Co spakować na WYJAZD? Moja lista rzeczy do spakowania na wyjazdy, wakacje, urlop i każdą podróż

Aktualizacja: 20 sierpnia 2023 r.
Co spakować na wyjazd pakowanie się przed podróżą ubrania walizki

Od zawsze moją zmorą podczas przygotowań do podróży było pakowanie plecaka. Latając po świecie tylko z bagażem podręcznym, musiałem zmieścić wszystko, co niezbędne, do małego plecaka. W artykule podpowiem Ci, jak spakować się w podróż i co warto zabrać, wybierając się na wakacje. Pokażę Ci również, jak wygląda moja lista rzeczy do spakowania na wakacje i przed każdą podróżą. Może dzięki niej Tobie również uda się odchudzić swój bagaż?

Co znajdziesz w artykule?

  • uzasadnienie tego, że warto ograniczać bagaż, który planujesz zabrać w podróż,
  • wskazówki, jak potraktować pakowanie jako powtarzalny proces,
  • zasady doboru ubrań, środków higienicznych, leków,
  • propozycję mojej listy rzeczy do spakowania przed podróżą.

ZAPLANUJ SWOJĄ PODRÓŻ BEZ STRESU

Obawiasz się ruszyć w samodzielnie zaplanowaną podróż? Myślisz, że zapomnisz o czymś ważnym? Nie masz doświadczenia w planowaniu wyjazdów?

Skorzystaj z pakietu 11 checklist “Zaplanuj samodzielnie swoją podróż!” i łatwo zaplanuj Twoją podróż krok po kroku.

Dlaczego warto ograniczać swój bagaż w podróży?

Wyjeżdżając z kraju mamy z tyłu głowy przeświadczenie, że powinniśmy przyjąć taktykę żółwia i mieć na plecach cały swój dom. Tak na wypadek, gdyby coś miało “się przydać” – “na wszelki wypadek”. “Przydasię” i “na wszelki wypadek” jeszcze kilka lat temu wypełniały szczelnie wnętrze mojego plecaka i wracały do kraju nigdy nieużywane, czyste i… zajmujące sporo cennego miejsca. Krótko mówiąc – niepotrzebne.

Do plecaka ląduje druga para spodni, bo “co będzie, jeśli poplamię tę pierwszą?”. Jeszcze dwa dodatkowe T-shirty, bo “różnie może być”. 7 par bielizny na 7 dni podróży – bo przecież “nie będzie czasu na pranie”. Tak naprawdę nie potrzebujesz tak wielu rzeczy.

Kluczowa jest lista rzeczy, które chcesz spakować na wyjazd – z nią przygotowania będą znacznie łatwiejsze. W dalszej części artykułu pokażę Ci dokładnie, co warto zabrać w podróż i jak spakować plecak tak, żeby optymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

Bartek z plecakiem w podróży

Dopóki nie zdecydujesz się na outsiderską wyprawę setki kilometrów od cywilizacji, braki w Twoim plecaku możesz uzupełnić na miejscu. Chociaż prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby – nawet gdy czegoś ci zabraknie, to poradzisz sobie z tym, co przywiozłeś w plecaku.

Przyjmij zasadę, że jeśli nie planujesz wykorzystać danego przedmiotu w podróży więcej niż 3 razy, to nie wkładaj go do swojego plecaka. Wziąłeś w podróż książkę, ale czytałeś ją tylko na lotnisku? Następnym razem zostaw ją w domu.

Zdecydowałeś się zabrać w podróż scyzoryk, a później nawet nie pamiętałeś, że masz go ze sobą i wino otwierałeś korkociągiem z hotelu? Zostaw ten ciężki scyzoryk w domu. PS. I tak nie przewieziesz go w bagażu podręcznym.

Jak spakować się na wyjazd i w podróż? Co spakować na wyjazd, a czego nie brać? Lista kroków, o których warto pamiętać

Przestań myśleć o pakowaniu jako o najnudniejszej części przygotowań do podróży. Potraktuj je jako przemyślany proces, którego celem ma być znalezienie kompromisu między rozmiarem bagażu, a jego użytecznością.

Zastanawianie się nad tym, co zabrać na wakacje, to po prostu kwestia dobrego rozpoznania swoich potrzeb. Najłatwiej spakować się na wyjazd, gdy na biurku czeka dobrze przygotowana lista rzeczy do spakowania. Na końcu artykułu opowiem dokładnie, co ląduje w moim plecaku, ale najpierw… trochę pomyślmy.

1. Wybierz, w co spakujesz się na swoją podróż (plecak czy walizka?)

Pierwszym wyborem jest zazwyczaj plecak, bo używa się go wygodniej niż walizki na kółkach. Zastanów się, w jakiej części Twoja podróż będzie obejmowała przemieszczanie się z miejsca na miejsce z całym swoim bagażem. Jeżeli szykuje Ci się objazdówka, to plecak staje się bezkonkurencyjny.

Jeżeli jednak zatrzymujesz się w jednym hotelu, a później tylko organizujesz sobie wycieczki z tego punktu, weź walizkę na kółkach jako główny bagaż oraz mniejszy, łatwo zwijalny plecak, z którym będziesz wychodzić w teren.

Bartek plecaki Dubaj bagaż podręczny

Kup 10-litrowy plecak z Decathlonu za 20 zł – używam go od 5 lat i nie udało mi się go jeszcze zniszczyć. Biorąc po uwagę, że bagaż podręczny podlega restrykcyjnym wymogom pod względem dopuszczalnych rozmiarów, z plecakiem będzie trochę bezpieczniej.

Może delikatnie przekraczać dopuszczalne wymiary, o ile do tych wymiarów uda się go ostatecznie skompresować. Pisałem o tym szerzej w artykule o pakowaniu się do bagażu podręcznego. Walizka nie daje żadnego pola manewru – albo się zmieści, albo dopłacisz za przekroczenie limitów.

2. Wypisz rzeczy, których możesz potrzebować w podróży

To ważny krok. Najpierw wypisz rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży (mogą, ale niekoniecznie muszą), a później… nie wkładaj żadnej z nich do plecaka. Wiem, że to radykalne podejście, ale jeśli się na nie odważysz, to Twoje podróżowanie wejdzie na zupełnie inny poziom. Minimalizm w przygotowaniach do podróży to najlepsze, co może Cię spotkać.

Oto moja lista rzeczy do spakowania, które mogą mi się przydać w podróży (i których celowo nie pakuję już do swojego plecaka) i uzasadnienie tego, że jednak nie warto ich brać ze sobą:

  • płaszcz przeciwdeszczowy (jak będzie padać, to albo zaszyję się w kawiarni, albo kupię go na miejscu za jakieś grosze);
  • parasolka (jak wyżej);
  • latarka (każdy ma już ją w telefonie, zresztą… nigdy nie byłem w sytuacji, w której latarka byłaby absolutnie nieodzowna);
  • dodatkowa bielizna (wożenie ze sobą więcej niż 4 sztuk bielizny nie ma sensu – wypranie szybkoschnącej bielizny zajmuje minutę, a jej wysychanie – godzinę);
  • książka (uwielbiam czytać, ale robię to zazwyczaj tylko na lotnisku – później nie ma już na to czasu, a książka nadal zajmuje masę miejsca w plecaku; biorę ze sobą lekki czytnik ebooków, który rozwiązuje ten problem),
  • dodatkowa para butów (wszystko się może zdarzyć – nawet wejście w błoto po kolana; buty nie są towarem luksusowym, więc jeśli dojdzie to tak kryzysowej sytuacji, że z Twojej pary nic już nie zostanie, to kupisz coś na miejscu – chociaż prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby).

3. Przygotuj, a później używaj stałych zestawów, które łatwo zabrać w podróż

Każda podróż jest wyjątkowa. Wyjątkowość nie oznacza jednak, że wszystkie etapy przygotowań do podróży są unikalne dla każdego wyjazdu. Pakowanie jest powtarzalne i łatwe do usystematyzowania.

Pomyślisz sobie – jak to? Przecież ekwipunek w góry, nad morze, pod namiot i do luksusowego hotelu różni się diametralnie. Pewnie, że się różni – ale tylko trochę. Podstawowy, obowiązkowy zestaw rzeczy i tak trafia do Twojego bagażu – niezależnie od tego, jaki charakter będzie miała podróż.

Pakowanie podróż rzeczy

Przy następnej wizycie w IKEA kup zestaw worków strunowych. W nich przygotujesz stałe zestawy, które będą czekać na Twoje kolejne podróże. Nie będziesz musiał za każdym razem kompletować swoich zestawów od nowa – to ogromna oszczędność czasu.

Proponuję, żebyś planując pakowanie na wyjazd przygotował 3 zestawy:

  • medyczny: do niego wrzucisz podstawowe leki (nie tylko leki przeciwbólowe) i środki opatrunkowe, które dadzą Ci podstawowe bezpieczeństwo w podróży (pamiętaj, żeby wykupić również ubezpieczenie turystyczne; koszty możesz za darmo sprawdzić tutaj);
  • higieniczny: tu zbierzesz absolutnie konieczne do zabrania kosmetyki i środki do higieny: pastę do zębów, szczoteczkę, uniwersalne środki do mycia się;
  • podręczny: w nim zbierzesz wszystkie przedmioty, które chciałbyś mieć pod ręką tam, gdzie niewygodne lub niemożliwe będzie grzebanie w głównym plecaku (czyli np. na pokładzie samolotu, w autobusie).

Zestaw medyczny

W zestawie medycznym powinny się znaleźć te leki, których może być trzeba użyć w nagłej sytuacji – przy zranieniu się lub drobnym uszkodzeniu ciała, czy na wypadek upierdliwego bólu głowy chwilę przed początkiem ciekawej wycieczki. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą wszystkie leki, które przyjmujesz na stałe.

Przepisy celne różnią się znaczące w zależności od docelowego kraju podróży. Leki, które w Polsce są dostępne bez recepty, mogą się okazać zakazanymi i uznawanymi za pochodne narkotyków. Tak Gruzini interpretują leki z pseudoefedryną, czyli np. popularny w Polsce Gripex.

Pamiętaj, że na wszystkie przyjmowane na stałe leki powinieneś mieć ze sobą odpowiednią dokumentację, która potwierdzi, że rzeczywiście musisz je przyjmować. Przetłumacz te dokumenty na język angielski, żeby uniknąć problemów na granicy.

Weź ze sobą:

  • lek przeciwbólowy,
  • lek przeciwbiegunkowy,
  • lek przeciwalergiczny,
  • krem z filtrem,
  • maść na ukąszenia (np. Fenistil),
  • kilka plastrów opatrunkowych,
  • gazę,
  • krótki bandaż.
Tabletki kolorowe

Wszystkie leki muszą zmieścić się w małym woreczku strunowym. Nie woź ze sobą całych opakowań. Zabierz tylko tyle listków tabletek, ile rzeczywiście potrzebujesz. Jeśli jakimś cudem skończą Ci się najbardziej podstawowe leki (np. leki przeciwbólowe) – bez problemu dokupisz je już na miejscu.

Krem z filtrem jest nieodzowny, jeśli jedziesz na wakacje w słoneczne kierunki. Lepiej nie odkładać zakupu na czas po przylocie – czasami krem z filtrem ratuje nas już na lotnisku (jak w czasie mojej letniej podróży do Iranu).

No i pamiętaj oczywiście o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego (wychodzi kilka złotych za dzień podróży – sprawdź sam za darmo). Bez tego nie posiadasz żadnej ochrony i w przypadku, gdy będziesz musiał skorzystać z pomocy medycznej (nawet drobnej), koszty pokryjesz prawdopodobnie z własnej kieszeni.

Zestaw higieniczny

Mój kompletny zestaw higieniczny ma dokładnie 7 elementów. Lista rzeczy do spakowania będzie nieco inna u każdej osoby, ale staraj się myśleć o tym minimalistycznie. Zauważyłem, że w moich podróżach nie potrzebuję niczego więcej niż:

Przy zakupie pasty do zębów szukaj małych, kompaktowych opakowań (w Rossmannie mają specjalną półkę na takie mini-kosmetyki). Dobrze sprawdzi się składana w pół szczoteczka do zębów – nie dość, że to mniejszy gabaryt, to jeszcze włosie chowa się do wnętrza szczoteczki, przez co jej przewożenie jest bardziej higieniczne.

Pamiętaj, że w bagażu podręcznym nie przewieziesz płynów w opakowaniach większych niż 100 ml. Wszystkie środki higieniczne muszą się zmieścić w jednym, małym worku strunowym. Jeśli Ci się to nie udaje, to wniosek jest prosty – wziąłeś ze sobą za dużo rzeczy.

Szczoteczka do zębów

Szczoteczka i pasta do zębów powinny być zawsze pod ręką. W przypadku długich przesiadek na lotniskach nie ma nic lepszego, niż odświeżenie sobie oddechu po wielu godzinach od ostatniej kąpieli. Zamiast wozić ze sobą tubki z szamponami i żelami pod prysznic, zastanów się nad kostkami myjącymi, które działają zarówno jak szampon, jak i środek do mycia ciała. Mała kostka szybko wysycha i można ją z powrotem wrzucić do woreczka strunowego.

Pamiętaj o tym, żeby do bagażu wrzucić chusteczki higieniczne oraz mokre chusteczki. Te drugie idealnie sprawdzą się, jeśli będziesz musiał skorzystać z toalety w miejscu, które nie grzeszy higieną. Kobiety powinny pamiętać też o środkach do higieny intymnej (nie radzę nic dokładnego, bo… średnio się na tym znam) oraz o rzeczach absolutnie obowiązkowych, typu… tusz do rzęs. ;)

Jeśli w podróż zabierasz tylko jedną parę butów – weź ze sobą też antyperspirant do stóp. Całe dni spędzone na spacerowaniu lub trekkingu spowodują, że buty stracą trochę świeżości. Antyperspirant pomoże utrzymywać je w dobrej kondycji.

Zestaw podręczny

Do zestawu podręcznego powinieneś spakować te rzeczy, których będziesz używał na pokładzie samolotu, w marszrutkach, autobusach, itp. – czyli wszędzie tam, gdzie grzebanie w głównym bagażu nie będzie wygodne.

Aparat Panasonic i statyw Joby Gorillapod

Mój zestaw podręczny to większy worek strunowy, w którym są:

  • czytnik ebooków – ja używam starutkiego modelu sprzed lat, ale możesz się zainteresować np. Kindle Paperwhite 3;
  • powerbank – w moim przypadku to Xiaomi o pojemności 10 000 mAh;
  • słuchawki – używam słuchawek Creative Outlier Sports działających na Bluetooth – są połączone ze sobą przewodem, więc nie boję się, że zbyt szybko je zgubię;
  • zatyczki do uszu i opaska na oczy – przydają się w samolocie albo w nocnych autobusach/pociągach, jeśli chcemy odizolować się chociaż na chwilę od otoczenia;
  • telefon – staram się nie trzymać go w kieszeni w czasie podróży, bo wydobywanie go siedząc jest niewygodne – ląduje więc z całym sprzętem do zestawu podręcznego.

4. Rozsądnie wybierz rodzaj i liczbę ubrań, które warto zabrać

Pakowanie ubrań było dla mnie zawsze najgorszym etapem zapełniania plecaka. Niby istniała lista rzeczy, które chcę wziąć, ale potem zawsze rozszerzała się o kolejne “przydasię”, które miały ratować mi życie w podróży. Ze zdecydowanej większości z nich nigdy nie skorzystałem.

Podróże to nie szkoła przetrwania – nie musimy być przygotowani na każdy scenariusz i zabezpieczeni w każdy możliwy sposób.

Czy w ciągu tygodnia w Polsce używasz 7 różnych kompletów bielizny? Pewnie nie – zdarza Ci się zrobić w międzyczasie pranie. Dlaczego nie możesz zrobić tego w podróży?

ZAPLANUJ SWOJĄ PODRÓŻ BEZ STRESU

Obawiasz się ruszyć w samodzielnie zaplanowaną podróż? Myślisz, że zapomnisz o czymś ważnym? Nie masz doświadczenia w planowaniu wyjazdów?

Skorzystaj z pakietu 11 checklist “Zaplanuj samodzielnie swoją podróż!” i łatwo zaplanuj Twoją podróż krok po kroku.

Jakie ubrania zabrać w podróż? Złote zasady wyboru odzieży i pakowanie ubrań

Z pakowaniem ubrań jest zawsze najwięcej problemu – zajmują sporo miejsca i nigdy nie można się zdecydować, co ostatecznie powinno wylądować w Twoim plecaku. Pomyślałem więc, że podzielę się z Tobą moją listą wskazówek na temat tego, jak wziąć się za pakowanie ubrań.

  • Zainwestuj w ubrania z dobrych jakościowo, szybkoschnących materiałów.

Będziesz mógł wyprać je przed pójściem spać, a rano będą już gotowe do kolejnego użycia. Ważne też, aby ubrania, które zdecydujesz się spakować na wyjazd, były wygodne i abyś je lubił. Nie ma nic gorszego niż podróżowanie z ubraniami, których nie lubisz mieć na sobie, ale wziąłeś je wyłącznie z praktycznych względów.

  • Nie bierz ze sobą więcej niż 4 kompletów bielizny.

Nawet jeśli uważasz, że pranie w podróży jest niewygodne, to dasz radę poświęcić na nie 3 minuty raz na 3 dni. Odpadnie też problem magazynowania w plecaku brudnych rzeczy – ograniczysz ich liczbę do minimum.

  • Nie pakuj do plecaka ubrań o dużym gabarycie (np. bluz z kapturem, jeansów).

Jeśli musisz je wziąć ze sobą, załóż je na siebie – ograniczy to rozmiar Twojego bagażu. Proponuję Ci jednak, żebyś zamienił te “ciężkie” rzeczy na lekkie bluzy z softshellu i materiałowe, szybkoschnące spodnie.

  • Roluj ubrania przed ich włożeniem do plecaka.

Jeśli musisz je wziąć ze sobą, załóż je na siebie – ograniczy to rozmiar Twojego bagażu. Proponuję Ci jednak, żebyś zamienił te “ciężkie” rzeczy na lekkie bluzy z softshellu i materiałowe, szybkoschnące spodnie.

  • Bądź świadomy tego, dokąd jedziesz.

Świat jest różnorodny, a nasza, zachodnioeuropejska kultura to nic standardowego i “domyślnego”. Pakując się w podróż np. na Bliski Wschód pamiętaj, że obowiązują tam konkretne wymogi dotyczące ubioru.

Bezwzględnie się do nich stosuj i pamiętaj, że nikogo nie obchodzi, jakie jest Twoje osobiste zdanie np. na temat zasłaniania włosów przez kobiety w krajach muzułmańskich. Jesteś gościem danego kraju i musisz stosować się w 100% do panujących tam zasad.

Co warto spakować na wyjazd? Moja lista rzeczy do spakowania, które warto zabrać na 7-dniowe wakacje

Teoretycznie każda podróż jest inna, ale na etapie pakowania bagażu różnice są pomijalne. Poniżej pokażę Ci uniwersalną listę rzeczy do spakowania, która sprawdziła się w wielu kierunkach świata. W tabelkach podaję liczbę rzeczy, które wziąłbym w 7-dniową podróż. Jeżeli Twój wyjazd ma inną długość, możesz “przeliczyć” sobie niektóre z pozycji proporocjonalnie.

Ubrania i buty

Nie przepadam za dźwiganiem na plecach nadmiernych zapasów ubrań. Wybierając hotel staram się, abym miał tam dostęp do pralki lub przynajmniej do własnej łazienki, w której będę mógł zrobić pranie.

Rzecz do spakowaniaLiczba sztuk
bielizna (w moim przypadku szybkoschnące bokserki)4
skarpetki (długie i stopki)2+2
krótkie spodnie1
długie spodnie1
koszula na długi rękaw (lniana lub z lekkiego materiału)2
T-shirt2
okulary przeciwsłoneczne1
bluza softshell / lekki sweter1
niskie buty trekkingowe (Adidas Terrex AX3)1
jednorazowe klapki pod prysznic1

W plecaku zawsze ląduje koszula, bo można ją wykorzystać zarówno przy codziennym zwiedzaniu, jak i na ciut bardziej oficjalne okazje – kolacja w ładnej restauracji, wyjście do teatru.

Okulary przeciwsłoneczne sprawdzą się nie tylko w środku lata. Nie zajmą dużo miejsca w bagażu, a dadzą Ci nieporównywalny komfort zwiedzania. Gdy zgubiłem swoje ulubione okulary przeciwsłoneczne w czasie jednej z podróży poczułem się jak bez ręki – szczególnie, że lato trwało w najlepsze.

ubrania na wieszaku szafa

Podróżuję z jedną parą butów – najczęściej to lekkie buty trekkingowe, które nie męczą stóp podczas spacerów po mieście, ale nadają się też do niewymagających wycieczek w teren. Zamiast gumowych klapków pod prysznic, zdarza mi się wrzucać do plecaka jednorazowe “kapcie” hotelowe. Wybór zależy od tego, jak dużo miejsca zostało mi do dyspozycji.

Kobiety powinny pamiętać o tym, żeby wybierając się na wakacje do ciepłych krajów zabrać ze sobą kostium kąpielowy. Mężczyźni mają tutaj łatwiej – wystarczą szybkoschnące bokserki, które mogą pracować jako “kostium kąpielowy”. ;)

Elektronika

Takie czasy, że wyruszenie w podróż bez elektroniki jest praktycznie niemożliwe. W moim plecaku nie jest jej aż tak dużo – absolutne minimum, abym mógł przygotowywać dla Ciebie dobre przewodniki z moich kolejnych podróży. Lista rzeczy z kategorii “elektronika”, które zabieram na wakacje z plecakiem z roku na rok się nieco rozrasta.

Rzecz do spakowaniaLiczba sztuk
czytnik ebooków (np. Kindle Paperwhite 3)1
komputer (MacBook Pro 14 2022)1
ładowarka USB (najlepiej na kilka portów USB) + przewody USB1+3
słuchawki (Creative Outlier Sports)1
aparat fotograficzny (Panasonic G80)1
akumulatory do aparatu3
karty pamięci3
ładowarka do akumulatorów1
telefon1
powerbank (Xiaomi 10 000 mAh)1

Dzięki ładowarce z kilkoma portami USB, jednocześnie można ładować kilka sprzętów. Bagaż jest więc lżejszy o kilka niepotrzebnych ładowarek, a Ty nie musisz szukać 5 gniazdek elektrycznych, żeby podłączyć do ładowania wszystkie swoje sprzęty.

Pakowanie przed podróżą komputer, walizka, rzeczy

Pamiętaj, że w niektórych krajach może obowiązywać inny standard gniazdek elektrycznych – wtedy potrzebna będzie przejściówka. W wielu przypadkach aparat fotograficzny nie będzie Ci potrzebny – masz w swojej kieszeni smartfona, który w 2023 r. potrafi zrobić zdjęcie zbliżone jakością do pełnowymiarowych aparatów.

Higiena i leki

Szczoteczka i pasta do zębów to absolutne minimum – dzięki temu nie będziesz musiał biegać po sklepach zaraz po przyjeździe do docelowego punktu Twojej podróży. Zestaw do mycia zębów warto mieć już na lotnisku, żeby odświeżyć się trochę w czasie oczekiwania na samolot. Resztę rzeczy (może poza szybkoschnącym ręcznikiem) możesz łatwo kupić w dowolnej drogerii.

Rzecz do spakowaniaLiczba sztuk
pasta do zębów (max. 100 ml)1
składana szczoteczka do zębów1
żel pod prysznic lub kostka myjąca z szamponem1
antyperspirant w kulce1
antyperspirant w sprayu do stóp1
zestaw medyczny1 worek strunowy
ręcznik szybkoschnący z mikrofibry (np. z Decathlona)1
woreczek strunowy2

Antyperspirant do stóp to bardzo ważny element bagażu, o ile zdecydujesz się na podróż z jedną parą butów. Trzeba wtedy maksymalnie dbać o to, żeby zarówno stopy, jak i buty utrzymywały świeżość.

Wrzuć do plecaka dwa puste woreczki strunowe. Przydadzą się na brudne ubrania oraz na płyny, które mogłyby przypadkiem rozlać się w plecaku i narobić kłopotów. Sprayu na komary nie warto przywozić z Polski – jeśli okaże się, że mali koledzy kąsają zbyt mocno, kupisz go bez problemu na miejscu.

Pamiętaj też, że sporo rzeczy może już być dostępnych w Twoim hotelu/apartamencie i nie musisz ich ze sobą brać z Polski (np. ręcznik, środki higieniczne).

Pamiętaj, że przy rezerwacji kluczowa jest lokalizacja. Spędź więcej czasu na poszukiwaniu hotelu lub apartamentu blisko centrum i głównych atrakcji. Warto zapłacić ciut więcej, ale zatrzymać się w dobrej lokalizacji i nie tracić czasu na dojazdy. 

Dokumenty

Pamiętaj, żeby skserować i zeskanować swoje dokumenty tożsamości. Jeśli będziesz miał pecha i je zgubisz – kserówki umożliwią Ci jakiekolwiek potwierdzenie swojej tożsamości. Weź ze sobą zarówno dowód osobisty, jak i paszport.

Rzecz do spakowania
dowód osobisty (+ ksero i skan dowodu)
paszport (+ ksero i skan paszportu)
karty pokładowe (mobilne lub wydrukowane – jeśli są wymagane)
polisa ubezpieczenia turystycznego

Przed każdą podróżą zagraniczną wykup ubezpieczenie turystyczne. Czytelnik bloga trafił w Dubaju do szpitala – jednodniowy pobyt wyceniono później na 15 000 zł. Gdyby nie miał ubezpieczenia turystycznego, wszystkie koszty musiałby pokryć z własnej kieszeni.

Na szczęście wykupił polisę i kosztami musiał się martwić ubezpieczyciel. Koszty ubezpieczenia turystycznego możesz sprawdzić za darmo w internetowym kalkulatorze. Wyjdzie taniej, niż się spodziewasz.

Dlaczego warto udoskonalać swój sposób pakowania?

Przygotowania do podróży nie powinny być dla Ciebie ciężarem – w końcu szykujesz się do swojej wymarzonej wycieczki, na którą długo czekałeś. Nie znam osoby, która powiedziałaby, że lubi pakowanie. I wcale nie wynika to z tego, że samo pakowanie jest ponadprzeciętnie wymagające. My po prostu za każdym razie nie wiemy, jak się do niego zabrać – i dlatego wyciąga ono z nas tyle energii.

Bartek z kamerą mikrofon
Aparat fotograficzny Panasonic G80 z mikrofonem Rode VideoMicro w akcji

Minimalizm pokazuje, że nasze szczęście w życiu nie jest wprost proporcjonalne do liczby rzeczy, jakimi się otaczamy. Jest wręcz odwrotnie – im mniej mamy dookoła, tym bardziej doceniamy piękno i użyteczność tego, co pozostało. Ta prawda sprawdza się dobrze również w podróżach.

Bartek dwa plecaki bagaż

Podczas kolejnej podróży spróbuj odchudzić swój plecak. Nie rób żadnych radykalnych kroków – weź po prostu o kilka rzeczy mniej i sprawdź, czy będzie Ci ich brakowało. Bądź konsekwentny i obserwuj, jak zmniejszanie rozmiarów bagażu wpływa na Twój codzienny komfort w podróży. Czuję, że podróże z mniejszym plecakiem wcale nie będą gorsze.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Przeczytałeś właśnie tekst, w którym ujawiła się moja lista rzeczy, które warto spakować na wyjazd. Które z moich rad spróbujesz wdrożyć jako pierwsze? Od czego zaczniesz odchudzanie swojego podróżniczego plecaka? Opowiedz mi w komentarzach o tym, jak wyglądają Twoje przygotowania do podróży.

ZAPLANUJ SWOJĄ PODRÓŻ BEZ STRESU

Obawiasz się ruszyć w samodzielnie zaplanowaną podróż? Myślisz, że zapomnisz o czymś ważnym? Nie masz doświadczenia w planowaniu wyjazdów?

Skorzystaj z pakietu 11 checklist “Zaplanuj samodzielnie swoją podróż!” i łatwo zaplanuj Twoją podróż krok po kroku.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!​

Napisaliśmy go zgodnie z standardami jakości naszych publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze