Revolut - rewolucja w wymianie walut w podróży? - Bartekwpodrozy.pl

 1. NASTĘPNY POST
Revolut – rewolucja w wymianie walut w podróży?

Revolut – rewolucja w wymianie walut w podróży?

Zgodnie z danymi z 2016 r., Polacy wymieniali na inną walutę w czasie wakacji średnio 6305 zł.

Wymiana walut jeszcze kilka lat temu kojarzyła mi się ze wszystkim, co złe i niewygodne. Najpierw trzeba było oszacować budżet, później wybrać się do bankomatu po wypłatę gotówki, poszukać najtańszego w mieście kantoru i w końcu ustawić się w kolejce, żeby zdobyć upragnioną walutę. Baliśmy się płacić kartami płatniczymi za granicą, głównie przez wysokie i naliczane w niejasny sposób prowizje. Pojawienie się na rynku karty Revolut zwiastowało, nomen omen, rewolucję w podejściu do płatności walutowych za granicą. Czy rzeczywiście karta Revolut zmieniła ten rynek?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega wymiana walut,
 • jak działa karta Revolut i jak z niej korzystać,
 • jak zdobyć kartę Revolut, ile kosztuje jej wyrobienie i jakie opłaty są z nią związane,
 • na czym polega doładowanie karty i przelewy środków między jej użytkownikami i tradycyjnymi bankami,
 • jaką przewagę nad tradycyjnym modelem wymiany walut ma korzystanie z karty Revolut,
 • jakie dodatkowe funkcje są dostępne w koncie Revolut,
 • jaka jest moja opinia na temat karty po wielu miesiącach korzystania z niej.

Jak wymieniać waluty przed podróżą?

Polski złoty, pomimo swojej stabilności i faktu, że używa go prawie 40 milionów osób, poza granicami naszego kraju traci oczywiście swoją wartość nabywczą. Konieczna jest wymiana waluty – w sposób tradycyjny, korzystając ze stacjonarnych kantorów lub nowocześniej, za pośrednictwem różnego rodzaju serwisów internetowych.

Nie odkryję Ameryki mówiąc, że sprzedającym walutę zależy, że zarobić na transakcji jak najwięcej, a nam, kupującym – aby na zakupy wydać jak najmniej. Zanim zdecydujemy się na wymianę waluty, warto sprawdzić oficjalny kurs wymiany publikowany przez Narodowy Bank Polski, który będzie dla nas punktem odniesienia przy ocenie tego, czy oferowany przez kantor lub Revolut kurs jest dla nas atrakcyjny. To, co interesuje nas przy kupnie waluty, to kurs jej sprzedaży.

Screen z aplikacji Revolut - podsumowanie konta
Podsumowanie usług w aplikacji Revolut

W wielu krajach bardzo popularne są płatności bezgotówkowe, przez co turyści nie muszą już jeździć z kieszeniami wypchanymi gotówką. Duża część środków można znajdować się na naszych kartach płatniczych – ważne jednak, żeby zapewnić sobie dobry kurs wymiany. Jeśli po prostu skorzystamy za granicą z naszej polskiej karty, zgodzimy się na obowiązujący w banku (często niekorzystny) kurs wymiany i prowizję zazwyczaj liczoną jako procent wartości transakcji.

Zupełnie inaczej będzie jednak, gdy na naszym koncie będziemy posiadać wcześniej wymienioną, obcą walutę – wtedy płatność odbędzie się już bez wymian i niekorzystnych opłat dodatkowych.

Pomimo powszechności płatności bezgotówkowych, na całym świecie nadal istnieje wiele miejsc, gdzie płatności przyjmuje się wyłącznie w gotówce. Niewielką część naszych środków możemy wymienić w kantorze jeszcze przed wyjazdem. W większości przypadków dużo korzystniejsze finansowo będzie jednak wypłacenie z lotniskowego bankomatu wcześniej wymienionych przez aplikację Revolut środków.

Jak zacząć korzystać z Revolut? Jak działa karta Revolut?

Proces zakładania konta sprowadza się do wypełnienia formularza na stronie internetowej Revoluta. W formularzu podajemy swój numer telefonu i czekamy na przesłanie linka do pobrania aplikacji.

Rejestrując się w Revolut z tego formularza wysyłka karty Revolut będzie bezpłatna. Standardowo kosztuje 10 zł.

Konto zakłada się całości przez telefon. Weryfikacja danych osobowych odbywa się poprzez zeskanowanie dowodu osobistego lub paszportu, a następnie zrobienia selfie, które potwierdzi, że jesteśmy właścicielami dokumentu.

Już po weryfikacji, na konto Revolut trzeba przesłać min. 20 zł. Nie jest to jednak opłata – pieniądze można później wykorzystać w dowolny sposób.

Do konta przypisana będzie wirtualna karta płatnicza, z której możemy bez problemu korzystać np. do płatności internetowych i dodać ją do Google Pay/Apple Pay, aby móc płacić nią “na mieście”. Wydanie fizycznej karty Visa lub MasterCard do naszego konta jest bezpłatne, ale za jej wysyłkę musimy już zapłacić. Rejestrując się jednak poprzez dedykowany formularz, kartę tę Revolut prześle do nas za darmo. Warto skorzystać z tej okazji.

Bartek płacący za jedzenie na ulicy

Podstawowe konto Revolut (standard) jest bezpłatne i w pełni funkcjonalne. Dzięki niemu można:

 • wymieniać złotówki na 29 obcych walut bez prowizji i po kursie często wyraźnie tańszym od tych ze stacjonarnych kantorów. Dla każdej z walut możemy utworzyć w aplikacji Revolut darmowe subkonto,
 • dokonywać płatności kartą w ponad 150 obcych walutach – przeliczenie ze złotówek odbywa się wtedy automatycznie po kursie międzybankowym, bez dodatkowych prowizji,
 • wypłacać środki z bankomatu – darmowe wypłaty do wartości 800 zł miesięcznie, a później z prowizją 2%.

W weekendy mogą pojawić się drobne prowizje podczas wymiany (0,5%). Związane jest to z nieczynnymi wtedy rynkami handlu walutami Forex i większym ryzykiem po stronie Revoluta. Jeśli chcemy uniknąć prowizji – wymieniajmy środki w dni robocze. Wtedy można też liczyć na lepszy kurs, bo wymian jest mniej – podróżujemy w końcu głównie w dni wolne.

Porównałem kursy sprzedaży euro z dnia 21.08.2019, godz. 19:15:

 • kurs średni NBP publikowany na dany dzień: 1€ = 4,3513 zł,
 • Revolut: 1€ = 4,3467 zł,
 • kantor Alior: 1€ = 4,3629 zł,
 • Walutomat: 1€ = 4,3505 zł,
 • Internetowykantor.pl: 1€ = 4,3631 zł,
 • Cinkciarz.pl: 1€ = 4,3578 zł.

Kurs oferowany przez Revolut jest najlepszy, chociaż niewiele gorszy kurs oferuje Walutomat.

Wymiana waluty może odbywać się automatycznie, gdy kurs danej waluty osiągnie interesującą nas wysokość. Korzystamy wtedy z funkcji “Wymiana automatyczna”.

Screen z aplikacji Revolut - kurs EUR/PLN
Aplikacja umożliwia wymianę automatyczną wtedy, kiedy kurs osiągnie oczekiwany przez nas poziom

Poza darmową wersją, dostępne są dwa dodatkowe plany konta – Premium i Metal.

Ten pierwszy kosztuje 29,99 zł miesięcznie i umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów do wartości 1600 zł (o 800 zł więcej niż w wersji darmowej). Dodatkowo uzyskujemy ubezpieczenie medyczne ważne w każdym dniu naszego pobytu za granicą oraz ubezpieczenie od opóźnionych lotów i zagubionego bagażu.

W przypadku najdroższej opcji Metal, za 49,99 zł miesięcznie darmowo z bankomatów możemy wypłacić do 2400 zł. Obejmują nas wszystkie ubezpieczenia oferowane przez plan Premium, a dodatkowo otrzymujemy zwrot 0,1% za wszystkie transakcje kartą w Europie i 1% poza Europą (tzw. cashback). Revolut dla klientów z metalową kartą zapewnia dodatkowo całodobową opiekę concierge, który zarezerwuje dla nas bilety lotnicze, pokój w hotelu lub załatwi bilety na koncert oraz kartę LoungeKey, która umożliwia bezpłatny wstęp do ponad 1000 saloników lotniskowych na całym świecie.

Screen z aplikacji Revolut - subkonto w EUR
Subkonto prowadzone w euro, a poniżej uboga historia moich transakcji w sierpniu 2019 r.

Fizyczna karta Revolut posiada tę samą funkcjonalność co karty wydawane do kont w polskich bankach. Możemy dokonywać nią płatności w sklepach i w internecie (również w Polsce). Karta jest wydana przez Visę i posiada możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. Aby jeszcze bardziej ułatwić codzienne korzystanie, można ją dodać do aplikacji Google Pay lub Apple Pay.

Jak przelać środki na konto Revolut i jak nimi zarządzać?

Revolut to konto pre-paid – aby znalazły się na nim środki, musimy je wcześniej doładować.

Doładowanie karty Revolut

Najszybszą formą przekazywania środków na Revolut jest podpięcie do niego jednej z naszych tradycyjnych kart debetowych wydanych przez banki. Doładowanie sprowadza się wtedy do wpisania w aplikacji kwoty oraz potwierdzenia transakcji kodem CVV2. Można go jednak w aplikacji zapisać i zasilać konto jednym kliknięciem – jeśli jednak obawiamy się podawania pełnych danych do karty, pozostawmy konieczność każdorazowego wpisywania kodu autoryzacyjnego.

Screen z aplikacji Revolut - doładowywanie konta
Podczas doładowywania Revoluta wystarczy wskazać podpiętą kartę płatniczą i kliknąć “Dodaj pieniądze”

W aplikacji można ustawić automatyczne doładowanie w sytuacji, gdy dostępne w Revolucie środki spadną poniżej wskazanej wartości.

Dla miłośników bardziej tradycyjnych rozwiązań dostępne jest również doładowanie standardowym przelewem na nasz indywidualny numer konta Revolut, który możemy znaleźć w aplikacji.

Screen z aplikacji Revolut - dane subkonta
Każde subkonto w Revolut posiada unikalny numer konta, na który możemy dokonywać standardowych przelewów z naszego konta bankowego

Przelewy zewnętrzne i wewnątrz systemu Revolut

Aplikacja Revolut pozwala na wykonywanie standardowych przelewów do dowolnego banku na świecie – wystarczy podać do tego dane bankowe (numer konta, dane odbiorcy) i kody SWIFT i IBAN, aby jednoznacznie określić bank i kraj adresata. Przelewy są zupełnie darmowe.

Screen z aplikacji Revolut - ekran płatności
Szybkie przelewy do użytkowników Revoluta sprowadzają się do kliknięcia w nazwę kontaktu i do podania kwoty przelewu – środki trafiają do celu w kilka sekund, a adresat otrzymuje powiadomienie push

Jeśli chcemy przesłać środki do innego użytkownika Revoluta, po prostu wybieramy go z dostępnych w zakładce Płatności adresatów, wpisujemy kwotę i… po kilku sekundach pieniądze są już na koncie.

W aplikacji dostępna jest też opcja “Zażądaj”. Pozwala na przykład na subtelne przypomnienie się koledze, że nadal wisi nam trochę kasy. Po wyborze “dłużnika” wpisujemy żądaną kwotę i krótką notatkę, a następnie czekamy na reakcję drugiej osoby. Na jej telefonie pojawi się komunikat push, a po akceptacji żądania środki trafią automatycznie na nasze konto.

Co jeszcze potrafi karta Revolut?

Standardowa karta płatnicza wydawana przez banki pozwala na dokonywanie nią płatności. Tylko tyle i aż tyle – do tego została w końcu stworzona. Revolut dostarcza dodatkowo sporo wygodnej automatyki, która wydaje się niepotrzebna do czasu, gdy pierwszy raz z niej skorzystamy.

Jakie są moje ulubione funkcje i możliwości konta?

Funkcja “Podziel rachunek”

Moja bezsprzecznie ulubiona funkcja Revoluta. Sami powiedzcie: ile razy doszło do sytuacji, że wszyscy uczestnicy wspólnego obiadu na mieście mieli przy sobie tylko karty. Jedna osoba płaci wtedy cały rachunek i czeka, aż pozostali przeleją jej należne środki. Trwa to długo i jest absolutnie niewygodne.

Screen z aplikacji Revolut - funkcja "Podziel rachunek"
Aby podzielić rachunek, wystarczy wybrać go z listy, a w następnym kroku wskazać adresatów żądania i kwotę, jaką każdy z nich powinien nam zapłacić

Revolut przychodzi wtedy z funkcją “podziel rachunek”. Osoba płacąca wskazuje w aplikacji, że zapłacona świeżo kwota powinna być podzielona na kilka osób, po czym wskazuje je i po kilku sekundach każda z nich dostaje żądanie zwrotu określonej kwoty. Bez czekania, podawania długich numerów kont bankowych i upominania się o przelewy. Co ważne – wszystkie osoby muszą mieć konta Revolut, aby móc dokonać tak szybkiego rozliczenia rachunku.

Ubezpieczenia w podróży

Karta Revolut oferuje ubezpieczenie medyczne dla osób wyjeżdżających z kraju. Aktywuje się ono automatycznie gdy lokalizacja naszego telefonu wskaże, że wyjechaliśmy w Polski.

Koszty związane z ubezpieczeniem to:

 • 3,99 zł za każdy dzień za granicą – dla Europy,
 • 7 zł za dzień – dla Ameryki Północnej,
 • 5,5 zł za dzień – dla pozostałych krajów świata.

Jeśli suma naszych opłat przekroczy 162,5 zł, to automatycznie aktywuje się dla nas ubezpieczenie na okres kolejnych 12 miesięcy. Mamy przez to gwarancję, że przez rok nie wydamy więcej niż właśnie 162,5 zł.

Możliwość zakupu ubezpieczenia medycznego w aplikacji

Ubezpieczenie telefonu

Ubezpieczyć można również nasz telefon. Stawka jest wyliczana dla konkretnego modelu urządzenia i w przypadku mojego Lenovo P2 wynosi 4,86 zł za tydzień. Zgodnie z informacjami w aplikacji ubezpieczenie jest ważne na całym świecie i obejmuje:

 • wszystkie upadki i uszkodzenia, w tym stłuczenie ekranu,
 • uszkodzenie przez zalanie,
 • uszkodzenie spowodowane przez osoby trzecie,
 • uszkodzenia nieobjęte gwarancją.

Kwota nadwyżki dla mojego telefonu została określona na 154 zł. Oznacza to, że właśnie tyle będę musiał zapłacić kierując telefon na naprawę. Sprawdziłem ceny na Allegro – sam wyświetlacz kosztuje ponad 200 zł, więc w przypadku stłuczenia ekranu i powłok ochronnych na pewno wyszedłbym z ubezpieczeniem na duży plus.

Ceny ubezpieczenia kształtują się następująco:

 • dla telefonu o wartości od 0 do 1100 zł – składka tygodniowa 4,86 zł, nadwyżka 154 zł,
 • od 1100 do 2200 zł – składka 5,86 zł, nadwyżka 220 zł,
 • od 2200 zł do 3300 zł – składka 7,3 zł, nadwyżka 308 zł,
 • od 3300 zł do 4400 zł – składka 8,29 zł, nadwyżka 330 zł,
 • więcej niż 4400 zł – należy wpisać konkretną wartość telefonu, ale za sprzęt o wartości 5000 zł zapłacimy składkę 9,73 zł przy nadwyżce 550 zł.

Pamiętajcie, że telefon w momencie ubezpieczania nie może być starszy niż 6 miesięcy.

Moja opinia na temat karty Revolut

Z rozwiązania Revolut korzystam od czasu wejścia usługi na polski rynek (początek 2018 r.) i jestem z niego bardzo zadowolony. Niesamowicie ułatwił się cały proces przygotowywania się do podróży, znacznie mniej czasu tracę na planowanie wydatków czy poszukiwanie korzystnych kursów w stacjonarnych kantorach jeszcze przed wyjazdem.

Dla mnie, wiernego użytkownika Google Pay, bardzo ważna jest możliwość podpięcia karty do tej usługi. Dzięki temu mogę poruszać się po polskich i zagranicznych miastach bez portfela i fizycznej karty – płatności dokonuję poprzez moduł NFC telefonu. Karta działa również w Apple Pay.

Jakie wady ma Revolut?

Zdarza się, że karta z nieznanych mi powodów nie jest akceptowana przez niektóre urządzenia. Zdarzały się – rzadko, ale jednak – odmowy przy płatnościach zbliżeniowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Radzę, żeby Revolut nie był Waszą jedyną dostępną formą płatności, szczególnie za granicą. Rozsądek nakazuje oczywiście wypłatę części środków z bankomatu, ale…

Tu pojawia się druga wada, chociaż nie dotyczy ona tylko Revoluta i obejmuje również zwykłe karty wydawane przez polskie banki. Niestety, coraz częściej spotykam się z prowizjami przy wypłatach gotówki. W niektórych czeskich bankomatach było to 125 CZK (21 zł), a w Kosowie pobrano równowartość tej kwoty w euro (5€). Na szczęście nie są to ukryte prowizje, bo bankomaty informują o nich przed ostateczną akceptacją transakcji.

Moja rada to wymiana niewielkiej części gotówki przewidzianej na dany wyjazd w tradycyjnym kantorze (20-30%). Resztę można zdeponować na przykład na karcie Revolut.

Trzeba również zaznaczyć, że Revolut nie jest bankiem (jak na razie), nie obowiązują go więc regulacje dotyczące instytucji finansowych. Zgromadzone na koncie środki nie są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Szczęśliwie, dla firmy wydano już europejską licencję bankową, która za jakiś czas zostanie również uznana w Polsce. Pieniądze użytkowników Revolut są deponowane w Lloyds Bank, więc pośrednio są chronione przez instrumenty regulacji rynkowej.

Polecam jednak, aby przechowywać w Revolut rozsądne kwoty. Ja zazwyczaj nie mam na koncie więcej niż 1500-2000 zł.

Bartek patrzący na krajobraz ze skalnego miasta Uplisciche w Gruzji

Artykuł powstał bez współpracy z firmą Revolut – jest to szczere polecenie usługi, z której ochoczo korzystam na co dzień. Odnośniki zawarte w artykule to linki afiliacyjne. Jeśli skorzystacie z nich podczas rejestracji, otrzymam od Revolut drobną prowizję.


Dołącz do społeczności bloga!

 1. Odwiedź fanpage’a Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się do newslettera, aby szybko dostawać informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach. Za darmo dostaniesz ode mnie ebooka “Jak samodzielnie zaplanować podróż”!
Podpis BArtka
Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

Zostaw swój komentarz