Atrakcje Majorki: 8 miejsc, które WARTO zobaczyć w 3 dni

Jeden z punktów widokowych na Cap de Formentor.

Nie zawsze jesteśmy panami czasu, jaki możemy przeznaczyć na daną podróż. Krótki urlop lub ograniczenia związane z tanimi lotami mogą mocno zrewidować nasze plany zwiedzania. Majorka to spory punkt na mapie Morza Śródziemnego. Wyspa rozciąga się na prawie 100 km w osi wschód-zachód i jest największą wyspą archipelagu Balearów. Mając do dyspozycji tylko 3 dni przyleciałem na Majorkę na własną rękę aby zobaczyć główne atrakcje Majorki i poczuć śródziemnomorski klimat wyspy.

Po podróży przygotowałem listę subiektywnych rekomendacji miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć na Majorce. Aby wygodnie zwiedzać wyspę, warto wypożyczyć samochód na lotnisku w Palma de Mallorca. Oprócz stolicy – Palmy de Mallorca, wzięliśmy na tapetę północne i północno-wschodnie rubieże Majorki.

Nie odpuściliśmy sobie przejazdu pociągiem i tramwajem z Palmy do Port de Soller. Z Port de Pollença dotarliśmy do Cap de Formentor, a resztę czasu spędziliśmy spacerując po miasteczku Pollença, zachwycając się poranną mgłą nad zatoką i autostopując przez Alcudię do Palmy.

Co znajdziesz w artykule?

  • mapę najciekawszych atrakcji Majorki,
  • opis miejsc, które warto zobaczyć na Majorce,
  • informacje o dojeździe do Palmy de Mallorca z lotniska,
  • propozycje noclegów na wyspie,
  • informacje praktyczne dla osób wybierających się na Majorkę.

1. Palma de Mallorca – stolica Majorki

Palma de Mallorca to największe miasto Majorki i całego archipelagu Balearów, formalna stolica jednej z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Turyści zainteresowani najważniejszymi atrakcjami Majorki często właśnie od Palma de Mallorca zaczynają swoją przygodę z wyspą. Jest ona najchętniej odwiedzanym miastem wyspy.

Odwiedzając wyspę, warto choć jeden dzień spędzić zwiedzając atrakcje Palmy de Mallorca. Optymalną długością pobytu w mieście są jednak przynajmniej 2 dni. Pomimo, że Palma jest dość rozległa, jej główne zabytki i ciekawe miejsca są skupione w przestrzeni między katedrą, a głównym placem – Placa Major.

główne atrakcje Majorki
Plaza Mayor nie pustoszeje ani rankiem, ani późnym wieczorem

Spacerując uliczkami starego miasta Palma de Mallorca polecam Ci zagłębienie się w jego brukowane, wąskie uliczki, również te mniej turystyczne, wypełnione lokalnymi mieszkańcami. Stolica wyspy z taki urokliwą starówką ma klimat, którego mogą pozazdrościć jej kontynentalne miasta podobnej wielkości.

Uliczki Palmy de Mallorca.

Będziesz miał wtedy okazję zobaczyć zabytkowe kamienice, piękne skwerki, z których w wiosennych miesiącach wyrasta śródziemnomorska roślinność i tętniące życiem ulice, które są dowodem bogatego życia kulturalnego wyspy.

Katedra La Seu

Najważniejszym zabytkiem miasta jest okazała katedra La Seu, która dominuje swoim imponującym kształtem nad miejską zabudową. Przewodniki bardzo trafnie opisują ją jako sprawiającą wrażenie wielkiego statku zacumowanego na miejskim wybrzeżu.

Katedra w Palma de Mallorca.

Katedra La Seu robi wrażenie m.in. dzięki wysokiej na 44 metry nawie głównej, która jest trzecią co do wysokości nawą spośród wszystkich kościołów na świecie.

Wnętrze projektowane m.in. przez Antonio Gaudiego – monumentalne, strzeliste wieżyczki i wielobarwne witraże sprawiają, że stojąc u stóp katedry czuję się do niej wielki szacunek. Dzięki swojemu położeniu tuż przy zatoce, katedra La Seu jest niezwykle fotogeniczna.

Pałac Królewski Almudaina

Naprzeciwko katedry, trochę w kontraście do władzy kościelnej, stoi reprezentujący władzę świecką pałac Almudaina. Historia budowy pałacu sięga czasów dominacji muzułmańskiej na tych terenach. Po przejściu pałacu we władanie hiszpańskiej monarchii, przebudowano go na styl gotycki. Współcześnie budynek to połączenie gotyku ze śladami muzułmańskiej przeszłości, które nadal są widoczne w jego sylwetce.

główne atrakcje Majorki

Szczegóły zwiedzania Pałacu Almudaina, ceny biletów i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej pałacu. Warto kupić bilety przez internet, aby nie musieć czekać w kolejkach już na miejscu.

Castel de Bellver

Palmę de Mallorca można mieć na widelcu wdrapując się na punkt widokowy przy Castel de Bellver. Zamek znajduje się wzgórzu dostępnym m.in. komunikacją miejską, polecam jednak półgodzinną wędrówkę z portu.

Po pierwsze – podczas podróży wypada się trochę zmęczyć i nie być zbyt wygodnickim, po drugie – trasa wiedzie przez park i jest po prostu bardzo przyjemna.

Natalka z zatoką Palma de Mallorca w tle.

Czternastowieczny zamek można zwiedzać, ale jeśli odpuścimy i przesiedzimy chwilę na murku, spoglądając z wysoka na zatokę i zabudowania miasta, będziemy zdecydowanie zadowoleni. Nieco bardziej leniwi turyści mogą rzucić okiem na zamek z pokładu turystycznego autobusu, którego trasa zahacza o to wzgórze. Polecam jednak wdrapać się na górę, bo widok na Morze Śródziemne i Palma de Mallorca będzie niezapomniany.

Ulice Palma de Mallorca.

To jedyny czas, w którym to mieszkańcy miasta przeważają na ulicach i nadają miastu codzienne, spokojniejsze niż letnie, tempo. Im cieplej, tym bilans ten staje się dla nich mniej korzystny, aby w szczycie sezonu dać się w zupełności zdominować przez napływające z wszystkich krańców świata rzesze turystów.

Zimowe temperatury sięgające 20°C, spokój i prawdziwość ulicznego życia powodują, że z wizyty w Palmie wyniosłem piękne wspomnienia. Latem jest tu znacznie bardziej tłoczno, ale to ma też oczywiście swój urok.

2. Zabytkowy pociąg z Palma de Mallorca do Soller i tramwaj do Port de Soller

Obok regularnych, służących dowozom mieszkańców wyspy do stolicy przewozów kolejowych, istnieje również kolejowo-tramwajowe połączenie z Palmy do Port de Soller, które jest dużą atrakcja turystyczną Majorki. Podróż składa się w rzeczywistości z dwóch etapów. Pierwszy z nich, prowadzący z Palmy de Mallorca do Soller, pokonuje się pociągiem. Dalsza podróż do Port de Soller odbywa się już w zabytkowym tramwaju.

Wspaniałą zaletą kolejowej wycieczki do portu jest klimat, który udało zachować się w wykorzystywanych do przewozów pojazdach. Drewniane pudła pojazdów i siedzenia ociekają duchem początków XX wieku.

Bilety na przejazd zabytkowym pociągiem i tramwajem oraz szczegółowy rozkład jazdy wraz z cennikiem sprawdzisz na stronie przewoźnika. Bilety możesz kupić przez internet.

Tory kolejowe na Majorce

Stacyjki rozmieszczone na trasie pociągu wyróżniają się kameralnymi, pięknie utrzymanymi budynkami dworcowymi. Jednym z ciekawszych elementów infrastruktury jest niespełna 3-kilometrowy tunel zwany Tunel Major.

Im cieplej na zewnątrz, tym przejazd przez ten tunel jest bardziej wyczekiwany przez turystów, szukających choć chwili z dala od palącego słońca. Pociąg jedzie powoli, pozwalając się nacieszyć widokami i zarejestrować wszystko skrzętnie obiektywem kamery.

Na północy Majorki rozciąga się pasmo górskie Serra de Tramuntana. Warte ujęcia w planach zwiedzania są górskie miasteczka (Deià, Valldemossa), ale również piesze wycieczki po górach Serra de Tramuntana, które są pełne naturalnych punktów widokowych na całą wyspę. 

Widok na Port de Soller

Stacja w Soller, na której następuje przesiadka z pociągu na tramwaj, obsadzona jest drzewkami cytrusowymi. Po pomarańcze i cytryny można też sięgnąć wprost z jadących wagonów, drzewka rosną tylko kilkanaście centymetrów od toru. Tramwaj łączący Soller z Port de Soller przejeżdża przez główny plac Soller, mijając tylko o włos wypełnione gośćmi ogródki restauracji.

Wrażenia z takiego slalomu uliczkami miasta są niezapomniane, nawet pomimo wielkiego zatłoczenia tramwaju i poczucia bycia sardynką zamkniętą w drewnianej puszcze. Z okien zabytkowego tramwaju zobaczysz najważniejszy zabytek Soller – kościół Església de Sant Bartomeu.

Pozowanie na tle zatoki w Port de Soller

Trasa tramwaju na końcowym etapie przebiega wzdłuż wybrzeża, dostarczając widoków na Morze Śródziemne i otaczające miasteczko góry. Nadmorski bulwar pełen jest barów i restauracji, z których można skorzystać oczekując na powrotny kurs do Palmy.

Stacja kolejowa w Palma de Mallorca, z której odjeżdżają, i do której przyjeżdżają pociągi z Soller, znajduje się przy Plaça d’Espanya. Z dworców przy tym placu odjeżdżają również pociągi i autobusy w ramach publicznego transportu zbiorowego wyspy.

3. Przylądek Cap de Formentor i latarnia morska

Pełen skalnych urwisk przylądek Cap de Formentor już w fazie planowania podróży był na szczycie mojej listy obowiązkowych miejsc do zobaczenia. Trasa z Port de Pollença do Cap de Formentor liczy niespełna 20 km. Wije się w górę ostrymi zakrętami, co chwilę odsłaniając widok na kolejny fragment skalistego wybrzeża Morza Śródziemnego.

Widok z Port de Pollença

W miejscu docelowym wycieczki, na samym krańcu przylądka znajduje się latarnia morska. W jej budynku zaaranżowano niewielką restaurację i punkt z pamiątkami. Za przyzwoitą cenę można napić się tu dobrej kawy i przekąsić coś przed drogą powrotną.

Z okolic latarni morskiej rozciąga się piękny widok na pływające po morzu statki i na mniejszą sąsiadkę Majorki – wyspę Minorka. W dni z bardzo dobrą widocznością z przylądka widać wybrzeże kontynentalnej Hiszpanii.

Widok na Cap de Formentor

Woda w licznych zatoczkach okalających rejon przylądka jest niesamowicie przejrzysta. W wysokości kilkudziesięciu metrów byliśmy w stanie dostrzec pływające w niej ryby, co biorąc pod uwagę mój pogarszający się wzrok jest nie lada osiągnięciem.

Góry stykające się z lazurową wodą Morza Śródziemnego – bajkowy widok. W drodze powrotnej z przylądka Cap de Formentor warto zatrzymać się kilka razy, korzystając z przygotowanych punktów widokowych (np. Mirador d’es Colomer).

Pozowanie na tle Cap de Formantor

Jeśli nie próbowaliście jeszcze autostopu, to wycieczka na Cap de Formentor może być dobrym początkiem tej przygody. Trasa jest krótka, więc szanse na utknięcie w środku trasy bez nadziei na dalszą podwózkę są znikome.

Autobus nr 353 z Port de Pollença dociera do plaży (Playa de Formentor), 11 km od latarni morskiej. W razie, gdyby autostop naprawdę nam nie szedł, alternatywa na dotarcie z powrotem do miasta istnieje. Nam udało się objechać wszystkie punkty widokowe i latarnię morską w ok. 3 godziny, robiąc przy okazji przerwę na kawę i szybki posiłek.

4. Miasto Pollença (Kalwaria)

Resztę dnia spędziliśmy na zwiedzaniu uroczego miasteczka Pollença. To jedno z miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć podczas pobytu na Majorce. Przewodnik Lonely Planet podsumował tę miejscowość enigmatycznie: “Pollença is beautiful”. Nie bez powodu odpoczywali tu między innymi Winston Churchill i Agatha Christie.

Kamienne domy i pierwotnie gotycki, a w XVIII w. gruntowanie przebudowany kościół Església de Nostra Senyora dels Àngels, okalają główny plac miasta – Placa Major.

Natalia w Pollenca

Zgodnie z hiszpańską tradycją, miejsce wypełnione jest kawiarenkami i restauracjami, które pozwalają cieszyć oko piękną architekturą miasta. Wszech otaczający kamień potęguje wrażenie przebywania w śródziemnomorskiej fortecy.

Widok z Calvari w Pollenca

Gdy już zbierzemy siły po posiłku w przytulnej kafejce, warto wybrać się w nieco męczącą, lecz atrakcyjną widokowo wycieczkę do Kalwarii (Calvari). Droga do niewielkiej kapliczki na szczycie wzgórza prowadzi przez 365 kamiennych schodów, rozpoczynając się tuż za głównym placem miasta.

Pielgrzymi pokonują je na kolanach, my jednak zdecydowaliśmy się na bardziej cywilizowaną formę wspinaczki. Trzeba pamiętać, żeby raz na jakiś czas obracać się i spoglądać w dal, aby nie przegapić rewelacyjnych widoków.

5. Górskie miasteczko Valdemossa

Valdemossa to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez polskich turystów. Przyciąga nas do niego historia Fryderyka Chopina i jego kochanki George Sand. Główne atrakcje tego niewielkiego miasteczka to klasztor Real Cartuja de Jesus de Nazaret, dawny pałac króla Sancha i Muzeum Sztuki Współczesnej (Museu Municipal Art Contemporani), w którym będziesz mógł obejrzeć prace m.in. Pabla Picasso i Joana Miró.

główne atrakcje Majorki

W klasztorze zatrzymał się w 1838 r. Chopin i Sand, którzy spędzali zimę tego roku na Majorce – dzieląc czas między Palmę de Mallorca i właśnie Valdemossę. Wioska w górach wygląda malowniczo – nawet pomimo dużej popularności, możesz tu poczuć kameralny, małomiasteczkowy klimat śródziemnomorskiego życia.

6. Wycieczki i aktywności na Majorce

Niedawno odkryłem nową formę zwiedzania na własną rękę – jednodniowe wycieczki prowadzone przez lokalnych przewodników. W czasie takich wypadów możesz porozmawiać z lokalnym przewodnikiem, poznać kulturę i zdobyć informacje z pierwszej ręki o tym, jak wygląda życie w danym miejscu.

Zwiedzanie Majorki jest najwygodniejsze korzystając z wynajętego samochodu. Jeśli masz ochoty na prowadzenia auta w czasie wakacji (chociaż to całkiem fajne), możesz skorzystać z oferty lokalnych biur turystycznych. Wybrałem kilka propozycji najpopularniejszych wycieczek na Majorce – zobacz, czy któraś przyciąga Twoją uwagę.

Gdybym miał podpowiedzieć Ci kilka ciekawych wycieczek, wziąłbym na pewno pod uwagę:

  • 5-godzinny rejs z Palmy z lunchem i pływaniem – moim zdaniem to jeden z lepszych pomysłów na atrakcję, która pozwoli Ci poczuć śródziemnomorski klimat i zrelaksować się w innych okolicznościach, niż na zatłoczonej plaży,
  • wycieczka po jaskiniach Majorki – jaskinie to jedna z ważniejszych, chociaż nadal niezbyt popularnych atrakcji Majorki; w ramach wycieczki zwiedzisz jedną lub dwie jaskinie, w zależności od dostępnego czasu.

7. Smocze Jaskinie – jaskinia Drac (Coves del Drac)

Smocza Jaskinia na Majorce to długa na prawie 4 kilometry jaskinia krasowa z dużym, podziemnym jeziorem, po którym odbywają się turystyczne rejsy łódkami. W jaskini odbywają się koncerty muzyki poważnej – w tym z dorobku Chopina. Szczegóły zwiedzania Smoczych Jaskiń sprawdzisz na ich stronie internetowej.

główne atrakcje Majorki

Wcześniej Majorka nie kojarzyła mi się z krasowymi atrakcjami, ale ta jaskinia jest dobrym powodem, żeby odpuścić sobie jeden dzień plażowania i zdecydować się na krótką wycieczkę po ukształtowanych przez tysiące lat wnętrza skał.

8. Dodatkowe atrakcje, które warto zobaczyć na Majorce

Na Majorkę wpada się na weekend, ale również spędza się tutaj długie urlopy. Przygotowałem dla Ciebie dodatkową listę atrakcji, które warto odwiedzić, jeśli na wyspie spędzisz nieco więcej czasu.

W poszukiwaniu najlepszych, pięknych plaż, odsyłam Cię do mojej interaktywnej mapki Majorki, która będzie Twoim najlepszym pomocnikiem w zwiedzaniu wyspy.

  • wąwóz i potok Torrente de Pareis

Torrente de Pareis to nazwa malowniczego potoku biegnącego w wysokim wąwozie i uchodzącego do Morza Śródziemnego. Przepiękne miejsce – turkusowe jezioro, krystalicznie czysta woda, skalny tunel i piękna plaża.

Gdzie spać na Majorce? Propozycje noclegów

Majorka jest wyspą na tyle kompaktową, że można pozwolić sobie na zorganizowanie tylko jednej bazy wypadkowej – w Palma de Mallorca. Jeżeli chcesz jednak część pobytu spędzić na wschodzie wyspy, to dobrymi miejscami na zorganizowanie noclegu są miasteczka Alcudia, Pollensa i Port de Pollensa.

Im dalej od środka sezonu, tym ceny noclegów na Majorce będą niższe. Niżej zebrałem trzy dobre i tanie noclegi na Majorce, które spełniają moje oczekiwania. Zakładam, że nie będziesz spędzać w miejscu noclegowym całego dnia. ;)

Kiedy jechać na Majorkę?

Sezon turystyczny na wyspie trwa od maja do października, ale zdecydowanie najwięcej turystów odwiedza Majorkę w miesiącach wakacyjnych – w czerwcu, lipcu i sierpniu.

W wakacje bywa tu naprawdę gorąco. Średnie temperatury w lipcu i sierpniu dochodzą do 30 stopni Celsjusza. Zimy są jednak bardzo ciepłe. W najchłodniejszym styczniu możemy liczyć na średnią temperaturę rzędu 14 stopni Celsjusza.

Punkt widokowy w drodze na Cap de Formentor

Nasza wyprawa na Majorkę przypadła na drugą połowę lutego i, w zależności od dnia, po wyspie chodziliśmy w krótkich rękawkach lub cienkich bluzach. Wieczory bywają wtedy zimne, więc pod ręką warto mieć kurtkę.

Zaletą podróżowania poza sezonem jest przede wszystkim kilkukrotnie mniejsza liczba turystów. Wtedy można odnieść wrażenie, że niektóre fragmenty wyspy ma się tylko dla siebie.

Jak dojechać z lotniska do Palmy de Mallorca?

Aby dojechać z lotniska do stolicy Majorki możesz skorzystać z autobusów komunikacji publicznej, taksówek albo wynajętego samochodu. Opisałem szczegółowo każdą z dostępnych możliwości w tekście poniżej.

Trasa autobusu wiedzie przez centrum Palmy de Mallorca i zatrzymuje się m.in. na przystanku przy stacji kolejowej Estació Intermodal, na której możesz się przesiąść do autobusów jadących do każdego zakątka wyspy.

Jeśli zdecydujesz się na wynajem samochodu, zyskasz większą elastyczność i będziesz w stanie zobaczyć więcej atrakcji Majorki w krótszym czasie. Ma to znaczenie szczególnie, jeśli Twój urlop jest krótki. Im większa grupa (najlepiej 2-4 osoby), tym koszty wynajmu samochodu mniejsze.

Czy zwiedzanie Majorki musi być drogie?

Trzy zimowe dni na Majorce to wystarczający czas, żeby odprężyć się w słońcu Balearów. Wyspa jest jednak na tyle rozległa, że na jej gruntowne, kompleksowe zwiedzanie potrzeba co najmniej 7 dni.

Majorka nie musi być droga, szczególnie poza sezonem. Trzeba tylko panować nad swoimi zachciankami i być odpornym na drogie, a niekoniecznie wartościowe, turystyczne produkty.

Majorka to nie tylko miejsce najlepszych imprez i lokalizacja willi najbogatszych Europejczyków. Wyspa to piękna przyroda i urocze, kameralne miasteczka, które zdecydowanie warto zobaczyć chociaż raz w życiu.

Co jeszcze powinieneś przeczytać przed wyjazdem na Majorkę?

Przygotowałem kilka dodatkowych materiałów i artykułów, które pomogą Ci lepiej przygotować się do podróży na Majorkę na własną rękę. Rzuć okiem na niektóre z nich i zanotuj najważniejsze informacje:

Majorka zasługuje na umieszczenie jej w Twoich planach podróży. Jeśli nie przepadasz za tłumami turystów – przyleć na wyspę poza sezonem. Mam nadzieję, że uda Ci zobaczyć wszystkie punkty, o których mówiłem w artykule. Udanego zwiedzania Majorki!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!​

Napisaliśmy go zgodnie z standardami jakości naszych publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze