgier – ciepła wiosna i gorące, ale nie przesadnie upalne lato (średnio 27 stopni). Sezon w Budapeszcie przypada na lipiec i sierpień, ja jednak polecam odwiedzić go w maju, czerwcu lub wrześniu. Temperatura oscyluje wtedy wokół komfortowych 21-24 stopni, a do tego jest taniej i mniej tłoczno.
Gdzie spać w Budapeszcie?
Baza noclegowa w Budapeszcie jest urozmaicona i szeroka. Warto szukać noclegu jak najbliżej centrum, by mieć łatwy dostęp do najważniejszych atrakcji, i zarezerwować go ze sporym wyprzedzeniem. Warto rozważyć np. apartamenty Trip and Hop, znajdujące się w pobliżu Węgierskiego Muzeum Narodowego, Wielkiej Synagogi i Muzeum Terroru. Znajdziesz tu klimatyzowane apartamenty z prywatną kuchnią i łazienką.
Inną wartą uwagi opcją są apartamenty Bakáts Square Premium Apartment, położone w centrum miasta w pobliżu Węgierskiego Muzeum Narodowego i Mostu Wolności. Obiekt oferuje klimatyzowane apartamenty z prywatną łazienką i kuchnią, a na miejscu znajduje się plac zabaw, który może być atrakcją dla dzieci.
Ciekawą propozycją jest też hotel Helios Apartman, który oferuje dobrze wyposażone pokoje z prywatną łazienką i co rano serwuje tradycyjne węgierskie śniadanie. Obiekt leży ok. 5 km od centrum, do którego dostaniesz się autobusem z pobliskiego przystanku.
Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Wskazówki przed zwiedzaniem
Zanim przedstawię Ci najciekawsze atrakcje Budapesztu, czas na kilka praktycznych wskazówek. Zebrałem je na podstawie moich doświadczeń podczas moich wycieczek do Węgier. Mam nadzieję, że okażą się dla Ciebie przydatne w czasie planowania i spędzania Twojego urlopu:
- korzystaj z karty Budapest Card – Budapest Card to karta turystyczna, która gwarantuje Ci nielimitowane przejazdy komunikacją miejską i darmowy lub tańszy wstęp do wielu atrakcji. Dostępnych jest kilka opcji: 24 h, 48 h, 72 h, 96 h i 120 h, a także 72+ z wliczonym transportem z i na lotnisko. Kartę Budapest Card kupisz przez Internet albo w punktach Budapest Point na lotnisku i dworcach,
- płać darmową kartą Curve – walutą obowiązującą w Budapeszcie jest forint węgierski. Uważam, że najlepszą opcją płatności za granicą, z której sam korzystam od kilku lat, jest darmowa karta Curve, do której mam podpięte wszystkie moje karty bankowe. Curve korzysta z najtańszych możliwych kursów wymiany (tzw. kursów międzybankowych), dzięki czemu unikam wysokich kosztów przewalutowania,
- przed wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne – za granicą nie działa polskie ubezpieczenie, więc polecam wykupić prywatną polisę. Kilka złotych dziennie uchroni od wysokich kosztów za nawet drobne zabiegi. Sprawdź różne oferty (w darmowym kalkulatorze) i wybierz opcję z jak najwyższymi kwotami ochrony od kosztów ratownictwa (KL), odpowiedzialności cywilnej (OC) i następstw niebezpiecznych wypadków (NNW).
1. Odpocznij w łaźniach na Wzgórzu Gellerta
lokalizacja na mapie: 47.4863215, 19.0410481
Wzgórze Gellerta (Góra Gellerta) to wzniesienie o wysokości 235 m n.p.m. Jego nazwa pochodzi od biskupa Gellerta, który miał tutaj zostać zamordowany przez pogan. Znajduje się na prawym brzegu Dunaju, na zachód od Wzgórza Zamkowego i skrywa wiele atrakcji. Jedną z nich jest cytadela z XIX wieku, która dawniej miała zapobiegać próbom buntu mieszkańców Budy i Pesztu przeciw Habsburgom. Dziś jest punktem widokowym na Budapeszt, a w środku działa restauracja, schronisko młodzieżowe i dyskoteka.
Na wzniesieniu znajdziesz także łaźnie Gellerta. Są zbudowane w stylu Art Nouveau, a ściany są udekorowane rzeźbami i mozaikami. Nawet jeśli nie masz ochoty z nich korzystać, warto je zobaczyć ze względu na architekturę. Znajdziesz tu 8 basenów wewnętrznych i 2 zewnętrze. By uniknąć tłumów, warto wybrać się w to miejsce w dzień roboczy.
Podczas zwiedzania Góry Gellerta możesz zatrzymać się na kawę i ciastko w ładnej kawiarni Kelet Kávézó és Galéria lub w Caphe by Hai Nam. Na obiad warto zajrzeć do restauracji Búsuló Juhász.
Dobrą opcją jest kupienie biletu do SPA Gellerta w pakiecie z degustacją palinki. Bilet możesz kupić kilka linijek niżej, bez czekania w kolejkach przy atrakcji. Wygodne – sam coraz częściej kupuję bilety w taki sposób, żeby zaoszczędzić czas.
Wejście na Wzgórze Gellerta wymaga średniego wysiłku fizycznego. Droga jest dobrze utrzymana – znajdziesz tu asfaltowe ścieżki, liczne schody i ławki, na których możesz się zatrzymać. Wyprawie towarzyszą piękne widoki, a co kilkaset metrów znajdziesz tarasy widokowe, z których zobaczysz malowniczą panoramę Budapesztu i Dunaju.
Inną atrakcją jest Kościół Skalny pw. św. Stefana z 1926 roku. Znajdziesz w nim kilka polskich akcentów – polski ołtarz z rzeźbą orła w złotej koronie i obrazem MB Częstochowskiej na piersi, dwujęzyczną tablicę upamiętniającą polskich uchodźców na Węgrzech podczas II wojny światowej i płaskorzeźbę honorującą Maksymiliana Marię Kolbego. Atrakcją dla dzieci może być plac zabaw ze zjeżdżalniami, trampolinami i drewnianymi domkami.
Wzgórze Gellerta jest też atrakcją przyrodniczą – jest rezerwatem przyrody i należy do Parku Narodowego Dunaj-Ipoly. Miejsce ma nietypowy mikroklimat – południowe zbocze jest mocno nasłonecznione, a na północnym światło słoneczne nie dociera niemal wcale, przez co oba zbocza znacznie różnią się roślinnością.
Na południu znajdziesz figi, tuje czy cyprysy, a na północy – roślinność subalpejską. Jeśli odwiedzisz Wzgórze Gellerta wiosną, warto poszukać drzewa Vigarzo Mandulafa – kwitnącej wiśni, obok której znajduje się urokliwy, zielony mostek i duży krzyż. Gdy liście opadają, miejsce prezentuje się naprawdę ładnie i jest dobrym tłem do zdjęć. ;)
Na Wzgórzu Gellerta znajdziesz też kilka pomników, na które możesz rzucić okiem przy okazji wizyty. U podnóża wzniesienia, na przeciwko Kościoła Skalnego, zobaczysz pomnik św. Stefana (Szent Istvan Kiraly szobra), na którym pierwszy król Węgier siedzi na koniu i strzeże wejścia do kościoła. Zobaczysz też romantyczny pomnik księcia Budy i księżniczki Pesztu czy pomnik św. Gellerta.
Szczególne wrażenie wywarł na mnie jednak Pomnik Wolności z 1947 roku, przedstawiający kobietę trzymającą liść palmowy. Pomnik upamiętnia wszystkich poległych w walce o Węgry. Wrażenie robi głównie swoim rozmiarem – kobieta ma wysokość 14 m, a stoi na 26-metrowym postumencie (podświetlonym po zmroku), oraz rozległym widokiem na miasto, który się spod niego rozpościera.
2. Wjedź kolejką na Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim
lokalizacja na mapie: 47.5015578, 19.0336254
Wzgórze Zamkowe to jedna z głównych atrakcji Budapesztu, wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziesz tu wiele ciekawych i ładnych miejsc, które warto zobaczyć. Pierwszą z nich jest Zamek Królewski – monumentalny, o kilkusetletniej historii, który możesz zwiedzić za darmo.
Na zboczu wzgórza znajdziesz Ogrody Zamkowe Varkert Bazar, gdzie możesz przespacerować się po neorenesansowym ogrodzie kwiatowym. Z Baszty Rybackiej zobaczysz malowniczy widok na panoramę miasta, a pod Pałacem Prezydenckim obejrzysz zmianę warty.
Na Wzgórzu Zamkowym znajdziesz też restauracje i kawiarnie. Na obiad warto rozważyć restaurację Spíler Biergarten i spróbować leczo lub gulasz. Na kawę i przekąskę sprawdzi się np. kawiarnia Flat White Art.
Na Wzgórzu Zamkowym nie brakuje też muzeów. W samym Zamku Królewskim znajdziesz Muzeum Historii Budapesztu, z którego poznasz burzliwą historię stolicy Węgier. Ciekawe wydają się też Muzeum Farmacji i Muzeum Historii Muzyki. W Zamku Królewskim znajdują się też Węgierska Galeria Narodowa i Państwowa Biblioteka Széchényiego. Na Wzgórzu Zamkowym możesz także zwiedzić bogato zdobiony Kościół Macieja o historii sięgającej XIII w.
Na Wzgórze Zamkowe możesz dostać się pieszo lub autobusem linii 16, 16A lub 116. Najciekawszą jednak, choć dość drogą opcją, będzie wjazd kolejką zębatą BKV Városmajor. To najstarsza tego typu kolej na świecie, wybudowana w 1870 roku. Dolna stacja znajduje się przy Moście Łańcuchowym. Trasa ma 95 m długości, a wjazd trwa nieco ponad minutę. Przejazd jest płatny, a bilety na kupisz w kasie (w cenę biletu jest też wliczony zjazd).
3. Zwiedź monumentalny Zamek Królewski (Zamek Buda)
lokalizacja na mapie: 47.4961865, 19.0396107
Zamek Królewski (Zamek Buda) to monumentalny zamek położony w sercu Budapesztu. Znajduje się na wysokości ok. 70 m na Wzgórzu Zamkowym, które jest wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W środku znajdują się dziś 3 instytucje – Muzeum Historyczne Budapesztu (wyjdziesz z niego na ładne ogrody południowe), Węgierska Galeria Narodowa i Państwowa Biblioteka Széchényiego.
Bilety na zwiedzanie dzielnicy zamkowej i Parlamentu z przewodnikiem możesz od razu kupić niżej. Skoro i tak chcesz zwiedzić te miejsca, kupienie biletów przez neta oszczędza czas (a czasami też pieniądze, gdy bilety kupujesz w pakiecie).
Dziedziniec Zamku Królewskiego możesz zwiedzać za darmo, a wstęp do atrakcji w jego wnętrzu jest płatny. Warto zobaczyć zamek po zmroku, gdy jest ładnie podświetlony (dobrze prezentuje się z przeciwległego brzegu Dunaju).
Historia Zamku Królewskiego sięga prawdopodobnie XIV wieku – archeolodzy nadal prowadzą tu badania, a ich pracę możesz zauważyć w południowej części zamku. Budowla była wielokrotnie niszczona, odbudowywana i rozbudowywana, dzięki czemu dziś możesz tu zobaczyć ślady niemal każdego stylu architektonicznego od średniowiecza.
Dziedziniec przed zamkiem to piękny punkt widokowy na Peszt, Dunaj i okolicę. Inne punkty widokowe to taras na kopule zamku (otwarty od maja do października, wstęp płatny) i mury, po których można spacerować. Na dziedzińcu zwróć też uwagę na znajdującą się z tyłu budowli fontannę, która przedstawia polowanie króla Korwina.
Z centrum Budapesztu na Wzgórze Zamkowe możesz dostać się pieszo w ok. 20 min. Droga jest niewymagająca, ale w upalny dzień może dać w kość, dlatego weź ze sobą wodę. Inne opcje to autobus linii 16, 16A lub 116, winda z ogrodu w Varkert Bazar i wjazd kolejką.
We wnętrzu zamku spodobał mi się znajdujący się w północnej części posąg Turula – ptaka, który zgodnie z legendą przyczynił się do powstania Węgier. Z przewodnikiem możesz zwiedzić krypty zamkowe – miejsce pochówku węgierskiej linii dynastii Habsburgów. Inną atrakcją Zamku Królewskiego jest zmiana warty, która odbywa się codziennie o każdej równej godzinie od 9:00 do 17.00. Warto zobaczyć ją w południe ze względu na towarzyszącą jej wtedy oprawę dźwiękową.
4. Zobacz bogato zdobione wnętrze Kościoła Macieja
lokalizacja na mapie: 47.5019798, 19.0341374
Kościół Macieja to jeden z najpopularniejszych kościołów na Węgrzech. Jego właściwa nazwa to Kościół Najświętszej Maryi Panny, ale przylgnęło do niego określenie Kościół Macieja na cześć jednego z najwybitniejszych węgierskich królów Macieja Korwina, który właśnie w tym kościele wziął ślub z księżniczką Beatrycze. Znajdziesz go niemal na środku Wzgórza Zamkowego, na Placu Świętej Trójcy, tuż przy Baszcie Rybackiej.
Kościół Macieja ma długą historię sięgającą XIII w. Kilkukrotnie został poważnie uszkodzony i odbudowany. Dzisiaj świątynia reprezentuje stylu neogotycki. Jej znakiem rozpoznawczym jest biała, koronkowa wieża o wysokości ponad 70 m, która jest jednym z najpopularniejszych symboli miasta. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które przetrwały z pierwotnej budowli – główny portal z 1370 r., wieża południowa i oratorium w południowej kaplicy.
W kościele Macieja w każdy sobotni wieczór odbywają się koncerty organowe. Bilety na występ lub zwiedzanie obiektu oraz informacje o godzinach otwarcia znajdziesz na stronie internetowej atrakcji. Warto zaplanować zwiedzanie na dzień powszedni – w weekendy ze względu na msze trudniej się dostać do środka.
Podczas zwiedzania kościoła Macieja spore wrażenie wywarły na mnie wykonane z dbałością o szczegóły freski, które upamiętniają m.in. koronację Franciszka Józefa i jego żony Elżbiety czy postać króla Korwina. Równie ładna jest fasada budynku, ozdobiona marmurowymi pomniczkami i motywami roślinnymi, a także witraże i kolorowy dach. Ciekawe atrakcje Kościoła Macieja to też grobowiec króla Béli III i trony, na których siedzieli Karol I Habsburg z żoną Zytą podczas koronacji (odbyła się w tej świątyni).
Ok. 2 km od kościoła św. Macieja znajdziesz deptak Váci u (Vaci utca), słynący z odbywającego się tu jarmarku świątecznego. Znajdziesz tu m.in. sklepiki z pamiątkami i restauracje. To miejsce nakierowane na turystów, więc ceny są mocno zawyżone, ale jest to przyjemne miejsce na wieczorny spacer, kiedy jest ładnie oświetlony. Podczas przechadzki warto zatrzymać się przy pomniku poety Mihály’ego Vörösmaffa Vörösmarty tér i w pobliskiej knajpce Granny’s Lángos, gdzie możesz spróbować różnych rodzajów węgierskiego langosza.
5. Przejedź się drugą najstarszą linią metra w Europie z listy UNESCO
Żółta linia metra M1 w Budapeszcie to druga najstarsza linia metra w Europie (po Londynie) i jedna z najważniejszych atrakcji miasta. Została wybudowana w latach 1894-1896 z okazji przypadającego w 1896 roku tysiąclecia istnienia Węgier. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako zabytek komunikacyjno-architektoniczny i utrzymuje zabytkowy charakter – wagoniki są małe i ciasne, a stacje, których większość zachowała pierwotny wygląd, położone są nisko pod powierzchnią ziemi.
Trasa M1 ma ok. 4 km i prowadzi wzdłuż reprezentacyjnej alei Andrássy út, mijając popularne zabytki, jak Bazylikę św. Stefana, Muzeum Terroru czy Węgierską Operę Państwową. Przejazd całą trasą zajmie Ci kilkanaście minut. Bilety możesz kupić w automatach na stacji metra lub w aplikacji BudapestGO. Karta Budapest Card obejmuje przejazd kolejką. Dzieci do 6. roku życia i dorośli powyżej 65. roku życia podróżują za darmo.
6. Zajrzyj do największej w Europie Wielkiej Synagogi
lokalizacja na mapie: 47.4959036, 19.0605890
Monumentalna Wielka Synagoga w Budapeszcie (Dohány utcai Zsinagóga) to największa synagoga w Europie – długa na 75 m i wysoka na 27 m. Została zbudowana w XVI wieku w stylu bizantyjsko-mauretańskim, następnie zburzona w 1939 roku przez pronazistowskie ugrupowanie i odbudowana pod koniec XX wieku.
Możesz niż kupić bilet do budapesztańskiej synagogi i nie czekać później w kolejkach do kasy. Masz do wyboru kilka opcji biletów, w tym takie w pakiecie ze spacerem po dzielnicy żydowskiej z przewodnikiem. Fajna opcja, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej niż tylko powierzchowne informacje.
Bogato zdobione wnętrze zostało wykonane z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla różnych kultur. Znajdziesz tu charakterystyczne dla katolickich świątyń ambony, jedną nawę główną i dwie boczne oraz kilka pięter, których obecność jest zaczerpnięta ze świątyń muzułmańskich.
Bilety do Wielkiej Synagogi kupisz przez stronę internetową, gdzie sprawdzisz też godziny otwarcia (obiekt jest zamknięty w soboty i święta żydowskie). Bilet obejmuje zwiedzanie synagogi z przewodnikiem, wejście do muzeum i na cmentarz. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze – nie należy zakładać koszulek z krótkim rękawem, szortów ani krótkich spódniczek, a mężczyźni muszą mieć na głowie jarmułkę (możesz ją dostać przy wejściu).
Podczas zwiedzania Wielkiej Synagogi warto też zwrócić uwagę na jej otoczenie. Znajdziesz tu cmentarz, na którym w 24 zbiorowych grobach pochowano niemal 2300 ofiar II wojny światowej, pomnik w kształcie płaczącej wierzby z imieniem i nazwiskiem ofiary na każdym listku czy lapidarium z tablicami upamiętniającymi wyznawców judaizmu. Obok synagogi znajduje się też park pamięci z tablicami z nazwiskami osób, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów oraz Muzeum Historii i Religii Żydowskiej.
7. Wybierz się w rejs po Dunaju
lokalizacja na mapie: 47.5015578, 19.0336254
Budapeszt leży nad Dunajem – drugą najdłuższą rzeką w Europie (po Wołdze). Rejs po rzece jest popularną atrakcją miasta i może być dobrym pomysłem na randkę (zwłaszcza o zachodzie słońca) lub okazją do zobaczenia znanych atrakcji Budapesztu, które z perspektywy rzeki prezentują się zupełnie inaczej.
Najbardziej wpadła mi w oko opcja, w której możesz wybrać się na wieczorny rejs po Dunaju z obiadem drinkiem i muzyką na żywo w cenie. Wycieczka trwa ok. 2 godziny i zbiera bardzo dobre opinie uczestników. Niżej możesz zarezerwować sobie miejsce na tym statku.
Poniżej zebrałem też kilka innych, ciekawych propozycji rejsów po Dunaju od różnych organizatorów. Myślę, że każdy da radę znaleźć coś dla siebie:
- rejs po Dunaju z węgierską kolacją i muzyką na żywo – wypłyniesz w rejs najstarszym zabytkowym statkiem pływającym po Dunaju. Podczas rejsu zobaczysz malowniczy widok na Parlament, Most Łańcuchowy, Cytadelę i Zamek Królewski. Zjesz też węgierską kolację (2 dania i deser) oraz posłuchasz koncertu ludowej orkiestry. Wycieczka trwa ok. 80 min,
- 2-godzinny rejs o zachodzie słońca z 3 koktajlami – wieczorny rejs po Dunaju. Miniesz m.in. Most Łańcuchowy, Parlament czy Zamek Królewski i zobaczysz, jak włącza się oświetlenie miasta. Podczas rejsu zostaniesz poczęstowany 3 koktajlami,
- wycieczka pływającym autobusem po lądzie i wodzie – to nietypowa wycieczka, w ramach której popłyniesz w rejs… pływającym autobusem. Najpierw przejedziesz ulicą, a później popłyniesz Dunajem, podziwiając atrakcje Budapesztu. Być może poczujesz też dreszcz adrenaliny, gdy w pewnym momencie autobus zanurkuje w rzece. Wycieczka trwa 1-1,5h, a w cenie jest anglojęzyczny przewodnik.
8. Obejrzyj potężny gmach Parlamentu nad Dunajem
lokalizacja na mapie: 47.5054417, 19.0466334
Gmach Parlamentu w Budapeszcie to jeden z największych budynków parlamentu na całym świecie o powierzchni niemal 18,000 m². Przy trwającej 19 lat budowie pracowało 1000 osób, które zużyły 40 kg złota i 40 milionów cegieł. Budynek, który powstał na przełomie XIX i XX wieku, jest zbudowany w stylu neogotyckim, choć posiada też barokowe elementy.
Z zewnątrz ozdobiony jest herbami panujących na Węgrzech dynastii i posągami władców, książąt i wojskowych kraju. Znajduje się nad Dunajem, w północnej części Pesztu. W środku, bogato ozdobionym freskami, malowidłami i witrażami, znajdziesz niemal 700 pomieszczeń – główne z nich to centralna sala i dwa boczne pokoje po jej obu stronach.
Dziś w sali głównej znajdziesz relikwie – koronę, jabłko i berło św. Stefana. W jednej z sali bocznych obraduje węgierski parlament, a w drugiej odbywają się konferencje. Ściany obu sal bocznych są przyozdobione herbami władających Węgrami dynastii, m.in. Korwinów, Arpadów czy znanych też w Polsce Andegawenów i Jagiellonów.
W Budapeszcie istnieje super unikalna opcja, dzięki której możesz przepłynąć obok Parlamentu… autobusem, który w pewnym momencie wjeżdża do rzeki i zaczyna sobie płynąć. ;) Dostępny jest autoprzewodnik po polsku, więc dobra opcja na ciekawe zwiedzanie.
Zwiedzanie Parlamentu w Budapeszcie jest możliwe przez cały rok. Możesz zwiedzać z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem w języku polskim. Bilety kupisz na stronie wskazanej przez oficjalną witrynę parlamentu (dzieci do 6. roku życia wchodzą za darmo). Zwiedzanie trwa ok. 45 minut.
Po zwiedzeniu Parlamentu możesz zatrzymać się na obiad w oddalonym o 500 m Hungarikum Bisztró, gdzie można spróbować zupy gulaszowej. Na kawę i ciastko zajrzyj np. do kawiarni Café Santo.
W podziemiach budynku Parlamentu w jego północnej części znajduje się muzeum poświęcone węgierskiemu parlamentaryzmowi. Znajdziesz tu 4 wystawy – o historii węgierskiej legislacji, budowie wewnętrznego dziedzińca budynku, rewolucji węgierskiej z 1956 roku i wystawę kamiennych rzeźb. Warto tu zajrzeć, zwłaszcza, że wstęp do muzeum jest darmowy.
9. Przejdź się Aleją Andrassyego z listy UNESCO
Aleja Andrássyego (Andrássy út) to jedna z najpopularniejszych ulic Budapesztu, wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bywa wykorzystywana jako tło zdjęciowe podczas nagrywania filmów (pojawia się np. w Szklanej pułapce 5). Biegnie przez 2,5 km prostopadle do Dunaju. Po drodze znajduje się kilka atrakcji turystycznych (Bazylika św. Stefana, Opera, Muzeum Terroru), a pod aleją biegnie zabytkowa żółta linia metra M1.
Spacerując Aleją Andrássy’ego natrafisz na wiele restauracji i kawiarni. Na obiad warto zatrzymać się w Bigfish Seafood Bistro, gdzie spróbujesz świeżych, wysokiej jakości ryb i owoców morza. Na przekąskę sprawdzi się piekarnia Lángos Budapest z langoszami. Na kawę lub herbatę zajrzyj do kawiarni Művész Coffee House.
Na początku spaceru zobaczysz monumentalne, XIX-wieczne kamienice, które wyglądem nawiązują do włoskich renesansowych pałaców (wiele z nich jest dziś siedzibami firm), a także miniesz luksusowe sklepy, butiki i banki. Warto zajrzeć do sklepu GHRAOUI Chocolate Budapest i spróbować wypiekanej z dbałością o szczegóły, wysokiej jakości czekolady w różnych smakach.
W dalszej części zobaczysz spore domy mieszkalne reprezentujące styl secesyjny i budynki uniwersytetów. Na końcu znajdziesz duże wille z kolorowymi ogrodami, z których część jest dziś siedzibą ambasad. Uważam, że warto przespacerować się Aleją Anddássyego, by poczuć jej wielkomiejski klimat i zobaczyć znajdujące się wzdłuż niej monumentalne budynki i popularne atrakcje Budapesztu.
10. Poszukaj posągów ptaków Turul na Moście Wolności
lokalizacja na mapie: 47.4857712, 19.0551085
Most Wolności (Most Szabadsag) to popularna atrakcja w Budapeszcie. Z okazałego, XIX-wiecznego mostu na południowym krańcu miasta możesz podziwiać Dunaj i pływające po nim łodzie. Ostatni nit został wbity przez króla Węgier Franciszka Józefa i początkowo nosił jego imię. Był pierwszym odbudowanym po II wojnie światowej mostem w mieście, czemu zawdzięcza nazwę Mostu Wolności. Został zbudowany z zielonej stali w stylu secesyjnym. Jest długi na ponad 300 m (jest najkrótszym mostem w centrum Budapesztu), szeroki na ponad 20 m i waży 4900 t.
Most Wolności wyróżnia się sporymi, wykonanymi z brązu posągami ptaków Turul (popularnych w starożytnej węgierskiej mitologii), które ozdabiają szczyt mostu. Niektórzy turyści wspinają się i próbuję ich dosięgnąć, co jest niebezpieczne i blokuje ruch – myślę, że spokojny spacer to wystarczająca forma zwiedzania. ;) Przez most przebiega jezdnia, ale są też wyznaczone chodniki dla pieszych. Najlepiej wybrać się na spacer po zmroku, gdy most i rzeka są pięknie oświetlone.
Tuż obok Mostu Wolności znajduje się Uniwersytet Korwina, uznawany za najlepszą placówkę edukacyjną w dziedzinie ekonomii, nauk społecznych i zarządzania. Uczelnia została otwarta w 1920 roku i mieści się w zabytkowym budynku, którego wielkość robi wrażenie. Szczególnie ładnie prezentuje się oświetlony po zmroku, po drugiej stronie rzeki. W pobliżu placówki znajduje się też hala targowa Nagy Vasarcsarno.
11. Poszukaj pamiątek w hali targowej Nagy Vasarcsarnok
lokalizacja na mapie: 47.4871047, 19.0584834
Tuż przy Moście Wolności znajdziesz halę targową Nagy Vásárcsarnok – najstarszy (otwarty w 1897 roku) i największy targ w Budapeszcie. Przed zakupami warto zwrócić uwagę na sam budynek – szczególnie jego neogotycka brama i duże okna zwróciły moją uwagę. Hala targowa jest podzielona na 3 piętra. Na dole znajdziesz różne artykuły spożywcze – owoce, warzywa (w tym paprykę w różnych postaciach), przyprawy i wędliny, a ranem też ryby. Warto spróbować owoców, których nie ma w Polsce, jak Sörretek czy sporych rozmiarów rzodkiewki.
Na wyższych piętrach znajdziesz węgierskie rękodzieło i towary przemysłowe. Na pamiątkę z podróży mogą sprawdzić się wyroby z motywem róż i maków, typowe dla Węgier. Znajdują się tu też bary i restauracje z kuchnią węgierską – możesz tu przekąsić langosza, gulasz czy leczo. Podczas zakupów na hali targowej warto odwiedzić stragany na tyłach hali – na tych blisko wejścia jest z reguły drożej, bo odwiedza je najwięcej turystów.
Hala targowa Nagy Vásárcarnok to oczywiście nie jedyna hala targowa w Budapeszcie. Po zakupy możesz też zajrzeć do Klauzál Square Market Hall, gdzie znajdziesz stoiska z produktami spożywczymi i przekąskami. Możesz tu kupić świeże pieczywo, mięsa, lokalny miód, owoce i warzywa czy przekąsić langosza. Podobne produkty znajdziesz na Downtown Market (Hold utcai Vásárcsarnok és Belvárosi Piac), gdzie znajdziesz stoiska ze świeżymi wyrobami farmerów oraz spróbujesz dań kuchni węgierskiej, np. langosza czy leczo.
12. Zobacz Bazylikę św. Stefana – największy kościół w Budapeszcie
lokalizacja na mapie: 47.5009279, 19.0539475
Bazylika św. Stefana z XIX-XX w. to największy kościół w Budapeszcie i trzeci najwyższy budynek Węgier. Znajdziesz go przy placu św. Stefana, niedaleko Mostu Łańcuchowego. Przy wejściu znajdziesz tympanon (pole nad drzwiami z rzeźbą lub płaskorzeźbą) z Maryją i węgierskimi świętymi, a w przedsionku rzeźbę św. Gerarda, apostoła Węgier. Warto też przyjrzeć się 9-tonowemu dzwonowi na prawej wieży, który jest jednym z największych dzwonów na Węgrzech.
W środku Bazyliki św. Stefana znajdują się cenne węgierskie relikwie, m.in. zmumifikowana dłoń św. Stefana. Ciekawe atrakcje znajdziesz też w 96-metrowej kopule, do której można dostać się windą lub po 297 schodach. W środku znajdziesz robiącą wrażenie mozaiką przedstawiającą Boga Ojca, a z antresoli kopuły możesz zobaczyć ładny widok na Budapeszt.
Wstęp do Bazyliki św. Stefana jest bezpłatny, z wyjątkiem wejścia na kopułę. Istnieje opcja zwiedzania z przewodnikiem, którego musisz wcześniej zarezerwować. Obiekt organizuje też koncerty organowe i występy chórów (bilety i harmonogram są na stronie).
Przy okazji wizyty w Bazylice św. Stefana, warto zatrzymać się przy oddalonym o ok. 200 m pomniku policjanta, przedstawiającym stróża prawa w uniformie z zeszłego wieku. Podobno pogładzenie go po brzuchu przynosi szczęście. ;) Niedaleko znajdziesz też plac Erzsébet tér z popularnym, okazałym młyńskim kołem. Podczas mojej wycieczki do Budapesztu były też na nim budki z langoszami i kurtoszami. Na przekąskę po zwiedzaniu bazyliki sprawdzą się też lody z lodziarni Anjuna Ice Pops lub makaroniki i kawa z cukierni Chez Dodo Artisan Macarons & Cafe.
13. Obejrzyj bogato zdobione wnętrze Biblioteki Ervina Szabó
lokalizacja na mapie: 47.4894120, 19.0649647
Biblioteka Ervina Szabó (Metropolitan Ervin Szabó Library) to atrakcja Budapesztu, do której warto się udać, jeśli będziesz potrzebować spokoju i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Jej główny budynek znajduje się w neobarokowym Pałacu Wenckheim z 1889 roku, który należał do bogatego parlamentarzysty, a później został wykupiony przez miasto. Nazwa biblioteki pochodzi od jednego z jej dyrektorów -Ervina Szabó, który wprowadził do niej brytyjski system organizowania książek. Budynek wykorzystano przy kręceniu różnych filmów i seriali, np. w “Alieniście” czy “Upiorze w operze”.
Wstęp do Biblioteki Ervina Szabó jest dla turystów płatny, ale cena nie jest wysoka. Biblioteka jest zamknięta w niedziele i święta państwowe. Szczegółowe informacje sprawdzisz na stronie internetowej obiektu.
Do dziś zachowało się oryginalne wnętrze 4. piętra pałacu. Zobaczysz tu luksusowe pokoje z rzeźbionymi w drewnie regałami na książki, bogato zdobionymi żyrandolami i kunsztownie wykonanymi meblami. Na najniższym piętrze znajduje się kawiarnia, w której możesz zatrzymasz się na kawę. Na dziedzińcu znajdziesz wystawę modeli dinozaurów, która może być atrakcją dla dzieci.
14. Spróbuj dań kuchni węgierskiej
Wizyta w Budapeszcie to dobra okazja do spróbowania dań tradycyjnej, węgierskiej kuchni. Dominują w niej dania jednogarnkowe, a często używane mięsa, ryby słodkowodne, warzywa, kasze i makarony. Popularnym węgierskim daniem jest znane również w Polsce leczo, serwowane samodzielnie lub jako dodatek do mięs. Popularną węgierską potrawą jest też bogracz – zupa gulaszowa gotowana w tradycyjnym kociołku o tej samej nazwie, składająca się z mięsa, papryki, cebuli i smalcu. W restauracjach znajdziesz też różne rodzaje gulaszu (pörkölt) z mięsem.
Miłośników słodyczy mogą zainteresować węgierskie desery – tort Dobosa, czyli biszkopt z karmelem i kremem czekoladowym oraz kurtosz – pieczone drożdżowe ciasto owinięte na wałku. Na słodszy obiad możesz wybrać tradycyjne naleśniki a’la Gundel, podawane z sosem czekoladowym i orzechami włoskimi. Popularną przekąską na Węgrzech jest też langosz, czyli smażony na głębokim oleju drożdżowy placek z tłuczonymi ziemniakami, podawany z różnymi dodatkami. Węgry słyną też z lokalnego wina tokaj (białe wino deserowe).
W centrum znajduje się strefa gastronomiczna Street Food Karavan Budapest. Na stoiskach możesz spróbować m.in. langosza i gulasz. To dość drogie miejsce, ale dobra jakość jedzenia rekompensuje ceny. Dania kuchni węgierskiej znajdziesz w prawie każdej restauracji w Budapeszcie, np. Kéhli Vendéglő, gdzie spróbujesz m.in. zupy gulaszowej, węgierskiego Ratatouille czy różnych rodzajów mięs. Miłośnikom wina polecam odwiedzić dzielnicę Budafok (Wine Quarter), oddaloną o kilkanaście minut jazdy autobusem od centrum. Można tu spróbować lokalnie wytwarzanego wina lub zwiedzić piwnice i zobaczyć proces wyrobu trunku.
15. Zobacz pomnik księcia Budy i księżniczki Pesztu
lokalizacja na mapie: 47.4898221, 19.0387685
Jedną z atrakcji wzgórza Gellerta jest pomnik księcia Budy i księżniczki Pesztu. Odsłonięty w 1982 roku, upamiętnia zjednoczenie Budy i Pesztu w 1873 roku. Pomnik jest wykonany z brązu i kamienia i przedstawia dwóch kochanków, którzy wyciągają do siebie ręce pomimo rozdzielającego ich Dunaju. Ich wyciągnięte dłonie symbolizują przyjaźń i otwartość.
Dodatkową atrakcją jest rozległy widok okolicę, rozpościerający się spod pomnika – w zasięgu wzroku będziesz mieć wszystkie najważniejsze atrakcje miasta. Choćby ze względu na tę piękną panoramę sądzę, że warto podejść do tego pomnika przy okazji wizyty na Górze Gellerta. Kilkaset metrów od pomnika znajduje się ładnie urządzone Sunhill Bistro, gdzie możesz zrobić sobie przerwę na kawę.
16. Obejrzyj zmianę warty pod Pałacem Prezydenckim (Pałac Sándora)
lokalizacja na mapie: 47.4976992, 19.0380862
Popularną atrakcją Budapesztu jest znajdujący się na Wzgórzu Zamkowym Pałac Prezydencki. Wybudowany w latach 1803-1806 w stylu klasycystycznym, dawniej należał do rodziny Sándorów, ale został wynajęty, a następnie kupiony przez państwo i początkowo służył jako rezydencja premiera. Podczas II wojny światowej został zniszczony, a następnie odbudowany – z zewnątrz odpowiada pierwotnemu wizerunkowi, a wewnątrz okresowi międzywojennemu. Dziś jest rezydencją prezydenta Republiki Węgierskiej i siedzibą Urzędu Prezydenta Republiki.
Kilkaset metrów od Pałacu Prezydenckiego znajdziesz kilka węgierskich restauracji – warto zatrzymać się na obiad w Lánchíd Söröző lub Ildikò Konyhája.
Wnętrze Pałacu Prezydenckiego jest niedostępne dla zwiedzających, jednak ciekawą atrakcją turystyczną jest odbywająca się przed nim zmiana warty (codziennie od 9.00 do 17.00, o każdej równej godzinie). Polecam wybrać się w południe, gdy towarzyszy jej oprawa muzyczna. Przy okazji zobaczenia tej ceremonii, możesz rzucić okiem na pobliski pomnik Istvána Bethlena, byłego premiera Węgier oraz rzeźbę królika przy punkcie widokowym na Most Łańcuchowy.
17. Spójrz na Dunaj z Baszty Rybackiej (Halaszbastya)
lokalizacja na mapie: 47.5022070, 19.0347764
Baszta Rybacka (Halászbástya) to jedna z najpopularniejszych atrakcji Wzgórza Zamkowego. Znajduje się na placu św. Trójcy, tuż obok Kościoła Macieja. Została wybudowana w stylu neoromańskim na przełomie XIX i XX wieku z okazji tysiąclecia istnienia Węgier. Została mocno zniszczona podczas II wojny światowej, a odbudowa była długa, kosztowna i pełna przeszkód (zakończyła się w 2003 r.). Baszta składa się z 7 wieżyczek (symbolizują siedmiu mitycznych wodzów kraju) połączonych murem o długości ok. 140 m. Biały kolor muru sprawia, że o każdej porze dnia atrakcja wygląda nieco inaczej (wieczorami jest oświetlona).
Baszta Rybacka składa się z dwóch tarasów – dolny jest darmowy, a na górny latem i w ciągu dnia należy kupić bilet (poza sezonem i wieczorami można wejść za darmo). Atrakcja jest głównie punktem widokowym na panoramę miasta – zobaczysz stąd m.in. Dunaj, Parlament, Wzgórze Gellerta, Most Łańcuchowy czy Bazylikę św. Stefana. Na miejscu znajduje się też restauracja z malowniczym widokiem i kawiarnia, w której polecam wypić espresso.
18. Poznaj znaczenie rzeźby butów na brzegu Dunaju
lokalizacja na mapie: 47.5039557, 19.0447901
Na brzegu Dunaju, ok. 300 m na południe od gmachu Parlamentu, znajdziesz stalowy pomnik przedstawiający 60 par butów w różnych rozmiarach. Rzeźba nawiązuje do smutnych wydarzeń z czasu II wojny światowej. Członkowie faszystowskiej Węgierskiej Partii Strzałokrzyżowców zabierali po kilkadziesiąt Żydów (dorosłych i dzieci), na brzeg rzeki, kazali im zdjąć buty i zabijali ich strzałem w głowę. Ofiary wpadały do Dunaju, a ich ciała płynęły z nurtem rzeki – z tego względu rzeka była wtedy nazywana Czerwonym Dunajem.
Pomnik upamiętnia rozstrzelane w tym miejscu ofiary Holocaustu. Buty są oddzielone od ulicy murem, na którym znajdziesz tablice upamiętniające ofiary. Pomnik zrobił na mnie spore wrażenie – jest bardzo wymowny, skłania do zadumy i refleksji. Rzeźba jest dobrym uzupełnieniem wiedzy na temat węgierskiego Holocaustu – warto ją zobaczyć po zwiedzeniu Wielkiej Synagogi czy Muzeum Holocaustu.
19. Poczuj się jak w uzdrowisku w łaźniach termalnych
Budapeszt jest miejscowością uzdrowiskową dzięki obecności ciepłych źródeł leczniczych. Największym kompleksem w mieście jest Łaźnia Széchenyiego. Jej pierwszy budynek pochodzi z 1881 r., a najmłodszy z 1913 r. Termy Széchenyiego korzystają z najcieplejszych źródeł w stolicy Węgier o temperaturze ponad 70 stopni, leżących na głębokości 1246 m. Podczas wizyty w łaźni trzeba być przygotowanym na mało przyjemny zapach wody, który przypomina odór zgniłych jajek. ;)
W Łaźni Széchenyiego znajdziesz baseny wewnętrzne i zewnętrzne. Te drugie są popularną atrakcją, bo gorące opary unoszą się nad nimi nawet zimą. W łaźni możesz też korzystać z sauny, masaży czy talasoterapii, czyli zabiegu wykorzystującego substancje pochodzące z wody morskiej.
Nietypową opcją jest Thermal Beer Spa, w którym możesz wykąpać się w… piwie termalnym. Możesz też tu kupić ręcznie robione mydło z wód termalnych używanych w łaźni, które odświeża i odmładza skórę.
Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia, oferty, biletów i zasad korzystania ze wszystkich łaźni w Budapeszcie znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej kompleksów. Pamiętaj, że w łaźniach można się kąpać od 14. roku życia.
Sporą popularnością cieszy się też Łaźnia Gellerta. Wyróżnia ją ładny wystrój – znajduje się w secesyjnym budynku z 1918 roku, jej ściany są ozdobione mozaikami i rzeźbami, a rozsuwany, szklany dach robi spore wrażenie. Łaźnia oferuje 8 basenów wewnętrznych i 2 zewnętrzne, masaże, zabiegi upiększające, sauny i możliwość zakupu ręcznie wyrabianego mydła z wód używanych w łaźni z odżywczym olejem z awokado. Do łaźni weź ze sobą ręcznik, czepek i klapki.
20. Odpocznij w barze Szimpla Kert
lokalizacja na mapie: 47.4969281, 19.0633667
Szimpla Kert to nietypowa knajpka o ciekawej historii. Po II wojnie światowej w Budapeszcie było pełno opuszczonych i zrujnowanych budynków (zwłaszcza w dzielnicy żydowskiej). W 2002 r. grupa młodych ludzi postanowiła spróbować zaadaptować jeden z budynków na lokal rozrywkowy. Wbrew pozorom, nie odbudowali go, a po prostu udekorowali i zaopatrzyli zniszczoną zabudowę. Szimpla Kert szybko zyskała sporą popularność i zapoczątkowała modę na bary-ruiny w mieście. Początkowo miejsce spotkań lokalnych mieszkańców z czasem stało się popularną atrakcją turystyczną.
Szimpla Kert to tak naprawdę 8 barów znajdujących się na 2 piętrach. Znajdziesz bar z koktajlami, z winami, z sziszą, restaurację czy bar z kraftowym piwem. Układ pomieszczeń jest dość chaotyczny, podobnie jak jego wystrój – zniszczone ściany kontrastują z antykami, dziełami sztuki i innymi dekoracjami wykonanymi przez lokalnych artystów. W środku odbywają się różne wydarzenia (koncerty, pokazy, wystawy), których harmonogram możesz śledzić na stronie internetowej obiektu. Uważam, że warto odwiedzić Szimpla Kert ze względu na jego unikatowy klimat i charakter – nigdy wcześniej nie miałem okazji być w takim miejscu.
21. Zwiedź wnętrze Węgierskiej Opery Państwowej
lokalizacja na mapie: 47.5027454, 19.0582997
Jednym z symboli Budapesztu jest budynek Węgierskiej Opery Państwowej (Magyar Állami Operaház). Gmach został otwarty w 1884 roku i reprezentuje styl neorenesansowy. Przy wejściu znajdziesz rzeźby węgierskich kompozytorów – Ferenca Liszta i Ferenca Erkela. Wnętrze jest bogato zdobione, a widownia może pomieścić aż 1261 gości.
Zwiedzanie Opery możesz połączyć ze spacerem po Alei Andrássyego, która znajduje się w pobliżu. Po wizycie w Operze możesz zatrzymać się na lody w pobliskiej lodziarni Erdei Fagyizó Opera lub na kawę i przekąskę w kawiarni Kaffa.Opera.
Możesz też zwiedzić operę bez oglądania spektaklu. Podczas wycieczki poznasz historię budynku, zobaczysz ulepszenia, które zapewniają odbywającym się tu występom wysoką jakość i przyjrzysz się ładnie ozdobionemu wnętrzu. Po zwiedzaniu będziesz mieć okazję usłyszeć krótki spektakl operowy – myślę, że warto skorzystać z tej okazji, bo umiejętności muzyków są naprawdę imponujące. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.
Zwiedzanie Opery trwa ok. 60 minut. Bilety można kupić w kasie lub na stronie internetowej Opery (warto to zrobić z wyprzedzeniem). Do wyboru masz dwa rodzaje biletów – ze spektaklem operowym i bez. Dzieci do 3. roku życia wchodzą za darmo.
Ok. 1,5 km od Opery znajdziesz popularną atrakcję Budapesztu – kawiarnię New York Café. Wyróżnia ją piękne wnętrze przypominające renesansowy pałac – ściany i sufit są ozłocone, udekorowane rzeźbami i ściennymi obrazami. Możesz się tu zatrzymać na kawę czy zjeść obiad, chociaż jakość jedzenia i obsługa nie należą do najlepszych, więc raczej pozostałbym przy napoju, żeby obejrzeć wnętrze.
22. Poszukaj rzeźb lwów na Moście Łańcuchowym
lokalizacja na mapie: 47.4990001, 19.0437252
Długi na ok. 380 m Most Łańcuchowy (Most Széchenyiego) to jedna z najpopularniejszych atrakcji Budapesztu. Nazwę zawdzięcza węgierskiemu politykowi Istvanowi Szechenyiowi, który wpadł na pomysł wybudowania mostu po tym, jak nie mógł dostać się na pogrzeb ojca przez zamarznięty Dunaj. Budowa trwała w latach 1839-1849 pod kierunkiem szkockiego inżyniera Adama Clarka, którego imieniem nazwano plac na końcu mostu po stronie Budy. Most został zniszczony pod koniec II wojny światowej, a po odbudowie został oddany do użytku dokładnie 100 lat po jego powstaniu (w 1949 r.).
Po zobaczeniu Mostu Łańcuchowego możesz zatrzymać się na herbatę w pobliskiej herbaciarni Zhao Zhou tea shop, na lody w lodziarni KOLIBRI lub na obiad w Marvelosa Restaurant.
Most Łańcuchowy wyróżniają rzeźby lwów na 3-metrowych blokach – po dwa na każdym krańcu mostu. Według legendy, zostały wyrzeźbione bez języków, co jednak nie jest prawdą – języki są po prostu niewidoczne dla przechodniów. Podczas spaceru możesz obserwować Zamek Królewski i budynek Parlamentu. Czasami możesz też dostrzec płynące po Dunaju łodzie. Polecam wybrać się na spacer po zmroku, gdy most jest ładnie oświetlony setkami lampek. ;)
Most Łańcuchowy to jedna z wizytówek Budapesztu. Pojawił się w kilku filmach (np. “Ja, szpieg”, “Agentka”), teledyskach (np. Firework Katy Perry) czy na monecie 200 forintów. Jeśli odwiedzasz Budapeszt od wiosny do jesieni, warto wybrać się na plac Adama Clarka i zobaczyć porastające go kolorowe kwiaty. Dodatkową atrakcją placu jest nietypowy pomnik kształcie cyfry 0, symbolizujący fakt, że w tym miejscu rozpoczynają się wszystkie główne drogi Węgier.
23. Poznaj kulturę Węgier w Węgierskim Muzeum Narodowym
lokalizacja na mapie: 47.4912151, 19.0624625
Węgierskie Muzeum Narodowe (Magyar Nemzeti Muzeum) to jedno z największych muzeów na Węgrzech. Mieści się w XIX-wiecznym budynku zbudowanym w stylu neorenesansowym. Na schodach prowadzących do środka nakręcono kilka scen z filmu “Evita” z udziałem Madonny. Przy wejściu zobaczysz portyk (część budynku z rzędami kolumn) ozdobiony rzeźbami. Warto też zwrócić uwagę na freski pokrywające główny hol.
Muzeum ma 7 wystaw stałych, z których większość jest poświęcona historii Węgier. Poznasz tu dzieje Węgier od prehistorii, przez czas panowania Habsburgów aż do upadku komunizmu. Jednym z najcenniejszych artefaktów muzeum jest płaszcz koronacyjny św. Stefana, pierwszego króla Węgier. Ciekawe są też rzeźby kobiet z epoki neolitu i rękopisy z II w. – zawsze ciekawi mnie, jak mogło wyglądać życie w tak odległych czasach. ;)
Cennik i godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej muzeum. Zwiedzanie zajmuje ok. 2-3 godziny. W środku znajdziesz sklepik z pamiątkami i kawiarnię.
Po zwiedzeniu muzeum możesz przespacerować się po otaczającym go parku. Znajdziesz tu też polski akcent – pomnik gen. Józefa Wysockiego z 1977 roku, który Węgrzy postawili mu w podziękowaniu za walkę o wolność ich kraju jako dowódcy Legionu Polskiego. Myślę, że warto odwiedzić Węgierskie Muzeum Narodowe, by dowiedzieć się czegoś o historii Węgier – najważniejsze informacje o eksponatach są przetłumaczone na język angielski, więc nawet bez znajomości węgierskiego można się tu sporo dowiedzieć.
24. Odpocznij w zielonych ogrodach Várkert Bazár
lokalizacja na mapie: 47.4953594, 19.0424009
Na zboczu Wzgórza Zamkowego znajdują się ogrody zamkowe Várkert Bazár – kompleks budowlano-parkowy w stylu renesansowym, zbudowany w latach 1875-1883 i odnowiony w 2014 r. Znajdziesz tu ogród kwiatowy z fontanną Trytona i malowniczym widokiem na Dunaj, park, tereny wystawowe i kino. Odbywają się tu wydarzenia kulturalne, np. koncerty, wystawy, których harmonogram możesz śledzić na stronie internetowej obiektu. Jeśli zgłodniejesz, znajdziesz tu restauracje i kawiarnie. Znajdują się tu też schody ruchome, prowadzące do Zamku Królewskiego.
Mało popularną, a ciekawą atrakcją Várkert Bazár jest Staircase Pavilion (Lépcsőpavilon). Znajduje się w miejscu, gdzie niegdyś mierzono poziom wody w Dunaju. Szczególną uwagę przyciąga sufit, udekorowany porcelanowymi płytkami z luksusowej, węgierskiej firmy Herend. Z balkonu pawilonu możesz podziwiać malowniczy widok na miasto i zrobić piękne zdjęcia.
25. Poznaj powojenną historię Węgier w Terror Háza (Muzeum Terroru)
lokalizacja na mapie: 47.5069123, 19.0650957
Muzeum Terroru to miejsce, w którym poznasz historię walki Węgrów z dwoma reżimami – stalinowskim i hitlerowskim. Obiekt znajduje się w neorenesansowej kamienicy z 1880 roku, która podczas II wojny światowej pełniła funkcję siedziby faszystowskiej Partii Strzałokrzyżowców. Przed budynkiem znajdziesz fragment Muru Berlińskiego i zasłonę z łańcuchów, symbolizującą zimną wojnę, a na fasadzie obiektu zobaczysz zdjęcia nagrobne ofiar reżimów – jeszcze przed wejściem muzeum wzbudza trudne emocje.
Do zwiedzania udostępniony jest parter, 2 piętra i piwnica. W środku znajduje się sklep z pamiątkami i książkami dotyczącymi węgierskiej historii. Tuż przy wejściu zobaczysz dwie tablice – jedna przedstawia gwiazdę sowiecką, a druga strzały ułożone w kształt krzyża (symbol Partii Strzałokrzyżowców). W holu znajduje się też czołg T-54 – jeden z symboli krwawo stłumionego przez Sowietów powstania budapesztańskiego z 1956 roku, a także ściana zdjęć ofiar reżimów.
Godziny otwarcia Muzeum Terroru sprawdzisz na stronie internetowej obiektu, a bilety kupisz tylko w kasie. Muzeum można zwiedzać z anglojęzycznym przewodnikiem (trzeba umówić się mailowo – adres jest podany na stronie). W Muzeum Terroru nie można robić zdjęć eksponatom.
W dalszej części muzeum zobaczysz zdjęcia przedstawiające węgierskie społeczeństwo z tego okresu, plakaty propagandowe i plakaty przeciwników reżimu, które miały mobilizować do walki z terrorem. Poruszająca jest wizyta w celach i salach tortur, gdzie więziono i torturowano przeciwników politycznych, często doprowadzając do ich śmierci. Z głośników odczytywane są imiona i nazwiska ofiar i puszczane odgłosy płaczu, co czyni to doświadczenie niezwykle poruszającym. Muzeum Terroru to przygnębiające, skłaniające do refleksji miejsce, które jednak warto odwiedzić, by poznać historię ofiar zbrodniczych reżimów.
26. Zajrzyj do Muzeum Architektury w Zamku Vajdahunyad
lokalizacja na mapie: 47.5148439, 19.0830793
Zamek Vajdahunyad to atrakcja dla miłośników historii architektury. Został zbudowany w 1896 roku i łączy w sobie style architektoniczne od średniowiecza do XVIII wieku. W środku znajdują się wystawy Muzeum Rolnictwa i odbywają się festiwale i koncerty, których harmonogram znajdziesz na stronie internetowej obiektu. Zamek Vajdahunyad znajduje się w dużym, ładnym parku miejskim Városliget, a w jego pobliżu czekają na Ciebie kolejne atrakcje.
Niedaleko zamku jest m.in. Plac Bohaterów (Hősök tere). Jego najważniejszym obiektem jest Pomnik Tysiąclecia, przedstawiający wysoką na 36 metrów kolumnę archanioła Gabriela, otoczoną przez posągi siedmiu jeźdźców, którzy w średniowieczu zaprowadzili Madziarów na dzisiejszy obszar Węgier. Popularnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie jest duży napis Budapest, który zazwyczaj znajduje się na lub w pobliżu Placu Bohaterów (jego lokalizacja się zmienia).
W pobliżu Zamku Vajdahunyad znajdziesz też popularny kompleks termalny – Łaźnie Széchenyi. Znajdziesz tu 3 baseny zewnętrzne i 15 wewnętrznych, a także sauny, hydromasaże i łaźnie parowe. Nietypową atrakcją jest Thermal Beer Spa, gdzie możesz wziąć kąpiel w piwie termalnym.
27. Przejedź się kolejką Zugliget Chairlift
lokalizacja na mapie: 47.5166294, 18.9744817
Przejazd kolejką Zugliget to okazja do zobaczenia lasów Budapesztu z lotu ptaka. Startuje ze stacji Buffet, do której dojedziesz autobusem 291 z Nguyati Pályaudvar – ostatni przystanek autobusu (Buffet) jest dokładnie naprzeciwko stacji kolejki. Przejazd kolejką trwa ok. 15 min. Przejazd kończy się na zboczu góry János, na drodze prowadzącej do punktu widokowego Erzsébet Lookout Tower. Podczas podróży zostanie Ci wykonane zdjęcie, które możesz później wykupić w kafejce obok kolejki.
Bilety na przejazd Zugliget Chairlift możesz kupić w stacji Buffet (karta Budapest Card obejmuje przejazd). Jeden bilet uprawnia Cię do dwóch przejazdów – jeśli wykorzystasz tylko jeden, masz rok na zrealizowanie drugiego. Kolejka działa codziennie z wyjątkiem poniedziałków w parzyste tygodnie, kiedy trwają prace konserwacyjne. Szczegółowe informacje na temat przejazdu kolejką Zugliget Chairlift znajdziesz na stronie internetowej atrakcji.
28. Poszukaj ulubionych celebrytów w Madame Tussauds Budapest
lokalizacja na mapie: 47.4973816, 19.0490970
Madame Tussauds to znane Muzeum Figur Woskowych. Pierwsze powstało w Londynie, a jego odpowiedniki z czasem zaczęły pojawiać się w innych miastach na całym świecie, również na Węgrzech. Madame Tussauds w Budapeszcie jest podzielone na kilka stref tematycznych. Na tle innych muzeów tej sieci wyróżnia się strefa Hungarian Spirit, gdzie zobaczysz wizerunki węgierskich postaci historycznych, np. cesarzowej Sissi czy pierwszego króla Węgier – św. Stefana.
Godziny otwarcia i cennik znajdziesz na stronie internetowej muzeum. Przy okazji wizyty możesz rzucić okiem na 4,5-metrowy pomnik Józefa Antoniego Habsburga. Po zwiedzaniu możesz zatrzymać się na kawę i ciastko w kawiarni Anton Bar & Deli.
W Muzeum Figur Woskowych w Budapeszcie znajdziesz tu też strefę filmu z figurami m.in. Angeliny Jolie czy Stevena Spielberga, strefę muzyki z Rihanną, Jennifer Lopez i Freddiem Mercurym czy strefę Epic Encounters z przywódcami całego świata, np. Elżbietą II i papieżem Franciszkiem. Figury w tym muzeum dość wiernie oddają swoje pierwowzory.
Jak poruszać się po Budapeszcie?
Komunikacja publiczna w Budapeszcie jest dobrze rozwinięta i można na niej polegać. Po mieście możesz się poruszać metrem, autobusem lub tramwajem. Transportem publicznym w stolicy Węgier zarządza Budapesti Közlekedési Központ (rozkłady jazdy i mapę punktów sprzedaży biletów znajdziesz na stronie przewoźnika). Warto też zainstalować aplikację BudapestGO, gdzie możesz kupować bilety i sprawdzać rozkłady jazdy z uwzględnieniem opóźnień.
Do autobusów i tramwajów w Budapeszcie wsiada się przednim wejściem, a wysiada pozostałymi. Pamiętaj, by zawsze skasować bilet – kontrolerzy w Budapeszcie z reguły są dość surowi i nie wahają się wystawić mandatu.
Jeśli planujesz wiele podróży komunikacją miejską, warto rozważyć wykupienie Budapest Card. Karta umożliwia przejazdy wszystkimi środkami, a dodatkowo oferuje zniżki na wstęp do wielu atrakcji. Dostępne są opcje 24h, 48h, 96h, 120h i 72h+(z uwzględnionym transportem z i na lotnisko). Kartę kupisz w punktach Budapest Point na lotnisku i dworcach lub na stronie internetowej miasta. W Budapeszcie dzieci do 6. roku życia i osoby powyżej 65. roku życia podróżują za darmo.