Jak TANIO kupić BILETY na pociągi, autobusy i samoloty? 10 kroków do tanich biletów na podróż

Aktualizacja: 20 sierpnia 2023 r.
Tanie bilety lotnicze pociąg autobus jak kupować blog podróżniczy
Tanie bilety lotnicze pociąg autobus jak kupować blog podróżniczy

Znalezienie sposobu na kupowanie tanich biletów lotniczych, kolejowych i autobusowych to w świecie podróżników wyzwanie pokroju poszukiwania Świętego Graala. Każdy z nas chciałby podróżować częściej i dalej, ale pojawiające się czasami trudności ze znalezieniem tanich biletów zniechęcają do ruszenia w świat.

Okazuje się jednak, że cały proces można sprowadzić do 10 ważnych kroków, które pozwolą Ci regularnie wyszukiwać tanie loty i kupować niedrogie bilety na pociągi i autobusy. To podstawy taniego podróżowania, z których korzystam w czasie każdego wyjazdu. Po lekturze artykułu będziesz wiedział, jak zaoszczędzić na biletach w podróży.

Co znajdziesz w artykule?

  • wskazówki dotyczące szukania i kupowania tanich biletów lotniczych, autobusowych i kolejowych,
  • podpowiedzi ułatwiające planowanie podróży i wybór najlepszych środków transportu,
  • porady na temat szukania kompromisu między komfortem podróży a redukcją kosztów.

SAM ZAPLANUJ SWOJĄ PODRÓŻ BEZ STRESU

Obawiasz się samodzielnie zaplanować podróż? Myślisz, że zapomnisz o czymś ważnym? Nie masz doświadczenia?

Skorzystaj z pakietu 11 checklist “Zaplanuj samodzielnie swoją podróż!” i łatwo zaplanuj Twoją podróż krok po kroku

Odhaczaj kolejne punkty i pojedź w świat bez przepłacania w biurze podróży.

1. Szczegółowo zaplanuj swój wyjazd

Planowanie każdej podróży warto zacząć od spisania możliwie największej liczby istotnych szczegółów, które wpłyną potem na Twoje plany. Chodzi o to, abyś określił warunki brzegowe, które pozwolą potem na szczegółowe wyszukiwanie jak najtańszych ofert biletów na dowolny środek transportu. Planowanie brzmi jak coś nudnego, ale może zaoszczędzić Ci spooooro pieniędzy.

Szukasz możliwości transportu między dwoma punktami? Sprawdź dostępne opcje w wyszukiwarce Omio.com i zdecyduj, które są dla Ciebie najbardziej atrakcyjne.

Zastanów się na tym, jak dużo odcinków podróży masz przed sobą w danym wyjeździe. Pomyśl nie tylko o dojeździe na miejsce, ale również o przemieszczaniu się wewnątrz kraju lub miasta, do którego się wybierasz. Zanotuj jak najwięcej szczegółów, które potem mogą przydać się w planowaniu. Naszkicuj swoją trasę – przyda Ci się to potem do szukania alternatywnych (i możliwe, że tańszych) wariantów.

Szlak na Kalenicę Góry Sowie

Nie bez znaczenia jest też liczba osób, które wybierają się w podróż razem z Tobą. Od tego czy w trasę wybierzesz się sam, z partnerem, czy z większą grupą zależy czasami wybór głównego środka transportu. Pociągi i autobusy oferują czasami tańsze, grupowe bilety – a takich ofert na próżno szukać u przewoźników lotniczych.

2. Wyznacz swoje priorytety w podróży

Cena zależy nie tylko od sytuacji na rynku w danej chwili, ale również od Twoich wymogów i priorytetów co do komfortu i czasu trwania podróży. Innych cen będziesz się mógł spodziewać, jeśli priorytetem jest dla Ciebie jak najszybsze dotarcie do celu, a innych, gdy redukcja kosztów ma dla Ciebie większe znaczenie niż czas spędzony w podróży.

Na cenę biletów na samoloty, pociągi i autobusy znacznie wpływa też jakość udogodnień, jakich oczekujesz po danym środku transportu. Klasa ekonomiczna w samolocie i miejsce siedzące 2. klasy w pociągu to najkorzystniejsze ekonomicznie opcje, ale… nie zawsze powinieneś się na nie decydować.

Jeśli decydujesz się na spędzenie nocy w podróży, rezygnując tym samym z noclegu w hotelu, czasami warto dopłacić nieco i skorzystać z wyższej klasy przejazdu. Prawdopodobnie znacznie lepiej odpoczniesz w droższym wagonie sypialnym niż w zatłoczonym wagonie 2. klasy. Podobnie milej może Ci się podróżować samolotem klasą “economy premium” z wygodniejszymi siedzeniami i większością ilością miejsca na nogi.

Zakładam jednak, że w większości przypadków będzie Ci jednak zależało na maksymalnej redukcji kosztów. Proponuję Ci wtedy rezygnację ze wszelkich udogodnień, które mogą wpłynąć na koszty biletów na samolot, pociąg czy autobus. Współczesny standard środków transportu pozwoli Ci wygodnie podróżować nawet w bardziej ekonomicznych klasach.

3. Bądź elastyczny w wyborze daty podróży

Zacznij od określenia długości Twojego wyjazdu i preferowanego terminu podróży. Im większą tolerancję dasz sobie na tym etapie, tym później większe szanse na znalezienie tanich biletów na samolot, pociąg czy autobus. Im sztywniejszy będzie termin, tym trudniej będzie wyszukać coś naprawdę atrakcyjnego.

Czasami różnica nawet 1-2 dni robi duże znaczenie. Sztuką jest znalezienie kompromisu między liczbą dni urlopu, o której będziesz musiał poprosić w pracy, a ostatecznymi kosztami podróży. Pamiętaj, że na ceny biletów mają wpływ nie tylko różnice w dniach tygodnia, ale też części roku i pory dnia.

Jeżeli będziesz w stanie wyruszyć w podróż poza sezonem, zaoszczędzisz nie tylko na biletach lotniczych (te kolejowe i autobusowe są mniej uzależnione od pory roku), ale też na noclegach, jedzeniu i wielu innych kosztach pojawiających się w czasie podróży. Poza sezonem temperatura w nadmorskich miejscowościach może być bardziej komfortowa. Elastyczność w wyborze dat polubi nie tylko Twój portfel, ale też ciało. ;)

Może się jednak okazać, że szczyt sezonu to jedyny dostępny dla Ciebie termin. To nie koniec świata – wtedy możesz zadbać o to, żeby wyruszyć w podróż w najmniej popularnym dniu tygodnia, albo chociaż w porze dnia najdalszej od godzin szczytu. Czasami różnice w cenie będą niewielkie, a czasami zaoszczędzisz w ten sposób sporo pieniędzy. Szczęście trzyma się tych, którzy inwestują w planowanie odpowiednio dużo czasu.

4. Sprawdź dostępne możliwości dojazdu

Na tym etapie Twój szkic planu podróży powinien już zawierać informacje o tym, między jakimi punktami będziesz się przemieszczał i które dni spędzisz w podróży. Czas więc dowiedzieć się, jakie możliwości transportu są przed Tobą otwarte. Zrobimy to korzystając z portali działających na zasadzie jakdojade.pl, czyli wyznaczających trasę między dwoma dowolnymi punktami.

Polecanym przeze mnie portalem umożliwiającym takie wyszukiwanie jest Omio.com. To narzędzie pozwoli Ci na znalezienie dowolnych połączeń lotniczych, kolejowych i autobusowych między wpisanymi przez Ciebie w wyszukiwarkę punktami. Dowiesz się, jakie środki transportu łączą oba punkty oraz czy dostępne są połączenia bezpośrednie. Jeśli ich zabraknie, Omio podpowie Ci, gdzie musisz się przesiąść.

Szukasz możliwości transportu między dwoma punktami? Sprawdź dostępne opcje w wyszukiwarce Omio.com i zdecyduj, które są dla Ciebie najbardziej atrakcyjne.

Przykładowa strona wyników wyszukiwania w https://pl.omio.com/ z ofertą pociągów, autobusów i lotów

Podobną funkcjonalność ma portal Rome2Rio. Zarówno Omio.com, jak i Rome2Rio dają Ci też możliwość zakupu biletów bezpośrednio na ich stronie. Może to być sporym ułatwieniem – nie będziesz musiał zakładać kont u wszystkich potrzebnych przewoźników, a zarządzenie rezerwacją będzie dostępne z jednego miejsca. Może się też okazać, że… bilety kupisz tutaj taniej niż bezpośrednio u przewoźników.

5. Zdecyduj, z jakim bagażem będziesz podróżował

Patrząc z punktu widzenia kryterium ceny, ograniczanie wielkości bagażu ma sens przede wszystkim podczas korzystania z linii lotniczych. Każdy kilogram nadprogramowego bagażu może Cię słono kosztować, a wszystko ponad bagaż podręczny wiąże się z obowiązkowymi, dość dużymi opłatami. Lepiej jest w autobusach i pociągach – tu zazwyczaj rozmiar bagażu nie ma wpływu na cenę biletu.

Podróżowanie z ogromnym bagażem jest i niewygodne, i całkiem kosztowne

Zanim kupisz bilety i ruszysz w podróż, oszacuj wielkość swojego bagażu. Jeśli widzisz, że na jednej walizce się nie skończy, a podróż nie będzie zbyt daleka, wybór autobusu lub pociągu będzie znacznie bardziej opłacalny niż lot samolotem. Zamiana powietrznej podróży na lądową nie zawsze będzie możliwa (w końcu kto jechałby pociągiem np. do Tajlandii), ale przy podróżach wewnątrz Europy jest godna rozważenia.

Jeżeli wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że samolotu nie da się uniknąć, a bagaż będzie duży, postaraj się chociaż wyrzucić z niego trochę nieobowiązkowych rzeczy. W artykule o minimalistycznym pakowaniu plecaka znajdziesz sporo wskazówek, z których korzystam podczas wszystkich moich podróży. A nuż skorzystasz chociaż z jednej rady. ;)

6. Regularnie sprawdzaj ceny i kup bilety z wyprzedzeniem

Generalnie ceny biletów na samoloty, pociągi i autobusy rosną wraz ze zbliżaniem się terminu wyjazdu. Od tej zasady jest oczywiście szereg wyjątków, ale możesz ją potraktować jako podstawowe prawo podróżowania i opierając się na nim, starać się uporać z zakupem biletów jak najwcześniej.

Zanim kupisz bilety w pierwszym znalezionym przez Ciebie miejscu, sprawdź ich ceny w różnych lokalizacjach w Internecie. Logika podpowiada, że najtaniej powinno być na oficjalnych stronach linii lotniczych, przewoźników kolejowych i autobusowych, ale… logika w tym przypadku czasami zawodzi.

Lista wyników wyszukiwania połączeń na trasie Kraków – Norymberga w portalu Omio.com

Lista dostępnych połączeń jest podzielona na 3 części – pociągi, autobusy, loty. W przypadku połączeń Kraków – Norymberga, najtańszą opcją jest w tym przypadku przejazd autobusem z przesiadką we Wrocławiu, a najszybszą opcją – lot samolotem. Wyniki w takiej formie dostaniesz dla każdego zapytania w Omio.com

Ceny biletów na to samo połączenie mogą się zasadniczo różnić w zależności od miejsca, w którym próbujesz je kupić. Przed zakupem wejdź na oficjalną stronę przewoźnika, ale zerknij też na strony multiwyszukiwarek jak wspomniane już przeze mnie Omio.com czy Rome2Rio. No i błagam – nie czekaj z zakupem na ostatnią chwilę. W większości przypadków znacząco wtedy przepłacisz. ;)

7. Sprawdź opcję multi-city i rozdziel zakup biletów

Pamiętaj, że “obowiązkiem podróżnika” nie jest powrót do domu z tego samego punktu, do którego dotarł na początku swojej podróży. Nie jesteś przywiązany do jednego lotniska czy jednej stacji kolejowej – szczególnie, jeśli w okolicy masz kilka alternatywnych opcji. Podróże z różnych punktów mogą być znacznie tańsze niż powrót z tego samego miejsca, do którego wcześniej dojechałeś.

Czasami zmiana punktu, z którego wrócisz do domu, daje nie tylko korzyści finansowe, ale też pozwala Ci mocno wzbogacić program podróży. Korzystanie z innego lotniska lub stacji da Ci możliwość pozwiedzania dodatkowych atrakcji czy zajrzenia do nieplanowanych wcześniej zakątków danego miasta lub kraju.

Weź też pod uwagę to, że kupowanie biletów dla całej grupy w jednej transakcji może być droższe niż podzielenie tej transakcji na pojedyncze zakupy. Dzieje się tak dlatego, że część przewoźników (linii lotniczych, spółek kolejowych czy autobusowych) w czasie grupowej rezerwacji wybiera dla wszystkich osób najwyższe ceny biletu. O co dokładnie chodzi?

Jeśli kupujesz bilety dla 5 osób, a w systemie dostępne są np. 3 promocyjne bilety po 29 zł i reszta po 49 zł – system sprzeda Ci 5 biletów po 49 zł. Jeśli bilety kupisz oddzielnie, to najpierw dostaniesz dwa po 29 zł, a dopiero trzy kolejne będą kosztowały po 49 zł. Oczywiście ta zasada nie działa wszędzie i zawsze, ale przed zakupem warto zweryfikować czy w Twoim przypadku nie jest możliwa spora oszczędność.

8. Korzystaj z multiwyszukiwarek i kupuj bilety wygodniej

W czasie wyboru dostępnych form transportu w moich podróżach nadal stawiam oszczędność na pierwszym miejscu. Coraz mocniej doceniam jednak również wygodę korzystania, dostęp do szeregu ofert w jednym miejscu i łatwe zarządzenie rezerwacją.

Zmorą podróżowania jest często fakt, że każdy przewoźnik, linia lotnicza czy miasto korzystają ze swojego systemu sprzedaży, oddzielnych aplikacji i przeróżnych sposobów płatności za bilety. Tracisz przez to masę czasu na rejestrację w kolejnych portalach, pobieranie aplikacji każdego przewoźnika i zarządzanie rezerwacjami w nieco inny sposób za każdym razem.

Dzięki multiwyszukiwarkom i portalom agregującym oferty setek przewoźników, oszczędzasz na planowaniu podróży masę czasu. W Omio.com dostępnych jest ponad 1000 przewoźników – lotniczych, kolejowych, autobusowych, promowych, a nawet udostępniających samochody do wypożyczenia. Bilety możesz kupić w jednym miejscu, a później w aplikacji Omio widzisz wszelkie szczegóły Twoich zakupów.

9. Wykup ubezpieczenie, jeśli nie jesteś pewny danej podróży

Wyjeżdżając z kraju, przestaje Cię obowiązywać ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli będziesz miał pecha i przydarzy Ci się coś wymagającego mniejszej lub większej pomocy medycznej, za usługi zapłacisz z własnej kieszeni. Czasami będą to pomijalne kwoty, ale czasami teoretycznie proste zabiegi mogą być wycenione na fortunę. Oszczędny podróżnik chce tego uniknąć.

Z pomocą przychodzą ubezpieczenia turystyczne, które gwarantują Ci, że w przypadku nieprzewidzianych kosztów zostaną one pokryte przez ubezpieczyciela. Zakup polisy wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale nie przekraczają one zazwyczaj kilku złotych za każdy dzień podróży. To koszt nieporównywalnie mniejszy niż potencjalna cena za usługi medyczne, którą będziesz zmuszony pokryć.

Koszty ubezpieczenia u różnych ubezpieczycieli możesz sprawdzić w darmowym kalkulatorze. To da Ci obraz tego, z jakim kosztem musisz się liczyć. Szereg ubezpieczeń zapewnia też odszkodowania w przypadku zagubionego bagażu czy opóźnionego lotu. Niekorzystne utrudnienia w podróży mogą się dzięki temu przerodzić w zastrzyk dodatkowej gotówki od ubezpieczyciela.

10. Nie czekaj na ostatnią chwilę z rezerwacją noclegów

Zasada unikania wszystkiego na ostatnią chwilę dotyczy nie tylko kupowania biletów lotniczych, kolejowych i autobusowych, ale też poszukiwania i rezerwacji najkorzystniejszych noclegów w danej lokalizacji. Szczególnie w przypadku podróży w szczycie sezonu, dobre oferty wyprzedają się jak świeże bułeczki. Biorąc się za rezerwację noclegów chwilę przed wyjazdem skazujesz się na niższą jakość dostępnych hoteli i wyższe ceny.

Dobrze, abyś już na etapie wstępnego planowania podróży określił, w których miejscach chcesz się zatrzymać. To pozwoli Ci zawęzić krąg poszukiwań idealnego miejsca noclegowego. Zwracaj uwagę przede wszystkim na lokalizację. Jeśli korzystny cenowo obiekt jest nieco dalej od centrum życia danego regionu, poszukaj dostępnych możliwości dojazdu.

Miej też na uwadze, że czasami warto nieco dopłacić do noclegu, jeśli w zamian za to dostaniesz lepszą lokalizację i generalnie lepszy standard. Oszczędności na biletach i noclegach są ważne, ale równie ważne jest to, aby dążenie do okrojenia budżetu nie było przesadne. W końcu chodzi nam wszystkim głównie o to, żeby świetnie bawić się w podróży – nawet, jeśli koszty będą ciut większe niż zakładaliśmy, co nie? ;)

Nie istnieje co prawda złoty środek na zakup tanich biletów lotniczych, kolejowych i autobusowych, ale korzystając z 10 kroków z mojej listy, znacznie zwiększysz swoje szanse na sukces. Zamiast zazdrościć znajomym, którzy “znowu trafili okazję”, sam zaczniesz podróżować taniej i wygodniej. Mam nadzieję, że przy następnej podróży wykorzystasz przynajmniej kilka porad i sprawdzisz na własnej skórze, że tanie podróże pociągami, autobusami i samolotami są możliwe. Życzę Ci powodzenia!

Artykuł powstał we współpracy z Omio. Jeśli jesteś zainteresowany podobną współpracą z moim blogiem, odwiedź stronę Współpraca i poznaj szczegóły.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze