Cypr zimą: 6 miejsc, do których warto dotrzeć poza sezonem

Aktualizacja: 19 października 2024 r.
Cypr zimą atrakcje poza sezonem flamingi
Cypr zimą atrakcje poza sezonem flamingi

Szukasz miejsca na urlop poza sezonem i zastanawiasz się, co warto zobaczyć zimą na Cyprze? Choć ta wyspa kojarzy się głównie z plażowaniem, znajdziesz tu wiele atrakcji historycznych (często darmowych do zwiedzania) i stoki narciarskie.

W artykule zebrałem najciekawsze atrakcje turystyczne na Cyprze, które warto zobaczyć zimą. Podróż na Cypr poza sezonem to dobry pomysł na oszczędzenie sporo pieniędzy.

Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki dotyczące zwiedzania oraz polecenia komfortowych noclegów, klimatycznych kawiarni i restauracji. Informacje zebrałem na podstawie mojego doświadczenia podczas wyjazdu na Cypr.

Czy moim zdaniem warto jechać na Cypr poza sezonem?

Sezon turystyczny na Cyprze trwa od maja do września – to właśnie wtedy pogoda najbardziej sprzyja odpoczynkowi na malowniczych plażach, które są główną atrakcją Cypru. Choć zimą woda w cypryjskim morzu jest zbyt zimna na kąpiele, myślę, że warto odwiedzić Cypr poza sezonem z kilku powodów:

  • klimat – zimy na Cyprze są łagodne. W najzimniejszym miesiącu (styczniu) średnia temperatura wynosi ok. 14°C. Zdarzają się opady deszczu, ale nawet w grudniu słońce świeci średnio 6 h dziennie. Śnieg spada tylko w górach Troodos. Moim zdaniem to świetne warunki do zwiedzania – nie jest ani upalnie, ani przenikliwie zimno, 
  • niższe ceny – wyjazd na Cypr poza sezonem to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. W tym czasie znajdziesz tańsze noclegi, restauracje, bilety lotnicze, a nawet bilety wstępu do atrakcji, 
  • mniej turystów – wyjazd na Cypr poza sezonem letnim pozwoli Ci uniknąć tłumów, dzięki czemu zwiedzanie będzie bardziej komfortowe i łatwiej będzie Ci zrobić ładne zdjęcia. Mniejszy ruch turystyczny ułatwi Ci też kontakt z lokalną kulturą i kuchnią, dzięki czemu Twoje doświadczenie będzie bardziej autentyczne,
  • unikalne atrakcje – choć Cypr słynie przede wszystkim z malowniczych plaż, ma kilka atrakcji, z których nie będziesz mógł skorzystać latem. Najpopularniejszą z nich są flamingi, które przylatują na wyspę na zimę. Możesz je obserwować na słonym jeziorze w Larnace lub jeziorze Akrotiri koło Limassol. Luty to czas kwitnienia drzew migdałowych, które są naprawdę urokliwe. Zima to też jedyna okazja na trekking po śniegu w górach Troodos (opady zaczynają się zazwyczaj w okolicach Bożego Narodzenia).

Gdzie spać na Cyprze?

Cypr ma szeroką bazę noclegową, która składa się głównie z domów do wynajęcia, apartamentów i hoteli. Powinieneś znaleźć coś odpowiadającego Twoim potrzebom i budżetowi (zwłaszcza, że zimą ceny noclegów są znacznie niższe). Niżej znajdziesz kilka propozycji, które uważam za warte uwagi: 

  • Rice Street Art Hotel w Larnace – hotel położony w centrum miasta, blisko Muzeum Bizantyjskiego i Promenady Finikoudes, zaledwie 4 km od lotniska. Pokoje są klimatyzowane i mają prywatną łazienkę. Sporym plusem jest darmowy parking – przyda się, jeśli zdecydujesz się na wynajem auta,
  • Bellagio Napa Suites w Ayia Napa – budżetowy nocleg w dogodnej lokalizacji (550 m od Muzeum Morskiego Thalassa). Oferuje klimatyzowane pokoje z prywatną łazienką i kuchnią, 2 restauracje, parking dla gości i transfer lotniskowy,
  • Alinea Suites Limassol Center w Limassol – miejsce z klimatyzowanymi apartamentami, z prywatną łazienką i aneksem kuchennym. Codziennie jest serwowane śniadanie, a na miejscu działa wypożyczalnia aut i bezpłatny parking. Leży dość blisko promenady, Zamku w Limassol czy Muzeum Archeologicznego.

Co warto zobaczyć na Cyprze poza sezonem? Wskazówki przed zwiedzaniem zimą i poza wakacjami

Zanim dowiesz się, co warto zobaczyć zimą na Cyprze, mam dla Ciebie garść praktycznych wskazówek, które zebrałem podczas mojego pobytu na wyspie. Mam nadzieję, że okażą się dla Ciebie pomocne: 

  • nie szukaj noclegu w Nikozji – choć poza sezonem ceny na Cyprze są dużo niższe, Nikozja jest wyjątkiem i nawet zimą jest tu dość drogo. Jeśli chcesz zwiedzić stolicę, lepiej zatrzymać się w innej miejscowości i potraktować ją jako bazę wypadową,
  • korzystaj z dystrybutorów wody – na Cyprze znajdziesz wiele dystrybutorów wody, z których polecam korzystać zamiast kupować wodę w sklepie. Wychodzi taniej, a przy tym jest korzystniej dla środowiska,
  • przed wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne – w podróży jesteśmy bardziej aktywni niż na co dzień, co naraża nas na urazy. By uniknąć wysokich kosztów, które w niektórych państwach można ponieść nawet za drobne zabiegi, przed wyjazdem zawsze wykupuję ubezpieczenie turystyczne. Kosztuje tylko kilka złotych za dzień, a sprawia, że czuję się o wiele bezpieczniej. Sprawdź oferty od różnych ubezpieczycieli (np. używając kalkulatora) i wybierz najlepszą opcję, tzn. z jak najwyższymi kosztami ochrony od OC, NNW i kosztów ratownictwa,
  • rozważ wypożyczenie samochodu – jedynym środkiem komunikacji zbiorowej na Cyprze są autobusy, które oferują mało połączeń. By ze względu na brak transportu nie ominęła Cię żadna ciekawa atrakcja, rozważ wypożyczenie samochodu. Najlepiej wynająć auto z odbiorem na lotnisku, by od razu zapewnić sobie transfer do noclegu i z powrotem na lotnisko.

1. Góry Troodos

lokalizacja na mapie: 34.9220351, 32.8794257

Góry Troodos znajdują się w środkowo-zachodnim Cyprze. Ich najwyższy szczyt, zbudowana ze skał wulkanicznych góra Olimpos (1952 m n.p.m.), zimą jest celem podróży miłośników narciarstwa. Sezon trwa zazwyczaj od stycznia do marca, ale przed wyjazdem warto sprawdzić czy w górach spadło wystarczająco śniegu.

Cypr Góry Troodos

Znajdziesz tu wypożyczalnię sprzętu narciarskiego, wyciąg krzesełkowy i 3 wyciągi orczykowe oraz trasy o różnym poziomie trudności (w tym dwie dla narciarzy biegowych). Jeśli jesteś już wprawionym narciarzem, wybierz się na północną. stronę Olimpos na teren North Face, gdzie odbywały się międzynarodowe zawody narciarskie. Olimpos jest też dobrym miejscem na piesze wycieczki – jest tu 10 szlaków turystycznych o różnym stopniu zaawansowania.

W górach Troodos leży 10 bizantyjskich kościołów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Myślę, że przy okazji wizyty w górach warto odwiedzić choć jeden z nich. Mi spodobał się kompleks Agios Ioannis Lampadistis, składający się z XI-wiecznego kościoła i dwóch kaplic (XII i XV w.). Wewnątrz możesz zobaczyć kolekcję włosko-bizantyjskich obrazów i dobrze zachowane freski. Ciekawą, chociaż mało popularną atrakcją jest najstarsze drzewo oliwne Cypru, mające podobno ponad 800 lat, które jest tak wielkie, że można wejść do jego wnętrza.

2. Limassol

lokalizacja na mapie: 34.6748361, 33.0439521

Limassol to drugie pod względem wielkości miasto Cypru, położone u podnóża Gór Troodos. Jest znane głównie z produkowanych tu czerwonego wina. Szczególnym uznaniem cieszy się Commandaria, uznawana za najlepsze słodkie wino świata. Zwiedzanie Limassol warto rozpocząć od spaceru po Starym Mieście. Jest wypełnione urokliwymi uliczkami i kolorowymi muralami – moją uwagę zwrócił głównie mural z wizerunkiem meksykańskiej pisarki Fridy Kahlo.

Popularną atrakcją miasta jest Zamek w Limassol o historii sięgającej czasów Bizancjum. Obecnie w środku działa Średniowieczne Muzeum Cypru, w którym znajdziesz m.in. nagrobki, krzyże, broń, naczynia czy monety (niektóre pochodzą aż z III w.). Na szczycie jest taras widokowy, z którego zobaczysz malowniczy widok na okolicę.

Zwiedzanie Średniowiecznego Muzeum Cypru w Zamku w Limassol jest płatne, a bilety kupisz w kasie. Cennik i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie obiektu. Po zwiedzaniu możesz zatrzymać się na obiad w pobliskich Karatello Tavarn lub Afxentis Fish Restaurant.

Cypr Limassol z drona wybrzeże

Przy Zamku w Limassol znajdziesz Muzeum Medycyny, w którym dowiesz się, jak wytwarza się leki, zobaczysz sprzęty z laboratorium i książki opisujące proces powstawania leków. Warte uwagi jest też Muzeum Motoryzacji (wstęp płatny), gdzie możesz obejrzeć kolekcję niemal 4000 modeli pojazdów, m.in. aut, traktorów, a nawet czołgów. 

Z miastem sąsiaduje półwysep Akrotiri (zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii), gdzie znajdują się słone jeziora. Wyróżnia je płytkość – w większości miejsc wynosi zaledwie kilkadziesiąt centrymetrów. Zimą, głównie od grudnia do lutego, możesz tu obserwować flamingi.

Nie należy podchodzić do nich zbyt blisko – dobrym punktem obserwacyjnym jest punkt widokowy przy drodze Konstantinou Kai Elenis. Warto mieć przy sobie lornetkę lub aparat z teleobiektywem. Pamiętaj, że po drugiej stronie jest baza wojskowa RAF.

3. Nikozja

lokalizacja na mapie: 35.1856053, 33.3818094

Nikozja to stolica i największe miasto Cypru oraz jedyna podzielona stolica Unii Europejskiej. Przez środek miasta biegnie Zielona Linia – strefa buforowa, która oddziela Cypr Południowy od Cypru Północnego, czyli państwa nieuznawanego na arenie międzynarodowej. Mur biegnie przez Stare Miasto, pełne urokliwych, wąskich uliczek i zabytkowych budynków z różnych epok. Starówkę otaczają mury miejskie z XVI w., które są jednym z najcenniejszych obiektów architektury obronnej renesansu. Do dziś przetrwały wszystkie 3 bramy murów – brama Pafos, brama Kireńska i brama Famagustiańska.

Na obiad w Nikozji warto zatrzymać się w Zanettos Cypriot Tavern. Na kawę i ciastko sprawdzi się kawiarnia Pieto lub Luna Cafe Art Shop.

Cypr Nikozja z drona

Na Starym Mieście warto zajrzeć do katedry św. Jana z 1662 r. – głównej świątyni Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. W środku spore wrażenie wywarł na mnie złocony ikonostas i XVIII-wieczne freski, które w całości pokrywają sufit i ściany katedry (najbardziej spodobały mi się te przedstawiające Sąd Ostateczny). W pobliżu murów miejskich znajdziesz Muzeum Cypru, czyli najstarsze i największe muzeum archeologiczne w kraju (wstęp bezpłatny). W 14 pomieszczeniach zobaczysz artefakty od neolitu do czasów rzymskich, m.in. biżuterię, ceramikę, gliniane figurki, monety, broń czy rekonstrukcje starożytnych grobów.

Fanów numizmatyki może zaciekawić Muzeum Historii Monet Cypryjskich (wstęp bezpłatny), gdzie w 23 gablotach zobaczysz ponad 500 cypryjskich monet od VI w. p.n.e. do współczesności. Ciekawą atrakcją jest też Muzeum Etnograficzne Cypru, z którego bliżej poznasz życie mieszkańców Cypru na przestrzeni ostatnich 200 lat. Obiekt mieści się w dawnym pałacu biskupa z XVIII w., a w środku znajdziesz m.in. kostiumy, biżuterię, ceramikę, meble czy ikony. 

4. Larnaka

lokalizacja na mapie: 34.9188447, 33.6198345

Larnaka to trzecie największe miasto Cypru, w którym znajdziesz kilka ciekawych atrakcji na zimę. Zwiedzanie możesz zacząć od spaceru Promenadą Founikoudes, która oddziela plażę Founikoudes od ulicy Athenon. Wzdłuż niej znajdziesz wiele knajpek, których jednak Ci nie polecam – są drogie i nastawione na turystów. Sądzę, że lepiej zatrzymać się na obiad w lokalnych tawernach, np. Kira Giorgena Tavern. Na początku promenady, w budynku z 1881 r. mieści się Miejska Galeria Sztuki, gdzie możesz zobaczyć stałe i czasowe obrazy artystów z Cypru i zza granicy (wstęp darmowy). 

Naprzeciwko promenady znajduje się Zamek w Larnace o historii sięgającej XIV w. W środku działa Muzeum Średniowiecza. Składa się z 4 pomieszczeń, w których zobaczysz m.in. eksponaty z IV-VII w. W zamku znajduje się również pokój z tablicami nagrobnymi z XIV w. i zachowane pomieszczenie, gdzie wieszano więźniów skazanych na karę śmierci (w czasach brytyjskich muzeum było więzieniem).

Zwiedzanie zamku w Larnace trwa ok. 30-40 minut. Wstęp jest płatny, a bilety kupisz na miejscu. Cennik i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie obiektu.

Cypr Larnaka kościół

Świetną atrakcją Larnaki na zimę jest Słone Jezioro, które latem jest wyschnięte, a właśnie w miesiącach zimowych pojawia się w nim woda. Dookoła jeziora prowadzi ścieżka spacerowa Salt Lake Hiking Trail, z której od grudnia do lutego możesz obserwować zimujące tu flamingi. To płochliwe ptaki, więc obserwuj je z większej odległości. Warto przyglądać się im z wyznaczonych punktów widokowych (lokalizacja na mapie: 34.90612568, 33.62029067). Dobrze też mieć przy sobie lornetkę lub aparat z teleobiektywem.

Niedaleko Larnaki znajduje się meczet Hata Sultan Tekke – jedna z największych i najważniejszych meczetów w południowej części Cypru. Według legendy pochowano tu ciotkę proroka Mahometa, Umm Haram. Przed wejściem do środka należy zdjąć buty, a kobiety powinny zakryć głowę i ramiona. Przy meczecie znajduje się studnia – gdy skręcisz przed nią w lewo, dotrzesz do stanowiska archeologicznego ze starożytnymi ruinami.

5. Ayia Napa

lokalizacja na mapie: 34.9898466, 34.0030426

Ayia Napa to jeden z najpopularniejszych cypryjskich kurortów. Choć słynie przede wszystkim z malowniczych plaż, znajdziesz tu też wiele innych atrakcji, które możesz odwiedzić zimą. Jedną z nich jest średniowieczny klasztor Ayia Napa – najstarsza budowla w mieście, od której wzięła się nazwa kurortu. W środku znajdziesz ikony, ołtarz  prawdopodobnie z XII w. i spory żyrandol z bizantyjskimi orłami, który wywarł na mnie spore wrażenie. Na dziedzińcu zobaczysz m.in. fontannę z czasów weneckich i wiekowy klon, który prawdopodobnie ma ok. 600 lat. Zwiedzanie klasztoru jest darmowe.

Na obiad w Ayia Napa warto zatrzymać się w OPAS TRADITIONAL TAVERN lub Farmers Traditional Tavern, gdzie spróbujesz lokalnych przysmaków. Na kawę i ciastko sprawdzi się np. kawiarnia The Liquid Cafe N Bar.

Cypr Ayia Napa wodna jaskinia

Inną wartą uwagi atrakcją jest Muzeum Morskie Thalassa (wstęp płatny), poświęcone roli, jaką dla Cypru odgrywa morze. Jest podzielone na 4 wystawy – najbardziej zaciekawiła mnie sekcja antyków, gdzie zobaczyłem eksponaty z czasów epoki neolitu aż do czasów weneckich. W muzeum zobaczysz też m.in. szkielety morskich zwierząt czy rekonstrukcję statku z epoki Aleksandra Wielkiego. 

Mało znaną, a ciekawą atrakcją Ayia Napa jest stanowisko archeologiczne Makronissos (wstęp darmowy). Znajdziesz tu 19 wykutych w skale grobowców z czasów rzymskich i hellenistycznych oraz fundamenty dawnego sanktuarium. Warto też wybrać się do Parku Rzeźb – muzeum na świeżym powietrzu, gdzie znajdziesz ok. 200 rzeźb artystów z całego świata. Zwiedzanie uprzyjemniają ścieżki spacerowe biegnące przez park. Przedłużeniem parku jest Park Kaktusów, w którym zobaczysz różne okazy sukulentów.

6. Lefkara

lokalizacja na mapie: 34.8701167, 33.3053261

Lefkara to małe, górskie miasteczko, które słynie z lokalnych koronek zwanych “leftarika”. Ta sztuka koronkarstwa jest wpisana na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO i możesz poznać ją bliżej w Muzeum Tradycyjnego Haftu i Złotnictwa. Oprócz przykładów haftu, obejrzysz tradycyjne cypryjskie stroje i srebrne wyroby. Zwiedzanie muzeum jest darmowe i zajmie Ci ok. 30 minut.

Na obiad w Lefkarze warto zatrzymać się w restaracji Iason Tavern. Na kawę i ciastko polecam kawiarnię Lefkara Biscuit Cafe by Afroditi Nikolaou, gdzie spróbujesz słodkości wypiekanych własnoręcznie przez właścicielkę.

Cypr Lefkara uliczka

Lefkara urzekła mnie swoimi wąskimi, krętymi uliczkami, poprzetykanymi różnymi śródziemnomorskimi roślinami. Polecam zrobić sobie między nimi spacer i zwrócić uwagę na tradycyjne domy z dachem z terakoty. Warto też zajść do kościoła św. Krzyża, pochodzącego prawdopodobnie z XIV w., w którym według legendy znajduje się kawałek prawdziwego Świętego Krzyża.

Jak tanio polecieć na Cypr?

Jeśli chcesz tanio polecieć na Cypr, warto rozważyć wyjazd zimą. Loty są wtedy o wiele tańsze niż w sezonie wakacyjnym, a choć Cypr słynie głównie z plaż, w zimie też możesz spędzić tu ciekawie czas – czekają na Ciebie zabytki, góry… no i flamingi. ;)

Loty na Cypr zimą są o wiele tańsze niż w szczycie letniego sezonu. Warto sprawdzić ceny ze sporym wyprzedzeniem, żeby załapać się na najlepsze oferty. Tanie loty znajdziesz m.in. na Fru.pl: https://www.fru.pl/tanie-loty/do-Cypr-CY/.

Jeśli chcesz jak najbardziej zaoszczędzić na locie na Cypr, oto kilka moich praktycznych wskazówek:

  • kupuj bilety z wyprzedzeniem – jeżeli znasz już datę swojego urlopu, nie odwlekaj kupna biletów na później. Ceny są zazwyczaj najlepsze kilka miesięcy przed planowanym wylotem, 
  • wybierz lot wcześnie rano lub w nocy – chociaż latanie wczesnym rankiem lub w nocy nie jest tak komfortowe, warto rozważyć tę opcję ze względu na lepsze ceny. Loty w środku dnia zazwyczaj są droższe,
  • wybierz lot w dzień roboczy – loty w weekend często kosztują więcej ze względu na większe zainteresowanie podróżnych,
  • podróżuj tylko z bagażem podręcznym – tanie bilety lotniczą często przestają być tanie, kiedy musisz zapłacić również za bagaż. Jeśli to możliwe, zrezygnuj z walizki i spakuj się do plecaka podręcznego, aby uniknąć opłaty za bagaż rejestrowany,
  • bądź elastyczny w wyborze daty – czasami ceny lotów różnią się w zależności od dnia. Szukaj lotów w kilku różnych datach i porównaj ceny,
  • regularnie szukaj tanich lotów – ceny lotów zmieniają się dynamicznie, a atrakcyjne oferty szybko znikają. Regularnie zaglądaj do wyszukiwarek połączeń lotniczych, śledź ich media społecznościowe i newslettery.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Fru.pl.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze