Co robić na Kociewiu? 15 fajnych pomysłów na wolny czas

Aktualizacja: 9 listopada 2024 r.

Jedziesz na urlop i zastanawiasz się, co warto zobaczyć na Kociewiu? Kociewie to wciąż mało znany region na północy Polski, między Wisłą a Kaszubami. Często turyści mijają go w drodze nad morze, nie wiedząc, że jest w nim wiele ciekawych atrakcji do zobaczenia.

W artykule przedstawię Ci najciekawsze atrakcje Kociewia, restauracje ze smaczną, lokalną kuchnią i komfortowe noclegi. Podpowiem, co robić w wolnym czasie, jeśli nie chcesz skupiać się tylko na statycznym zwiedzaniu.

Podam Ci praktyczne wskazówki dotyczące zwiedzania, które zebrałem podczas mojego kolejnego już pobytu na Kociewiu – dowiesz się, jak najlepiej zwiedzać wszystkie miejsca i gdzie kupić bilety. 

Czy warto przyjechać na Kociewie?

Kociewie to malowniczy region w północnej części Polski, leżący pomiędzy Kaszubami a Wisłą i Żuławami Wiślanymi. Obejmuje 3 powiaty (starogardzki, tczewski, świecki) i kilka miast, m.in. Tczew, Tlen, Skarszewy, Świecie czy stolicę regionu – Starogard Gdański. To region mało popularny wśród turystów – dobre miejsce na urlop, jeśli nawet latem chcesz uniknąć tłumów

Kociewie Tleń kajaki

Atrakcji na Kociewiu jest na tyle dużo, że moim zdaniem warto się tu zatrzymać na co najmniej 2-3 noce. Według mnie najlepiej zaplanować zwiedzanie Kociewia od wiosny do jesieni. Lato to dobry czas na uprawianie sportów wodnych, a wiosną i jesienią natura prezentuje się w pełnej krasie.

To dobre miejsce przede wszystkim dla miłośników natury. Przez Kociewie płyną Wda i Wierzyca, ciesząc się popularnością wśród fanów kajakarstwa. Znajdziesz tu lasy (m.in. Bory Tucholskie), Wdecki Park Krajobrazowy, jeziora czy Arboretum Wirty, czyli najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce. Region ma dobre warunki do uprawiania sportów – na wodzie spróbujesz windsurfingu, wakeboardingu czy żeglarstwa, a na lądzie znajdziesz trasy trekkingowe i rowerowe

Na Kociewie warto też zajrzeć ze względu na lokalną kuchnię i produkty. Znajdziesz tu wiele regionalnych restauracji, gdzie warto spróbować np. golców kociewskich, kociewskiego żuru czy placków kociewskich. Miłośnicy alkoholu mogą zajrzeć do kilku winiarni lub browarów.

Gdzie spać na Kociewiu?

Kociewie to wiele atrakcji rozsypanych na dość sporym obszarze. Myślę, że najlepiej zatrzymać się w agroturystyce lub domku nad jeziorem. Wybór jest całkiem spory, a te miejsca zapewnią Ci odpoczynek od tłumów na łonie natury. Proponuję wybrać nocleg w pobliżu większej liczby atrakcji i traktowanie go jako bazy wypadowej.

Warto rozważyć nocleg w Toskanii Kociewskiej w Bochlinie koło Nowego. To agroturystyka na terenie gospodarstwa ekologicznego ze zwierzętami (osły, indyk, kaczki, konie). Obiekt oferuje wygodne pokoje z prywatną łazienką, darmowy parking, ogród i plac zabaw. 

Inną opcją są domki nad jeziorem w Borach Tucholskich w Skórzennie (w pełni wyposażony dom z 2 sypialniami). Oferuje prywatną plażę, bezpłatne rowery, plac zabaw dla dzieci i darmowy parking. Możesz tu przyjechać ze zwierzakiem. Ciekawą propozycją jest też ładnie urządzona Willa Browar w Starogardzie Gdańskim kilka kroków od Rynku.

Co warto zobaczyć na Kociewiu? Wskazówki przed zwiedzaniem

Zanim przejdziesz do czytania o atrakcjach Kociewia, przygotowałem dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które zebrałem podczas moich wyjazdów w ten zakątek Polski. Mam nadzieję, że będą dla Ciebie przydatne w planowaniu i spędzaniu urlopu na Kociewiu:

  • wybieraj restauracje z kuchnią regionalną – Kociewie ma swoją regionalną, swojską i smaczną kuchnię. Moim zdaniem podczas wizyty lepiej zatrzymać się na obiad w restauracji z lokalnymi przysmakami, by móc spróbować kociewskich dań i poczuć klimat tego regionu,
  • uważaj na Strefę Płatnego Parkowania – w Starogardzie Gdańskim w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. 9-18 obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania. Za nieopłacony postój grozi Ci kara finansowa. Szczegóły sprawdzisz na stronie Miejskiego Zakładu Komunikacji miasta,
  • zwiedź atrakcje w okolicy – przy okazji wizyty na północy Polski, warto odwiedzić też inne ciekawe regiony blisko Kociewia. W pobliżu są Kaszuby, a jeśli masz ochotę na jeszcze dłuższą wycieczkę, możesz zajrzeć na leżące niedaleko Mierzeję Wiślaną lub Półwysep Helski.

1. Przetestuj kociewskie sery w Radostowskich Rarytasach

lokalizacja na mapie: 53.9897832, 18.7398648

Radostowskie Rarytasy to lokalna, rodzinna serowarnia, która zajmuje się produkowaniem ekologicznych wyrobów mlecznych z niepasteryzowanego mleka i białka z lokalnego gospodarstwa rolnego (sery, mleko, masło, śmietana, kefir, jogurt). Nie ma w nich konserwantów, wypełniaczy czy sztucznych barwników, a produkty są wytwarzane ręcznie i w oparciu o tradycyjne receptury.

Dodatkowe informacje na temat zwiedzania Radostowskich Rarytasów znajdziesz na stronie internetowej. Znajdziesz w niej też e-sklep, gdzie możesz zamówić produkty z dostawą np. do paczkomatu.

Kociewie Radostowskie Rarytasy półka z produktami

W Radostowskich Rarytasach możesz kupić lokalny nabiał lub inne naturalne produkty od innych rzemieślników z okolicy, jak miody czy konfitury. Możesz też zobaczyć serowarnię i manufakturę. Zwiedzanie i warsztaty są dostępne dla małych grup (trzeba je wcześniej zarezerwować). W trakcie będziesz mieć okazję m.in. degustacji produktów, wizyty w oborze, wykład o żywieniu czy pokaz wyrabiania masła lub produkcji sera.

2. Odwiedź lokalne winnice i spróbuj kociewskiego wina

Kociewie to region, w którym pojawia się coraz więcej winnic. W Skarszewach od 2007 r. działa winnica Żabi Raj, gdzie możesz umówić się na degustację w Domku Winiarza oraz dowiedzieć się, jak powstaje. Żabi Raj to agroturystyka, w której możesz zostać na noc (sami korzystaliśmy z tej opcji podczas naszej pierwszej wizyty na Kociewiu). Na terenie obiektu znajduje się też sauna, bania, basen i prywatny staw.

Kociewie chłopak winnica lampka wina

Wartym uwagi miejscem jest także Winnica przy Talerzyku w Topolnie z altaną z malowniczym widokiem na Wisłę. Możesz umówić się na zwiedzanie i dowiedzieć się więcej o uprawie i gatunkach winorośli oraz procesie produkcji wina w winnicy. Spróbujesz też lokalnych win w sali degustacyjnej. Mnie najbardziej smakowało różowe, wytrawne wino Regent o smaku maliny i czereśni.

W Miradowie od 2006 r. działa Agroturystyka i Winnica “Pod Orzechem”. Powstają tu dobre jakościowo wina, nagrodzone medalami na konkursach win. Możesz tu przyjechać i dowiedzieć się więcej o uprawie i pielęgnacji winorośli lub zatrzymać się na noc.

Kociewie jedzenie wino stół

Najbardziej podobała mi się wizyta w winnicy Quercia Rosa w Piaseckim Polu. To kameralne miejsce w pięknej, spokojnej okolicy pośród pól. Dopiero zaczyna swoją działalność i jeszcze nie sprzedaje win. Możesz jednak już ją odwiedzić i zobaczyć winorośle oraz porozmawiać o nich z właścicielem Adamem – prawdziwym pasjonatem. ;)

3. Pogłaskaj miłe kozy i spróbuj koziego sera w Makowej Kozie

lokalizacja na mapie: 53.9363317, 18.1960228

Makowa Koza to rzemieślnicza, kameralna serowarnia w Cieciorce,  prowadzona przez Anię. Właścicielka opiekuje się stadem 35 sympatycznych kóz (z pomocą owczarka podhalańskiego o imieniu Bufee) i robi sery z ich mleka. Jest samoukiem, a jej sery są tak dobre, że pojawiły się w programie Karola Okrasy. Ania serwuje je na deskach, które też wykonuje własnoręcznie. ;)

Przed wizytą w Makowej Kozie warto zadzwonić do Ani i się umówić – może zaoferować Ci poznanie kóz, degustację lub warsztaty serowarskie. Możesz też oczywiście kupić tam jej produkty (o ile nie są wyprzedane), m.in. kremowy ser smażony, goudę, kefiry, zakwas bołotowa i twaróg, który powstaje według sekretnej receptury właścicielki. 

Proces wyrobu jest najbardziej naturalny, jak tylko się da – zwierzęta chodzą wolno i nie dostają dodatkowych pasz, a zboże jest zamawiane u jednego rolnika, który nie pryska swoich pól i nie korzysta z suszenia chemicznego.

4. Spróbuj dań kuchni regionalnej na Kociewiu w lokalnych restauracjach

Kociewie ma swoją unikalną, regionalną kuchnię, której warto spróbować podczas wizyty w tym regionie. Dania są proste, gotowane z popularnych, łatwo dostępnych składników (m.in. ziemniaki, kapusta, mleko, jaja, mąka) i smakują swojsko. Spory wpływ na kuchnię wywarli niemieccy koloniści, którzy osiedlili się w tym regionie (stąd dania takie jak fefernuski czy bómbómy). Na Kociewiu polecam Ci zatrzymywać się na obiad właśnie w regionalnych restauracjach, by spróbować tej smacznej kuchni.

Warto odwiedzić np. Zajazd GNIEWKO w Rakowcu, gdzie spróbujesz m.in. różnych rodzajów bulwy kociewskiej czy tradycyjnego schabowego na smalcu. Ciekawą opcją jest Restauracja Gęś Ryby Niosła w Strudze, gdzie możesz umówić się na degustację. Miejsce wyróżnia menu oparte na sezonowych produktach, w którym znajdziesz m.in. schabowego, rosół czy raka z kiszką kaszubską.

Inną opcją jest Restauracja Zagroda Kociewska w Godziszewie, gdzie ciekawym daniem są golce – kluski ziemniaczane z farszem i zasmażaną kapustą. Przy restauracji działa park rozrywki o tej samej nazwie, gdzie znajdziesz m.in. mini-golfa, labirynt dźwięków, dmuchańce, motorówki, a jesienią estetyczne ozdoby z dyni. 

Jeśli chcesz spróbować kociewskich piw, zajrzyj do Browaru Kociewskiego w Starogardzie Gdańskim, gdzie znajdziesz lokalne dania i 5 regionalnych trunków (można zamówić degustację piw).

5. Sprawdź spływy kajakowe po Wdzie i Wierzycy

Płynące przez Kociewie Wda i Wierzyca to malownicze rzeki z dobrymi warunkami do kajakarstwa. Jeśli jesteś początkujący, rozważ spływ Wdą ze względu na jej spokojny bieg i głębokość ok. 1,5 m. Kajakowy Szlak Wdy ma 195 km i prowadzi z kaszubskiego Lipusza do Tlenia. Polecam przepłynięcie chociaż fragmentu tego szlaku ze względu na malownicze widoki po drodze. Dobrym miejscem startu spływu jest przystań kajakowa w Starej Rzece lub Szlak Wodny Czarna Woda w miejscowości Osie. Popularne trasy to m.in.:

  • Żurawki – Błędno (13 km),
  • Błędno – Stara Rzeka (17 km),
  • Błędno – Stara Rzeka – Tleń (23 km),
  • Tleń – Leosia (20 km).

Na Kociewiu znajdziesz wiele firm, w których wypożyczysz kajaki z opcją transportu i między wybranymi punktami, np. Sowiński Kajaki, Wowo Kajaki czy Choroś Kajaki.

Kociewie Stara Rzeka kajaki

Jeśli masz już doświadczenie w kajakarstwie, możesz wybrać spływ Wierzycą. Ta rzeka płynie z większymi spadkami, ma szybszy nurt, a po drodze sporo przeszkód i miejsc, gdzie będziesz musiał przenieść kajak. Trasy, które uważam za warte uwagi, to:

  • Grodzisko Owidz – Klonówka: 17 km, ok. 6 h, 3 przenoski,
  • Klonówka – Pelplin: 18 km, ok. 6 h, 1 przenoska,
  • Starogard Gdański – Grodzisko Owidz: 6 km, ok. 1,5 h, bez przenosek (najłatwiejsza trasa na tej liście).

6. Wybierz się na szlaki turystyczne po Wdeckim Parku Krajobrazowym

lokalizacja na mapie: 53.6147599, 18.2679687

Wdecki Park Krajobrazowy to park w środkowo-wschodniej części Borów Tucholskich, a ok. 70% jego obszaru to lasy. Znajdziesz tu cenne gatunki roślin wpisane do Czerwonej Księgi (zagrożone w Polsce wyginięciem), m.in. cis pospolity, storczyk plamisty czy trzy gatunki rosiczek. Żyją tu też rzadkie, objęte ochroną gatunki zwierząt (gady, ssaki, ptaki). 

żuk

Wdecki Park Krajobrazowy to dobre miejsce na relaks oraz odpoczynek wśród natury i czystego powietrza (można to rozpoznać go porostach na pniach drzew). Warto wybrać się na spacer jednym z wytyczonych szlaków turystycznych. Oto kilka tras, które uważam za warte uwagi:

  • szlak im. Zagłoby-Zyglera – czerwony szlak o długości 18,1 km, prowadzący wokół Zalewu Żurskiego. Rozpoczyna się przy stanicy wodnej w Tleniu. Wiedzie przez Grzybek i rezerwat Jezioro Ciche, a kończy się przy Szkole Podstawowej we Wierzchach, w której możesz zwiedzić Izbę Regionalną, 
  • szlak Alfonsa Hoffmanna – żółty szlak o długości 42,7 km. Rozpoczyna się w Błędnie i prowadzi przez Starą Rzekę, Tleń, Grzybek i Gródek, aż do stacji kolejowej w Leosi,
  • szlak Cisów Staropolskich – zielony szlak o długości 26,7 km, prowadzący przez centralne części Borów Tucholskich. Rozpoczyna się na stacji PKP w Tleniu i przechodzi przez Wierzchy, Zgorzały Most, Homer do rezerwatu Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego, gdzie ten namalował wiele swoich prac (możesz je obejrzeć m.in. w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy). Z rezerwatu prowadzi do Rykowiska i kończy się na stacji PKP Błądzim.

7. Zatrzymaj się na noc w sosnowym lesie

lokalizacja na mapie: 53.7678978, 18.4774234

W Głuszeckim Lesie w Borach Tucholskich znajdziesz dwa drewniane domki, w których możesz zatrzymać się na noc. Są ładnie urządzone i dobrze wyposażone. Jedzenie będziesz musiał przygotować samodzielnie w aneksie kuchennym, a za dodatkową opłatą możesz zamówić dostawę składników. Możesz tu przyjechać z psem lub kotem – właściciele zapewniają nawet miski dla zwierząt. ;)

Kociewie Głuszecki Las leśne SPA ścieżka

Największym plusem domków w Głuszeckim Lesie jest ich otoczenie – znajdziesz tu ogród z hamakiem, grillem i stołem na świeżym powietrzu oraz miejsce na piknik i ognisko. Każdy domek ma taras, na którym możesz wypić kawę, patrząc na sosnowy las.

Za dodatkową opłatą możesz skorzystać z sauny, bani i jacuzzi w lesie. W obiekcie jest wypożyczalnia rowerów i rollery do rozciągnięcia zmęczonych mięśni. To kameralne miejsce polecam tym, którzy chcą odpocząć wśród natury, ale cenią sobie komfort i dobry standard.

8. Wyrusz na przejażdżkę Kociewskimi Trasami Rowerowymi

Przejażdżka rowerem to świetny sposób na zbliżenie się do natury oraz odkrywanie kociewskich wsi i nowych, urokliwych zakątków. Na Kociewiu jest ponad 800 km tras rowerowych, w tym ponad 600 w ramach Kociewskich Tras Rowerowych. Przez Świecie i Nowe biegnie fragment Wiślanej Trasy Rowerowej, łączącej Beskidy z Bałtykiem. To dobrze oznaczona trasa, w większości prowadząca po dobrze utwardzonej powierzchni (choć zdarzają się też trudniejsze miejsca).

Na Kociewie możesz pojechać ze swoim rowerem lub wypożyczyć go na miejscu, np. w Zamku Gniew. Oto kilka szlaków rowerowych na Kociewiu, które uważam za warte uwagi:

  • szlak Grzymisława – zielony, najdłuższy szlak Kociewskich Tras Rowerowych (154 km), prowadzący z Tczewa do Świecia przez Pelplin, Gniew i Nowe. Jego pokonanie zajmuje 2 dni. Wiedzie przez mało ruchliwe drogi, głównie po gruncie (tylko w lasach możesz trafić na piaskową powierzchnię), 
  • szlak Maternów – czerwony, krótki szlak o długości 15 km. Prowadzi ze Starogardu Gdańskiego przez Grodzisko Owidz do Pelplina,
  • szlak św. Rocha – żółty szlak o długości 38 km i jedna z najpopularniejszych tras rowerowych Kociewia. Zaczyna się nad Jeziorem Kałębie i wiedzie m.in. przez Skórcz i Czarnolas do Starogardu Gdańskiego. Po drodze zobaczysz tradycyjne kociewskie domy i zabytkowe kościoły,
  • szlak wokół Jeziora Żurskiego – trasa o długości ok. 27 km rozpoczyna się i kończy w Tleniu. Wiedzie wzdłuż półwyspu Grzybek, elektrowni wodnej w Żurze i rezerwatu przyrody Jeziora Cichego. Prowadzi po asfalcie, ścieżkach rowerowych i leśnych drogach. Możesz zrobić całą pętlę lub skrócić drogę, przejeżdżając przez most Grzybek.

9. Poznaj kociewską kulturę w miejscowych Izbach Regionalnych

Izby Regionalne to atrakcje Kociewia, w których możesz dowiedzieć się więcej o lokalnej kulturze. Jedną z nich jest Kociewska Izba Regionalna w Bytoni. Pomieszczenie jest zaaranżowane na wnętrze chaty kociewskiej. Wewnątrz obejrzysz kolekcję dawnych przedmiotów codziennego użytku, m.in. mebli, lamp naftowych czy narzędzi do pracy w przydomowych warsztatach i na gospodarstwie.

Ciekawa jest też Izba Regionalna w Borzechowie, która mieści się w XIX-wiecznej drewnianej chacie kociewskiej. Zobaczysz w niej wystawę poświęconą przeszłości, tradycji ludowej i etnografii tej części regionu. W Iwicznie działa Izba Pamięci Izydora Gulgowskiego – propagatora kultury i sztuki kaszubskiej oraz jednego z założycieli Muzeum-Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach (jedna z ważnych atrakcji Kaszub), gdzie można zobaczyć m.in. architekturę kociewską. 

Możesz też odwiedzić Kociewską Izbę Twórczości Ludowej w Wycinkach, gdzie zobaczysz dzieła sztuki ludowych twórców i kupisz magnesy czy widokówki w sklepiku z pamiątkami. Grupy min. 10-osobowe mogą wziąć udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez artystę rzeźbiarza Marka Zagórskiego.

10. Spróbuj windsurfingu na jeziorze Kałębie (Kociewskie Morze)

lokalizacja na mapie: 53.7113376, 18.4766144

Jezioro Kałębie (przez mieszkańców nazywane Kociewskim Morzem) to największe jezioro Kociewia, o powierzchni 4,66 km². Na jego brzegach znajduje się 6 miejscowości – Wycinki, Wymysłowo, Okarpiec, Radogoszcz, Dobry Brat i Osiek (największa z nich, w której jest molo i duża plaża). 

To popularne miejsce wśród turystów, a także wśród wędkarzy – można tu złowić m.in. karasie, karpie czy okonie. Działa tu wiele agroturystyk, pól namiotowych i wypożyczalni sprzętu wodnego z kajakami i rowerami wodnymi. Na brzegu jeziora znajdziesz ruiny Zamku Krzyżackiego z XIV lub XV w.

Kociewie jezioro Kałębie z drona

Ze względu na wielkość, płytkość i silne wiatry, panują tu świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Możesz tu spróbować m.in. windsurfingu (w Wycinkach jest klub UKS Osiek, gdzie wypożyczysz deskę i zapiszesz się na szkolenie). 

Jezioro jest też popularne wśród fanów żeglarstwa. Są tu organizowane regaty i szkolenia dla początkujących – jeśli chcesz spróbować swoich sił, sprawdź np. ofertę Agroturystyki Żeglarskiej Firyn lub Szkoły Żeglarskiej Powiew. Działa tu też stanica Firyn, gdzie możesz odbyć kurs i zyskać patent żeglarz jachtowego.

11. Skorzystaj z tras do nordic walkingu w Borach Tucholskich

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce (o powierzchni ok. 300,000 ha), w którym jest park narodowy, 5 parków krajobrazowych i 20 rezerwatów przyrody. To dobre miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta wśród natury, a także na nordic walking. W gminie Osie do wyboru jest 7 dobrze oznaczonych tras, zaakceptowanych przez Federację Nordic Walking. Kilka szlaków, które uważam za warte uwagi:

  • Do Piekła – wbrew nazwie, to najkrótsza i najłatwiejsza trasa (zielona), która sprawdzi się dla osób początkujących. Ma 3,3 km i rozpoczyna się przy Pensjonacie Samotnia nad Wdą. Prowadzi wzdłuż rzeki, źródliska Piekielny Zdrój, osady Piekło i Traktu Napoleońskiego, 
  • Grzybek – zielona trasa o długości 8,2 km. Rozpoczyna się w Centrum Nordic Walking przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu i prowadzi m.in. wzdłuż Popowych Łąk, Zatoki Dyżurna i Źródła Dawida, 
  • Stara Rzeka – ponad 13-kilometrowy, żółty szlak o średnim poziomie trudności. To malownicza trasa, wzdłuż której zobaczysz leśne i rzeczne krajobrazy. Rozpoczyna się przy pensjonacie Samotnia nad Wdą i prowadzi do wsi Stara Rzeka z Kapliczką św. Huberta i dębem powalonym w latach 90. XX w. Następnie prowadzi przez głęboki wąwóz do Tlenia.

12. Sprawdź wydarzenia w Starogardzkim Centrum Kultury

lokalizacja na mapie: 53.9621039, 18.5311279

Starogardzkie Centrum Kultury to ośrodek kulturalny, który działa nieprzerwanie od 1946 r. Rocznie organizuje ponad 200 eventów i imprez. Organizują różne zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów, ale też ciekawe wydarzenia, w których możesz wziąć udział podczas wyjazdu na Kociewie.

Kociewie Starogard Gdański Rynek

Odbywają się tu wystawy, spektakle, wykłady, koncerty, kabarety, turnieje i konkursy (np. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego), a zimą także Jarmark Świąteczny. Kalendarium możesz śledzić na stronie obiektu.

Tuż przy Starogardzkim Centrum Kultury znajduje się restauracja Witches – klimatyczne miejsce z wystrojem i kartą inspirowanymi czarownicami. Warto zatrzymać się tu na obiad, np. na sałatkę ze świeżych warzyw, soczystego schabowego i smaczny deser.

13. Spróbuj wakeboardingu na jeziorze Borówno Wielkie

lokalizacja na mapie: 54.0546212, 18.4581963

Borówno Wielkie to jezioro w Skarszewach o powierzchni 17,5 ha, w całości otoczone sosnowo-świerkowym lasem. Na jego północnym brzegu działa strzeżone w sezonie letnim kąpielisko Borówno, na którym znajdziesz pomost, piaszczystą plażę, wypożyczalnię sprzętu wodnego (żaglówki, łódki, kajaki, rowery wodne), wypożyczalnię gokartów rowerowych i boisko do siatkówki plażowej oraz wodne dmuchańce dla dzieci.

Na kąpielisku działa ośrodek Wake It Park, gdzie od maja do września możesz spróbować wakeboardingu. Możesz spróbować swoich sił nawet, jeśli jesteś początkujący – będą przy Tobie doświadczeni instruktorzy, a trasa jest dostosowana do wszystkich poziomów zaawansowania. Inne atrakcje ośrodka to dmuchany tor przeszkód dla dzieci, Park Linowy nad jeziorem i wypożyczalnia desek SuP

14. Obejrzyj wystawy Fabryki Sztuk w Tczewie

lokalizacja na mapie: 54.0850375, 18.7937705

Fabryka Sztuk to centrum kulturalne Tczewa. Znajduje się w budynku dawnej fabryki wyrobów metalowych i każdego roku odbywa się tu kilkadziesiąt wystaw. Oprócz wystaw czasowych, na miejscu jest 8 ekspozycji stałych. Szczególnie zaciekawiły mnie „Skarby Fabryki Sztuk”, gdzie zebrano najciekawsze artefakty związane z Tczewem, m.in. XIX-wieczną tablicę, kapsułę umieszczoną w moście tczewskim przez pruskiego króla czy 2000-letnią fibulę (ozdobna zapinka). 

Informacje o godzinach otwarcia do Fabryki Sztuk sprawdzisz na stronie obiektu. Po wizycie możesz udać się na zwiedzanie pobliskiego Muzeum Wisły lub Centrum Konserwacji Wraków Statków i rzucić okiem na historyczny symbol Kociewia – neogotycką wieżę ciśnień z 1909 r.

Kociewie Tczew budynek muzeum Wieża ciśnień

Ciekawa wystawa to też „Kazimierz Zimny. Tczewski olimpijczyk” na ul. Podmurnej, poświęcona polskiemu lekkoatlecie i brązowemu medaliście igrzysk olimpijskich w Rzymie z 1960 r. Sportowiec jest też wspomniany na wystawie „Tczew. Znani i zapamiętani” o 30 sławnych mieszkańcach Tczewa. W budynku przy ul. Podmurnej 12 mieści się też Kociewska Informacja Turystyczna, w której znajdziesz pomocne w zwiedzaniu mapki, przewodniki i informatory.

15. Kup produkowane na Kociewiu piwo w lokalnych browarach

Oprócz regionalnych restauracji i winnic, na Kociewiu znajdziesz też lokalne browary. Możesz zajrzeć np. do Czarnej Owcy – rzemieślniczego browaru z Semlina r. Ich flagowym trunkiem jest Leżak Kociewski o słodkim smaku z delikatną goryczką. Ciekawe wydają się też Odrodzenie z cytrusową nutką i Ciemny typ o smaku… kawy, czekoladowy i kakao. Piwo możesz kupić w niepozornie wyglądającym z zewnątrz sklepie przy browarze.

Kociewie Browar Czarna Owca butelki

Innym wartym uwagi miejscem jest browar Przystanek Tleń, działający od 2015 r. w Borach Tucholskich. Ich piwo jest warzone dokładnie i powoli, z dobrych jakościowo składników, bez filtrowania i pasteryzacji (zdobyło nagrody w konkursach). Na miejscu działa też hotel i restauracja specjalizująca się w kuchni polskiej.

Jak dojechać na Kociewie (np. w drodze nad morze)?

Kociewie jest dobrze skomunikowane z innymi regionami w Polsce. Pociągiem dostaniesz się m.in. do Starogardu Gdańskiego, Tczewa (tu kursuje także Pendolino), Pelplina i Tlenia. 
Myślę, że najlepszą opcją podróżowania jest jednak samochód.

Zapewni Ci wygodę i pozwoli na odwiedzenie atrakcji, do których nie dotrzesz komunikacją publiczną (na Kociewiu jest sporo ukrytych perełek, do których dojedziesz tylko autem). Jeśli nie masz swojego samochodu, możesz go wypożyczyć – najlepiej przez multiwyszukiwarkę, gdzie sprawdzisz na raz wiele ofert, np. DiscoverCars.

Artykuł powstał we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną KOCIEWIE. Materiał został dofinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach zadania “Ruszaj na Kociewie – promocja lokalnej marki Kujawsko-Pomorskich Konstelacji Dobrych Miejsc w internecie” oraz Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w ramach zadania “Tak smakuje Kociewie”.

Jeśli chcesz, abyśmy przyjechali do Twojego miasta, regionu albo kraju lub ocenili Twoją atrakcję lub nocleg – sprawdź zakładkę Współpraca.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze