Revolut – rewolucja w wymianie walut w podróży?

Aktualizacja: 20 sierpnia 2023 r.
Revolut

Zgodnie z danymi z 2016 r., Polacy wymieniali na inną walutę w czasie wakacji średnio 6305 zł – a z roku na rok ta liczba rośnie. Niestety, przez kiepskie kursy wymiany wydaliśmy w wielu przypadkach więcej, niż to było konieczne. Pokażę Ci w moim poradniku, jak darmowa karta Revolut pomaga zaoszczędzić na wymianie walut w podróży.

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega wymiana walut w podróży,
 • co to jest karta Revolut i jak założyć konto w usłudze,
 • jak działa karta Revolut i jak z niej korzystać,
 • jak zdobyć kartę Revolut, ile kosztuje jej wyrobienie i jakie opłaty są z nią związane,
 • na czym polega doładowanie karty i przelewy środków między jej użytkownikami i tradycyjnymi bankami,
 • jaką przewagę nad tradycyjnym modelem wymiany walut ma korzystanie z karty Revolut,
 • jakie dodatkowe funkcje są dostępne w koncie Revolut,
 • jaka jest moja opinia na temat karty po wielu miesiącach korzystania z niej.

Co to jest karta Revolut?

Jedną z rzeczy, które trzeba zrobić przed podróżą, jest wymiana waluty. Możesz to zrobić w sposób tradycyjny, korzystając ze stacjonarnych kantorów lub nowocześniej – w internetowych kantorach lub przez kartę Revolut.

Tradycyjne sposoby wymiany walut nie dość, że są niewygodne i wymagają poświęcenia naszego cennego czasu, to coraz częściej są po prostu nieopłacalne.

Wtedy pojawiają się oni – brytyjska firma, która na rynek wprowadza usługę Revolut, która (zgodnie z nazwą) rewolucjonizuje świat wymiany walut.

Czym jest więc karta Revolut?

Revolut to usługa działająca z poziomu aplikacji zainstalowanej na telefonie, do której wydawana jest darmowa, fizyczna karta płatnicza działająca dokładnie tak, jak karty wydawane przez tradycyjne banki.

Bartek płacący za jedzenie na ulicy

Karta nie jest jednak połączona z kontem, a działa na zasadzie doładowań (pre-paid). Z poziomu aplikacji zasilamy kartę dowolną kwotą (min. 20 zł w Polsce), a później korzystamy z niej w dowolny sposób.

Wyjaśnię Ci krok po kroku, na jakich zasadach działa karta Revolut.

Jak działa karta Revolut?

Usługa Revolut oferuje bardzo korzystne kursy walut, brak prowizji przy płatnościach w obcych walutach oraz darmową wypłatę gotówki z bankomatów (w ramach limitów, o których opowiem w dalszej części tekstu).

Korzystając z Revoluta nie musimy martwić się, że nasz bank doliczy do kwoty transakcji prowizję za przewalutowanie i zastosuje niekorzystny dla nas kurs wymiany walut. Revolut jest na szczęście wolny od tych ograniczeń, a przy tym całkowicie darmowy.

Kartę fizyczną Revolut możesz wykorzystywać dokładnie tak, jak standardową kartę z Twojego banku. Revolut ma jednak o wiele większą funkcjonalność.

Darmowe konto Revolut pozwala:

 • wymieniać złotówki na 29 obcych walut bez prowizji i dodatkowych opłat, po kursie lepszym niż ten z tradycyjnych kantorów. Dla każdej z walut możemy utworzyć w aplikacji Revolut darmowe subkonto,
 • dokonywać płatności kartą w ponad 150 obcych walutach – przeliczenie ze złotówek odbywa się wtedy automatycznie po kursie międzybankowym, również bez dodatkowych opłat,
 • dokonywać płatności przez Google Pay i Apple Pay,
 • wypłacać środki z bankomatu – darmowe wypłaty do wartości 800 zł miesięcznie, a później z prowizją 2%.

W weekendy mogą pojawić się drobne prowizje podczas wymiany (0,5%). Związane jest to z nieczynnymi wtedy rynkami handlu walutami Forex i większym ryzykiem po stronie Revoluta.

Jeśli chcemy uniknąć prowizji – wymieniajmy środki w dni robocze. Wtedy można też liczyć na lepszy kurs, bo wymian jest mniej – podróżujemy w końcu głównie w dni wolne.

Żeby zorientować się wstępnie w cenach walut, sprawdź oficjalny kurs wymiany publikowany przez Narodowy Bank Polski. Będzie on dla Ciebie punktem odniesienia przy ocenie tego, czy oferowany przez Revolut kurs jest atrakcyjny.

Co więc zrobić, aby założyć konto w Revolut?


Jak założyć kartę Revolut?

Proces rejestracji i zakładania konta sprowadza się do wypełnienia formularza na stronie internetowej Revoluta.

Aby założyć konto Revolut, w formularzu podajemy swój numer telefonu i czekamy na przesłanie linka do pobrania aplikacji.

Konto zakłada się w całości przez telefon.

Weryfikacja danych osobowych odbywa się poprzez zeskanowanie dowodu osobistego lub paszportu, a następnie zrobienia selfie, które potwierdzi, że jesteśmy właścicielami dokumentu.

Już po weryfikacji, na konto Revolut trzeba przesłać min. 20 zł. Pieniądze te można później wykorzystać w dowolny sposób. I to tyle – nie musisz robić nic więcej, aby założyć konto w Revolut.

Do konta przypisana będzie wirtualna karta płatnicza, z której możemy bez problemu korzystać np. do płatności internetowych i dodać ją do Google Pay/Apple Pay, aby móc płacić nią “na mieście”.

Do Revoluta możesz dostać za darmo kartę fizyczną Visa lub MasterCard.

Jakie waluty obsługuje karta Revolut?

Revolut przelicza transakcje wykonywane w 150 różnych walutach na całym świecie. Jeśli w aplikacji nie widzisz danej waluty to oznacza tylko tyle, że nie możesz utworzyć jej subkonta – płacić w niej możesz jednak bez ograniczeń.

Revolut pozwala na utworzenie subkont w następujących walutach: AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HRK, HUF, ILS, ISK, JPY, MAD, MXN, NOK, NZD, PLN, QAR, RON, RSD, RUB, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR.

Revolut to nie jedyne narzędzie, które pozwala zaoszczędzić na wymianie walut w podróży. Sprawdź moją recenzję darmowej karty Curve, żeby sprawdzić, dlaczego warto ją mieć w swoim portfelu.

Jak płacić kartą Revolut za granicą?

Jeśli znajdziesz się w obcym kraju i będziesz chciał dokonać płatności kartą Revolut, system wybierze najkorzystniejszy dla Ciebie wariant:

 • w pierwszej kolejności Revolut będzie próbował dokonać transakcji bez przeliczenia, tzn. w tej samej walucie, w której chcesz akurat zapłacić (czyli jeśli będziesz chciał zapłacić w euro, a na Twoim Revolucie będziesz miał subkonta w euro, złotówkach i dolarach, to Revolut automatycznie pobierze środki z subkonta w euro),
 • w drugiej kolejności, jeśli nie masz subkonta w danej walucie na swoim Revolucie, system pobierze środki w Twojej rodzimej walucie (sprawdzi Twój adres podany przy rejestracji – jeśli mieszkasz w Polsce, to płatność przeliczy się ze złotówek),
 • w ostatniej kolejności, jeśli Revolut nie znajdzie środków ani na subkoncie w danej walucie, ani na subkoncie w złotówkach, pobierze środki z innego subkonta, na którym będziesz posiadał środki.
Screen z aplikacji Revolut - subkonto w EUR
Subkonto prowadzone w euro, a poniżej uboga historia moich transakcji w sierpniu 2019 r.

Czy korzystanie z karty Revolut się opłaca?

Porównałem kursy sprzedaży euro z dnia 21.08.2019, godz. 19:15:

 • kurs średni NBP publikowany na dany dzień: 1€ = 4,3513 zł,
 • Revolut: 1€ = 4,3467 zł,
 • kantor Alior: 1€ = 4,3629 zł,
 • Walutomat: 1€ = 4,3505 zł,
 • Internetowykantor.pl: 1€ = 4,3631 zł,
 • Cinkciarz.pl: 1€ = 4,3578 zł.

Kurs oferowany przez Revolut jest najlepszy, chociaż niewiele gorszy kurs oferuje Walutomat.

Wymiana waluty może odbywać się automatycznie, gdy kurs danej waluty osiągnie interesującą nas wysokość. Korzystamy wtedy z funkcji “Wymiana automatyczna”.

Screen z aplikacji Revolut - kurs EUR/PLN
Aplikacja umożliwia wymianę automatyczną wtedy, kiedy kurs osiągnie oczekiwany przez nas poziom

Jakie plany oferuje Revolut?

Poza darmową wersją, dostępne są dwa dodatkowe plany konta – Premium i Metal.

StandardPremiumMetal
bezpłatna wymiana walut i korzystanie z aplikacji

bezpłatne wypłaty z bankomatów do wartości 800 zł
bezpłatna wymiana walut i korzystanie z aplikacji

bezpłatne wypłaty z bankomatów do wartości 1600 zł

ubezpieczenie medyczne ważne w każdym dniu naszego pobytu za granicą

ubezpieczenie od opóźnionych lotów

ubezpieczenie zagubionego bagażu

dostęp do 5 kryptowalut
bezpłatna wymiana walut i korzystanie z aplikacji

bezpłatne wypłaty z bankomatów do wartości 2400 zł

ubezpieczenie medyczne ważne w każdym dniu naszego pobytu za granicą

ubezpieczenie od opóźnionych lotów

ubezpieczenie zagubionego bagażu

dostęp do 5 kryptowalut

metalowa karta Revolut Metal

zwrot pieniędzy w wysokości 0,1% w Europie i 1% poza Europą od wszystkich płatności kartą (cashback)

concierge i karta LoungeKey
darmowy29,99 zł miesięcznie49,99 zł miesięcznie

Najlepiej założyć konto w wersji Standard, przetestować je przez kilka tygodni i zastanowić się, czy któryś z płatnych planów nie będzie dla nas opłacalny.

Revolut dla klientów z metalową kartą zapewnia całodobową opiekę concierge, który zarezerwuje dla nas bilety lotnicze, pokój w hotelu lub załatwi bilety na koncert oraz kartę LoungeKey, która umożliwia bezpłatny wstęp do ponad 1000 saloników lotniskowych na całym świecie.

Fizyczna karta Revolut posiada tę samą funkcjonalność co karty wydawane do kont w polskich bankach.

Możemy dokonywać nią płatności w sklepach i w internecie (również w Polsce). Karta jest wydana przez Visę i posiada możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych.

Zarówno wirtualną, jak i fizyczną kartę możesz dodać do aplikacji Google Pay lub Apple Pay.


Jak doładować kartę Revolut?

Revolut to konto pre-paid – aby znalazły się na nim środki, musimy je wcześniej doładować.

Najszybszą formą przekazywania środków na Revolut jest podpięcie do niego jednej z naszych tradycyjnych kart debetowych wydanych przez banki.

Trudno tu o poradnik doładowywania Revoluta krok po kroku, bo cały proces sprowadza się wyłącznie do wpisania w aplikacji kwoty oraz potwierdzenia transakcji kodem CVV2.

Można go jednak w aplikacji zapisać i zasilać konto jednym kliknięciem – jeśli jednak obawiamy się podawania pełnych danych do karty, pozostawmy konieczność każdorazowego wpisywania kodu autoryzacyjnego.

Screen z aplikacji Revolut - doładowywanie konta
Podczas doładowywania Revoluta wystarczy wskazać podpiętą kartę płatniczą i kliknąć “Dodaj pieniądze”

W aplikacji można ustawić automatyczne doładowanie w sytuacji, gdy dostępne w Revolucie środki spadną poniżej wskazanej wartości.

Dla miłośników bardziej tradycyjnych rozwiązań dostępne jest również doładowanie standardowym przelewem z innego banku na nasz indywidualny numer konta Revolut. Ten numer można znaleźć w aplikacji.

Screen z aplikacji Revolut - dane subkonta
Każde subkonto w Revolut posiada unikalny numer konta, na który możemy dokonywać standardowych przelewów z naszego konta bankowego

Jak przelewać środki w Revolut?

Aplikacja Revolut pozwala na wykonywanie standardowych przelewów do dowolnego banku na świecie – wystarczy podać do tego dane bankowe (numer konta, dane odbiorcy) i kody SWIFT i IBAN, aby jednoznacznie określić bank i kraj adresata.

Przelewy są zupełnie darmowe.

Screen z aplikacji Revolut - ekran płatności
Szybkie przelewy do użytkowników Revoluta sprowadzają się do kliknięcia w nazwę kontaktu i do podania kwoty przelewu – środki trafiają do celu w kilka sekund, a adresat otrzymuje powiadomienie push

Jeśli chcemy przesłać środki do innego użytkownika Revoluta, po prostu wybieramy go z dostępnych w zakładce Płatności adresatów, wpisujemy kwotę i… po kilku sekundach pieniądze są już na koncie.

W aplikacji dostępna jest też opcja “Zażądaj”.

Pozwala na przykład na subtelne przypomnienie się koledze, że nadal wisi nam trochę kasy. Po wyborze “dłużnika” wpisujemy żądaną kwotę i krótką notatkę, a następnie czekamy na reakcję drugiej osoby. Na jej telefonie pojawi się komunikat push, a po akceptacji żądania środki trafią automatycznie na nasze konto.

Jakie są dodatkowe możliwości karty Revolut?

Standardowa karta płatnicza wydawana przez banki pozwala na dokonywanie nią płatności. Tylko tyle i aż tyle – do tego została w końcu stworzona.

Revolut dostarcza dodatkowo sporo wygodnej automatyki, która wydaje się niepotrzebna do czasu, gdy pierwszy raz z niej skorzystamy.

Jakie są moje ulubione funkcje i możliwości konta?

Funkcja “Podziel rachunek”

Moja bezsprzecznie ulubiona funkcja Revoluta.

Sami powiedzcie: ile razy doszło do sytuacji, że wszyscy uczestnicy wspólnego obiadu na mieście mieli przy sobie tylko karty. Jedna osoba płaci wtedy cały rachunek i czeka, aż pozostali przeleją jej należne środki. Trwa to długo i jest absolutnie niewygodne.

Screen z aplikacji Revolut - funkcja "Podziel rachunek"
Aby podzielić rachunek, wystarczy wybrać go z listy, a w następnym kroku wskazać adresatów żądania i kwotę, jaką każdy z nich powinien nam zapłacić

Revolut przychodzi wtedy z funkcją “podziel rachunek”.

Osoba płacąca wskazuje w aplikacji, że zapłacona świeżo kwota powinna być podzielona na kilka osób, po czym wskazuje je i po kilku sekundach każda z nich dostaje żądanie zwrotu określonej kwoty. Bez czekania, podawania długich numerów kont bankowych i upominania się o przelewy.

Co ważne – wszystkie osoby muszą mieć konta Revolut, aby móc dokonać tak szybkiego rozliczenia rachunku.

Ubezpieczenia w podróży

Karta Revolut oferuje ubezpieczenie medyczne dla osób wyjeżdżających z kraju. Aktywuje się ono automatycznie gdy lokalizacja naszego telefonu wskaże, że wyjechaliśmy w Polski.

Koszty związane z ubezpieczeniem to:

 • 3,99 zł za każdy dzień za granicą – dla Europy,
 • 7 zł za dzień – dla Ameryki Północnej,
 • 5,5 zł za dzień – dla pozostałych krajów świata.

Jeśli suma naszych opłat przekroczy 162,5 zł, to automatycznie aktywuje się dla nas ubezpieczenie na okres kolejnych 12 miesięcy. Mamy przez to gwarancję, że przez rok nie wydamy więcej niż właśnie 162,5 zł.

Możliwość zakupu ubezpieczenia medycznego w aplikacji

Ubezpieczenie telefonu

Ubezpieczyć można również nasz telefon.

Stawka jest wyliczana dla konkretnego modelu urządzenia i w przypadku mojego Lenovo P2 wynosi 4,86 zł za tydzień. Zgodnie z informacjami w aplikacji ubezpieczenie jest ważne na całym świecie i obejmuje:

 • wszystkie upadki i uszkodzenia, w tym stłuczenie ekranu,
 • uszkodzenie przez zalanie,
 • uszkodzenie spowodowane przez osoby trzecie,
 • uszkodzenia nieobjęte gwarancją.

Kwota nadwyżki dla mojego telefonu została określona na 154 zł. Oznacza to, że właśnie tyle będę musiał zapłacić kierując telefon na naprawę. Sprawdziłem ceny na Allegro – sam wyświetlacz kosztuje ponad 200 zł, więc w przypadku stłuczenia ekranu i powłok ochronnych na pewno wyszedłbym z ubezpieczeniem na duży plus.

Ceny ubezpieczenia kształtują się następująco:

 • dla telefonu o wartości od 0 do 1100 zł – składka tygodniowa 4,86 zł, nadwyżka 154 zł,
 • od 1100 do 2200 zł – składka 5,86 zł, nadwyżka 220 zł,
 • od 2200 zł do 3300 zł – składka 7,3 zł, nadwyżka 308 zł,
 • od 3300 zł do 4400 zł – składka 8,29 zł, nadwyżka 330 zł,
 • więcej niż 4400 zł – należy wpisać konkretną wartość telefonu, ale za sprzęt o wartości 5000 zł zapłacimy składkę 9,73 zł przy nadwyżce 550 zł.

Pamiętajcie, że telefon w momencie ubezpieczania nie może być starszy niż 6 miesięcy.

Jaka jest moja opinia na temat karty Revolut?

Z rozwiązania Revolut korzystam od czasu wejścia usługi na polski rynek (początek 2018 r.) i jestem z niego bardzo zadowolony.

Zalety karty

Karta ułatwiła i skróciła proces przygotowywania się do podróży. Nie tracę już czasu na planowanie wydatków i poszukiwanie korzystnych kursów w stacjonarnych kantorach jeszcze przed wyjazdem.

Dla mnie, wiernego użytkownika Google Pay, bardzo ważna jest możliwość podpięcia karty do tej usługi.

Dzięki temu mogę poruszać się po polskich i zagranicznych miastach bez portfela i fizycznej karty – płatności dokonuję poprzez moduł NFC telefonu. Karta działa również w Apple Pay.

Bartek patrzący na krajobraz ze skalnego miasta Uplisciche w Gruzji

Wady karty

Zdarza się, że karta z nieznanych mi powodów nie jest akceptowana przez niektóre urządzenia.

Zdarzały się – rzadko, ale jednak – odmowy przy płatnościach zbliżeniowych zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Revolut przez to nie powinien być Twoją jedyną dostępną formą płatności, szczególnie za granicą. Rozsądek nakazuje oczywiście wypłatę części środków z bankomatu, ale…

Tu pojawia się druga wada, chociaż nie dotyczy ona tylko Revoluta i obejmuje również zwykłe karty wydawane przez polskie banki.

Niestety, coraz częściej spotykam się z prowizjami przy wypłatach gotówki. W niektórych czeskich bankomatach było to 125 CZK (21 zł), a w Kosowie pobrano równowartość tej kwoty w euro (5€). Na szczęście nie są to ukryte prowizje, bo bankomaty informują o nich przed ostateczną akceptacją transakcji.

Moja rada to wymiana niewielkiej części gotówki przewidzianej na dany wyjazd w tradycyjnym kantorze (20-30%). Resztę można zdeponować na przykład na karcie Revolut.


Karta Revolut ma dwie podstawowe zalety: pozwala zaoszczędzić na wymianie walut, a dodatkowo jest bardzo wygodną formą płatności – nawet w Polsce. W 2019 r. skorzystałem z niej ponad 110 razy, testując ją w wielu krajach Europy i Azji. A co Ty sądzisz o karcie Revolut? Miałeś okazję ją przetestować?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!​

Napisaliśmy go zgodnie z standardami jakości naszych publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

 • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze