15 atrakcji Chiang Mai, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 7 września 2024 r.
Tajlandia Chiang Mai świątynia skuter ulica
Tajlandia Chiang Mai świątynia skuter ulica

W Tajlandii spędziłem kilka miesięcy, z czego aż miesiąc poświęciłem na zwiedzanie Chiang Mai. Na podstawie doświadczeń przygotowałem przewodnik po 15 najciekawszych atrakcjach, które warto zobaczyć w Chiang Mai. To największe miasto północnej Tajlandii, zwane “Różą Północy” ze względu na malownicze położenie na łonie natury.

Przyciąga turystów ciekawymi muzeami, bogato zdobionymi świątyniami, licznymi festiwalami, pełnymi kolorowych pamiątek bazarami i dobrą kuchnią. Od zgiełku miasta można odpocząć w jednym z parków narodowych, wśród przynoszącej wytchnienie od upału roślinności.

W tekście podaję też rekomendacje dobrych restauracji i kawiarni oraz sprawdzonych noclegów. Wszystkie ważne miejsca zaznaczyłem na mapie 240+ atrakcji, zabytków, restauracji i noclegów Chiang Mai.

Czy warto odwiedzić Chiang Mai?

Chiang Mai jest największym miastem północnej Tajlandii i jednym z największych miast w całym kraju, liczącym ok. 150 tys. mieszkańców. Jego malownicze położenie wśród gór, wodospadów i zielonych lasów sprawiło, że nadano mu przydomek “Róża Północy”.

Znajdziesz tu parki narodowe, pachnące kwiaty i przynoszące cień drzewa. Oprócz natury, Chiang Mai przyciąga turystów m.in. muzeami, kilkusetletnimi zabytkami i ponad stoma buddyjskimi świątyniami, które czekają na zwiedzenie.

Tajlandia Chiang Mai mnich brama przejście dla pieszych

Na miejscu możesz też podjąć się wielu innych aktywności, jak lekcja gotowania tajskiej kuchni, masaż tajski czy udział w festiwalach. Chiang Mai to też dobre miejsce na zakupy – znajdziesz tu wiele handlowych uliczek i nocnych targów, gdzie kupisz kolorowe pamiątki i spróbujesz street foodu, a także klimatyczne restauracje i kawiarnie.

Gdzie spać w Chiang Mai?

Chiang Mai to popularny kierunek turystyczny, więc będziesz mieć do wyboru sporo opcji noclegowych. Najlepiej nocować w okolicy murów, targu nocnego, Chinatown lub we wschodniej części dzielnicy Suthep – to wygodne lokalizacje, z których będziesz mieć blisko do najważniejszych atrakcji Chiang Mai.

W pobliżu centrum znajdziesz np. 3-gwiazdkowy Lee Chiang Hotel. Pokoje są przestronne, dobrze wyposażone, czyste i klimatyzowane. Pomimo niewielkiej odległości od centrum, obiekt leży w cichej uliczce, gwarantując gościom ciszę i spokój. 

Na Starym Mieście, 5 minut spacerem od Wat Phra Singh znajdziesz pensjonat Baan Boo Loo Village, gdzie możesz zatrzymać się w urządzonym w tajskim stylu pokoju z własną łazienką. W pensjonacie znajdziesz współdzieloną kuchnię, a jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu, dodatkowym plusem będzie bezpłatny parking dla gości.

Chiang Mai jest częstym kierunkiem podróży backpackerów, dlatego znajdziesz tam też sporo hosteli w bardzo niskich cenach, np. Nama Hostel Chiangmai z ładnym, jasnym wnętrzem.

Co warto zobaczyć w Chiang Mai? Wskazówki przed zwiedzaniem

Wybierając się do Tajlandii, warto dowiedzieć się wcześniej, co może czekać Cię na miejscu i przygotować się na różne ewentualności. Oto kilka najważniejszych wskazówek, które zebrałem podczas mojego miesięcznego pobytu w Chiang Mai. Mam nadzieję, że okażą się pomocne w czasie Twojego urlopu w Tajlandii:

  • pamiętaj o nawadnianiu się i ochronie przed słońcem – choć dzięki położeniu wśród gór w Chiang Mai jest nieco chłodniej niż w innych częściach kraju, nadal panuje tu gorący, tropikalny klimat. Pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem (nietoksycznych!), noszeniu nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych. By uniknąć odwodnienia, często pij wodę. Pamiętaj, że w Azji nie można pić wody z kranu – zawsze miej ze sobą wodę butelkowaną. Warto też zaopatrzyć się w popularną w klimacie tropikalnym wodę kokosową, która skutecznie nawadnia i orzeźwia,
  • spróbuj swoich sił w targowaniu – targowanie się to powszechny element tajskiej kultury. Sprzedawcy często na początku zawyżają ceny, zwłaszcza dla turystów. Dzięki umiejętnemu targowaniu możesz obniżyć cenę nawet o połowę. Warto też porównywać ceny na kilku straganach – być może w innym miejscu trafisz na lepszą okazję,
  • korzystaj ze zorganizowanych wycieczek po mieście i okolicy – lubimy zwiedzać samodzielnie, ale żeby lepiej poznać lokalną kulturę i dotrzeć do ciekawych zakątków, warto czasami skorzystać z wycieczek prowadzonych przez lokalnych przewodników. Niżej znajdziesz kilka propozycji – możesz też zerknąć na pełną listę wycieczek po Chiang Mai i okolicy,
Powered by GetYourGuide
  • korzystaj z aplikacji Grab – Grab to azjatycka wersja naszego Ubera, bardzo popularna w Tajlandii. Możesz w niej podpiąć swoją kartę i od razu zapłacić za przejazd, dzięki czemu nie musisz dogadywać się z taksówkarzami, którzy często nie mówią po angielsku. Oprócz przejazdów, w aplikacji możesz też zamówić jedzenie, zakupy czy zarezerwować nocleg,
  • rozważ wypożyczenie samochodu lub skutera z odbiorem na lotnisku – uważam, że wypożyczony pojazd to najwygodniejszy sposób transportu w podróży. Zapewni Ci maksymalną swobodę i niezależność, a także umożliwi dotarcie do mniej popularnych miejsc i ukrytych, malowniczych zakątków. W Chiang Mai popularnością cieszą się zarówno wypożyczalnie aut, jak i skuterów. Pamiętaj, że choć skuter wynajmiesz bez prawa jazdy kategorii A, musisz je mieć podczas poruszania się nim (w razie kontroli ryzykujesz mandatem). Znajdziesz też mniejsze skutery, do których nie potrzebujesz żadnych uprawnień, ale są trudniej dostępne.

1. Wejdź przez bramę miejską do Starego Miasta w Chiang Mai

lokalizacja na mapie: 18.7898318, 98.9857784 (punkt znajdziesz na mapie atrakcji Chiang Mai)

Znajdujące się w centrum Chiang Mai Stare Miasto to serce miasta. W jego wąskich uliczkach znajdziesz popularne atrakcje turystyczne, buddyjskie świątynie, które warto zwiedzić, nocny targ, punkty gastronomiczne, sklepy i obiekty noclegowe. Stare Miasto zostało wybudowane w XIII wieku na planie kwadratu i otoczone fosą oraz murami. Do dziś zachowały się tylko ruiny miejskich murów i ich odrestaurowane bramy. 

Na Starym Mieście warto zatrzymać się na orzeźwiającą mrożoną kawę w Man Made Coffee. Czas oczekiwania jest nieco dłuższy niż w większości kawiarni, ale dobra jakość kawy to wynagradza. ;) Na śniadanie warto wstąpić do popularnej kawiarni STORIES, gdzie możesz zjeść m.in. croissanty, kanapki, jajka po benedyktyńsku czy wypić smoothie. Na obiad rozważ restaurację Another World, gdzie spróbujesz m.in. pad thaia czy różnych rodzajów curry.

Najpopularniejszą bramą Starego Miasta jest wschodnia Tha Pha Gate, przy której znajduje się Pomnik Trzech Króli. Często odwiedzaną przez turystów bramą jest też Chang Phuak Gate, przy której rozkłada się nocny market. Na zachodzie znajduje się Saun Dok Gate, w pobliżu której znajdziesz świątynię Wat Phra Singh. Pozostałości murów to m.in. Hua Lin Corner i Si Phum Corner

Tajlandia Chiang Mai brama główna

Mi szczególnie spodobał się Katam Corner, ze względu na jego ładne położenie wśród kwiatów, drzew, jeziora i fontanny. Zwłaszcza wieczorem można tam poczuć lekkie wytchnienie od upału. W południowo-zachodniej części Starego Miasta znajduje się Ku Hueang Corner, gdzie według legendy spoczywa Hueng, który został stracony po tym, jak próbował ukraść skarb ówczesnego króla.

By poczuć atmosferę Starego Miasta, warto przejść się ciągnącą się przez 1,5 km ulicą Tha Phae Walking Street. W niedzielę otwiera się tu nocny market, podczas którego przy muzyce artystów ulicznych możesz kupić pamiątki, ubrania, rękodzieło i spróbować lokalnego street foodu. Jeśli zmęczysz się spacerem, możesz skorzystać z… taniego masażu stóp. Ulica jest mocno zatłoczona, ale uważam, że warto ją odwiedzić, by poczuć klimat tajskich targów, które zazwyczaj właśnie tak wyglądają. ;)

2. Zobacz wnętrze świątyni Wat Phra That Doi Suthep oraz Park Narodowy Doi Suthep

lokalizacja na mapie: 18.8049416, 98.9215878 (punkt znajdziesz na mapie atrakcji Chiang Mai)

Wybudowana w XIV wieku Wat Phra That Doi Suthep to jedna z najpopularniejszych świątyń Chiang Mai i symbol miasta, zaliczany do grupy najwspanialszych świątyń w całej Północnej Tajlandii. Z tego względu jest tam tłoczno, ale obiekt wywiera tak duże wrażenie, że uważam, że warto do niego zajrzeć pomimo tłumów. Do środka prowadzi ponad 300 schodów, otoczonych barierką z wizerunkami mitycznego węża Naga. 

Jeśli nie chcesz lub nie możesz wchodzić po schodach, za opłatą możesz wjechać na górę windą. Świątynia jest złocona i bogato zdobiona. W środku znajdziesz wiele malowideł, rzeźb i posągów, a według wierzeń Tajów znajdują się tu także relikwie Buddy (jego kość i miska na jałmużnę).

Tajlandia Chiang Mai świątynia

Wstęp do Wat Phra That Doi Suthep jest płatny, a bilety kupisz w kasie (tylko gotówką). Cennik i godziny otwarcia świątyni sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Na zwiedzanie zarezerwuj sobie 1-2 godziny. Na miejscu pamiętaj o odpowiednim stroju (zakryciu ramion i kolan oraz zdjęciu butów i czapki), a także o kilku zasadach (nie siadaj z nogami skierowanymi w stronę Buddy, nie dotykaj jego posągów i nie przeszkadzaj medytującym).

Otoczenie Wat Phra That Doi Suthep podobało mi się równie mocno co sama świątynia. Miejsce znajduje się na wzgórzu Doi Suthep, pośród zielonego lasu i pięknych krajobrazów. Roztacza się z niej malowniczy widok na Chiang Mai. Według legendy, w te góry wysłano słonia z zawieszonymi na szyi relikwiami Buddy, który w pewnym momencie zatrąbił, okręcił się trzy razy i zmarł. Zinterpretowano to jako oznakę, że jest to miejsce święte, a ówczesny król nakazał wybudować tam świątynię.

Tajlandia Chiang Mai wejście ze smokami schody dziewczyna

Podróż transportem publicznym z centrum Chiang Mai do Wat Phra That Doi Suthep potrwa ok. 45 min. Miejsce jest oddalone od centrum o ok. 15 km. Najpierw musisz dojechać z miasta do Zoo, a stamtąd przesiąść się do songthaew, jadących pod świątynię (zapytaj kierowcę o cenę przed przejazdem). Inną opcją jest dojazd wypożyczonym autem lub skuterem (jedź ostrożnie – droga jest kręta i stroma, ale nie niebezpieczna). 

Wat Phra That Doi Suthep znajduje się w Parku Narodowym Doi Suthep. Zwiedzanie świątyni warto połączyć ze spacerem po zielonym lesie, podczas którego możesz zobaczyć prawie 2000 gatunków roślin i paproci i niemal 360 gatunków ptaków. Powietrze jest czyste i świeże, a roślinność i wodospady dają przyjemne wytchnienie od upału. Ok. 700 m od Wat Phra That Doi Suthep znajdziesz wodospad Rap Sadet Fall, który, choć niewielki, zapewnił mi miłe orzeźwienie (lokalizacja na mapie: 18.801918874, 98.92096176).

Z Parku Narodowego Doi Suthep warto też ruszyć ścieżką spacerową Doi Suthep Hiking Trail (Wat Pha Lat), która doprowadzi Cię do świątyni Wat Pha Lat. Jest niewielka, mniej zatłoczona i nieco spokojniejsza od popularnych świątyń. Podobało mi się jej położenie – wśród zieleni, w otoczeniu wzgórz i wodospadu. Jest skromniejsza od Wat Phra That Doi Suthep – powinna Ci się spodobać, jeśli poczujesz zmęczenie ogromnymi, złoconymi budowlami. Jej spokojna, relaksująca atmosfera sprawia, że jest dobrym miejscem do medytacji. Uważaj tylko na pająki, które mogą napędzić stracha. ;)

Po wizycie w Wat Pha Lat, której spokojne zwiedzanie powinno Ci zająć ok. godzinę, możesz udać się do oddalonego o ok. 1,6 km punktu widokowego i zobaczyć rozległą panoramę Chiang Mai (lokalizacja na mapie: 18.791739700, 98.93308131). Widok jest szczególnie ładny po zmroku, gdy miasto jest oświetlone. W punkcie czasami stoją stoiska z jedzeniem, napojami i pamiątkami.

3. Wybierz się na masaż tajski

Wycieczka do Chiang Mai daje Ci dobrą okazję do skorzystania z prawdziwego masażu tajskiego. To technika wywodząca się ze starożytnych Indii, polegająca na głębokim masażu ciała z wykorzystaniem różnych technik i pozycji. Podczas masażu tajskiego nie leżysz tylko na brzuchu, ale też na plecach, na boku, siedzisz lub znajdujesz się w pozycji odwróconej. Masażysta uciska, ugniata, masuje, rozciąga lub rozciera Twoje ciało, wykorzystując do tego ręce, kolana, nogi i stopy.

Prawidłowo przeprowadzony masaż tajski wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne, m.in. łagodzi bóle głowy, karku, stawów i kręgosłupa, poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego czy usprawnia proces trawienia i przemiany materii. Nie bez znaczenia jest też dla kondycji psychicznej – relaksuje i pomaga uporać się ze skutkami przewlekłego stresu.

Przed masażem tajskim warto się trochę przygotować. Dzień przed i w dzień zabiegu postaw na lekki posiłek i wodę, zrezygnuj z kawy i alkoholu. Na masaż ubierz wygodne ubrania i w razie potrzeby zwiąż włosy. By zabieg zadziałał jeszcze skuteczniej, warto wykonać przed nim kilka prostych ćwiczeń rozciągających. A by bardziej Cię odprężył, postaraj się podczas masażu nie myśleć o swoich problemach i skupić się tylko na tym, co dzieje się tu i teraz. ;)

Tajlandia Chiang Mai masaż na ulicy chłopak

Podczas urlopu w Chiang Mai możesz umówić się na przykład na zabiegi masażu w luksusowym spa. Do wyboru masz kilka wariantów, m.in. tradycyjny masaż tajski czy masaż olejkiem (zabieg trwa 1-2 godziny). Spa znajduje się w centrum Starego Miasta, w malowniczym otoczeniu zieleni i wodnych atrakcji. 

Polecam skorzystać z masażu tajskiego – to bolesne, ale odprężające doświadczenie, zwłaszcza po wielu dniach noszenia ciężkiego plecaka. Ceny w Tajlandii są kilkukrotnie niższe niż Polsce, dlatego my chodziliśmy na masaże bardzo często. Salony znajdują się na każdym kroku i wiele z nich wygląda dość niepozornie (my często wchodziliśmy “z ulicy” bez wcześniejszego sprawdzania i nigdy nie byliśmy rozczarowani). Wybierając miejsce na masaż tajski w Chiang Mai, proponuję poszukać w bocznych uliczkach – przy głównej, turystycznej ulicy ceny za te same usługi będą wyższe. 

4. Napij się kawy na krótkiej uliczce handlowej – Ratvithi Road

lokalizacja na mapie: 18.7907357, 98.9886576

W północno-wschodniej części Starego Miasta Chiang Mai znajdziesz krótką uliczkę Ratvithi Road. Jest w niej sporo zieleni, która da Ci trochę wytchnienia od upału. Choć na miejscu znajduje się sporo pubów i klubów nocnych, nadal jest tu ciszej niż w środku Starego Miasta. Sporą popularnością cieszy się klub Zoe in Yellow. Raczej nie jestem fanem tego typu rozrywek, ale słyszałem sporo pozytywnych opinii na temat tego miejsca, zwłaszcza na temat DJ-a.

Tajlandia Chiang Mai świątynia zachód słońca tłum

Na Ravithi Road znajdziesz też różne kawiarnie i restauracje. Warto zatrzymać się na smaczną kawę lub herbatę z mlekiem w stoisku kawiarni My Moka Cofee. Na obiad możesz wstąpić do Baan Nintra Cafe and Restaurant, gdzie smakował mi ryż z kurczakiem. Na miejscu odbywają się też targi. W piątkowe noce znajdziesz tu Friday Night Walking Market, składający się z ok. 40 stoisk, gdzie kupisz m.in. jedzenie, pamiątki lub rękodzieło.

5. Poszukaj ciekawych owoców w dzielnicy Chinatown i na targu Warorot

lokalizacja na mapie: 18.7908935, 99.0007267 (punkt znajdziesz na mapie atrakcji Chiang Mai)

Leżące nad rzeką Ping Chinatown to bardzo popularne, zatłoczone miejsce i jedna z najstarszych dzielnic handlowych w Chiang Mai. Zaczęła powstawać już w XIX wieku za sprawą osiedlających się tam chińskich imigrantów (chińskie rodziny mieszkają w pobliżu do dziś). Do dzielnicy prowadzi duży, czerwony łuk, ozdobiony w chińskim stylu. Pośród wąskich alejek znajdziesz mnóstwo sklepów i marketów, w tym kilka sklepików z ziołowymi medykamentami. Nie brakuje tam też stoisk z ulicznym jedzeniem, restauracji i kawiarni. ;)

W Chinatown warto zatrzymać się w kawiarni Sripingbar coffee i spróbować  parzonej kawy z ziaren rosnących na wzgórzach Chiang Mai. W dzielnicy trudno o parkingi, najlepiej więc zwiedzać ją na skuterze lub pieszo. Spokojne zwiedzanie może zająć Ci ok. 2-3 godzin.

W Chinatown znajdziesz też kilka chińskich świątyń konfucjańskich. Ja wstąpiłem do małej świątyni przy ulicy Kuan Meng Road, gdzie zobaczyłem 2 niewielkie posągi Buddy i sanktuarium Chan Gao Guan Ou. Uważam, że warto tu zajrzeć, by zobaczyć coś innego, niż wielkie, złocone świątynie. 

W Chinatown warto też zatrzymać się przy Warorot Market (Kad Luang, lokalizacja na mapie: 18.7898775, 99.0009979) – jednym z największych targów w całym Chiang Mai, stanowiącym centrum chińskiej dzielnicy. Znajdziesz go pomiędzy dwoma dużymi budynkami przy końcu Chang Moi Road. W środku czekają na Ciebie różne stoiska ułożone w alejki. 

We wschodnim budynku kupisz głównie świeże mięso, ryby i warzywa, a w zachodnim oprócz jedzenia znajdziesz też sklepy odzieżowe, obuwnicze i krawieckie. W małych uliczkach wokół targu znajdziesz wiele rodzinnych biznesów, prowadzonych od pokoleń. Nawet, jeśli nic nie kupisz, myślę, że warto się tam przespacerować i poczuć gwarną atmosferę Warorot Market.

6. Spróbuj street foodu na jednym nocnych targów w Chiang Mai

Chiang Mai słynie m.in. z nocnych targów. Jednym z najpopularniejszych jest Night Bazaar (lokalizacja na mapie: 18.7851655, 99.0002030), który rozpoczyna się każdego wieczoru o 17 i trwa do północy. Możesz tu kupić ubrania, rękodzieło, obrazy, okulary przeciwsłoneczne, buty, a nawet meble. Po zakupach możesz spróbować lokalnego street foodu na stoiskach, w barach lub restauracjach. Polecam Ci zajrzeć np. do restauracji Kiti Panit, gdzie smakowała mi sałatka z kurczaka.

W poszukiwaniu street foodu warto zajrzeć w okolice Chang Phuak Gate, gdzie rozkłada się legendarne stoisko Changphuak Suki (lokalizacja na mapie: 18.795887790, 98.98533966), słynący z thai suki – tradycyjnej tajskiej zupy, opartej na jajku i ostrym sosie. Kolejki do tego miejsca są długie (czasem trzeba stać nawet 2 godziny), ale jedzenie jest na tyle smaczne, że uważam, że warto poczekać. W pobliżu znajduje się też stoisko Fried noodles, gdzie bardzo smakował mi Pad Thai (lokalizacja na mapie: 18.796196352, 98.98614309).

W Chiang Mai znajdziesz też sporo mniejszych marketów otwartych w ciągu dnia, do których turyści nie zaglądają. Mało znanym wśród turystów miejscem jest San Pa Koi Market, ok. 30 minut spacerem od Tha Phae Gate, z którego korzystaliśmy bardzo często. Oprócz klasycznego street foodu, znaleźliśmy tu też zwykłe produkty spożywcze do gotowania. Polecam to miejsce, jeśli chcesz odwiedzić targ, ale odstraszają Cię tłumy turystów. ;)

7. Przespaceruj się wieczorem uliczką Khlong Mae Kha

lokalizacja na mapie: 18.7770969, 98.9955782

Jeśli chcesz odpocząć od zgiełku miasta, zajrzyj na Khlong Mae Kha, czyli małej uliczki znajdującej się nad kanałem o tej samej nazwie. Miejsce znajduje się poza centrum Chiang Mai, więc sporo turystów o nim nie wie (my też trafiliśmy tu przypadkiem). Jest ozdobione kwiatami i dekoracjami w japońskim stylu. Szczególnie spodobał mi się pomarańczowy most obwieszony latarniami. Warto wybrać się tu po zmroku, gdy dzielnica jest ładnie podświetlona.

Tajlandia Chiang Mai podświetlony kanał
Tajlandia Chiang Mai kanał restauracje

Na miejscu znajdziesz sklepiki z rękodziełem i pamiątkami, a także kawiarenki i restauracje, sprzedające głównie typowe, tajskie jedzenie lub zachodnie przekąski. Polecam Ci pobliską kawiarnię A Day In Chiang Mai Coffee Brew, gdzie kawa naprawdę mi smakowała. Znajdziesz tu też wiele ładnych miejsc do pamiątkowego zdjęcia – z tego względu Khlong Mae Kha cieszy się szczególną popularnością wśród Instagramerów.

8. Odiwedź najciekawsze świątynie buddyjskie w Chiang Mai

Chiang Mai słynie m.in. z pięknych, buddyjskich świątyń. Miasto było stolicą północno-tajskiego królestwa Lan Na przez niemal 500 lat, dzięki czemu znajdziesz tu ponad 300 świątyń. Przez kilka miesięcy spędzonych w Azji obejrzeliśmy ich dziesiątki. Proponuję poświęcić czas tylko na te świątynie, które najbardziej Ci się spodobają – wyglądają podobnie i po kilkunastu obejrzanych świątyniach raczej nie będziesz już tak zachwycony jak na początku. ;) 

Dużą popularnością cieszy się Wat Chiang Man – prawdopodobnie najstarsza świątynia w Chiang Mai, pochodząca z 1296 roku. Wyróżnia ją 15 pomników słoni znajdujących się przy wejściu. W środku znajduje się cenna rzeźba stojącego Buddy trzymającego miskę z jałmużną z XV w. Wat Chiang Man znajdziesz w północno-wschodniej części Starego Miasta, 550 m od Pomnika Trzech Króli. Wstęp jest darmowy, ale mile widziane są datki.

Tajlandia Chiang Mai Wat Chiang Man

W zachodniej części Starego Miasta zobaczysz XIV-wieczną, złoconą Wat Phra Singh Woramawihan. To jedna z największych świątyń w Chiang Mai – jest popularna, przez co niestety jest też mocno zatłoczona. Wrażenie robi zarówno jej wielkość, jak i przepych. Moją uwagę zwrócił szczególnie mały budynek za świątynią, który jest niemal w całości pokryty złotem.

Do środka wejdziesz po kamiennych schodach, po których obu stronach znajdują się duże figury smoków. W środku znajduje się relikwia Buddy, przechowywana w ogromnej, wysokiej na 20 m Pagodzie Shwedagon. Wat Phra Singh możesz odwiedzić przy okazji oglądania innych atrakcji – kilkaset metrów dalej znajduje się od Saun Dok Gate i Pomnik Trzech Króli.

Tajlandia Chiang Mai świątynia skuter ulica

W pobliżu Wat Phra Singh znajdziesz też XIV-wieczną świątynię Wat Chedi Luang, która składa się z kilku budynków (do jednego z nich, Sao Intakin, nie mogą wchodzić kobiety). W ołtarzu głównego budynku znajduje się urna z zębem trzonowym Buddy. W innych pawilonach zobaczysz inne posągi i relikwie Buddy, a także wizerunki mnichów.

Ściany są ozdobione malowidłami o religijno-historycznej tematyce, głównie z wizerunkiem boga Indra. Szczególnie spodobał mi się złoty posąg Wypoczywającego Buddy (Buddhasaivat), mający ponad 500 lat oraz mała kapliczka, w której można oddać cześć słoniowi.

Odwiedzając świątynie buddyjskie w Chiang Mai, pamiętaj o odpowiednim zachowaniu i stroju. Wchodząc do środka musisz mieć zakryte ramiona i kolana oraz zdjęte buty i nakrycie głowy (dotyczy to obu płci). Nie siadaj z nogami skierowanymi w stronę Buddy – pokazuje to brak szacunku. Nie dotykaj posągów Buddy, nie przeszkadzaj osobom medytującym i nie hałasuj.

Inny, popularny zabytek znajdziesz na peryferiach Starego Miasta, gdzie znajduje się niewielka, srebrna świątynia Wat Sri Suphan. Dzięki pokryciu srebrem i aluminium prezentuje się naprawdę pięknie i cieszy się sporą popularnością. Do środka, gdzie znajduje się posąg Buddy, niestety nie mogą wchodzić kobiety. Warto zobaczyć ją chociaż z zewnątrz – zwłaszcza po zmroku, gdy jest ładnie podświetlona na kolorowo. Obok świątyni często można spotkać mnichów, z którymi możesz porozmawiać o ich religii i kulturze. 

Nieopodal świątyni znajdziesz restaurację Nantharam Chicken Rice, która specjalizuje się w daniach z ryżu i kurczakiem, podawanych na różne sposoby. W pobliżu znajduje się też dobra kawiarnia Ma Lune Specialty Coffee Roaster, gdzie możesz zatrzymać się na kawę i przekąskę.

Tajlandia Chiang Mai srebrna świątynia

Moją ostatnią propozycją jest Wat Lok Moli – jedna z najstarszych świątyń w Chiang Mai. Najbardziej spodobała mi się jej przednia brama, udekorowana kwiatowymi ilustracjami, i rysunki zwierząt. W utrzymanym w ciemnych kolorach wnętrzu znajdziesz malowidła obrazujące teksty Buddy, a sufit jest pokryty panelami z kolorowego szkła. W pobliżu znajdziesz też Chang Phuak Gate i restaurację Khao Soi Khun Yai, gdzie możesz spróbować tradycyjnych dań kuchni tajskiej.

9. Weź udział w lekcji gotowania kuchni tajskiej

Pobyt w Chiang Mai to świetna okazja, by poznać tajską kuchnię od podszewki podczas lekcji gotowania. Kuchnia tajska to jedna z najpopularniejszych kuchni azjatyckich, ciesząca się coraz większą sławą. Ze względu na dużą liczbę wykorzystywanych warzyw, owoców i ziół uchodzi za bardzo zdrową.

Wbrew pozorom nie jest wyłącznie ostra – ten smak łączy się z kwaśnym, słodkim, gorzkim i słonym. Dania najczęściej przygotowuje się za pomocą grillowania, smażenia lub gotowania, często z wykorzystaniem głębokiej patelni wok. Głównym składnikiem kuchni tajskiej jest kokos w różnych postaciach. Z mięs popularne są kurczak, wołowina, wieprzowina i owoce morza, a najpopularniejsze dodatki to ryż i makaron ryżowy.

Tajlandia Chiang Mai chłopak w kapeluszu palmy

Podczas wizyty w Chiang Mai możesz wybrać się na lekcję gotowania z wizytą na farmie. Podczas wycieczki wybierzesz się po składniki na lokalny targ, a także odwiedzisz farmę organiczną. Na zajęciach pod okiem anglojęzycznego przewodnika nauczysz się przyrządzać deser mango sticky rice, curry i pad thai, a jeśli wybierzesz opcję całodniową, przygotujesz też własne mleko kokosowe.

Uważam, że warto skorzystać z tajskiej lekcji gotowania, jeśli smakuje Ci tajska kuchnia i chcesz wykorzystać te umiejętności po powrocie do domu. W końcu gdzie lepiej nauczysz się gotować tajskie dania, niż w Tajlandii? ;) Niżej znajdziesz kilka propozycji kursów gotowania tajskiej kuchni.

Powered by GetYourGuide

10. Odpocznij w parku Nong Buak Haad

lokalizacja na mapie: 18.782081054, 98.97938231

W południowo-zachodniej części Starego Miasta Chiang Mai znajdziesz ładny park Nong Buak Haad. To dobre miejsce na relaksujący spacer w cieniu drzew, wśród fontann i kolorowych kwiatów. Choć zwłaszcza wieczorami odwiedza je sporo osób (w centrum Chiang Mai jest niewiele parków), miejsce jest czyste i zadbane. Jeśli zmęczysz się przechadzką, na miejscu znajdziesz ławki, a także maty do medytacji do wynajęcia. W parku można też skorzystać dobrze utrzymanych toalet.

Park Nong Buak Haad sprawdzi się do uprawiania sportu – możesz tu uprawiać jogging, skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu lub zagrać w piłkę na wydzielonym korcie. Odbywają się tu też darmowe zajęcia jogi, prowadzone przez firmę AcroYoga Chiang Mai. Atrakcją dla dzieci może być znajdujący się na terenie parku plac zabaw. 

Na terenie Nong Buak Haad znajdziesz kawiarnię Suan Buak Haad Coffee Shop, w której możesz napić się np. mrożonej czekolady. Tuż obok parku znajdziesz bar Bowls&Bread, gdzie możesz spróbować przeróżnych rodzajów domowego chleba. Kilkaset metrów od parku znajdziesz również Ku Hueang Corner – możesz odwiedzić oba te miejsca za jednym zamachem. ;)

Tajlandia Chiang Mai park figurka staw

Park Nong Buak Haad to także miejsce Festiwalu Kwiatów, który odbywa się tu co roku w pierwszy weekend lutego. Podczas imprezy znajdziesz tu platformy z kolorowymi, czasem nietypowymi kompozycjami kwiatowymi. Na czas festiwalu kwiatami dekoruje się też resztę miasta, a punktem kulminacyjnym jest przechodząca przez główne ulice parada. Następnie udekorowane kwiatami pojazdy można obejrzeć jeszcze następnego dnia przed wejściem do parku. To popularne wydarzenie, w którym biorą udział tłumy – turyści i mieszkańcy.

11. Przepłyń się łódką po jeziorze Huay Tueng Thao

lokalizacja na mapie: 18.866635365, 98.94106706

Jeśli potrzebujesz relaksu i odpoczynku od zwiedzania atrakcji Chiang Mai, wybierz się nad jezioro Huay Tueng Thao. To mało popularne miejsce wśród turystów, znajdziesz tu głównie lokalnych mieszkańców. Wejście na teren jeziora jest płatne, a zapłacenie uprawnia Cię do zatrzymania się w bambusowych chatkach rozstawionych obok niego. W jeziorze Huay Tueng Thao nie można pływać – możesz jedynie zamoczyć się w nim dla ochłody i wyjść. Na miejscu znajdziesz za to wypożyczalnię łódek, motorówek i rowerów wodnych, na których możesz opłynąć jezioro. 

Dookoła jeziora znajdziesz kilkanaście knajpek. Możesz przyjść do nich bezpośrednio lub zamówić jedzenie do chatki, którą zajmiesz. Możesz odwiedzić restaurację Tueng Thao Lake Restaurant, gdzie polecam Ci spróbować tom yam (ostrej zupy z krewetkami lub kurczakiem) i smażony ryby z czosnkiem.

W pobliżu znajdziesz też niewielką wieżę widokową Golden Tower (lokalizacja na mapie: 18.863947718, 98.94377160), z której możesz zobaczyć malowniczy widok na jezioro. Po drugiej stronie jeziora znajduje się również farma owiec, gdzie możesz nakarmić zwierzęta świeżą trawą (lokalizacja na mapie: 18.87523156, 98.93549536). Obok niej znajdziesz nietypowe miejsce, które może być ciekawą atrakcją dla dzieci – park rzeźb King Konga z postaciami zwierząt ze słomek pozostałych ze zbioru ryżu (lokalizacja na mapie: 18.872779885, 98.93697955).

Jezioro znajduje się kilka kilometrów od Chiang Mai, przy górze Doi Suthep. Na miejsce możesz dostać się taksówką, wypożyczonym autem lub skuterem. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, warto objechać jezioro dookoła i obejrzeć widoki. Objazd nie zajmie Ci dużo czasu (ok. 10-15 minut).

12. Usiądź przy Pomniku Trzech Króli

lokalizacja na mapie: 18.790363723, 98.98739571

Na Starym Mieście znajdziesz symbol Chiang Mai – Pomnik Trzech Króli (Three Kings Monument), czyli legendarnych założycieli królestwa Lanna, które między XIII a XVIII wiekiem znajdowało się na terenie dzisiejszego miasta. Plac, na którym znajduje się pomnik, dawniej był miejscem królewskich pałaców. Dziś to popularne miejsce wśród mieszkańców – często się tu spotykają, a młodzież ćwiczy tu jazdę na deskorolce. 

W okolicy Pomnika Trzech Króli znajdziesz 2 kawiarnie, do których warto zajrzeć. W TWENTY MAR napijesz się aromatycznej, mrożonej kawy lub słodkiego soku, a także kupisz ziarna kawy. W Again.cafe, która wyróżnia się ładnym, nowoczesnym wystrojem, wypijesz równie dobrą kawę i zjesz ciastko.

Tajlandia Chiang Mai Pomnik Trzech Króli

Plac przy Pomniku Trzech Króli jest zatłoczony szczególnie w weekendowe wieczory. Czasami odbywają się tu też koncerty i różne wydarzenia. Pomnik Trzech Króli znajduje się zaledwie 350 m od świątyni Wat Chedi Luang i 750 m od Tha Phae Gate. Warto połączyć zobaczenie go ze zwiedzaniem tych miejsc.

W pobliżu Pomnika Trzech Króli znajdziesz kilka muzeów, które warto zwiedzić. Tuż za obiektem znajdziesz Chiang Mai City Arts & Cultural Center, gdzie z podzielonej na 15 pokoi wystawy poznasz historię Chiang Mai od prehistorii aż do czasów współczesnych. Ze zdjęć uzupełnionych podpisami, grafik i filmików poznasz styl życia mieszkańców królestwa Lanna, system administracyjny i relacje z okolicznymi miastami. 

Po drugiej stronie pomnika znajduje się Muzeum Lanna Folklife poświęcone królestwu Lanna. Z wystaw poznasz sztukę, instrumenty i architekturę dawnej północnej Tajlandii, a także zobaczysz przedmioty używane do ceremonii religijnych. Jeden pokój poświęcono też historii samego budynku. Muzeum jest bardzo ciekawe – czułem jedynie niedosyt informacji na temat życia codziennego mieszkańców królestwa (większy nacisk położono tu religię).

Obok muzeum Lanna Folklife znajdziesz mało znane muzeum Chiang Mai House of Photography. Warto je zobaczyć, jeśli chcesz odpocząć od tłumów turystów i złapać wytchnienie od upału – panuje tu przyjemna temperatura. Muzeum jest niewielkie – ma 2 piętra, a zwiedzenie go zajmie Ci ok. 20 minut (wstęp bezpłatny). Wystawy są tymczasowe, zawsze jednak składają się z fotografii dotyczących tajskiej kultury i historii.

13. Wybierz się na jednodniową wycieczkę do Parku Narodowego Doi Inthanon

Chiang Mai jest dobrą bazą wypadową do oddalonego o 160 km Parku Narodowego Doi Inthanon. Park obejmuje góry z malowniczymi wodospadami, zielone lasy i kilkaset gatunków roślin i zwierząt. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt Tajlandii – Doi Inthanon (2565 m n.p.m.).

Jeśli masz ochotę na raczej niewymagającą wędrówkę, możesz ruszyć szlakiem Ang Ka Nature Trail, znajdującym się niedaleko parkingu (lokalizacja na mapie: 18.589575205, 98.48714247). Trasa ma zaledwie 366 m i jest stosunkowo łatwa – jej część obejmuje drewniane platformy. Podczas przejścia, które zajmie Ci ok. 30 minut, zobaczysz różne gatunki porostów, paproci i rododendronów.

Tajlandia Chiang Mai park narodowy góry mnich

Jeśli jesteś bardziej zaawansowany, wybierz się na trekking szlakiem Kew Mae Pan. Trasa ma ok. 2,5 km i ze względu na kilka przewyższeń, wymaga większej sprawności fizycznej. Po drodze znajdziesz ciekawe przyrodniczo miejsca, z których część jest opatrzona tabliczkami informacyjnymi po angielsku. Trekking tym szlakiem jest możliwy tylko z przewodnikiem, którego musisz opłacić przy wejściu na trasę.

W Parku Narodowym Doi Inthanon warto zatrzymać się również przy wodospadach, z których w końcu słynie to miejsce. Jednym z najpopularniejszych jest wodospad Wachirathan (ok. 80 m), z którego spadają tony krystalicznej wody. Nawet w porze suchej robi spore wrażenie. Miejsce jest dość zatłoczone, ale dzięki temu, że wodospad można oglądać z kilku poziomów, tłum nieco się rozprasza. Dużo mniejszy, ale nadal popularny wśród turystów jest wodospad Mae Klang. Znajdziesz go przy samej granicy parku, możesz więc zatrzymać się tam na początku lub na końcu wycieczki.

W okolicy znajdziesz też kilka atrakcji, które warto zwiedzić w Parku Narodowym Doi Inthanon. Bardzo spodobały mi się Pagody Króla i Królowej (Nabhaphon Bhumisiri), poświęcone królowi Bhumibol i królowej Sirikit. To dwie ogromne, złote świątynie, których ściany pokryte są mozaikami z wizerunkami postaci. W świątyni poświęconej królowi znajduje się ołtarz, w którym schowana jest szkatułka z jego prochami.

Całość otaczają zadbane ogrody z kwiatami, przyciętymi krzewami, stawami i mostkami. Polecam Ci też zajrzeć do wioski Ban Luang, zamieszkanej przez plemię Pga-gan Taw, gdzie znajdują się pola uprawne kawy i ryżu. Najlepiej odwiedzić ją końcem października-początkiem listopada, gdy rosnący ryż mieni się złotym kolorem, nadając miejscu ładny wygląd.

Tajlandia Chiang Mai pagoda ogrody

Do Parku Narodowego Doi Inthanon możesz dostać się na własną rękę lub w ramach wycieczki zorganizowanej. Oto kilka propozycji wycieczek, które uważam za warte uwagi:

  • wycieczka 1-dniowa do Parku Narodowego Doi Inthanon – z anglojęzycznym przewodnikiem zobaczysz m.in. wodospady Wachirathan i Sirithan, pagody Króla i Królowej oraz wioskę Mae Klang Luang, zamieszkaną przez plemię Karen. Rozważ tę wycieczkę, jeśli chcesz zarówno zwiedzić świątynie, jak i spędzić czas na łonie natury,
  • wycieczka piesza do Parku Narodowego Doi Intathon – zdobędziesz najwyższy szczyt Tajlandii, przejdziesz szlakami o ciekawej faunie i florze i zobaczysz dwa wodospady. To dobra opcja, jeśli nie interesuje Cię zwiedzanie świątyń, a wyłącznie natura,
Powered by GetYourGuide

14. Zajrzyj do parasolkowej wioski Bo Sang

Wizyta w Chiang Mai to dobra okazja do odwiedzenia pobliskiej wioski Bo Sang (Bor Sang), której mieszkańcy zajmują się ręcznym tworzeniem parasolek. W lokalnych sklepikach kupisz przeróżne parasolki – przeciwdeszczowe, przeciwsłoneczne, a nawet parasole ogrodowe. Znajdziesz też ręcznie malowane wachlarze i inne wyroby lokalnych rzemieślników. Za opłatą możesz też poprosić o przyozdobienie Twojej parasolki lub ubrań przez artystów. ;)

Podczas wycieczki z Chiang Mai do Bo Sang, polecam zatrzymać się na kawę, herbatę lub mrożoną czekoladę w kawiarni Love is coffee time. My spędziliśmy tam kilka godzin w oczekiwaniu na paradę podczas Festiwalu Parasolek. ;)

Parasolki w Bo Sang tradycyjnie wytwarza się z bambusa i papieru Saa (pozyskiwanego z drzewa morwy). Obecnie wykorzystuje się też inne materiały, jak bawełna czy jedwab. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak produkuje się papier Saa i poznać proces powstawania parasoli, odwiedź Bo Sang Umbrella Making Center na skrzyżowaniu ulic 1006 i 1014, gdzie znajdziesz także sklepik z pamiątkami (my kupiliśmy tam malutkie, ręcznie malowane wachlarze, które mieszczą się do kieszeni).

Obiekt możesz też odwiedzić w ramach 8-godzinnej wycieczki zorganizowanej, podczas której zobaczysz malowniczą wioskę Mae Kampong z wodospadem, gorące źródła w wiosce Sangkamphaeng i produkcję parasoli Bor Sang. Cena wycieczki obejmuje bilety wstępu, wodę pitną, obiad, anglojęzycznego przewodnika i transport z i do hoteli w promieniu 5 km od centrum Chiang Mai (jeśli Twój hotel znajduje się dalej, transport jest dodatkowo płatny).

Co roku, zazwyczaj w trzeci weekend stycznia, w dzielnicy San Kamphaeng w Bo Sang odbywa się Festiwal Parasolek. Główna ulica jest wtedy ozdobiona parasolami i kwiatami, odbywają się parady, a przy ulicy rozstawione są stoiska z jedzeniem i napojami. Niestety, organizatorzy nie udostępniają szczegółów z wyprzedzeniem, dlatego dokładnego planu wydarzeń wypatruj, gdy data festiwalu będzie się zbliżać.

Bo Sang znajduje się ok. 10 km na wschód od Chiang Mai. Możesz tam dotrzeć wypożyczonym pojazdem lub białym busem songthaew, która odjeżdża z Warorot Market (Kad Luang). Dojazd zajmie Ci ok. 30 minut. By wrócić do Chiang Mai, stań po drugiej stronie miejsca, gdzie wysiadłeś i złap songthaew w kierunku miasta.

15. Pojedź na jednodniową wycieczkę do Chiang Rai

Ciekawą atrakcją w okolicy Chiang Mai jest Chiang Rai – miasto słynące z malowniczych gór, buddyjskich świątyń i pobliskiego styku granic Tajlandii, Laosu i Mjanmy. W Chiang Rai możesz zobaczyć m.in. niewielką, ale popularną, niebiesko-złotą Wat Rong Sua Then i znajdujący się w środku porcelanowy posąg Buddy.

Zajrzyj też do najważniejszej atrakcji Chiang Rai, czyli Wat Rong Khun – Białej Świątyni, do której prowadzi most otoczony wyciągniętymi w górę, powyginanymi dłońmi (miejsce wywarło na mnie spore wrażenie). Jeśli masz mocniejsze nerwy, możesz też zajrzeć do niepokojącego Muzeum Baan Dam, gdzie znajdziesz nietypowe rzeźby ze… skór i kości zwierząt.

Tajlandia Chiang Rai Biała Świątynia

Chiang Rai leży ok. 185 km od Chiang Mai. Na miejsce możesz dostać się autobusem, taksówką, wypożyczonym samochodem, skuterem lub w ramach wycieczki zorganizowanej. Warto rozważyć np. całodniową wycieczkę z Chiang Mai do Białej Świątyni i wycieczkę do Złotego Trójkąta. W jej ramach zobacz m.in. Wat Rong Khun i starożytną świątynię Wat Chedi Luang w kształcie dzwonu, a także styk granic 3 państw. Z punktu widokowego Złotego Trójkąta i popłyniesz w rejs po rzece Mekong.

16. Poznaj ciekawe atrakcje w okolicy Chiang Mai

Podczas wizyty w Chiang Mai warto ruszyć też w jego okolice, które także mają wiele do zaoferowania. Ciekawym miejscem jest Sticky Waterfall – malowniczy wodospad pełen węglanów, dzięki którym możesz się wspinać po kaskadach wodospadu bez ślizgania się (zabierz ze sobą strój kąpielowy, żeby ochłodzić się w przyjemnej wodzie).

Na miejscu znajdziesz też źródło zasilające wodospad o czystej, błękitnej wodzie, a także zobaczysz dżunglę. Pomimo swojej popularności to relaksujące miejsce – zwłaszcza przed południem, kiedy jeszcze zbyt wielu turystów.

Sticky Waterfall znajduje się w Parku Narodowym Si Lanna, ok. 60 km od Chiang Mai. Możesz tam dojechać songthaew, wypożyczonym pojazdem lub w ramach wycieczki zorganizowanej. Ciekawą propozycją jest np. Bua Thong Sticky Waterfall i wycieczka do ogromnej jaskini, w ramach której zobaczysz nie tylko wodospad, ale też mineralny gejzer Nam Phu Chet Shi i jaskinię Bua Tong, w której według legendy mieszkało 2 książąt ze swoimi sługami. Wycieczka trwa 6,5h, a cena obejmuje obiad, anglojęzycznego przewodnika i transport.

Powered by GetYourGuide

Mapa najważniejszych atrakcji Chiang Mai na telefon i komputer

Aby ułatwić Ci planowanie i spędzenie urlopu, przygotowałem mapę 240+ atrakcji, zabytków, restauracji i noclegów Chiang Mai. Zaznaczyłem zabytki i atrakcje, które warto zobaczyć, najlepsze kawiarnie i restauracje oraz dobre jakościowo noclegi, które zebrałem na podstawie moich doświadczeń podczas wyjazdu do Chiang Mai.

Dzięki mapie będziesz mieć najważniejsze punkty miasta uporządkowane w jednym miejscu – nie będziesz musiał przetrząsać różnych źródeł w poszukiwaniu potrzebnych lokalizacji czy martwić się, że zapomniałeś o znalezieniu któregoś z miejsc. Przyda Ci się to szczególnie, jeśli planujesz wyjazd do Tajlandii na własną rękę. Mapa jest regularnie aktualizowana – nie ominą Cię nowo otwarte atrakcje ani nie trafisz do już nieczynnych miejsc.

Jak dojechać do Chiang Mai? 

Z Polski do Tajlandii najprawdopodobniej przylecisz do Bangkoku i wylądujesz na największym lotnisku w kraju – Bangkok-Suvarnabhumi (BKV). Bangkok i Chiang Mai dzieli ok. 700 km. Popularnym sposobem dostania się na miejsce jest autobus lub pociąg.

Polecam zwłaszcza tę drugą opcję – choć podróż trwa 9-12 godzin, uprzyjemniają ją rozkładane fotele i prowiant, który dostajesz w pociągu. Pamiętaj, żeby kupić bilety z wyprzedzeniem i zabrać ze sobą cieplejsze ubrania – klimatyzacja daje się we znaki. ;)  Znacznie szybszą opcją jest przelot samolotem na lotnisko Chiang Mai International Airport (CNX), który zajmuje ok. godzinę. 

Przylatując do Tajlandii możesz też wylądować na lotnisku w Phuket (HKT), oddalonym od Chiang Mai o niemal 1500 km. Zdecydowanie najwygodniejszą opcją transportu z tego miejsca jest samolot, którym przelot zajmie Ci 3,5 h. Istnieje możliwość dojazdu autobusem, ale podróż trwa ponad 24 h i jest bardzo męcząca.

Na stronie internetowej Rome2Rio możesz kupić bilety lotnicze, autobusowe czy kolejowe i sprawdzić godziny odjazdów i odlotów.

Z lotniska w Chiang Mai możesz dostać się do centrum miejskim autobusem linii R3 lub songthaew – tajskim busem-taksówką, w Chiang Mai zazwyczaj w kolorze czerwonym. Polecam Ci jednak wynająć samochód z odbiorem na lotnisku lub skuter. Dzięki temu będziesz niezależny od rozkładu jazdy, nie będziesz musieć szukać miejsca do złapania taksówki i komfortowo dotrzesz do wszystkich interesujących Cię atrakcji.

Pogoda w Chiang Mai – kiedy jechać do Tajlandii?

W Tajlandii panuje gorący, tropikalny klimat. Położenie wśród gór sprawia, że w Chiang Mai jest nieco chłodniej i bardziej sucho niż w innych częściach kraju, jednak od maja do czerwca temperatura może osiągnąć nawet 40 stopni. W tym czasie rolnicy wypalają też pola, dlatego odradzam Ci ten okres, jeśli cierpisz na choroby dróg oddechowych.

Polecam wybrać się do Chiang Mai od września do lutego. Temperatura wynosi wówczas ok. 25-30 stopni, wilgotność powietrza jest nieco niższa, a deszcze są rzadsze i słabsze. Pamiętaj jednak, że na ten czas przypada w Tajlandii sezon turystyczny, przez co popularne atrakcje będą bardziej zatłoczone.

Co jeszcze warto przeczytać?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze