Bydgoszcz: 22 atrakcje i ciekawe miejsca, które polecam zwiedzić

Aktualizacja: 25 października 2024 r.

Bydgoszcz to miasto w północnej części Polski i jedna ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego (razem z Toruniem). Malownicze położenie na Brdą wpłynęło mocno na historię i rozwój miasta. Przez ważne punkty technicznej historii Bydgoszczy prowadzi Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. zahaczający m.in. o barkę Lemara, Muzeum Kanału Bydgoskiego i Wieżę Ciśnień.

W artykule zebrałem najciekawsze atrakcje Bydgoszczy i pomysły na doświadczenia, których warto spróbować.

Poznasz też rekomendacje dobrych restauracji, komfortowych noclegów i garść praktycznych wskazówek, dzięki którym będzie łatwiej zaplanować zwiedzanie Bydgoszczy.

Czy moim zdaniem warto odwiedzić Bydgoszcz?

Bydgoszcz to miasto pełne atrakcji – trochę zaskoczyło mnie, jak wiele ich tam znalazłem. To miejsce o bogatej i dobrze zachowanej historii – zobaczysz tu zabytkowe budynki (zwłaszcza na Starym Mieście i Śródmieściu) i zwiedzisz muzea poświęcone historii miasta, dawną niemiecką fabrykę zbrojeniową i Zespół Pałacowo-Parkowy. Unikalną atrakcją jest Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie poznasz historię higieny i stworzysz własne mydło. 

Bydgoszcz to też dobre miejsce dla miłośników natury – znajdziesz tu wiele parków, ogród botaniczny, kluczowy dla historii miasta Kanał Bydgoski i rzekę Brdę. Możesz wybrać się w rejs po Brdzie lub przespacerować po biegnącej wzdłuż niej bulwarach.

Bydgoszcz Pałac Lloyda statki woda

Jeżeli interesuje Cię sztuka sakralna, możesz zajrzeć do Katedry Bydgoskiej i Bazyliki Mniejszej św. Wincentego à Paulo. Fani muzyki mogą przespacerować się Dzielnicą Muzyczną i wybrać na koncert do Filharmonii Pomorskiej lub Opery Nova.

Bydgoszcz warto odwiedzić przez cały rok. Wiosną pogoda sprzyja, w Ogrodzie Botanicznym i parkach kwitną kwiaty, a w operze jest Bydgoski Festiwal Operowy. Lato to sezon wodnych atrakcji (kajaki, rejsy), a jesienią i zimą możesz zwiedzać liczne muzea.

Atrakcji w Bydgoszczy jest sporo, dlatego uważam, że warto się tu zatrzymać na min. 2-3 dni. Większość atrakcji jest blisko siebie – centrum miasta bez problemu zwiedzisz pieszo.

Bydgoszcz z drona rzeka łodzie

Pierwszy dzień możesz poświęcić na spacer po Starym Mieście, gdzie znajdziesz większość najważniejszych atrakcji. Wieczorem możesz zajrzeć do któregoś z teatrów albo pięknej Opery.

W 2. dzień wybierz się do Ogrodu Botanicznego lub Parku Kazimierza Wielkiego, zobacz Dzielnicę Muzyczną i kamienice Śródmieścia, a później odwiedź oddalone od centrum Exposeum lub Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku.

Gdzie spać w Bydgoszczy?

Bydgoszcz może pochwalić się szeroką bazą noclegową. Znajdują się tu apartamenty, hostele, hotele czy kwatery prywatne – bez problemu powinieneś znaleźć miejsce odpowiadające Twoim potrzebom. Mogę polecić 4-gwiazdkowy Focus Hotel Premium Bydgoszcz, który leży 700 m od Rynku i oferuje m.in. klimatyzowany pokój z prywatną łazienką, prywatny parking, restaurację i śniadanie w formie bufetu.

Budżetową opcją jest Hostel SMS, cieszący się dobrymi opiniami ze względu na panujący tu spokój i czystość pokoi. Oferuje darmowe Wi-Fi, prywatny parking, współdzieloną kuchnię i prywatną łazienkę. Dla grup znajomych i rodziny sprawdzą się Apartamenty Akademicka przy Onkologii 3 z dobrym wyposażeniem (znajdziesz w nich m.in. klimatyzację, piekarnik, pralkę, suszarkę bębnową czy sprzęt do prasowania). 

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy? Wskazówki przed zwiedzaniem

Zanim zaczniesz czytać o atrakcjach Bydgoszczy, przygotowałem dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek dotyczących zwiedzania, które zebrałem podczas mojego wyjazdu. Mam nadzieję, że okażą się dla Ciebie przydatne w trakcie wycieczki do Bydgoszczy:

  • rozważ zakup Bydgoskiej Karty Turysty – Bydgoska Karta Turysty oferuje tańsze wejściówki do wielu atrakcji (np. Muzeum Mydła i Historii Brudu, Exploseum, Barki Lemara czy Wieży Ciśnień) i zniżki na m.in. wybrane noclegi, restauracje czy spektakle. Pakiet Zwiedzanie+komunikacja dodatkowo zapewnia Ci zniżkę na komunikację publiczną na 24h i 48h. Karta działa w formie aplikacji. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej karty
  • sprawdź dni darmowego wstępu do muzeów – większość muzeów zapewnia darmowy wstęp 1 dzień w tygodniu. To świetna okazja, by zaoszczędzić. Sprawdź dni darmowego wstępu do muzeów, które Cię interesują i jeśli to możliwe, postaraj się zaplanować wyjazd właśnie w te dni,

1. Zrób własne mydło w Muzeum Mydła i Historii Brudu

lokalizacja na mapie: 53.1214614, 17.9975548

Muzeum Mydła i Historii Brudu to nietypowa atrakcja w Bydgoszczy, która jest jednym z punktów Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Wizyta rozpoczyna się od warsztatów tworzenia mydła – stworzysz własną kostkę, którą później zabierzesz do domu. Następnie z przewodnikiem zwiedzisz muzeum, poznasz historię higieny i toaletowe ciekawostki. 

W ramach pamiątki możesz zamówić personalizowane mydło – zrób to z wyprzedzeniem przez stronę obiektu. Jeśli podróżujesz z dziećmi, rozważ wizytę podczas godzin dla rodziny, kiedy warsztaty i zwiedzanie są dostosowane dla najmłodszych. Istnieje też opcja zwiedzania dla grup osób z niepełnosprawnością, która oferuje maksymalne dostosowanie programu do potrzeb (trzeba to zgłosić wcześniej).

Bydgoszcz Muzeum Brudu stół szklanki

Zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu trwa ok. 50 minut. Bilety trzeba wcześniej zarezerwować na stronie internetowej obiektu.

Zwiedzanie i warsztaty tworzenia mydła to nie jedyne atrakcje muzeum. Możesz tu także wziąć udział w 2-godzinnych warsztatach robienia świec i tabliczek sojowych, podczas których oprócz wytworzenia produktów dowiesz się, co dają nam zapachy i co dzieje się z mózgiem podczas wdychania ulubionych aromatów. Inną opcją są warsztaty kosmetyczne, gdzie pod okiem kosmetologa stworzysz własne kosmetyki, np. sól kąpielową czy żelowe serum nawilżające.

Jeśli po zwiedzaniu muzeum zgłodniejesz, ok. 70 m od obiektu znajdziesz restaurację Luizjana Bydgoszcz, gdzie warto spróbować zupy cebulowej i żeberek. Warto też zajrzeć do oddalonej o 400 m Hali Targowej GWAR FOOD HALL z 1904 r., gdzie dziś kilkunastu restauratorów oferuje m.in. sushi, ramen, burgery, pierogi, pizzę czy piwo.

Muzeum Mydła i Historii Brudu leży przy ul. Długiej – to najdłuższa (ciągnie się przez 650 m) i jedna z najważniejszych ulic Bydgoszczy pod względem historycznym i handlowym. Przy okazji zwiedzania Muzeum Mydła, warto się nią przejść i zobaczyć zabytkowe kamienice pochodzące głównie z XVIII i XIX wieku. 

2. Odwiedź Młyny Rothera z opowieścią o historii przemysłowej Bydgoszczy

lokalizacja na mapie: 53.1229453, 17.9949490

Młyny Rothera to dawne młyny zbożowe o historii sięgającej pierwszej połowy XIX w. Dziś to głównie atrakcja turystyczna z muzeum i punktem widokowym oraz miejsce imprez kulturalnych, będące punktem na szlaku TeH2O. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa młyn, odwiedź wystawę stałą “Młyn-Maszyna”

By lepiej zrozumieć zasady rządzące młynem, będziesz mógł eksperymentować na interaktywnych stanowiskach, m.in. ważyć,  mielić czy. Wystawa może być ciekawą atrakcją dla dzieci – nie jest to tylko czytanie informacji i oglądanie eksponatów, ale wcielanie się w rolę młynarza i doświadczanie jego pracy na własnej skórze.

Bydgoszcz Młyny Rothera z drona

Wstęp do Młynów Rothera jest płatny, a bilety kupisz w kasie lub na stronie obiektu (tam znajdziesz też godziny otwarcia). Po zwiedzaniu możesz zatrzymać się na aromatyczną kawę w kawiarni Nowe Miejsce.

Podczas zwiedzania szczególnie zaciekawiła mnie wystawa stała “Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Część ekspozycji opowiada o wodzie – jej znaczeniu, funkcji i sposobach na ochronę tego ważnego zasobu. Znajdziesz tu też informacje o historii Bydgoszczy w ostatnich 170 latach. 

Bydgoszcz Młyny Rothera zwiedzanie chłopak wystawa

Warto też zajrzeć na stałą wystawę SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, gdzie m.in. dowiesz się czy twarz jest symetryczna, powalczysz z siłą grawitacji i poznasz różnice między pamięcią krótkotrwałą i ultrakrótkotrwałą. To ciekawa atrakcja nie tylko dla dzieci – ja świetnie się bawiłem. ;) Na koniec zwiedzania Młynów Rothera polecam wjechać na punkt widokowy z widokiem na najbliższą okolicę.

Dokładnie zwiedzanie wystawy trwa ok. 60-90 minut. Okres 16.00-17.00 to ciche godziny – wtedy dźwięki są wyłączone, a ekspozycję można zwiedzać w ciszy. Planując wizytę, zwróć uwagę, kiedy wystawa ma przerwę techniczną (tę informację znajdziesz na stronie obiektu).

Młyny Rothera leżą na Wyspie Młyńskiej – zielonym terenie otoczonym wodą z alejami starych drzew. Znajdziesz tu taras z fontanną i uroczy mural z mopsem w czerwonej kokardzie oraz kilka innych atrakcji turystycznych (np. Dom Leona Wyczółkowskiego czy Galerię Sztuki Nowoczesnej).

Podczas mojej wizyty Wyspa Młyńska była udekorowana rzeźbami balansującymi Jerzego Kędziory, m.in. figurą Charliego Chaplina czy Kajakarza nad Brdą. Być może rzeźby zostaną w Bydgoszczy na stałe – liczę na to, bo naprawdę są miłym elementem. ;) 

3. Wypłyń w rejsy wycieczkowe po Brdzie

Popularną atrakcją turystyczną Bydgoszczy są rejsy turystyczne po Brdzie. Najpopularniejsza opcja to rejs tramwajem wodnym Słonecznik I lub Słonecznik II. Tramwaje kursują w sezonie letnim, po dwóch trasach. Linia Staromiejska prowadzi wzdłuż Katedry Bydgoskiej, Opery Nova, Wyspy Młyńskiej i budynku byłej Dyrekcji Kolei, a w międzyczasie odbywa też śluzowanie. 

Linia Słoneczna wiedzie wzdłuż Trasy Uniwersyteckiej, obiektów sportowych, hotelu Słoneczny Młyn i Wyspy Młyńskiej. Obie trasy trwają ok. 60 min. Start i koniec przy Rybim Rynku. Szczegóły znajdziesz na stronie Bydgoskiego Centrum Informacji.

Bydgoszcz statek budynek Poczty Polskiej

Na Wyspie Młyńskiej znajduje się Przystań Bydgoszcz – nowoczesna marina, oferująca noclegi, salę konferencyjną, salę i wypożyczalnię kajaków. Polecam skorzystać z ostatniej opcji. Brda jest nazywana jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce, a ja zgadzam się z tą opinią. ;) Możesz też zdecydować się na rejs ponad 100-letnim statkiem MS Bydgoszcz. W 2024 roku statek był remontowany.

Kolejną opcją są rejsy turystyczne z przewodnikiem statkiem MS Fantazja. W ich ramach będziesz płynąć zadaszonym statkiem na wygodnym siedzeniu, ustawionym 1,5 m nad lustrem wody. Do wyboru jest 7 tras – każda z nich prowadzi obok różnych zabytków, m.in. Barki Lemara czy Katedry Bydgoskiej, o których opowiada przewodnik. 

Rejsy turystyczne z przewodnikiem statkiem MS Fantazja odbywają się przez cały rok i trwają ok. 50-60 min (w zależności od wybranej trasy). By sprawdzić ceny biletów i dokonać rezerwacji, wejdź na stronę internetową firmy

4. Poznaj historię śródlądowej żeglugi na Barce Lemara

lokalizacja na mapie: 53.1231201, 18.0017082

Barka Lemara to jeden z punktów szlaku TeH2O i ważna atrakcja Bydgoszczy. Jest zacumowana na stałe przy ul. Mostowej, tuż obok Spichrzy nad Brdą. Została zbudowana w 1937 r., a jej nazwa pochodzi od połączenia liter imion rodziców jej pierwszego właściciela, Adolfa Schmidta (Leon i Marianna). W 1940 r. przejęli ją Niemcy, później trafiła do Armii Czerwonej, by w końcu zostać zwrócona Polsce.

Bydgoszcz Barka Lemara rzeka

Dziś Barka Lemara to muzeum tradycji szyperskich (przedsiębiorców mających statki). Wnętrza zaaranżowano w taki sposób, by oddawały miejsce pracy i życia szyprów z Bydgoszczy. Szczególnie spodobała mi się mała kajuta z kuchnią, sypialnią i salonem – zaimponowało mi, jak dobrze zagospodarowano tak niewielką przestrzeń. Na barce odbywają się wydarzenia kulturalne i spotkania rodzin szyperskich. Opiekun muzeum to prawdziwy pasjonat morskiej historii Bydgoszczy – ma dużą wiedzę, którą ciekawie przekazuje. ;)

Zwiedzanie Barki Lemara trwa ok. 40 minut. Godziny otwarcia znajdziesz na stronie obiektu. Opłata za wstęp jest niewielka. Po zwiedzaniu możesz zatrzymać się na aromatyczną kawę w pobliskiej kawiarni Parzymy Tutaj lub na świeżą rybę w restauracji Karramba Bydgoszcz.

Kilka kroków od Barki Lemara znajdziesz Pałacyk Lloyda, na który warto rzucić okiem przy okazji (można go oglądać tylko z zewnątrz). To XIX-wieczny budynek w mało znanym stylu manieryzmu niderlandzkiego (odrzucenie renesansowych zasad i pozwolenie artyście na swobodę). Kiedyś był siedzibą firmy żeglugowej Lloyd. Dziś działa tam ank, który odnowił budynek i odtworzył szczegóły architektoniczne.

W pobliżu znajduje się również kościół Rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Boboli. Został zbudowany z cegły na początku XX wieku w stylu neogotyckim. Wyróżnia go wysoka na ponad 70-metrowa wieża (to najwyższy budynek w Bydgoszczy). Cennym zabytkiem kościoła są zabytkowe organy z 1903 r. popularnej firmy Wilhelma Sauera. W środku warto też zwrócić uwagę na kryształowe sklepienia i sporych rozmiarów obraz św. Andrzeja Boboli.

5. Przejdź wzdłuż Wenecji Bydgoskiej i zajrzyj do Warzelni Piwa

lokalizacja na mapie: 53.1213807, 17.9961942

Wenecja Bydgoska to zabytkowe miejsce na spacer w Bydgoszczy w pobliżu Starówki i punkt na szlaku TeH2O. To rząd kamienic z końca XIX w., które w większości zachowały się w pierwotnej formie w przyjemnym otoczeniu nad rzeką Młynówką. Klimatu dodają urokliwe mosty, deptak i kumkające żaby.

Spacerując po Wenecji Bydgoskiej, zwróć uwagę na Muzeum Miejsca (dawną Starą Lodownię) przy ul. Poznańskiej 14, gdzie zobaczysz wystawę archiwalnych zdjęć Wenecji Bydgoskiej i dowiesz się, jak to miejsce wyglądało w przeszłości. Warto wcześniej zadzwonić do właścicielki i umówić się na zwiedzanie – opowie Ci o historii tego miejsca i jak doprowadziła je do dzisiejszego stanu.

Bydgoszcz Wenecja

Możesz też zwiedzić kolejny punkt na szlaku TeH2O – Warzelnię Piwa Bydgoszcz (Muzeum Piwa). Poznasz historię bydgoskich browarów, pijąc przy tym piwo lokalnej produkcji. Na miejscu działa też restauracja serwująca dania kuchni polskiej i indyjskiej (dość nietypowe połączenie). Jeśli wolisz zwiedzać samemu, możesz to zrobić z aplikacją Warzelnia Piwa, w której znajdziesz informacje o historii piwa i jego znaczeniu dla miasta.

Przy Wenecji Bydgoskiej znajduje się OSO Restauracja, która serwuje dania kuchni ormiańsko-gruzińskiej (uwielbiam!). W pobliżu jest też Pierogarnia Stary Młyn, gdzie spróbujesz pierogów tradycyjnych i innych dań kuchni polskiej.

Bydgoszcz stare budynki

Wenecja Bydgoska może wydać Ci się znajoma – pojawiła się w 16. odcinku serialu “Czterej pancerni i pies” i w popularnym filmie dla dzieci „Magiczne drzewo”. Mieszkanie głównych bohaterów filmu znajdowało się właśnie w jednej z kamienic Wenecji Bydgoskiej. Między kamienicami 6a i 7 znajdziesz Magiczne Schodki, które też możesz pamiętać z filmu – najładniej prezentują się po zmroku, gdy oświetlają je światełka. 

Kilkaset metrów od Wenecji Bydgoskiej znajdziesz plac zabaw, przy którym stoi czerwone krzesło z filmu. Tuż obok znajduje się nietypowa instalacja 2 krzeseł – jedno jest normalnych rozmiarów, a drugie znacznie powiększone (na tym drugim wychodzą świetne zdjęcia). 

6. Przespaceruj się Starym Miastem

Stare Miasto to serce Bydgoszczy, skrywające większość najciekawszych atrakcji. Jego centralnym palcem jest Stary Rynek, wytyczony w 1364 r. przez Kazimierza Wielkiego. To czyste i dobrze utrzymane miejsce, chociaż brakuje w nim zieleni. Przez Rynek biegnie 18. południk długości geograficznej wschodniej (łączy miasto m.in. ze Sztokholmem). 

Zobaczysz tu też Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej i zabytkową fontannę z rzeźbą dzieci bawiących się z gęsią. Warto zwrócić uwagę na kamienicę nr 15 – codziennie o 13.13 i 21.13 przy muzyce i kłębach dymu w jej oknie pojawia się Mistrz Twardowski. Według legendy mieszkał on w kamienicy obok w czasie pobytu w Bydgoszczu w 1560 r.

Bydgoszcz Rynek

Na Rynku znajdziesz wiele restauracji i kawiarni – polecam Ci zatrzymać się na deser w Cukierni Katarynka. Na obiad warto zajść do restauracji Migavka i spróbować polędwiczki wieprzowej z sosem borowikowym z ziemniakami i warzywami.

Blisko Rynku znajduje się najstarsza apteka w Bydgoszczy “Pod Złotym Orłem” oraz najstarsza rzeźba w Bydgoszczy – rzeźba Jana Nepomucena z XVIII w. Zwróć też uwagę na budynek Ratusza, wybudowanego w latach 1644-1653. Spore wrażenie wywarł na mnie pomnik Kazimierza Wielkiego ze względu na swój spory rozmiar. Na Starym Mieście znajduje się też Muzeum Mydła i Historii Brudu – warto połączyć spacer po Starówce ze zwiedzaniem tej nietypowej atrakcji.

Bydgoszcz Rynek Pomnik

Przez Stare Miasto przepływa rzeka Brda, przez którą jest przełożony 56-metrowy Most Staromiejski im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego – jeden z najstarszych mostów miasta (z XIV w.).

W jego pobliżu znajdują się ważne miejsca, które warto zobaczyć w Bydgoszczy, m.in. Stare i Nowe Spichrze, rzeźby Trzech gracji oraz Przechodzącego przez rzekę czy Wyspa Młyńska z oddziałami Muzeum Okręgowego. 

Bydgoszcz ul. Długa tramwaj dziewczyna

Warto też zajrzeć na pobliską ul. Długą, gdzie znajdziesz Bydgoskie Autografy – odwzorowane podpisy znanych osób zasłużonych dla Bydgoszczy (np. Ireny Santor czy Zbigniewa Bońka). Spacer doprowadzi Cię do pomarańczowego tramwaju z 1955 r., który dziś jest sezonowy punktem informacji turystycznej.

7. Zwiedź Bydgoszcz szlakiem TeH2O

Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O to szlak turystyczny Bydgoszczy łączący ponad 20 miejsc związanych z wodą. Ten żywioł zawsze pełnił ważną funkcję w gospodarce Bydgoszczy – Kanał Bydgoski, Młyny Rothera czy rzeka Brda miały spore znaczenie dla rozwoju miasta. Powstanie szlaku zainspirowały m.in. Szlak Energii w Łużycach i Szlak Zabytków Techniki na Śląsku (do którego zaliczają się m.in. Sztolnia Królowa Luiza i kopalnia Guido w Zabrzu).

Większość punktów szlaku znajdziesz w centrum Bydgoszczy lub w jego pobliżu (przejdziesz pomiędzy nimi pieszo). Jednym z nich jest Wyspa Młyńska – park z alejami starych drzew otoczonych wodą. Na Wyspie znajdziesz kolejne punkty – Młyny Rothera, Dawną Mennicę i początek XVIII-wiecznego Kanału Bydgoskiego (najstarsza czynna tego typu budowla w Polsce), wzdłuż którego znajdziesz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Bydgoszcz Młyny Rothera

Ważne punkty znajdują się przy rzece Brdzie, m.in. Spichrze nad Brdą (zabytkowe magazyny produktów spożywczych i rolnych), Słoneczny Młyn (luksusowy, 4-gwiazdkowy hotel) i Barka Lemara z 1937 r. Inne punkty szlaku TeH2O w centrum Bydgoszczy lub jego pobliżu to:

  • Fotografistka – była rozlewnia wód mineralnych i piwa. Dziś działa w niej fundacja, która regularnie organizuje wystawy fotograficzne i zbiera zdjęcia Bydgoszczy. Warto zajrzeć do środka i zobaczyć wystawę poświęconą zakładom fotograficznym w Bydgoszczy do II wojny światowej. Budynek zdobi mural Jadwigi Szopieraj – bydgoskiej pionierki zawodowej fotografii,
  • Muzeum Mydła i Historii Brudu – muzeum, w którym poznasz historię higieny i stworzysz własną kostkę mydła, 
  • Wieża Ciśnień – XIX-wieczna wieża, która była ważnym elementem systemu wodociągowego miasta, a dziś działa jako Muzeum Wodociągów,
  • Muzeum Fotografii w Bydgoszczy – oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, w którym znajdziesz 4 tys. eksponatów dotyczących fotografii (np. aparaty z różnych okresów) i zobaczysz, jak powstaje fotografia tradycyjna. Miejsce organizuje też wystawy fotograficzne artystów z regionu, kraju i świata,
  • Warzelnia Piwa Bydgoszcz – browar, który można zwiedzić z przewodniczką i poznać historię bydgoskich browarów,
  • Apteka Pod Łabędziem – Muzeum Farmacji, w którym znajdziesz m.in. zielarnię, korytarz z ponad 7 tys. eksponatów i jedyne w Polsce laboratorium galenowe.

Pozostałe punkty szlaku TeH2O są oddalone od centrum Bydgoszczy. Dostaniesz się do nich samochodem lub autobusami. Są to:

  • Hala Pomp Wodociągowych – dawna przepompownia, dziś razem z Wieżą Ciśnień tworzą Muzeum Wodociągów,
  • Fabryka Lloyda – część hali produkcyjnej stoczni z XIX w., które działa jako miejsce konferencji, szkoleń, spotkań i wydarzeń kulturalnych,
  • Ekoelektrociepłownia – oddział PGE Energia Ciepła S.A. z historią sięgającą 1929 r.,
  • Pałace Ostromecko – zespół pałacowo-parkowy z dwoma pałacami (z XVIII i XIX w.) i malowniczymi ogrodami. W środku znajdziesz m.in. nietypową wystawę 8 tys. figurek sów i kolekcję zabytkowych fortepianów,
  • Exploseum – dobrze zachowana hitlerowska fabryka zbrojeniowa, otwarta dla zwiedzających,
  • Introligatornia – nadal czynna instytucja, w której oprawia się stare książki i poprawia unikatowe wydania. Zobaczysz tu maszyny liczące niemal 100 lat i materiały wykorzystywanie do oprawienia książki,
  • Dawna Gazownia Miejska – jedna z najstarszych gazowni w Polsce, działająca od 1860 r. Możesz ją zwiedzić z przewodnikiem i poznać zasady jej działania. Znajdziesz tu też jedyną w mieście lampę gazową,
  • Fabryka Obrabiarek Do Drewna – najstarsza firma w tej branży w kraju, działająca od 1865 r.

Jeśli chcesz zwiedzić Bydgoszcz szlakiem TeH2O, warto pobrać aplikację mobilną Ludzie i Technika, gdzie znajdziesz opisy wszystkich punktów na trasie, informacje o samym szlaku oraz o zbliżających się wydarzeniach w mieście.

8. Zajrzyj do Spichrzy nad Brdą

lokalizacja na mapie: 53.1230161, 18.0016297

Spichrze nad Brdą to punkt na szlaku TeH2O i jeden z symboli Bydgoszczy, który znajduje się w logo miasta. Te 3 zabytkowe budynki (najstarszy z 1793 r.) dawniej służyły do przechowywania produktów rolnych i spożywczych, a dziś obejrzysz w nich wystawy Muzeum Okręgowego poświęcone historii Bydgoszczy i regionu. Oprócz wystaw czasowych, znajdziesz tu jedną wystawę stałą. 

Ekspozycja jest podzielona na 2 części. W pierwszej poznasz historię Bydgoszczy i znajdziesz eksponaty związane z życiem w mieście w okresie międzywojennym. Druga przybliży Ci architekturę placu Wolności i ul. Gdańskiej oraz pokaże kolejne fakty z życia bydgoszczan z czasów międzywojennych (szczególnie zaciekawiła mnie sekcja o Wieży Bismarcka). Atrakcją dla dzieci może być interaktywna strefa edukacyjna z grami i zabawami związanymi z tematyką wystawy.

Bydgoszcz Spichrze nad Brdą

Przed głównym wejściem do Spichrzy nad Brdą znajdziesz makietę XVII-wiecznej Bydgoszczy wykonaną z żywicy przez rzeźbiarza Gracjana Kaję. Możesz przyjrzeć się układowi ulic i placów w Bydgoszczy sprzed kilkuset lat i zobaczyć kilka obiektów, które już nie istnieją, m.in. bramy miejskie, Zamek Bydgoski czy kościół Jezuitów na Starówce.

W pobliżu Spichrzy nad Brdą biegnie ul. Jatki, nazywana kulinarnym centrum miasta, gdzie znajdziesz sporo restauracji. Miłośników wina może zainteresować Karafka Winebar & Restaurant, która oprócz smacznych dań, oferuje szeroki wybór win. Jeśli lubisz owoce morza, zajrzyj do Shrimp Beastroo – w menu znajdziesz m.in. krewetki podane na różne sposoby. 

Fanom kuchni japońskiej polecam sushi w King Fu Fushion. Inne warte uwagi opcje to Restauracja Jatki6, serwująca m.in. chłodnik czy flaczki z boczniaka oraz Restauracja Kuchnia, gdzie zjadłem smacznego sandacza.

9. Poznaj Kanał Bydgoski w Muzeum Kanału Bydgoskiego

lokalizacja na mapie: 53.1291695, 17.9749927

Muzeum Kanału Bydgoskiego to punkt na szlaku TeH2O to miejsce, w którym poznasz historię i znaczenie kanału dla rozwoju miasta. W środku możesz obejrzeć 2 wystawy stałe. Obejrzysz m.in. makiety śluz kanału i łódź wioślarską z początku XX w., którą pływano po kanale. Zobaczysz też modele barek i holowników, które płynęły po bydgoskich rzekach.

Wstęp do Muzeum Kanału Bydgoskiego jest bezpłatny. Jeśli chcesz zwiedzić je z przewodnikiem (polecam szczególnie jeśli na wycieczkę do Bydgoszczy wybierasz się z dziećmi), musisz się wcześniej umówić. Dane kontaktowe i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie obiektu.

Bydgoszcz Muzeum Kanały Bydgoskiego przewodnik wystawa

W Muzeum Kanału Bydgoskiego znajduje się również szlak “Czterej pancerni i pies”. To wystawa poświęcona kultowemu serialowi, składająca się ze zdjęć z planu. Jeśli zechcesz wybrać się na spacer tym szlakiem, w muzeum znajdziesz ulotki z mapą wszystkich obiektów. Po zwiedzeniu Muzeum Kanału Bydgoskiego, możesz wybrać się na spacer do parku nad Starym Kanałem Bydgoskim, gdzie znajdziesz fontanny, siłownię na świeżym powietrzu i plac zabaw dla dzieci. Jeśli jesteś fanem „Czterech pancernych i psa” i chcesz zobaczyć miejsca, w których kręcono serial, znajdziesz je też m.in. w Kłodzku, Olsztynie i na Mierzei Wiślanej.

Jeśli przyjedziesz do Bydgoszczy w ciepłą część roku, przy okazji wizyty w Muzeum Kanału Bydgoskiego zatrzymaj się w pobliskiej kawiarni Bzzzt! Cafe na smaczną kawę i lody w otoczeniu zieleni. Właścicielka jest przemiła. ;) 

10. Odwiedź oddziały Muzeum Okręgowego i zrelaksuj się na Wyspie Młyńskiej

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy to atrakcja składająca się z 9 budynków, w których znajdziesz różne wystawy i ekspozycje. Miłośników sztuki może zainteresować Galeria Sztuki Nowoczesnej – Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego. Mieści się w Czerwonym Spichlerzu, największych z zachowanych spichlerzy w mieście. W muzeum znajdziesz wystawy czasowe i stałe (podczas mojej wizyty stała była nieczynna do odwołania), z których poznasz kierunki i nurty poetyckie Polski na przestrzeni ostatniego wieku m.in. w malarstwie, fotografii artystycznej czy rzeźbie. 

Kolejne eksponaty znajdziesz w Domu Leona Wyczółkowskiego, gdzie mieści się wystawa dzieł i pamiątek po tym artyście, który był jednym z ważnych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa artystycznego.

Informacje o cenach biletu i godzinach otwarcia wszystkich budynków Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy znajdziesz na stronie internetowej obiektu

W Białym Spichlerzu, najstarszym spichlerzu na Wyspie Młyńskiej, dziś znajdziesz Okręgowe Zbiory Archeologiczne. Stała ekspozycja opowiada o historii regionu Krajny, Kujaw i Pałuk. Druga wystawa skupia się na życiu mieszkańców Bydgoszczy i okolic w średniowieczu. Znajdziesz tu m.in. dawne miecze i narzędzia, a także rekonstrukcje wykorzystywanych wtedy sprzętów, np. koła garncarskiego czy żarna. Przy Białym Spichlerzu znajduje się Pomnik 18. Południka.

Możesz też zajrzeć do Europejskiego Centrum Pieniądza, w którym można obejrzeć 2 wystawy. Pierwsza jest poświęcona mennicy bydgoskiej, która działała w latach 1594-1686 i była jedną z najważniejszych mennic kraju. Na ekspozycji zobaczysz wybijane w mennicy monety. Druga wystawa jest poświęcona Wyspie Młyńskiej i zawiera dawne oraz współczesne fotografie z różnych zakątków tego miejsca. 

Bydgoszcz Muzeum Pieniądza wystawa

Większość oddziałów Muzeum Okręgowego leży na Wyspie Młyńskiej – zielonym terenie z wodą i alejami starych drzew. Znajdziesz tu m.in. zabytkową fontannę, mural z mopsem, Spichrze nad Brdą, przystanek tramwaju wodnego i polską restaurację Karczma Młyńska, gdzie możesz zjeść obiad, np. schabowego z kapustą czy karkówkę z grilla.

11. Wejdź do Katedry Bydgoskiej – najstarszego budynku w Bydgoszczy

lokalizacja na mapie: 53.1229109, 17.9991259

Katedra św. Marcina i Mikołaja (Katedra Bydgoska) to najstarszy budynek w mieście, zbudowany w XV w. w stylu gotyckim. Robi wrażenie bogatymi zdobieniami i wieloma religijnymi eksponatami o długiej historii. Spodobało mi się już główne wejście, czyli renesansowe, dębowe drzwi z XVII w. ozdobione herbami i inicjałami bydgoskich mieszczan i cechów. 

W środku znajduje się 7 barokowych ołtarzy. Warto zwrócić uwagę na ołtarz św. Antoniego – w jego tabernakulum jest relikwia 17 kości Jedenastu Tysięcy Świętych Dziewic, towarzyszek św. Urszuli oraz na ołtarz Najświętszej Maryi Panny z 1466 r.

Po wizycie w Katedrze Bydgoskiej możesz pójść na obiad np. do restauracji Kuchnia by Marcin Szukaj, gdzie polecam spróbować zapiekanki z dorsza.

Wnętrze katedry jest pełne wykonanych z dbałością o szczegóły religijnych obrazów i rzeźb. Warto zwrócić uwagę na obrazy Maryi – Matki Bożej Pięknej Miłości z 1467 r. i Matki Bożej Szkaplerznej z 1700 r. Podczas wizyty zajrzyj też do kaplicy św. Krzyża z 1617 r. – jedynej kaplicy kościoła, która przetrwała czas zaborów. Szczególnie spodobała mi się jej renesansowa kopuła z hełmem i krzyżem, która od zewnątrz jest ozdobiona złoceniami, a od wewnątrz polichromią. W kaplicy znajdziesz m.in. renesansowy krucyfiks z 1525 r.

Przy kościele znajdziesz XVIII-wieczny pomnik Jana Nepomucena, najstarszą stojącą na zewnątrz figuralną rzeźbę w Bydgoszczy i Pomnik Pomordowanych Bydgoskich Adwokatów. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Muzeum Diecezji Bydgoskiej.

12. Poznaj historię tajnej fabryki w Exploseum 

lokalizacja na mapie: 53.0709518, 18.0739984

Exploseum to dawna niemiecka fabryka zbrojeniowa DAG (Dynamit Aktien-Gesellschaft) na skraju Puszczy Bydgoskiej, która zachowała się w niemal identycznym stanie od czasów II wojny światowej. Dziś jest otwarta dla turystów i jest jedynym przerobionym na muzeum DAG w Europie.

Do zwiedzania są udostępnione ok. 2 km tuneli nadziemnych i podziemnych w 7 budynkach fabrycznych – dawna linia obszaru wytwarzania nitrogliceryny, które można zwiedzać różnymi trasami.

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Jeśli to możliwe, zaplanuj wizytę na czwartek, kiedy obowiązuje darmowy wstęp na wystawy stałe. Atrakcja jest poza centrum – na miejsce dojedziesz autem lub autobusem 68E.

Bydgoszcz Exploseum klatka schodowa dziewczyna

Z ekspozycji poznasz m.in. historię firmy DAG i sposób jej funkcjonowania. Dowiesz się też o pracy przymusowej w tym i innych zakładach produkcyjnych III Rzeszy. Znajdziesz też bardziej ogólne informacje, jak historia broni, uzbrojenia i materiałów wybuchowych. Wystawę dopełniają stanowiska multimedialne oraz tzw. Explonaty, czyli przedmioty odnalezione na terenie fabryki w czasie prac wykopaliskowych w 2009 r. (m.in. gwiazda radziecka, elementy broni i amunicji czy naczynia laboratoryjne).

13. Wdrap się na szczyt Wieży Ciśnień (Muzeum Wodociągów)

lokalizacja na mapie: 53.1196620, 17.9906414

Wieża Ciśnień to punkt na szlaku TeH2O i jedna z atrakcji Bydgoszczy, która zaciekawiła mnie najbardziej. Neogotycka wieża pochodzi z XIX w., jest wysoka na 45 m i ma 4 kondygnacje. Kiedyś była ważnym elementem nowoczesnego systemu wodociągowego miasta – dziś jest jednym z dwóch budynków Muzeum Wodociągów.

W środku znajduje się wystawa poświęcona historii bydgoskich wodociągów i kanalizacji. Znajdziesz tu m.in. zdjęcia, dawne elementy wyposażenia łazienek i fragmenty XVI-wiecznych drewnianych rur pierwszego wodociągu. Eksponaty uzupełniają filmy i animacje.

Bydgoszcz Wieża Ciśnień luneta widokowa

Podczas zwiedzania warto też zwrócić uwagę na ściany z drewnianą boazerią i kolorowe witraże w oknach, które zachowały się z XIX w. Na szczycie wieży znajdziesz taras widokowy, z którego spojrzysz na Bydgoszcz z góry.

Wstęp do Wieży Ciśnień jest płatny, a bilety kupisz w kasie. Na dokładne zwiedzanie atrakcji zarezerwuj sobie ok. 30 min. Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie obiektu

Drugi budynek Muzeum Wodociągów to Hala Pomp przy ul. Gdańskiej. Nawet jeśli nie planujesz zwiedzać muzeum, warto przejść się na spacer wzdłuż ulicy – to jedna z głównych i reprezentacyjnych ulic miasta. Na spacerze miniesz m.in. Aptekę Pod Łabędziem (punkt na szlaku TeH2O), Muzeum Wojsk Lądowych, Popiersie Józefa Piłsudskiego czy murale Mariana Rejewskiego i Przeżyjemy w teatrze.

Ok. 260 m od Hali Pomp znajdziesz Myślęcinek – największy park miejski w Polsce o powierzchni ponad 800 ha. W Myślęcinku warto odwiedzić Ogród Botaniczny – fajne, a do tego darmowe miejsce na spacer. Atrakcją dla dzieci może być Park Rozrywki, gdzie znajduje się m.in. odwrócony dom, park linowy czy 50 modeli dinozaurów. Inne atrakcje Myślęcinka to m.in. zoo, plaża, polana grillowa, pole paintballowe, stok narciarski i stadnina koni (szczegółowy znajdziesz na stronie internetowej). 

14. Zobacz ważne świątynie Bydgoszczy

W Bydgoszczy jest kilka świątyń, które warto zwiedzić, jeśli lubisz sztukę sakralną. Spodobała mi się Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo – największa świątynia w mieście i jedna z największych w Polsce. Została wybudowana w stylu neoklasycystycznym w I poł. XX w. i była wzorowana na rzymskim Panteonie. Moją uwagę przykuły Drzwi Błogosławieństw z 16 rzeźbami, które znajdują się w zachodnim wejściu. W środku warto obejrzeć monumentalną kopułę ozdobioną rozetami i ołtarz główny z ogromnym krucyfiksem.

Przy placu Wolności znajdziesz kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, wybudowany w latach 1872-1878. Łączy różne style – na zewnątrz zobaczysz styl neogotycki z elementami romańskimi, a w środku styl neobarokowy. Cennym zabytkiem kościoła są organy z 1877 r. i zdobiona polichromia z 1957 r. Na szczycie kościoła swoje gniazdo ma pustułka – zagrożony w Europie gatunek ptaka.

Po zwiedzaniu kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła możesz zatrzymać się na obiad w restauracji A’Favela i spróbować dań kuchni brazylijskiej. Na deser wstąp np. do pobliskiej Finik Bydgoszcz Cukiernia Kawiarnia.

Inną wartą uwagi świątynią jest Kościół Klarysek (pw. Wniebowzięcia NMP) z XVI-XVII w. Choć wnętrze samo w sobie jest dość skromne, kościół skrywa wiele cennych zabytków, m.in. rokokową ambonę, obraz św. Stanisława Kostki namalowany przez Leona Wyczółkowskiego i ołtarz główny z 1636 r. W oczy najbardziej rzuca się jednak ośmioboczna wieża, z której od 1946 r. grany jest hejnał Bydgoszczy.

W pobliżu Kościoła Klarysek znajdziesz Aptekę pod Łabędziem i Muzeum Leona Wyczółkowskiego – możesz połączyć wizytę w świątyni ze zwiedzaniem tych atrakcji. Potem polecam zajrzeć na kawę do kawiarni Fanaberia lub na bubble tea w kawiarni BOBOone.

Jeśli wystarczy Ci czasu, możesz zajrzeć do kościoła garnizonowego pw. NMP Królowej Pokoju. To jedna z najstarszych świątyń w Bydgoszczy (pochodzi z XVI w.). W przeciwieństwie do poprzednich kościołów, nie ma tu zbyt wiele zabytków czy unikatowych elementów wyposażenia. W pobliżu znajdziesz Pomnik Powstańca Wielkopolskiego i restaurację Chlebem i Solą, gdzie możesz zatrzymać się na smaczny, domowy obiad. 

15. Obejdź majestatyczny budynek Poczty Polskiej nad Brdą

lokalizacja na mapie: 53.1238068, 18.0040538

Poczta Główna w Bydgoszczy to monumentalny, zabytkowy budynek z XIX w. Reprezentuje styl gotyku ceglanego, wywodzący się z północnych Niemiec, ale dostrzeżesz też w nim elementy neorenesansowe i neoromańskie. Znajduje się w centrum miasta, nad rzeką Brdą, tuż przy pomniku Trzy Gracje. Poczta działa w nim do dzisiaj, chociaż wnętrze nie jest tak imponujące jak to, co widać na zewnątrz, dlatego moim zdaniem nie warto tam zaglądać. ;)

Bydgoszcz budynek Poczty Polskiej

Budynek robi wrażenie rozmiarem. Szczególnie spodobał mi się kolor jego fasady i strzeliste wieżyczki. Warto rzucić okiem na Pocztę Główną przy okazji zwiedzania pobliskich Spichrzy nad Brdą i Barki Lemara. Po spacerze możesz zatrzymać się na lody w Przystani Na Lody lub na obiad w czeskiej restauracji Cesky Port.

16. Odpocznij w Parku im. Kazimierza Wielkiego 

lokalizacja na mapie: 53.1261790, 18.0058958

Park im. Kazimierza Wielkiego jest najstarszym parkiem miejskim w Bydgoszczy. Znajdziesz w nim sporo ławek i ścieżek, plac zabaw dla dzieci i siłownię na świeżym powietrzu. Podczas spaceru zwróć uwagę na drzewa – na niektórych z nich zobaczysz kolorowe, rzeźbione w drewnie budki dla owadów, wykonane z dbałością o szczegóły.

Podczas spaceru rzuć okiem na rekonstrukcję Fontanny Potop – pomnik przedstawiający śmierć ludzi i zwierząt, którzy nie zdołali schronić się na arce w czasie Potopu. Oryginalna fontanna powstała w latach 1898-1904, potem została rozebrana na rozkaz niemieckich władz, a następnie zrekonstruowana. Na koniec spaceru zrób sobie pamiątkowe zdjęcie na ławeczce prof. Zygmunta Mackiewicza (chirurga).

Po spacerze zatrzymaj się na wysokiej jakości kawę w Palarni Kawy Bromberg Kaffee lub na lody w Cafe Primo. W drodze zwróć uwagę na pobliskie murale: „Kawiarnia”, „Śniadanie mistrzów”, „Samookreślenie” i „mural Mariana Rejewskiego”.

Bydgoszcz roślina owoce

Blisko parku, w modernistycznym budynku z 1970 r. znajduje się Galeria Miejska BWA, w której zobaczysz wystawy czasowe różnych dyscyplin sztuki współczesnych autorów z miasta, kraju i zagranicy (wstęp darmowy). Możesz też zerknąć na zabytkowy Hotel Pod Orłem – to XIX-wieczny gmach w stylu eklektycznym, a jego fasadę zdobi duża rzeźba orła z rozpostartymi skrzydłami.

Ok. 800 m od parku znajduje się ul. Augusta Cieszkowskiego. Większość stojących przy niej kamienic powstała w XIX lub XX w. i znajduje się w rejestrze zabytków. Są bogato zdobione i reprezentują styl Belle Epoque z elementami neobaroku, neogotyku i secesji. Po obejrzeniu kamienic możesz zatrzymać się na obiad w Restauracji Naturalna i spróbować np. kotleta gryczanego z konfiturą z czerwonej cebuli.

W pobliżu parku znajdziesz też Plac Wolności z XIX w. z Pomnikiem Wolności. Przy placu obejrzysz zabytkowe kamienice w różnych stylach architektonicznych. Przy skwerze znajdziesz Manekin ul. Gdańska / Plac Wolności, gdzie możesz zatrzymać się na puszyste naleśniki.

17. Poszukaj ciszy w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

lokalizacja na mapie: 53.1310665, 18.0170387

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego to miejsce w samym centrum Bydgoszczy, gdzie możesz odpocząć od gwaru i zgiełku miasta. Cały ogród jest kompleksowym pomnikiem przyrody i znajdziesz w nim ok. 700 gatunków roślin zielnych oraz ok. 600 gatunków krzewów i drzew

Klimatu dodają ćwierkające ptaki (m.in. jemiołuszka, kowalik czy sikora), a po drodze znajdziesz wiele ławek, na których możesz odpocząć w czasie spaceru. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny, a w głównym budynku znajduje się darmowa toaleta.

Bydgoszcz Ogród Botaniczny zając z drewna

W ogrodzie zobaczysz rośliny występujące w Polsce, jak i charakterystyczne dla innych regionów świata, np. występującą w Ameryce Płn. choinę kanadyjską czy soforę japońską. Ciekawe są też tzw. rośliny reliktowe, czyli rozwijające się w innych epokach geologicznych. Na terenie obiektu jest staw, alpinarium, wydma, step, torfowisko, solnisko i rosarium z różnymi gatunkami róż. 

Ogród Botaniczny jest udekorowany rzeźbami, m.in. wizerunkami 4 gracji czy kamiennymi figurami dziewczynek symbolizującymi 4 pory roku. Atrakcją dla dzieci mogą być drewniane wizerunki zwierząt, np. krokodyla, królika czy wiewiórek. Bardzo spodobał mi się też mural “Ogród Botaniczny 1930”

18. Pospaceruj Dzielnicą Muzyczną

Dzielnica Muzyczna (Wiolinów, Wiolinowo) to jedno z najspokojniejszych miejsc w Bydgoszczy i świetne miejsce na spacer. Leży we wschodniej części Śródmieścia, gdzie znajduje się kilka instytucji związanych z muzyką. Szczególnie spodobał mi się budynek Filharmonii Pomorskiej, która jest znana na całym świecie ze świetnej akustyki. Możesz też wybrać się tam na koncert (repertuar). 

Warto też wybrać się na operę lub festiwal do Akademii Muzycznej (kalendarium) lub na spektakl do Teatru Polskiego (repertuar). Podczas spaceru zwróć uwagę na murale – przy ul. 20 Stycznia znajdziesz mural „Anioły i nuty”, a przy ul. Gdańskiej mural „Józef Święcicki”

Bydgoszcz Filharmonia

Inną atrakcją są Grające drzewa – 10 drzew udekorowanych obrazami litewskiego artysty Linasa Domarackasa, nawiązującymi do bydgoskiej historii. Jedno z nich znajdziesz na rogu ul. Gimnazjalnej i Placu Wolności. W pobliżu znajdziesz Skwer Kopernika z niepokojącym, metalowym pomnikiem Mikołaja Kopernika, która była kobietą z 1973 r. i ciekawą instalację Bramę z luster Joanny Rajkowskiej (ul. Mazowiecka 5).

Po spacerze po Dzielnicy Muzycznej możesz zatrzymać się na obiad w Meluzyna Restaurant & Wine i spróbować smacznych mięs lub ryb.

Centralną częścią Dzielnicy Muzycznej jest Park Kochanowskiego, zajmujący 3,15 ha. Warto przyjść tam na spacer i obejrzeć galerię pomników kompozytorów i wirtuozów, w której znajdziesz m.in. pomnik Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego, Piotra Czajkowskiego czy Grażyny Bacewicz.

W parku znajdziesz też inne pomniki, m.in. Henryka Sienkiewicza, Andrzeja Szwalbe czy upamiętniający 50 pomordowanych gimnazjalistów. Najważniejszym obiektem w parku jest rzeźba Łuczniczka z 1910 r. – symbol Bydgoszczy i jej najcenniejsza rzeźba publiczna. Atrakcją dla dzieci w Parku Kochanowskiego jest muzyczny plac zabaw z zabawkami w formie instrumentów.

19. Przejdź bulwarami nad Brdą do Parku Centralnego

lokalizacja na mapie: 53.1193940, 18.0311900

Bulwary nad Brdą (Planty nad Brdą) to świeżo odnowione miejsca spacerowe i najstarszy obszar parkowy miasta. To oświetlone, otoczone zielenią ścieżki, ozdobione drzewami, krzewami i kwiatami. Znajdziesz tu ścieżkę dla pieszych i rowerzystów oraz parking dla rowerów, a także taras widokowy. To przyjemne miejsce na spacer, pozwalające na odpoczynek od gwaru miasta wśród zieleni.

Bulwary nad Brdą doprowadzą Cię do Parku Centralnego na południowym brzegu rzeki. Znajdziesz w nim wiele ścieżek spacerowych i ławek, na których możesz odpocząć, a także obiekty sportowe – lodowisko, halę “Łuczniczkę” czy korty tenisowe. 

Zwróć uwagę na malowniczy widok na drugą stronę rzeki – zobaczysz m.in. Hotel Słoneczny Młyn, który znajduje się w budynku młyna zbożowego z XIX w. W pobliżu parku są murale “Pan Twardowski i spółka” i „Panienki z okienka” oraz restauracja Sushi Garden Fusion Restaurant, serwująca wysokiej jakości dania kuchni japońskiej.

20. Pojedź na Stary Fordon – miasteczko trzech kultur

Stary Fordon to osiedle we wschodniej Bydgoszczy. Początkowo było osobnym miastem, które powstało w XIV w. w wyniku przesiedlenia się mieszkańców zrujnowanego Wyszogrodu, a z czasem zostało dołączone do Bydgoszczy. Jest nazywane miasteczkiem 3 kultur ze względu na wyznawców religii katolickiej, ewangelickiej i żydowskiej, którzy przed wojną tworzyli w Fordonie jedną społeczność.

Stary Fordon znajduje się ok. 12 km od centrum Bydgoszczy. Możesz się tam dostać autobusami linii 65, 81, 82 i 40 lub samochodem.

Zwiedzanie Starego Fordonu rozpocznij od Rynku otoczonego ławkami i zielenią. Zwróć uwagę na fontannę multimedialną i historyczne kamienice – szczególne wrażenie wywarł na mnie okazały gmach Zakładu Karnego (najstarszy element pochodzi z XVIII w.), ozdobiony muralem „Brama” i muralem mieszkańców założycieli. W centrum Rynku jest neobarokowy kościół pw. św. Mikołaja z XX w. – najstarsza świątynia dzielnicy z 7 ołtarzami, zabytkowymi kielichami i kaplicą z końca XVI w. 

Bydgoszcz Fordon rzeka

Miłośnikom sztuki sakralnej polecam zobaczyć neogotycki kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty z końca XIX w. Wnętrze jest dość surowe, ale warto rzucić okiem na 2 obrazy autorstwa Władysława Burchardta. Ciekawa jest też klasycystyczna Stara Synagoga (Bóżnica Synagoga). Pełniła swoją pierwotną funkcję do 1939 r., kiedy Niemcy przerobili ją na kinoteatr, a dziś jest wykorzystywana w celach kulturalnych i można ją oglądać tylko z zewnątrz. Obok synagogi jest pompa miejska z XIX w.

Po zwiedzeniu zabytków, udaj się na spacer promenadą Bulwary Wiślane. To dobre miejsce na odpoczynek na łonie natury z malowniczym widokiem na Wisłę i most im. Rudolfa Mierzejewskiego – jeden z symboli Fordonu (prowadzi w kierunku pałacu w Ostromecku). Podczas mojej wizyty na Fordonie na budynkach widziałem archiwalne zdjęcia jego mieszkańców – to tzw. instalacja Powroty, projekt dr Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej.

21. Obejrzyj spektakl w Opera Nova

lokalizacja na mapie: 53.1246152, 17.9974683

Opera Nova to jedna z najważniejszych i największych instytucji kulturalnych Bydgoszczy oraz całego regionu Kujaw i Pomorza. Jej gmach leży nad Brdą, w pobliżu Starego Miasta i jest jednym z symboli Bydgoszczy. Budowla pochodzi z 2. poł. XX w. Jej budowa trwała 30 lat, a dziś opera jest jednym z najnowocześniejszych teatrów w kraju.

Repertuar opery znajdziesz na stronie internetowej obiektu, a bilety kupisz na stronie lub na miejscu. W przerwach podczas przedstawienia i po spektaklu otwarty jest Butik Operowy, gdzie można kupić teatralne programy, plakaty, płyty i gadżety.

Bydgoszcz Opera Nova z drona

Ważnym wydarzeniem w Operze Nova jest Bydgoski Festiwal Operowy, który odbywa się co roku w kwietniu lub maju. Trwa 2 tygodnie i rozpoczyna się premierą Opery Nova, a w kolejnych dniach występują zaproszeni goście. Festiwal jest różnorodny – można obejrzeć również operę, musical, balet czy operetkę, a dodatkowo przegląd filmów muzycznych.

Przy gmachu opery znajduje się Ławeczka Ireny Jarockiej, upamiętniająca polską piosenkarkę – ładne miejsce na pamiątkowe zdjęcie. Po spektaklu możesz zrobić sobie 15-minutowy spacer, by zobaczyć największy mural w Polsce – „Piotruś Pan”. Tuż przy nim znajdziesz murale „Ptasiek” i „Zamilcz”

22. Zobacz tysiące sów w Pałacu w Ostromecku

lokalizacja na mapie: 53.145526439, 18.207732442

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku to atrakcja na obrzeżach Bydgoszczy. W jej skład wchodzą 2 pałace i park z ogrodami pałacowymi. Barokowy Pałac Stary (Mostowskich, Myśliwski) pochodzi z XVIII w. Jego główną atrakcją jest kolekcja zabytkowych fortepianów z XIX w. (to jeden z trzech największych zbiorów tego typu w Polsce). Do Pałacu Starego należy ogród włoski z rosarium i fontanną.

Nowy Pałac pochodzi z XIX w. Jego popularną atrakcją jest wystawa „Huhuczny strych”, składająca się z 8 tys. figurek sów (zebranie kolekcji zajęło 50 lat). Zachowały się różne sale, np. Jadalnie Pałacowe, gdzie dziś działa restauracja serwująca dania oparte na historycznych, lokalnych przepisach.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku jest otwarty przez cały rok. Wstęp do parku jest darmowy, a do pałaców płatny – bilety kupisz w kasie. Do parku i ogrodów możesz wejść z psem. Cennik, godziny otwarcia i harmonogram wydarzeń odbywających się w pałacach znajdziesz na stronie obiektu.

Bydgoszcz pałac w Ostromecku

W Nowym Pałacu znajdziesz wystawy stałe poświęcone instrumentom. Zbiór instrumentów z Bydgoskiej Fabryki Akordeonów składa się z 11 eksponatów, w tym unikatu – akordeonu Carmen o nr fabrycznym 0001. Nowy i Stary Pałac są otoczone parkiem, w którym rośnie ok. 4,5 tys. drzew (w tym 60 pomników przyrody). Niektóre liczą kilkaset lat i pamiętają czasy sprzed budowy pałacu.

Jak dojechać do Bydgoszczy?

Bydgoszcz jest dość dobrze skomunikowana z większymi miastami. Kursują do niej bezpośrednie pociągi m.in. z Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi, Lublina, Gdyni, Warszawy czy Katowic. Na miejsce możesz też dostać się FlixBusem m.in. z Grudziądza, Władysławowa, Koszalina, Ustki, Słupska, Płocka czy Ciechocinka.

Bydgoszcz auto ulica
Partnerem naszego wyjazdu było Mitsubishi Polska, które udostępniło nam samochód Mitsubishi ASX.

Wygodnym środkiem transportu jest samochód – pozwala na wygodę i niezależność od rozkładów jazdy. Nie do wszystkich atrakcji można dojechać komunikacją zbiorową. Jeśli nie masz swojego auta, możesz je wypożyczyć – najlepiej przez multiwyszukiwarkę, np. DiscoverCars.

My w czasie wyjazdu korzystaliśmy z auta, które zapewnił nam nasz długoletni partner bloga, Mitsubishi Polska. Zwiedziliśmy przy tej okazji Bydgoszcz i zajrzeliśmy na Kociewie, dokładając kolejne cegiełki do naszej misji jak najlepszego poznania Polski.

Nasza wizyta w Bydgoszczy odbyła się na zaproszenie Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i miasta Bydgoszcz w ramach płatnej współpracy. Nie miało to jednak wpływu na opinie o atrakcjach, które opisaliśmy w artykule.

Zadanie publiczne “Stworzenie strategii rozwoju markowych produktów turystycznych oraz marki turystycznej Bydgoszczy, wraz ze wdrożeniem pilotażowych działań i promocją markowej oferty turystycznej miasta” dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z Umową nr 2024/0043/2770/UDOT/DT/BP/DSJ z 19.06.2024″.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze