Polska na WEEKEND: co warto zobaczyć? 45 pięknych i ciekawych miejsc na 1-2 dni

Aktualizacja: 4 kwietnia 2024 r.
Polska na weekend co warto zobaczyć najciekawsze miejsca
Polska na weekend co warto zobaczyć najciekawsze miejsca

Nie muszę Cię chyba przekonywać, że zwiedzanie Polski to jak wygrana na loterii. Różnorodny krajobraz i klimatyczne miasta powodują, że turyści coraz chętniej zostają w kraju i szukają najpiękniejszych miejsc w Polsce na jednodniowy lub weekendowy wypad. A w Polsce nie brakuje takich zakamarków – zwiedzam je już od ponad 10 lat.

Aby łatwiej było Ci się odnaleźć w dziesiątkach możliwości, przygotowałem zestawienie 44 ciekawych i czasami nietypowych miejsc w Polsce na krótszy i dłuższy wyjazd. Planowanie taniego wypadu na jeden dzień lub dłużej będzie teraz znacznie łatwiejsze.

Co znajdziesz w artykule?

  • zestawienie ciekawych miejsc w Polsce idealnych na jednodniowy wypad lub weekend,
  • propozycje zarówno atrakcji naturalnych, jak i zabytków wartych uwagi,
  • wskazówki dotyczące gotowych planów wędrówek po polskich górach,
  • podpowiedzi o tym, jak tanio podróżować po Polsce.

1. Kopalnia Soli “Wieliczka”

Kopalnia Soli “Wieliczka” to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Polski, do której każdego roku ściągają setki tysięcy turystów z całego świata. Warto, żebyś w swoich planach zwiedzania naszego kraju znalazł miejsce na tę położoną niedaleko Krakowa atrakcję. Kopalnia Soli w Wieliczce trafiła na pierwszą w historii listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1978 r.

To jedyny obiekt górniczy na świecie, który jest czynny bez przerwy aż od średniowiecza, a historia tych złóż soli sięga aż 14 milionów lat. Z wydobycia soli w tzw. żupach krakowskich (czyli w kopalniach Wieliczka i Bochnia), Polska czerpała w szczytowym okresie aż… 20% swoich dochodów!

Kopalnia Soli w Wieliczce Kaplica św. Kingi zwiedzanie unesco

Tę atrakcję turystyczną możesz zwiedzić dwiema trasami – turystyczną i górniczą. Do najbardziej rozpoznawalnych części kopalni należy majestatyczna kaplica św. Kingi, komory Pieskowa Skała, Michałowice, komora Stanisława Staszica. Kup bilety przez Internet, bo kolejki do kasy mogą być ogromne.

Szukasz noclegu niedaleko kopalni? Zatrzymaj się w Hotelu Grand Sal na terenie Kopalni Soli w Wieliczce. Sprawdź też inne (również tańsze) opcje noclegu w Wieliczce.

2. Wrocław

Wrocław to mój dom i jedno z najpiękniejszych miast Polski. Turystów przyciąga swoim otwarciem na świat, różnorodnością atrakcji i atmosferą miejsca, które nie bez powodu promuje się hasłem “Wrocław – miasto spotkań”. Trudno o ciekawszą destynację na dobry weekend w Polsce.

Na zwiedzanie Wrocławia możesz przeznaczyć wiele dni (u mnie przedłużyło się nawet do 10 lat), ale w ramach krótkiego wypadu zajrzyj na Rynek ze Starym Ratuszem, odwiedź Ostrów Tumski, Panoramę Racławicką i wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Halę Stulecia. Wszystkie ciekawe miejsca znajdziesz na mapce atrakcji Wrocławia, z której możesz korzystać na telefonie i komputerze.

Wrocław Ratusz Rynek
Katedra św. Jana Chrzciciela Wrocław punkt widokowy

Jeśli w ramach weekendowego wypadu uda Ci się wyegzekwować trochę czasu, zainteresuj się też nietypowymi i mniej oczywistymi atrakcjami Wrocławia. Lista jest długa – sam oceń, które miejsca wydają Ci się najciekawsze. Ja nie odpuściłbym kolejki linowej “Polinka”, budynku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej przy Parku Tołpy, makiety kolejowej Kolejkowo, atrakcji przy ul. Podwale i Centrum Historii Zajezdnia.

Myślisz o noclegu we Wrocławiu? Sprawdź moje propozycje dobrych i tanich hoteli i apartamentów we Wrocławiu. Polecam m.in. przestronny apartament z Vultor Apartments albo opcję budżetową – MoHo M Hostel.  

3. Mazury (Kraina Wielkich Jezior Mazurskich)

Jeśli szukasz wypoczynku na łonie natury – w otoczeniu jezior, lasów, ścieżek rowerowych, małych miasteczek i wielu zabytków historii, powinieneś zainteresować się Mazurami i Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Prawie 3000 jezior przeplatanych terenami zielonymi i dziewiczą przyrodą da Ci masę możliwości aktywnego spędzania czasu.

W czasie zwiedzania zainteresuj się Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, czyli długim na ponad 100 km szlakiem wodnym rozpoczynającym się na jeziorze Wiartel i m.in. przez jeziora Nidzkie, Bełdany, Mikołajskie, Tałty, Niegocin, Kisajno i Mamry prowadzący do Węgorzewa. Warto zwiedzić po drodze mazurskie miejscowości: Ruciane-Nida, Mikołajki, Giżycko i zobaczyć jeziora Śniardwy, Niegocin, Mamry.

Łuknajno z drona

Mazury są pełne atrakcji związanych z II wojną światową i militariami. Zacznij od XIX-wiecznej twierdzy Boyen w Giżycku, a potem zobacz atrakcje związane z obecnością nazistów w rejonie Warmii i Mazur. Odwiedź Wilczy Szaniec – najpilniej strzeżony zespół bunkrów w całej III Rzeszy. Hitler mieszkał w Wilczym Szańcu aż ok. 800 dni i tu dokonano nieudanego zamachu na jego życie.

Zainteresuj się też Reszlem, czyli jednym z najładniejszych miasteczek, jakie miałem okazję odwiedzić. Zamek biskupi, spójna zabudowa okolic Rynku z ciągami zabytkowych kamienic, potężny kościół farny i gotycki most – a to wszystko w promieniu kilkuset metrów od Ratusza. Pomyśl też o spływie kajakowym rzeką Krutynią – jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

Reszel panorama kościół
Reszel to malownicza miejscowość, o którą warto zahaczyć w czasie podróży

Województwo warmińsko-mazurskie to jednak nie tylko Mazury. Zwiedzić możesz również interesujące atrakcje Warmii – w tym stolicę, czyli Olsztyn. Czekają również mniej popularne Mazury Zachodnie, Mazury Garbate… Jest co robić!

4. Kraków

Myśląc o najpiękniejszych miejscach w Polsce, które warto odwiedzić przynajmniej na weekend, nie sposób nie wymienić Krakowa. To miasto jest polskim towarem eksportowym dla zagranicznych turystów i przyciąga do Polski tłumy przyjezdnych. Nie ma się co dziwić – atrakcji Krakowa i okolic wystarczy na długie dni zwiedzania.

Zwiedzając Kraków trzeba zajrzeć na Rynek Główny z Sukiennicami i Bazyliką Mariacką, z której wygrywany jest charakterystyczny hejnał mariacki, ucięty w momencie, w którym zgodnie z legendą trębacz został zastrzelony przez oblegających Kraków wrogów. Dalszy spacer zaprowadzi Cię do Zamku Królewskiego na Wawelu tuż przy brzegu Wisły.

Kraków to wdzięczne miejsce do spędzenia weekendowego wypadu. Pamiętaj jednak, że w wolnych dniach – szczególnie w sezonie, Kraków odwiedzają tłumy turystów. Jeśli będziesz miał ochotę coś zjeść, pomyśl o restauracjach poza centrum. Będzie taniej, mniej tłoczno i wcale nie mniej smacznie.

O Krakowie można opowiadać długo i poznawać go spacerując po uroczej dzielnicy Kazimierz, wchodząc na Kopiec Kościuszki czy wpadając w zadumę w czasie zwiedzania Fabryki “Emalia” Oskara Schindlera. Będąc w Krakowie warto też zajrzeć do Kopalni Soli w Wieliczce, która leży raptem kilkanaście minut drogi od centrum miasta.

Szukasz dobrego i taniego noclegu w Krakowie? Możesz sprawdzić polecane przeze mnie hotele i apartamenty w Krakowie albo rzucić okiem na wszystkie dostępne noclegi w danym terminie.

5. Wybrzeże Morza Bałtyckiego

Zanim pojechałem na dwutygodniową podróż wzdłuż wybrzeża nie podejrzałem, że Bałtyk może być tak różnorodny. Polska część wybrzeża to ponad 800 kilometrów linii brzegowej od granicy z Niemcami obok Świnoujścia aż do Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej. Mijając kolejne miejscowości, będziesz mijał też przeróżne rodzaje wybrzeża i krajobrazy.

Urlop nad polskim morzem jaką miejscowość wybrać Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie w Polsce to nie tylko popularne i pękające w szwach kurorty, ale też kameralne miejscowości ukryte wśród natury, bez masowej turystyki oraz duże i pełne zabytków miasta. Nad morzem znajdziesz piaszczyste plaże, wydmy, strome klify, latarnie morskie, przybrzeżne jeziora i dziką naturę.

6. Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy

Puszcza Białowieska chroniona przez Białowieski Park Narodowy to jedyna naturalna atrakcja Polski na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Prastary las leżący po obu stronach granicy Polski i Białorusi to dom dla największej na świecie populacji wolnego żubra i jeden z najstarszych lasów Europy, który pamięta jeszcze czasy pierwszych królów Polski. Trudno znaleźć podobnie dziewiczy i nieskażony ludzką ręką obszar lasu – chociaż w ostatnich dziesięcioleciach powierzchnia lasu niestety zmalała.

Puszcza Białowieska atrakcje Polski

Wybierając się do Puszczy Białowieskiej odpoczniesz tu na łonie natury, będziesz miał okazję do wędrówek i rowerowych wycieczek po pierwotnych, dziewiczych lasach Puszczy Białowieskiej, poznasz drewnianą architekturę Podlasia ze słynnymi kolorowymi okiennicami i pomalowanymi na żywe kolory cerkwiami. Ten rejon Podlasia słynie z rękodzieła i lokalnych produktów. To dobre miejsce na spływy kajakowe Narewką i wycieczki rowerowymi drezynami po linii kolejowej zbudowanej specjalnie na przyjazd cara Rosji.

7. Góry Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to wyjątkowy region na mapie ciekawych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić i bliżej poznać. Do dyspozycji turystów są tutaj m.in. bardziej wymagające szczyty Karkonoszy, zalesione i pełne malowniczych widoków góry w rejonie Wałbrzycha i Jeleniej Góry, unikalne skalne formy Kotliny Kłodzkiej czy pełne tajemnic Góry Sowie.

Góry Wałbrzyskie wieża widokowa na Borowej punkty widokowe Dolny Śląsk pomysł na krótką wycieczkę z Wrocławia panorama ładny krajobraz na góry
Wieża widokowa na Kalenicy Góry Sowie punkty widokowe spacer po lesie gdzie na weekend Dolny Śląsk

Na wędrówkach po górach Dolnego Śląska można spędzić długie lata. Mieszkam w tym regionie od urodzenia, w górach pojawiam się często, a pomimo tego nadal czekają na mnie dziesiątki nieodkrytych szlaków. Najciekawsze wycieczki znajdziesz pośród 75 pomysłów na wędrówki po górskich szlakach Dolnego Śląska.

8. Bieszczady

W poszukiwaniu ciekawych i pięknych miejsc w Polsce na weekend do głowy przychodzi oczywiście, żeby “rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady”. I to wcale nie taki zły pomysł – bieszczadzkie szlaki pozwolą odpocząć od tłumu turystów, a nietypowe atrakcje spowodują, że czas spędzony w Bieszczadach będziesz pamiętał jeszcze długo.

Myśląc o głównych bazach wypadowych w Bieszczady, do głowy przychodzi Cisna, Sanok, Wetlina, Ustrzyki Górne. W Cisnej możesz wskoczyć na pokład osobliwego pociągu Bieszczadzkiej Kolei Leśnej, który zawiezie Cię wąskim torem śladami tych, którzy dawniej wykorzystywali kolejkę do prac leśnych. Dzisiaj to ogromna atrakcja turystyczna, która w swoich zasobach ma nawet czynny parowóz

Góry na weekend gdzie pojechać Bieszczady

Bieszczady przyciągają rozległymi połoninami, m.in. Połoniną CaryńskąPołoniną Wetlińską połoniną Bukowe Berdo, po których można wędrować nie mijając po drodze innych osób (szczególnie poza sezonem). W ramach Szlaku Architektury Drewnianej zobaczysz wiele drewnianych cerkwi charakterystycznych dla Bieszczadów – w tym niektóre znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNECO.

W tej części Polski działa dużo gospodarstw agroturystycznych, a pobyt w takich miejscach jeszcze potęguje odczucie spokoju i relaksu. Okoliczną przyrodę chroni Bieszczadzki Park Narodowy oraz kilka parków krajobrazowych. Będąc na jego terenie pamiętaj, aby wędrować tylko po wyznaczonych szlakach – w lasach mieszkają m.in. niedźwiedzie, których lepiej nie spotkać. ;)

9. Twierdza Srebrna Góra

W poszukiwaniach ciekawych miejsc w Polsce na weekend nie wypada pominąć największej górskiej twierdzy Europy, która jest jedną z najważniejszych atrakcji Gór Sowich na Dolnym Śląsku. Twierdza Srebrna Góra pozostała niezdobyta i tylko raz doszło do jej oblężenia – podczas wojen napoleońskich. 

W skład twierdzy wchodzi 6 fortów i kilka bastionów, a jej wnętrza pomieściły ponad 300 pomieszczeń. W razie wojny twierdza Srebrna Góra miała być domem dla prawie 4000 żołnierzy, ale liczba ta w razie potrzeby mogła wzrosnąć nawet do 5000.

Twierdza Srebrna Góra blog podróżniczy blog o podróżach zwiedzanie
Twierdza Srebrna góra z lotu ptaka

Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra jest wyjątkowe – w czasie spaceru zagadki tego miejsca przybliży Ci przewodnik przebrany w strój z epoki. Przez to cała przygoda w Srebrnej Górze jest jeszcze ciekawsza, a dzięki temu łatwiej przyswaja Ci się fakty dotyczące twierdzy.

Przechodząca przez serce Gór Sowich trasa wędrówki z Walimia do Srebrnej Góry to jeden z 20 pomysłów na wędrówki po Górach Sowich, które przygotowałem dla miłośników górskich wycieczek.

Ogromne wrażenie zrobi na Tobie położenie twierdzy, która wtopiła się w wierzchołek wzniesienia. Przy okazji wizyty w Srebrnej Góry, spróbuj znaleźć czas na zwiedzanie wiaduktów Kolei Sowiogórskiej – pięknej pozostałości po działającej dawniej kolei zębatej, która docierała do miasteczka.

10. Jura Krakowsko-Częstochowska i Szlak Orlich Gniazd

Ciągnący się przez województwo śląskie i małopolskie pas wyżyn, którego końce wyznaczają Kraków i Częstochowa to tzw. Jura Krakowsko-Częstochowska. Turystów szukających pomysłu na weekendowy wypad do ciekawego miejsca w Polsce przyciągają w ten rejon kraju liczne jaskinie i pieszo-rowerowy Szlak Orlich Gniazd, który łączy kilkanaście zamków i warowni.

Jura Krakowsko-Częstochowska zamek

Na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską możesz przyjechać na jeden dzień lub weekend i zwiedzić któryś z zamków lub jaskinię albo zostać tu na dłużej. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą ruiny Zamku Ogrodzieniec, ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze (Ojców), ruiny zamku Rabsztyn, Pilica, Bobolice, Olsztyn.

widok na zamek na wzgórzu

Poza zamkami warto też zajrzeć m.in. do Jaskini Nietoperzowej i Jaskini Łokietka. Jura Krakowsko-Częstochowska to też popularne miejsce wśród wspinaczy. Dzięki moim pierwszym krokom na Jurze, we wspinaczce odnalazłem nową, kiełkującą pasję – może będziesz miał podobnie! ;)

11. Muzeum Auschwitz-Birkenau

Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce, które odwiedzić trzeba z powodów zupełnie innych, niż pozostałe lokalizacje wymienione w tym artykule. Do Oświęcimia przyjedź po lekcję historii i chwilę zadumy w niemieckim obozie zagłady, w którym niemieccy zbrodniarze zamordowali ponad 1 000 000 osób.

Szczegóły i zasady odwiedzin w Muzeum Auschwitz-Birkenau znajdziesz na stronie internetowej (godziny otwarcia, ceny biletów).

Muzeum Auschwitz-Birkenau to jedno z najliczniej odwiedzanych przez zagranicznych turystów miejsc w Polsce. Od 1940 do 1942 r. obóz był “tylko” jednym z kolejnych obozów pracy, jednak po konferencji w Wansee i wdrożeniu polityki „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej), stał się miejscem masowego mordu. Trudno o lepszą lekcję historii niż właśnie w Auschwitz.

Muzeum Auschwitz brama
Brama kolejowa obozu Auschwitz (autor: Karsten Winegeart, Unsplash)

Jeśli możesz, nie fotografuj i nie relacjonuj swojej podróży do Auschwitz-Birkenau. Wyłącz telefon, schowaj aparat fotograficzny i kamerę, a potem po prostu słuchaj przewodnika i spróbuj wyobrazić sobie, jak pozbawione nadziei i nieludzkie musiało być życie w miejscu, w którym nikt nie znał swojej przyszłości nie tylko liczonej w dniach, ale nawet w minutach.

12. Kraina Wygasłych Wulkanów

Wiedziałeś, że mamy w Polsce miejsce, które dawno temu było pełne wulkanów? Wiele pozostałości po wulkanicznej przeszłości znajdziesz na Dolnym Śląsku w okolicach Parku Krajobrazowego Chełmy, czyli tzw. Krainie Wygasłych Wulkanów.

Pośród niewysokich wzgórz między Złotoryją i Jaworem, znajdziesz nie tylko wygasłe wulkany, ale też malownicze wąwozy, ciekawe formy skalne, wieże widokowe, a nawet winnice. Szukając wulkanicznych pozostałości, odwiedź koniecznie rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski, spektakularne Organy Wielisławskie i wejdź na szczyt Ostrzycy – najwyższego wzniesienia Pogórza Kaczawskiego.

Organy Wielisławskie na Wielisławce Park Krajobrazowy Chełmy1 Kraina Wygasłych Wulkanów Co Trzeba Zobaczyć Punkt Widokowy Średniowieczny Zamek
Winnica Agata park krajobrazowy chełmy

Warto odwiedzić Winnicę Kindler w Uniejowicach i Winnicę Agat w Sokołowsku, gdzie winorośl rośnie na stoku wygasłego około 300 milionów lat temu wulkanu. Obie winnice należą do Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina. Kraina Wygasłych Wulkanów to jeden ze 110 ciekawych punktów Dolnego Śląska z mojej mapki atrakcji.

Myślisz o wyprawie do Krainy Wygasłych Wulkanów? Sprawdź noclegi w okolicy Parku Krajobrazowego “Chełmy”. Odpoczniesz od zgiełku miasta w nieodkrytym i ciekawym miejscu Polski. Mi wpadła w oko zajmująca dawny młyn agroturystyka Młyn Wielisław.  

13. Szczecin

Szczecin nie bez powodu promuje się hasłem “floating garden”, czyli “pływający ogród”. Możesz zaplanować swoją ścieżkę spaceru tak, że płynnie przechodzisz między kolejnymi parkami i czujesz się jak w pięknym zakątku natury, a nie stolicy województwa. Do zobaczenia czeka rozległy Las Arkoński, barwne Jezioro Szmaragdowe oraz wszechobecne rzeki (z Odrą na czele), parki i skwerki.

Przepływające przez Szczecin rzeki nadają miastu unikalnej atmosfery. Turyści i Szczecinianie spędzają dużo czasu przy nadodrzańskich bulwarach, a gdy to im się znudzi – ruszają do centrum Szczecina, w okolice trzech głównych placów z Placem Grunwaldzkim na czele i gwieździście rozchodzących się od nich ulic. Układ urbanistyczny przypomina ten w Paryżu i ma związki… z Egiptem!

W jednym mieście znajdziesz jedną z największych w Europie nekropolii – Cmentarz Centralny, który jest jednocześnie pięknym parkiem i ogrodem, dziesiątki zabytkowych kamienic i wystawnych willi, (prawie) najstarsze na świecie kino Pionier i wielowątkowy street-art oraz mozaiki. Szczecin to również miasto kilku legend – paprykarzu szczecińskiego, pysznych pasztecików, Dźwigozaurów z piosenki Kasi Nosowskiej czy… Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina, “szefa wszystkich szefów” z Poranku Kojota.

Chcesz zostać w Szczecinie na noc? Sprawdź dostępne hotele i apartamenty w mieście. My zatrzymaliśmy się w ibis Styles Stare Miasto w wygodnej lokalizacji tuż obok Zamku Książąt Pomorskich. Hotel urządzono w stylu… cyrku. ;)

14. Wieże widokowe Dolnego Śląska

Pofałdowany teren Dolnego Śląska sprzyja powstawaniu nie tylko naturalnych punktów widokowych, ale też budowie wież widokowych. Na Dolnym Śląsku doliczyłem się aż ponad 50 punktów i wież widokowych (wszystkie zaznaczyłem na mapie punktów widokowych Dolnego Śląska), których poznanie może Ci zająć długie tygodnie.

Lokalni aktywiści pracują stale nad remontami i budowami nowych wież widokowych – również na obszarze przygranicznym z Czechami i Niemcami. Do wyboru są kamienne wieże widokowe z początku XX wieku, ale też nowoczesne, stalowe i drewniane punkty widokowe, których budowa zakończyła się niedawno. Większość z nich jest dostępna dla turystów za darmo.

Góra Świętej Anny Nowa Ruda wieża widokowa krajobraz Góry Sowie widoki
Góry Wałbrzyskie wieża widokowa na Borowej punkty widokowe Dolny Śląsk pomysł na krótką wycieczkę z Wrocławia panorama ładny krajobraz na góry

Moje ulubione wieże widokowe Dolnego Śląska to: obiekt na Górze św. Anny w Nowej Rudzie, mało popularna wieża widokowa na Włodzickiej Górze, położona w granicach Wałbrzycha wieża widokowa na Borowej, nietypowa platforma widokowa na Guzowatej w Radkowie oraz ukryta w lesie i przerośnięta przez drzewa konstrukcja w Muchowie.

15. Poznań

Wizyta w Poznaniu to dobra opcja na mile spędzony weekend w Polsce. Atrakcje stolicy Wielkopolski, jak przystało na duże miasto, pozwolą Ci na kilka dni aktywnego zwiedzania, ale jednodniowy wypad też jest możliwy. Wtedy warto skupić się na najbardziej charakterystycznych zakątkach miasta.

Zwiedzając Poznań odwiedź koniecznie Stary Rynek, którego charakterystycznym miejscem jest Ratusz z koziołkami stukającymi się głowami. Tuż obok stoją barwne domki budników, a po drugiej stronie Rynku – Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wszystkie ciekawe miejsca warte zwiedzania zaznaczyłem na mapie atrakcji Poznania – możesz ją mieć na swoim telefonie.

Poznań Rynek
Poznań most

W ramach weekendowego wypadu do Poznania, znajdź czas na odwiedzenie dzielnicy Śródka, zwiedzanie Bramy Poznania ICHOT i Ostrowa Tumskiego oraz przejazd wąskotorową kolejką Maltanka, która kursuje przy brzegu Jeziora Maltańskiego.

Wybierasz się do Poznania? Rzuć okiem na moją propozycję noclegów w Poznaniu. Wybrałem miejsca z dobrą lokalizacją, a jednocześnie nie kosztujące majątku.

16. Rudawy Janowickie i Kolorowe Jeziorka

Wiedziałeś, że mamy w Polsce Lazurowe Wybrzeże? Czeka na Ciebie na Dolnym Śląsku – w otoczeniu niewysokich, ale widokowych gór. Na liście ciekawych miejsc do zobaczenia w Polsce mamy atrakcję jedyną w swoim rodzaju – Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich.

Rudawy Janowickie to pasmo górskie wciśnięte między Wałbrzych a Jelenią Górę, oferujące panoramiczne widoki m.in. na pobliskie Karkonosze. Szlaki Rudaw Janowickich są idealne pod względem poziomu trudności – na tyle łatwe, że mogą po nich wędrować całe rodziny.

ławka błękitne jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka
Sokolik taras widokowy Rudawy Janowickie
Widok z platformy widokowej na Sokoliku pozwala mieć okolicę jak na dłoni

Obok mieniących się na lazurowo, czerwono, żółto i zielono Kolorowych Jeziorek, w Rudawach Janowickich polecam Ci wejście na Sokolik, dotarcie do ruin zamku Bolczów niedaleko Janowic Wielkich, a potem wejście na najwyższy, zalesiony szczyt pasma – Skalnik i zejście do Kowar.

Miłośnicy ciekawych historii (i piwa) powinni zajrzeć też do Miedzianki – opuszczonej (prawie) miejscowości, o której w świetnym reportażu pisał Filip Springer. Działa tam browar i restauracja Miedzianka. Jeśli zasiedzisz się nieco za długo, możesz zatrzymać się tu na noc.

Chcesz zatrzymać się na noc w Rudawach Janowickich? Sprawdź noclegi w Janowicach Wielkich i Kowarach. Łatwo dojechać tu z Jeleniej Góry, więc to miasto może być Twoją bazą wypadową.

17. Zamek Książ

Lista ciekawych miejsc w Polsce na weekend nie była kompletna bez zamku Książ. To trzeci pod względem wielkości zamek Polski (po Wawelu i Malborku) i jedno z ulubionych miejsc Dolnoślązaków na weekendowy wypad. Ogromną rezydencję Hochbergów otacza Książański Park Krajobrazowy z wieloma ścieżkami spacerowymi i punktami widokowymi na zamek Książ.

W czasach II wojny światowej zamek Książ miał być jedną z kwater Adolfa Hitlera. Zwiedzać można zarówno komnaty i naziemną część zamku, jak i wydrążone podczas wojny podziemia. Drążona w pośpiechu część podziemna miała związek z tajnym kompleksem Riese w Górach Sowich.

Zamek Książ blog podróżniczy
Wejście do zamku książ

Kompleks Zamku Książ jest rozległy i aby zwiedzić jego wszystkie zakamarki, zaplanuj na wycieczkę tutaj cały dzień. Przy okazji wizyty w Wałbrzychu dobrze odwiedzić też Starą Kopalnię działającą na terenie dawnej kopalni Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego i obejrzeć bezcenne zbiory Muzeum Porcelany.

18. DAG Krzystkowice

Czas na ciekawą atrakcję w Polsce z gatunku tych nieco tajemniczych. W niepozornych lasach kryją się tajemnice, od których zależały losy wojen. Tajna, nazistowska fabryka materiałów wybuchowych Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft, ukryta w lasach Nowogrodu Bobrzańskiego, w czasie II wojny światowej była niezbędnym elementem nazistowskiego przemysłu zbrojeniowego. 

W DAG Krzystkowice produkowano materiały wybuchowe, które wykorzystywano m.in. do produkcji amunicji. W budowę i późniejszą pracę kompleksu DAG było zaangażowanych ok. 25 000 robotników przymusowych z filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Rogoźnicy.

Zbiornik w kompleksie DAG Nowogród Bobrzański
Wnętrze zbiornik kompleks fabryka DAG Krzystkowice

Współcześnie doliczono się ponad 200 budynków dawnej fabryki, ale w czasie wojny mogło ich tam być nawet ponad 500. Łączna powierzchnia kompleksu DAG to aż 35 km2. Teren nie jest przystosowany do zwiedzania – jeśli nie czujesz się pewnie w dzikim terenie, odpuść sobie tę atrakcję.

19. Karkonosze – Śnieżka, Szrenica, Śnieżne Kotły

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów przyciągające turystów szukających pomysłu na weekend w Polsce. Przyrodę okolicy chroni Karkonoski Park Narodowy, rozciągający się w rejonie głównych baz turystycznych – Karpacza i Szklarskiej Poręby. Ciekawe trasy znajdziesz w moich 26 gotowych pomysłach na wędrówki po Karkonoszach.

Najchętniej odwiedzanym punktem Karkonoszy jest ich najwyższy szczyt – Śnieżka, przez który przebiega granica państwowa Polski i Czech. Wędrówkę tutaj można zacząć z samego Karpacza lub nieco przyspieszyć drogę, wjeżdżając krzesełkowym wyciągiem na leżącą blisko Śnieżki Kopę.

schronisko samotnia karkonosze dolny śląsk
Karpacz atrakcje Szlaki blisko miasta Krucze Skały Atrakcje dla dzieci w Karpaczu Karkonosze punkty widokowe Panorama Krajobraz Widok na Śnieżkę

Będąc w Szklarskiej Poręby, wdrap się na Szrenicę, a później skieruj się do polodowcowych Śnieżnych Kotłów – jednego z najpiękniejszych punktów widokowych w Karkonoszach. Wisienką na torcie jest przejście z Karpacza do Szklarskiej Poręby przez Śnieżkę i Szrenicę.

Myślisz o zatrzymaniu się w Karkonoszach na noc? Szukając dobrej bazy wypadowej, sprawdź noclegi w Karpaczu (wycieczki w okolice Śnieżki) i w Szklarskiej Porębie (rejon Szrenicy). 

20. Olsztyn

Mówiłem Ci już o Mazurach, ale myśląc o tamtej części Polski, nie można zapomnieć o Olsztynie – pięknej stolicy Warmii. To zielone miasto sprawdzi się jako kierunek na jednodniowy wypad, ale też weekend. Dobrze połączysz tu zwiedzanie i aktywny wypoczynek na łonie natury – i to bez ruszania się z miasta.

Olsztyn słynie ze swojego naturalnego położenia w otoczeniu jezior, lasów i parków. Dużą część miasta można przejść niekończącymi się parkami, trafiając po drodze na kolejne miejskie jeziora. W granicach administracyjnych Olsztyna tych jezior jest aż 11. W mieście znajdziesz też ogromny Las Miejski o powierzchni ponad 1000 ha. Trudno o tyle zieleni w innym mieście wojewódzkim Polski.

Stare Miasto Olsztyn kamienice
Przystań kajakowa Łyna Olsztyn

Z Olsztynem mocno kojarzy się też postać Mikołaja Kopernika. Zasłynął jako sprawny zarządca Zamku Kapituły Warmińskiej. W murach zamku kryje się jeden z najcenniejszych artefaktów związanych z pracą naukową Mikołaja Kopernika – oryginalna tablica astronomiczna, z której korzystał astronom.

Olsztyn oferuje sporo możliwości aktywnego spędzenia czasu. W ciągu jednego dnia płynnie przechodziłem od zwiedzania zabytków przez spływ kajakiem po Łynie, trening na desce sup, żeglowanie i rajd motorówką po jeziorze Ukiel i… obserwowanie kosmosu z olsztyńskiego Planetarium. Ciekawe punkty miasta znajdziesz na mapie 190 atrakcji Olsztyna, Warmii i Mazur.

Zapowiada się wyjazd do Olsztyna? Pomyśl o przedłużeniu pobytu na cały weekend. Sprawdź dostępne hotele w Olsztynie w dobrej lokalizacji, np. w okolicy Zamku Kapituły Warmińskiej.

21. Kompleks Riese w Górach Sowich

Góry Sowie na Dolnym Śląsku to pasmo górskie, które jest jednym z najbardziej tajemniczych zakamarków naszego kraju. Szlaki Gór Sowich zaprowadzą Cię do tajnego, podziemnego Kompleksu Riese, który w czasach II wojny światowej mógł zmienić bieg historii. 

Riese to tajna sieć podziemnych korytarzy, które miały być ostatnią nadzieją III Rzeszy na wojenny sukces. Zaczęto ją drążyć w pośpiechu w 1943 r., a prace kontynuowano do ostatnich dni wojny. Możliwe, że właśnie stąd miano dowodzić wojskami III Rzeszy i tu miał schronić się sam Adolf Hitler.

Wnętrze Sztolnie Walimskie Riese tajemnice Dolnego Śląska Góry Sowie Rzeczka
Hala Osówka Riese Góry Sowie

Drążone w Górach Sowich sztolnie miały być podziemnym centrum dowodzenia III Rzeszą z kwaterą Hitlera i sztabami wszystkich rodzajów sił zbrojnych nazistowskich Niemiec. Gdyby plan się ziścił, wojna mogłaby trwać jeszcze długie lata i skończyć się… inaczej.

Możesz zwiedzić trzy części kompleksu Riese – Podziemne Miasto Osówka, Sztolnie Walimskie w Rzeczce oraz Kompleks Włodarz. Polecam Ci odwiedzić przynajmniej dwie pierwsze z nich. Riese to jedno z ponad 40 ciekawych miejsc, które znajdziesz na mapie atrakcji Gór Sowich (dostępnej na Twój telefon i komputer).

22. Bielsko-Biała i Beskid Śląski

Bielsko-Biała to jedno z tych ciekawych miejsc na mapie Polski, które udało mi się odkryć przypadkiem. Przy okazji wyprawy do Beskidu Śląskiego zatrzymałem się w Bielsku-Białej i postanowiłem zwiedzić miasto. No i okazało się, że powinienem wpaść tu na znacznie dłużej.

Wartych uwagi atrakcji Bielska-Białej jest sporo, ale mi w pamięci zapadły najbardziej: uroczy Rynek Starego Miasta, klimatyczna ulica Schodowa, posiadające kilka oddziałów Muzeum Historyczne (z moim ulubionym oddziałem “Stara Fabryka”) i sławne Studio Filmów Rysunkowych. Dodatkowo… tylko w Bielsku-Białej możesz przybić piątkę z Reksiem!

Bielsko-Biała stare miasto
Beskid Śląski szlak

Bielsko-Biała to miasto jedyne w swoim rodzaju. Miejskim autobusem dojedziesz tutaj do dolnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię, skąd możesz ruszyć na długie wędrówki po Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego. Ja zdecydowałem się na pieszą wędrówkę z dolnej stacji, przez Szyndzielnię i Klimczok do Szczyrku.

Beskid Śląski jezioro
Beskid Śląski szlak

Z Bielska-Białej możesz też wyruszyć na wędrówkę do Jeziora Żywieckiego, wchodząc przy okazji na mierzący 930 m n.p.m. Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego. W zasięgu jednodniowego wypadu jest też Jezioro Międzybrodzkie i góra Żar, na której szczyt prowadzi kolej linowo-terenowa.

23. Mazury Zachodnie z Kanałem Elbląskim i jeziorem Jeziorak

Myśląc o najciekawszych miejscach na weekend w Polsce, Mazury pojawiają się w głowie całkiem naturalnie. Mało z nas wie jednak, że zachodnia część Mazur, do której zapuszcza się znacznie mniej turystów, to turystyczna perełka pełna niecodziennych atrakcji turystycznych.

Mazury Zachodnie to region mający w swoich granicach m.in. Kanał Elbląski z unikatowym systemem pochylni, oczekujący na wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Jeziorak – najdłuższe jezioro Polski, malownicze i trochę dzikie jeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały. Do tego masa tras rowerowych oraz atrakcje Ostródy i Iławy.

Szeląg Wielki jezioro
Pochylnia Kanał Elbląski mechanizm

Mazury Zachodnie to idealne miejsce, żeby zwolnić tempo podróży, odpocząć i skupić się na lepszym przeżywaniu chwili, w której się jest. Nigdzie w Europie nie znajdziesz atrakcji, która pozwoli Ci wsiąść na pokład statku, a później… torami kolejowymi pokonać kilka wzniesień bez wychodzenia poza pokład.

Żeglowanie Jeziorak Iława

Mazury Zachodnie to też świetne miejsce, żeby stawiać swoje pierwsze kroki w sportach wodnych. Dla mnie była to okazja do pierwszego żeglowania – i to od razu po najdłuższym jeziorze Polski. Region słynie też z niesamowitej kuchni. Zjesz tu np. wybór potraw ze ślimakiem w roli głównej.

Główne bazy wypadowe to Iława i Ostróda. Iława to dodatkowo najlepsze miejsce do zatrzymania się na noc jeśli planujesz poznać bliżej jezioro Jeziorak. 

24. Katowice

Katowice to miasto nie zawsze wymieniane się wśród najlepszych pomysłów na weekendowy wypad w Polskę. Dawniej to przemysłowe miasto było dość zaniedbane, ale czasy się zmieniły. Stolica Śląska wygląda teraz zupełnie inaczej – staje się coraz bardziej interesująca, a atrakcje są trudne do zignorowania.

Zwiedzanie Katowic warto zacząć od odwiedzin w Muzeum Śląskim, które jest dla mnie jednym z najciekawszych muzeów w Polsce. Warty uwagi jest też symbol miasta – katowicki Spodek oraz ogromny blok mieszkalny zwany Superjednostką.

Poza centrum Katowic zajrzyj do klimatycznego Nikiszowca i na Giszowiec. Przespaceruj się najmodniejszą ulicą centrum Katowic – Mariacką. Przy niej działa sporo barów i restauracji – w samym raz na podsumowanie weekendowego dnia w Katowicach. A jeśli mowa o relaksie, odpocznij w leżącym na granicy Katowic i Chorzowa Parku Śląskim.

25. Kociewie

Między Kaszubami a Wisłą, w północnej części Polski znajdziesz ciekawy i różnorodny region. Na Kociewiu odpoczniesz w cichych agroturystykach nad jeziorami, popływasz kajakiem po Wdzie i Wierzycy, poznasz kociewskie wsie z drewnianymi, 200-letnimi domkami. Atrakcji wystarczy w sam raz na kilkudniowy pobyt.

Nie zapomnij odwiedzić Zalewu Żurskiego i Tlenia. Zalew to sztuczny zbiornik powstały przy okazji budowy elektrowni wodnej i jeden z najpopularniejszych akwenów Kociewia. Dobrym wyborem będzie też spływ kajakowy Wdą – spokojną, meandrującą rzeką, oferującą sielskie widoki z poziomu kajaka. Zerknij też nad Jezioro Kałębie – największe jezioro Kociewia.

Lokalną kulturę poznasz odwiedzając jedną z kociewskich wsi z drewnianymi domami krytymi strzechą o historii sięgającej 200 lat wstecz. Zajrzyj do Kasparusa i wsi Długie. Jeśli lubisz wieże i punkty widokowe, odwiedź wieżę w rezerwacie Wiosło Małe i punkt widokowy w Nowej – zobaczysz z nich rozległą dolinę Wisły.

26. Toruń

Toruń to jedno z pierwszych miejsc, do których pojechałem w samotną podróż jeszcze w czasach liceum. Trudno w Polsce o kierunek, który oferuje tak różnorodne atrakcje zamknięte w obrębie uroczego Starego Miasta. Średniowieczny zespół miejski Torunia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Toruń zamek od strony ulicy
Toruń chłopak Wisła widok na Starówkę

Oko przyciąga Stare Miasto z Rynkiem Staromiejskim, Ratuszem Staromiejskim, Pomnikiem Kopernika oraz bezcenną, średniowieczną zabudową. Miasto ma jedną z dwóch istniejących w Polsce krzywych wież (drugą znajdziesz w Ząbkowicach Śląskich). No i oczywiście toruńskie pierniki, których historię zgłębisz w Muzeum Toruńskiego Piernika oraz w Żywym Muzeum Piernika.

Zajrzyj do domu Mikołaja Kopernika, a potem przespaceruj się mostem im. Józefa Piłsudskiego, z którego widać toruńską starówkę. Uliczki zabytkowej części Torunia to piękne budynki z burzliwą historią. Warto też zwiedzić miasto szlakiem fortyfikacji otaczających dawniej Toruń. Wszystkie ciekawe miejsca możesz mieć na swoim telefonie dzięki mojej mapie 140 atrakcji Torunia.

Myślisz o noclegu w Toruniu? Sprawdź dostępne hotele w Toruniu pamiętając o dobrej lokalizacji – najwygodniej będzie Ci zatrzymać się na Starym Mieście.

27. Płock i Pojezierze Gostynińskie

Płock to ważne miasto nie tylko na mapie Mazowsza, ale też całej Polski. Jego początku sięgają IX wieku, a dzięki położeniu na przecięciu się dróg handlowych i walorom obronnym (wysoka skarpa Wisły), Płock szybko zyskał rangę jednego z najważniejszych ośrodków miejskich, będąc jednocześnie jednym z najstarszych miast Polski.

Płock panorama zachód słońca

Za zachód i południe od Płocka rozciąga się Pojezierze Gostynińskie, pełne coraz popularniejszych wśród turystów jezior. Jego część wchodzi w skład Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, który zahacza o województwa mazowieckie i kujawsko-pomorskie. Nie bez powodu mówi się o nim “mazowieckie Mazury”. Kilkadziesiąt jezior czeka do dyspozycji turystów i miłośników natury.

Do najpopularniejszych zakątków Pojezierza Gostynińskiego należy okolica Jeziora Białego. Jeśli poszukujesz bardziej ustronnych terenów i chciałbyś uniknąć tłumów, ciekawą alternatywą jest leżące niedaleko Jezioro Sumino z dużą liczbą trawiastych i piaszczystych wejść do wody. Polecam Ci też zainteresowanie się Jeziorem Zdworskim, czyli największym naturalnym zbiornikiem Mazowsza.

28. Polana Jakuszycka i narty biegowe

Tym razem propozycja dla aktywnych, którzy szukają ciekawej formy spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zimą położona w Górach Izerskich, w granicach Szklarskiej Poręby Polana Jakuszycka staje się polskim centrum nart biegowych.

Pociągi kursujące na linii Szklarska Poręba Górna – Liberec z każdym kursem dowożą tutaj setki mniej lub bardziej zaawansowanych adeptów biegówek. To zdecydowanie najłatwiejsza forma dojazdu do Jakuszyc. Jazda samochodem wymaga przeciskania się górską trasą, a później uporczywe szukanie miejsca parkingowego.

Swoje pierwsze kroki na nartach biegowych (i na poziomie pierwszych kroków nadal pozostaję) stawiałem właśnie na Polanie Jakuszyckiej. Zimą naturalną aktywnością są tutaj narty, ale latem miejsce wcale nie pustoszeje. To punkt wypadowy do pieszych wycieczek po Górach Izerskich i Karkonoszach (możesz skorzystać z gotowych 26 pomysłów na wędrówki po Karkonoszach zaplanowanych od A do Z).

Nie musisz mieć swojego sprzętu, żeby zacząć przygodę z biegówkami. Na Polanie Jakuszyckiej działają wypożyczalnie, w których za niewielkie pieniądze (w 2022 r. było to 50 zł) wypożyczysz na cały dzień zestaw złożony z nart biegowych, kijków i butów narciarskich. Jeśli chcesz nieco szkolenia, przez Internet umówisz się na godzinne zajęcia z instruktorem.

29. Kaszuby Południowe

Północ Polski skrywa jeszcze przed nami wiele interesujących kierunków wakacyjnych i urlopowych podróży. Kaszuby słyną ze swojej unikalnej kultury, trudnego do zrozumienia przez przyjezdnych języka kaszubskiego i pięknych okoliczności przyrody. Morze, liczne jeziora, niekończące się lasy – to właśnie Serce Kaszub.

Do obowiązkowych atrakcji południowej części Kaszub zalicza się Krzyż Jezior Wdzydzkich – zespół jezior przez swoje rozmiary zwany też Kaszubskim Morzem. Możesz zobaczyć jeziora z poziomu statku, decydując się na godzinny rejs statkiem Stolem z przystani we Wdzydzach Kiszewskich. We Wdzydzach zobacz też koniecznie Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny z ponad 50 wiejskimi domostwami z okresu XVII – XX w., z różnych zakątków Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia.

Kaszuby Wda z drona

Polecam Ci też zaplanować trochę czasu na spływ kajakowy Wdą. To spokojna, silnie meandrująca rzeka, która dostarczy Ci malowniczych krajobrazów. Na trasie czasami pojawiają się powalone drzewa, które dostarczają trochę emocji w czasie spływu. Odwiedź też Kościerzynę – największe miasto regionu południowych Kaszub z Muzeum Akordeonu, Muzeum Kolejnictwa z koleją lilipucią, dwoma sanktuariami i ładnym Rynkiem.

30. Kłodzko i Kotlina Kłodzka

Kłodzko to miasto w południowej części Dolnego Śląska, leżące nad Nysą Kłodzką. To nie tylko naturalna baza wypadowa do uzdrowisk kłodzkich – Polanicy Zdrój, Dusznik Zdrój i Kudowy Zdrój, ale również cel turystyczny sam w sobie. Centrum Kłodzka to pełne klimatu uliczki w otoczeniu ciekawych architektonicznie budynków.

Klodzko Most sw Jana atrakcje

Nad Kłodzkiem góruje dobrze zachowana Twierdza Kłodzko, czyli XVI-wieczny system umocnień chroniących miasto i region. Możesz zwiedzać składającą się z 9 przystanków naziemną trasę turystyczną, a później zejść do podziemnych labiryntów. Ciekawy jest również kłodzki Rynek z okazałym ratuszem oraz Podziemna Trasa Turystyczna, którą przejdziesz pod centrum Kłodzka.

Kotlina Kłodzka obfituje w górskie zakątki i ciekawe atrakcje. Tutaj znajdziesz Góry Stołowe, o których opowiem niżej i Masyw Śnieżnika na pograniczu polsko-czeskim. Siły zregenerujesz w jednej ze zdrojowych miejscowości (Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój), gdzie przespacerujesz się po parkach zdrojowych i napijesz leczniczej wody.

31. Góry Stołowe

Jedną z najciekawszych atrakcji Kotliny Kłodzkiej i południowej części Polski są pełne formacji skalnych, czasami płaskie jak stół… Góry Stołowe. Najwyższy szczyt pasma – Szczeliniec Wielki, to góra, na którą wejdziesz po schodach, a później rozpłyniesz się w pięknych widokach na okolicę.

Turyści odwiedzający Park Narodowy Gór Stołowych chętnie zaglądają też do Błędnych Skał, czyli skalnego labiryntu zlokalizowanego tuż obok granicy z Czechami. Na to pasmo górskie możesz spojrzeć m.in. z niedawno otwartego punktu widokowego na Guzowatej w Radkowie.

platforma na Guzowatej Radków Dolny Śląsk ciekawe punkty widokowe dobry widok na góry Szczeliniec Wielki Góry Stołowe Zalew Radkowski krajobraz
Platforma widokowa na Guzowatej zapewnia też widok na Zalew Radkowski

W czasie wędrówek po Górach Stołowych trafisz na ciekawe formacje skalne – Skalne Grzyby, Radkowskie Skały (sprawdź 29 pomysłów na wędrówki po górach Ziemi Kłodzkiej). W Wambierzycach zwanych “śląskim Jeruzalem”, zwiedzisz okazałą bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i przejdziesz rozrzuconą po wsi drogą krzyżową.

Jadąc w Góry Stołowe skorzystaj z mojej listy pensjonatów i hoteli w rejonie Gór Stołowych. Zregenerujesz w nich siły w przerwach od górskich wędrówek. 

32. Lublin

Stolicę Lubelszczyzny zwiedzałem trochę przypadkiem, ale po kilku godzinach w Lublinie okazało się, że to jedno z najciekawszych miast w tej części Polski i idealny kierunek na weekendowy wypad typu “city-break”. Zabytków wystarczy na przynajmniej 2 dni zwiedzania – chociaż jednodniowa wycieczka też da Ci sporo satysfakcji.

Zwiedzając Lublin w jeden dzień, bez pośpiechu poznasz każdy zakątek zwartego Starego Miasta. Ponadto dotrzesz do górującego nad miastem Zamku Lubelskiego, a następnie zdążysz przespacerować się wzdłuż Placu Litewskiego.

Lublin zamek
Brama Krakowska w Lublinie

Warto zajrzeć na ulicę Krakowskie Przedmieście – to reprezentacyjny trakt Lublina o zwartej zabudowie, przy którym ulokowały się reprezentacyjne budynki miasta. Ulica prowadzi wprost na plac Łokietka z Bramą Krakowską, która otwiera przed turystami lubelskie Stare Miasto. W centralnym Rynku zauważysz Trybunał Główny Koronny, czyli dawny najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego. 

33. Puszcza Kozienicka i Kozienicki Park Krajobrazowy

Na południe od Warszawy rozciąga się pradawna Puszcza Kozienicka. Las zajmuje 30 000 hektarów i jest klimatyczną ciekawostką – miejscem cieplejszym o ok. 0,5 °C od średniej temperatury w nabliższej okolicy. Pomimo tego, że do gór stąd daleko, duże występowanie popularnej w górach jodły spowodowało, że w Puszczy Kozienickiej świetnie mają się zróżnicowane gatunki roślin typowych dla górskich terenów.

Zdecydowanie polecam zajrzeć do uroczego rezerwatu przyrody Źródło Królewskie, z którego to w pięknych okolicznościach przyrody wypływa rzeka Zagożdżonka. Ze źródeł miał pić wodę sam Władysław Jagiełło! Udostępnione dla turystów ścieżki prowadzą drewnianymi pomostami nad rozlewiskiem rzeki, a częściowo również śladem dawnej kolejki wąskotorowej.

Warto odwiedzić okolice niektrórych rezerwatów wchodzących w skład Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Zahacz o ścieżkę “Śródborze” niedaleko rezerwatu przyrody Ponty Dęby, rezerwat Brzeźniczka oraz rezerwat Krępiec z jarem rzeki Krypianka. W okolicy (już poza Puszczą Kozienicką) warto jeszcze odwiedzić malowniczy punkt widokowy Kępeczki z panoramą na Wisłę.

34. Nowa Ruda

Nowa Ruda to miasteczko na Dolnym Śląsku, które rzadko wymienia się pośród najpopularniejszych celów turystycznych polskich turystów. Moim zdaniem to jednak jedna z najciekawszych destynacji w tej części Polski – szczególnie dla miłośników gór, historycznych przemian i architektury wkomponowanej w górskie otoczenie.

Dawniej ton życia Nowej Rudy wyznaczała działalność Dolnośląskiego Zabłębia Węglowego. Gdy w latach 90. XX wieku zagłębie zlikwidowano i kopalnie zamknięto, z Nowej Rudy na trochę uszło życie. Ale szczęśliwie to życie do miasteczka wraca wraz z napływem kolejnych turystów zainteresowanych historią Gór Sowich i okolicy.

Dolny Śląsk Nowa Ruda Rynek Ratusz atrakcje co warto zobaczyć Góry Sowie
Nowa Ruda atrakcje co warto zobaczyć Dolny Śląsk

W Nowej Rudzie działa Turystyczna Kopalnia Węgla, która bez pudrowania rzeczywistości pokazuje turystom, jak wymagająca i niebezpieczna była praca górników pod ziemią. Noworudzka kopalnia należała do jednej z najniebezpieczniejszych na świecie i pochłonęła w swojej historii wiele istnień.

Nowa Ruda może się pochwalić uroczym Rynkiem ze sporym Ratuszem i Zamkiem Stillfriedów, okazałym kościołem św. Mikołaja i wieloma zabytkowymi budynkami, pasującymi do górskiego otoczenia. Na miasto można spojrzeć z wież widokowych na Górze św. Anny i Górze Wszystkich Świętych, ale też z hałdy KWK “Nowa Ruda”, którą znajdziesz w środku miasta.

35. Zamek Grodno i Jezioro Bystrzyckie

Lubisz bajkowe klimaty z pokrytym mgłą jeziorem i majaczącym w tle zamkiem, który wynurza się znad linii drzew? Takich atrakcji nie trzeba szukać w Szkocji – mamy ją w Polsce, na Dolnym Śląsku. W poszukiwaniu ciekawych miejsc do zobaczenia w Polsce zapraszam nad Jezioro Bystrzyckie.

Jezioro Bystrzyckie to sztuczny zbiornik, który zbudowano, zatapiając malowniczą wieś Śląska Dolina. Współcześnie możesz przejść brzegiem jeziora na zaporę w Lubachowie, dzięki której ten zbiornik wodny istnieje. Gdy obejdziesz już jezioro, 30-minutowa wędrówka w górę zaprowadzi Cię do tajemniczego Zamku Grodno.

Zamek Grodno Jezioro Bystrzyckie Góry Sowie Zagórze Śląskie odpoczynek nad jeziorem trasa spacerowa
Weekend Dolny Śląsk blog podróżniczy jednodniowe weekendowe

Mówi się, że Zamek Grodno mógł być jedną z kryjówek, w których naziści ukryli swoje skarby, chwilę przed ewakuacją w głąb III Rzeszy w ostatnich miesiącach wojny. Skarbów nigdy nie znaleziono – mogły nie istnieć lub… zostać dobrze ukryte i pozostać tajemnicą. Tajemnicą nie jest jednak, że jednodniowy wypad nad Jezioro Bystrzyckie będzie idealnym pomysłem na zwiedzanie nietypowych zakątków Polski.

36. Płock

Płock to ważne miasto nie tylko na mapie Mazowsza, ale też całej Polski. Początki miasta sięgają już IX i X wieku, a dzięki świetnemu położeniu na przecięciu się dróg handlowych i dobrym walorom obronnym (wysoka skarpa Wisły), Płock szybko zyskał rangę jednego z najważniejszych ośrodków miejskich, będąc jednocześnie jednym z najstarszych miast Polski.

W Płocku do zwiedzania czeka na Ciebie Stare Miasto leżące tuż obok wiślańskiej skarpy z pięknym widokiem na Wisłę i okolicę. Na Wzgórzu Tumskim warto zwiedzić Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia NMP, która jest jedną z najstarszych budowli sakralnych w Polsce. W mieście działa kilka oddziałów Muzeum Mazowieckiego – m.in. poświęconych płockiej secesji i art deco. Genialne miejsca!

Płock most zachód słońca
Płock Małachowianka

Jeśli zastanawiasz się, gdzie pójść na spacer w Płocku to nadwiślańskie bulwary będą dobrym wyborem. Dzięki położeniu miasta na skarpie, trasy spacerowe są dobrym punktem widokowym na Wisłę i okolicę rozciągającą się po drugiej stronie rzeki. Spacerować możesz nie tylko szczytem Wzgórza Tumskiego, ale też u jego stóp, idąc ulicą Rybaki.

Warto też zajrzeć do często omijanego przez turystów zespołu klasztorno-katedralnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, który zbudowano w stylu neogotyku angielskiego. Mariawityzm to jedyne wyznanie, które narodziło się w Polsce – i to właśnie w Płocku. Do Mariawitów warto też zajrzeć dla pięknego ogrodu z sympatycznymi alpakami.

37. Wałbrzych i okoliczne góry

Wałbrzych nie zawsze kojarzył się z zielenią i odpoczynkiem na łonie natury. Jeszcze w latach 90. XX wieku główne miasto Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego tętniło przemysłowym życiem, a turyści zaglądali tu znacznie rzadziej. Oblicze tego otoczonego górami i bogatego w różnorodne, również poprzemysłowe atrakcje, mocno się zmienia.

Szczęśliwie Wałbrzych coraz lepiej odnajduje się w swojej nowej roli. Niesamowite położenie w uścisku kilku pasm górskich, dwa parki krajobrazowe – Książański i Sudetów Wałbrzyskich, rozpoznawalny w Europie Zamek Książ i powęglowe dziedzictwo to spore atuty turystyczne.

Wałbrzych plac Magistracki
Wałbrzych panorama miasta

Dla miłośników górskich wędrówek Wałbrzych jest świetnym punktem startowym podczas wycieczek w Góry Kamienne i Góry Wałbrzyskie. Blisko stąd również na szlaki Gór Sowich, do górującego nad Jeziorem Bystrzyckim zamku Grodno i na wieże widokowe, zbudowane na szczycie Chełmca i Borowej.

Góry Wałbrzyskie wieża widokowa na Borowej punkty widokowe Dolny Śląsk pomysł na krótką wycieczkę z Wrocławia panorama ładny krajobraz na góry

O dawnej, węglowej potędze Wałbrzycha przypomina “Stara Kopalnia”, czyli centrum nauki i sztuki zajmujące teren dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Wałbrzych może się też pochwalić jedynym w Polsce Muzeum Porcelany, które z ponad 10 000 eksponatów zajmuje Pałac Albertich.

Baza noclegowa w Wałbrzychu jest coraz lepsza. Poza hotelami w Wałbrzychu, możesz zatrzymać się w miejscowościach zdrojowych – Jedlinie-Zdrój albo Szczawnie-Zdrój

38. Bolesławiec i ceramika bolesławiecka

Sława Bolesławca wśród polskich i zagranicznych turystów bierze się z sięgającej XVIII wieku tradycji produkcji ceramiki. I chociaż dzisiaj ceramika to główny magnes przyciągający turystów do miasta, w Bolesławcu możesz zaplanować cały dzień lub weekend zwiedzania, spacerując po zabytkowym centrum i podziwiając okolicę.

Bolesławiec kamieniczki na Rynku
Bolesławiec wiadukt pociąg

W centrum Bolesławca do zobaczenia czeka na Ciebie Rynek z imponującym Ratuszem i Bazyliką Maryjną, otoczony barwnymi kamienicami z restauracjami i kawiarniami. Warto zajrzeć do Muzeum Ceramiki, przejść wzdłuż murów miejskich i zobaczyć ogromny wiadukt kolejowy na Bobrze przypominający akwedukt. Pociąg na jego tle wydaje się małą zabawką.

39. Pieskowa Skała i Maczuga Herkulesa

Wspominałem już o Szlaku Orlich Gniazd w kontekście poszukiwania ciekawych miejsc w Polsce, które warto zobaczyć. Na szczególną uwagę dociekliwych turystów zasługuje położony w dolinie Prądnika, na północ od Krakowa Zamek Pieskowa Skała ze stojącą obok Maczugą Herkulesa.

Zamek Pieskowa Skała zbudowano w XIV wieku z rozkazu tego, co “zastał Polską drewnianą, a zostawił murowaną”, czyli króla Kazimierza III Wielkiego. Przy budowie zamku wykorzystano naturalny klif spadający do Prądnika – stąd Pieskowa Skała wygląda tak malowniczo i jest tak smakowitym kąskiem dla turystów.

Na Pieskowej Skale pojawiały się ekipy znanych polskich produkcji filmowych, m.in. serialu Janosik i Stawka większa niż życie. Pieskowa Skała pojawiła się w 16. odcinku przygód Hansa Klossa, czyli w Akcji “Liść dębu”. Równie sławna jest jednak naturalna atrakcja, która stoi kilkaset metrów od zamku – Maczuga Herkulesa.

Maczuga Herkulesa to skalna formacja zbudowana z wapieni, której natura nadała kształt olbrzymiej maczugi. Dawniej ta charakterystyczna skała była wyzwaniem dla wspinaczy, jednak od czasu ochrony okolicznej przyrody przez Ojcowski Park Narodowy, wdrapywanie się na górę nie jest już możliwe.

40. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Świdnica i Jawor stały się rozpoznawalne na całym świecie właśnie dzięki tym zabytkom. Myślisz o nietypowym miejscu, które warto zobaczyć w Polsce? Właśnie je znalazłeś. Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze to bezcenne zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przy okazji wizyty w tej części Polski, warto zwiedzić uroczą i niedocenianą Świdnicę.

Cesarz Ferdynand III zezwolił na terenie dziedzicznych księstw Habsburgów na Śląsku na budowę tylko trzech kościołów pokoju – w Jaworze, Głogowie i właśnie w Świdnicy. Do budowy można było wykorzystać tylko nietrwałe materiały: drewno, piasek, słomę i glinę.

Kościół Pokoju atrakcja Dolnego Śląska Świdnica
Wnętrze kościoła Pokoju w Świdnicy
Niesamowite wnętrza Kościoła Pokoju w Świdnicy zwiedza się słuchając opowieści o historii tego miejsca

Świątynie nie mogły bryłą przypominać kościoła i musiały być zlokalizowane nie bliżej niż “na odległość strzału armatniego od murów miasta”. Kościoły przy tych ograniczeniach powstały w drugiej połowie XVII wieku i nic nie zwiastowało, że przetrwają bez szwanku ponad 350 lat.

W rekordowym kościele Pokoju w Świdnicy może zmieścić się nawet 7500 wiernych, co czyni go największą drewnianą świątynią Europy. Prowadzi do niego aż 27 wejść. Od 2001 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, posiada tytuł Pomnika Historii, a National Geographic uznał go za jeden z 7 nowych cudów Polski.

41. Zamek Czocha

Przed Tobą zamek Czocha – kolejny z legendarnych już zamków Dolnego Śląska i gwiazda kilku produkcji telewizyjnych. Malownicze położenie zamku na zakolu Jeziora Leśniańskiego, utworzonego na rzece Kwisie powoduje, że to idealne miejsce na tani wypad na weekend w Polsce.

Zamek Czocha zbudowano w XIII wieku jako budowlę chroniącą pogranicze śląsko-łużyckie. Najciekawiej na zamku Czocha było jednak w czasie II wojny światowej, gdy mogła tu działać tajna szkoła szyfrantów Abwehry. Idąc tym tropem, powstała powieść Bogusława Wołoszańskiego “Twierdza szyfrów”, a później udana jej ekranizacja w formie serialu “Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Szczegóły zwiedzania Zamku Czocha – w tym jego godziny otwarcia i ceny biletów, sprawdzisz na stronie internetowej. Do Zamku Czocha dojedziesz tylko samochodem – w pobliżu nie ma przystanków komunikacji zbiorowej. 

W zamku Czocha odkryto sieć podziemnych korytarzy o niejasnym przeznaczeniu, a pomieszczenia zamkowe były ze sobą połączone tajnymi korytarzami. To budzi skojarzenia niektórych turystów z zamkiem Hogwart z historii o Harrym Potterze. Istnieje również szereg hipotez o zamurowanych salach, które ciągle mają być pełne kosztowności.

Po II wojnie światowej zamek Czocha popadł w niełaskę i degradował się coraz mocniej. Emigranci z Grecji postawili w tym “kropkę nad i”, hodując w sali rycerskiej zamku… świnie. Szczęśliwie udało się powstrzymać upadek zamku, doprowadzić do jego remontu i stworzyć na mapie Polski kolejną perełkę dla turystów.

42. Pieniny i Pieniński Park Narodowy

Pieniny to graniczne pasmo górskie, które coraz częściej wymienia się pośród idealnych miejsc na tani wypad na weekend w Polsce. Na turystów czekają zróżnicowane, górskie szlaki, malownicze Jezioro Czorsztyńskie z okazałą tamą, zamki i legendarny spływ nurtem Dunajca. Przyrodę chroni istniejący na tym terenie Pieniński Park Narodowy.

Pieniny Dunajec góry sosna

Polecam wdrapać się na szczyt Trzy Korony, rzucić okiem na mającą ponad 500 lat sosnę (uszkodzoną niestety w czasie akcji ratunkowej ze śmigłowcem) na szczycie Sokolicy, zwiedzić zamki Czorsztyn i zamek Dunajec w Niedzicy. Warto zajrzeć do Szczawnicy i pospacerować po centrum tego miasteczka.

Legendarną pienińską atrakcją jest oczywiście spływ Dunajcem, który prowadzą przekazujący sobie ten zawód z pokolenia na pokolenie flisacy. Spływ flisacką łodzią ze Sromowców Niżnych do Szczawnicy lub Krościenka pozwoli Ci obejrzeć Pieniny z perspektywy rzeki i posłuchać opowieści flisaków.

Pieniny chłopak sosna Sokolica

Naturalną bazą wypadową w Pieniny jest Szczawnica, w której możesz zatrzymać się na noc. W Szczawnicy warto zwrócić uwagę na zabytkową, uzdrowiskową architekturę. To przyjemne miejsce na punkt startowy wycieczek w Pieniny.

43. Ślęża

Ślęża to samotna góra leżąca niedaleko Wrocławia. Będąca centralnym punktem Ślężańskiego Parku Krajobrazowego góra w każdy weekend wypełnia się setkami turystów, którzy chcą tu uciec od zgiełku miasta. Ta góra to dawne miejsce pogańskich kultów, a na jej zboczach można znaleźć jeszcze kamienne posągi i miejsca prawdopodobnych pogańskich świątyń.

Ślęża mierzy co prawda tylko 718 m n.p.m., ale wybija się na ok. 500 metrów ponad poziom okolicznych równin. Wydaje się być przez to znacznie wyższa, a ta duża wybitność pozwala zobaczyć ją nawet z odległych punktów Dolnego Śląska. Na szczycie znajdziesz Dom Turysty PTTK, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, a nieco obok wierzchołka – wieżę widokowej z Dolnym Śląskiem jak na dłoni.

Widok na Ślężę - dolny śląsk
Kamienice Rynek Sobótka

Mała część turystów zmierzających na Ślężę decyduje się jednak na zwiedzanie Sobótki – niewielkiego miasta leżącego u stóp osławionej Ślęży. Dominującym w krajobrazie miasta budynkiem jest gotycki kościół św. Jakuba z XV wieku. U podstawy wysokiej wieży kościoła znajdziesz wmurowaną, kamienną rzeźbę romańskiego lwa, który wystaje trochę poza obrys wieży.

Odwiedzić warto również Muzeum Ślężańskie, na terenie którego znajduje się lapidarium, czyli ekspozycja kamiennych fragmentów rzeźb i elementów architektonicznych z Kolumną Sobótczańską – głazem kultowym pochodzącym prawdopodobnie z epoki neolitu. A jeśli po wędrówce masz ochotę na kieliszek lokalnego wina, to w Sobótce działa Winiarnia Celtica zajmująca budynek Starej Gazowni.

44. Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie to niepozorne miasteczko, które znajduje się u wrót Kotliny Kłodzkiej. Obok Torunia to drugie polskie miasto, które może pochwalić się krzywą wieżą (i to odchyloną od pionu o aż 2 metry). Nie ma jednak w Polsce innego miasta, którego historia związana jest z postacią Frankensteina. Ząbkowice Śląskie po niemiecku to właśnie “Frankenstein”!

Z Ząbkowicami Śląskimi związana jest pełna hipotez historia z początku XVII wieku o ośmiu lokalnych grabarzach, którzy mieli wywołać epidemię dżumy przez to, że z ludzkich zwłok przygotowywali zakaźny proszek. Możliwe, że opis tych wydarzeń dotarł po wielu latach do młodej Mary Shelley i zainspirował ją do napisania historii o doktorze Victorze Frankensteinie.

Ratusz Ząbkowice Śląskie wieża
Ząbkowice Śląskie atrakcje Rynek kamienice Krzywa Wieża

Przechylonej bryły Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich nie można przegapić. Chociaż nie jest jasne jej historyczne przeznaczenie ani kulisy budowy, wieża jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem miasta i przyciąga do siebie turystów z całej Polski. W 1977 r. jej odchylenie od pionu wynosiło 1,98 m, a współcześnie to już ok. 2,12 m. Z poziomu ulicy robi to wrażenie, którego nie oddadzą żadne zdjęcia.

Strzelisty Ratusz, który możesz teraz oglądać na ząbkowickim Rynku, to już… szósta tego typu budowla w mieście. Poprzednich pięć wcieleń ratusza nie miało szczęścia i albo stawały w płomieniach, albo były niszczone w czasie wojen.  Współczesną wersję ratusza zaprojektował Alexis Langer, znany m.in. z projektu pasażu Pokoyhof we Wrocławiu i szeregu kościołów na terenie Śląska. 

45. Radom

Radom to miasto, obok którego nie przechodzi się obojętnie. Podbijające Internet memy, sprawy związane z niekończącą się historią radomskiego lotniska, mniej lub bardziej trafione żarty o mieście – o Radomiu każdy z nas przynajmniej słyszał. A w Radomiu jest co robić. Jednodniowa wycieczka do miasta to za mało, żeby spokojnie zwiedzić wszystkie atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić w Radomiu – chociaż to już całkiem dobry początek.

Przez lata miasto słynęło z rozwoju wielu gałęzi przemysłu, produkując m.in. maszyny do szycia Łucznik czy buty Sofixy. Współczesny Radom coraz śmielej wkracza jednak w rynek turystyczny. Turyści przyjeżdżają tu, aby odwiedzić Muzeum im. Jacka Malczewskiego, przejść ulicą Żeromskiego na centralny Plac Konstytucji 3 Maja i poznać zróżnicowaną architekturę miasta.

Radom budynek banku
Radom pl Konstytucji kościół

Gdy zwiedzisz już centrum Radomia, co zajmie przynajmniej kilka godzin, polecam Ci zrobić sobie kilkugodzinną przerwę, wyskoczyć poza centrum miasta i odwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej. To działający od 1977 r. skansen, czyli muzeum na wolnym powietrzu, które opowiada o dziedzictwie wsi i architekturze ludowej regionu. Poza miastem czekają też Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Puszcza Kozienicka i Kozienicki Park Krajobrazowy.

Jak tanio podróżować po Polsce?

Czasami podróżowanie po Polsce może zaskoczyć nas dość sporymi kosztami – szczególnie, jeśli będziemy podróżować w pełni sezonu turystycznego. Aby tanio podróżować po Polsce warto jednak znać kilka zasad i trików, dzięki którym wydamy mniej, a jednocześnie nie pogorszymy swoich odczuć z wyjazdu. 

Oczywiście nie chodzi o to, aby ograniczać koszty na każdym kroku i spowodować, że podróż będzie wyścigiem o to, na czym uda się zaoszczędzić więcej. W artykule podpowiadam, jak podejść do tego rozsądnie i przez optymalną kontrolę nad wydatkami móc wyjeżdżać w podróże częściej.

Poznałeś właśnie długą listę ciekawych miejsc i atrakcji w Polsce, które warto odwiedzić w ramach jednodniowego, weekendowego lub dłuższego wypadu. Okazuje się, że nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby świetnie się bawić w podróży. Polska na weekend oferuje tyle możliwości, że na zaliczenie wszystkich potrzebnych będzie wiele miesięcy, a może i lat. Życzę Ci udanego eksplorowania i zwiedzania Polski!

Jesteś przedstawicielem miasta, regionu lub organizacji turystycznej? Chcesz, żeby Twoje atrakcje znalazły się w tym zestawieniu? A może reprezentujesz ciekawą atrakcję turystyczną? Wejdź na zakładkę Współpraca i sprawdź dostępne możliwości.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt
  • Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże to ważny element naszego życia. Sprawdź też inne kierunki podróży, o których piszemy. 

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze