Moje social media
Szukaj na blogu
Bartekwpodrozy.pl

Co spakować w podróż? Moja minimalistyczna lista pakowania plecaka

26 września 2020
(aktualizacja: 30 września 2020)

Od zawsze moją zmorą podczas przygotowań do podróży było pakowanie plecaka. Latając po świecie tylko z bagażem podręcznym, niezależnie od długości wyjazdu musiałem zmieścić do małego plecaka wszystko, co niezbędne. W artykule podpowiem Ci, jak spakować się w podróż i co warto zabrać, wybierając się na wakacje. Może dzięki mojej liście pakowania się przed podróżą, Tobie również uda się odchudzić swój bagaż?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.

Dlaczego warto ograniczać swój bagaż w podróży?

Wyjeżdżając z kraju mamy z tyłu głowy przeświadczenie, że powinniśmy przyjąć taktykę żółwia i mieć na plecach cały swój dom. Tak na wypadek, gdyby coś miało "się przydać".

"Przydasię" jeszcze kilka lat temu wypełniały szczelnie wnętrze mojego plecaka i wracały do kraju w stanie nienaruszonym - nigdy nieużywane, czyste i... zajmujące sporo cennego miejsca. Krótko mówiąc - niepotrzebne.

W czasach przeładowanych przedmiotami, informacjami i doznaniami, minimalizm to coraz bardziej atrakcyjny kierunek osobistego rozwoju. W przypadku pakowania się przed podróżą taka filozofia sprawdza się doskonale.

Bartek z plecakiem w podróży

Nie potrzebujesz połowy rzeczy z Twojego plecaka


Do plecaka ląduje druga para spodni, bo "co będzie, jeśli poplamię tę pierwszą?".

Jeszcze dwa dodatkowe T-shirty, bo "różnie może być".

7 par bielizny na 7 dni podróży - bo przecież "nie będzie czasu na pranie".

No i mała latarka, którą "dużo miejsca nie zajmie, a może się przydać".

Tak naprawdę nie potrzebujesz żadnej z tych rzeczy.

Dopóki nie zdecydujesz się na outsiderską wyprawę setki kilometrów od cywilizacji, braki w Twoim plecaku możesz uzupełnić na miejscu. Chociaż prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby - nawet gdy czegoś ci zabraknie, to poradzisz sobie z tym, co przywiozłeś w plecaku.

Przyjmij zasadę, że jeśli nie planujesz wykorzystać danego przedmiotu w podróży więcej niż 3 razy, to nie wkładaj go do swojego plecaka.

Wziąłeś w podróż książkę, ale czytałeś ją tylko na lotnisku? Następnym razem zostaw ją w domu.

Wrzuciłeś do plecaka scyzoryk, a później nawet nie pamiętałeś, że masz go ze sobą i wino otwierałeś korkociągiem z hotelu? Zostaw ten ciężki scyzoryk w domu. PS. I tak nie przewieziesz go w bagażu podręcznym.

W przypływie motywacji zabrałeś buty do biegania, ale nie znalazłeś czasu na szybkie 5 kilometrów? Pobiegaj przed wyjazdem i pozwól butom poczekać na Twój powrót.


Pakowanie przed podróżą komputer, walizka, rzeczy

Potraktuj pakowanie jako proces


Przestań myśleć o pakowaniu jako o najnudniejszej części przygotowań do podróży. Potraktuj je jako przemyślany proces, którego celem ma być znalezienie kompromisu między rozmiarem bagażu, a jego użytecznością.


Krok 1: wybierz, w co spakujesz się na swoją podróż


Pierwszym wyborem jest zazwyczaj plecak, bo używa się go wygodniej niż walizki na kółkach.

Zastanów się, w jakiej części Twoja podróż będzie obejmowała przemieszczanie się z miejsca na miejsce z całym swoim bagażem.

Jeżeli szykuje Ci się objazdówka, to plecak staje się bezkonkurencyjny.

Jeżeli jednak zatrzymujesz się w jednym hotelu, a później tylko organizujesz sobie wycieczki z tego punktu, weź walizkę na kółkach jako główny bagaż oraz mniejszy, łatwo zwijalny plecak, z którym będziesz wychodzić w teren. Kup 10-litrowy plecak z Decathlonu za 15 zł - używam go od 5 lat i nie udało mi się go jeszcze zniszczyć.

Biorąc po uwagę, że bagaż podręczny podlega restrykcyjnym wymogom pod względem dopuszczalnych rozmiarów, z plecakiem będzie trochę bezpieczniej. Może delikatnie przekraczać dopuszczalne wymiary, o ile do tych wymiarów uda się go ostatecznie skompresować. Pisałem o tym szerzej w artykule o pakowaniu się do bagażu podręcznego.

Walizka nie daje żadnego pola manewru - albo się zmieści, albo dopłacisz za przekroczenie limitów.


Bartek plecaki Dubaj bagaż podręczny

Etap 2: wypisz rzeczy, których możesz potrzebować w podróży


To ważny krok. Najpierw wypisz rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży (mogą, ale niekoniecznie muszą), a później... nie wkładaj żadnej z nich do plecaka.

Wiem, że to radykalne podejście, ale jeśli się na nie odważysz, to Twoje podróżowanie wejdzie na zupełnie inny poziom.


Oto moja lista rzeczy, które mogą mi się przydać w podróży (i których celowo nie pakuję już do swojego plecaka) i proste uzasadnienie tego, że jednak nie warto ich brać ze sobą:

 • płaszcz przeciwdeszczowy (jak będzie padać, to albo zaszyję się w kawiarni, albo kupię go na miejscu za jakieś grosze);
 • parasolka (jak wyżej);
 • latarka (każdy ma już ją w telefonie, zresztą... nigdy nie byłem w sytuacji, w której latarka byłaby absolutnie nieodzowna);
 • dodatkowa bielizna (wożenie ze sobą więcej niż 4 sztuk bielizny nie ma sensu - wypranie szybkoschnącej bielizny zajmuje minutę, a jej wysychanie - godzinę);
 • książka (uwielbiam czytać, ale robię to zazwyczaj tylko na lotnisku - później nie ma już na to czasu, a książka nadal zajmuje masę miejsca w plecaku; biorę ze sobą lekki czytnik ebooków, który rozwiązuje ten problem),
 • dodatkowa para butów (wszystko się może zdarzyć - nawet wejście w błoto po kolana; buty nie są towarem luksusowym, więc jeśli dojdzie to tak kryzysowej sytuacji, że z Twojej pary nic już nie zostanie, to kupisz coś na miejscu - chociaż prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby).

Pakowanie podróż rzeczy

Etap 3: przygotuj, a później używaj stałych zestawów


Każda podróż jest wyjątkowa. Wyjątkowość nie oznacza jednak, że wszystkie etapy przygotowań do podróży są unikalne dla każdego wyjazdu.

Pakowanie jest powtarzalne i łatwe do usystematyzowania.

Pomyślisz sobie - jak to? Przecież ekwipunek w góry, nad morze, pod namiot i do luksusowego hotelu różni się diametralnie.

Pewnie, że się różni - ale tylko w kilku, kilkunastu procentach. Pewien podstawowy, obowiązkowy zestaw rzeczy i tak trafia do Twojego bagażu - niezależnie od tego, jaki charakter będzie miała podróż.


Przy następnej wizycie w IKEA kup zestaw worków strunowych. W nich przygotujesz stałe zestawy, które będą czekać na Twoje kolejne podróże.

