Majorka - co warto zobaczyć? Główne atrakcje wyspy w 3 dni

9 kwietnia 2021
(aktualizacja: 3 sierpnia 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Nie zawsze jesteśmy panami czasu, jaki możemy przeznaczyć na daną podróż. Krótki urlop lub ograniczenia związane z tanimi lotami mogą mocno zrewidować nasze plany zwiedzania. Mając do dyspozycji tylko 3 dni, chciałem je wykorzystać na tyle intensywnie, aby zobaczyć wszystkie główne atrakcje Majorki. I plan ten udało się zrealizować.

Co znajdziesz w artykule?

 • mapę najciekawszych atrakcji Majorki,
 • opis miejsc, które warto zobaczyć na Majorce,
 • informacje o dojeździe do Palmy de Mallorca z lotniska,
 • propozycje noclegów na wyspie,
 • informacje praktyczne dla osób wybierających się na Majorkę.
Punkt widokowy w drodze na Cap de Formentor

Mapa najciekawszych atrakcji Majorki na 3 dni

Dojechaliśmy do zachwycających miejsc uznawanych za główne atrakcje Majorki bez narzucania sobie zbyt dużego tempa podróżowania. Znaleźliśmy czas zarówno na zwiedzanie, jak i niespieszne popijanie mocnego espresso w uroczych, balearskich kawiarniach.

Moja lista miejsc, które warto zobaczyć na Majorce to kompromis między liczbą zobaczonych atrakcji, a czasem potrzebnym na wyspiarski relaks.

Na mapie zaznaczyłem punkty, które moim zdaniem warto odwiedzić, gdy na zwiedzanie Majorki masz tylko kilka krótkich dni.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed każdym wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Co warto zobaczyć na Majorce?

Majorka to spory punkt na mapie Morza Śródziemnego. Wyspa rozciąga się na prawie 100 km w osi wschód-zachód i jest największą wyspą archipelagu Balearów.

Oprócz stolicy - Palmy de Mallorca, wzięliśmy na tapetę północne i północno-wschodnie rubieże Majorki.

Nie odpuściliśmy sobie przejazdu klimatycznym pociągiem i tramwajem z Palmy do Port de Soller. Z Port de Pollença dotarliśmy do fenomenalnego Cap de Formentor, dzięki któremu uświadomiłem sobie, że góry mogą wyrastać wprost z morza.

Resztki czasu spędziliśmy spacerując po miasteczku Pollença, zachwycając się poranną mgłą nad zatoką i autostopując przez Alcudię do Palmy.

Podróż pociągiem z Palma de Mallorca do Soller i Port de Soller

W systemie transportu publicznego wyspy, kolej nadal odgrywa znaczącą rolę.

Obok regularnych, służących dowozom mieszkańców wyspy do stolicy przewozów, istnieje również kolejowo-tramwajowe połączenie z Palmy do Port de Soller, które jest dużą atrakcja turystyczną Majorki.

Podróż składa się w rzeczywistości z dwóch etapów. Pierwszy z nich, prowadzący z Palmy de Mallorca do Soller, pokonuje się pociągiem. Dalsza podróż do Port de Soller odbywa się już w tramwaju.

Strona internetowa przewoźnika dostarcza wszystkich potrzebnych informacji na temat rozkładu jazdy pociągów i tramwajów oraz kosztów tej przyjemności.

Bilet kombinowany na pociąg i tramwaj, w relacji tam i z powrotem, kosztuje 32€. Cena nie należy do najniższych, ale bilet tylko w jedną stronę jest mocno nieopłacalny (kosztuje łącznie 25€ w jedną stronę).

Tory kolejowe na Majorce

Wspaniałą zaletą kolejowej wycieczki do portu jest klimat, który udało zachować się w wykorzystywanych do przewozów pojazdach.

Drewniane pudła pojazdów i siedzenia ociekają duchem początków XX wieku. Stacyjki rozmieszczone na trasie pociągu wyróżniają się kameralnymi, pięknie utrzymanymi budynkami dworcowymi.

Jednym z ciekawszych elementów infrastruktury jest niespełna 3-kilometrowy tunel zwany Tunel Major. Im cieplej na zewnątrz, tym przejazd przez ten tunel jest bardziej wyczekiwany przez turystów, szukających choć chwili z dala od palącego słońca.

Pociąg jedzie powoli, pozwalając się nacieszyć widokami i zarejestrować wszystko skrzętnie obiektywem kamery.

Stacja w Soller, na której następuje przesiadka z pociągu na tramwaj, obsadzona jest drzewkami cytrusowymi. Po pomarańcze i cytryny można też sięgnąć wprost z jadących wagonów, drzewka rosną tylko kilkanaście centymetrów od toru.

Tramwaj łączący Soller z Port de Soller przejeżdża przez główny plac Soller, mijając tylko o włos wypełnione gośćmi ogródki restauracji. Wrażenia z takiego slalomu uliczkami miasta są niezapomniane, nawet pomimo wielkiego zatłoczenia tramwaju i poczucia bycia sardynką zamkniętą w drewnianej puszcze.

Widok na Port de Soller

Trasa tramwaju na końcowym etapie przebiega wzdłuż wybrzeża, dostarczając widoków na Morze Śródziemne i otaczające miasteczko góry. Nadmorski bulwar pełen jest barów i restauracji, z których można skorzystać oczekując na powrotny kurs do Palmy.

Pozowanie na tle zatoki w Port de Soller

Stacja kolejowa w Palma de Mallorca, z której odjeżdżają, i do której przyjeżdżają pociągi z Soller, znajduje się przy Plaça d'Espanya.

Z dworców przy tym placu odjeżdżają również pociągi i autobusy w ramach publicznego transportu zbiorowego wyspy.

Tuż po zakończeniu wycieczki można wyskoczyć na kawę i ciastko - dworcowa restauracja zajmuje sporą część peronu. Czy może być przyjemniej?

Jedziesz za granicę? Możesz dużo zaoszczędzić na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve mogę wymieniać waluty za granicą po kursie międzybankowym, czyli najtaniej, jak to możliwe. Chodzenie do kantoru nie ma już sensu. Korzystanie z karty jest bezpłatne. 

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Przylądek Cap de Formentor

Przylądek Cap de Formentor już w fazie planowania podróży był na szczycie mojej listy obowiązkowych miejsc do zobaczenia.

Trasa z Port de Pollença do Cap de Formentor liczy niespełna 20 km. Jest niezwykle malownicza - wije się w górę ostrymi zakrętami, co chwilę odsłaniając widok na kolejny fragment skalistego wybrzeża Morza Śródziemnego.

Widok z Port de Pollença

W miejscu docelowym wycieczki, na samym krańcu przylądka znajduje się latarnia morska.

W jej budynku zaaranżowano niewielką restaurację i punkt z pamiątkami. Za przyzwoitą cenę można napić się tu dobrej kawy i przekąsić coś przed drogą powrotną.

Z okolic latarni morskiej rozciąga się piękny widok na pływające po morzu statki i na mniejszą sąsiadkę Majorki - wyspę Minorka. W dni z bardzo dobrą widocznością z przylądka widać wybrzeże kontynentalnej Hiszpanii.

Widok na Cap de Formentor

Woda w licznych zatoczkach okalających rejon przylądka jest niesamowicie przejrzysta. W wysokości kilkudziesięciu metrów byliśmy w stanie dostrzec pływające w niej ryby, co biorąc pod uwagę mój pogarszający się wzrok jest nie lada osiągnięciem.

W drodze powrotnej z przylądka Cap de Formentor warto zatrzymać się kilka razy, korzystając z przygotowanych punktów widokowych (np. Mirador d’es Colomer). Opisałem je szczegółowo w artykule o Cap de Formentor.

Pozowanie na tle Cap de Formantor

Jeśli nie próbowaliście jeszcze autostopu, to wycieczka na Cap de Formentor może być dobrym początkiem tej przygody. Trasa jest krótka, więc szanse na utknięcie w środku trasy bez nadziei na dalszą podwózkę są znikome.

Autobus nr 353 z Port de Pollença dociera do plaży (Playa de Formentor), 11 km od latarni morskiej. W razie, gdyby autostop naprawdę nam nie szedł, alternatywa na dotarcie z powrotem do miasta istnieje.

Nam udało się objechać wszystkie punkty widokowe i latarnię morską w ok. 3 godziny, robiąc przy okazji przerwę na kawę i szybki posiłek.

Miasto Pollença (Kalwaria)

Resztę dnia spędziliśmy na zwiedzaniu uroczego miasteczka Pollença. To jedno z miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć podczas pobytu na Majorce.

Przewodnik Lonely Planet podsumował tę miejscowość niezwykle enigmatycznie: "Pollença is beautiful". Nie bez powodu odpoczywali tu między innymi Winston Churchill i Agatha Christie.

Kamienne domy i pierwotnie gotycki, a w XVIII w. gruntowanie przebudowany kościół Església de Nostra Senyora dels Àngels, okalają główny plac miasta - Placa Major.

Natalia w Pollenca

Zgodnie z hiszpańską tradycją, miejsce wypełnione jest kawiarenkami i restauracjami, które pozwalają cieszyć oko piękną architekturą miasta. Wszech otaczający kamień potęguje wrażenie przebywania w śródziemnomorskiej fortecy.

Gdy już zbierzemy siły po posiłku w przytulnej kafejce, warto wybrać się w nieco męczącą, lecz atrakcyjną widokowo wycieczkę do Kalwarii (Calvari).

Widok z Calvari w Pollenca

Droga do niewielkiej kapliczki na szczycie wzgórza prowadzi przez 365 kamiennych schodów, rozpoczynając się tuż za głównym placem miasta.

Pielgrzymi pokonują je na kolanach, my jednak zdecydowaliśmy się na bardziej cywilizowaną formę wspinaczki.

Trzeba pamiętać, żeby raz na jakiś czas obracać się i spoglądać w dal, aby nie przegapić rewelacyjnych widoków.

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Wiem, że już Ci o tym mówiłem, ale to naprawdę ważne. Pamiętaj, żeby przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę więcej niż kilka złotych dziennie. 

Stolica Majorki - Palma de Mallorca

Palma de Mallorca to największe miasto Majorki i całego archipelagu Balearów, formalna stolica jednej z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii.

Odwiedzając wyspę, warto choć jeden dzień spędzić zwiedzając atrakcje Palmy de Mallorca, która ma dla turystów całkiem sporo do zaoferowania.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest okazała katedra, która dominuje swoim imponującym kształtem nad miejską zabudową.

Przewodniki bardzo trafnie opisują ją jako sprawiającą wrażenie wielkiego statku zacumowanego na miejskim wybrzeżu.

Wnętrze projektowane m.in. przez Antonio Gaudiego - monumentalne, strzeliste wieżyczki i wielobarwne witraże sprawiają, że stojąc u stóp katedry czuję się do niej wielki szacunek. Przy okazji obiekt, dzięki swojemu położeniu tuż przy zatoce, jest niezwykle fotogeniczny.

Katedra w Palma de Mallorca.

Naprzeciwko katedry, trochę w kontraście do władzy kościelnej, stoi reprezentujący władzę świecką pałac Almudaina.

Spacerując uliczkami starego miasta Palmy, warto odpuścić sobie drogę po sznureczku, zgodnie z zaleceniami przewodnika. Nic bardziej nie pozwala poznać miasta, jak zagubienie się w jego uliczkach, również tych mniej turystycznych, wypełnionych lokalnymi mieszkańcami.

Przy tym można bez skrupułów odpuścić sobie podróżowanie komunikacją miejską.

Pomimo, że Palma jest dość rozległa, jej główne zabytki i ciekawe miejsca są skupione w przestrzeni między katedrą a głównym placem - Placa Major.

Ulice Palma de Mallorca.

Palmę de Mallorca można mieć na widelcu wdrapując się na punkt widokowy przy Castel de Bellver. Zamek znajduje się wzgórzu dostępnym m.in. komunikacją miejską, polecam jednak półgodzinną wędrówkę z portu.

Po pierwsze - podczas podróży wypada się trochę zmęczyć i nie być zbyt wygodnickim, po drugie - trasa wiedzie przez park i jest po prostu bardzo przyjemna.

Czternastowieczny zamek można zwiedzać (wstęp kosztuje 4€), ale jeśli odpuścimy i przesiedzimy chwilę na murku, spoglądając z wysoka na zatokę i zabudowania miasta, będziemy zdecydowanie zadowoleni. Najbardziej leniwi turyści mogą rzucić okiem na zamek z pokładu turystycznego autobusu, którego trasa zahacza o to wzgórze.

Natalka z zatoką Palma de Mallorca w tle.
Uliczki Palmy de Mallorca.

Palma de Mallorca zimą ma swój szczególny urok.

To jedyny czas, w którym to mieszkańcy miasta przeważają na ulicach i nadają miastu codzienne, spokojniejsze niż letnie, tempo. Im cieplej, tym bilans ten staje się dla nich mniej korzystny, aby w szczycie sezonu dać się w zupełności zdominować przez napływające z wszystkich krańców świata rzesze turystów.

Zimowe temperatury sięgające 20°C, spokój i prawdziwość ulicznego życia powodują, że z wizyty w Palmie wyniosłem piękne wspomnienia.

Gdzie spać na Majorce? Propozycje noclegów

Majorka jest wyspą na tyle kompaktową, że można pozwolić sobie na zorganizowanie tylko jednej bazy wypadkowej - w Palma de Mallorca.

Jeżeli chcesz jednak część pobytu spędzić na wschodzie wyspy, to dobrymi miejscami na zorganizowanie noclegu są miasteczka Alcudia, Pollensa i Port de Pollensa.

Im dalej od środka sezonu, tym ceny noclegów na Majorce będą niższe. O tym, kiedy najlepiej jechać na Majorkę, przekonasz się w kolejnym akapicie.

Booking.com

Polecane noclegi w Palma de Mallorca:

 • Singular Hostel by Eurotels - hostel blisko przystanku autobusu nr 1. Pokoje wygodne, miejsce bardzo zatłoczone w sezonie. Własna wypożyczalnia rowerów.
 • Hostel Fleming - Albergue Juvenil - hostel w dobrej lokalizacji, na północ od centrum miasta. Dostępne są pokoje dwuosobowe oraz większe - 4-osobowe i dormitoria.
 • Ars Magna Bleisure Hotel - czterogwiazdkowy hotel zlokalizowany niedaleko Estació Intermodal. Dobrze oceniany przez gości.

Polecane noclegi w Port de Pollensa:

 • Apartamentos Don Miguel - jeden z najtańszych, ale jednocześnie wygodny i dobrze oceniany apartament. Spędziliśmy w nim jedną noc. Osobna sypialna i pokój dzienny, wydajna klimatyzacja, położony blisko centrum miasteczka.

Polecane noclegi w Alcudii:

 • Fonda Llabrés Boutique Hotel - hotel zlokalizowany w sercu miasteczka. Wnętrza urządzone z dużą dbałością o szczegóły. Śniadania w cenie pobytu.

Polecane noclegi w Pollensa:

 • L´Hostal- Hotel D´Interior - hotel tuż przy Placa Major - głównym placu miasta. Śniadanie w formie bufetu wliczone w cenę pobytu. Nowoczesne, wygodne pokoje.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Kiedy jechać na Majorkę?

Sezon turystyczny na wyspie trwa od maja do października, ale zdecydowanie najwięcej turystów odwiedza Majorkę w miesiącach wakacyjnych - w czerwcu, lipcu i sierpniu.

W wakacje bywa tu naprawdę gorąco. Średnie temperatury w lipcu i sierpniu dochodzą do 30 stopni Celsjusza.

Zimy są jednak bardzo ciepłe. W najchłodniejszym styczniu możemy liczyć na średnią temperaturę rzędu 14 stopni Celsjusza.

Nasza wyprawa na Majorkę przypadła na drugą połowę lutego i, w zależności od dnia, po wyspie chodziliśmy w krótkich rękawkach lub cienkich bluzach. Wieczory bywają wtedy zimne, więc pod ręką warto mieć kurtkę.

Zaletą podróżowania poza sezonem jest przede wszystkim kilkukrotnie mniejsza liczba turystów. Wtedy można odnieść wrażenie, że niektóre fragmenty wyspy ma się tylko dla siebie.

Czy zwiedzanie Majorki musi być drogie?

Trzy zimowe dni na Majorce to wystarczający czas, żeby odprężyć się w słońcu Balearów. Wyspa jest jednak na tyle rozległa, że na jej gruntowne, kompleksowe zwiedzanie potrzeba co najmniej 7 dni.

Majorka nie musi być droga, szczególnie poza sezonem. Trzeba tylko panować nad swoimi zachciankami i być odpornym na drogie, a niekoniecznie wartościowe, turystyczne produkty.

Poza stolicą brakuje budżetowych hosteli - jeśli chcemy zaoszczędzić, powinniśmy zdecydować się na tańsze noclegi w Palmie.

Majorka to nie tylko miejsce najlepszych imprez i lokalizacja willi najbogatszych Europejczyków. Wyspa to piękna przyroda i urocze, kameralne miasteczka, które zdecydowanie warto zobaczyć chociaż raz w życiu.

Jedziesz za granicę? Możesz dużo zaoszczędzić na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve mogę wymieniać waluty za granicą po kursie międzybankowym, czyli najtaniej, jak to możliwe. Chodzenie do kantoru nie ma już sensu. Korzystanie z karty jest bezpłatne. 

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Jak dojechać z lotniska do Palmy de Mallorca?

Pośród wielu dostępnych opcji dojazdu z lotniska do stolicy Majorki, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na transport zbiorowy wyspy.

Oferty taksówkarzy i shuttle busów mogą być nawet kilkukrotnie droższe od biletu na kursujący średnio co 16 minut autobus linii 1.

Za bilet jednorazowy na autobus kursujący pomiędzy lotniskiem a portem musimy przeznaczyć 5€. Mieszkańcy wyspy płacą tylko 1€, ale władze Majorki zaglądają w kieszenie turystów znacznie głębiej.

Trasa miejskiego autobusu nr 1 w Palma de Mallorca
Zaznaczono na zielono trasa autobusu nr 1 z lotniska do portu w Palma de Mallorca

Trasa autobusu wiedzie przez centrum Palmy de Mallorca i zatrzymuje się m.in. na przystanku przy stacji kolejowej Estació Intermodal, na której możemy się przesiąść do autobusów jadących do każdego zakątka wyspy.


Majorka zasługuje na umieszczenie jej w Twoich planach podróży. Jeśli nie przepadasz za tłumami turystów - przyleć na wyspę poza sezonem. Mam nadzieję, że uda Ci zobaczyć wszystkie punkty, o których mówiłem w artykule. Udanego zwiedzania Majorki!

Przygotuj się do podróży: praktyczne wskazówki

✅ Spakuj się przed lotem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych rzeczy.

 Zawsze kupuj ubezpieczenie turystyczne

Nigdy nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia. Sprawdź za darmo jego koszty i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo za granicą. 

 Nie przepłacaj na wymianie walut

Zamów darmową kartę Curve, żeby wymieniać waluty najtaniej, jak to możliwe. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł na start.

 Zarezerwuj tanie noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony internetowe, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
 2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
25 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross