Karta Curve - czy to jedyna karta, jakiej potrzebujesz w podróży? [RECENZJA]

20 marca 2021
(aktualizacja: 8 września 2021)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Karta Curve zainteresowała mnie z trzech powodów: pozwala na korzystanie ze wszystkich moich kont poprzez tylko jedną kartę, oferuje dobre kursy wymiany walut (a więc ma duży potencjał w podróży) i... daje każdemu użytkownikowi rejestrującemu się z mojego polecenia 50 zł w ramach prezentu na start. Pomimo korzystania z Revoluta, postanowiłem ją jednak przetestować. Sprawdź moją recenzję karty Curve i zdecyduj, czy znajdziesz dla niej miejsce w swoim portfelu.

O czym opowiem w artykule?

 • czym jest karta Curve i jak może się przydać w podróży,
 • jakie funkcje posiada karta Curve,
 • jakie są koszty korzystania z karty Curve,
 • jak założyć konto w Curve i jak korzystać z aplikacji.
Karta Curve i komputer blog podróżniczy recenzja

Czym jest karta Curve? Po co mi kolejna karta w portfelu?

Nasze portfele pękają w szwach od kart debetowych, kredytowych, lojalnościowych, z punktami na stacji benzynowej, z pieczątkami na darmową kawę...

Niechętnie wpuszczam do swojego portfela kolejne karty i tam, gdzie to możliwe, przerzucam się na aplikacje mobilne lub np. dorzucam kartę lojalnościową do Google Pay.

W podróży od długiego czasu moją podstawową kartą płatniczą jest Revolut, który jest najtańszym i najwygodniejszym narzędziem do płacenia za granicą. I wcale nie zamierzam z Revoluta rezygnować.

Karta Curve to usługa dająca zupełnie inne możliwości.

Uwaga! 

Trwa promocja, dzięki której czytelnicy bloga otrzymują aż 50 zł w prezencie za założenie darmowego konta Curve. Warto zamówić kartę i przetestować, czy sprawdzi się w czasie Twoich podróży (również po Polsce).

Zdecydowałem się na założenie konta w aplikacji Curve z dokładnie 3 powodów:

 • karta Curve jest darmowym pośrednikiem, który "jednoczy" wszystkie nasze karty płatnicze. Podczas płacenia kartą, środki są pobierane z tego konta, które wskazaliśmy w aplikacji. Dzięki temu "na miasto" wychodzimy z tylko jedną kartą, która daje nam dostęp do wszystkich naszych kont bankowych (również kart kredytowych i... Revoluta);
 • jako, że karta Curve pośredniczy w płatnościach, nie trzeba jej zasilać, a przez to obawiać się o bezpieczeństwo naszych środków na "jakiś dziwnym koncie". Wszystkie nasze pieniądze znajdują się na naszych bezpiecznych kontach bankowych;
 • Curve pozwala "cofnąć czas" - możemy zmienić konto, z którego pobierane są środki nawet 30 dni po dokonaniu transakcji. Wszystko dzieje się bez konieczności proszenia o cokolwiek naszego banku - wystarczy kilka kliknięć w aplikacji Curve.

Co to oznacza w praktyce?

Płacąc kartą Curve, aplikacja sprawdza, które z dodanych przez Ciebie kont (spośród np. konta osobistego w Pekao, dodatkowego konta w Getin Bank, Revoluta, karty kredytowej w PKO) jest aktualnie ustawione jako główne i z niego właśnie pobiera środki.

Jeśli się pomylisz i w aplikacji zaznaczysz nie to konto - masz 30 dni, aby "cofnąć czas" i zmienić rachunek, z którego będą pobrane środki. Ty wykonasz kilka kliknięć, a Curve wykona za Ciebie dalszą robotę.

Karta Curve wydawana przez Mastercard jest w pełni funkcjonalna - możesz nią płacić w punktach stacjonarnych, w internecie oraz wypłacać przez nią środki z bankomatów.

Jeżeli płacisz za granicą, dochodzi do przewalutowania po najkorzystniejszym dla klienta kursie międzybankowym - tak, jak w Revolucie.

Kliknij, aby założyć darmowe konto Curve i odebrać 50 zł w prezencie do wykorzystania na dowolny cel

Jak założyć konto w Curve?

Konto w aplikacji Curve zakłada się całkowicie online.

Na stronie curve.app musisz podać swój numer telefonu, na który zostanie przesłany do Ciebie link do pobrania aplikacji. Rejestrując się przez stronę internetową, dostaniesz od Curve 50 zł bonusu na start.

Możesz też aplikację pobrać bezpośrednio z Google Play (Android) lub App Store (iPhone), ale wtedy nie dostaniesz bonusu.

Do Twojego konta w Curve wydawana jest darmowa karta płatnicza Mastercard z funkcją płatności zbliżeniowych. Karta wysyłana jest z Wielkiej Brytanii i zazwyczaj trafia pod polski adres w 4-6 dni od jej zamówienia.

Nie jest to obiektywna zaleta Curve, ale moim zdaniem ich karta jest najładniejsza ze wszystkich, jakie kiedykolwiek miałem w rękach.

Na przedniej stronie nie ma żadnych numerów - tylko minimalistyczne logo Curve. Wszystkie ważne dane znajdują się na odwrocie karty, ale ich sposób prezentacji jest i tak dużo subtelniejsze od tego znanego ze "standardowych" kart płatniczych.

Uwaga! 

Trwa promocja, dzięki której czytelnicy bloga otrzymują aż 50 zł w prezencie za założenie darmowego konta Curve. Warto zamówić kartę i przetestować, czy sprawdzi się w czasie Twoich podróży (również po Polsce).

Jak karta Curve może się przydać w podróży?

Podczas płacenia za granicą, karta Curve przelicza transakcje po tzw. kursie międzybankowym, czyli najkorzystniejszym, dostępnym kursie wymiany walut.

Dzięki karcie Curve możesz trochę "oszukać" system. Jeśli podepniesz do aplikacji Curve swoją polską kartę płatniczą, Curve przeliczy płatność właśnie po kursie międzybankowym, dzięki czemu unikniesz niekorzystnego kursu i prowizji, którą z pewnością ma w swoim cenniku Twój polski bank.

Curve daje dodatkowo duże poczucie bezpieczeństwa. Zamiast nosić przy sobie stos kart, które w przypadku kradzieży trzeba najczęściej blokować przez telefon (co może się wiązać z dużym kosztem za granicą), możesz mieć przy sobie tylko kartę Curve.

Daje Ci ona dostęp do wszystkich kont, ale w przypadku jej zagubienia, blokujesz ją w aplikacji jednym kliknięciem i nie dajesz złodziejowi żadnych szans na jej wykorzystanie i dostęp do Twoich środków.

Obie usługi korzystają przy wymianie walut z bardzo korzystnych kursów międzybankowych - bez dodatkowych prowizji, jeśli wymiana zachodzi w dni powszednie.

Zarówno Curve, jak i Revolut doliczają do tych kursów prowizję w przypadku wymiany waluty w weekend. Rynek walutowy jest wtedy zamknięty i w ten sposób podmioty zabezpieczają się przed niekorzystnymi zmianami kursów.

RevolutCurve
Prowizja za wymianę walut w weekendy1% (wszystkie waluty poza UAH i THB)

2% (UAH, THB)
0,5% (USD, EUR, GBP)

1,5% (pozostałe waluty)

Dawniej prowizja Revoluta wynosiła 0,5% na główne waluty, jednak od czerwca 2020 r. wzrosła do 1%.

Dane w tabeli oznaczają, że między Revolutem, a Curve nie ma żadnej różnicy, gdy transakcji dokonujemy od poniedziałku (od godz. 0:00) do piątku (do 23:59).

Jeśli jednak nasze płatności wypadają w weekend, to nieznaczna różnica w prowizjach przemawia na korzyść Curve. Dodając jeszcze fakt, że Curve nie trzeba doładowywać i pilnować, aby na koncie zawsze była odpowiednia ilość pieniędzy - wydaje mi się, że Curve w tym zestawieniu wypada znacznie lepiej.

Kliknij, aby założyć darmowe konto Curve i odebrać 50 zł w prezencie do wykorzystania na dowolny cel

Ciekawe funkcje karty Curve, które mogą przydać Ci się na co dzień

Nowym usługodawcom na rynku finansowym trudno się wyróżnić. Ciężko wypuścić na rynek coś innowacyjnego - szczególnie w sytuacji, gdy Revolut mocno się rozwija i dodaje w aplikacji nowe funkcjonalności.

Karta Curve wyróżnia się jednak kilkoma unikalnymi funkcjami - pokażę Ci, jak mogą ułatwić Ci codzienne życie.

Korzystanie z karty bez doładowywania konta

Karta Curve podczas płatności działa jak pośrednik. Gdy przykładamy kartę do terminala, środki są pobierane z jednej z tradycyjnych kart, które podpięliśmy wcześniej do usługi Curve.

Żadne środki nie są przechowywane przez Curve, więc nie musisz mieć obaw o bezpieczeństwo transakcji czy o powierzanie Twoich środków firmie, której możesz nie ufać.

Przez taką formę działania karty Curve, odpada Ci też konieczność doładowywania konta i dbania o to, żebyś miał na nim wystarczające środki na następne transakcje.

Dopóki na Twoim tradycyjnym koncie, które dodałeś do Curve, są środki - transakcje odbędą się bez problemu.

W Curve działa też funkcja Anti-Embarassment - jeśli na wybranej przez Ciebie karcie nie ma środków, Curve automatycznie pobierze środki z innej karty. Zaoszczędzi Ci to niezręcznych sytuacji związanych z odrzuceniem transakcji w czasie płacenia za coś w sklepie lub restauracji.

Uwaga - promocja! Jako czytelnik bloga otrzymasz do Curve £10 (czyli 50zł) za założenie konta. Korzystanie z karty jest całkowicie darmowe więc warto ją zamówić chociażby dla tego bonusa.

Możliwość "cofnięcia czasu" - funkcja "Back in Time"

Gdy już dodasz do usługi Curve kilka swoich kart płatniczych, jedną z nich będziesz musiał oznaczyć jako domyślną. Z niej będą pobierane środki za wszystkie transakcje, które wykonasz przy pomocy tej karty - aż do czasu, gdy zmienisz domyślną kartę na inną.

Jeśli okaże się, że doszło do drobnej pomyłki i zapłaciłeś nie z tej karty, z której chciałeś - możesz cofnąć czas i przenieść transakcję z jednej karty na drugą. Uruchomisz wtedy darmową funkcję Back in Time.

Curve odda Ci wtedy pieniądze na pierwszą kartę i "zabierze" je z tej drugiej, wskazanej przez Ciebie.

Automatyczne przewalutowanie po kursie międzybankowym

Z kartą Curve możesz dokonywać transakcji w dowolnej walucie. Curve obciąży podpiętą do aplikacji kartę w jednej z poniższych walut:

 • AUD - australijski dolar,
 • BGN - bułgarski lew,
 • BRL - brazylijski real,
 • CAD - kanadyjski dolar,
 • CHF - frank szwajcarski,
 • CNY - chiński juan,
 • CZK - czeska korona,
 • DKK - duńska korona,
 • EUR - euro,
 • GBP - brytyjski funt,
 • HKD - dolar Hong Kongu,
 • HRK - chorwacka kuna,
 • HUF - węgierski forint,
 • ILS - nowy izraelski szekel,
 • ISK - islandzka korona,
 • INR - indyjska rupia,
 • JPY - japoński jen,
 • NOK - norweska korona,
 • NZD - nowozelandzki dolar,
 • PLN - polski złoty,
 • RON - rumuński lej,
 • RUB - rosyjski rubel,
 • SEK - szwedzka korona,
 • SGD - singapurski dolar,
 • USD - amerykański dolar,
 • ZAR - południowoafrykański rand.

Nie ma tu znaczenia, że Twoje karty są wydane w PLN. Jeśli dokonasz transakcji np. w euro, Curve przeliczy ją po kursie międzybankowym (czyli tym najkorzystniejszym) na złotówki. Jeśli transakcji dokonujesz w weekend - pamiętaj o prowizjach, które podałem w tabelce powyżej.

Z darmową kartą Curve (w wersji Blue) suma Twoich transakcji z przewalutowaniem nie może przekroczyć 500£ (ok. 2500 zł). Powyżej tej kwoty, Curve doliczy do transakcji 2% prowizji. Nie obawiałbym się jednak tego - darmowy limit jest naprawdę spory.

W przypadku płatnych wersji karty Curve - Black (9,99€ miesięcznie) i Metal (14,99€ miesięcznie), nie obowiązują Cię żadne limity i przewalutować możesz dowolną kwotę w ciągu miesiąca.

W dalszej części artykułu znajdziesz zestawienie prowizji w tabeli.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Darmowe wypłaty z bankomatów z przewalutowaniem

Karta Curve pozwoli Ci na darmowe wypłaty środków z zagranicznych bankomatów.

Limit takich wypłat to 200£ miesięcznie dla darmowej karty Curve Blue. Jeśli przekroczysz ten limit, Curve doliczy prowizję 2% (ale nie będzie ona niższa niż 2£). W przypadku płatnych wersji kart to odpowiednio 400€ (Curve Black) i 600€ (Curve Metal).

Gdy skończy Ci się limit w Curve... możesz skorzystać z Revoluta, który też ma swój limit darmowych wypłat z bankomatu.

Pamiętaj jednak, że jeśli do Curve podepniesz kartę kredytową, która pobiera prowizje za wypłatę środków z bankomatów, to Curve Cię od tej opłaty nie uchroni. Nie da się w ten sposób "oszukać" kredytówki.

Słoik z monetami

Zwrot 1% wydatków u 3 wybranych podmiotów - Curve Cash

Niejako na zachętę, Curve gwarantuje poprzez usługę Curve Cash zwrot 1% wartości transakcji u 3 wybranych przez Ciebie podmiotów. Oferta ta jest ważna przez miesiąc od daty założenia przez Ciebie konta w Curve.

Jeśli polecisz swoim znajomym korzystanie z karty Curve, czas ten przedłuży Ci się o kolejny miesiąc za każdą poleconą osobę.

W wersjach płatnych karty Curve masz możliwość korzystania z cashbacku przez nieograniczony czas u 3 (Curve Black) lub 6 podmiotów (Curve Metal).

Lista dostępnych podmiotów jest bardzo długa. Spośród marek dostępnych w Polsce, "łakomym kąskiem" mogą być:

 • Burger King,
 • Costa Coffee,
 • McDonald’s,
 • Starbucks,
 • Auchan,
 • Leroy Merlin,
 • Aldi,
 • Lidl,
 • Tesco,
 • Netflix,
 • Spotify,
 • Carrefour, 
 • H&M,
 • IKEA,
 • Media Markt,
 • Zara,
 • Booking.com,
 • easyJet,
 • Uber.

Wybory podmiotów dokonujesz samodzielnie i później nie możesz ich już zmienić.

Jakie rodzaje kart oferuje Curve?

Dla dużej części podróżników zupełnie wystarczająca będzie darmowa, niebieska karta Curve - Curve Blue.

Dla bardziej wymagających klientów, Curve przygotował dwa dodatkowe warianty karty, które są płatne - Curve Black i Curve Metal.

Curve BlueCurve BlackCurve Gold (metalowa)
Koszt / miesiącdarmowa9,99€14,99€
Współpraca z Google Pay, Samsung Pay i Apple Paytaktaktak
Limit wymiany walutdo 500€ miesięcznienielimitowanynielimitowany
Limit wypłat z bankomatówdo 200€ miesięczniedo 400€ miesięczniedo 600€ miesięcznie
Ubezpieczenie turystycznenietaktak
Ubezpieczenie telefonunienietak

Kartę Curve z wyższego planu możesz zamówić bezpośrednio przez aplikację Curve.

A teraz właśnie o niej. Jak korzystać z aplikacji Curve?

Kliknij, aby założyć darmowe konto Curve i odebrać 50 zł w prezencie do wykorzystania na dowolny cel

Aplikacja Curve

Do aplikacji Curve możesz się zalogować PINem, odciskiem palca lub FaceID - w zależności od wyposażenia Twojego telefonu.

Aplikacja jest minimalistyczna i czytelna, ale ta od Revoluta wydaje mi się bardziej intuicyjna. To subiektywne odczucie, ale gdy szukałem konkretnej funkcji w obu aplikacjach, to szybciej udawało mi się do niej dotrzeć w Revolucie. Jest jednak duża szansa, że w Twoim przypadku będzie dokładnie odwrotnie - musisz wszystko sam przetestować.

Jeśli zgubisz kartę Curve lub ktoś Ci ją ukradnie - w kilka sekund możesz ją zablokować z poziomu aplikacji, bez konieczności dzwonienia gdziekolwiek (a do tego przyzwyczaiły nas tradycyjne banki).

Minusem jest brak możliwości zmiany PINu z poziomu aplikacji. To możesz zrobić tylko w bankomacie, a w aplikacji masz szansę podejrzeć swój aktualny kod.

Korzystanie z karty Curve w Google Pay, Samsung Pay i Apple Pay

Kartę Curve można podłączyć do usług Google Pay, Samsung Pay i Apple Pay. O co chodzi?

Dzięki tym aplikacjom możesz płacić kartą Curve za pomocą Twojego telefonu. Jedynym warunkiem jest to, aby smartfon był wyposażony w moduł NFC.

Na zdjęciach poniżej możesz sprawdzić, jak to wygląda z punktu widzenia dwóch aplikacji - Curve i Google Pay.

Jakie wady ma karta Curve?

Najważniejsza wada nie tylko karty Curve, ale również Revoluta i podobnych usług to limity darmowych wypłat z bankomatów i płatności kartą.

W przypadku Curve te limity są całkiem znośne, ale przy dłuższych wakacjach mogą się okazać niewystarczające. Wysokość limitów zestawiłem w tabeli poniżej.

Transakcje zagraniczne z przewalutowaniemWypłaty z bankomatów bez przewalutowania (czyli w Polsce)Wypłaty z bankomatów z przewalutowaniem (za granicą)
£500 miesięcznie (ok. 2500 zł)10 wypłat£200 miesięcznie (ok. 1000 zł)

Uważaj również na bankomaty Euronet. Zarówno w Polsce, jak i za granicą, naliczają one opłaty od transakcji z wykorzystaniem zagranicznej karty.

Nawet, jeśli do Curve masz podpięte tylko polskie karty - bankomaty Euronetu i tak uznają, że karta jest zagraniczna. Unikaj po prostu bankomatów tej firmy.

Karta Curve ma dodatkowo nałożone limity wypłat i sumy transakcji. Są one jednak na tyle duże, że nie powinny być dla Ciebie problematyczne. To odpowiednio £2000 dziennie i aż £1 400 000 miesięcznie.

Dodatkowo z bankomatu wypłacimy maksymalnie £200 dziennie i £10000 rocznie. Limity są dość wysokie, więc w podróży nie powinny dać Ci się we znaki.

Monety i roślina

Co myślę o karcie Curve?

Długo byłem przyzwyczajony do karty Revolut i uznawałem, że nie potrzebuję szukać dla niej alternatywy. Dopiero później okazało się, że Curve to tak naprawdę nie alternatywa, a zupełnie inny produkt, który działa na zupełnie innych zasadach.

W karcie Curve lubię to, że nie muszę pamiętać o jej doładowywaniu. Dopóki mam pieniądze na swoim polskim koncie, transakcje przez Curve będą przechodzić.

Dzięki Curve nie muszę też wychodzić z domu z naręczem kart - wystarczy tylko jedna, aby mieć dostęp do wszystkich swoich środków.

Karta Curve jest darmowa, więc warto ją zamówić i trochę przetestować.

Kliknij, aby założyć darmowe konto Curve i odebrać 50 zł w prezencie do wykorzystania na dowolny cel

Technologia ułatwia nam podróżowanie na każdym kroku. Pośród świetnych aplikacji dla podróżników jest też bohater naszego tekstu, czyli aplikacja Curve. Przetestuj ją podczas swoich podróży, ale również na co dzień - w Polsce. Może się okazać, że tak jak ja, przyzwyczaisz się do wygody, którą oferuje i zostaniesz z nią na długi czas. Powodzenia w korzystaniu z karty!

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest
12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze