Mierzeja Wiślana: 20 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 22 kwietnia 2024 r.
Mierzeja Wiślana atrakcje co warto zobaczyć blog podróżniczy
Mierzeja Wiślana atrakcje co warto zobaczyć blog podróżniczy

Atrakcje Mierzei Wiślanej przyciągają turystów nie tylko w czasie wakacyjnego sezonu. Mierzeja Wiślana to wąski pasek terenu oddzielający Morze Bałtyckie od Zalewu Wiślanego, sławny m.in. dzięki głośnemu przekopowi mierzei. Miejsca, które warto zobaczyć na Mierzei Wiślanej, są zróżnicowane – to miejscowości wypoczynkowe nad Bałtykiem, atrakcje historyczne i zabytki, wydmy, plaże, kolej wąskotorowa i piękne rezerwaty przyrody.

Przygotowałem listę 20 najciekawszych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć na Mierzei Wiślanej z propozycjami dla miłośników plażowania, zwiedzania i aktywnego spędzania wolnego czasu. To jednej z ciekawszych zakątków Pomorza na jeden dzień i weekend.

Miejscowości na Mierzei Wiślanej to moim zdaniem jedne z najciekawszych miejsc na urlop nad Bałtykiem. Turystów jest tu mniej niż w najpopularniejszych kurortach, a wyjeżdżając kawałek poza skupiska ludzi, trafisz na dziką przyrodę, las i puste plaże.

1. Krynica Morska

Krynica Morska to jeden z najpopularniejszych kierunków na wakacje nad Bałtykiem i jedna z najmniejszych w Polsce miejscowości pod względem liczby mieszkańców. Co roku przyciąga tysiące turystów swoim klimatem – długimi, piaszczystymi plażami, gęstymi, głównie sosnowymi lasami, a także czystym powietrzem obfitującym w jod. W sezonie letnim, centrum życia turystycznego jest ulica Gdańska, przy której znajdziesz stragany z pamiątkami i jedzeniem.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Krynicy Morskiej jest Latarnia Morska. To jedyna działająca latarnia na Mierzei Wiślanej. Wysokość 26,5 m sprawia, że razem z Wielbłądzim Garbem są najwyższymi punktami tego terenu. Z jej szczytu, do którego prowadzi 105 krętych schodów i drabina, możesz podziwiać Morze Bałtyckie, Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany i Frombork. Przy dobrej pogodzie dostrzeżesz też Hel, Trójmiasto i obwód kaliningradzki. 

Ze względu na schody i drabinę, latarni nie mogą zwiedzać dzieci do 4 lat. Obiekt nie jest też niestety przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na najmłodszych turystów w Krynicy Morskiej czekają inne miejsca warte uwagi. Jedną z atrakcji dla dzieci jest plac zabaw Bajkolandia. Maluchy mogą bawić się w nim na zjeżdżalniach, dmuchanym zamku, basenie z kulkami czy trampolinie, a także zwiedzić dom postawiony do góry nogami. Inną atrakcją Krynicy Morskiej, z której skorzystają też starsi, jest park linowy. Oferuje m.in. 115 przeszkód, 9 tras linowych, ściankę wspinaczkową, mini plac zabaw i trampolinę dla dzieci oraz miejsce na grilla.

W Krynicy Morskiej znajdziesz także kilka ciekawych pomników, które warto zobaczyć. W centrum miasta, między ulicami Gdańską a Turystyczną, stoi Pomnik Pierwszych Osadników, który przedstawia rybaka ciągnącego sieć wypełnioną rybami. Rzeźba honoruje pierwszych osadników w Krynicy Morskiej po II wojnie światowej i ich dokonania dla miasta. 

Zaledwie 8 minut piechotą od Pomnika Pierwszych Osadników, obok Informacji Turystycznej, znajduje się Stadko dzików. Dziki zawsze były utożsamiane z Krynicą Morską, dlatego postanowiono poświęcić im rzeźbę. Pomnik przedstawia dwa dorosłe i cztery młode dziki. Jest świetnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie, podobnie jak metalowa Ławeczka Zakochanych, ustawiona przy jednym z wejść na plażę.

2. Wielbłądzi Garb – najwyższa stała wydma w Europie

Wielbłądzi Garb, znany też jako Wielbłądzi Grzbiet lub Wielka Garbnica, to najwyższa stała wydma w Europie, a przy tym najwyższy punkt Mierzei Wiślanej. Mierzy 49,5 m n.p.m. i jest jedynym miejscem Mierzei Wiślanej, z którego zobaczysz równocześnie Zalew Wiślany i Morze Bałtyckie. Nazwa wydmy wywodzi się od dwóch garbów, które widać, gdy spojrzysz na nią od strony Zatoki Gdańskiej.

Wielka Garbnica leży 2 km od centrum Krynicy Morskiej – spacer do tego miejsca zajmie Ci około 40 min. Jeśli zdecydujesz się na podróż autem, możesz zaparkować na oddalonym o kilkaset metrów parkingu u podnóża wzniesienia, przy drodze wojewódzkiej nr 501. Do grzbietu prowadzi ścieżka przyrodnicza, która nie jest stroma, ale znajdują się przy niej schody, przez co nie nadaje się dla wózków. Wspinaczka na górę nie jest długa i potrwa około 15 minut. 

Na szczycie Wielbłądziego Garbu znajdziesz wieżę widokową, z której obejrzysz pas Mierzei Wiślanej. Ze szczytu zobaczysz też Zalew Wiślany, Morze Bałtyckie, Wysoczyznę Elbląską i Frombork z Wzgórzem Katedralnym. Wstęp na wieżę jest darmowy.

Wielbłądzi Garb jest porośnięty lasem, a w trakcie spaceru zobaczysz ciekawe gatunki roślin i zwierząt (dowiesz się o nich więcej z tablic informacyjnych). Teren wokół Wielbłądziego Grzbietu zajmują lasy wypełnione jagodami i grzybami. Gdybyś miał akurat wiklinowy koszyczek to jest szansa na zebranie grzybów – najlepszej pamiątki znad morza. ;)

3. Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Dojazdowa to wyjątkowa atrakcja na Mierzei Wiślanej i jedna z nielicznych nadal działających kolei wąskotorowych w Polsce. W czasie powooolnej jazdy przyjrzysz się mijanym atrakcjom Mierzei Wiślanej i poczujesz przyjemny wiatr we włosach. Kolej działa sezonowo – kursuje codziennie podczas letnich wakacji szkolnych i w wybrane, pozostałe dni w roku. Podróżowanie wąskotorówkami ma dla mnie szczególne znacznie – w czasie powolnej podróży najlepiej myślę i odpoczywam. ;)

Żuławska Kolej Dojazdowa

Kolejka oferuje 3 trasy łączące ciekawe turystyczne punkty. Pierwsza z dostępnych tras liczy ok. 15 km i rozpoczyna się w Stegnie Gdańskiej. Przejeżdża przez Żuławy Wiślane i trzy duże mosty, w tym popularny most obrotowy przerzucony przez Szkarpawę. Pociąg kończy bieg na stacji Nowy Dwór Gdański. 

Szczegóły o cenach biletów i rozkład jazdy Żuławskiej Kolei Dojazdowej znajdziesz na stronie internetowej atrakcji. W szczycie sezonu zainteresowanie może być duże, więc przyjdź na stację odpowiednio wcześniej – dzięki temu będziesz miał szansę na miejsce z lepszym widokiem. ;)

Druga trasa Żuławskiej Kolei Dojazdowej ma niecałe 15 km i rozpoczyna się na prawym brzegu Wisły. Stamtąd dotrzesz przez Żuławy Wiślane, Jantar, Junoszyno i do Stegny. W mieście zobaczysz szachulcowy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i pojedziesz dalej, aby zakończyć wycieczkę w Sztutowie.

Trzecia trasa Żuławskiej Kolei Dojazdowej liczy zaledwie 2 km i jest pozostałością po linii zawieszonej w 1996 roku. Trasa rozpoczyna się na stacji Nowy Dwór Gdański, a kończy na stacji Nowy Dwór Gdański Cmentarz. Zapewnia ekologiczny dojazd z centrum miasta do Cmentarza Komunalnego, dzięki czemu cieszy się największą popularnością w okresie Wszystkich Świętych.

4. Rejs statkiem po Zalewie Wiślanym i przekopie

Rejsy statkiem na Mierzei Wiślanej cieszą się dużą popularnością. Jeśli masz ochotę na dłuższą wycieczkę, może zainteresować Cię trasa Krynica Morska-Frombork. Podróż odbywa się statkiem Monika (swoją nazwę zawdzięcza córce Stefana Żeromskiego) i trwa około 1,5 godziny. W trakcie podróży dowiesz się od przewodnika ciekawostek o Fromborku i Mikołaju Koperniku, który był związany z miastem. Tym samym statkiem możesz też odbyć rejs po Zalewie Wiślanym, które są nieco krótsze i rwają około 45 minut. 

Szczegóły na temat cen biletów i godzin kursów rejsów statkiem Monika znajdziesz na stronie internetowej. Przeczytasz tam również o dostępnych trasach, dzięki czemu powinno być Ci łatwiej wybrać. ;)

Sporo ciekawych rejsów startuje z mariny we Fromborku, która jest też dobrym miejscem do robienia zdjęć

Polecam Ci również rozważyć rejs z Gdańska do Przekopu Mierzei Wiślanej, która zajmie Ci praktycznie cały dzień. Statek płynie około 3 godziny w jedną stronę, a na miejscu będziesz miał 2 godziny na obejrzenie słynnego przekopu, który odbił się echem w całej Polsce. Najlepszym punktem do oglądania okolicy będzie wzgórze widokowe. W cenie biletu możesz zabrać rower – polecam Ci skorzystać z tej możliwości i objechać przekop Mierzei Wiślanej trasą R10. 

Na stronie internetowej znajdziesz rozkład jazdy i cennik rejsów obsługiwanych prze Żeglugę Gdańską. Jeśli myślisz o Świbno Prom, szczegóły na temat cen biletów i godzin kursów znajdziesz na stronie internetowej.

Jedną z bardzo krótkich wycieczek, na które możesz zdecydować się podczas wakacji nad Morzem Bałtykim jest rejs promem przez Wisłę na trasie Świbno-Mikoszewo. Przeprawa na drugą stronę rzeki zajmuje około 5 minut. To może być ciekawa atrakcja dla dzieci, dla których kilkugodzinny rejs może okazać się zbyt długi i męczący.

5. Zalew Wiślany

Zalew Wiślany jest prawdziwą gratką dla miłośników ornitologii i jeżeli lubisz obserwować naturę, polecam Ci rozważyć wycieczkę lub spędzenie całych wakacji w tej okolicy. Zalew Wiślany to obszar wód wewnętrznych, którego polska część obejmuje aż 382 km. To też ważny przyrodniczo obszar – znajduje się tutaj jeden z bardziej istotnych terenów rozrodczych śledzia w Bałtyku Południowym, a także miejsce lęgowe kormoranów i czapli siwej.

Zalew Wiślany stwarza idealne warunki dla życia setek gatunków ptaków, innych zwierząt i roślin

W Zalewie i na pobliskim jeziorze Drużno żyje ponad 150 gatunków ptaków, a każdego roku w czasie wędrówek zatrzymują się tu różne ptaki wodne i wodno-błotne. Okolice Zalewu Wiślanego możesz pokonać trasami rowerowymi, robiąc sobie przystanki na obserwowanie ptaków. Letnią atrakcją, na którą warto się zdecydować są również ok. 45-minutowe rejsy po Zalewie Wiślanym statkiem Monika. Zalew Wiślany to także atrakcja dla fanów sportów wodnych.

Dzięki stosunkowo niewielkiej głębokości (średnio 2,7 m) woda szybko się nagrzewa, co sprawia, że możesz tu uprawiać windsurfing nawet wiosną. Popularnością na Zalewie Wiślanym cieszy się też żeglarstwo, jednak ze względu na stromą i krótką falę, nie poleca się go osobom z podstawowymi umiejętnościami i bez większego doświadczenia.

6. Stegna

Stegna to popularna wieś na Mierzei Wiślanej, w której znajdziesz kilka atrakcji, jednak miejsce przyciąga urlopowiczów głównie dużą, piaszczystą plażą. W Stegnie znajdziesz m.in. Muzeum Bursztynowa Komnata, gdzie obejrzysz całkiem pokaźną kolekcję brył bursztynu. W muzuem zobaczysz również drzewo ociekające bursztynem i nauczysz się odróżniać oryginał od imitacji.

Za każdym razem gdy jesteśmy nad Bałtykiem, poświęcamy chwilę na szukanie bursztynów na plaży, chociaż nigdy nie udało nam się znaleźć większych okazów. Dlatego tym bardziej doceniam miejsca takie jak Bursztynowa Komnata, gdzie można się dokładnie przyjrzeć temu, co wyrzuciło morze. ;) 

Muzeum Bursztynowa Komnata działa sezonowo – od maja do września. Szczegółowe godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na stronie internetowej Bursztynowej Komnaty.

Chętnie odwiedzaną podczas wakacji na Mierzei Wiślanej atrakcją jest także kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie. Szachulcowa świątynia słynie ze znajdującego się na wieży 400-letniego dzwonu. Do sufitu przyczepiony jest największy w Polsce obraz, co zrobiło na mnie spore wrażenie (mimo, że nie jestem wielkim fanem sztuki sakralnej). W środku zobaczysz też podwieszoną łódź, która jest dość nietypowym elementem, jak na kościół oraz zabytkowe organy z 1914 roku.

Instrument rozbrzmiewa co roku podczas organizowanego w kościele Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W Stegnie nie brakuje też atrakcji dla dzieci. Każdego lata w Gminnym Ośrodku Kultury możesz zobaczyć jedyną w Polsce i największą w Europie Wystawę Kinder Niespodzianek. Jeżeli interesuje Cię aktywny wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, możesz spróbować swoich sił w parku linowym.

7. Przekop Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana kilka lat temu zasłynęła z przekopu – głośnej inwestycji, która odbiła się echem w całej Polsce. To osobliwa atrakcja, przy której zatrzymują się grupki turystów oczekując na przepływające statki (których nie ma za wiele). Nowa droga wodna łączy Zatokę Gdańską z Elblągiem i skraca trasę o około 100 km. Dzięki temu podróżujące statki mogą ominąć rosyjską Cieśninę Pilawską i wypływać na wody Bałtyku niezależnie od sytuacji międzynarodowej. 

Z Gdyni do przekopu na Mierzei Wiślanej kursują rejsy wycieczkowe, trwające około 3 godzin. W cenie biletu możesz zabrać własny rower, aby objechać okoliczne atrakcje w trakcie 2-godzinnego oczekiwania na powrót do Trójmiasta. Rozkład jazdy i cennik sprawdzisz na stronie internetowej Żeglugi Gdańskiej.

Przekop Mierzei Wiślanej z drona

Jednym z elementów przekopu Mierzei Wiślanej jest długi na ponad 1,5 km kanał Nowy Świat. Od strony Kątów Rybackich znajduje się kilka punktów widokowych – polecam Ci wybrać się w te okolice rowerem (trasa R10). Jeżeli wybierasz się na przekop samochodem, możesz zaparkować na bezpłatnym parkingu, znajdującym się za mostem, od strony Krynicy Morskiej. Tuż obok zobaczysz wzgórze widokowe, z którego rozciąga się panorama całego obiektu. Ze względu na wysokie położenie, warto też odwiedzić nieformalny punkt widokowy na skraju lasu, kilkaset metrów od morza.

8. Góra Pirata

Góra Pirata to licząca 50 m n.p.m. wydma stała – jedna z najwyższych na Mierzei Wiślanej. Jest również jednym z nielicznych miejsc w Europie, gdzie gromadzą się miliony ptaków. Na jej szczycie znajduje się wieża do obserwacji ptaków, z której możesz zobaczyć m.in. myszołowa włochatego czy sokoła wędrownego. Z tego powodu Górę Pirata chętnie odwiedzają miłośnicy ornitologii. To też idealna atrakcja dla tych, którzy nie lubią tłumów – nawet w sezonie nie ma na niej wielu turystów. Wybierając się na Górę Pirata polecam Ci zabrać ze sobą lornetkę. Pamiętaj też o zachowaniu ciszy, aby nie spłoszyć ptaków, żyjących na tym terenie. ;)

Góra Pirata leży około 5 km od Krynicy Morskiej. Planując wycieczkę na wieżę, weź pod uwagę, że choć droga na szczyt jest krótka i zajmuje tylko kilkanaście minut, jest trudna i męcząca. Ścieżka jest stroma i piaszczysta, a czasami błotnista, dlatego moim zdaniem wchodzenie na górę w deszczu nie będzie dobrym pomysłem. W pobliżu nie ma wyznaczonego parkingu, więc auto będziesz musiał zostawić na poboczu. 

Wchodząc na Górę Pirata pamiętaj o odpowiednim obuwiu oraz zabezpieczeniu przed komarami i kleszczami. Koniecznie zabierz też ze sobą lornetkę. Podczas zwiedzania okolic Mikołajek przekonałem się, że przydaje się podczas podróży – szczególnie, jeśli lubisz obserwować rośliny i zwierzęta. ;) Po drodze na Górę Pirata rozglądaj się na boki – zobaczysz różne gatunki roślin, a przy odrobinie szczęścia spotkasz, np. lisa czy jeża. Po wejściu na wieżę, oprócz obserwacji ptaków, czeka na Ciebie widok na Morze Bałtyckie, Zalew Wiślany, Wysoczyznę Elbląską i Zatokę Gdańską.

9. Muzeum Stutthof w Sztutowie

Jeśli jesteś miłośnikiem historii i zastanawiasz się, co warto zwiedzić na Mierzei Wiślanej, Muzeum Stutthof w Sztutowie będzie obowiązkowym punktem. Ze względu na trudną tematykę, nie polecam tego miejsca osobom bardzo wrażliwym. Obiektu nie mogą również zwiedzać dzieci poniżej 13 roku życia. Muzeum obejmuje część terenu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Podczas zwiedzania zobaczysz m.in. komorę gazową, częściowo zachowany Stary Obóz oraz rekonstrukcję krematoriów. Muzeum udostępnia też bogate archiwa poobozowe i wyświetla filmy dokumentalne. 

Szczegóły na temat godzin otwarcia i rezerwacji przewodnika znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Muzeum jest otwarte cały rok, a do środka wejdziesz za darmo. Obiekt możesz zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, musisz zarezerwować przewodnika z wyprzedzeniem. Muzeum posiada niestrzeżony, samoobsługowy parking, za który zapłacisz kartą lub gotówką. 

10. Mikoszewo i ujście Wisły do morza Bałtyckiego

Mikoszewo to mało popularna wieś położona na prawym brzegu Wisły, która będzie dobrą opcją dla osób, które chcą spędzić urlop na Mierzei Wiślanej bez tłumów. Największą atrakcją Mikoszewa jest ujście Wisły od Morza Bałtyckiego. Jeśli chcesz wybrać się do ujścia Wisły, możesz wybrać dwie drogi. Pierwsza to 3-kilometrowy spacer plażą, rozpoczynający się na ulicy Bursztynowej. Druga, mniej oblegana trasa, to spacer wzdłuż koryta Wisły. Wybierając ten wariant, miej na uwadze, że droga nie jest tak wygodna, jak spacer plażą – buty na obcasie lub wózki nie będą tutaj miały łatwego zadania.

plaża Morze Bałtyckie muszle

Inną atrakcją Mikoszewa jest dom podcieniowy. Zabytek pochodzi z XIX wieku i reprezentuje rodzaj dużych wiejskich domów mieszkalnych, charakterystycznych dla Żuław Wiślanych. Jeżeli szukasz atrakcji dla dzieci, możesz wybrać się do Parku Przygody Mikoszewo, który oferuje m.in. dmuchańce, laserowy paintball, bezpieczne bitwy łucznicze czy ciekawe gry i konkurencje zespołowe.

11. Klif Piaski

Klif w Piaskach jest mały i niemal całkowicie dziki. Jeżeli chcesz uciec od wielkomiejskiego zgiełku, to miejsce będzie do tego dobrą okazją. Wybierając się na skarpę widokową Piaski samochodem, możesz zaparkować go na poboczu przy głównej ulicy lub na oddalonym o 220 m płatnym parkingu GoLasek. W kierunku klifu prowadzi kilkudziesięciometrowa ścieżka, która zaczyna się przy drodze krajowej nr 501. 

Po wejściu na klif, zobaczysz rozciągający się przed Tobą Zalew Wiślany. Przy dobrej pogodzie dostrzeżesz panoramę Fromborka. Klif w Piaskach będzie moim zdaniem ciekawą opcją na obejrzenie zachodu słońca. Jest to możliwe tylko jesienią i zimą, przez co latem spotkasz w tym miejscu niewielu turystów. Jeśli więc chcesz uniknąć tłumów, warto wybrać się na skarpę widokową Piaski właśnie w lecie.

12. Wydma Szara

Bezleśna Wydma Szara to rozległe wzgórze, leżące około 1,5 km od miejscowości Piaski, tuż przy drodze krajowej 501. Na jej szczyt prowadzi stroma, piaszczysta ścieżka, która jest gratką dla miłośników motoryzacji. Przy kiepskiej pogodzie, Wydmę Szarą możesz także podziwiać z okien samochodu, ale polecam skorzystać z okazji do spaceru i przejść się dookoła atrakcji.

Możesz zatrzymać auto na poboczu drogi. Jeśli zatrzymasz się autem na wysokości tablicy informacyjnej przy Wydmie Szarej, uważaj, by się nie zakopać. Piasek jest grząski. ;)

Wydma Szara auto
Okolicę można poznać najlepiej podróżując po niej samochodem, bo komunikacja zbiorowa dociera tylko do największych miejscowości

To jedyna zachowana wydma szara na całej Mierzei Wiślanej. Większość z nich niestety zniknęła przez rozwój infrastruktury – jak to zwykle bywa, winna jest działalność człowieka. Choć wydma jest bezleśna, możesz na niej napotkać ciekawe gatunki roślin, np. turzycę piaskową czy chrobotka leśnego. Ze szczytu rozciągnie się przed Tobą widok na cały Zalew Wiślany.

13. Rezerwat przyrody Kąty Rybackie

Rezerwat przyrody Kąty Rybackie to miejsce jednej z największych w Europie kolonii lęgowych kormorana czarnego i czapli siwej. Szacuje się, że to właśnie w Kątach Rybackich występuje co drugi polski kormoran. Rezerwat ma powierzchnię ponad 100 ha, a przez jego teren przechodzą niebieski i żółty szlak – na spacer zaplanuj sobie 2-3 godziny.

Kormoran odlatuje jesienią, a na Mierzeję Wiślaną wraca w marcu – weź to pod uwagę, planując wycieczkę do Rezerwatu przyrody Kąty Rybackie.

Spotkanie kormorana na Mierzei Wiślanej nie jest aż tak trudne, więc zawsze miej ze sobą lornetkę

Jeśli ciekawią Cię kormorany, sprawdź rejs z Giżycka na wyspę Kormoranów.

Do Rezerwatu przyrody Kąty Rybackie dostaniesz się wejściem nr 55, które jest słabo oznaczone (wstęp jest bezpłatny). Na wycieczkę zabierz ze sobą lornetkę – ptaki często przesiadują na drzewach i będzie to dobra okazja do poobserwowania ich życia. Roślinność rezerwatu to głównie sosny (większość drzew jest zniszczona przez odchody kormoranów). Rezerwat to ten typ atrakcji, który lubię najbardziej – odpoczniesz tutaj w ciszy na łonie natury i pospacerujesz z dala od tłumów.

14. Jantar i przystań rybacka

Jantar to jedno z popularniejszych miejsc na Mierzei Wiślanej, położone zaledwie 25 km od Gdańska. Główną atrakcją Jantara jest plaża oraz znajdująca się obok przystań rybacka, w której będziesz miał okazję obejrzeć kutry rybackie. Na plaży w Jantarze w sezonie wakacyjnym może być trochę tłoczno, ale wystarczy, że przejdziesz kawałek dalej i będziesz miał więcej luzu – najwięcej osób rozkłada się w okolicach wejścia. Jeżeli wybierasz się w te okolice samochodem, możesz zaparkować na płatnym parkingu przy straganach z pamiątkami (lokalizacja na mapie: 54.33687185, 19.03391000).

Plaża w Jantarze jest dobrą alternatywą dla bardzo popularnej plaży Gdańsk Stogi, przy której zaparkowanie w wakacyjne weekendy graniczy z cudem (kilka razy musieliśmy zrezygnować z tego pomysłu). Przy okazji możesz zobaczyć Wyspę Sobieszewską i Mewią Łachę.

Atrakcją, którą warto odwiedzić w Jantarze (szczególnie jeśli uwielbiasz konie) jest też Szkoła jeździecka Buffalo Bill. Miejsce oferuje m.in. jazdę konną po plaży i lesie, treningi skokowe, treningi równowagi i koordynacji czy jazdę konną dla osób z dysfunkcją kończyn dolnych. Ciekawą atrakcją dla dzieci w Jantarze może być Mini Zoo, w którym możesz zobaczyć m.in. kangury, zebry, lamy i alpaki.

Gdzie zatrzymać się w Jantarze? To popularna miejscowość wypoczynkowa, więc nie brakuje tu dobrych hoteli i apartamentów. Mi w oko wpadły dwa apartamenty niedaleko morza i centrum miejscowości – Apartament Jantar Park oraz leżący po sąsiedzku Apartament Lubię Morze.

15. Rezerwat przyrody Mewia Łacha

Rezerwat przyrody Mewia Łacha to cenny obszar polskiej strefy przybrzeżnej. Jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie gnieżdżą się rybitwy czubate, a także największym w Europie miejscem występowania mewy małej i mewy pospolitej. To także największe w Polsce miejsce obecności fok. W rezerwacie żyje 100 gatunków ptaków błotnych i wodnych – do ich obserwacji polecam Ci zabrać ze sobą lornetkę

Oprócz zwierząt, Rezerwat przyrody Mewia Łacha chroni także rośliny. Na tym terenie znajduje się około 450 gatunków roślin naczyniowych, z czego 17 podlega ochronie, a 70 jest zagrożonych wymarciem. Na obszarze rezerwatu znajdują się też punkty widokowe, z których możesz podziwiać nie tylko ptaki, ale również Morze Bałtyckie. Możesz zdecydować się na platformę na samym końcu cypla (lokalizacja na mapie: 54.36128490, 18.945837665) lub punkt do obserwowania siedliska czapli (lokalizacja na mapie: 54.354906637, 18.94416176).

Zwiedzając rezerwat przyrody Mewia Łacha, pamiętaj, aby poruszać się tylko po wyznaczonej ścieżce, nie plażować i nie wprowadzać do rezerwatu psów. Jeśli podróżujesz samochodem, rozpocznij zwiedzanie od części na Wyspie Sobieszewskiej (możesz zaparkować przy ul. Świbnieńskiej).

Rezerwat przyrody Mewia Łacha możesz zwiedzać przez cały rok. Polecam odwiedzić go od kwietnia do lipca – wtedy ma miejsce okres lęgowy ptaków. Latem możesz też wziąć udział w obozie ornitologicznym, z którego dowiesz się, po co i w jaki sposób obrączkuje się ptaki. Moją ulubioną porą roku na odwiedzanie Bałtyku jest jednak jesień, kiedy plaża jest opustoszała, a innych spacerowiczów można spotkać raz na jakiś czas. ;)

16. Sporty wodne – kitesurfing, windsurfing

Jedną z największych zalet Mierzei Wiślanej są świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, dzięki czemu infrastruktura żeglarska i windusurfingowa jest tutaj dobrze rozwinięta. To właśnie tutaj odbywają się zawody w kitesurfingu i Żeglarski Puchar Polski. Na plażach znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Do dyspozycji będziesz miał kajaki, pontony, skutery i rowery wodne czy jachty żeglowe.

Jeśli jesteś na wakacjach w Krynicy Morskiej i chcesz nauczyć się windsurfingu , sprawdź ofertę szkoły Windsport. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej obiektu.

Lekcje windsurfingu i kitesurfingu oferuje szkoła Soulriders na Zalewie Wiślanym. Ofertę i wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie internetowej. Nauka na Mierzei Wiślanej może być dobrą alternatywą dla bardziej tłocznej Mierzei Helskiej.

Sporty wodne są bardzo popularne również na Zalewie Wiślanym. Jesto często wybierane miejsce przez żeglarzy, jednak ze względu na krótką i stromą falę jest zarezerwowane tylko dla osób zaawansowanych. Na Zalewie Wiślanym możesz też uprawiać windsurfing, a ze względu na szybkie nagrzewanie się wody, jest to możliwe nawet wiosną.

17. Trasy rowerowe po Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana obejmuje 52-kilometrowy odcinek międzynarodowej trasy rowerowej R10. Początek znajduje się tuż przy ujściu Wisły do Morza Bałtyckiego, na prawym brzegu rzeki. Droga ciągnie się od Mikoszewa aż do granicy z Rosją i przebiega przez Jantar, Kąty Rybackie, Krynicę Morską i Piaski.

Rowerem będziesz jechał głównie przez las, z dala od ruchliwych dróg, dzięki czemu odpoczniesz od miejskiego zgiełku. W okolicach Krynicy Morskiej szlak prowadzi wzdłuż linii brzegowej, co pozwoli Ci podziwiać malowniczy widok na Zatokę Gdańską. 

las rower

Nawierzchnia trasy na niemal całej długości jest utwardzona. Składa się głównie z szutrów i ubitych leśnych ścieżek. Droga jest w większości równa, szeroka i płaska – możesz śmiało jechać nią z przyczepką dziecięcą. Trasa nada się dla rodzin z dziećmi i osób o słabszej kondycji (wyzwaniem jest jedynie jej długość, ale możesz też wybrać do przejechania część drogi). Szlak jest stosunkowo dobrze oznaczony za pomocą pomarańczowych szyldów z czarnym rysunkiem roweru i podpisem R10. Są jednak momenty, w których przyda się nawigacja, dlatego weź ze sobą naładowany telefon. 

18. Granica morska z Rosją

Na Mierzei Wiślanej, na wąskim pasku ziemi tuż za Piaskami, znajduje się granica Polski z obwodem kaliningradzkim. Jest to nie tylko granica naszego kraju, ale też Unii Europejskiej i NATO. Granica morska jest oddzielona siatką i oznaczona znakiem, ma długość około 10 km. Uważaj, aby się nie zagapić i nie przekroczyć granicy – grozi za to mandat. Podobno po przekroczeniu granicy słychać głos nakazujący zawrócić.

Do granicy morskiej z Rosją możesz dotrzeć plażą lub ścieżką turystyczną, ciągnącą się wzdłuż Bałtyku. Z głównego wejścia na plażę w Piaskach spacer do siatki granicznej zajmie Ci około 30-40 minut. To dobra okazja na plażowanie w ciszy i spokoju – najlepiej w bezpiecznej odległości od granicy, by nie spotkały Cię nieprzyjemności ze strony strażników.

Na odcinku od głównego zejścia w Piaskach do granicy morskiej z Rosją nie ma lokali gastronomicznych. Na drogę do siatki granicznej zabierz ze sobą jedzenie i wodę.

19. Most Czterech Pancernych w Sztutowie

Most Czterech Pancernych to jedna z najpopularniejszych atrakcji Sztutowa. Most stał się sławny po pojawieniu się w odcinku kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”. To właśnie na nim znajdował się posterunek niemieckich żołnierzy, który zaatakowała i zdobyła załoga Rudego 102. Most zwodzony znajduje się nad Wisłą Królewiecką na skraju miasta, tuż przy wyjeździe na Groszkowo. Aby do niego dojechać, skręć z głównej drogi 501 w centrum Sztutowa.

Inną scenę z tego samego odcinka nakręcono w Muzeum Stutthof, które również znajduje się w Sztutowie. Jeśli jesteś fanem „Czterech pancernych…”, możesz też odwiedzić Kłodzko i Olsztyn, gdzie nakręcono inne odcinki serialu.

Wewnątrz mostu możesz obejrzeć galerię ze zdjęciami z planu filmowego. Gdy most jest podnoszony, możesz wejść po drabinie za operatorem i ją obejrzeć (w określonych godzinach). Jeżeli nie masz czasu na czekanie, a chcesz zobaczyć tę atrakcję, możesz też zadzwonić do operatora i poprosić, by otworzył wcześniej. Operatorzy mostu często się na to zgadzają. ;) Na otwarcie możesz poczekać w pobliskim basenie portowym Marina Baltica lub przystani żeglarskiej.

20. Najlepsze plaże Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana słynie między innymi z pięknych, dzikich plaż – jedną z najszerszych jest plaża w Jantarze. W sezonie letnim działa tu strzeżone kąpielisko, na którym co roku organizowane są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Możesz też wziąć udział w Turnieju Piłki Nożnej Plażowej o Bursztynowy Puchar. W okresie letnim plaża może być nieco zatłoczona. Z mojego doświadczenia, wystarczy odejść kilkaset metrów od głównego wejścia, aby znaleźć więcej miejsca dla siebie. ;)

Jedną z najlepszych plaż Mierzei Wiślanej jest plaża w Stegnie. Droga prowadząca do tego miejsca jest przyjemna i biegnie przez dający ukojenie od upału las. Latem na plaży działają na niej dwa strzeżone kąpieliska, dlatego będzie to dobra opcja jeśli na wakacje wybierasz się z dziećmi. Najmłodsi turyści będą mogli skorzystać z placów zabaw, zjeżdżalni wodnych i trampolin. 

Las prowadzi też na szeroką, piaszczystą plażę w Mikoszewie, na której w okresie wakacyjnym również znajdziesz kąpielisko strzeżone. Sporą zaletą plaży jest bardzo łagodny spadek dna morskiego, przez co nawet dzieci mogą wejść do wody na kilka metrów od brzegu. Około 900 m od plaży możesz zostawić samochód na parkingu leśnym. Nie jestem wielkim miłośnikiem plażowania i zawsze staram się szukać dodatkowych aktywności w okolicy. Polecam Ci więc 3-kilometrowy spacer plażą od ulicy Bursztynowej, który doprowadzi Cię do największej atrakcji Mikoszewa – ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego.

Jeśli masz ochotę na opalanie i kąpiele w Bałtyku, możesz wybrać się również na plażę Piaski w Nowej Karczmie (dzielnicy Krynicy Morskiej). Plaża jest piaszczysta, szeroka, czysta i raczej nie napotkasz tu wielkich tłumów. W sezonie letnim działają na niej dwa szerokie kąpieliska, a pobliżu będziesz mógł skorzystać z oferty dwóch barów z napojami, lodami i przekąskami. Polecam Ci zajrzeć w to miejsce, jeżeli szukasz dobrego punktu na zachód słońca nad Morzem Bałtyckim. Wejście nr 10 prowadzi do oddalonej o 2 km od strzeżonej plaży dla naturystów w Piaskach, która nadal jest spokojna, chociaż cieszy się coraz większą popularnością.

Zwiedzanie atrakcji Mierzei Wiślanej – wskazówki i informacje praktyczne

Wiesz już czy warto wybrać się na wakacje na Mierzei Wiślanej. Poznałeś również najważniejsze atrakcje, które ten obszar ma do zaoferowania. Podczas mojej podróży po wybrzeżu Morza Bałtyckiego, zdążyłem popełnić kilka błędów i zanotować sobie trochę praktycznych wskazówek, które mogą przydać Ci się podczas planowania Twojego urlopu.

  • rozważ wyjazd na Mierzeję Wiślaną poza sezonem – jeżeli możesz sobie na to pozwolić (i nie przeszkadza Ci brak możliwości plażowania), zaplanuj wycieczkę jesienią lub zimą. To pozwoli Ci uniknąć tłumów i zwolnić tempo. Choć najwięcej dzieje się tu latem, Mierzeja Wiślana ma też atrakcje odpowiednie do zwiedzania podczas deszczu i chłodniejszej temperatury. Jesienią nadal będziesz w stanie spacerować po lasach, parkach krajobrazowych, klifach i wydmach, a także zwiedzić zabytki i najciekawsze muzea. Powietrze zimą ma większość zawartość jodu, pomocnego dla osób cierpiących na choroby tarczycy. Zima to też najlepszy czas na zbieranie bursztynów. ;)
  • pamiętaj o zabezpieczeniu przed kleszczami i komarami – przechodząc przez bujne lasy i ścieżki przyrodnicze, łatwo o spotkanie z insektami. Zastosuj środki przeciw kleszczom i komarom oraz włóż zakrywające ciało ubrania, by ukąszenia nie zepsuły Twojego urlopu, a po powrocie do pensjonatu, koniecznie sprawdź na ciele i we włosach czy nie wrócił z Tobą niechciany “pasażer”.
  • uważaj na Strefę Płatnego Parkowania – jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem, pamiętaj, że w sezonie wakacyjnym niektóre miejscowości Mierzei Wiślanej objęte są strefą płatnego parkowania. W Krynicy Morskiej strefa obowiązuje od 15 czerwca do 15 września, a w Stegnie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Gdzie spać na Mierzei Wiślanej?

Baza noclegowa na Mierzei Wiślanej jest bardzo rozbudowana, więc zdecydowanie jest w czym wybierać. Znajdziesz tu hotele, apartamenty, domy wakacyjne, pensjonaty i hostele. Możesz wybrać różne opcje zakwaterowania w zależności od Twoich preferencji i budżetu. Niżej przedstawiam Ci trzy propozycje, które uważam za warte uwagi.

Wyznaję zasadę, że moim pierwszym wyborem są zawsze apartamenty, domki albo agroturystyki. Dzięki temu mam większą swobodę i niezależność niż w dużym hotelu, a ceny takich noclegów często są zbliżone albo niższe od doby w typowym hotelu. Dlatego też niżej znajdziesz kilka interesujących propozycji wybranych według mojego klucza.

Gdzie zjeść i wypić kawę na Mierzei Wiślanej?

Mierzeja Wiślana ma bardzo szeroką ofertę lokali gastronomicznych, w których oczywiście dominują bałtyckie ryby. Nie brakuje jednak także propozycji dla tych, którzy za nimi nie przepadają. Jeśli zastanawiasz się, gdzie zjeść obiad i wypić kawę na Mierzei Wiślanej, sprawdź kilka propozycji, które dla Ciebie przygotowałem:

  • Bar Rybny u Basi (Kąty Rybackie) – miejsce ze swojskim klimatem, które jest otwarte przez cały rok. Spróbujesz tu ryby w różnej postaci m.in. zup i smażonej. Bar znajduje się kilkaset metrów od przystani rybackiej i cieszy się wysokimi ocenami klientów.
  • Four Winds (Nowa Karczma) – restauracja serwuje dania regionalne, inspirując się tradycją kulinarną Żuław i Mierzei Wiślanej. Spróbujesz tu np. świeżo złowionych ryb i sera żuławskiego Werderkäse. 
  • Restauracja Strzechówka (Krynica Morska) – restauracja specjalizuje się w daniach rybnych. Jej daniem popisowym jest ryba pieczona w pergaminie. W tym miejscu spróbujesz też dań kuchni polskiej oraz włoskiej, w tym ręcznie wyrabianą pizzę.
  • Kawiarnia Pod Globusem (Krynica Morska) – mała, klimatyczna kawiarnia z uroczym wystrojem. Polecam Ci rozsiąść się na tarasie, z którego będziesz mógł podziwiać malowniczy widok na Zalew Wiślany. Kawiarnia znajduje się kilka minut spacerem od jednej z największych atrakcji Krynicy – latarni morskiej.
  • Cuba Caffe (Kąty Rybackie) – kawiarnia leży przy samej plaży, dlatego możesz odwiedzić w drodze nad morze lub przyjść tutaj na przerwę od opalania. W kawiarni znajdziesz nadbałtycki klasyk, czyli gofry i kawę (dostępne są mleko sojowe, bez laktozy i kawa bezkofeinowa). W ofercie obiektu jest też wino, bubble tea, gorąca czekolada i desery lodowe.
  • Kawiarnia Agnes (Jantar) – kawiarnia znajduje się przy drodze na plażę w Jantarze, w pobliżu straganów z pamiątkami i parkingu. Możesz wybrać się tutaj na mrożoną kawę, gofry, lody i shake. To typowe miejsce, w którym zatrzymasz się na szybką przerwę – nie powala, ale zapewni Ci ochłodzenie i orzeźwienie podczas upalnego, letniego dnia.

Jak dojechać na Mierzeję Wiślaną?

Z wyjątkiem Żuławskiej Kolei Dojazdowej, która łączy ważne atrakcje, do Mierzei Wiślanej nie dojeżdżają pociągi. Najbliższą większą stacją kolejową, do której dojedziesz z różnych części Polski, jest Gdańsk Główny. Dlatego jeżeli planujesz dotrzeć na Mierzeję Wiślaną komunikacją zbiorową, najlepiej dostać się właśnie do Gdańska, a stamtąd przesiąść się do autobusu.

Z dworca PKS, oddalonego o kilka minut drogi od stacji Gdańsk Główny, kursuje autobus nr 870. Zatrzymuje się przy najpopularniejszych atrakcjach Mierzei Wiślanej i dociera aż do Piasków.

Możesz też wybrać się na Mierzeję Wiślaną samochodem. Da Ci to większą elastyczność i będziesz mógł obejrzeć atrakcje, do których nie dociera transport publiczny. Do miejscowości położonych na Mierzei Wiślanej dojedziesz drogą wojewódzką nr 501, która w Stegnie krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 502. W sezonie trasa jest bardziej oblegana -weź to pod uwagę przy planowaniu wyjazdu.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

To już wszystkie informacje i podpowiedzi, które moim zdaniem warto znać planując zwiedzanie atrakcji i ciekawych miejsc Mierzei Wiślanej. To interesujący i jeszcze nie do końca odkryty przez turystów region polskiego wybrzeża Bałtyku, w którym natura gra pierwsze skrzypce. Życzę Ci jak najlepszego czasu w regionie Mierzei Wiślanej i pogody, która pozwoli Ci zarówno plażować, jak i aktywnie eksplorować okolicę.

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze