Co zobaczyć w Poznaniu? Przewodnik po atrakcjach miasta - Bartekwpodrozy.pl

 1. NASTĘPNY POST
Co zobaczyć w Poznaniu? Przewodnik po atrakcjach miasta (aktualizacja 2019)

Co zobaczyć w Poznaniu? Przewodnik po atrakcjach miasta (aktualizacja 2019)

Poznań staje się wśród turystów coraz bardziej popularny, chociaż dane Urzędu Miasta wskazują, że tylko co dwudziesta osoba odwiedzająca Polskę trafia tu w swojej podróży. Lista ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Poznaniu, jest jednak bardzo długa.

Poznaniowi dużo jeszcze brakuje do popularności Krakowa, Gdańska czy Wrocławia.

Odpowiedź na pytanie “co warto zobaczyć w Poznaniu?” nie nasuwa się przez to tak szybko, jak w przypadku zabytków najpopularniejszych polskich miast.

I tu pojawia się mój przewodnik po Poznaniu, który pozwoli Wam zaplanować kilka ciekawych dni w stolicy Wielkopolski.


Czego dowiesz się z artykułu?

 • jak najwygodniej dojechać do Poznania,
 • jak korzystać z komunikacji miejskiej w Poznaniu,
 • co zobaczyć przez jeden dzień w Poznaniu – jakie atrakcje i zabytki odwiedzić,
 • ile kosztują bilety wstępu do atrakcji miasta.

Dojazd do Poznania i transport miejski

Dojazd do Poznania, jak do większości polskich miast wojewódzkich, nie powinien sprawić większego wyzwania. Miasto jest dobrze skomunikowane z resztą kraju zarówno pod względem połączeń kolejowych, jak i autobusowych.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.

Oba główne dworca znajdują się blisko siebie i poprzez sprawną komunikację miejską pozwalają na szybkie dotarcie w okolice Starego Miasta (przystanek: Półwiejska) czy Śródki i Ostrowa Tumskiego (przystanek: Rondo Śródka, tramwaj nr 6).

W ciepły dzień polecam na Rynek wybrać się jednak spacerem – z dworca kolejowego to tylko niespełna 2 km.

Natalia w tramwaju w Poznaniu - transport miejski ułatwia zwiedzanie Poznania

Na stronie internetowej ZTM znajdziecie m.in. aktualny cennik biletów i schemat sieci komunikacyjnej. Polecam skorzystanie z biletów czasowych 24-godzinnych. Opłacają się znacznie lepiej od biletów jednorazowych i raz skasowane nie wymagają naszej dalszej uwagi.

W sierpniu 2019 r. normalny bilet kosztował 15 zł (na cztery strefy: A, B, C i D), zaś ulgowy 7,5 zł.

Bilet skasowany między godz. 20:00 w piątek, a 20:00 w sobotę, jest ważny również w niedzielę (do godz. 24:00) – w czasie weekendu bilet 24-godzinny staje się więc biletem dwudniowym.

Komunikacja miejska w Poznaniu, opierająca się na autobusach i tramwajach, jest całkiem sprawna i pozwala dotrzeć w okolice głównych atrakcji turystycznych.

Maltanka, czyli kolej wąskotorowa, która wozi turystów z okolic Ronda Śródka do poznańskiego ZOO, pomimo bycia obsługiwanym przez MPK, posiada własną taryfę biletową. Należy na nią zakupić oddzielny bilet (normalny kosztuje 7,5 zł w jedną stronę), a kursuje tylko w sezonie, który trwa od końca kwietnia do końca września każdego roku.


Co zobaczyć w Poznaniu? Lista atrakcji, które warto odwiedzić


Spędzając tylko jeden dzień w Poznaniu musimy pogodzić się z faktem, że na część atrakcji absolutnie nie wystarczy nam czasu.

Świetnym źródłem informacji o atrakcjach Poznania są materiały dostępne w Centrum Informacji Turystycznej ulokowanym na poznańskim Rynku.

Poza główną trasą przekrojową przez całe miasto zwaną Traktem Królewsko-Cesarskim, dostępne są trasy tematyczne, zamykające się w niewielkim obszarze miasta, jak np. Ostrów Tumski, Stare Miasto, Śródmieście (z trasami uzupełniającymi), Poznański Szlak Kobiet, Szlak Dziedzictwa Reformacji, Szlak Dziedzictwa Żydowskiego.

Broszury informacyjne przydatne do zwiedzania Poznania
Materiały promocyjne Poznania z serii “Trakt Królewsko-Cesarski”

Każdy z mini przewodników dostarcza, poza propozycją trasy, zwięzłych opisów mijanych atrakcji. W sam raz, żeby rzucić okiem na sporo miejskich atrakcji.


Poznański Rynek – Ratusz, domy budników, pałac Mielżyńskich


Mówię – „poznański rynek”.

Myślisz – „stukające się głowami koziołki”.

Przyznaj się – czy zwiedziłeś już Wrocław? Zerknij na mój przewodnik po Wrocławiu, w którym znajdziesz gotowy plan zwiedzania miasta.

Mechanizm z koziołkami zamontowany na poznańskim Ratuszu wiąże się z miejską legendą. Mówi się, że po wielkim pożarze Poznania, gdy wzięto się za odbudowę zniszczonego ratusza, miejscy urzędnicy wyprawili z okazji tego przedsięwzięcia wyśmienitą ucztę. Jeden z kucharzy, zaciekawiony mechanizmem instalowanego na ratuszowej wieży zegara, na chwilę odwrócił uwagę od przygotowywanej pieczeni i udał się na szczyt wieży.

W międzyczasie danie spaliło się na węgiel, więc zatroskany kucharz naprędce znalazł na łące dwa koziołki, które miały niechybnie trafić na ruszt. Koziołki uciekły jednak na szczyt wieży i na oczach wielu gapiów zaczęły się stukać głowami. Ostateczne ocalono ich życie, a ten pojedynek na głowy stał się symbolem miasta.

Ciąg kamienic budników i ratusz w Poznaniu (zwiedzanie Poznania)
Ciąg kamienic budników i Ratusz w Poznaniu
Kamienice na poznańskim Rynku
Ciąg kamienic na poznańskim Rynku

Istnienie poznańskiego Rynku to pokłosie pomysłu Przemysła I i Bolesława Pobożnego, którzy w 1253 r., biorąc pod uwagę przeludnienie Ostrowa Tumskiego, wpadli na pomysł wybudowania miasta na lewym brzegu Warty.

Zdecydowano się na układ z centralnym placem, od którego odchodziła siatka ulic chronionych przez miejskie mury. Główny plac stanowił wizytówkę dla mieszkańców, ale był również miejscem prowadzenia ożywionego handlu.

Fontanna i Ratusz na Rynku w Poznaniu

W północno-wschodniej części placu znajdziemy renesansowy budynek Ratusza.

Jego fasada zawiera odniesienia do cnót, którymi powinni się wykazywać urzędnicy miejscy. Mówi się tu o cierpliwości, roztropności, miłości, sprawiedliwości, wierze, nadziei, męstwie i umiarkowaniu. Jakże obce są to cechy w odniesieniu do stereotypu o współczesnym urzędniku państwowym.

Mury Ratusza goszczą Muzeum Historii Miasta Poznania, które do 2021 r. jest nieczynne w związku z remontem.

Współcześnie Rynek pełen jest kolorów, co zawdzięczamy głównie barwnym, miniaturowym kamieniczkom zwanym domkami budników.

Wybudowano je w XVI wieku z przeznaczeniem dla mniej zamożnych kupców – ci najbogatsi zamieszkiwali kamienice w pierzejach Rynku. Ledwo przetrwały II wojnę światową – wymagana była ich kompleksowa odbudowa.

Kamienice budników w Poznaniu

Dokładnie w geometrycznym środku Poznania, tuż obok Ratusza, stoi Pręgierz. Jego położenie miało symbolizować obowiązujące w mieście rządy prawa i przestrzegać nieuczciwych przed nieubłaganą, publiczną karą.

Po przeciwnej stronie placu znajdziemy budynek wartowni, w którym aktualnie zlokalizowane jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Obiekt powstał w XIX wieku za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego władcy Rzeczpospolitej Obojga Narodów i przez to jest on zwieńczony Orłem – symbolem Polski i Pogonią – symbolem Litwy.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w budynku wartowni w Poznaniu
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w budynku wartowni

Na rogu Starego Rynku i ulicy Wronieckiej znajdziemy pałac Mielżyńskich, który w 2017 r. przeszedł długo wyczekiwaną rewitalizację. Ten skromny jak na pałacowe standardy budynek gościł w swoich murach znamienitych gości.

W 1806 r. za swoją poznańską kwaterę obrali go sobie żołnierze Napoleona Bonaparte – autor polskiego hymnu narodowego Józef Wybicki i tegoż hymnu bohater – generał Jan Henryk Dąbrowski.

Pałac Mielżyńskich na Rynku w Poznaniu
Pałac Mielżyńskich przy poznańskim Rynku (budynek po prawej stronie)
Czarna kamienica w Poznaniu

W południowej części Rynku swoją siedzibę ma Galerię Miejską Arsenał, regularnie organizująca wystawy na ważkie tematy społeczne. Wizyta tutaj może być dobrym przerywnikiem w zwiedzaniu – szczególnie, że pozostał nam do przejścia jeszcze spory kawałek miasta.

Odwiedziłeś kiedyś Lublin? Stolica Lubelszczyzny nie jest może najpopularniejszym wyborem wśród turystów, ale nie można ignorować potencjału tego miasta. Sprawdź, jak zwiedzić Lublin w jeden dzień.


Okolice Rynku (Stare Miasto) – Fara, Zamek Królewski, Hotel Saski


Spacer odchodzącą od południowo-wschodniego rogu Rynku ulicą Świętosławską otwiera stopniowo widok na imponującą bazylikę kolegiacką Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa.

W Poznaniu używa się w stosunku do niej znacznie prostszej nazwy – ten kościół to po prostu Fara.

Fara Poznańska
Północna fasada Fary Poznańskiej

Jezuicką świątynię budowano przez aż 50 lat, a jedną z poważniejszych przerw wymusił potop szwedzki. Pomimo oddania budynku do użytku w 1701 r., przez szereg lat trwały w nim jeszcze prace wykończeniowe. Ołtarz główny powstał dopiero w 1732 r.

Na północnej elewacji znajdziemy centralnie ustawioną figurę Ignacego Loyoli – założyciela zakonu jezuitów. Wewnątrz świątyni znajdziemy przepiękne polichromie i monumentalne, XIX-wieczne organy.

Wnętrza Fary Poznańskiej w Poznaniu
Wnętrza Fary Poznańskiej w Poznaniu
Wnętrza Fary Poznańskiej w Poznaniu

Środkowy punkt fasady świątyni nie pokrywa się z osią ulicy Świętosławskiej, więc Fara na każdym zdjęciu będzie nieco przesunięta w lewo.

W skład dawnego kompleksu jezuickiego wchodzi jeszcze szkoła jezuicka, której dziedziniec był jedną z pierwszych, poznańskich scen teatralnych oraz kolegium jezuickie, które współcześnie gości w swoich murach Urząd Miasta Poznania.

Wybierasz się do Warszawy? Na mapie stołecznych muzeów pojawił się ciekawy punkt. Postanowiłem odwiedzić, zdegustować co nieco, a później zrecenzować moje wrażenia po wizycie w Muzeum Polskiej Wódki.

W dalszy spacer w kierunku Zamku Królewskiego ruszamy ul. Gołębią. Na chwilę jednak zbaczamy z obranego kursu i wędrujemy w kierunku zbiegu ulic Wrocławskiej i Podgórnej.

Po naszej lewej stronie pojawi się niski, pomalowany na żółto budynek dawnego Hotelu Saskiego. Dla XIX-wiecznego Poznania był to jeden z najważniejszych hoteli, przeznaczony dla współczesnych VIPów. W 1806 r. zatrzymał się tu Napoleon.

Dawny Hotel Saski w Poznaniu
Dawny Hotel Saski przy ul. Wrocławskiej

Zachodnia część Starego Miasta gości Zamek Królewski, na przestrzeni dziejów wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Budowa zamku ruszyła prawdopodobnie w XIII wieku na polecenie króla Przemysła II, a dzieło zniszczenia dosięgało go przynajmniej 5 razy. Dzisiejszą formę zawdzięcza odbudowie z lat 2010 – 2013. W murach zamku na swoją siedzibę Muzeum Narodowe.

Odbudowany Zamek Królewski w Poznaniu

Widoczny ciąg niskich murów nieopodal Zamku Królewskiego to pozostałości po murach miejskich Poznania. W latach swojej świetności ciąg fortyfikacji liczył sobie 1700 metrów długości i 7 metrów wysokości. Część murów rozebrano celowo w XVIII i XIX wieku. Ślad ich przebiegu można wypatrzeć na chodnikach Starego Miasta.

Pozostałości murów miejskich na Starym Mieście w Poznaniu
Pozostałości murów miejskich na Starym Mieście w Poznaniu

Śródmieście – Plac Wolności (Biblioteka Raczyńskich, Bazar), Zamek Cesarski, Teatr Wielki


Poczynając od Placu Wolności i kierując się na zachód, zaczynamy spacer po poznańskim Śródmieściu.

Obszar ten jest bogaty w zabytki XIX i początków XX wieku. Ulokowana przy Placu Wolności Biblioteka Raczyńskich powstała w trudnych czasach zaboru pruskiego, gdy rozwój polskiej kultury był systemowo blokowany.

Po jej powstaniu władze niemieckie czyniły wiele prób przeobrażenia jej w ośrodek pruskiej kultury, nieprzerwanie była jednak ostoją polskości. To najstarsza publiczna biblioteka działająca w Polsce.

Fontanna i gmach biblioteki Raczyńskich
Gmach biblioteki Raczyńskich
Gmach Biblioteki Raczyńskich przy placu Wolności

Warto zwrócić uwagę na znajdujące się przy Placu Wolności budynki Bazaru, dawnego Banku Włościańskiego i Banku Wschodniego, niemieckiego teatru miejskiego Arkadia i Muzeum Narodowego (dawnego Muzeum Cesarza Fryderyka III).

Wędrując dalej ulicami 27 Grudnia i Fredry, natkniemy się na gmachy Teatru Polskiego, kościoła Najświętszego Zbawiciela, dawnej Królewskiej Komisji Osadniczej (dzisiaj Collegium Maius Uniwersytetu Adama Mickiewicza) i wreszcie monumentalnego Teatru Wielkiego.

Collegium Maius Uniwersytetu Adama Mickiewicza
Collegium Maius Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Zanim skręcimy w kierunku Parku Mickiewicza i Zamku Cesarskiego, polecam odwiedziny w kawiarni Nastawnia PoC. Zlokalizowano ją w budynku dawnej nastawni czyli miejsca, z którego dyżurny ruchu kierował ruchem pociągów wjeżdżających i wyjeżdżających z pobliskiej stacji Poznań Główny.

Widok na Ogród Zamkowy przy Zamku Cesarskim
Ogród Zamkowy tuż przy Zamku Cesarskim

Obręb zamknięty ulicami Fredry, Wieniawskiego, Święty Marcin i Gwarna to tzw. Forum Cesarskie lub Dzielnica Zamkowa.

W skład Forum wchodzą: wspomniane wcześniej Teatr Wielki (dawniej Teatr Miejski) i Collegium Maius, Collegium Minus (dawniej Akademia Królewska), Collegium Luridicum (dawny Bank Raiffeisena), Dyrekcja Poczty, Filharmonia Poznańska (dawniej Ziemstwo Kredytowe) oraz Zamek Cesarski.

Budynek Teatru Wielkiego w Poznaniu
Gmach Teatru Wielkiego

Zamek wzniesiono na potrzeby cesarza Wilhelma II, aby przez to podnieść rangę Poznania wśród innych miast pruskich. Budowę zakończono w 1910 r., a klucze uroczyście wręczono właśnie cesarzowi.

Po zajęciu Poznania przez wojska niemieckie w 1939 r. podjęto decyzję o przebudowie zamku na osobistą rezydencję Hitlera. Prace trwały przez cały okres wojenny, a tak niedokończoną rezydencję przejęła Armia Czerwona.

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Zamek Cesarski znany teraz pod nazwą Centrum Kultury Zamek

Zamek jest współcześnie otwarty dla zwiedzających – bezpłatnie można obejrzeć hole, korytarze i dziedzińce zamkowe.


Park Cytadela


Pierwsze zetknięcie się z Cytadelą to nieodparte poczucie przebywania w rozległej przestrzeni. Cytadela jest największym, poznańskim parkiem miejskim z godną podziwu powierzchnią ok. 100 hektarów.

W parku zadbano o ofertę muzealną, głównie dla miłośników wojska i militariów.

Zwiedzać możemy tu Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. Spacerując po parku można odnieść wrażenie, że uciekło się na moment z miasta. Na niedzielną wycieczkę nie można wybrać lepszego miejsca do zrelaksowania się przed pracowitym, nowym tygodniem.

Muzeum na Cytadeli

W obrębie parku zainstalowano największą plenerową pracę poznańskiej artystki, Małgorzaty Abakanowicz. Niezwykle zasłużona, nieżyjąca już profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, jest autorką instalacji pt. “Nierozpoznani”.

Dzieło składa się z wielu brązowych posągów przedstawiających pozbawione głów postaci ludzkie. Mnogość elementów skojarzyła mi się, może niesłusznie, z Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy znajdującym się w okolicach Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

Instalacja "Nierozpoznani"

W południowej części parku warte uwagi są również cmentarze wojskowe, coraz mocniej ukrywane przez naturę przed światem. Większość mogił jest mocno zaniedbana, choć spoczywa w nich wielu bohaterów walczących o wolność tych ziem. Znaleźliśmy wiele nagrobków powstańców wielkopolskich i żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej.

Cmentarz wojskowy na Cytadeli
Ławka na cmentarzu wojskowym

Parkowe alejki pochłonęły nas na niespełna dwie godziny. Później już zielono-żółty tramwaj pomknął z nami na Rondo Śródka.


Kolejka parkowa Maltanka


Zanim skierujemy się w rejon Rynku Śródeckiego, warto zajrzeć nad Jezioro Maltańskie. Ten największy poznański zbiornik wodny to zarówno centrum sportów wodnych, jak i lubiane przez Poznaniaków miejsce spotkań.

Od kwietnia do września każdego roku możemy liczyć na skorzystanie z nietypowej formy dostania się pod bramę poznańskiego ZOO. Tuż przy brzegu Malty poprowadzono tory kolejki parkowej Maltanka.

Przy odrobinie szczęścia nasz pociąg może poprowadzić parowóz Borsig z 1925 roku. Trasa liczy niespełna 4 kilometry, zanim więc zaczniemy się nią rozkoszować – wypada już wysiadać.

Parowóz Borsig na Maltance

Rozkład jazdy i cennik biletów są dostępne na stronie internetowej MPK Poznań. Ten klimatyczny środek lokomocji dowozi zainteresowanych do bram Nowego ZOO. Jako, że zwiedzanie ZOO nie jest tym rodzajem aktywności, który przynosi mi przyjemność, najbliższy kurs powrotny kolejki zawiózł mnie w okolice Ronda Śródka.

Zastanawiałeś się nad podróżą do Gruzji? Zobacz mój kompleksowy poradnik: Co zobaczyć w Gruzji? Plan zwiedzania, koszty, noclegi, transport


Śródka


Spacer z Ronda Śródka do Rynku Śródeckiego zajmuje tylko kilka minut. Trafiamy dzięki niemu do serca niewielkiej dzielnicy Poznania – Śródki, która dawniej była niezależnym miastem z prawami miejskimi nadanymi jeszcze w XIII wieku. Ciekawa nazwa dzielnicy pochodzi od dnia tygodnia, w którym odbywały się tu targi.

Rynek Śródecki stracił sporą część zabudowy podczas działań wojennych i późniejszej budowy Trasy Chwaliszewskiej.

Aktualnie dominującym elementem jest tu sporej powierzchni mural o wdzięcznej nazwie „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Mural nie jest przypadkowym zbiorem motywów. Najmniejszy, zielony budynek to dawna rzeźnia, w drzwiach której stoi właśnie rzeźnik.

Mural "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" w Poznaniu

Siedzący na dachu hejnalista to wspomnienie po śródeckim ratuszu, z którego grano niegdyś hejnał. Dostojny jeździec na koniu to Władysław Odonic, który nadal Śródce prawa miejskie.

Do historycznych kontekstów niezbyt pasuje łatwa do zauważenia reklama Terravity. To jednak rozsądne wyjście z zastanej przez pomysłodawców murala sytuacji – właściciele kamienicy mieli podpisany kontrakt reklamowy z tą marką, więc umieszczenie Terravity na muralu to zamiennik szpecącego billboardu.

Zbliżenie na mural "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle"

Idąc dalej ulicą Śródka i Ostrówek, dojdziemy do kamienicy nr 17. Na jej bocznej ścianie znajduje się wykonana z rynien instalacja, którą zaprojektowano tak, aby wydawała dźwięki podczas przepływania przez nią wody deszczowej. Przeszkadzało to jednak okolicznym mieszkańców, więc instalację musiano skutecznie uciszyć.

Instalacja z rynien przy ul. Ostrówek 17 w Poznaniu

Kilka metrów dalej widać przerzucony nad Cybiną w 2007 r. most Biskupa Jordana. Czerwone przęsło to element mostu Rocha, który w perspektywie swojego rychłego remontu użyczył fragment własnej konstrukcji na potrzeby budowy Mostu Jordana.

Przęsło przetransportowano tu w ramach skomplikowanego zadania logistycznego, które zakładało przesunięcie elementu o kilometr na północ. Po drodze przeszkodą był jednak most Mieszka I, nad którym uniesiono przenoszone przęsło.

Most Jordana i katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Brama Poznania ICHOT


Bezsprzecznie pierwszym etapem zwiedzania Ostrowa Tumskiego powinna być wizyta w Bramie Poznania ICHOT.

Modernistyczny, uderzający bielą budynek główny mieści w sobie ekspozycję podzieloną na 4 sale. Każdy zwiedzający otrzymuje w cenie biletu słuchawki i urządzenie, które będzie prowadzić przez całość zwiedzania.

Korytarz w Bramie Poznania z widokiem na bazylikę Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Korytarz w Bramie Poznania dostarcza świetnego widoku na bazylikę Świętych Apostołów Piotra i Pawła

W każdej sali odsłuchuje się najpierw ogólne, wstępne informacje na określony temat. Później, przy pomocy czytnika, zwiedzający aktywują ścieżki dźwiękowe przy kolejnych punktach ekspozycji.

Wszystko więc w rękach odwiedzających – sami decydujemy o tym, czy dany temat zaciekawił nas na tyle, że potrzebujemy o nim bardziej szczegółowych informacji.

Brama Poznania udostępnia również taras widokowy, z którego świetnie widać nie tylko Ostrów Tumski, ale również zabudowę północy i wschodu Poznania.

Budynek Bramy Poznania i rzeka Cybina
Widok z tarasu widokowego Bramy Poznania

Po zakończeniu zwiedzania ekspozycji Bramy Poznania, rozsądne jest skorzystanie z kładki przerzuconej przez Śluzę Katedralną – część XIX-wiecznej Twierdzy Poznań (Festung Posen).

Kładka przerzucona przez Śluzę Katedralną

Bilet normalny do Bramy Poznania kosztuje 18 zł, a ulgowy 12 zł. W ramach tego biletu możliwe jest również odbycie audiowycieczki po Ostrowie Tumskim. Po zakończeniu spaceru, słuchawki trzeba oddać w punkcie zlokalizowanym w Bramie Poznania.


Ostrów Tumski – bazylika archikatedralna, Psałteria


Zacząć wypada rzecz jasna tam, gdzie zaczynało się nasze, polskie państwo.

Najstarsza polska katedra i jeden z najstarszych polskich kościołów – bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła – to najważniejszy zabytek poznańskiego Ostrowa Tumskiego.

Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła z mostu Jordana w Poznaniu
Widok na bazylikę Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu

Budowla powstała w latach 80. X wieku i według przypuszczeń mogła być miejscem, w którym Mieszko I przyjął chrzest, zwany później chrztem Polski.

W Złotej Kaplicy bazyliki pochowani są pierwsi władcy Polski z dynastii Piastów – Mieszko I oraz Bolesław I Chrobry. W bazylice złożone również m.in. ciała Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela oraz członków wielkopolskiej linii Piastów. Wśród licznych (12) kaplic znajdziemy m.in. kaplicę królewską, kaplicę św. Trójcy.

Szczegółowe zwiedzanie całej katedry zajmuje ponad godzinę i można je wygodnie odbyć samodzielnie – dzięki audioprzewodnikowi dostępnemu w Bramie Poznania.

Kościół Najświętszej Marii Panny i bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu
Kościół Najświętszej Marii Panny i bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Podczas spaceru po Ostrowie Tumskim warto zwrócić również uwagę na pałac arcybiskupi przy ul. Ostrów Tumski, budynki Psałterii, relikty Palatium i kościół Najświętszej Marii Panny.

Popularnymi wśród turystów obiektami są Muzeum Archidiecezjalne i rezerwat archeologiczny Genius loci. Oba miejsca można zwiedzać na wspólnym bilecie wraz z Bramą Poznania (o taki bilet trzeba poprosić w kasie Bramy Poznania).

Wnętrza bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Wnętrza bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Tuż nieopodal Ostrowa Tumskiego leży Chwaliszewo – dawniej osobna wyspa, a dzisiaj już trwale połączona z miastem. To właśnie tam na stosie spalono pierwszą w Polsce kobietę podejrzewaną o bycie czarownicą.

Spacer wśród zabudowań dzielnicy może być dobrym pomysłem na koniec intensywnego dnia w stolicy Wielkopolski.


Gdzie spać w Poznaniu? Polecane noclegi


Na pierwszą wizytę w Poznaniu warto poświęcić przynajmniej 2 dni. Jeśli zależy nam na wnikliwym zwiedzaniu kolejnych obiektów (a sam ICHOT wymaga przynajmniej 2 godzin spokojnego spaceru po ekspozycji), to dodatkowy, trzeci dzień, na pewno nie będzie zmarnowany.

Proponowane przeze mnie noclegi w Poznaniu:

 • Comfortable rooms – schludne, wygodne i korzystne cenowo miejsce zlokalizowane niedaleko poznańskiego Rynku. Obiekt nie ma recepcji – gość otrzymuje od właściciela kod dostępu. Taka forma może być dla niektórych niewygodna, stąd moje ostrzeżenie.
 • Moon Hostel – bardzo wysoko oceniany hostel z pokojami dwuosobowymi. Śniadanie za dodatkową, niewielką opłatą. Standardowe wyposażenie pokoi, obiekt chwalony za czystość, a przede wszystkim lokalizację – 2 minuty od Rynku.
 • Stay99 – apartamenty przy poznańskim Rynku. Korzystne cenowo, urządzone nowocześnie, czystość w obiekcie bez zastrzeżeń. Do dyspozycji gości są całe apartamenty – z WC i aneksem kuchennym.
 • Poznań Best Location Apartment – apartament w nowym budownictwie, urządzony nowocześnie i z gustem. Cena korzystna, szczególnie biorąc pod uwagę standard i lokalizację obiektu.

Chcesz taniej wymieniać waluty podczas zagranicznych podróży? Zobacz mój artykuł: Revolut – rewolucja w wymianie walut w podróży?


Poznań to miasto z potencjałem – trzymam kciuki za budowanie coraz większej świadomości na temat miasta wśród przyjeżdżających do Polski turystów. A Was zapraszam do Poznania. Ja się nie nudziłem.


Dołącz do społeczności bloga!

 1. Odwiedź fanpage Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się do newslettera, aby szybko dostawać informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach. Za darmo dostaniesz ode mnie ebooka “Jak samodzielnie zaplanować podróż”!
Signature

Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

41 komentarzy do “Co zobaczyć w Poznaniu? Przewodnik po atrakcjach miasta (aktualizacja 2019)”

Zostaw swój komentarz