Proponuję, żebyś przygotował 3 zestawy:

 • medyczny: do niego wrzucisz podstawowe leki i środki opatrunkowe, które dadzą Ci podstawowe bezpieczeństwo w podróży (pamiętaj, żeby wykupić również ubezpieczenie turystyczne; koszty możesz za darmo sprawdzić tutaj);
 • higieniczny: tu zbierzesz absolutnie konieczne do zabrania kosmetyki i środki do higieny: pastę do zębów, szczoteczkę, uniwersalne środki do mycia się;
 • podręczny: w nim zbierzesz wszystkie przedmioty, które chciałbyś mieć pod ręką tam, gdzie niewygodne lub niemożliwe będzie grzebanie w głównym plecaku (czyli np. na pokładzie samolotu, w autobusie).

Jesteś pewien, że przed wyruszeniem w trasę pamiętałeś o wszystkich formalnościach? Zanim wyjdziesz z domu, przeczytaj mój artykuł o 10 rzeczach, które musisz zrobić przed podróżą.


Zestaw medyczny


W zestawie medycznym powinny się znaleźć te leki, których może być trzeba użyć w nagłej sytuacji - przy zranieniu się lub drobnym uszkodzeniu ciała, czy na wypadek upierdliwego bólu głowy chwilę przed początkiem ciekawej wycieczki.

Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą wszystkie leki, które przyjmujesz na stałe.

Przepisy celne różnią się mocno w zależności od docelowego kraju naszej podróży. Leki, które w Polsce uważamy za standardowe (i które są dostępne bez recepty), mogą się okazać zakazanymi i uznawanymi za pochodne narkotyków. Tak Gruzini interpretują leki z pseudoefedryną, czyli np. popularny w Polsce Gripex.

Pamiętaj, że na wszystkie przyjmowane na stałe leki powinieneś mieć ze sobą odpowiednią dokumentację, która potwierdzi, że rzeczywiście musisz je przyjmować. Przetłumacz te dokumenty na język angielski, żeby uniknąć problemów na granicy.


Weź ze sobą:

 • lek przeciwbólowy,
 • lek przeciwbiegunkowy,
 • lek przeciwalergiczny,
 • maść na ukąszenia (np. Fenistil),
 • kilka plastrów opatrunkowych,
 • gazę,
 • krótki bandaż.

Wszystkie leki muszą zmieścić się w małym woreczku strunowym. Nie woź ze sobą całych opakowań. Zabierz tylko tyle listków tabletek, ile rzeczywiście potrzebujesz.

Jeśli jakimś cudem skończą Ci się najbardziej podstawowe leki (np. przeciwbólowe) - bez problemu dokupisz je już na miejscu.


Tabletki kolorowe

Zestaw higieniczny


Mój kompletny zestaw higieniczny ma dokładnie 5 elementów.

Nie potrzebujesz niczego więcej niż:


Płyn do płukania jamy ustnej? Kupisz go na miejscu, jeśli naprawdę będziesz go potrzebował.

Szampon i odżywka? Na rynku są rozwiązania, które zadbają zarówno o Twoje włosy, jak i resztę ciała. Po co wieźć ze sobą dwie rzeczy, jeśli jedna zapewni Ci te same korzyści?


Pamiętaj, że w bagażu podręcznym nie przewieziesz opakowań z płynami większych niż 100 ml.

Przy zakupie pasty do zębów szukaj małych, kompaktowych opakowań (w Rossmannie mają specjalną półkę na takie mini-kosmetyki). Dobrze sprawdzi się składana w pół szczoteczka do zębów - nie dość, że to mniejszy gabaryt, to jeszcze włosie chowa się do wnętrza szczoteczki, przez co jej przewożenie jest bardziej higieniczne.

Zamiast wozić ze sobą tubki z szamponami i żelami pod prysznic, zastanów się nad kostkami myjącymi, które działają zarówno jak szampon, jak i środek do mycia ciała. Mała kostka szybko wysycha i można ją z powrotem wrzucić do woreczka strunowego.

Jeśli w podróż zabierasz tylko jedną parę butów - weź ze sobą też antyperspirant do stóp. Całe dni spędzone na spacerowaniu lub trekkingu spowodują, że buty stracą trochę świeżości. Antyperspirant pomoże utrzymywać je w dobrej kondycji.

Wszystkie środki higieniczne muszą się zmieścić w jednym, małym worku strunowym. Jeśli Ci się to nie udaje, to wniosek jest prosty - wziąłeś ze sobą za dużo rzeczy. Wytypuj te, których będziesz używać najrzadziej i zostaw je w domu. Jeśli naprawdę będzie Ci ich brakować, to dokupisz je na miejscu.


Szczoteczka do zębów

Zestaw podręczny


Do zestawu podręcznego powinieneś spakować te rzeczy, których będziesz używał na pokładzie samolotu, w marszrutkach, autobusach, itp. - czyli wszędzie tam, gdzie grzebanie w głównym bagażu nie będzie wygodne.

Mój zestaw podręczny to większy worek strunowy, w którym są:

 • czytnik ebooków - ja używam starutkiego modelu sprzed lat, ale możesz się zainteresować np. Kindle Paperwhite 3;
 • powerbank - w moim przypadku to Xiaomi o pojemności 10 000 mAh;
 • słuchawki - używam słuchawek Creative Outlier Sports działających na Bluetooth - są połączone ze sobą przewodem, więc nie boję się, że zbyt szybko je zgubię;
 • zatyczki do uszu i opaska na oczy - przydają się w samolocie albo w nocnych autobusach/pociągach, jeśli chcemy odizolować się chociaż na chwilę od otoczenia;
 • telefon - staram się nie trzymać go w kieszeni w czasie podróży, bo wydobywanie go siedząc jest niewygodne - ląduje więc z całym sprzętem do zestawu podręcznego.

Aparat Panasonic i statyw Joby Gorillapod

Etap 4: rozsądnie wybierz rodzaj i liczbę ubrań


Pakowanie ubrań było dla mnie zawsze najgorszym etapem zapełniania plecaka. Niby istniała lista tego, co chcę wziąć, ale potem zawsze rozszerzała się o kolejne "przydasię", które miały ratować mi życie w podróży. Ze zdecydowanej większości z nich nigdy nie skorzystałem.

Podróże to nie szkoła przetrwania - nie musimy być przygotowani na każdy scenariusz i zabezpieczeni w każdy możliwy sposób.

Czy w ciągu tygodnia w Polsce używasz 7 różnych kompletów bielizny? Pewnie nie - zdarza Ci się zrobić w międzyczasie pranie. Dlaczego nie możesz zrobić tego w podróży?


Złote zasady wyboru i pakowania ubrań


 1. Zainwestuj w ubrania z dobrych jakościowo, szybkoschnących materiałów. Będziesz mógł wyprać je przed pójściem spać, a rano będą już gotowe do kolejnego użycia.
 2. Nie bierz ze sobą więcej niż 4 kompletów bielizny. Nawet jeśli uważasz, że pranie w podróży jest niewygodne, to dasz radę poświęcić na nie 3 minuty raz na 3 dni. Odpadnie też problem magazynowania w plecaku brudnych rzeczy - ograniczysz ich liczbę do minimum.
 3. Nie pakuj do plecaka ubrań o dużym gabarycie (np. bluz z kapturem, jeansów). Jeśli musisz je wziąć ze sobą, załóż je na siebie - ograniczy to rozmiar Twojego bagażu. Proponuję Ci jednak, żebyś zamienił te "ciężkie" rzeczy na lekkie bluzy z softshellu i materiałowe, szybkoschnące spodnie.
 4. Roluj ubrania przed ich włożeniem do plecaka. Standardowe składanie w kostkę jest bardzo nieefektywne - ubrania zajmują wtedy zdecydowanie za dużo miejsca. U mnie sprawdza się wspólne rolowanie bielizny, skarpetek i T-shirtu - robią się z tego gotowe zestawy na poranek.
 5. Bądź świadomy tego, dokąd jedziesz. Świat jest różnorodny, a nasza, zachodnioeuropejska kultura to nic standardowego i "domyślnego". Pakując się w podróż np. na Bliski Wschód pamiętaj, że obowiązują tam konkretne wymogi dotyczące ubioru. Bezwzględnie się do nich stosuj i pamiętaj, że nikogo nie obchodzi, jakie jest Twoje osobiste zdanie np. na temat zasłaniania włosów przez kobiety w krajach muzułmańskich. Jesteś gościem danego kraju i musisz stosować się w 100% do panujących tam zasad.

ubrania na wieszaku szafa

Moja lista pakowania na wyjazd trwający ok. 7 dni


Teoretycznie każda podróż jest inna, ale na etapie pakowania bagażu różnice są pomijalne. Poniżej pokażę Ci uniwersalną listę pakowania, która sprawdziła się w wielu kierunkach świata.


Ubrania i buty


Rzecz do spakowaniaLiczba sztuk
Bielizna (w moim przypadku szybkoschnące bokserki)4
Skarpetki (długie i stopki)2+2
Krótkie spodnie1
Długie spodnie1
Koszula na długi rękaw (lniana lub z lekkiego materiału)2
T-shirt2
Bluza softshell / lekki sweter1
Niskie buty trekkingowe (Adidas Terrex AX3)1
Jednorazowe, hotelowe klapki pod prysznic1

W plecaku zawsze ląduje koszula, bo można ją wykorzystać zarówno przy codziennym zwiedzaniu, jak i na ciut bardziej oficjalne okazje - kolacja w ładnej restauracji, wyjście do teatru.

Podróżuję z jedną parą butów - najczęściej to lekkie buty trekkingowe, które nie męczą stóp podczas spacerów po mieście, ale nadają się też do niewymagających wycieczek w teren.

Zamiast gumowych klapków pod prysznic, zdarza mi się wrzucać do plecaka jednorazowe "kapcie" hotelowe. Wybór zależy od tego, jak dużo miejsca zostało mi do dyspozycji.


Elektronika


Rzecz do spakowaniaLiczba sztuk
Czytnik ebooków (np. Kindle Paperwhite 3)1
Ładowarka USB (najlepiej na kilka portów USB) + przewody USB1+3
Słuchawki (Creative Outlier Sports)1
Aparat fotograficzny (Panasonic G80)1
Akumulatory do aparatu3
Ładowarka do akumulatorów1
Telefon1
Powerbank (Xiaomi 10 000 mAh)1

Dzięki ładowarce z kilkoma portami USB, jednocześnie można ładować kilka sprzętów. Bagaż jest więc lżejszy o kilka niepotrzebnych ładowarek.

Pamiętaj, że w niektórych krajach może obowiązywać inny standard gniazdek elektrycznych - wtedy potrzebna będzie przejściówka.


Bartek z kamerą mikrofon

Higiena i leki


Rzecz do spakowaniaLiczba sztuk
pasta do zębów (max. 100 ml)1
składana szczoteczka do zębów1
żel pod prysznic lub kostka myjąca z szamponem1
antyperspirant w kulce1
antyperspirant w sprayu do stóp1
zestaw medyczny1 worek strunowy
ręcznik szybkoschnący z mikrofibry (np. z Decathlona)1
woreczek strunowy2

Antyperspirant do stóp to bardzo ważny element bagażu, o ile zdecydujesz się na podróż z jedną parą butów. Trzeba wtedy maksymalnie dbać o to, żeby zarówno stopy, jak i buty utrzymywały świeżość.

Wrzuć do plecaka dwa puste woreczki strunowe. Przydadzą się na brudne ubrania oraz na płyny, które mogłyby przypadkiem rozlać się w plecaku i narobić kłopotów.

Sprayu na komary nie warto przywozić z Polski - jeśli okaże się, że mali koledzy kąsają zbyt mocno, kupisz go bez problemu na miejscu.


Pamiętaj też, że sporo rzeczy może już być dostępnych w Twoim hotelu/apartamencie i nie musisz ich ze sobą brać z Polski (np. ręcznik, środki higieniczne).

Jeśli nie rezerwowałeś jeszcze noclegów przez Airbnb, możesz zarejestrować się w serwisie ze specjalnego linka i dzięki temu zgarnąć dużą zniżkę na Twój pierwszy nocleg. Szkoda z niej nie skorzystać.


Dokumenty


Rzecz do spakowania
Dowód osobisty (+ ksero i skan dowodu)
Paszport (+ ksero i skan paszportu)
Karty pokładowe (mobilne lub wydrukowane - jeśli są wymagane)
Polisa ubezpieczenia turystycznego

Pamiętaj, żeby skserować i zeskanować swoje dokumenty tożsamości. Jeśli będziesz miał pecha i je zgubisz - kserówki umożliwią Ci jakiekolwiek potwierdzenie swojej tożsamości.

Przed każdą podróżą zagraniczną wykup ubezpieczenie turystyczne.

Czytelnik bloga trafił w Dubaju do szpitala - jednodniowy pobyt wyceniono później na 15 000 zł. Gdyby nie miał ubezpieczenia turystycznego, wszystkie koszty musiałby pokryć z własnej kieszeni. Na szczęście wykupił polisę i kosztami musiał się martwić ubezpieczyciel.

Koszty ubezpieczenia turystycznego możesz sprawdzić za darmo w internetowym kalkulatorze. Wyjdzie taniej, niż się spodziewasz.


Bartek dwa plecaki bagaż

Dlaczego warto udoskonalać swój sposób pakowania?


Przygotowania do podróży nie powinny być dla Ciebie ciężarem - w końcu szykujesz się do swojej wymarzonej wycieczki, na którą długo czekałeś.

Nie znam osoby, która powiedziałaby, że lubi pakowanie. I wcale nie wynika to z tego, że samo pakowanie jest ponadprzeciętnie wymagające. My po prostu za każdym razie nie wiemy, jak się do niego zabrać - i dlatego wyciąga ono z nas tyle energii.

Minimalizm pokazuje, że nasze szczęście w życiu nie jest wprost proporcjonalne do liczby rzeczy, jakimi się otaczamy. Jest wręcz odwrotnie - im mniej mamy dookoła, tym bardziej doceniamy piękno i użyteczność tego, co pozostało. Ta prawda sprawdza się dobrze również w podróżach.

Podczas kolejnej podróży spróbuj odchudzić swój plecak. Nie rób żadnych radykalnych kroków - weź po prostu o kilka rzeczy mniej i sprawdź, czy będzie Ci ich brakowało.

Bądź konsekwentny i obserwuj, jak zmniejszanie rozmiarów bagażu wpływa na Twój codzienny komfort w podróży. Czuję, że podróże z mniejszym plecakiem wcale nie będą gorsze.


Które z moich rad spróbujesz wdrożyć jako pierwsze? Od czego zaczniesz odchudzanie swojego podróżniczego plecaka? Opowiedz mi w komentarzach o tym, jak wyglądają Twoje przygotowania do podróży.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Jeśli polubiłeś ten tekst, pamiętaj o dokładnie 2 rzeczach:

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - w każdy poniedziałek o 19:00 prowadzę tam prelekcję podróżniczą dostępną za darmo.
 2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – raz w tygodniu rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.

POBRAŁEŚ JUŻ DARMOWEGO EBOOKA?

Przygotowałem prezent dla każdej osoby, która odwiedzi mojego bloga.

Uzupełnij formularz poniżej, a ja prześlę Ci darmowego ebooka "Jak samodzielnie zaplanować swoją podróż?".

Zapiszę Twój adres na mojej liście, abym mógł przesłać Ci raz na jakiś czas podróżnicze nowości.

Skomentuj artykuł
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze