Cap de Formentor na Majorce: jak dojechać i co zobaczyć?

Cap de Formentor
Cap de Formentor

Cap de Formentor (lub po prostu przylądek Formentor) jest najdalej na północ wysuniętym fragmentem i jedną z najciekawszych atrakcji Majorki. Punkt ma wszystko, co potrzebne do bycia fotogenicznym – strome skały wpadają tu stromo do błękitnej wody, ich szczyt jest zwieńczony latarnią morską, a błękit nieba i wody powoduje, że linia horyzontu jest ledwo zauważalna. Z artykułu dowiesz się, jak zaplanować zwiedzanie przylądka Cap de Formentor.

Co znajdziesz w artykule?

  • propozycję wycieczki na Cap de Formentor z pobliskich miejscowości,
  • informacje o dojeździe do przylądka Cap de Formentor,
  • wskazówki dotyczące atrakcji i punktów widokowych na trasie z Port de Pollença do Cap de Formentor.

Jak dojechać do Cap de Formentor?

Przylądek jest dobrym punktem widokowym na pobliską Minorkę, a strome zbocza pozwalają oglądać Morze Śródziemne z ciekawej perspektywy. Odwiedziny na Cap de Formentor to obowiązkowy punkt zwiedzania atrakcji Majorki.

Punktem startowym wycieczek w ten rejon wyspy jest miasteczko Port de Pollença. Pamiętajmy przy tym, że jego nazwę czyta się jako “pojensa”, a nie “polenka”. Nie ośmieszcie się proszę tak, jak zrobiłem to ja.

Widok na port w Port de Pollença
Poranek w Port de Pollença nie pozwala przejść obok siebie zupełnie obojętnie

Trasa z miasta do latarni morskiej to niespełna 20 km. Gdy będziesz planował swoje wakacje na Majorce na własną rękę, radzę Ci znaleźć czas na odwiedzenie tego zakątka. To jeden z najładniejszych widoków, jakie widziałem w ostatnich latach.

Dojazd do Cap de Formentor samochodem

Zwiedzanie Majorki samochodem to najwygodniejsza opcja – dotrzesz w ten sposób do większej liczby atrakcji i lepiej wykorzystasz czas swojego urlopu. Cap de Formentor to cel częstych samochodowych wycieczek.

Moim zdaniem najwygodniej jest wypożyczyć samochód już na lotnisku w Palma de Mallorca, żeby być elastycznym w przemieszczaniu się już od pierwszych chwil spędzonych na wyspie. Górskie drogi są bardzo widokowe, więc dobrze mieć możliwość zatrzymania się w dowolnej chwili. Niżej możesz sprawdzić ceny samochodów w wypożyczalni, z której korzystam najczęściej.

O ile poza sezonem droga jest dość pusta, a przejazd wygodny, to latem robi się tam tłoczno. W sezonie nie dojedziesz pod samą latarnię, bo droga jest zamykana na wysokości plaży Formentor. Jeśli nie masz ochoty na prowadzenie auta, a komunikacja publiczna nie jest dostępna, możliwe jest również skorzystanie z taksówki.

Dojazd do Cap de Formentor autobusem

Większość turystów odwiedzających Majorkę ma swoją bazę wypadową w Palma de Mallorca. Do Port de Pollença można dojechać ze stolicy autobusem linii 340. Bilet możesz kupić bezpośrednio u kierowcy (aktualne ceny znajdziesz na stronie tib.org). Autobus wyrusza w trasę z głównego dworca Palmy – Estació Intermodal.

W lipcu i sierpniu dojazd do przylądka Cap de Formentor jest możliwy tylko transportem publicznym. Droga jest wtedy zamykana dla samochodów osobowych.

Z tym okresie z Port de Pollença kursuje autobus linii 353, który dowozi turystów aż do latarni morskiej na krańcu przylądka. Zatrzymuje się przy głównym przystanku w Port de Pollença (lokalizacja: 39.909157, 3.0794957), a następnie przy punkcie widokowym Mirador Es Colomer, plaży Formentor, punkcie widokowym przy Cala Murta i latarni morskiej.

Dojazd do Cap de Formentor autostopem

Samochody wyjeżdżające z Port de Pollença w kierunku północy z dużym prawdopodobieństwem jadą na przylądek Formentor. W nadziei na podwózkę ustawić się można tuż za ostatnim rondem w mieście, w kierunku przylądka. Większość ruchu jest tu generowana przez wypożyczone auta. Dla niektórych kierowców zabranie obcych ludzi może się wydawać ryzykowne.

Na szczęście wyspa jest w każdej chwili pełna osób, które nie podzielają takich obaw. My czekaliśmy na transport w Port de Pollença kilkadziesiąt sekund, a następne auto zatrzymało się dla nas na wysokości Platja de Formentor po 5-10 minutach.

Co zobaczyć po drodze na Cap de Formentor?

Droga przez przylądek zalicza się do tych, których nie powinno się przejechać bez postojów. Otarłoby się to o grzech ignorancji. Widoki z drogi są pierwszoligowe. Zorganizowano przy niej kilka punktów widokowych z bogatymi panoramami na wyspę i wybrzeże Morza Śródziemnego. Trasa z miasta do przylądka powstała w 1925 r. zgodnie z projektem włoskiego inżyniera Antonio Pariettiego.

Port de Pollença z widokiem na zatokę i góry
Port de Pollença poza sezonem gwarantuje pustą plażę. Wschody i zachody słońca można mieć tylko dla siebie

Zaczynając podróż od Port de Pollença, pierwszym wartym zatrzymania się miejscem jest Mirador Es Colomer. Punkt widokowy leży między miastem a plażą Formentor (lokalizacja: 39.92937849, 3.110479271), 6 kilometrów od centrum Port de Pollença.

Na skalny szczyt z panoramicznym widokiem na morze i miasto prowadzi składająca się z kilkudziesięciu kamiennych stopni ścieżka. Kierowcy mogą tu skorzystać z darmowego parkingu. Sam punkt leży kilkadziesiąt metrów od drogi.

Punkt widokowy Mirador Es Colomer w drodze do Cap de Formentor na Majorce

Jeśli nie goni nas czas, z parkingu przy Mirador Es Colomer można wyruszyć w nieco ponad 2-kilometrowy spacer do XVI-wiecznej wieży strażniczej Albercutx.

Znajdująca się 380 metrów nad poziomem morza budowla jest punktem widokowym wykorzystywanym jako miejsce obserwacji ptaków podczas ich migracji. Dawniej wieża była obsadzona przez strażników, którzy swoim sokolim wzrokiem wypatrywali zbliżających się do wyspy piratów.

Schowane tuż przy zatoce miasto Port de Pollença widziane z puntu widokowego Mirador Es Colomer
Schowane tuż przy zatoce miasto Port de Pollença widziane z puntu widokowego Mirador Es Colomer

W przypadku zagrożenia, z wieży nadawano sygnały ostrzegawcze dla mieszkańców – dymne za dnia i dawane pochodniami w porze nocnej. Delikatnie zbaczając z drogi po kilku minutach jazdy, trafimy na plażę Formentor – jedną z najpopularniejszych w tej części Majorki.

Widok z Mirador Es Colomer w kierunku Cap de Formentor na Majorce
Z punktu widokowego Mirador Es Colomer dobrze widać skalistą linię brzegową wyspy

W sezonie miejsce pęka w szwach, ale poza nim czasem można się tu w ciszy zrelaksować i nacieszyć oko widokiem wcinającej się tu w ląd małej zatoki. Polecam przyjechać tutaj wcześnie rano, żeby mieć punkt widokowy tylko dla siebie i nie wchodzić sobie wzajemnie w kadr. Wczesne wstawanie w takich przypadkach popłaca. ;)

Latarnia morska i przylądek Cap de Formentor

Zbliżając się do latarni morskiej Faro de Formentor, trafimy jeszcze na kilka miejsc, przy których warto na chwilę zatrzymać samochód. Ciekawy jest punkt przy Cala Murta – 80-metrowej, zacisznej plaży, którą możemy mieć tylko dla siebie nawet podczas sezonu letniego. Biała sylwetka latarni wyłania się na horyzoncie już na kilka minut przed dojazdem do celu.

Rejon przylądka to miejsce bardzo popularne wśród górskich, dzikich kóz. Sporo ich było widać na trasie naszego przejazdu, ale w rejonie latarni zorganizowały sobie kozie centrum dowodzenia.

Latarnia morska Cap de Formentor na Majorce
Kraniec przylądka Cap de Formentor z latarnią morską Faro de Formentor

Nie mają najmniejszych skrupułów w podchodzeniu do turystów i atakowania ich prowiantu. Radzę być nieugiętym – jeśli raz poczęstujemy je swoimi kanapkami, nie dadzą nam spokoju przez resztę naszego pobytu.

Latarnia morska Formentor (Faro de Formentor) powstała w 1863 r. i nadal pełni swoją funkcję nawigacyjną. Jej podstawa znajduje się 220 metrów nad poziomem morza, a sama budowla ma 22 metry wysokości.

Widok na Cap de Formentor na Majorce

Zasięg emitowanego przez nią światła to aż 44 kilometry. Latarnia podaje światło nawigacyjne według wzoru: zestaw 4 błysków co 20 sekund. Wejście na szczyt budynku nie jest możliwe. Na parterze latarni działa kawiarnia oraz sklep z pamiątkami. To jedyne miejsca, w których nie zaatakują nas urocze, ale natrętne górskie kozy.

Widok na Morze Śródziemne z przylądka Cap de Formentor, Majorka

Teren wokół latarni to przede wszystkim genialny punkt widokowy. Widać stąd pobliską Minorkę, a przy dobrej przejrzystości powietrza powinniśmy dostrzec też zarysy kontynentalnej Hiszpanii.

Jeśli pozwala nam na to pora dnia i pogoda, można rozważyć pieszy powrót do plaży Formentor, a stamtąd skorzystanie z autobusu do Port de Pollença. Trasa liczy 11 kilometrów i jej pokonanie spokojnym tempem nie powinno zająć dłużej niż 3-3,5 godziny. Ze względów krajobrazowych gorąco polecam.

Gdzie spać na Majorce?

Wycieczkę do Cap de Formentor dobrze zacząć z Port de Pollença. Palma de Mallorca można opuścić dzień wcześniej i zdecydować się na nocleg właśnie w Port de Pollença. Jeśli wystarczy Ci czasu, spróbuj odwiedzić również miasteczko Pollença. Nie ma jednak potrzeby, żebyś

Co jeszcze powinieneś przeczytać przed wyjazdem na Majorkę?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Hiszpanii wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Niżej znajdziesz linki do przydatnych narzędzi i artykułów, które przydadzą Ci się w zwiedzaniu:

Cap de Formentor to moim zdaniem najpiękniejszy punkt widokowy Majorki i miejsce, które warto uwzględnić w swoich planach zwiedzania wyspy. To wycieczka, która zajmuje nie więcej niż pół dnia, które zdecydowanie warto na ten cel wygospodarować.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze